reel. Hon, eden am), het uil. suste iiert be- ndei loed- sneu imig nen oom. raan geld zijn slijk doei lijke s Z. aris DOO- ele- iem, isch aats looi E ree' Dia aai liet der jfel aar rste ing een too ien be- ge it genoegen te schaden van tal van kleinen, oral van die, wier beurs niet toeliet eenig an- vermaak te smaken, dan de onschuldige ca- Voor de kinderen is het gemis dan ook er groot. Dat Mijer's circus op de kermis aanwezig is eft men te danken aan de reisroute door dien ollander-Amerikaan gekozen, De circus staat ook geheel afgescheiden van de overige ten- namelijk in het Willemspark, waar die hedcn- bteod vroeg in enkele uren werd opgeslagen, rivijl hedenmiddag de optocht door enkele aten in dat gedeelte der stad werd gehouden. Pen slotte zij nog gemeld dat onder de kramen allerlei aard, die als altijd in het schoone orhout zijn opgeslagen, er een is van de Haag je afdeeling van het Sigarenmakersverbond, waarin behoeve der leden van de afdeeling tabak en jaren worden verkocht. Trouwens, waar men op de kermis alles kan open wat in de magazijnen in de stad in veel liiner keus te vinden is, bestaat er geen 't minste nwaar om datzelfde te doen ten aanzien van it bezochte artikel „sigaren." Botterdam, 11 Mei. Dr. D. H. H. Tijssen, se tt 1853 predikant bij de Nederd. Hervormde ineente te dezer stede, herdacht des voormid- ;s, in enne leerrede over 11 Kor. 9 vs. 15 zijne fantwiuiigjarige Evangeliebediening; waarna H. J. R. G. Theesing des avonds, in eene leer- |de naar aauleiding van 1 Tim. 1, vs. 1, ge- ichteuis mocht vieren van zijne vijfentwintig- rige ambtsbetrekking bij de gemeente alhier. Naar men verneemt zal men alhier, als tiolg van den legenwoordigeu bloei van het amantvak, op een terrijn aan de Jonkerfrans- raat alhier eene diamantslijperij oprichten en ploiteeren. Utrecht, 11 Mei. Van het alhier in garnizoen node gedeelte van het reg. veld-artill. hebben h van de 6de batterij 14 manschappen aange- den om dienst te nemen bij het koloniale leger .Groningen, 12 Mei. Oe 1ste luitenant L. M. 0. Wenniger van het depót van het 1ste reg. infan- ie alhier, is daarbij tot adjudant benoemd, zijnde lste luitenant J. Terlaak, mede van het 1ste inf. alhier, in rang bij het 7de reg. te Am rdam overgeplaatst. Hlddelburg, 11 Mei. Het Provinciaal Gerechts- f in Zeeland heeft gisteren uitspraak gedaan de zaak van Jan Willems, oud 22 jaren, slagers- oecht te Oostburg, beschuldigd van moedwilli- in manslag; bet Hof heeft hem schuldig ver aard aan het hem ten laste gelegd feit en hem eroordeeld tot eene tuchthuisstraf van vijfjaren. ren len ■an rd- be ng en id- an ui- ng Ir. e- le n- is n-i n- h- ir, ie- tn n- !U ir- le in n GEMENGD NIEUWS. Zaterdag-avond is in de Rotte, ODder het waanshals, een schuitje omgevallen, waarin vee personen zaten. Een van hen, een jongman an 28 jaren, te Rotterdam woonachtig, is ver- ronken. Meu meldt uit Bergen-op-Zoom eeds is hier een soldaat van het 3de regiment ifanterie als een offer van de tweede expeditie aar Atchin gevallen. Een paar vrijwilligers voor koloniale troepeD namelijk hebben, voor hun ertrek naar| Harderwijk, hun achterblijvenden ameraad nog een „krachtig" vaarwel gezegd. It deze echter wat al te gevoelig was, of wel de boten kruiden hem al te machtig waren, hij 'eid buiten bewustzijn op staat gevouden en lagenoeg stervende naar het hospitaal gebracht, waar hij eenige uren later aan de gevolgen n de hartelijkheid zijner vriendeu overleed. len biljartmaker te Dordrecht, de beer L. van etteroode, heeft 20 jaren besteed aan het ver- lardigen van een tellurium, dat de bewegingen an de aarde en van de maan aanwijst. Hij is dien arbeid nagenoeg blind geworden, en heeft