ƒ500 wist machtig te worden op gedrukte qui- tantiën die hij inruilde en onderteekende met den naam zijns meesters, bij wien hij tegen 3 's weeks benevens kost en inwoning, als kantoor bediende werkzaam was. Beschuldigde bekende tweemalen valschheid in geschriften gepleegd en de daardoor verkregen gelden verteerd te heb ben. Adv.-gen. Mr. Terpstra eischte eeue veroor- deeling tot twee jaren eenzame opsluiting en vier geldboeten a ƒ50. De verdediger Mr. Rueb hoopte na het voordragen van eenige verzachtende om standigheden, dat het Hof eene mindere straf zou opleggen. Het Hof veroordeelde nog heden d. V. tot éen jaar eenzame opsluiting en vier boeten a 60. Nog stond terecht een schippersknecht uit Delft, beschuldigd van drie diefstallen bij nacht op bewoonde vaartuigen en diefstal in dienst baarheid gepleegd op het einde van bet vorige en het begin van dit jaar op verschillende stoom- booten die destijds te Rotterdam aan den wal lagen. De voorwerpen die besch. tot zich geno men heeft, zijn meest kleedingstukken en pijpen maar ook had bij zijne keuze op portemonnaies en geld gevestigd, hetwelk aan het scheepsvolk of den schipper toebehoorde. Ook in deze zaak werd eene bekentenis afgelegd. Adv.-gen. Mr. Terpstra requireeerde veroordeelen, tot tuchthuis straf van 5 tot 10 jaren. Mr. Kraeutler droeg de verdediging voor. Het Hof bepaalde de uitspraak op heden over acht dagen. Overeenkomstig het requisitoir van het Openbaar Ministerie heeft de arrondissements rechtbank alhier heden den koffiehuishouder en restaurateur uit Leiden schuldig verklaard aan bedriegelijke oplichting door het gebruik maken van een valschen naam en hem veroordeeld tot zes maanden cellulaire gevangenisstraf en 25 boete. Aan het Ministerie van Biunenlandsche Zaken werd heden aanbesteedhet fundeeren en op bouwen van pijlers en van de steenen viaduct en het maken van eenige verdere werken nabij het Hofplein te Rotterdam. Voor dit werk waren dertien inschrijvingsbiljetten ingekomen. Minste inschrijver was de heer G. Keij te Rotterdam voor 131.000. In de hedeu gehouden vergadering van den Raad van State, afdeeling van de geschillen van bestuur, zijn ingekomen de volgende koninklijke besluiten, als 1". en 2'. van den 17den April 11., waarbij de kosten van verpleging van de arme krankzinni gen Andries Janse Vreeling en Hachelina Maria van Toor worden gebracht ten laste .-au den Staat; 3o. van den 25sten Apnl 11., waarbij met vernietiging van een besluit van Gedepu teerde Staten van Zuid-Holland, wordt verklaard, dat C. Loos enz. terecht op den legger van we gen en voetpaden in de gemeente Rijnsaterwonde zijn aangewezen als belast met het onderhoud van een gedeelte van den Heerenweg; 4o. van den 26sten April 11., houdende afwijzing van het beroep van den Raad der gemeente Mill en St. Hubert, van een besluit van Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant, waarbij goedkeuring is ont houden aan de begrooting dier gemeente voor 18735o. van dezelfde dagteekening, waarbij, met vernietiging van het besluit van Gedepu teerde Staten van Zuid-Holland, alsnog goedkeu ring wordt verleend aan de gemeentebegrooting voor 1873 van Dirkslund, en 6o. van den 28sten April 11., waarbij, met vernietiging van de uit spraak van Gedeputeerde Staten van Friesland, met betrekking tot den loteling voor de nationale militie S. W. Cnossen en anderen, en voor zoo veel aangaat dat gedeelte der loting in de ge meente Wijmbritseradeel, waaraan de eerste 25 lotelingen deelnamen, doch met handhaving dier uitspraak, voor het overig gedeelte, wordt ge last, dat eene nieuwe loting zal plaats hebben, te beginnen met no. 26. Daarna zijn behandeld de volgende zaken als lo. een geschil over de woonplaats van de krank zinnige Louise Catharina van Schouwenburg. Rapporteur, de Staatsraad Meeussenzijnde als gemachtigde van de gemeente Montfoort opge treden de heer Mr. B. M. Vlielander Hein, ad vocaat