i "I '1 heeten te zijn gebouwd naar het model van het hemelsch paleis eener oude godheid. Voor de uitvoerige beschrijving moeten wij verwijzen naar bovengeDoemden Volksalmanak. De kraton van Djokja is omriDgd door een muur en eene gracht. Maar deze muur is 14 voet hoog en hier en daar 15 voet dik en aaD de binnenzijde nog versterkt door een aarden wal; op de vier hoeken zijn bastions met wachtto rens. De oppervlakte binnen dezen muur is een vierkant van 36Ü0 voet lang en 2400 voet breed (derhalve van meer dan een uur in omtrek) waarop ongeveer 15000 menschen wonen. De alcen-aloen is veel grooter dan de Dam te Am sterdam. Men neme daarbij in aanmerking, dat op Java dergelijke vorstelijke vefblijven hebben bestaan (die van Mohopajit) waarin 160,000 menschen kunnen gewoond hebben. Aangaande de uitgestrektheid van dien van Atchin heeft men geen nauwkeurige opgaven. Vanwege het Hoofdbestuur van het Anti-Schcol- wetverbond is gisteren eene circulaire verspreid, waarin het verklaart besloten te hebben voor dit jaar de centrale leiding der verkiezingen voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal op zich te nemen. Voor die districten, waar men binnen veertien dagen niet tot een eigen keuze mocht gekomeu zijn, zal het Hoofdbestuur zelf een candidaat voor stellen, en de lijst voor de gezamenlijke distric ten aan de chrisielijke bladen toezenden. In verband met de ontvangen inlichtingen ves tigt het Hoofdbesluur de aandacht op de volgende heeren Jhr. Mr. M. M. v. Asch v. Wijck, te Utrecht J. van Beest van Andel, te MaastrichtJhr. Mr. J. L. C. van den Rerch van Heemstede, te 's-Hage, Mr. M. Bichon van lJsselmonde, te Rotterdam C. J. de Bordes, te Leeuwarden; A. Brummel- kamp, te Kampen; Ds. J. H. Donner, te Leiden; I. Esser, 's-Hage; Jhr. Mr. B. J. L. de Geer van Jutphaos, te Utrecht; S. baron van Heemstra, burgemeester te HillegomJhr. J. L. de Jonge, te ZierikzeeMr. L. W. C. Keuchenius, te Ba tavia; Dr. A. Kuyper, te Amsterdam; Jhr. Mr. J. W. van Loon, te Amsterdam Mr. J. Messchert van Voileuhoven, te Amsterdam; W. M. Oppe- dijk, te Sneek M. D. Otterloo, te Valburg; Mr. S. Le Poole, te Leiden U. baron thoe Schvvar- zenberg en Hohenlansberg, te Utrecht; A. baron Schimmelpenninck vau der Oye te Arnhem Mr. J. J. Teding van Berkhout, te Amsterdam Wiromp te HarlingenS. van Velzen Jr., te 's-Hage, J. Wolbers, te UtrechtGeneraal W. von Wrangel auf Linden berg. De dienstneming bij de art.-instructie-comp. te Schoonhoven laat veel te wenschen over. Er komen bijna i^een jongelingen aan, hetgeen voor de ver sterking van de kaders der art. regimenten on gunstig werkt, te meer daar nu zooveel bij het wapen der art. gevorderd wordt. In de Woensdag te Schagen gehouden verga dering der libeiale Centrale Kiesvereeniging in het district Alkmaar, waar de heer van Foreest moet aftreden, is met algemeene stemmen tot candidaat voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer der Staten-Generaal benoemd Mr. W. van der Kaay, te Alkmaar. De heer J. P. Cuypers te Amsterdam is door the American Institute of Architects tot eerelid be noemd. Wjj vernemen, dat in eene gisteren gehouden buitengewone vergadering van het Rotterdam- sche Bestuurdersbond is besloten eene uitnoodi- ging te richten aan heeren sigarenfabrikanten, in het begin der volgende week, ten einde bei de partijen (patroons en gezellen) tot elkander te brengen en, zoo mogelijk, tot eene gewenschte schikking te geraken. EeDe Commissie van 3 personen is tot boven genoemd doel gekozen, aan wie de zaak is op gedragen. (IV. R. Ct.) Volgens L'Ami du Limbourg heeft de heer Jeröme Lambrechts, te Papenhoven, in eene circulaire aan de kiezers van het district Roermond ver klaard, dat hij, gekozen wordende, zich zal aan sluiten aan de Katholieke Vertegenwoordigers; dat hij met al zijn vermogen de belangen van de Kerk en van den Staat zal verdedigen, en helpen zal den zedelijken en stoffelijken vooruitgang der bevolking te bevorderen, altijd voor oogeu hou dende, dat hij de vertegenwoordiger eener Katho lieke provincie is. Volgens een bij het Departement van Marine ontvangen telegram, is Zr. Ms. fregat met stoom- veruiogen Zeeland, onder bevel van den kapt.