Tegen het ontwerp tot Dadere wijziging der wet houdende opheffing der slavernij in de kolonie Suriname worden in het algemeen geene aan- merkineen gemaakt. Den Haag, 16 Mei. Gisteren stond voor het Hof terecht de persoon van S. W., wien wordt ten laste gelegd, dat hij in den nacht van 21/22 Ja nuari jl., door middel vao overklitnming en ge- weldoefening in de fabriek van den heer P., te Rotterdam, waar hij vroeger werkzaam is ge weest, heeft ontvreemd eenige staveu soldeertin, een koperen ring en een manometer. Niettegen staande de pertinente verklaringen van getuigen, die bekl. na het plegen van den diefstal over een muur hebben zien klimmen en van dea persoon die hem wilde tegenhouden, maar toen eene ver wonding bekwam ontkende de bekl. het hem ten laste gelegde te hebben bedreven. Adv.-Gen. Mr. van Maaneu vermeende dat het voldoende was gestaafd, dat i> kl. zich aan diefstal bij nacht had schuldig gemaakt, daar men hem in het be zit van een gedeelte van het gestolene had ge vonden en na den diefstal ook in het bezit van geld, hoewel 't was gebleken, dat bekl. een paar dagen vroeger in zoodanige armoedige omstan digheden verkeerde, dat hij ter verkrijging van levensmiddelen zijn ondergoed verkoopen moest. Z.E.G.A. was echter wat de overklimming betreft niet genoegzaam overtuigd en eischte schuldig verklaring aan diefstal bij nacht in een bewoond huis, met behulp van geu eldoefoning en zijne veroordeeling tot tuchthuisstraf van 526 jaren en 8 maanden, met vrijspraak van de verzwa rende omstaudigheid van overklimming. Nadat be- sch. verdediger Mr. van Steenbergen Staal tot vrijspraak had geconcludeerd, wegens onwettig bewijs, bepaalde het Hof de uitspraak op heden ochtend te 10 uren. In de heden gehouden zitting van den Hoo- gen Raad (burg. Kamer), heeft Adv.-Gen. Römer conclusie genomen in de zakeu van 1». de Twent- sche Bankvereeniging B. W. v. Blijdensteyn en O., gevestigd te Amsterdam, c.s. tegen den Staat der Nederlauden eu 2o. E. Posno, mede tegen den Staat. Bij deze zaken gold het eene vordering tot schadevergoeding wegens het verloren gaan van brieven, met kostbaarheden en geldswaarden, welke werden verzonden door eene firma door den Staat daartoe bevoegd verklaard. In beide zaken geloofde Adv. Gen., dat de Staat door het verloren raken van bedoelde brieven enz. geene daad van nalatigheid bad gepleegd eu requireenle tot het veileeneu van acte der aangeboden scha devergoeding van f 25 met ontzegging van het verdere gevorderde. De uitspraak is bepaald op 27 Juni a.s. Blijkens het gemeente-verslag over den toe stand van den Haag in 1872, bedroeg de bevol king op ullo. December jl. alhier 92,785 zielen, (11,996 maan. en 56,789 vrouwel. geslacht); waar onder 9,162 te Scheveuiogen, als (1,516 maun. en 1,919 vrouwel. geslacht). Vermeerdering der bevolking sedert éeu jaar: 1665 (852 maun. en 813 vrouwel. geslacht). Deze vermeerdering is niet alleen het gevolg van meerdere geboorte en miuder sterlte, maar ook de vestiging in de ge- meeute was veel belangrijker dan vroegerin 1871 vestigden zich hier 3386 en in 1872 niet minder dan 1127 personen. Wel stond hier tegen over eeu grooier getal uit de gemeente vertrok kenen (in 1871 3115 en in het afgeloopeo jaar 3631), maar de mutatie bleef toch in het voordeel vau het bevolkingscijfer en deed inet het ver schil tusscneu gebooite en sterfte dat cijler met 1.8 pCt. ruim stijgen. De verhol -mg' der sterfte was in datjaarlop 11 zielen; in het zuo ongunstige jaar te voren 1 op de 21 i uiin. Ulseboou do aanbouw van nieuwe perceelen niet zoo groot was als in vorige jaren, breidde de kom der gemeente zich toch in 1872 weder eeuigermate uit. Er werdeu 323 perceelen bijge bouwd, eu slechts 33 perceelen afgebroken of vervielen door verbouwing eu vereenigiug; de vermeerdering van 290 deed het cijfer der ge notuleerde peiceelen van 15,287 klimmen tot 16,277, dus in gelijke mate als het