3 lijk om ophelderingen gevraagd, eerst bij het schrijven van den Commissaris van den 22sten dezer, en daarna bij dat van 24 daaraanvolgende, niet alleen geheel in gebreke is gebleven, die te verschaffen, maar zelfs de tegen Hem ingebrachte grieven niet heeft weersproken en daarenboven er toe is overgegaan, zich zoo in het oogloopend mogelijk ten strijde toe te rusten, dat daaraan geen andere beteekenis kan worden toegekend, dan dat Atchin het Gouvernement van Neder- landscb-Indië moedwillig heeft gehoond, en zich op bet daardoor ingenomen vijandig standpunt weoscht te handhaven dat de bestuurders van dat Rijk zich daardoor hebben schuldig gemaakt aan schennis van het tusscheu hetzelve en het Nederlaudscb-Indiscb Gouvernement op den 30sten Maart 1857 gesloten tractaat van handel, vrede en vriendschap, en het mitsdien overtuigend is gebleken, dat geen staat kan worden gemaakt op de goede trouw van die bestuurders; dat het der Regeering van Nederlandsch-Indië onder deze omstandigheden niet langer mogelijk is, zonder krachtdadige middelen, een zoowel door het algemeen handelsbelang als de eischen van hare eigene veiligheid in noordelijk Sumatra gevorderden staat van zaken te waarborgen; /Verklaart uit kracht van de macht en be voegdheid, aan hem door de Regeering van Ne- derlandsch-Iodië verleend, in naam van die Regeering, den oorlog aan den Sultan van Atchin, waarvan hij overigens bij dat manifest mededee- ling doet aan elk, wien zulks mocht aangaan, en een iegelijk aandachtig maakt aan alle moge lijke daaruit voortvloeiende gevolgen en aan de verplichtingen, welke in oorlogstijd op iederen burger van den Staat rusten. „Gedaan aan boord van Zr. Ms. stoomschip Citadel van Antwerpen, liggende voor Groot- Atchin, op heden, Woensdag den 26sten Maart 1873. Nieuwbnhuijzen." In de Austtellung Zeitang van de N. Fr. Preste te Weenen, wordt gezegd dat de inzending van den heer van Kempen te Voorschoten een der schoonste sieraden van de tentoonstelling is. Z. M. heeft de afdeeling van het weerbaar- heidsbond te Frederiksoord, die bij zijn bezoek aldaar de wacht vervulde, beloofd 20 Remming- ton-geweeren en 6000 patronen te zullen zenden. Het getal weekbladen op het gebied van het onderwijs is weder met éen vermeerderd door de uitgave van het weekblad voor school en huis: Vooruit, onder redactie van G. A. Voster- uian van Oijen, onderwijzer te Aardeuburg. In de te Winschoten gehouden bijeenkomst van de kiesvereeniging Grondwettige Vryheid en Vooruitgang is voor het hoofdkiesdistrict Appingedam opnieuw als candidaat voor de Tweede Kamer gesteld Dr. R. Westerhoff, aftredend lid. De concessie voor den spoorweg Rotterdam Houten—ArnhemPruisische grenzen, voorloopig verleend aan de heeren Ouwelant en Montijn, is overgedragen aan de heeren Otlet en Wilmart, uit België. Haar men verneemt, zal nog deze maand een aanvang worden gemaakt met het uitbakenen dier lijn en zou het plan bestaan haar eventueel aan het station der staatsspoorwegen te doen aan sluiten. Met intrekking van de voorschriften, voorko mende in de Staattcourant van 10 Januari 1873, wordt ter kennis van de belanghebbenden ge bracht, dat de scheepvaart over bet westelijk IJ, met ingang van 15 Mei e. k., moet plaats hebben als volgt: van Amsterdam en Zaandam, aanvangende bij de baak beoosten de spoorwegbrug, door het hoofdkanaal tot de door baken aangewezen zij kanalen naar Westzaun en Nauerna, het zijka naal beoosten Buitenbuizen naar Spaarndam en het zijkanaal naar Beverwijk. Den schippers wordt aanbevolen bij de vaart door het hoofdkanaal en de zijkanalen, wanneer zij de stoombaggervaartuigen, sleeptreinen of an dere inrichtingen van den aannemer van het Noordzeekanaal voorbijvaren, te handelen vol gens Koninklijk besluit van 2 Mei 1863 {Staatsblad n°. 