E nog onjuiste of gebrekkige mededeelingeo vindt over de afkomst, bereiding en eigenschappen der Nederlandsche koloniale producten." Voorts zwaait de schrijver aan de inzendingen uit die gewesten veel lof toe, niet alleen wegens haren rijkdom, maar vooral ook wegens de goede en tevens smaak volle rangschikking. Het is zegt hij, een leerrijke verzameling. De directeur van het post- en telegraafkan toor te Zeist maakt belanghebbenden opmerkzaam de brieven, bestemd voor het militaire kamp op éen uur afstand vari daar, niet te adresseeren „Kamp bij Zeist", maar alleen „In de kamp bij öoesterberg", daar bij eerstgenoemde adressee ring de correspondentie, zooals hem verleden jaar is gebleken, een zeer groote vertraging ondergaat. In de „Haagsche Pick-nick", voorkomende in het Alg. Handelsblad, wordt met lof gespro ken van het ontwerp van een standbeeld voor Thorhecke, 't welk opgedragen was aan onzen landgenoot den heer Leenhoff, te Parijs. Leen- hoff. heeft Thorbecke den stand gegeven dien hij in de Kamer zoo dikwerf aannam, wan neer hij een oogenblik poosde om een van die korte, saamgewrongeu, geestrijke zinnen uit te spreken, die de oasen van het Bijblad zijn. Met de rechterhand steunende op eenige papieren, ver moedelijk de grondswet-herziening, die op eene talel liggen, houdt de gesloten linker, voor de borst, insgelijks een papier vast. Het hoofdjziet recht voor zich uit. De bijna classieke jas, waar in, iedereen den heer Thorbecke kende, is door den beeldhouwer niet vergeten. De gelijkenis is sprekend; het geheel geeft het karakter van den persoon volkomen terug, al heeft ook de beeld houwer aan de eischen der kunst getrouw, door geven en nemen, geenszins een slaafsche navol ging der natuur, maar een monumentale figuur willen scheppen. Z. M. heeft aan den heer W. H. J. van Ideinga, gouverneur van SuViname, op zijn verzoek, met primo Augustus 1873, op de meest eervolle wijze en onder dankbetuiging voor de vele en lang durige door hem aan den lande bewezen diens- ton, ontslag uit zijne gemelde betrekking verleend, met behoud van aanspraak op pensioen. Bij Koninklijk besluit van denzelfden datum, is tot gouverneur der kolonie Suriname beuoemd Jbr. C. A. van Sypesleyn, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal en referendaris bij het Departement van Koloniën met verlof, uit welke laatste betrekking hem op de meest eer volle wijze ontslag verleend wordt. De luilenant-ter-zee der 2de klasse A. J. Krabbe, dienende aan boord van Zr. Ms. schroefstoomschip Het Loo, wordt met den laatsten dezer op non- activiteit gesteld en met den lsten Juni daaraan volgende vervangen door den luitenant-ter-zee der 2de klasse Jhr. J. C. F. Westpalm van Hoorn, terwijl met laatstgemelden datum aan boord van Zr. Ms. raderstoomschip Valk geplaatst wordt de luitenant-ter-zee der 2de klasse L. C. Koster. De luitenant-ter-zee der 2de klasse Jhr. H. M. van der Wijck, laatstelijk behoord hebbende tot het'eskader in Oost-Indië en van daar, wegens langdurig verblijf, den 14den dezer in Nederland teruggekomen, wordt met dat tijdstip op non activiteit gesteld. Z. M. heeft benoemd tot burg. der gem. Scher- penisse J. L. Luyk, secr. dier gem.; en peusioeu verleend aan T. van Aken, gew. kantonr. te Ze venbergen, ten bedrage van f 640 'sjaars. BINNENLAND. Utrecht, 19 Mei. In de gisteren gehouden ver gadering van leden van den Sigarenmakersbond, waar eerst de voorzitter mededeelde, hoe de ge heime artikelen van het reglement van den siga renmakersbond, na eerst geconcipieerd te zyn, reeds in Augustus a. p. geheel waren verwor pen, dus nu slechts een onnoodigen schrik had den verspreid, heeft de heer S. Gille