gunstiger te luiden. Alleen het district Lawang, in Soerakarta, maakt daarop uitzondering, want de resident rapporteert, dat «daar gebrek bestaat en de bevolking met geld wordt te gemoet ge komen." Ook zou dit elders in die residentie plaats vinden, waar dit noodig is. Het stoomschip Willem Kroonprim der Nederlan den, van Nieuwediep naar Batavia, is, volgens telegram uit Malta, met onklare machine door het stoomschip Galliop, van Huil, 8Ü0 mijlen be westen Malta, op sleeptouw genomen en aldaar binnengebracht. Voor reparatie zou het stoom schip vermoedelijk 14 dagen oponthoud onder vinden. Allee wel aan boord. Als blijk van groote activiteit kan gemeld wor den, dat reeds twee van de stoom barkassen, die van Gouvernementswege naar Indië zullen ge zonden worden, in een tijdsbestek van slechts 14 dagen op de Rijkswerf te Amsterdam zijn aan gemaakt en eerstdaags naar indië zullen worden geëxpedieerd, terwijl terstond weder twee an dere 8toouibarkasseu op stapel zijn gezet. i>e Koning heeft Woensdagavond aan bet di ner in hel Regeeringshótel te Assen, den heer Gregory, H.D. commissaris inde provincie Drenthe, benoemd tot ridder 2de klasse der orde van den gouden leeuw van Nassau. De aanvoerder der Atcbineezen kan volgens eene nadere mededeeling der Pr. N. Br. Ct. ze kere v. d. W. geweest zijn uit den Bosch, die ruim 20 jaren geleden van 's Hertogenbosch als ambtenaar naar Indië vertrok, later daar zijn ontslag nam, als bandelaar ter kustvaart ging varen, op eens verdween en van wien vervolgens werd verhaald, dat hij een roofschip comman deerde en dat hij steeds de Nederlandscbe sche pen, die hij bemachtigde, vrij liet. 't Kan echter ook zijn zekere de W., die vroeger bij bet 6de regiment infanterie als sergeant in dienst was, paspoort nam, later den Paus als zouaaf diende en een paar jaar geleden als soldaat naar Oost- Indië vertrok. Dan is het echter geen Bossche naar van afkomst, maar is hij uit eene gemeente in Zuid-Holland afkomstig. Wy vernemen, dat ten gevolge van de gunstige voorwaarden, door het Gouvernement gesteld voor een detacheering naar Ned.-Indië, zich van het regiment grenadiers en jagers hebben opgegeven 2 kapiteins en 10 luitenants. Vad.) Mejuffrouw M. E. van den Veken, te Bronbeek woonachtig, heeft zich bereid verklaard, als zie kenverpleegster aan de tweede Atcbineesche ex peditie deel te nemen. Te Dinteloord schijnt eene quaestie van den zelfden aard als die te Moerdijk te ontstaan. Reeds is bericht, dat daar tegen den wil van den pred. Niemeijer door D6. Koeken gepredikt is. Nu wordt gemeld, dut de Kerkeraad besloten heeft, reeds vooraf, zich aan geen schorsing of afzetting te zullen storen, maar in dat geval een beroep op het kiescollege te doen, waardoor hij benoemd is. Kerkvoogden moeten met denzelfden geest bezield zijn. Door de afdeeling Zaandam van bet anti- schoolwetverbond is de heer A. Bruuunelkainp, te Kampen, tot candidaat voor bet lidmaatschap der Tweede Kamer gekozen. De Kerkelijke Ct. meldt omtrent de handelingen der Algetneene Synodale commissie van de Ne- derlaudsche Hervormde kerk onder anderen het volgende Met blijdschap ontving de vergadering bericht, dat er voor de Synodale fondsen twee giften zijn ontvangen teu bedrage van drie- en zesduizend gulden. In behaudeling kwamen onderscheidene aan vragen van kerkeraceo, om dispensatie van art. 62 Reglement op de vacaturen. Zij werd ver leend aan de kerkeraden der gemeenten te Dord recht (Waaische) en te Hoogersmilde; geweigerd aan die te Oostermeer, Gaast en Ferwoude, Wa genborgen, Oosteroierum en Hei- en Boecop. Wat betreft de gewenschte nieuwe vertaling zij eene aaudoemug van schaamte en afkeer niet