in den Haag 2o. een beroep van den Raad der gemeente Overslag van een besluit van Gedeputeerde Staten van Zeeland, waarbij de goedkeuring is onthouden aan de gemeentebe grooting voor 1873. Rapporteur, de staatsraad van Vladeracken 8o. een geschil tusschen de gemeenten Opsterland en Schoterland over de woooplaats van de krankzinnige Andriesse Jans Mulder. Rapporteur, de staatsraad de Jonge. De jaarlijksche uitreiking van prijzen en getuigschriften aan de leerlingen van de academie van beeldende kunsten, welke heden in het ge bouw dier instelling plaats had, onderscheidde zich in zooverre van vorige jaren, dat men ook onder de aanwezigen een aantal jonge dames opmerkte een gevolg van het in den loop des vorigen jaars door den Raad van Bestuur dier Academie genomen besluit tot het oprichten van een cursus voor meisjes. Talrqk was de opkomst van het publiek. Een omstandig verslag werd uitgebracht om trent den toestaud der Academie bij monde van het lid vso den Ëdad ran Bestuur, Jhr: Mr. J. M. J. de Jouge. Het verslag ving aan met eene herinnering en hulde aan de nagedachtenis van den overleden penningmeester der Academie, J. S. Noordendorp. Daarna werd een overzicht gegeven omtrent de Academie zelve, waaruit bleek dat het be stuur in vele opzichten geslaagd is in zijn stre ven om op de hoogte te blijven van de eischen op dit gebied, maar daarin wordt verhinderd door de geringe geldmiddelen. De Academie mag op een schoon verleden roemen, want indien men slechts een terugblik slaat tot 1824-, dan vindt men op de naamlijst harer leerlingen mannen in de kunstwereld bekend en die hier aan de teekentafel hebben gestaan of daar hunne eerste opleiding kregen. Wij noemen slechts de Bloeme, Verveer, Bosboom, Bles, Backer Korff enz. Een aantal leerlingen van de bouwkundige klasse hebben later een grooteu naam verworven, men denke aan Outshoorn, den bouwer van het pa leis voor Volksvlijt te Amsterdam. Acht leerlin gen, waaronder vier vrouwelijke, bezochten in het afgeloopen jaar de Academie met het doel om zich voor de acte in het middelbaar onder wijs voor te bereiden. Het getal leerlingen be droeg in 't geheel 267 en hun gedrag was over het algemeen voldoende. Een merkwaardig feit werd voorts geconsta teerd, namelijk dat de lessen aan vrouwelijke leerlingen zoo uitnemend geslaagd zijn, dat eeDe nieuwe regeling van het onderwijs daarvan het gevolg was, waarbij de lessen werden verdeeld in eene klasse voor elementair onderwijs, in eene voor de kweekelingen die eene acte voor het middelbaar onderwijs wenschten te verkrijgen en ook eene ter verdere bekwaming. Voor een groot deel had men dit te danken aan de onvermoeide zorgen van den heer Koel man, den directeur der academie. De cursus werd door een 40tal meisjes bijge woond en hare studiën getuigden van lust, ijver en bevattelijkheid. De studiekoppen en modellen, die heden als bekroond waren tentoongestelde, konden daarop den stempel zetten en ook de jury had verklaard dat deze producten van vrouwelijke kunstvaar digheid van frissche opvatting en keurigheid van uitvoering getuigden. De heer Dr. J. ten Brink, die zich voor de plechtigheid van heden bereid had verklaard een feestrede te houden, trad alsnu hiertoe op en hield het gehoor bezig met eene voordracht over de schoonheidsleer en het schoonheidsgevoel. Hij stelde ia het licht dat da schoonheid is harmo nisch, niet symetrisch en dat de schoone inhoud door een schoonen vorm moet worden gedekt. Aan het slot van zijne rede drukte hij de hoop uit, dat het onderwijs aan meisjes schoone gevol gen voor de Nederlandsciie kunst moge opleveren. Vervolgens had de plechtige uitreikiug der prijzen en diploma's aan de bekroonden plaals, waarbij wij moeten melding maken, dat de eerste verschijning van eene der bekroonde vrouwelijke leerlingen, voor het bestuur, om de haar toege kende prijzen aan te nemen, een diepen indruk op de aanwezigen heeft gemaakt, welke