52). Aan belanghebbenden wordt tevens kennis ge- geveven dat er, langs het gedeelte Hoofd <anaa| waar geen jaagpad is, de gelegenheid bestaat om zeilschepen te laten sleepen, tegen vergoeding van vijftig cent per vaartuig. De daartoe aanwe zige sleepboot is gekenmerkt door het opschrift: Rijks Sleepboot. De luitenant-ter-zee der 2de klasse P. Zeger Veeckens, laatst behoord hebheude tot de zee macht in Oost-Indië, en van daar den 7den dezer in Nederland teruggekeerd, wordt met dat tijd stip op non activiteit gesteld. BINNENLAND. Amsterdam, 12 Mei. Ten Raadhuize alhier is op heden, bij enkele inschrijving, publiek aan besteed het leveren en stellen van de noodige ijzerwerken, ten behoeve der pneumatische buizen netten, volgens het Liernurstelsel, in de Pieter Cornelisz. Hooftstraat, in de Stadhouderskade, in de Jacob van Cainpen-, Sarphati- en Spinnza- straten en op de ADdrieskade, met de aanslui tingen aan de gebouwd wordende perceelen en met de verbindingsbuizen naar de gracbtloos- deureo; hel maken voor die werken van fondee- riugen, met outgravingen, aanvullingen en ver dere werken. Minste inschrijver de heer G. de Rond, voor f 35,924. De Vereenigiog Velen en toch een hield Za terdag-avond in een der zalen van het Paleis voor Volksvlijt een algemeene vergadering, welke bijgewoond werd door den beschermheer Z. K. H. Prins Hendrik. Op deze bijeenkomst werd ver slag uitgebracht omtrent hetgeen de nuttige ver- eeniging had verricht tot oudersteuning van zie ken en ongelukkigen onder hare leden. Prins Hendrik heeft een van warme liefde voor het volk en de nijverheid getuigende rede gehouden welke met luiden bijval begroet werd Zaandam, 12 Mei. De Kamer van Koophandel heeft besloten, het plan van een verbindingska naal tnsschen de Voorzaan en het Noordzeekauaal aan een onderzoek te onderwerpen. Hare leden zullen daartoe, vergezeld door deu ontwerper, deu heer van Rijn, ingenieur bij de Kanaal-maat schappij, per stoomboot het terrein in oogenschouw nemen om de noodige gegevens te verzamelen, ten einde in eene volgende vergadering die zaak te behandelen. Den Haag, 12 Mei. Het vonnis van het kan tongerecht te Geldermalsen, waarbij de heer F. 's Jacob, directeur-generaal der maatschappij tot exploitatie van Staatsspoorwegen, is ontslagen van alle rechtsvervolging ter zake van de aanklacht van het niet behoorlijk onderhouden van den toegangsweg tot het station van den Staatsspoor weg te Geldermalsen, is door den Hoogen Raad (strafkamer) bij arrest van heden vernietigd. De Raad heeft, ten principale rechtdoende, den heer 's Jacob aan het hem ten laste gelegde schuldig verklaard en veroordeeld tot betaling van twee geldboeten ieder van f 2.60, of subs, gevangenis straf van een dag voor elke boete. Bij gelegenheid dat de heer M. Benedictus, stafmuzikant bij het regiment grenadiers en ja gers, het feest zijner 36jarige militaire dienstver vulling op jl. Vrijdag mocht vieren, werd hem door het mnziekcorps van dat regiment een ge schenk aangeboden, bestaande in een fraaie ver gulde pendule, wel een bewijs van de achting en vriendschap, die zijne kunstbroeders hem toe dragen. H. M. de Koningin heeft heden een bezoek gebracht aan den heer Dr. Bauduin in de Java- straat en diens fraai Japaosch kabinet bezichtigd. H. M. gaf hare bijzondere tevredenheid over dat kabinet te kennen, dat eenig in zijn soort moet zijn in Europa en zelfs, naar de verklariogen van Japanneezen, in Japan, waar dergelijke kost bare en prachtige verzameling niet wordt aan getroffen. De groote optocht van de artisten, behoo- rende tot Meijers Amerikaansch Circus, heeft zich hedenmiddag te 4 uren in