ij ziclfl ;derdanen niet waren eD dat hij niet bij machte as hen te straffen, vlag Er werd toen besloten eene expeditie te zenden j ziel »er de Marokkaansche stad Ouchda, welke het unnel pfdkwartier was geworden van alle roovers van politie! grenslanden. Het besluit was zoo geheim ge- anval. uden dat slechts zeer weinigen wareD ingewijd nl de bedoelingen waarmede te Maghnia eene genj lonue van 20,000 man met eeDe sterke artil- werd bijeengetrokken. Eugeland, beter onderricht dan de Algerijnsche bladen, verontrustte zich over deze toerustin- n, en de consul vau Eugeland vertrok, schijn- ir met het doel om een uitspanoingsreisje te ken, naar Tlemceu. En terwijl onze troepen eds op marsch waren, hadden er te Parijs door uniddeling vau den Britscben gezant tusschen d Marokkaanschen afgezant en den minister ib buitenlandsche zaken onderhandelingen plaats, tot eene schikking tusschen Marokko en raukrijk leidden. Vulgeos die schikking zon de Keizer van Ma- ikko aau Frankrijk alle door de invallen der ■beJeni-Snassen toegebrachte schade vergoeden en k et; uk de kosten betalen van de uitrusting der ex- id to editie. Tuen hiervan bericht was aangebracht, erden de toebereidselen onmiddellijk gestaakt. De expeditie was krachtig georganiseerd, om- si men wist dat Beui-Suassen 40,000 manschap en te velde kunnen brengen en zij, even als alle erbers, onvermoeide en dappere soldaten zijn. Aangaande de tusschenkomst van Engeland ordt in een der bladen van Oran opgemerkt, at die waarschijnlijk door de Fransche regeering lve is uitgelokt. Deze toch zou gaarne een mid- gezien hebben om bij den tegenwoordigen eiland der Fransche financiën eene kostbare ipeditie te vermijden, en zich tot de Britsche egeering hebben gewend, omdat de Engelsche aokiers, door welke nog kort geleden eene Ma- ikkaansche leeuing genegotieerd werd, eeo groot belang hadden bij de handhaving van Marokko's il eet nge. nden lgen- rne; zijn rdeo itonc ;&an, ver and] art; mei I prediet. pari Wal de quaestie van bevoegdheid tot het zen- von- ^en der expeditie betreft herinneren de Algerijn- ge- ïeefi ■PPij con- van bon zul bus ;em Dg» akt, Tol en kost eet rde 2d. ren 1 cbe bladen dat Frankrijk zich bij de tractaten iet Marokko het recht heeft voorbehouden roo- ers die op het grondgebied van dat rijk eene kijkplaats hadden gevonden te vervolgen en te ichtigen. Uit beding maakte van eene expeditie Is de voorgenomeue geen casus belli met Ma- okko, maar maakte bet even zeer omnogelijk dat rankrijk er ooit winst iu grondgebied door kon erwerven. Te Lyon is voor de verkiezing van 11 dezer nog- vwr radicale partij tot candidaat voor de Na- ïonale Vergadering gesteld de voormalige afge- aardigde vau Parijs, Ranc, lid van den gemeeo- sraad der hoofdstad. In de vergadering van den ekenden kiezersclub vau de rue Grolée, waar heer Ranc en de voor de tweede vacature ;eslelde candidaat tegenwoordig waren, werd de olgende verklaring door de beide gekozen can- iidaten onderteekend„De candidaat verbindt iich aau te dringen op de onmiddellijke ontbin- liug der Nationale Vergadering. Totdat dit doel iereikt zal zijn, brengt zijn plicht mede zich irachtig te verzetten tegen eiken maatregel, waar- loor inbreuk op de rechten der natie wordt ge snakt." De beweegredenen voor het besluit, kiarbij dit imperatief mandaat werd vastgesteld, elden in dat de verlenging der Nationale Ver- [adering na het sluiten van den vrede geschied vas in strijd met den algemeenen en duidelijk litgesproken wil der natie, en dat, daar de jegens Ie republiek vijandige meerderheid dier Verga- lering de oorzaak is der algemeene onzekerheid, iet besLaande malaise alleen kan verdwijnen en le moeielijkhedcn alleen uit den weg geruimd tunnen worden door de onverwijlde ontbinding Ier Nationale Vergadering. Aau de Indèpendance Beige wordt uit Parijs ge- cbreveu, dat de constitutioneele wetten, die het ouvernement bij de Nationale Vergadering zal ndienen, vergezeld zullen worden van eene me- norie van