et later op zijne aanwijziog door anderen laten oltooieu. De Dordr. Cl., waaruit wij dit bericht Dtleenen, voegt er bij, dat de mechaniek nog et geheim is van den vervaardiger. Men weet as niet of de inrichting beter en eenvoudiger is in die van andere van die soort. Is dit niet zoo, an is de vervaardiger te beklagen, die een zijner ntuigen en zijn leven aan een hersenschim heeft igeofferd. lIVGrEZOIVDEIV. X wenscht gaarne te weten, waarom de be- ODers der Hoogewoerd zoo stiefmoederlijk be- acht worden, tegenover die van Rapenburg en reedstraat, ten opzichte van het weghalen van lilnis en asch. Terwijl dit in laatstgenoemde buurten op be- lorlijken tijd in den morgen geschiedt, met be aten asch- en vuilniskarren, kan men des na- iddags tusschen 1 en 2 uur op de Hoogewoerd >en bakken zien rijden, waar vuilnis en asch 'orden ingesmeten, waarvan het natuurlijk ge- is, dat er vreeselijke stof kolommen oprijzen, is zich, zelfs zonder wind, tegen pas geverfde schoongemaakte huizen verdeelen, tot groot ogerief van eigenaars en bewoners. Eilieve, wordt er zooveel meer belasting betaald [i Rapenburg en Breedstraat, of moeten die aarten helderder zijn don de Hoogewoerd P Het zoude schrijver dezes en met hem zeker velen, zoo niet allen zijner buurtgenooten aange naam zijn, toch ook in die hooge gunst te mogen deelen, van besloten asch- en vuilniskarren. Hij besluit met den wensch, dat de pachter door de bevoegde autoriteit worde attent gemaakt, hierin te voorzien. X. BUITENLAND. EYankrijk. Op eene aansporing van den Britschen minis ter van buitenlandsche zaken hebben de Engel- sche kooplieden, welke kantoren bezitten in Frank rijk, eene kamer van koophandel en nijverheid te Parijs opgericht. De kamer stelt zich ten doel voor de belangen van den Britschen handel in Frankrijk te waken, en hare tusschenkomst aan te wenden bij de Fransche regeering in alle quaestiën betreffende de toepassing der tarieven van rechten van in-, uit- en doorvoer, alsmede aan de Britscbe regeering hare opmerkingen utede te deelen aangaande de werking en de gebreken der handelstractaten. De Britscbe gezant te Parijs is tot eerevoorzitter van dit lichaam benoemd. De Avenir National bericht, dat de militaire rechtbanken thans nog van 2500 proces-acten, op de Parijsche Commune betrekking hebbende, kennis hebben te nemen. Met het oog hierop is besloten het aantal krijgsraden met eenige te verminderen. De afgevaardigden van de rechterzijde heb ben uit huu midden eene commissie benoemd, bestemd om middelen te beramen, ten einde te waken voor de eenheid van de gedragslijn der fructiëu van de rechterzijde. Deze commissie is samengesteld uit de heerenAmedée Pontalis, Baragnon, Pradie, Batbie, de Broglie en generaal Changarnier. België. De Pricurseur bevat een opstel over de militaire quaestie. Het beveelt het volgende ontwerp aan het gouvernement aan: Art. 1 Iedere Belg,die 19 jaren oud is, kan lezen en schrijven en, gedu- reude een verblijf van zes weken in het kamp, bewijzen zal dat hij op voldoende wijze de gym nastiek kent, zoowel als de behandeling van wapenen en de elementaire tactische manoeuvres, om, zoo noodig, deel te nemen aan de nationale verdediging, zal van den militaireu dienst zijn vrijgesteld. Hij zal slechts gehouden zijn ieder jaar, en wel gedurende de eerstvolgende vijf jaren, drie weken te kampeeren. Art. 2. Alle Belgen, 19 jaren oud, die niet aan deze voor waarden kunnen voldoen, zullen ingelijfd wor den. Zij zullen naar hunne haardsteden worden teruggezonden, naar gelang dat zij de vereischte kennis en bekwaamheden hebben verkregen, en onder voorwaarde dat zij gedurende vijf achter eenvolgende jaren ieder jaar drie weken zullen