bevolkings cijfer, nl. met 1.8 pCt. Amsterdam, 16 Mei. De Kamer van Koophan - del alhier behuodelde in hare openbare vergade ring van gisteravond de vraag of zij voldoen zal aan het verzoek der Kamer te Deventer en eene meeting bijeenroepen, ter bespreking van de weu- schelijkbeid van rechtbanken van Koophandel. Met 8 tegen 2 stemmen werd besloten beleefd te antwoordtn dat deze Kamer daartoe niet geneigd is. Hoewel de zaak - er rechtbanken van Koop handel zelve niet au fond werd besproken, bleek voldoende dat de meerderheid der aanwezige le den er niet bijzonder voor was geporteerd. Met 6 tegen 4 stemmen besloot de Kamer ook bij de Eerste Kamer der Staten-Generaal het Ntj- meegsche adres, ten gunste van den spoorweg ArnhemNijmegen, te ondersteunen. ^Rotterdam, 16 Mei. Hedenmorgen zijn de naar lndie bestemde netachementen van het alhier in garnizoeu liggende corps mariniers en van dat te Hellevoetsluis, te zamen sterk drie officieren de 1ste luitenant J. P. Smith en de 2de luite nants H. J. Batteké en W. E. Paelig en 135 bajonetten (waaronder 53 uit de laatstgenoemde plaats), per Hollandschen spoortrein uaar het Nieuwediep vertrokken, om aldaar aan boord te gaan van het schip Koning der Nederlanden. De detachementen werden van de kazerne naar het station uitgeleide gedaan door de commandanten en officieren van de schutterij en van het corps koninklijke scherpschutters, met de muziekcorp sen, benevens een deputatie uit de vereeniging De Batavieren te paard, met hare banier. Op dien marsch werd bij elk detachement eene vlag ge dragen, door de manschappen vervaardigd, prij kende die van het Rotterdamsch detachement met de woorden: „Aïchlu. Overwinnen of sterven," de andere met een vierregelig vers. Terwijl inmiddels bij het station reeds lang eene talrijke menigte was bijeenge komen, verscheen aldaar de burgemeester met eene deputatie uit het college van dagelijksch bestuur en den gemeente-secretaris, en te gelijk het corps hoornblazers der schutterij, hetwelk zich op het terrein posteerde, om met zijne muzikale tonen de troepen te begroeten. Zoodra deze op het terrein geschaard stonden, plaatste de commandant, de luit.-kolonel J. H. Stengel, zich voor het front en riep hun het vaarwel toe. Daarop commandeerde de overste „presenteer geweer!" en eindigde aldus: „Laat ons thans afscheid nemen door het aanheffen van een krachtig hoerah op den kreet, die ieder Neder lander zoo gaarne hoort, van: „Leve de Koning!'' De Rotterdamsche rechtbank heeft dezer dagen een ongewone zaak behandeld in hooger beroep. Er was eene vervolging ingesteld tegen den Heer L. N. Sanders, omdat hij, hoewel slechts in het hezit eener akte gelijkstaande met eene als hulponderwijzer, aan het hoofd staat eener bijzondere school voor m. u. 1. onderwijs. Door het kantonrecht was hij dientengevolge veroordeeld tot eene boete van f 12. De beklaag de stelde zijne positie zóo voor, dat hij, in het bezit zijnde eener akte volgens de wet van 1806, als onderwijzer 3de rang wel aan het hoofd stond der school doch geen onderwijs gaf an ders dan in de vakken godsdienst en Hebreeuw- sche taal. De rechtbank achtte hot ten laste geleg de feit bewezen, doch geen strafbaar feit te zijn en ontsloeg den beklaagde van alle rechtsver volging. Het Openbaar Min. heeft tegen dit von nis cassatie aangeteekend. Gepasseerden nacht is een 47jarig man door een onbekende oorzaak, vermoedelijk dronken schap, in het water aan de Goudsche Vest geraakt en verdronken. Hedenmorgen is uit de Leuvehaven opge- vischt het in verren staat van outbinding ver- keerende lijk van een onbekend manspersoon, vermoedelijk zekere G. Het is ouder toezicht der politie naar de loods voor dreokelingen overge bracht. Brlelle, 16 Mei. In 't vertrouwen, dat het allegorische beeld, dat in de fabriek der heeren Enlhoven in den Haag zal worden gegoten, in de maand Augustus gereed zal zijn en alzoo op 2 September e. k. zal knunen worden onthuld, heeft de Houfdcomuiissie voor 't monument van 1 April hare werkzaamheden aangevangen ter regeling van het aanstaande feest. Evenals het feest van 1 April des vorigen jaars, zal dat van 2 September worden geopend door het lossen van 't geschut, liet luiden der klokken en het bespelen van het carrillon. Na de plechiige ontvangst van de algevaardigden der sub-commissiën zullen deze met muziek geleid worden naar het feestterrein, dat weer smaakvol met tribunes zal worden be zet. 