brief persoonlijk zijn beste wenschen uit voor het welgelukken der aanstaande tweede expe ditie tegen Atchin. (D.) Naar men ons mededeelt is de aanvoerder der Atchineezen een Nederlander, en nog wel een Bosschenaar, genaamd de WDeze persoon is, zegt men, uit Nederland als onderofficier naar O.-I. vertrokken, aldaar officier geworden en daarna in Franscben dienst overgegaan, vervolgens moet hij van daar onder de Atchineezen aange land zijndus iemand die nog al van verandering houdt en waarlijk op den naam van „Nederlan der" geen aanspraak kan maken. (Pr. Nb.) De Minister van Financiën brengt ter kennis van belanghebbenden, dat in de maand Novem ber aanstaande, in het lokaal van het Depar tement van Financiën in den Haag, ten over staan van de daartoe benoemde commissie, een vergelijkend onderzoek zal plaats hebben van adspiranten voor de betrekking van surnume rair bij het vak der posterijen, waartoe minstens twaalf plaatsen ter vervulling worden openge steld. De adspiranten behooren zich voor den lsten October aanstaande, bij een op zegel geschreven request, tot den Minister te wenden. In verband met de noodig geachte verbetering der verlichting in het vaarwater op de Wester- Schelde, hoofdzakelijk tusschen Neuzen en Hans- weert, worden thans van wege het Belgische Gouvernement in dat vaarwater peilingen en aan de oevers opnemingen gedaan ter plaatsing van oeverlichten, o. a. in de Nieuwe-Neuzen- en Eendrachtspolders. Het nu voor het Hellegat ge stationeerde lichtschip zou alsdan naar een ander punt, naar men meent bij het vaarwater Eve- ringen, aan den Zuid-Bevelandschen wal, ver plaatst worden. BINNENLAND. Amsterdam, 7 Mei. Gisteren stond voor de correctionneele kamer der arr.-rechtbank alhier terecht een bij de politie bekende zakkenroller, Christoffel Alders. Hij had reeds meer vonnissen, zoo van correctionneelen als crimineelen aard, ondergaan, en te zamen 15 jaren en 6 maanden in verschillende gevangenissen doorgebracht. Op 26 April 11., werd hij door twee dienaren van politie op heeterdaad betrapt, terwijl hij, tijdens het spelen der muziek vóór het paleis op den Dam, bij gelegenheid van het jongste bezoek van Z. M. den koning, een onder de volksme nigte op den Dam staande juffrouw een knip- beursje uit den zak futselde. Hij gaf op, thans uit armoede te hebben misdreven, daar hij ner gens een voor hem passend werk krijgen en toch niet verhongeren kon. Voor zwaren arbeid was hij door zijn lichaamstoestand ongeschikt; lichten zou hij zelfs nog onlangs aan den com missaris van polit. hebben gevraagd, maar deze had hem, volgens zijn zeggen, tot den zomer uit gesteld. Overeenkomstig het requisitoir van den subst.-offic. van justitie, Mr. H. Verloren van Themaat, verklaarde de rechtbank hem schuldig aan enkelen diefstal, na vroegere veroordeeling ook tot crimineele straf, en veroordeelde zij hem tot eene gevangenisstraf van 6 jaren en 8 maan den, dat is het maximum der in deze op te leg gen straf. Gisternamiddag is van den steiger, die voor het verrichten van eenige herstellingen om den Westertoren is geplaatst, een der werklieden naar beneden gestort. Deerlijk gewond en op verschil lende plaatsen ernstig gekneusd, is de man eerst naar het politie-bureau op de Noordermarkt en van daar naar het Gasthuis vervoerd. Den Haag, 8 Mei. Gelijk reeds gemeid is strekt het wetsontwerp tot verhooging der begrooting van Nederlandsch-Indië voor het dienstjaar 1878 met 5% millioeu guldens, ter zake der gebeurte nissen op Noord-Sumatra, om onze strijdkrachten in Indië te versterken en te verbeteren en de Regeering in staat te stellen den oorlog tegen Atchin met kracht voort te zetten en tot een goed einde te brenger. Voor