kampeeren. Art. 3. Naar die plaatsen, waar het onderwijs niet zoodanig is ingericht, dat men de kennis, in art. 1 geëischt, kan verkrijgen, is het gouvernement verplicht onderwijzers te zenden, zoodra tien belanghebbenden daartoe aanvrage doen. De jonge lieden uit aangrenzende gemeenten kunnen zich tot het ontvangen van dat onder wijs vereeuigen. De wevers op de fabrieken te Aalst hebben het werk gestaakt. Zij vragen 25 pCt. booger loon. De patroons hebben 10 pCt. geboden, maar te vergeefs. In de omstreken van Mons is Vrijdagmor gen te vijf uren eeu hevig onweder uitgebroken. De bliksem is in den toren der oude abdij van Cambron-Casteau geslagen; tegen den avond was deze toren, die op verscheidene mijlen in den omtrek zichtbaar was, geheel in vlam en is verder in de asch gelegd. Ook in den omtrek van Namen is groote schade door het onweder aangericht; de bliksem is daar o. a. in eene landhoeve te Saint-Denis-Bovesse geslagen en heeft een vrij hevigen brand doen ontstaan. CS-root-Britarmië. De Observer zegt, dat de algemeene verkiezin gen in het aanstaande voorjaar zullen plaats hebben, 't Parlement zal in Februari slechts bij eenkomen om de begrooting goed te keuren, en daarna ontbonden worden. Het nieuwe Parle ment zal na Paschen bijeenkomen. De markies van Lorne en zjjne gemalin, prinses Louise van Engeland, hebben het initiatief genomen tot de oprichting van een fonds, dat strekken zal om de jaarwedden van alle bedie nende geestelijken der kerk van Engeland, voor zoover die minder dan 200 pd. st. 's jaars bedra- geu, tot het genoemde cijfer te verhoogen. De Iersche Farmers' Gaiette beklaagt er zich over, dat er tegenwoordig geheele scheepsladingen turf uit Rotterdam te Dublin worden aangevoerd. Zij noemt dit een schande voor Ierland, daar in dit eiland zelf een uitgestrektheid van zeven mil- lioen acres turfveen nog onontgind ligt. De Londensche bladon zwaaien bijzondereu lof toe aan twee schilderstukken van Nederland- sche kunstenaars, op de jongste tentoonstelling van de Royal Academy te Londen. Het zijnDe dood der eerstgeborenen, van Alma Tadema, en De armen van 't dorp, van Israels, Duitschla.nd. Het aantal personen, die bij gelegenheid der jongste rustverstoringen te Frankfort het leven hebben verloren of later aan de destijds ont vangen wonden ziju overleden, is thans tot 20 geklommen (het bericht is gedagteekemi 6 dezer). Twaalf hunner zijn op de openbare straat ge dood; van de 3S gekwetsten, in het Heilige geest hospitaal opgenomen, zijn 8 aan de gevolgen der ontvangen kwetsuren gestorven. Bij dit 20tal is de dood veroorzaakt door zware kogelwonden. Van de overgeblevenen zjjn 10 door slagen met de kolf van het geweer, 3 door bajonetsteken en 17 door geweerschoten licht of tamelijk ernstig gekwetst. Vau de militairen of agenten van po- itie heeft niemand het leven verloren. De hun toegebrachte kwetsuren, door middel van steen worpen, zijn niet gevaarlijk. Oostenr.Bong.-Aloiiarcliie. De soirée bij den Duitschen ambassadeur, op Vrijdag 9 Mei, werd door bijna alle leden van het keizerlijk huis, als ook door den Prins van Wales; prins Arthur van Engeland; prins George van Saksen, den graaf van Vlaanderen, de Ministers, het corps diplomatique en de leden der tentoon stellingscommissie bezocht en was zeer prachtig. De Kroonprins van Pruisen en zijne gemalin ble ven tot 11 uur; terwijl de Keizer en Keizerin, wegens den hofrouw, er geen deel aan konden nemeu. Het Tageblatt bericht het volgende als authen- thiek: De Nationale Bank heeft besloten het beurs comité vijf millioen florijnen voor te schie ten tot 31 Juli, tegen onderpand van wissels of effecten en tegen eene rente van 7 pCt. De Minister