Heringa, oud-postdnecteur alhier, eene uitvoerige uiteen zetting gehouden van de ware verhouding der twistende partijen, en is daarbij geëindigd met den wenscb, dat arbiters zouden gevonden wor? den, waartoe wel personen met hem zouden wil len optreden, die, even als hij, ook in hunne fa- miliën geen relatie tot den tabaksbandel hebben en dus de verdienste der onpartijdigheid konden geacht worden te bezitten. Langs vreedzamen weg geloofde hij wel, dat dan de zaak zou te beëindigen zijn, mits van beide zijden iets werd toegegeven. De vergadering, die talrijk bezocht was, was aandachtig en liep ordelijk ten einde. (£7. D). Arnhem, 19 Mei. Men verneemt, dat door de commissie voor de gemeentelijke gasfabriek een plan is ingediend tot uitbreiding der fabriek, door een bekwaam deskundige opgemaakt. Vol gens dat plan zal de kanalisatie zoo ver mogelijk worden uitgestrekt, de publieke verlichting wor den verbeterd en onder meer de nog bestaande oliepitten om de Klingelbeek door gas worden vervangen. Gistermorgen is uit den Riju opgehaald het lijk van den kanonnier Arts, van de 4de batterij van het regiment veld-artillerie, alhier in gar nizoen. Winterswijk, 19 Mei. Het gunstig vooruit zicht dat voor het totstandkomen der spoor veg lijn NijmegenArnhem onlangs werd geopend, heeft ook te onzent deu bartelijkeu wensch tot het verkrijgen eener spoorwegverbinding opnieuw verlevendigd. Onze Gemeenteraad heeft aan de firma Ouwelant c. s., concessionarrissen van den weg RotterdamSchoonhovenArnhemWin terswijkMunster, eene subsidie van f 75000 toe gezegd, voor het geval dat de bekende concessie SnellenWillink onuitgevoerd bleef. Onvoor waardelijk zijn voor eerstgenoemd plan f 25000 aangeboden. Groningen, 19 Mei. Vergezeld van een aan zienlijk gevolg, bracht de Koning gisteren een bezoek van rouwbeklag aan den gepensioneerden adjudaut-onderotlicier Kohier, den vader van den voor Atchin gesneuvelden opperbevelhebber onzer expeditie. GEMENGD ÏV1EUWS. Naar men verneemt heeft Mina Kriiseman een drama geschreven dat waarschijnlijk in het Vlaamsch Theater te ADtwerpen zal worden op gevoerd. De mise-en-scène moet groote uitgaven vorderen. Zondag-namiddag woedde een zware omweersbui te Soest. Door een wolkbreuk stroomde het water met vreeselijk geweld van den berg af, zoodat de Centraal spoorweg ter lengte van een duizendtal meters onder water heen moest gaan. Eene sterke zwavellucht merkte men op, als ook de aanwezigheid van eenige vrije hooge hoopen ijs, nagenoeg in den vorm van opgestapelde kogels. Het 12jarig zoontje van den schippersknecht Joost Ewijk, te Sleeuwijk, door zijne moeder over ge pleegde snoeperij berispt en bedreigd geen boter ham te zullen krijgen, heeft door zich op te han gen, een einde aan zijn leven gemaakt. Te Coevorden heeft gisteren een dolle hond uit het naburige Dalen in deze stad een viertal honden gebeten, die alle door de goede zorg van den bri gadier der Rijksveldwacht zijn doodgeschoten. Te Bingen is eeu personentrein, van Mentz naar Keulen, op een goederentrein van het Hessische station gestooten, ten gevolge waarvan twee pas sagierswagens en een goederenwagen verbrijzeld zijn. Een reiziger eo een conducteur bleven op de plaats dood; acht anderen zijn gekwetst naar het hospitaal gebracht. Een aantal personen zijn licht gekwetst. In de groote staalgieterij van Krupp te Essen gaat uien nu ook pantserplaten maken. De daar vervaardigde kanonnen doorbo ren op een afstand van 1200 a 1500 pas uog ge makkelijk 14- a 15duims dikke pantserplaten Krupp wil nu echter pantserplanten maken, die zelfs tegen 't schot zijner zwaarste kanonnen bestand zijn. Neemt het getal studenten aan de hoogeschool