onderdrukken, en bet boofd afwendende barstte zij in snikken uit. „Een beetje zonnwaebtig I" zeide de ridder verstoord, begaf zich uaar de deur en liep bij den areuipel gekomen bijna tegen Hubert aan, die zijne oogeu maar niet vau het droevig tooneel kou atwenden. „Wat wil die onbeschaamde?" mompelde de ridder. Eu eenigszius uarscb voegde hij hem toe: „Breng tocb dat mannetje naar den tuin, mijn heer, de dames willeu liever alleen zijn." „Nu, lieve," zeide mevrouw van Saint Loup, „ween maar niet meer. Leun op mijn arm en ga met mij mee." Wordt eervol)d.) van het O. Verbond, meent de commissie, aan de Synode dezes jaars te moeten adviseeren om dit werk der vertaling te laten rusten, en over te laten aan wie daarvoor lust en kracht bezit. Omtrent de godsdienstige belangen der Hervorm den in de gevangenissen, spreekt de vergadering uit dat de Synode in 't vervolg geene aanvrage moet doen om de ondersteuning van's Rijkswege, maar overlaten aan de kerkeraden of regenten van gevangenissen om de kosten te vinden, be- noodigd voor de behartiging der godsdienstige belangen van de gevangenen en znlks aan de Synode dezes jaars ter kennis te brengen. Het gewichtigste onderwerp werd aan de orde gesteld: de reorganisatie van het bestuur der Nederlandsche Hervormde Kerk. De vergadering oordeelde dat zij zelf geen afgewerkt plau voor zulk een ontwerp aan de volgende Synode zou kun nen mededeelen. Zij besloot derhalve, de Synode op aan den toestand der Kerk teontleenen gronden in overwegiug te geven aan eene, door de Syno dale Commissie uit of buiten hare leden te be noemen commissie van mannen, zooveel moge lijk van verschillende richtingen, op te dragen eene herziening van het Algemeen Reglement te ontwerpen en zoodanig ontwerp bij de Synode in 1874 in te dienen, met machtiging van de Synodale Commissie om, als zij in de samenstelling van zulke commissie niet mocht slagen, zelve bij die Synode een ontwerp van herziening ter tafel te brengen. Men deelt mede, dat van de invalieden op Bronbeek, waarvan een groot deel voor Indië wilde dieost nemen, slechts 12 man zijn goed gekeurd de overigefi konden daarvoor wegens lichaamsgebreken nfet in aanmerking komen. Door bet bestuur der Maatschappij van den Werkenden stand is aau eenige voorname Ne derlanders eene circulaire gericht, ter verwezen lijking van het plan, werklieden naar Weenen te zenden ter bezichtiging van de wereldtentoon stelling: Eene vergadering, belegd tegen 16 Mei a. s., in het lokaal Eensgezindheid, Spui te Am sterdam, heeft ten doel de Nederllandsche com missie te dezer zake te constitueeren. De Haagsche correspondent der Middelb. Ct. maakt melding van een gerucht, dat de beer van Sypesteyn benoemd zal worden tot gouverneur van Suriname, waar bij vroeger als adjudant van een gouverneur eenige jaren gediend beeft. „Daar het gerucht vooral verspreid wordt bij mODde van deD aanstaanden gouverneur zeiven, zegt de berichtgever, acht ik het secuur genoeg om het hier te vermelden." Bij de overweging van het wetsontwerp tot het sluiten eener overeenkomst met de gemeente Bergen-op Zoom, betreffende den kosteloozeu af stand van wegen en waterleidingen op de voor malige vestinggronden aldaar, verklaarde men zich schier algemeen tegen den vorm van dit wetsontwerp en vond bet beginsel om aan de gemeenten oni niet af te staan alles wat be stemd is en bestemd blijft voor den publieken dienst, bij zeer vele leden instemming. Uit een financieel oogpunt beschouwd gaf het ontwerp tot meer daD eene bedenking aanleidiug. Bij hare beantwoording op dit verslag geeft de regeoring haar leedwezen te kennen omtrent het bezwaar tegen den vorm gemaakt en heeft, zooveel