van Financiën heeft het beurs-comité ten gehoore ontvangenhij verklaarde bij het voorschot van de Nationale Bank zijnerzijds nog drie millioen tot 31 Juli te willen voegen. De Vrijdag door de onderscheidene bankiers hier ter stede bijeengebrachte 13 millioen, ter beleening van vlottende effecten, zijn, afgezien van den voorschotten van de Nationale Bank en van den Minister van Financien, thans tot 15 mil lioen geklommen. Eene deputatie uit verschillende financieele inrichtingen heeft Zondag den Minister-president verzocht maatregelen te willen nemen met het oog op de tegenwoordige beurscrisis. De Minister gaf de verzekering, dat de Regeering binnen den kring harer roeping maatregelen zal nemen om in den tegen woordigen toestand te gemoet te komen. Des namiddags is daarop zitting gehouden. Bumenie. Boeresen is benoemd tot Minister van Buiten landsche Zaken; Costaforu tot Rumenisch agent te Weenen. Spanje. De eer6te dag der verkiezingen was gewijd aan het regelen van de stembureaux. De tot dus- ver bekend geworden resultaten te Madrid en in do provinciën zijn gunstig voor de federale repu blikeinen. 't Wordt bevestigd dat Dorregaray en Otto te Eraub eene overwinning hebben behaald. 300 soldaten zouden gevangen zijn gemaakt. In het officieel bulletin, gedagteekend vau Navarre 6 Mei, wordt deze nederlaag bevestigd. Kolonel Navarro en de luitenant-kolonel Mar tinez, commandant der genie, zijn gevangen ge maakt. De Carlisten hebben éen stuk geschut genomen volgens mededeelingen van Carlistische zijde, twee stukken, terwijl een stuk door hen vernageld zou zijn. .A-meritea. Uit New-York wordt van 10 Mei gemeld: De troepen in Louisiana rukken op, om de politie te hulp te komen. Het gewapend verzet tegen de inning der belastingen vermindert. De Modoc- Indianen zijn na een nieuwen uitval verdwenen. De troepen hebben order ontvangen om alle schuil hoeken nauwkeurig te onderzoeken. Te Port-au-Prince heeft een hevige brand gewoed waarbij zes personen het leven hebben verloren en 150 huizen in de asch zijn gelegd. TEL EGRAiVIM KN. Algiers, 11 Mei. Terwijl de graaf van Parijs en de hertog van Chartres zich te Bona bevon den, hebben eenige kwaadwilligen des nachts roode biljetten aangeplakt, waarop o. a. deze woorden voorkwamen: „Geeft ons onze vijftig millioen terug." De prefect heeft, die biljetten doen afscheuren en den ambtenaar, die het aan plakken heeft vergund, voor den tijd van twee maanden geschorst. Bij het vertrek der Prinsen waren vele officiereu en burgers tegenwoordig; zij naderden het rijtuig en groetten de Prinsen, terwijl de onderprefect nameus de bevolking zij ue verontschuldiging aanbood. Home, 11 Mei. Heden heeft alhier, naar aan leiding van bet voorstel tot opheffing der geeste lijke corporatiën, eene manifestatie plaats gehad, waaraan eenige honderdeu personen deelnamen, Toen de troep zich op weg naar het Quirinaal begaf, had er eene botsing met de gewapende macht plaats. Londen, 12 Mei. Aan de Times wordt uit Ber lijn, onder dagteekening van gisteren, het vol gende gemeld. Een afdeeling Russische troepen, van de voorhoede van generaal Kaufmann, is door een vijandelijken stam van Bokhara overvallen en doodgemarteld. Ook zijn drie officieren en eenige soldaten door de Kirghisen gevangen genomen. Berlijn, 12 Mei. Hetjbericht, medegedeeld door de Daily News en de Telegraph, namelijk dat een aao.