te Berlijn voortdurend al, aan die te Leipzig daarentegen koinen er steeds meer. Thans zijn er 3088 studenten ingeschreven Een predikant van een dorp nabij Zierikzee vierde dezer dagen eeu huiselijk feest en be dankte kort daarnadoor een advertentie in de Haar- lemsche Courant voor de vele blijken van deelne ming bij die gelegenheid ondervonden. Het Nieuws van den Dag zag deze advertentie als een bericht van overlijden aan en nam haar als zoodanig over. Men verbeelde zich de verbazing van den predikant en zijn huisgenooten die het laatste niet opgemerkt hadden, toen de post herhaaldelijk briefkaarten enz. pour condoler bracht van oude academiekennissen en vrienden vaffiden gewaan- den overledene, geadresseerd aan mevrouw de weduwe KOLONIËN. BATAVIA, 12 April. Den 5den April is het commando over het leger en de leiding van het departement van oor log op den luitenant-generaal N. H. W.S. Witthon overgegaan. De afgetreden generaal Kroesen zal de reis naar Europa met familie per Fransche mail doen. Generaal VerBpeijck komt van Samarang te Batavia bij het departement over en wordt daar als bevelhebber der 2de afdeeling tijdelijk door kolonel Donleben vervangen. Zoowel te Samarang als te Soerabaya wordt een bataljon in gereedheid gehouden om met schepen der N'.-l. Stoomvaart-Maatschappij naar Atchin te worden overgevoerd. Behalve een Protestantsch, is thans aan de expeditie ook een Roomsch-Katholiek geestelijke toegevoegd: de pastoor Smit, van Padang. Over die plaats zal ook de voor Atchin bestemde veld post verzonden worden. In de Straits Times leest men met betrekking tot de expeditie naar Atchin het volgende In verband met de zaken naar Penang wekt de expeditie der Nederlanders naar Atchin zeer veel belangstelling. De commissaris, die naar At chin gezonden is, beeft, in antwoord op het schrijven van den handel te Singapore, den Gou verneur verzekerd, dat de Nederlandsche Regee ring niet van plan is de kust te blokkeeren of zich te bemoeien met den handel op de peper havens, maar dat de bescherming van den handel zoo gemakkelijk mogelijk zal worden gemaakt. Verscheidene Nederlandsche ooilogstoomschepen zijn reeds de straat gepasseerd op weg naar Atchin, en meer worden verwacht, beöevens zes stoomers van de Nederlandsch-Indiscbe Stoom vaartmaatschappij, op sleeptouw hebbende vijf zeilschepen, waarop vierduizend man troepen aan bourd zijn. Deze groote krijgsmacht moet, naar men zegt, dieneu om den sultan van Atchin ontzag in te boezemen en hem duidelijk te ma ken, dat het dwaasheid is zich tegen de eischen van de Nederlandsche Regeering te verzetten men meent dat de gelegenheid van het aanwe zig zijn dier troepen zal worden benuttigd om te Atchin een versterking aan te leggen, tot verze kering van vrede, orde en de veiligheid van de Nederlandsche vlag, en geruchten willen dat de Nederl. regeermgook het voornemen zou hebben een handelshaven aan te leggen, met het doel om sche pen daarheen te lokken tot het innemen van lading. Het lijdt geen twijfel, dut eeu goede haven op de N. O. kust van Sumatra in verloop van tijd van invloed zou zijn op den peperhan del van Penang, maar dan vergoed worden door de nieuwe winstgevende bronnen, welke uiteen handel tusscheu de havens en de ontwikkeling van een rijk en vruchtbaar land zouden ont springen. BUITENLAND. Franlirij k. In eene buitengewone editie van hetolïïcieuse Bien Public werd het volgende op eene in het oog vallende plaats afgedrukt„De ministerraad heeft heden te 2 uren eene vergadering gehouden, welke door den President der Republiek werd gepresideerd e tot over vier uren duurde. De Presidëu der Republiek, de noodzakelijk heid inziende