'L. M. de Koning, zal, na aan de Steenen kade aan wal gestapt te zijn, eveneens inet mu ziek eu begeleid door verschilende autoriteiten in optocht naar het feestterrein gaan. Wanneer de Kouinklijke tribune bezet zal zijn, zal een nader aan te wijzen lid der Hoofdcommissie het woord voeren en na de onthulling van het beeld, waar toe het teeken door Z, M. den Koning gegeven zal worden, zal het monument plechtig overge dragen worden aan het Dagelijksch Bestuur der Gemeente. Zoo als bekend is, werd aan den heer Hofdijk opgedragen eene beschrijving te geven van het feest des vorigen jaars. 't Gedenkboek zal weldra het licht zien. Omstieeks den aanstaanden feestdag zal door den boekhandelaar Betjers te Utrecht nog een 6uppieuieot worden uitgegeven op de bij hem verschenen Catalogus van boeken, brochures, plateu enz., uitgegeven bij gelegenheid of naar aanleiding van het gevierde Aprilfeest. Alle door hem vermelde en in zijn supplement nog te ver melden artikelen berusten in 't archief der Hoofd commissie. Slechts één nommer ontbreekt er aan, namelijk „Zij blaffen wel, maar bijten niet, Ge legenheidscoupletten, voor onze beste, brave R. Katholieken, betreffende den feestdag bij uitne mendheid, het feest van één April door Sybrant Joosten B K, Amsterdammer." Hoogst waar schijnlijk zal de geheel eenige collectie op 2 Sep tember ter bezichtiging worden gesteld. Wanneer de tweede steen gelegd zal worden van het Asyl voor zeelieden is nog niet bepaald De heer Outshoorn, van Amsterdam, zal weldra gereed zijn met het bestek voor den geileeltelij- telijken bouw van het Asyl, volgens een door hem ingeleverd en door de commissie goedge keurd plan, en met het oog daarop is besloten dat het werk spoedig te Utrecht publiek zal aanbesteed worden. Zal, ten gevolge van den toe stand der kas, slechts een deel van het gebouw kunnen aanbesteed worden, de commissie vleit zich, dat, als de boutv van het Asyl begonnen zal zijn, haar opnieuw bijdragen zullen worden geschonken, om het schoone werk geheel te vol tooien. Maassluis, 15 Mei. Gisteren ziju van de werf De Toekomst, van de Maatschappij van dien naam tot exploitatie van zeevisscherij, directeur de iieer A. E. Maas, met het gunstigste gevolg van stapel geloopen twee sloeploggers, bestemd ter baung- en kabeljauwvisscherij, nl. Getrouwheid, voor reke ning van den heer P. Sonneveld alhier, zullende gevoerd worden door P. Boon, en Bertha, voor rekening van den heer J. B. Heemskerk te. Rot terdam, zullende gevoerd worden, door M. Kwak- kelstein. Als eene bijzonderheid misschien, wordt bericht, dat bij het te water gaan van de Bertha enkele dames zich aan boord bevonden. N iettegoustaande met de beug- en trawlvisscherij in den afgeloopen winter van hier twee loggers zijn verloren gegaan, zal de haringvisscherij dit jaar met één schip meer dan in het vorige jaar worden uitgeoefend, door het in de vaart bren gen van bovengenoemde schepen, en van een log ger aan den Elshout gebouwd, voor rekening van den heer M. Dirkzwager Gz. alhier. Arnhem, 16 Mui. De 1ste luit. B. H. Eyssonius de Waal is overgeplaatst van het 3de regiment vestingartillerie bij het reg. veldartillerie. Leeuwarden, 15 Mei. De vijf officieren der dienstdoende schutterij, die onlangs, wegens een conflict met den Minister van Oorlog, hun ontslag uit genoemde betrekking hadden gevraagd, heb ben naar aanleiding van eene van hooger hand ontvangen