beweging ge steld langs verschillende straten dezer stad, waar een groote uienigte nieuwsgierigen geschaard stond. Het muziekcorps in den hoogen draken- wagen en de triomfkar, door twee kolossale olifanten vergezeld door een paar kleinere ge trokken, wekten vooral de aandacht. Bij het pas- seeren langs het Paleis verschenen H. M. de Koningin en Z. K. H. de prins van Oranje voor een dor ramen ten einde den stoet zien voorbij trekken. Alles is, dank zij de goede zorgen der politie, zonder ongelukken en in de beste orde afgeloopen. Aan het lokaal van het provinciaal bestuur van Zuid-Holland is heden aanbesteed: Het ver lengen van den strekdam op den rechteroever der oude Maas tusschen de Krabbe en Nederho- ven. Hiervoor waren twaalf biljetten ingeko men. Het minst bad ingeschreven de heer T. Volker Cz., te Sliedrecht, voor f 14,580. De hoogste iuschrijving was f19,580. Ten raadhuize alhier heeft heden door Burg. en VVeth. de herbesteding plaats gehad van het bouwen eener brug over de vaart langs den Hoo- geu Wal. Daarvoor waren thans zes biljetten ingekomen en was minste inschrijver de heer C. M. van Vianen alhier voor 16,500. Bij de aanbesteding van dit werk op 30 April jl. be droeg de minste inschrijvingssom 18,125. Rotterdam, 12 Mei. Naar men verneemt zal alhier door eene Amsterdamscbe firma eene diamantslijperij worden opgericht, onder directie van den heer J. M. Canes. De slijperij zal door stoom gedreven worden en is voorloopig voor twintig stoelen ingericht, waarvan ongeveer de helft bij het in exploitatie brengen bezet worden. Het meerendeel der werklieden zijn Rotterdam- sche ingezetenen, die, uithoofde der vroegere kwijning van dit vak te Amsierdaui, een ande ren werkkring gekozen en dientengevolge zich hier metterwoon gevestigd hadden. Deu lldeu Maait 11. is de eerste steen gelegd voor het gebouw in de Jonker Fransstraat en naar alle waarschijnlijkheid zal op het einde dezer maand de fabriek in zoover gereed zijn, dat met de werkzaamheden zal kunnen begon nen worden. Utrecht, 12 Mei Van het bataljon mineurs en sappeurs alhier hebben 32 manschappen voor het Indische leger dienst genomen. Voor eenige dagen deed de heer B. J. Lauter- slager eene oproeping aan de oud-pauselijke zouaveu iu Nederland, om evenals zij vour de onafhankelijkheid van den pauselijken Slaat ge streden hadden, ook nu het vaderland tegen Atchin ter hulpe te snellen. Dientengevolge wil len de zich in deze gemeente bevindende oud- zouaven zich tot genoemden heer wenden, om aan zijne uitnoodiging gevolg te geven. Verscheidene der alhier werkstakende sigaren makers hebben mede dienst genomen voor het Oost-Indisch leger. Gisteravond leverde een mineur op het Vree burg alhier een gevecht, waarbij hij ten slotte met eeo bebloed hoofd het onderspit moest del ven; hij wilde zich daarom verdrinken, maar eene patrouille, die zich in de nabijheid bevond, bracht hem, vooi hij tot de uitvoering van zijn voornemen kon overgaan, in arrest. Arnhem, 12 hlei In de zitting van den ge meenteraad op II. Zaterdag is besloten eene sub sidie te verleenen van f 6000 voor de Ambacht school. Voorts is vastgesteld het gewijzigd regle ment voor de Bank van Leening, en om de mestbergplaats tijdelijk te brengen in een dal aan den Apeldoornschen weg. Aan Dr. G. J. Hoffs is eervol ontslag verleend als leeraar aau de hoo- gere burgerschool. Het adres van den heer Bre- dius betreffende eeo spoorweg van Dordrecht naar Eist is aan de Kamer van Koophandel ge zonden, ter fine van bericht. Haaksbergen, 11 Mei. Dezen nacht, omstreeks 2 ure, gelukte het aan den secliechef alhier, ge- adsisteerd door twee ambtenaren, twee smokke laars te arresteeren die hun geheel onbekend waren. In het dorp