uit- en terugzending van militairen, de kosten van werving daaronder begrepen, mitsga ders betalingen te hunnen behoeve na terugkeer in Nederland, wordt verhooging voorgesteld aldus verdeeld2000 man van verschillende wapens f940.000; 300 mariniers f48.200; 74 officieren: gratificatiën f 111.000; voorschot op tractement J 86.075; vervoerkosten f 44.400. Verder is een post voor ilemorie uitgetrokken tot voorbereiding der oprichting van een corps militairen, geschikt en gereed om, wanneer noo dig, naar de koioniën en overzeesche bezittingen gezonden te worden tot aanvulling of tijdelijke versterking der strijdkrachten aldaar. De noodza- lijkheid om te knnnen beschikken over een corps militairen (Indische brigade) als hier wordt be doeld, wordt in omstandigheden, als waarin wij ons thans bevinden, zoo levendig gevoeld, dat zij inderdaad geen bijzonder betoog schijnt te behoe ven. Een uitgewerkt plan heeft de Regeering nog niet, maar zij heeft gemeend in deze wets- voordacht te moeten doen blijken van haar voor nemen om dadelijk de handen aan 't werk te slaan. De voorgestelde verhoogingen van de begroo ting bedragen te zamen f 5,527,600. Tegenover deze hoogere uitgaven behoeven geene andere middelen aangewezen te worden, dan bij de be- grootiug reeds zijn genoemd, want zij zullen ruim gedekt worden door hetgeen de verkoop van koffie en tin meer zullen opbrengen dan daarvoor bij de begrooting is geraamd. De bereids verkochte 250.254% pikols koffie hebben opgebracht ƒ15,928.660 of5,167,705 meer dan volgens het ramingscijfer zou moeten verkre gen zijn. De geraamde hoeveelheid te verkoopen koffie (650,000 pikols) kan, volgens de opgaven der Handelmaatschappij, gerust met 50,000 pikols vermeerderd worden; met het oog op den prijs, die in den laatsten tijd werd behaald, en op den tegen woord igen stand der markt, kan men veilig rekenen, dat de nog te verkoopen koffie 50 cents per half kilogram zal opbrengen, in stede van het geraamde cijfer van 43 cents, en dus in het geheel 26,226,667. Er is reeds verkocht voor f 15,928,650. Te tïSien 42,155,817. De raming bedraagt f82,647,786. Dus het excedent 9,507,531. Gedurende de maanden Juli en Augustus a. s. zullen tot het houden van practische oefe ningen in eene legerplaats aan den Rijn, bij Rhenen, worden vereenigd het corps pontonniers, benevens de daarbij te detacheeren officieren. Dit kamp zal den 4den Juli betrokken en den 2den Augustus opgebroken worden. Een detache ment zal reeds den 26sten Juni de legerplaats betrekken, tot bet in orde brengen van het kamp Dien dag zullen de noodige kampbehoeften, als tenten, kookgereedschappen enz. in het kamp op geleverd worden. Van 22 tot 31 Juli zullen drie bespanningen, ieder van zes paarden met hunne berijders en geleiders, van het reg. veldartillerie uit Arnhem, te Rhenen worden gedetacheerd en.ter beschik king van den commandant van het corps pon tonniers gesteld tot het houden van velddienst oefeningen. Gedurende den kamptijd zal in den garnizoens dienst te Dordrecht worden voorzien door een detachement vestingartillerie. De Minister van Oorlog zal nader orde stellen op de oproeping der miliciens, bestemd om aan de oefeningen in dit kamp deel te nemen. In de maanden Augustus en September zul len in de legerplaats bij Zeist practische oefenin gen worden gehouden, waartoe zullen worden vereenigd eenige compagniën vesting-artillerie, de artillerie-instructie-compagnie, eene halve com pagnie van het bataljon mineurs en sappeurs en de onderofficieren die bij het wapen der artil lerie het onderwijs bijwonen. Voor den dienst bij die troepenvereeniging zul len, boven en behalve de daarbij ingedeelde offi cieren, het vereischt