uitnoodiging, besloten in functie te blij ven. De mededeeliug, die op de audiëntie van Maandag den Koning hiervan werd gedaan, werd door Z. M. met genoegen vernomen. Leeuwarden, 16 Mei. Op Zondag e. k. zal in het gebouw der rijks hoogere burgerschool al hier eene algemeene vergadering worden gehou den van het Noorder-Departement der vereeniging van leeraren aan inrichtingen voor middelbaar onderwijs, waarop de volgende belangrijke vraag punten zullen worden besproken 1°. Is bekorting van het taalonderwijs, vooral wat het gramaticale gedeelte betreft, op de hoogere burgerscholen pracnsch uitvoerbaar? (Dr. Renssen). 2°. Veel is er in den laatsteu tijd gesproken en geschreven over het bezwaar, dat er gelegen is in de verschillende wijzen, waarop vele zaken in de spraakkunsten der verschillende talen wor den behandeld. In hoeverre is dit bezwaar ge grond, en wat zou er kunnen gedaan worden, om het op te heffen. (Dr. Burger.) 3o. Hoedanig moet het ouderwijs in de Aard rijkskunde over de verschillende klassen der hoogere burgerscholen met 3- en 5jarigeo cursus verdeeld worden? (Dr. Renssen). 4°. Naast het onderwijs in de Staathuishoud kunde dient, zoowel op de hoogere burgerscholen met 3jarigen cursus als op de burgerscholen, aan het ouderwijs in de gronden der Staatsinrichting van Nederland eene plaats te worden toegekend. (Mr. M. van Lier.) 's-llertogenbosch, 16 Mei. Aau den heer P. V. Goulmy, hofleverancier en leverancier der Kon. Nederlaodsche marine alhier, is van wege Z. M. den Koning, Hoogsldeszelfs dank betuigd voor zijne welwillende aanbieding van vleesch-extract- bouillon en rundvei ten behoeve der tweede ex peditie tegen het rijk van Atchin, met kennisge ving dat van dat aanbod aan deu minister van koloniën mededeeling is gedaan. Bcrllcum, 15 Mei. Werd hier vei leden jaar een vos bij heldereu dag door deu smid, gewa pend met eene mestvork, op eene binnenplaats levend gevangen en gemuilband, gisteren had alhier weder een vossenvangst plaats door eene jonge dochter, die zeker eenig in haar soort mag genoemd worden. De dienstmeid van den landbouwer P. v. U. zag namelijk een vos in de schuur sluipen, stopte daarop dadelijk het gat vau de schuur dicht waardoor de vos geslopen was, ging toen bin nen, sloot de deur eu had de stoutmoedigheid den vos bij den staart van onder het stroo uit te trekken, en hem zoo in de hoogte te houden, waardoor hij haar niet kon bijten. P. v. U. was intusschen de meid te hulp gekomen en nu werd de vos van een goeden muilband voorzien, aan eene sterke ketting in de schuur gelegd. Daar men bemerkte, dat het een moervos was, begon men argwaan te krijgen en ruimde het stroo in de schuur wat op. Deze moeite werd ruim be loond acht jonge vossen van drie a vier weken oud werden in een nest onder het stroo gevon den. Heden zijn de vossen levend, de jonge in eene biggenmand en de oude aaa een ketting op de kar door P. v. U., vergezeld van zijne dap pere meid, naar den Bosch gebracht. Zulke eene mooie vangst is waarschijnlijk nog nooit op de Bossche markt geweest, Gennep, 17 Mei. Jl. Woensdag heeft de Voor. zitter van den Raad van Toezicht op de spoorwe gen met den hoofdingenieur van den Waterstaat in Noord Brabant, vergezeld van eenige leden der Directie van de Noord-Brabantsch Duitsche spoor wegmaatschappij, alles ter plaatse geregeld wat noodig zal zijn voor de beproeving van de spoor wegbrug over de Maas te Gennep. Bij die gelegenheid zijn ook de spoorweg-kunsl- werken en gebouwen in oogeuschouw genome» voor de opname van den weg. GEMENGD NIEUWS. In een brief van den Antwerpschen Pricurseur uit Tokohama, worden berichten medegedeeld omtrent een zwaren brand, welke in die stad in den avond van 22 Maart is uitgebarsten en de ramp herinnert, waardoor in April van het vo rige jaar een aanzienlijk gedeelte der hoofstad Jeddo is in de asch gelegd. In 4 of 5 uren tijd zijn niet minder dan 1000 woningen