-ter- zee J. van Gogh, in den ochtend van den 15den dezer, te Port-Saïd aangekomen en zou dienzelf den dag nog van daar vertrekken, ten einde de reis naar Oost-Indië verder voort te zetten. Aan boord was alles wel. Met den 20sten dezer wordeu geplaatst aan boord van Zr. Ms. schroefstoomschip Banda, de luitenants-ter-zee der 2de klasse G. C. Sterk en G. C. Otten, eerstgenoemde als oudste officier, de adelborsten der 1ste klasse A. W. F. O. van Woerden en W. J. De Bruyne, de officier-van gezondheid der 2de klasse W. Schoondermaak en de officier van administratie der 3de klasse M. C. Hazenberg; aan boord van Zr. Ms. schroefstoomschip Am- boina, de luitenants-ter-zee der 2de klasse C. W. A. D. Steup en H. L. C. Wolterbeek Muller, eerstgenoemde als oudste officier, de adelborsten der 1ste klasse G. De Fremery en H. Slot, de officier van-gezondheid der 2de klasse K. G. F. Sloos en de officier van administratie der 3de klasse I. F. van Gelsdorp. Z. M. heeft de heeren J. Conijn, te Egmond aan Zee, Jhr. Mr. J. W. M. Schorer, te Middelburg, en G. J. Weyland, te Groningen, opnieuw be noemd tot leden van het College voor de zee- visscherijen. BINNENLAND. Meawedlep, 14 Mei. Gisteren en heden zijn, onder begeleiding van den magazijnmeester der Hoofdcomuiissie van het Roode Kruis, hier aange bracht eu ingescheept aan boord van het stoom schip der Maatschappij Nederland, Koning der Neder landen, circa 100 kisten met voedings- en verpleeg- middeleu, ten dienste van de aanstaande expeditie op Sumatra. Nog heeft genoemde hoofdcommissie f 25,000 voor gelijk doel ter beschikking gesteld. Den Haag, 15 Mei. De Delftsche schippers knecht G. J., die in de vorige week voor het Prov. Gerechtshof in Zuid-Holland terechtstond, beschuldigd van verschillende diefstallen op on- derscneiden vaartuigen te Rotterdam gepleegd, is heden tot drie jaren gevangenisstraf veroor deeld. Dezer dagen is door den schuttersraad der dienstdoende schutterij alhier een artillerist-schut ter gestraft met wegzending uit de schutterij en eene jaarlijksche boete van f 60 gedurende zijn overigen diensttijd, wegens gepleegde insubor dinatie. Het plagen van dieren door de jeugd had dezen morgen wederom ongelukkige gevolgen na zich kunnen sleepen. In de Koningstraat werd een beer, die zijne kunsten vertoonde, door een knaap geplaagd, hetgeen het beest niet scheen te bevallen; althans hij werd woedend, vatte den jongen om het lijf en had hem bijna met een zijner zware pooten een slag op het hoofd toe gebracht, ware 't niet dat de geleider gelukkig den knaap uit de klauwen van zijn kostwinner bevrijdde. Den Haag» 11 Mei. De afdeelingen van de Tweede Kamer hebben heden, na afloop der vroeger genoemde ontwerpen, onderzocht het wetsontwerp tot herziening van de belastbare opbrengsten der gebouwde eigendommen. Z. K. H. prins Hendrik is uit den Helder, waar bi) een der nieuw gebouwde stoomsche pen van de maatschappij Nederland beeft bezich tigd, in de residentie teruggekeerd. Met leedwezen verneemt men dat graaf de Stolipine, gezant van Rusland bij het Nederland- sclie hof, sedert eenige dagen ernstig ongesteld is. De Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier heeft zich bij missive tot den