-lag was gepleegd tegen het leven des Keizers, is ten eonenmale ongegrond. De Keizer is inden besten welstand gisteren te dezer stede aangekomen. Londen, 12 Mei. De Times dringt aan op een nieuwe verhooging van het disconto. De hertog van Edinburg is alhier aangekomen. Parijs, 12 Mei. Uitslag der verkiezing voor de Nationale Vergadering: La Roebelle: Boffinton 42,869, Rigaud 40,098; de uitslag van verscheidene districten ontbreekt nog. Loir et Cher: Lesquillon 19,439, Contcau 6289. Lyon: Guyot en Ranc ieder 75,000 stemmen, andere candidaten 25,000 stemmen. Nieuwe leening 88,55. Aia.rlctberi.cli te n. Amsterdam, 12 Mei. Rogge Mei 198, 199; Oct. 302, 201. Petersburg 210; J. dito 199. J. Galatz 194, 198, mindere Galatz 190; aangezegd 775 last, totaal 7300. Raapolie, op zes weken, per 100 kg. 43%, Vliegend 42%; Sept., Oct., Nov., Dec. 43, 42%. Lijnolie, op zes weken, 40%; Vliegend 39% Sept., Oct., Nov., Dec. 39%. Raapkoeken per 1000 kg. 88, 92. Lijnkoeken per 100kg. 11, 14%. Beohtszakeu. Gewezen vonnissen en strafzaken door het kan tongerecht te Leiden van 5 Mei 1873. 1 wegens vuilnis van gemeentegrond te hebben weggehaald. 1 op straat buiten een openbare water plaats (urinoir) datgene te hebben ver richt waartoe die inrichtingen bestemd zijn. 1 op de openbare straat met centen te hebben gepleid. 1 in de verkeerde richting te hebben ge reden. 1 vuilnis in gemeentewater te hebben geworpen. 1 gedurende den vastgestelden tijd zijn gelagkamer niet gesloteu te hebben ge houden. 2 het maken van nachtelijk burengerucht. 6 te hebben gebaggerd zouder consent van heeren van Rijnland. LAATSTE BEB1CHTEIV. [Per Telegraaf.) Den Daag, 12 Mei. Bij de Tweede Kamer is ingekomen de nota der Regeering betrek kelijk de Amsterdamsche Handelmaatschappij, ten geleide eeuer geheel nieuwe overeenkomst. Zij zal gedrukt worden en de zaak opuieuw in de afdeelingen worden onderzocht. De discussie over de rechterlijke orgauisatie werd voortgezet. De aanstelling van vier hoofdofficieren vau jus titie bij de rechtbauken te's Hertogeuboscli, Arn hem, Amsterdam en Leeuwarden is aangenomen met 32 tegen 25 stemmen. Nog werd aangeno men het amendement der commissie van rappor teurs om aan den Procureur-Generaal van den Hoogen Raad het algemeen toezreht te geven op de handhaving der wetten, de richlige vervolging der misdrijven enz. Voorts is artikel 6bis der Regeeriug, waarbij die opdracht voor de proviu- ciën aan de hoofdofficieren is geschied, aangeno men. Morgen voortzetting. Den Daag, 12 Mei. Z. M. heeft den hoer R. W. K. M. Dierkens, thans ontvanger der dir. bel. in- en uilgaaude rechleu en acc. te Millingen, benoemd tot ontvanger der directe belastingen en accijnzen te Heumen c. a. De heer Walsham, secretaris bij de Britscbe legatie te dezer stede, is na een geruimen tijd buiten 's lands te hebben doorgebracht, in de residentie teruggekeerd en heeft iu het hotel Paulez zijn intrek genomen. HUWELIJKEN. GEÖÜÖRTfcN EN STERFGEVALLEN. Eerste Huwelijks-Afkondiging te Leiden van den lldeu Mei. F. Mounnaerts, jm. 32 j. en P. M. Degeller, jd. 32 j. A. van der Loeft, jm. 30 j. en A. E. Hartevelt, jd. 18 j. A. J. Meerburg, jm. 21 j. en A. J. C. Plantteber, jd. 24 j. G. vau Brussel, jm. 30 j. en M. G. van Cleef, jd. 30 j. R. Schürmanu, jm. 26 j. en M. Verhoog, jd. 21 j. J. Verbeek, jm. 24 j. en M. Exalto, jd. 22 j. J. J. Wijsman, wedr. 54 j. en M. J. Heemskeik, jd. 51 j. J. w. Hulsker, jm. 22 j. en A. van Schooteu, jd. 27 j. P. H. Smntenaar, jm. 20 j. en C. Selier, jd. 22 j. J. W. van Heel, jm. 27 j. en M. H. Hens, jü. 23 j. K. van Rossen, jm. 22 j. en J. van Leeuwen, jd. 23 j. P. J. Opgeenend, wedr. 39 j. en G. H Jauseu, jd. 32 j. A. J. de la Court, jui. 23 j. en E. J. M. Martijn, jd. 23 j. J. H. Meijer, wedr. 39 j. en C. H. Heppener, jd. 28 j. G. Lut, jm. 26 j. en E. Kriek, jd. 29 j. G. L. W. Hazenberg, jm. 30 j. en M. van der Stoop, jd. 36 j. J. a. Wulflj jm. 23 j. en P. J. U. Keyzer, ju. 20 j.

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 3