gekomen, wist een der smok kelaars te ontsnappen en hoezeer door de beide ambtenareu vervolgd, zich uit de voeten te ma ken. De andere smokkelaar, die met den sectie chef alleen achterbleef, bedreigde dezen dat hij hem de keel zou afsnijden als hij hem niet los liet; tegelijkertijd bracht bij hem reeds met een mes eeu wonde aau den hals en eenige diepe sneden aan de rechterhand toe. Ondanks deze wonden, leverde hij hem aan de justitie over, die hem in arrest nam. Doch dank zy onze sterke prisoo, was de booswicht, toen men hem dezen morgen in verhoor wilde nemen, door een gat, dat hij in den muur gebroken had, ontvlucht, en is het nog niet mogen gelukken hem weder te arresteeren. Almelo, 12 Mei. Hedennacht ontstond, even buiten de stad, iu de nabijheid van het stations gebouw, een hevige brand, waardoor in korten tijd drie woningen benevens de inboedels een prooi der vlammen zijn geworden. De oorzaak van den brand is oubekend. Alles was, op een der inboedels na, tegen brandschade verzekerd. Een der bewoners heeft zich, door uit het raam te springen, nog al ernstig verwond. Leeuwarden, 12 Mei. De commandant der eerewachl, Jhr. Mr. A. A. F. van Panhuys, ia door Z. M. benoemd tot kamerheer in buitenge nen dienst, en de commandant der schutterij, de heer C. J. de Bordes, tot adjudant in buitenge wonen dienst. De Koniog heeft heden audiëntie verleend en verschillende inrichtingen bezocht. Bij die gele genheid is de heer W. Eekhoff, archivaris der gemeente Leeuwarden, benoemd tot ridder der ordo van den Gouden Leeuw van Nassau. Te twee uren wijdde de Koning de nieuwe schiet baan in. Z. M. natn te zes uren deel aan het diner, duor de gemeente den Koning aangebo den, een recht vorstelijke disch in de prachtige raadzaal. GEMENGD NIEUWS. Te Parijs is een troep Indianen uit Canada ge passeerd, bestaande uit een lOOtal mannen, vrou wen en kinderen in hun nationaal costuum en met hun nog zeer primitieve wapenen, keuken gereedschappen en muziekinstrumenten. Zij be gaven zich naar de Weener tentoonstelling om acrobatische voorstellingen te geven. Onder de zeldzaamheden op genoemde tentoonstelling be hoort een drijvende kanonskogel van 25 kilogram zwaarte. Hij drijft als een veertje op een als zilver schitterende uiassa, die uit zuiver kwik zilver van de beroemde mijnen van Idria bestaat. Niet minder dan 8309 kilogrammen van dit me taal bevinden zich in een ijzeren vat en daarop drijft de kogel. Wanneer men in een vrij he vige stortbui onder een paraplu loopt, druipt van de punten der parapluie het water soms met 6tralen af en maakt daardoor niet alleen de draagster, of iemand, die naast haar wandelt, vreeset ijk nat, maar bederft soms bare kleederen. Thans heeft men, om dit te voorkomen, rondom de paraplu een opstaand randje van caoutchouc aangebracht, waaraan een nederhangende buis van dezelfde (tof is bevestigd. Het watei loopt nu niet verder dan dat randje en ontlast zj door middel der buis achter de draagster paraplu op den grond. Dit zeer doelmatig B chanisme is geeo uitvinding, tot ons uit En» land of Amerika overgewaaid, maar van Ned laudscheu oorsprong. Weldra zullen paraplu naar dit model vervaardigd, in den handel krijgbaar zijn. Ten einde stoffen tegen invloed der lucht te bewaren heeft men pot; gemaakt, waaraan bovenaan een gootvormi ring is verbonden; in dien ring giet meo wi derolie. Up deze wijze wordt de lucht volkom afgesloteu. In zulk eeu pot wierp men chlot kalk en na twee jaar had deze noch door voc noch door eenige verandering iets geleden. Te Oudvossenmeer is op hooger gezag sedert eeni dagen de bijzondere school gesloten, aangezi, door den onderwijzer aan de voorschriften der u op de vaccinatie geen gevolg was