Gemeente raad gewend met het verzoek dat het leggen der pijpen in de woningen der ingezetenen ten be hoeve der duinwaterleiding voortaan aan de par ticuliere nijverheid en aan openbare mededinging worde overgelaten. Tot dit verzoek heeft aanlei ding gegeven de onderhandsche uitbesteding van het leggen der buizen aan eene buitenlandsche firma. Uit de verklaringen van bevoegden, onder wier beheer soortgelijke werken worden uitge voerd, blijkt, dat bedoeld werk met gerustheid aan de Hollandsche werklieden had kunnen wor den toevertrouwd. B. en Ws. hebben den Raad voorgesteld om voor de uitschrijving van de tweede serie van de geldleening ten behoeve van den aanleg der duinwaterleiding te bepalen, dut inschrijvin gen beneden pari niet worden aangenomen. Gisteravond viel een grenadier, in beschon ken toestand, in de Houtstraat met zulk een hevigen slag op den grond, dat hij, zwaar aan 't hoofd gewond, onmiddellijk naar het hospitaal moest worden vervoerd. Rotterdam, 15 Mei. De sigaren maaksters doen den sigarenmakers geducht afbreuk. Op de fa briek van den heer Kroon o, a. is door deze werksters van f 10.50 tot ƒ14 in eene week ver diend, aan gewone soort tabak. In de gemeenteraadszitting van gisteren is o. a. besloten om ƒ100,000 toe te staan voor kos ten van onteigening voor het aanleggen van nieuwe straten, en eenige perceeleu aan te koopen in de Crispijn- en de Lijnbaanlaan, groot 9.87 are, voor 35,000. Aan den heer Dr. G. A. Schneither, rector van het gymnasium, werd een pensioen verleend van 2706 'sjaars. Tot leeraar in de Ned. taai en letterkunde werd benoemd de heer J. H, F. de Vogel, leeraar aan de hoogere burgerschool te Zwolle. Gouda, 15 Mei. Naar men verneemt, hebben de le luits. A. H. L. Badings en A. Evenwel, hier in garnizoen, zich beschikbaar gesteld om tijde lijk bij het Indische leger gedetacheerd te worden. Eveneens heeft de heer R. P. M. van Alder- werelt, gepens. kapit. O. I. leger, alhier, zich daartoe opgegeven. Utrecht, 15 Mei. Gisteren is alhier door de commissie uit het Prov. Gerechtshof, na afgelegd examen, toegelaten tot candidaat-notaris de heer A. Stemberg, wonende alhier. Hedenmorgen is de 5de comp. van het bataljon mineurs en sappeurs naar de legerplaats bij Zeist vertrokken, ter sterkte van 2 officieren en 100 onderofficieren en manschappen. Gistermiddag vertrok met den trein van 1.45 uren van den Staatsspoor van hier naar Breda een detachement van bet bataljon mineurs en sappeurs, sterk 1 serg., 1 korp. en 12 man, ten einde het kamp op do Teteringsche heide, be stemd voor de cadetten der Kon. Mil. Academie, aldaar in orde te brengen. llardcrw()k, 14 Mei. In den afgeloopen nacht is een visschersschuit uit El burg, liggende op de reede alhier, door een windhoos omgeslagen; de schipper_ en zijn knecht wisten zich met een booije te redden, doch de zoon, die in 't voor onder lag te slapen, is omgekomen. Zwolle, 15 Mei. De commissie uit het provin ciaal gerechlshof in Overijsel, belast met het afne men van het examen van adspiranten voor het notarisambt, heeft heden als candidaat-notaris toegelaten de heeren J. C. de Ridder, uit Wijhe, en J. A. D. Muurlink, uit Grauisbergen. Deventer, 15 Mei. In de maand Maart jl. werd door de molenaars alhier medegedeeld dat zij, met ingaug van 1 April, het maalloon hadden verhoogd, voor de tarwe van 40 tot 50 en voor de rogge van 20 tot 30 cent per mud. De bakkers die hiervan te voren niets vernomen hadden en meenden dat het billijk was, dat er met hen over deze verhooging in overleg getreden werd besloten, de molenaars schriftelijk mede te deelen dat zij niet ongenegen waren een redelijke ver hooging toe te staan, doch daarover met hen in overleg wilden