zich in 't einde kennen deed door een luid applaudis- sement. Ten slotte richtte de voorzitter tot de leerlin gen eene aansporing om op den ingeslagen weg voort te gaan en bracht hij een woord van dank aan den directeur en de leeraren, die zich ook in den afgeloopen cursus geheel aan het doel dezer nuttige instelling hebben toegewijd. Den Haaf, 9 Mei. Nopens het bezoek, door H. M. de Koningin aan het Israëlietisch Oude- Mannen en Vrouwenhuis alhier gebracht, ver neemt men nog nader, dat H. M. in de achter het gesticht staande kerk, door heeren regenten werd opgewacht, waar haar, in prachtband en schoonschrift, een afschrift werd aangeboden van het gebed voor de Koninklijke familie uitgespro ken op Sabbath en feestdagen. Het album, vervaar digd door den heer F. W. Rinck en het schoon schrift door den heer J. E. Davidson, doet de makers alle eer aan. De 63ste verjaardag van H. K. H. Prinses Marianne, tante des Konings, werd heden op ge bruikelijke wijzehet uitsteken der vlaggen van de openbare en sommige particuliere gebouwen, en het houden van eene parade door het garnizoen, in de residentie herdacht. Delft, 8 Mei. In den afgeloopen nacht om streeks 1 uur is, bij de firma Bahlmann en Co. aan den Ouden Langendijk, in de winkelkast een groote ruit ingeslagen en daarachter wegge haald een stuk buskin ter waarde van 100 en een zijden foulard, 't Mocht eenige agenten van politie gelukken den dader, zekeren C. M., die gepasseerden Maandag eerst uit de gevangenis te Hoorn was ontslagen, te arresteeren, terwijl hij 't ontvreemde nog in zijn bezit had. Hedennamiddag trof den Delftschen milicien Breetveld, dienende bij het bat. infanterie alhier in garnizoen, het ongeluk, dat hij, behulpzaam zijnde aan het wegruimen van een verwulf op de schietbaan, door het plotseling neerstorten van een gedeelte muur getroffen werd, zoodat hij met een verwond been naar de infirmerie moest worden vervoerd, Van de p. in. 96 stgkrènmakers, die zich hier ter stede bevinden, behoorden, naar men ons mededeelt, ongeveer 40 tot den bond. Naar aanleiding der bekende advertentie van fabri kanten hebben van die 40 werklieden 5 hun lidmaatschap dadelijk opgezegd en zijn dus aan den arbeid gebleven. Thans zijn er nog slechts 8 lid van den bond en kunnen, om die reden, door de patroons niet tot rleu arbeid worden toegelaten. (D. Cl.) Rotterdam, 3 Mei. Tot leden van den gemeente raad zijn gekozen: de heer Hendrik Muller Szn., met 649 van de 915 stemmen, en de heeren E. C. W. Royer met 637 en R. P. 't Hooft inet 644 van de 922 geldige stemmen. Woerden, 8 Mei. Op de gisteren gehouden vergadering van de hier gevestigde Afd. der Holl. Maatschappij van Landbouw, is besloten in het laatst der maand Augustus, bij gelegenheid van het 25-jurig bestaan dezer afdeeling, eene land bouwtentoonstelling te doen plaats hebben, waar voor eene commissie is benoemd. Harderwjjk, 8 Mei. De eerste luitenants der infanterie van het Oost-Indisch leger W. T. P. J. Happé en D. W. Nijenhuis zullen via Suez naar Java vertrekken met het stoomschip Ko ning der Nederlanden van de stoomvaartmaat schappij ^Nederland", in welk vaartuig zij den 17den a. s. te Nieuwediep zullen embarqueeren. Assen, 7 Mei. Begunstigd door uitmuntend weder, was heden reeds vroegtijdig eene menigte belangstellenden uit verschillende plaatsen, tot bijwoning van den schietwedstrijd op de Lorner- heide aanwezig. Nadat op bet stationsplein alle deelnemers aan den wedstrijd, ten getale van p. m. 480 uit de provinciën Groningeo, Friesland, Overijsel en Drenthe, zich hadden verzameld, begaven zij zich, voorafgegaan door het Asser muziekcorps, naar het terrein. Z. M. de Koning vertrok omstreeks 11 uren derwaarts, begeleid door den burgemeester en de eerewacht. Eene ontelbare menigte stond aan bet hotel van den commissaris des Konings geschaard, die, toen Z. M. verscheen, luide hare geestdrift aan den dag legde. Z. M. was gekleed