toelichting, welke de ontwikkeling lal behelzen van de verklaringen, door den mi- aister de Rémusal (die door den heer Thiers met het redigeeren der memorie is belast) in zjjue bekende republikeinscbe verkiezings-circu- laire afgelegd. In dat stuk zou o. a. gezegd wor- len, dat het gouvernement in geenen deele het estigen van vourluopige instellingen aan de kamer voorstelt. De constitutioneele wetten moeten uit buitend beschouwd worden als dienende voor de definitieve republiek. Bij de discussie mag dat landpunt niet uit het oog worden verloren. Mies zal voortaan gedaan worden door en voor de republiek. Grroot-J3ritaxmië. Uoor sir Charles Dilke werd Diosdag in het Lagerhuis de volgende motie voorgesteld „Het Huis acht het noodig dat er meer gelijkmatigheid worde gebracht in de verdeeÜDg der kiesdistric ten van Engeland, Schotland en Ierland." Tot toelichting dezer motie wees de spreker op de ongelijkmatigheid in de verhouding tusschen be volking, kiezers en afgevaardigden op vele plaat sen van het koninkrijk. In het Lagerhuis, be weerde hij, hadden honderd leden zitting, die gekozen waren in districten, wier getal kiezers 80,000 beliep, terwijl er honderd anderen zitting hadden, welke niet minder dan 1,080,000 kiezers vertegenwoordigden. Op éene plaats was een par lementslid verkozen met 18,702 stemmen, terwijl elders 64 stemmen voldoende waren geweest. Vooral tegen de nog bestaande kleine kiesdis- districten, met geen grooter getal dan 200 of 300 kiezers, kwam de spreker op, en betoogde dat het aan de bestaande ongelijkmatige verdeeling van het kiesrecht te wijten was dat het Lager huis niet wèl was samengesteld, zoodat er niet zelden door de meerderheid besluiten genomen en maatregelen goedgekeurd werden, waarmede de meerderheid der natie niet instemde. Een der leden, welke de motie ondersteunden, de heer Collins, stelde daarop een amendement voor, waarbij de weuscbelijkheid werd uitgespro ken dat bij eene herziening van het bestaande stelsel van uitoefeuiog van het kiesrecht ook het beginsel vau accumulatie van stemmen mocht worden aaugenomen, opdat de minderheden even zeer als de meerderheid de gelegenheid zouden hebben om in het Parlement te worden verte genwoordigd. De heer Gladsloue, de motie bestrijdende, liet zich niet zoozeer over de zaak zelve uit, maar deed de ontijdigheid van de motie uitkomen. Na den twijfel te hebben geopperd of het Huis wel genoeg overtuigd was dat er herziening vereischt werd, wees hij op den omvang der te berde ge brachte quaestie en op het tijdverlies welke eene regeling van het kiesrecht altoos medebracht. Nadat de heer Collins zijn amendement bad ingetrokken, werd de motie van Sir Ch. Dilke met 268 tegen 77 stemmen verworpen. In dezelfde zitting had de heer Knatchbull- Hugessen wederom eene vraag te beantwoorden Dopens den staod van zaken aan de Goudkust. Hij deelde mede dat de regeering niets kon me- dedeelen aangaande de oorzaak of de vermoede lijke oorzaak van den inval der Asbantijnen, doch dat men meende dat die in verband stond met de overneming van de voormalige Neder- landsche bezittingen ter Kuste. In allen geval had de inval plaats gevonden terwijl de Britsche au toriteiten in vreedzame onderhandelingen met de Asbantijnen waren, en wisten de onderhande laars niets aangaande de beteekenis daarvan mede te deelen. De Koning van, Elmina was gevangen gezet als verdacht van verruderlijke handelingen, welke verdenking gevestigd was door zijne wei gering om den eed van trouw jegens Engeland af te leggeD. Gelijk gisteren reeds gemeld werd, is 't En gelsche Hof der Admiraliteit thans bevoegd ver klaard tot rechtspreken in zake de aanvaring van de Charkeih met de Batavier, op grond dat de Khe dive, aan wien de Charkeih toebehoort, geen on afhankelijk souverein is. De eisch van de Neder- landtche Stoombootmaatschappij bedraagt 20,000 p. st. De Charkeih, die nog steeds onder arrest is, wordt op eene waarde van meer dan 30.000 p. st. ge schat. In eene te Londen door houders