mogelijk, getracht die bezwaren op te ruimen. De Commissie van Rapporteurs erkent, dat de bedenkingen, door de Regeering ingebracht tegen den wenscb om voor dit wetsontwerp eenen an deren vorm aan te nemen, niet van gewicht ontbloot zijn. De Commissie meent voorts te moe ten opmerken, dat blijkens het antwoord der Regeering ten aanzien der in de overeenkomst vast te stellen puuten nog onzekerheid bestaat en acht het niet wenschelijk, dat dit wetsontwerp de regeering te veel hinde, wanneer deze in de gelegenheid mocht ziju gunstiger voorwaarden voor den Staat te bedingen. Op dien grond heeft zij eene wijziging voorgesteld, wier strekking is uitsluitend den Staat niet in zijne vrijheid van handeling te belemmeren. Uit het rapport der commissie van de Tweede Kamer over het koloniaal verslag van 1872 (West- Indische koloniën) blijkt: dat het totaalcijfer der bevolking van Suriname bedroeg31 Dec. 1869 50719, 31 Dec. 1870 50232. Tegenover eene vermindering der bevolking in 1870 van niet min der dan 509 personen, kan dus in 1871 op eeue vermeerderiug van 172 personen wordeu gewe zen, waarbij echter gelet moet worden op een aanvoer van 337 immigranten in 1871. Het aantal sterfgevallen (2409) overtrof dat der geboorten (1901) in 1870 met 508. In 1871 was dit zoo ongunstig verschijnsel, ofschoon nog aan wezig, veel minder onrustbarend. Tegenover 1834 geboorten telde men 1977, of met inbegrip vau 20 sterfgevallen op het etablis sement Batavia, 1977 sterfgevallen, dus eene na- deelige verhouding vuu 163 sterfgevallen uieer dan geboorten. Inzonderheid meent de commissie te moeten wijzen op het gunstig verschijnsel, in het Suri- naamsche verslag aangeteekend, dat ten aanzien van de vrijgemaakte bevolking eene zeer gunstige verhouding in dit opzicht is aan te wijzen, daar toch onder deze 158 meer geboren werden dan er overleden. De commissie constateert met genoegen, dat even als in 1870, ook in 1871 de bevolking in de kolonie Curafao weder toenam. Tegenover 578 overleden worden niet minder dan 1041 ge boorten genoemd; aldus op eene totaalbevolkiug van 86171 personen, 463 meer geboorten dan sterften. Volgens een bij het Departement van Marine ontvangen telegram, is Zr. M3. fregat metstoom- vermogen Zeeland, onder bevel van den kapitein ter-zee J. vau Gogh, na op den 7den dezer te Malta te zijn aangekomen, den lOden daaraan volgende weder van daar vertrokken, tot voort zetting zijner reis naar Oost-Indië. Aan boord was alles wel. Naar aanleiding van 's Konings besluit van 9 Mei, wordt Zr. Ms. schroefstoomschip Bommeler- waard. liggende te Hellevoetsluis, met den 13den dezer in dienst gesteld, met bestemming naar Oost-Indië, en het bevel daarover opgedragen aan den luitenant-ter-zee der lsteklasse J. H. Haakman. De Minister van Binnenlandsche Zaken, gezien zijne beschikking van 3 dezer, heeft goedgevon den 1". aan de daarin vermelde Commissie, waar van het voorzitterschap door Dr. Salverda zal worden bekleed, tevens op te dragen het exami- neeren van hen, die eene acte van bekwaamheid voor bet middelbaar onderwijs in de landbouw kunde weuschen te verkrijgen; 2°. tot leden dier Commissie alsnog te benoemenJ. Boeke te Groningen en Dr. O. Pitscb, benoemd leeraar aan de landbouwschool te Wageningen. De Minister van Financiën breogt ter kennis van belanghebbendendat in den loop van dit jaar vijftig commiezen der vierde klasse der di recte belastingen, in- en uitgaande rechten en accijnzen, kunnen worden aangesteld op eene be zoldiging van 4-20 'sjaars; en dat in de maand Juli aanstaande, op nader vast te stellen plaats en tijd, een onderzoek zal worden ingesteld om trent de sollicitanten voor die betrekking. Met ingang van 13 Mei wordeu geplaatst: aan boord van Zr. Ms. schroefstoomschip Bommeler- waard, de luitenants-ter-zee 2de kl. A. van Hengel, J. A. Willink Ketjen en R. de Vidal de St.