treden in eene bepaalde bijeen komst, waartoe zij werden uitgenoodigd. Aan die uitnoodiging en aan eene later herhaalde is niet voldaan. Verstoord over deze, naar bunne meening, onheusche behandeling, hebben de bakkers be sloten, geen graan meer Daar deze molenaars te zenden, zoolang zij bij hun eisch volharden of weigeren in onderling overleg te treden. Voor- loopig wordt du het graan gemalen door de molenaars der omliggende gemeeuten, van welke éen Vrijdag 11. alleen 75 mud van hier haalde. Zoolang dus geen langdurige windstilte invallen de bakkers in hunne behoeften kunnen voorzien, zal de tegenwoordige toestand nog wel eenigen tijd voortduren, daar de strijd pas is aangevan gen en geen der partijen nog genegen is toe te geven. (Zw. Ct.) Groningen, 15 Mei. In de dezer dagen ge houden vergadering van het departement Gro ningen der Nederlandsche Maatschappij tot be vordering van Nijverheid, werd o. a. medegedeeld het verslag van de Gebr. Loots, te Zoutkamp, houdende de geschiedenis van hunne kunstmatige oesterteelt onder Oostmahorn, in 18721873. De toestand mag zeer bevredigend worden genoemd en de vooruitzichten van deze nieuwe onderne ming zijn zeer gunstig. De heer von Kolkow, die van Weenen was teruggekomen, waar hij de opening van de ten toonstelling had bijgewoond, deelde zijne erva ringen dienaangaande rnede en deed o. a. uitko men, dat wat in sommige bladen over de duurte vaD het verblijf te Weenen wordt medegedeeld, in zooverre onwaar is, als het geheel en al van den reiziger zeiven afhangt, om er duur of goed koop te iogeeren en te leven. Men kan er goed- kooper terechtkomen dan te Parijs of in ons eigen land. Westdongeradecl, 14 Mei. De Raad dezer ge meente heeft eene verordening aangenomen, die, wordt zij door Geduputeerde Staten in Fries land goedgekeurd, het aan B.en W. in de macht geeft het jagen illusoir te maken. Hij heeft na melijk bepaald, dat, zoo er een van hondsdolheid verdachte hond zich in de gemeente bevindt, B. en W. kunnen bevelen, dat alle honden, en no- minatim Ook de jachthonden, gedurende drie maanden moeten worden vastgelegd. GEMENGD NIEUWS. Te Deurningen is de openbare school, ten ge volge der toepassing van de wet op de besmet telijke ziekten, gesloten. De meeste schoolgaande kinderen zijn wel ingeënt, maar hebben geen bewijs van den geneesheer, dat zij dit werkelijk zijn. Dit bewijs is tegen 30 cent te bekomen, maar de meeste ouders kunnen het niet be- taleD. Een architect uit Boston deelt mede, dat hij sedert eeDige jaren de proef heeft geno men, de dekleien niet enkel vast te spijkeri maar ze in een laag hydraulische cement tel gen. Hierdoor wordt de beweging volkomen let en het werk is aan veel minder herstelling onderhevig. De kosten worden met 10 a 12 p( verhoogd, doch dit wordt, door grootere ster heid, na verloop van tijd vergoed, terwijl zul daken het bijzondere voordeel opleveren vbd gebouwen veel beter tegen brand te beschutten, De eigenaars van de Hetton-kolenmijn hebt besloten de bewerking hunner mijnen door wei tuigen iu plaats van door mijnwerkers te do geschieden. Zij hebben verschillende werktuig beproefd, en als het best geschikt dat van heeren Baird gekozen. De machine werkt ree meer dan een jaar in de kolenmijnen van Gar herrie, waar zij de aandacht van vele bezoeke heeft getrokken. Dit werktuig kan in acht un 350 voet kool hakken, en levert dus een product van 70 a 75 ton, waarvoor anders 40 mijnwe kers noodig waren, terwijl het door drie, hoo stens vier man wordt bediend. De negen hakke worden door kettingen zonder einde in bewegii gebracht en het geheele werktuig beweegt regelmatig vooruit. De kracht wordt geleverd dn saamgeperste lucht, die door geslagen ijzeren