van wijziging in het personeel der regeering, heeft alle ministers verzocht, hun ont slag te neuieu, hetwelk allen zich gehaast heb ben te doen. De heeren Dufaure, de Rémusat, Say, Teisse- renc de Bort, de Cissey en Pothuau hebben daarna opnieuw hunne portefeuilles aanvaard. De heer Casimir Périer heeft de portefeuille aanvaard van binnenlandsche zaken, de heer Bérengér die van publieke werken, de heer Waddingtou die van openbaar onderwijs. Een nieuw departeuieut, dat van cere lieust, is aan den heer de Fourtou op gedragen. Het kabinet, is dus thans samengesteld uit de heeren Casimir Périer, binnenlandsche zaken de Rémusat] buitenlandsche zaken; Dufaure, ju stitie; Léon Say, financiën; de Fourlou, eere- dienst; Waddington, openbaar onderwijs; Bé- renger, publieke werkenTeissereuc de Bort, koophandel de Cissey, oorlog; Pothuau, marine!" Betreffende de zaak der handelstractaten wordt aan de Tunes onder dagteekening van 16 Mei gemeld, dat het handelstractaat met Italië eerst daags zou wordeu onderteekend. In de Bépublique Franfaise wordt het gerucht vermeld dat noch het handelstractaat met Groot-Britannië, noch dat met Belgie door de Nationale Vergadering zou worden goedgekeurd, daar zoowel de protecti- ooisten als de voorstanders van het vrijhandels stelsel over de grondslagen der tractaten onte vreden zijn. In de Nationale Vergadering is gisteren eene interpellatie voorgelezen, onderteekend door 160 leden, inhoudende: dat zij overtuigd van het ernstige van den toestand, een Kabinet verlangen, welks energie het land geruststelt. Zij verzoeken mitsdien verlof om het Ministerie te interpel- leeren over de wijzigingen, die het thans heeft ondergaan en over zijne zienswijze omtrent de noodzakelijkheid eener goed conservatieve poli tiek. Er werd in overweging gegeven de discussie hierover te doen plaats hebben aanstaanden Vrijdag. Op voorstel van den heer Dufaure werd besloten, den dag op heden te bepalen. De heer Dufaure heeft ter tafel gebracht de ontwerpen op de organisatie der openbare mach ten en de samenstelling eener Tweede Kamer. De linkerzijde eischte daarvan dadelijke lezing. Dit werd echter verworpen. De heer Peyrut beeft een protest ingediend; tegen het indienen van conBtitutioneele wets ontwerpen bij eene Nationale Vergadering, die geen constitueerende macht heeft. Het is onder teekend door 60 leden. Met eene zeer groote meerderheid werd de urgentie van dit stuk ver worpen. In eene bijeenkomst van het linker-centruui heeft de heer Chustopble verslag uitgebracht van zijne zending naar den heer Thiers. Deze heeft. hem de stellige verzekering gegeven, dat aan dt wenschen van het linkercentrum zal worden voldaan. De republikeinsche linkerzijde heeft besloten, aan de heeren Grévy en Simon een adres van dankbetuiging te zenden. De bedevaarten zijn in vollen gang. Voor een paar dagen is uit Draguignan een stoet vas 250 a 300 personen naar Lourdes vertrokkeo, een banier van moiré met zich voerende, ver sierd met het wapen der stad en het opschrift dragende: „Onze Lieve Vrouwe van het volk aan Onze Lieve Vrouwe van LourdesI" Maaudag jl. hebben een 600tal pelgrims uit Toulouse zich insgelijks naar Lourdes begeven, Zij werden gevolgd door een tiein van 800 per sonen. Tegeu den 27 en 28sten dezer is een groote bedevaart aangekondigd naar Onze Lieve Vrouwe van Chartres. lo de volgende maand zal een pelgrimstocht naar Paray Ie Monial, departement Saöne-et-Loire, plaats hebben. or f ten Ikit etn rde rs, eld. ndi >sr itge d v jpij :bot ■de tot be lit! ten ok I :m< België. Bij de behandeling van het budget van bud get van Buitenlandsche Zaken in de Kamer van Volksvertegenwoodigers is opnieuw de