in de uniform der gre nadiers. De hoogste prijs, bestaande uit een gou den remontoirhorloge en gouden ketting (geschenk van Z. M. den Koning), is behaald door den heer W. H. de Witt, kapitein bij de dd. schutterij te Groningen. Groningen, 8 Mei. Tot agent der Nederl. Bank alhier is benoemd de heer Mr. W. A. Reiger, secretaris der gemeente. De candidaten in de medicijnen aan de hoo- geschO'l alhier hebben be--loten «en fonds op te richten tot ondersteuning van ar ine kraamvrou wen, die door hunne bemiddeling, zoolang zij in het kraambed liggen, zullen worden voorzien van versterkend voedsel. De vereeniging staat onder protecioraat van Prof. Sanger. Heden is bevorderd tot doctor in de godge leerdheid de heer I. Lieftinck, van Abbenbroek, op eene dissertatie: De anthropologische beginselen van Jeins. Bij het Instituut voor doofstommen alhier worden thans weder de noodige maatregelen ge nomen voor de opneming van nieuwe kweeke lingen bij het begin van den aanstaanden cur sus. Dit jaar kunnen geplaatst worden alle doof stommen, die in Augustus e. k. den ouderdom van 6 jaren bereikt hebben en nog geen volle 15 jaren oud zijn. Aan de ouders, die zulks mochten verlangen, kan ook toegestaan worden hunne kinderen, ten hunnen koste, buiten het Instituut te doen verplegen, zoodat deze dan als externes het onderwijs bijwonen. Onvermogende kweekelin gen worden gratis gehuisvest, gevoed en onder wezen. Behalve de doofstommen, die reeds bij het In stituut zijn aangegeven, bevinden zich onge twijfeld in ons land nog velen, die wel in de termen vallen om geplaatst te worden, maar voor wie nog geene aanvrage is gedaan. In het be lang dier kindereu, voor wie elk jaar verzuim een onherstelbaar nadeel is, wordt elk, die met han bestaan bekend is, verzocht het zijne toe te brengen, ten einde zij niet langer van het hun zoo noodig onderwijs verstoken blijven. Eene kennisgeving aan de directeuren van een depar tement van het Instituut of aan de Hoofddirectie zelve is voldoende, om de noodige inlichtiug aan gaande hetgeen er verder vereischt wordt te ont vangen. Wegens de nabijheid van den nieuwen cursus is eenige spoed alleszins noodig, daar in den regel alleen bij den aanvang van het schooljaar nieuwe kweekelingen opgenomen worden. GEMENGD NIEUWS. Te Hoogeveeu is Z. M. de Koning op den sta tionsweg onder een tunnel van 300,000 lange turven doorgegaan. Bij gelegenheid dat Zondagavond de olifanten van deu heer Meijers te Utrecht hun gewone wandeling op het Vreeburg maakten, werden zij door de omstanders op verschillende wijzen geplaagd en gesard. De geleider dier die ren deed alsof hij 'het niet bemerkte en bracht zonder iets te zeggen de beesten naar hun stal, waarna hij zich weder buiten vertoonde en de ergste plagers, die bij goed onthouden had, op een geduchte wijze aanpakte. Hoewel hij zie daardoor alleen tegenover 8 man zag geplaatst wist hij door zijn buitengewone kracht en vlug beid hen allen zoo toe te takelen, dat zij 2;c Maandagmorgen allen met de bewijzen hunne nederlaag voor den hoofdinspecteur van politi vertoonden, oin een aanklacht tegen hun aanva Ier iu te dienen. Deze heeft hun echter Q ook dien man in het verhoor te hebben geno men verklaard, dat er aan de zaak geen vei der gevolg kon worden gegeven, daar het no aan den geleider der beesten zeiven moest woi den toegeschreven, dat er geen verdere ongeluk ken hadden plaats gehad. De bevolking vai Rotterdam is in 1872 vermeerderd met 3293 zie len en bedroeg op 31 December 122,471. Di rijksveldwachter te Oosterbeek deed Woensda; nacht een zonderlingen vond. Aan den weg na melijk lag eene. vrouw, welke moeder was worden, en daar zij zonder huisvesting was ei alle woningen gesloten en de bewoners in rust was de veldwachter een weinig in bet nauw gebracht, wéér met deze twee te blijven. Ein del ij k is zij onder dak geraakt. Bij Eerbeek had Donderdag in een naburige papierfabriek ee