-Ger- main, eerstgenoemde als oudste officier, de off.- van-gez. 2de kl. L. P. Gijsbertie Hodenpijl, en de offic. van administratie der 3de kl. W. D. J. Bezeuier; aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Amsterdam, de luit.-ter-zee der 2de kl. L. Voute; aan boord van Zr. Ms. monitor Tijger, de luit.-ter-zee der 2de kl. P. H. Prager; aan boord van Zr. Ms. monitor Heiligerlee, de offi.- van-gez. der 2de kl. H. Moermans. Z. M. heeft op hun verzoek, eervol ontslag ver leend aan H. van de Velde en J. M. Noothoven van Goor, beiden als 2de luit. bij het corps, ge vormd uit de weerbaarheids-vereeniging Burger plicht, te Goudaaan Dr. S. S. Rosenstein, hoogl. te Groningen, als lid van den geneeskundigen raad voor Friesland en Groningen, en aan L. Ebbinge, apoth. te Meppol, als plaatsv. lid van den geneesk. raad voor Overijsel en Dreuthe. Z. M. heeft benoemd tot plaatsvervangend lid van den geneesk. raad voor Zeeland, Th. F. Mar tin, heel- en vroedui. te llulstP. J. A. de Bruine, tot burgemeester der gemeente Hoogwoud en Opmeerherbenoemd als burgemeester der ge meente Ridderkerk L. Kruyff Lz., secretaris dier gemeente. Z. M. heeft den heer E. Carmier Adam be noemd tot Nederlandsch consul te Boulogne, bui ten kosten of bezwaar van bet Rijk, en als zoo danig, op diens verzoek, eervol ontslag verleend aan den lieer A. Adam, onder dankbetuiging voor de langdurige en goede diensten door hem in die betrekking bewezen. Z. M. heeft den maj. J. H. Lux, magazijnmees ter der artillerie vun de 1ste klasse te Grave, op zijne aanvrage, op pensioen gesteld, en het bedrag van dat pensioen bepaald op f 1300 'sjaars. Z. M. heeft bij den staf der artillerie benoemd tot magazijn meester der artillerie 1ste klasse de kapitein J. J. Mathijssen, magazijnmeester 2de kl. te Helder; den 2den luit. N. S. Sluyters, ma- gazijnmeeste der art. 3de klasse te Wiericker- schans, met intrekking van hetgeen ten zijnen aanzien is bepaald bij punt 4 van Zr. Ms. besluit van 16 Maart jl., in rang en betrekking ver plaatst naar Grave. Z. M. heeft aan den heer A. J. W. Del den, voorzitter der Kamer van Koophandel en Nijver heid te Batavia, verlof verleend tot het aannemen der decoratie van ridder van de 3de klasse der Pruisische orde van de Kroon, met het roode kruis, hem door Z. M. den Keizer van Duitsch- land, Koning van Pruisen, geschonken. BINNENLAND. Amsterdam, 10 Mei. Een belangrijke hoeveel heid pluksel, verbandmiddelen, tabak, bouillon, wijn enz., alles van de bestequaliteit, wordt heden van wege het Roode Kruit (afdeeling Amsterdam), naar het Nieuwediep gezonden, om met het stoomschip Koning der Nederlanden te worden uit. gevoerd en naar Padang overgebracht ten dienste van de expeditie naar Atchin. Jl. Donderdag is, in het lokaal de Keilen kroon alhier, eene vergaderiug gehouden van be langstellenden in de weesbuisquaestie, onder leiding van de heeren B. A. van Doorn, P. Goed koop en L. C. Weidrager. Ongeveer 60 personen waren tegenwoordig, door wie bijna.eenstemmig in hoofdzaak de volgende besluiten zijn genomen: 1". op grond dat de nieuwe plannen der com missie niet doelmatig worden geacht, daaraan geene medewerking te verleenen; 2». op grond dat de gelden zullen besteed wor den, afw.ikeud van het doel der gevers, dit geld terug te vragen 3°. op grond dat ze eenmaal gegeven zijn tot een liefdadig doel, die gelden zooveel mogelijk bijeen te houden en te bestemmen tot een doe zoo na mogelijk komende aan de oorspronkelijks bestemming. Verdere