quaestie van den Belgischen gezant bij den Paus ter spra ke gebracht. Het daartoe aangevraagd crediet is, nadat verschillende leden even als ten vorige jare hadden betoogd dai het behoud vau dien gezant geheel noodeloos was, met 56 tegen 20 stemmen goedgekeurd. De rescontredag ter Beurze te Brussel is voorbijgegaan zonder dat een ig faillissement plaats had. Aan sommige solvente speculanten moesten slechts eenige faciliteiten wOrdeD verleend. OJ-root-Britannië. In het Lagerhuis deed de heer Miall jl. Vrij dag het reeds sedert een paar jaren telkens in gediende voorstel tot opheffing der staatskerk in Engeland en Schotland. Hij bracht daartoe een ontwerpbesluit ter tafel, aldus luidende: „dat de verheffing tot staatskerk van de kerken van En geland en Schotland inbreuk maakt op de ge lijkheid van alle kerkgenooischappen voor de wet, de beide kerken berooft van het recht om zelve over hare eigene zaken te beschikken, aan het Parlement werkzaamheden opdraagt welke niet tot zijn wettigen werkkring behooreu, in strijd is met de godsdienstige en politieke belangen der natie, en derhalve behoort te worden afge schaft." Dit voorstel, door den heer Miall breedvoerig toegelicht en door een parlementslid uit Schot land ondersteund, werd door den minister Glad stone betreden. De minister grondde zijne be strijding deels op de ontijdigheid van het voorstel, dat hem zeer ongeschikt voorkwam om ter loops, bij wijze van motie te worden uitgemaakt, deels op de groote impopulariteit van den ver- laugden maatregel. Toegevende dat de nauwe bandeu tusschen den staat en de staatskerk tot moeielijkheden konden aanleiding geven, opperde de heer Gladstone den twijfel of alle moeielijk- heden wel zouden weg te nemen zijn door een eenvoudig losscheuren van die banden. Hij deed daarentegen uitkomen welke groote diensten de Engelsche staatskerk in den loop der geschiedenis aan Engeland bewezen bad, en dat do opheffing der staatskerk uit een politiek oogpunt derhalve niet gevorderd werd. Dat, gelijk de voorsteller beweerd had, die opheffing op godsdienstig ge bied zoo gunstig werken en heilzame vruchten dragen zou in meerdere godsdienstige vrijheid, sprak de minister tegen op grond der in Ierland opgedane ondervinding. Het spioag althans, vol gens hem, in het uog dat de godsdienstige vrij heid in Ierland sedert de opheffing van de staats kerk aldaar in liet geheel niet toegenomen was eene opmerking welke door de oppositie met sterke toejuichingen werd begroet. Nadat de lieer Vernon Harcourt het voorstel in weinige woorden bestreden had werd het met 256 tegen 61 stemmen verworpen. In Groot-Bntannië wordt eene beweging op het getouw gezet, ten einde een of ander ge- deukteeken aan John Stuart Mill op te richten. Om een denkbeeld te geven, boe bij deze gelegen heid alle partijschap wordt op zijde gesteld, be hoeft slechts vermeld te worden, dat in de com missie voorloopig zitting hebbende heer Glad stone, de graaf van Derby, de hertog van Argyl, dé markies van Salisbury, lord Lawraw en de ministers Forster, Goschen en Stansfeld. Dóitscliland. Reeds in het algeloopen jaar is bij de wet be paald, dat H gedeelten van de thans nog ver schuldigde oorlogsschatting ouder de Bondsstaten zal worden verdeeld en wel naar den maatstaf der strijders aan het Duilsctie leger in 1870/71 geleverd het andere is zal wordeu verdeeld naar den maatstaf der matriculaire bijdrage. Hoedanig de verdeeling moet plaats hebben van de mil- lioenen th., welke aan het Noord-Duitsche Bond zullen toevallen, moet nader bij een bijzondere wet worden vastgesteld. Hetgeen ten dien opzichte >i li

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 2