eene prooi der vlammen geworden, waardoor nagenoeg 10,000 menschen zonder huisvesting zijn geraakt. Indien er geen windstilte had geheerscht, zou het on heil ongetwijfeld nog veel grooter zijn geweest Dieozelfden dag, des ochtends, is ook te Jeddo een brand onstaan, die nagenoeg het geheele stadskwartier Oueno heeft verwoest.Naar een Amerikaansch blad verhaalt, had onlangs in Brooklyn een kinderbal plaats, waarbij de bui tensporigheid van de toiletten der kleinen alle palen en perken te buiten ging. Het haar der jonge meisjes was naar den laatsten smaak ge poederd, gefriseerd en met bloemen versierd. Witte glacé-handschoenen naar de laatste mode werden gedragen, terwijl Fraosche goudlederen schoentjes, van dezellde kleur der kleeding, de voetjes der kleine dames sierden. Een kleine kokette van 7 jaar was in rosekleurige zijde ge kleed en met juweelen overdekt, die de kosten van het toilet der kleine op ongeveer zeven duizend dollars brachten. De jonge heertjes, oud 9 tot 14 jaar, verschenen als dandy's in zwarten rok, lichte pantalons en laveudelkleurige dassenzij droegen ringen en gouden horlogekettingen. Het haai was in het midden gescheiden en naar den laat steu smaak gefriseerd. De avond was aan muziek, dans en de dames het hof maken gewijd en nadat men om 12 uren aan het souper gegaan was, ging het klein gezelschap vroolijk uit elkander. UVGEZONDEN. Fondsen der Amcrlkaansehe Unie. Wauueer wij, Nederlanders, een' nauwkeurigen blik werpen op de fondsen, welke ons uit dien Staat worden toegevoerd, zal dit zeker voor ons niet heel nutteloos wezen. Nemen wij eens een onzer dagbladen! Ik neem voor mij de Neder- landsche financier, eu zie Daar inijne beursnotee- ringen van 12 Mei II., waarop prijken 258 ver schillende leeningen, waaronder echter verschei dene, o. a. de Franscbe en Italiaansche, welke alhier bijna niet verhandeld wordeu. Nu komen er ouder bovengemeld getal nog 92, (ik zeg nog, daar er reeds zijn, welke de eer niet meer heb ben genoteerd te worden), Noord-Amerikaansche onder diverse benamingen, als Staats-en Provin ciale, meestal echter van spoorweg-maatschappijen. Elk dezer leeningen bedraagt natuurlijk eenige millioeneu guldens, vau sommige zelfs nog al van beduidend cijfer, o. a. van den Erie-spoorweg, welke heeft uitgegeven aan obligatiën en aan- deelen voor ruim ti milliard en 30 millioen gul den. Desniettegenstaande vraagt zij nog meer geld. (Was ook ooit het vat der Danaïden ge vuld?) Welk een verbazende som zouden wij krijgen, indien wij eens al deze Noord-Ameri kaansche leuningen bij elkander trokken, welker obligatiën en aand. geheel of gedeeltelijk in ons klein landje geplaatst zijn! Nu zijn er onder die 92 leuningen reeds nagenoeg '/3die nooit betaald hebben, niet meer betalen, of waarvau de heden- daagsche waarde, sedert de nog zoo kortstondige uitgifte, tot minder dan is gekrompen. Veel van dit alles bad zelfs plaats in de laatste we ken, eD boevelen zullen er van de resteerende misschien weldra dezelfde baan iugaanpl Zijn vele dier spoorlijuen, welke zich door Ame rika kronkelen, geene wormen, die aan de hart ader van Holland's welvaart kDageu, die reeds iniLioeuen en millioeneu, en nogmaals millioeneu van ons veiteerd hebben, waardoor het welzijn van reeds honderden familiën geknakt is? En dan praten wij over den dwazen tulpeuhandel onzer voorouders, kinderspel bij vele onzer Ame- rikaansche vodden! En hoe druk hebben wij het dan nog over die 5 milliards, die gedragen wordeu door 40 millioen Franschenl Laat ons eerst onze eigen rekening maken! Horresco 111 KOLONIËN. Paramaribo, 19 April. Bij Kon. besluit van 28 Febr. jl. is de officier van gezondheid le kl. N. Auslijn, chef vau den milit. geneesk. dienst in Suriname (thans met verlof op Curasao) op zijn verzoek, eervol uit Zr. Ms. militairen dienst ont slagen, met toekenning van pensioen,

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 2