gegeven. Up liet eind van 1872 telde Rotterdam 47 reed rijen met 124 schepen, metende 85563 ton, tegi 51 reederijen met 130 schepen metende 883 ton één jaar vroeger. KOLONIËN. fi BATAVIA, 3 April. In het algemeen overzicht van de Indiër lei men o. a. het volgende Als een bewijs hoe groot het gebrek in Mii den Java geweest is, deelt de Locomotief mede, d sedert 1 Maart jl. te Samarang 250,000 pic. ri aldaar zijn ontscheept, die grootendeels reeds vj dweneri zijn, terwijl thans nog ongeveer 100,01 pic. ter reede liggen. De nieuwe directeur vud binnenlandsch stuur is hier aangekomen en heeft het beStui aanvaard. De heer Mees is den lsten dezer in et plechtige openbare zitting van de beide hoog rechtsboveu als president geïnstalleerd. Gok de heer van den Berg is als president t| de Javasche Bank iu functie getreden en als hooi agent van de N. I. Handelsbank door den hi J. J. van Santen vervangen. Den 14den en 15den Maart jl. zijn int: nabijheid van Bezoeki twee gevallen van strai roof gepleegd. De regeering doet een gestri onderzoek. Het stoomschip Conrad heeft hier de goed ren, voor Samarang bestemd, niet kunnen losse omdat de N.-Ind. Stoombootmaatschappij tha geene stoomschepen beschikbaar kan stellen, me dan die welke den gewonen dienst moeten ve richten, om de goederen te vervoeren. Op verzo: van den SamarangscheD handel is de Conrad 31 Maart daarom naar Sauiaraug gestoomd. Mat nu ondervindt men het ongerief, dat degoedere voor Batavia en Samarang niet, zooals die voc Soerabaya, afzonderlijk ingescheept zijnde, hit niet al hetgeen voor deze haven bestemd wasko gelost worden. Een der gevolgen is dat het nieuir dagblad, door den heer Busken Huet uit te geve; op 1 April niet kon verschijnen; 't zal dus gei poisson d'Avril zijn. Men wil welen, dat sotnmi, handelaren alhier tegen een en ander bebbt geprotesteerd. De veiling van Padang-koflie heeft tot ret laat gehad, dat 20,400 picols 1ste soort den exs bitanten prijs van f 50.49 en 1000 picols 2d soort f 40.77 haalden. De korvet van Speijk is door twee klei: particuliere stoomschepen van Soerabaya hl waarts gesleept, om Zr. Ms. fregat Prins Alcxo der der Nederlanden als wachtschip te vervangei daar het laatste voor afbraak verkocht dient worden. Pi a la ,v r cl al v n '0 r( e Door den Gouverneur-Generaal van Nederl Indië zijn de volgende beschikkiugen genomen Civiel Departement. Verleend: Een tweejari| verlof naar Ned., wegens ziekte, aan den cipie van 's lands gevangenis te Samarang Th. E Olfen. Ontslagen: Eervol, uit 's lands dienst, klerk op het res.-kantoor te Djokdjokarta J. B F. van der Leij. Benoemd: Tot lid in den raad van justiti te Samarang, de officier van justitie te Makasssi Mr. N. van Beerstot comm. op het assist.-res kantoor te Tjilatjap, F. G. Strielacktot hul] predikers ten dienste der inl. christengemeente te Waai, Auiboiua, J. J. Bör; te Saparoea, Au boina, P.. Bossert, en te Amahey, J. J. de Vrie allen thans zending-leeraars op gezegde plaatse: Goedgekeurd, dat door den landr. te Bo jonegoro (Rembang) is benoemdtot buitenger subst.-griff. bij die rechtbank, buiten bezwaar ve den lande, K. F. van Swieten. Door den directeur van Fiuanciën ziju benoemd tot 1ste klerken bij het dep., de klerken C. R- Swaab en W. J. M. van den Bergh. Departement van Oorlog. Verleend: Eentwee) verlof naar Ned., aan deu kapt. der inf. P. J. Heck; een tweej. verlof naar Ned., wegens ziekte, aan den lsten luit. van het rcg. Uost-Ind. caval Jhr. J. A. Boreel de Mauregnault. Bevorderd bij de milit. admin.tot kapt. kwartierm. de lste luit.-kwartierm. G. C. E. P O. Futterer; tot lsten luit.-kwartierm., de 2de luit.-kwartierm. A. H. Plas,

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 2