van Nieuw- Granada-fondsen belegde vergadering is een voor stel aangenomen, waarbij het comité wordt ge machtigd tot goedkeuring der overeenkomst be treffende de converteering der nienwe buiten landsche schuld, alsmede tot de vormiog van een maatschappij, welke zich de ontginning van gron den in Columbia ten doel stelt. Naar men verneemt zal graaf Arnioi een deel van den zomer met verlof te Kissingen door brengen. Gravin Arnim heeft zich circa acht dagen te Berlijn opgehouden en is thans weder naar Parijs teruggekeerd. Woensdag werd de honderdste boete- en bededag gehouden, die door Frederik den Groote werd ingesteld. Op denzelfdeu dag vierde de Kladderadatsch zijn 2bjarig bestaan, dat zij in baar laatste nummer beziogt ia een gedicht, getiteld „Selbstbiographie." De Kdln. Zeit. logenstraft het gernebt als zou keizer Wilhelm slechts voor den vorm toegestemd hebben in de Falk-Bismarckscbe kerkelijke wets ontwerpen, en zegt dat de keizer voor zijne reis naar Petersburg nog tot een lid van het Heeren: huis zou gezegd hebben: „Nu, ik hoop, dat ik na mijne terugkomst de kerkelijk-politieke wet ten zal kunnen onderteekenen." Uit Leipzig wordt geschreven dat de afge vaardigden der patioons en die aer letterzetters het eens zijn geworden over een normaal zetters- tarief, 't welk voor den tijd van drie jaren voor alle zetters in Duitschland verbindend zal we zen. Ook zal een comité van scheidsrechters worden ingesteld. Zweden en Noorwegen. De Kamers in Zweden hebben aan de weduwe van den hertog van Dalekarlië, die dezer dagen is overleden, een jaargeld toegelegd van 28,000 rijksdaalders. De meerderheid der leden van de Tweede Kamer verklaarde, dat zij niet meer dan 18,000 rijksdaalders tot dat einde beschikbaar wenschte te stellen. In een vereenigde zitting der beide Kamers stemden 194 leden ten gunste van het oorspronkelijke voorstel, 103 voor het amen dement, zoodat het regeeringsvoorstel de over hand behield. De beide Kamers van den Noorweegschen Land dag bestemden tot dat eicde een bedrag van 12,000 rijksdaalders, waardoor het totaal is ge klommen tot 40,000 rijksdaalders. BuslancL In berichten uit St.-Petersburg van het begin dezer maand, door de Schletitche Zeitang mede gedeeld, wordt geklaagd dat men nog zoo weinig verneemt aangaande het voortrukken der naar Kbiva bestemde kolonnes en dat de afgezonden berichten zoo laat openbaar gemaakt worden. Ais voorbeeld wordt aangehaald dat een tele gram van 5 April eerst den 25sten April ter algemeene kennis was gebracht, hetgeen groo- tendeels werd toegeschreven aau de gebrekkige inrichting van den Russischen telegraafdienst. Intusschen verwachtte men dat de eerste ont moetingen met den vijand niet vóór het begin van JuDi zouden plaats hebben, dat is vier weken later dan oorspronkelijk berekend was en -dus in een jaargetijde, waarin het heete klimaat der steppe reeds een nadeeligen invloed op de ge zondheidstoestand moest beginnen uit te oefenen. Reeds nu gewaagden de ontvangen berichten van vele ongesteldheden onder de troepeD, vooral van oogontstekingen ten gevolge eerst van de ver blindende sneeuw en daarna van het scherpe met zoutdeelen bezwangerde stof. De Russische maatschappij voor de verpleging der iD den oor log gekwetste of ziek geworden krijgslieden had eene aanzienlijke bezending geneesmiddelen en andere voorwerpen over Kasalinsk aan de ope- reerende troepen achternagezonden, welke vol gens de ontvangen berichten bare bestemming gelukkig bereikt had. Spanje. Het officieele dagblad van Madrid heeft het manifest van de regeering aan de kiezers open baar gemaakt, dat aldus eindigt: Wat het gouvernement verlangt is, dat al de partijen in de vergadering vertegenwoordigd wor den in dezelfde evenredigheid waarin zij in het land bestaan. Het kan zich wel niet tot de on derscheidene partijen wenden welke de natie uit maken; maar het kan zich tot de kiezers indivi dueel richten en aao dezen zegt hetkomt met bezadigdheid te zamen; beraadslaagt in vrijheid; tracht