vreeselijk ongeluk plaats. Een ketel, bestemd te het koken van stroo enz., zou voor 't eerst be proefd worden. Terwijl de fabrikant met vrouw, kinderen en eenige knechts er bij stonden, spron; de ketel en werd eerstgenoemde zoodanig troffen, dat hij terstond een lijk was, terwijl eec paar knechts meer of minder ernstig werden wond. Bij 's Heerenberg is een nest gevonden met maar even negen jonge vossen. Den volgen den dag weid de vaugst nog vermeerderd me; de vruchtbare moeder. Te Amsterdam door een onverwachten donderslag drie paarden van een omnibus, die in de Plantage gereedstond om af te rijden, verschrikt en op den hol gegaan, doch, zonder verdere ongelukken te hebben vertan oorzaakt, door een kruier, die zijn ledigen handfpk wagen er voor wierp, tot staan gebracht, waartrlfleli ook nog een paar aan den weg staande steeneqcie palen werden aan stuk gereden. Een drietal psi- sagiers, jongelieden, hebben gelegenheid gevon den om het rijtuig tijdig te verlaten. De ge nerale directie der Weener Tentoonstelling heef; het aanbod van de parijsche Omnibusmaatschappij aangenomen, om 25 wagens der nieuwste con structie, met gedekte imperiaal, en voorzien van de noodige bespanning, gedurende de tentoon stelling, naar Weonen over te brengen. Zij zul len rijden voor dezelfde prijzen der Omnibus maatschappij te Weenen. De Parijsche wagem stationeeren op de Sehiller-Platz. Van regeerings wege is onlangs de fiacre-quaestie te Wceuou nog' maals nagegaan; toen is een tarief gemaakt, waarbij de stad in drie gordels verdeeld is. Tol den eersten gordel behooren Leopoldstadt en Landstrasse; van daar naar de tentoonstelling kost een rit voor een fiacre 1 fl. 50 kr. en voor eet wagentje met één paard 1 fl. De tweede gorde is het inwendige der stad; de prijs bedraagt 2 en 1 fl. 80 kr. Tot den derden gordel behooreD de overige Bezirkede prijs is 2 fl. 60 kr. en 1 50 kr. rat Vt ikk eni ok edi ler I) at en erl A tor at slv el iet ipi egt BUITENLAND. Frankrijk. Volgens eene mededeeling in het officieuse Dia Public heeft de Fransche regeering Dinsdag bi laatste vierde gedeelte van het voorlaatste milliatl der oorlogschatting afbetaald. Aan de Times wordt' uit Parijs bericht dat de regeering reeds 700 mil lioen aan geld en aan solied handelspapier voot de betalingen op rekening van het laatste mil liard voorhanden heeft. Daar de stortingen voor de laatste leening maandelijks 100 millioen francs leveren, zal er dus op den eersten September eene sonj van 1100 millioen in kas of op reke ning afbetaald kunnen zijn. Dat er echter sprake zou ziju van eene nadere schikking ten gevolge waarvan Verdun eene maand voor het bepaalde tijdstip zou ontruimd worden, gelijk sommige dagbladen wederom hebben be weerd, wordt door het Bien Public opnieuw op de meest stellige wijze tegengesproken. In verschillende bladen van Algerië wor den de volgende raededeelingen gedaan: Daar de wet de dagbladeu verbiedt meldio; te maken van de bewegingen van troepen hei- ben wij de toebereidselen der expeditie naai Marokko met stilzwijgen moeten voorbijgaai Sedert door de bemiddeling van Engeland de goede betrekkingen tusschen den Sultan van Fei en de Fransche regeering zijn hersteld, hebbel de tegen Ouchda en de Beni-Snassen uitgerukte troepen bevel ontvangen naar hunne kantonne- inenten terug te keeren. Thans kunnen derhalve mededeelingen over deze expeditie en hare oor zaken gedaan worden. Sedert geruimen tijd deed de nabij onze wes telijke grenzen gevestigde Berbersche stam der Beni-Snassen strooptpehten op ons gebied, en nam dan met zijne buit de wijk naar Marokko. De herhaalde vertoogen, bij den Snltau van Fez, over de invallen en rooverijen van dezen onrustigeo stam gedaan, bleven zonder gevolg. De Sultan gaf ten antwoord dat de Beni-Snassen, schoon op het Marokkaansche grondgebied gevestigd, zijne ei :b ie er: 'U ic. Is ok Ta er

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 2