aantal hoofd- en verdere officieren en mindere militairen van de verschil lende corpsen, staven en diensten worden aan gewezen. De miliciens-verlofgangers der lichting van 1869 van de drie regimenten vesting-artillerie, die be stemd zijn om met de compagnie van de 1ste serie te kampeeren, worden tegen 2 Augustus a. s. en de miliciens-verlofgangers, die met de artillerie- compagnie van de 2de serie zullen kampeeren, tegen den 28sten daaraanvolgende onder de wape nen geroepen en worden in het genot van groot verlof hersteld, zoodra zij uit het kamp terugkee- ren, of gedurende 30 dagen in activiteit zijn ge weest. De miliciens-verlofgangers der lichting van 1870 vau de regimenten vest.-art. worden tegen 16 Juli onder de wapenen geroepen voor den tijd van 6 weken. Het bevel over de kampeerende troepen is op gedragen aan den luit.-kol. Frankamp van het 3de reg. vest.-art., terwijl met het speciaal bevel over de comp. artillerie van 4 tot 29 Aug. a. s. wordt belast de majoor van Haaften, van het 2de reg. vest.-art. en van 30 Aug. tot 24 Sept. daaraanvolgende de majoor Ninaber van het 3de reg. vest.-art. Wassenaar,7 Mei. Terwijl gepasseerden Zondag een moeder voor een oogenblik afwezig was, sloop een harer kinderen, een meisje van twee jaar, naar een onder den schoorsteen staanden pot met vuur en bekwam zulke brandwonden dat het heden na een hevig lijden ie over leden. Rotterdam, 7 Mei. Dr. I. Hooykaas, predikant bij de Hervormde gemeente te Schiedam, heeft het beroep naar de Remonstrantse!) Gerefoi meerde gemeente alhier aangenomen. Dordrecht, 7 Mei. Ds. J. H. Hooijer, pred. te Schelliukhout, heeft het beroep naar de Waalsehe gemeente alhier aangenomen. Utrecht, 7 Mei. Gisteren had alhier in het ge bouw van Kunsten en Wetenschappen eene bui tengewone vergadering plaats van sigarenfabri kanten in ons land. Op deze vergadering waren van de verschillende plaatsen afgevaardigden te genwoordig, ten einde de statuten te bespreken en het reglement te ontwerpen voor eene op te richten Vereeniging. Voor zooverre wij geïnfor meerd zijn, zijn deze statuten van zoodanigen aard, dat ze in 'l minst geene verdere verbindin gen of verplichtingen voor den werkman inhou den, dan alleen het uittreden uit het Bond, en dat zij overigens alleen ten doel hebben zoowel het zedelijk als stoffelijk belang van den werk man te bevorderen. Naar men verneemt, zijn heden de leden van het Sigarenmakersverbond, afdeeling Utrecht, samengeroepen tot eene bijeenkomst, waarop twee afgevaardigden uit Londen toezegging gedaan heb ben het woord te zullen voeren; op deze verga dering zullen tevens eenige belangrijke punten besproken worden omtrent de verdere gedrags lijn der werkstakeude sigarenmakers. Door het bestuur van den Sigarenmakers- bond alhier is onder de ingezetenen eene cir culaire verspreid, waarin een beroep wordt ge daan op de liefdadigheid iu deze circulaire leest men o. a., dat 400 personen zonder arbeid zijn, waarvan 250 met 4, 6, 6 en 7 kinderen. Eene commissie uit hun midden is belast met de ont vangst der giften. U.D Arnhem, 7 Mei. Bij voortduring blijkt de Arn- hemsche Kweekschool van Onderwijzeressen aan hare bestemming te beantwoorden. De gunstige afloop van al de acte-examens, door hare leer lingen dezer dagen afgelegd, heeft het opnieuw bewezen. Meer en meer wordt zij dan ook ge waardeerd, en steeds klimmend is het aantal harer kweekelingen. Den nieuwen cursus opent zij met 80 leerlingen, waarvan 58 in het gebouw der school, de overigen bij hare ouders gevestigd zijn. Ernstig wordt het betreurd, dat de heer Swaters zijne krachtige medewerking aan de school niet meer verleenen kan. Door nieuwe onderwijskrachten poogt het