de quaestiën welke de moderne maatschappfi in beweging brengen goed te doorgronden. Ver kiest de mannen welke u door de zuiverheid hunner bedoelingen en de warmte van hunne vaderlandsliefde het mee3te vertrouwen inboeze men. Van de door u uit te brengen stem hangt de beslissing af. Indien gij uit spijt of uit vrees verzuimt te stemmen, wijt dan de gevolgen welke deze zedelijke zelfmoord voor u hebben kau aan niemaDd anders, maar alleen aan uwe eigen schuld. De regeering vertrouwt op het doorzicht en het gezonde oordeel van het Spaansche volk en hoopt dat het, alleen aaD de ingeving van zijn eigen verstand en aan de stem van zijn geweten ge hoor gevend, zich er op toe zal leggen om de groote beginselen der moderne beschaving te be- studeeren en te formuleeren en daaraan de overwinning zal weten te verschaffen, ter verze kering van het recht en van de grootheid van ons dierbaar vaderland. Het Madridsche blad Igualdad berichtCa brera heeft alle gemeenschap met den pretendent don Carlos afgebroken, dien ook een groot aantal andere generaals en invloedrijke personen van de oud-carlistische partij niet meer als koning willen erkennen. Velerlei oorzaken hebben daartoe bij gedragen; de voornaamste zijn dat zij hem voor lafhartig en beperkt van verstand houden, en dat zijn volslagen onderwerping aan den invloed der priesters hun tegen de borst stuit. Elio (Carlist) is naar Navarre, om het bevel op zich te nemen over de benden. De troepen hebben in een ontmoeting met Santa-Cruz een officier en zes gekwetsten verloren. De Fransche divisie-generaal Lefort inspec teert de (Fransche) detachementen op de grenzen. Verscheidene staatslieden van de radicale, conservatieve en monarchale partij, onder ande ren de heeren Figuerolas, Sardoal en Gandara, zijn te Lissabon aangekomen. Eenige hebben zich naar Elvas begeven, om Zorilla een bezoek te brengen. Berichten uit Barcelona houdeo in, dat men niet weet waar Saballs zich bevindt en of hij zich van don Alfonso heeft afgeseheiden, welke zich bij de door den cabecilla Muret aangevoerde beDde bevindt. Het is echter zeker, dat er tweespalt beerscht onder de aanvoerders der Carlisten. Don Alfonso heeft, als opperbevelhebber der Carlisten, de alcades in eene circulaire verwit tigd, dat zij voor iederen voor den dienst aan gewezen loteling, welke in bet leger zou worden ingelijfd, met eene boete van 200 douros zouden worden gestraft, evenals de vaders van de lote- lingen die zich niet tegen de inlijving verzetten. Afrika. De tijdingen uit den Oranje Vrijstaat melden, dat het met den gezondheidstoestand van den President voortdurend beter gaat; dat hij zich weer opgewekt gevoelt zich nopens de zaken des lands te doen onderrichten, en dat men dus allen grond heeft te hopen, dat hij de teugels des be- stuurs weder aanvaarden zal. De Vrijstaat heeft in den jongsten tijd veel aanwas van bevolking ontvangen, ten gevolge van de immigratie derwaarts uit de Kaapko lonie van een aanzienlijk getal AfrikaaDSche boeren. Men bad er zware regens gehad, en nog veel te lijden door ziekten onder paarden en ander vee. De tijdingen van de diamantvelden houden in, dat Ue zaken slap waren, en dat de regeering vijf proclamaliën heeft uitgevaardigd tegeD het dobbelen, beter toezicht van politie, enz. TELEGRAMMEN. New-York, 7 Mei. De opgewondenheid in New- Orleans duurt voort. De Gouverneur ontsnapte aan eeu poging om hem om 't leven te brengeD. Philadelphia, 8 Mei. Troepen zijn naar Mar tinsville gezonden, tot onderdrukking der onge regeldheden. Sherman heeft aan Kelloc getelegra- pheerd, dat de president Grant zich tegen eene agressieve politiek verzet. Washington8 Mei. Kelloc, gouverneur van Louisiana, heeft per telegraaf aan den president Grant het volgende bericht gezonden „Louisiana schrijdt meer en meer voort op den weg van anarchie en revolutie." Sherman en Reverson hebben hem bescherming toegezegd. New-York, 8 Mei. By een treffeu met de Mo- doc-lndianeu te Black Point zijn deze door