details zijn in beraad gehouden en verdaagd tot eene latere bijeenkomst. Den Haag, 11 Mei. Naar wij vernemen is Z. K. H. Prins Hendrik door den heer Commissaris des Konings in de provincie Groningen uitgenoo- digd deel te nemen aan het diner, dat bij gele genheid van 's Konings verblijf aldaar, door hem, Commissaris, zal worden gegeven. Heden heefl in de kerk van de Evangelisch Luthersche gemeente alhier de bevestiging plaats gehad van üs. J Böhringer, van Maastricht, door den oudsten predikant bij die gemeente Ds. H Heije, terwijl de bevestigde des avonds zijne intrei predikatie heeft gehouden en zich aan de ge meente heeft aanbevolen. Het vroeger bericht, dat de heer Anton Die- mant, de te Ostende bekroonde tooneelspeler, aar den Koninklijken Hollandschen Schouwburg alhiei zou zijn verbonden en dat dezer dagen in een dei bladen werd tegengesproken, is buiten allen twijfel betrouwbaar. Het engagement is voor één jaar gesloten, met bepaling van den tijd der eerste optreding. Anton Diamant heeft geen opleiding voor tooneelspeler ontvangen, maar heeft een natuurlijken aanleg op het lief hebberij-tooneel zoo danig ontwikkeld, dat 't hem mocht gelukken den eerepalin weg te dragen. Zijn voormalig be roep van katoendrukker heeft bij vaarwel ge zegd. Bij de Nieuwe Haven is heden het lijkje opgehaald van een pasgeborene. Den Haag, 12 Mei. W. Mulders te Leeuwen en P. lioyakkers te Lieshout, hebben bg den Koning beroep ingesteld tegeu de uitspraak van Gedeputeerde Staten van Gelderland en Noord- Brabant in zake de nationale militie, welke be roepen weldra bij deu Raad van State, afdeeling voor de geschillen van bestuur, behandeld zullen worden. Voor het Provinciaal Gerechtshof in Zuid- Holland zal aanstaanden Donderdag terechtstaan L. A. van der Voorden te Puttershoek, beschul digd van moedwilligen doodslag. De verdediging van den beschuldigde zal door den advocaat Mr. van Roijen worden voorgedragen. De Haagsche kermis, niet de elegante we reldberoemde toongeefster van smaak en mode van 40 jaren geleden, maar de luchthartige on beduidende pretmaakster van de laatste jaren, is weer in 't land. Aan de gewone verscheiden heden, paardenspellen, schouwburgen, cafés chan- tants etc. geen gebrek. Zij onderscheidt zich ech ter in enkele opzichten van hare voorgangster, dank zij de goede zorgen van ons gemeentebe stuur. In de eerste plaats door de beperking van het telken jare aangroeiend corps straatmuzikan ten, die onverbiddelijk 10 dagen lang van den vroegen ochtend tot 's avonds laat de gehoor vliezen der residentiebewoners op een harde proef stelden. Een onkel draaiorgel zal nog in den uamiddag zijne welluidende tonen doen hooren, otn in de achterbuurten althans het ere- diet der kermis op te houden. Een tweede ver betering betreft de wafelkramen, ook dezen zijn beperkt tol de goed gerenommeerden, die in waar heid niets anders aanbieden dan het geurige luchtige gebak. Een derde verandering eindelijk trekt het meest de aandacht en... vindt de meeste afkeuring; zij betreft het absoluut verbod om draaimolens te plaatsen. Een kermis zonder draaimolens, wie zou dat ooit hebben kunnen denken? Geen gele genheid meer voor de kinderen om ze den gan- schen dag zoet te houden voor weinig centen, geen gelegenheid meer voor de ouderen, om onder 't helsch rumoer en 't schitterend licht bachana- liën te houden, Maar juist dat onderscheid meent men, had ook door Burg. en Wethouders kun nen worden gemaakt, en geen enkele reden be lette hen om een beperkt aantal molens toe te laten met bevel tot sluiting bij het vallen van den avond. Dan was het kwaad gekeerd, zonder

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 2