pen wordt aangevoerd. Dezer dagen heeft het bosch van Beekhuizen de volgende gebeurtei plaats gehad. Met den trein van 10.45 arriveer te Velp een persoon, die zich onmiddellijk nai het bosch begaf, en door het lossen van 5 schote zich van het leven trachtte te berooven. Doi eenig toeval drongen slechts 2 kogels gedeeltelij in het hoofd, en badden zoo weinig uitwerkio dat de gewonde zicb naar eene in de nabijhei zijude woning kon begeven en daar de eer; heelkuudige hulp ontving. Van daar werd naar het ziekenhuis te Arnhem vervoerd. Lat bleek, dat hij was S. K., geboren te Leeuwarda oud 2a jaren, en zich van het leveD heeft vvili berooven, omdat hij uit drie betrekkingen ach^ eenvolgens was ontslagen. Aangaande overlijden van den heer John Stuart Mill woi nog gemeld, dat de ziekte die hem zoo schiel ten grave sleepte, de roos, in de lage kk- streken iu den omtrek van Avignon heerscheot is. De heer Mill wist dat de streek ongezooi was, maar kocht het huis met toebehoorendei grond alleen omdat het dicht bij het kerkhi was, waar hij voor 15 jaar zijn gade begroe Hij wenschte zooveel hij kon in de nabijheid va het graf te vertoeven. Om het huis stonden daai enboven een aantal boomen, welke hij onaangi roerd wilde laten, opdat de talrijke nachtegalei die er in huisden, niet zouden verjaagd worde; De laan, onder welks schaduw hij studeerdo schreef, was vol van deze zangers in 't woud, e zoo tam waren ze, dat ze den bezoeker volgde van boom tot boom. De begrafenis was zi eenvoudig mogelijk: de familie, de predikant e de dokter waren de eenige aanwezigen. Aan 't gri bad en hield de predikant een roerende toespraa Vervolgens plaatste men den overledene naai haar dien hij zoo teder bemind had. Uit Chris tiauia wordt gemeld dat de bevelhebber de Duitsche hulpexpeditie, kapitein Melson, uit dl IJszee, op den zeehoodeuvanger „Morgeuan" dooi naar Toensberg is gebracht. k- «■a DOg me ber ziel de ove Er bet ont ver tal loc vor I VOC gai dei eet ma re{ eet gei br< ,8al bel ge' voi bei let wi te sit di| W: Ut BUITENLAND. Frankrijk. In het officieuse Bien Public wordt het volge de gezegd: „Een dagblad deelt mede dat generaal le Flo aan de regeeriug eene depecb heeft doeD toekomen, waarin hij spreekt overt ongerustheid, welke de sedert den 27sten Ap: door de Fransche regeeriug gevolgde politiek b de beide Keizers heeft opgewekt. „Ofschoon de onwaarschijnlijkheid van dit richt zulks overbodig maakt, gevoelen wij ot verplicht onze lezers te waarschuwen tegen ge ruchten die volkomen ongegrond zijn." Even zoo spreekt het blad het gerucht tege dat de regeering, uit vrees voor onlusten bij d heropening der kamers, tegen den 19den M: groote militaire voorzorgen zal nemen. Gelijk men weet, wordt het bagno van Toulo opgeheven. De ontruiming moet vóór J Octobe van dit jaar zijo afgeloopen. Vier schepen zulle de bannelingen naar het oord hunner bestemmin overbrengen. De Virginie zal eerstdaags vertrek ken. De Kibylle en de Neréide, twee fregatte: welke pas van Nieuw-Caledonië teruggekeei zijD, volgen in Juni. Men meent, dat de laat.« bannelingen in September vertrekken zulle; Waaischijnlijk zal de Alceste daartoe aangeweze worden. Tusschen Thiers en den oppersten krijgs raad is een conflict ontstaan. Hij verzet zich tegen het stelsel van verdediging, dat door de meest; leden wordt voorgestaan, en dat bestaat in he bouwen van gedetacheerde forten en het aas leggen van verschanste legerkampen. Mac-Mahot de hertog van Aumale en anderen lieten zicb i( de jongste zitting der commissie zeer ter gunst van dat stelsel uit, ondanks den tegenstand va: den president der Republiek, die ten slotte iel

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 2