de troepen geslagen. Hadrld, 8 Mei. De nederlaag van Dorregaray wordt officieel bevestigd. Naar men verzekert, is Nouvilas naar. Navarre teruggekeerd, met nieuwe troepen. Bilbao, 8 Mei. De benden van Camps en Go mez zijn verslagen; verscheidene mauschappen dier benden zijn gesneuveld en velen zijn krijgs gevangen gemaakt. Men gelooft, dat de Cabecillas gedood zijn. De vrije steden iD Burgos zijn tot rust terug gekeerd. ChrUtlanla, 8 Mei. De alhier bijeengekomen vergadermg om te beraadslagen over de uiunt- couventie, heeft, na eene beraadslaging welke twee dagen heeft geduurd, de Scandiuavische muntconventie met 58 tegeu 51 stemmen ver worpen. Weenen, 9 Mei. De beide delegatiëD zijn het eens geworden over het gemeenschappelijk bud get, met uitzondering van twee punten, namelijk 1. de aanschaffing van Werndelgeweren, waarbij de rijksraaddelegatie de .kosten voor 7U.00U, de Hongaarsche slechts voor 50,000 geweren heelt toegestaan; 2. de crediet-overschryding voor de militaire grenzen 1870/71, waarvoor de rijksraad- delegatie, in tegenstelling met het besluit der Hongaarsche delegatie, vergoeding weigert. Niet temin wordt eene overeenstemming gevorderd, zoodat men alsnog hoopt, dat de beide delegatiën het eens zullen worden. De Neue Freie Pretse meldt, dat de vorst van Montenegro op 24 dezer hier zal aankomeu om de tentoonstelling te bezoeken, en om onderhan deliDgen aan te knoopen, ten doel hebbende het aanleggen van een militairen en baudelsweg van Dalmalië naar Montenegro. De vorst zal hier voor de eerste maal gelijktijdig den vorst van Servië aantreffen. Londen, 9 Mei. De dagbladen vreezen, dat tot eene nieuwe verbooging van het disconto zal moeten worden overgegaan. De koning en de koningin van België hebben gisteren bij koningin Victoria, op Buckingbam- paleis, het middagmaal gebruikt. De heer Wait, een conservatief, is te Glou cester tot lid van het Lagerhuis gekozen. LAATSTE BERICHTEN. (Per telegraaf.) Den Hang, 9 Met. De geheele zittmg der Tweede Kamer was heden gewijd aan art. 66 der rechterlijke organisatie, uiet de daarop voorgestelde en vroeger medegedeelde amende menten van de heeren KappeyDe en WiDtgeDS, terwijl de heer Heemskerk zijne amendementen beeft ingetrokken, na de beslissing van gisteren dat er appèl in alle strafzaken zal zijn. Het amendement van den heer Wintgens werd ver worpen met 47 tegen 17 stemmen, dat van den beer Kappeyno aangenomen met 36 tegen 28, zoo dat er 4 rechtbauken van appèl in strafzaken komen, als: te 's Hertogenbosch, Arnhem, Am sterdam en Leeuwarden, waarbij 4j hoofdoffieren van Justitie, belast met het toezicht over het open baar ministerie bij de andere rechtbanken. Den Haag, 9 Mei. In de afdeelingen van de Tweede Kamer zal morgeD het onderzoek plaats hebben van het wetsontwerp tot verhoogiog der Indische begrooting voor het loopende jaar, ter zake van de gebeurtenissen op Atcbin. Eene groote parade werd hedenmiddag deor het garnizoen in de Maliebaan gehouden ter ge legenheid van den verjaardag van de tante des Konings, H. K. H. Prinses Marianne. Het com mando over de troepen werd gevoerd door den ODlangs benoemden kolonel van Toll, vaD het lste regiment huzareD, terwijl zij door den ge- neraal-majoor, plaatselijk commandant, baron Van Tuijll van Serooskerkeo, werden geïnspec teerd. Na de inspectie steeg de generaal van zijn paard en had er eene plechtigheid plaats, welke door de gebruikelijke eerbewijzen werd vooraf gegaan. Aan den sergeant Nauta en den stafmu zikant Benedictus van het regiment grenadiers en jagers werden de hun toegekende goudeD medailles en de daaraan verbonden gratificatiën uitgereikt, welke zij wegens het vervullen van 86 jaren trouwen militairen dienst hadden verwor ven. Onder liet uiten van een toepasselijk woord bevestigde de generaal de gouden eereteekenen den oudgedienden op de borst, na afloop waar van de troepen voor hen defileerden. Schoon we^ der begunstigde deze parade.

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 3