bestuur dit verlies te vergoeden, opdat de kweekschool hare goede, misschien nog te weinig gewaardeerde, diensten blijve bewijzen aan de ingezetenen van Arnhem ailereerst en aan geheel het vaderland daarbij. Eene instelling toch, die reeds honderden dege lijke onderwijzeressen leverde, verdient wel de belangstelling van allen, die het met de volks ontwikkeling wèl meenen. Gisternamiddag is het zevenjarig doch tertje van de weduwe Raadman, op den Hom- melscheu weg alhier, onder een zware kar, waar aan zij hing, en die daardoor wipte, geraakt, met het treurig gevolg dat het kind den nek ge broken heeft en levenloos gevonden werd. (Arnh. Cl.) Heteren, 7 Mei. Gistermorgen vond een arbei der in een wei onder Indoornik een man, die zich aan een boom had opgehangen. De onge lukkige was, zooals weldra bleek, een inwoner van Hemmen, die eergistermiddag zijn huis ver laten had. Hllvarenbeek, 7 Mei. Dat aanhoudende oefe ning kunst kweekt, blijkt hier zeer zonderling uit de handelingen van een inwoner. Zeker A. Damen, van beroep landbouwer, vervaardigt ae sierlijkste bloemen, die geheel in vorm, kleuren enz. met de natuurlijke evereenstemmen. Onbegrijpelijk is het dat een zoo grove hand zulke fijne bloemen kan daarstellen, en dat ie mand na een geheelen dag te hebben gezwoegd, zich des avonds nog onledig houdt, om zich in die kunst te volmaken. Het is een genoegen, de weelderige rozen, in die reuzenhand te zien dwarlen en zulk een eenvoudig landbouwer de natuur zoo treffend te zien aan bootsen Menig fijn dameshandje mag aan die Goliaths- vuisten wel een lesje nemen. Zwolle, 6 Mei. De stoomboot Stad Zwollekapt. Broekman, die gistermorgen te 8 uren van bier naar Amsterdam vertrok, is op het Zwarte Water, voorbij Zwartsluis, met een praam zoodanig in botsing gekomen, dat het schip is gezonken en de stoomboot daardoor op het land is vastgeraakt. Eerst gisternamiddag toen de stoomboot Stad Amsterdamkapt. Veldhuizen, varende van Am sterdam naar Zwolle, op de hoogte van het on geval kwam, is bet deze met veel krachtsinspan ning mogen gelukken de Stad Zwolle vlot te krij gen, die te 5 uren de reis naar Amsterdam heeft voortgezet. Bij dit ongeval is geen verlies van menschenlevens te betreurenalleen hebben de passagiers eene alles behalve prettige reis gehad. Assen, 7 Mei. Heden had een schietwedstrijd plaats op de Loonerheide, waaraan ongeveer vijf honderd leden deelnamen van Schutterijen en Weerbaarheidscorpseu in Drenthe, Overijsel, Fries land en Groningen, 't Terrein was uitstekend in gericht en versierd. De Koning met gevolg, be geleid door een eerewacht, arriveerde te elf uren en is te ruim vier uren vertrokken. Z. M. ge bruikte te een uur een collation in een der voor hem bestemde tenten op het terrein en dineerde na den afloop bij H. D. Commissaris. Het weder was aanvankelijk goed; later was er wind en regen. In het begin van den avond evenwel helderde de lucht op en werd de algemeene illuminatie ontstoken, die uitmuntend slaagde. Het Gouver nementshuis en het Stadshuis met zijn toren wa ren als iu een vuurzee herschapen en maakten een prachtig effect. De aangrenzende Sociëteit en het omliggende terrein waren ook op grootsche wijze geïllumineerd, het terrein met drie bogen en zijguirlandes; de singels en andere binnenwij- ken a giorno. De eereboog aan de spoorweglaan maakte eene luisterrijke vertooning. Vele andere particuliere gebouwen muntten uit. De muziek corpsen in de open lucht voldeden uitmunten Duizenden menschen waren op de been. fletwi den een ware feestavond. De kapitein-commandant der Assensche schii terij H. A. M. Brumsteede, organisateur van h schietterrein, is door den Koning benoemd i officier van de orde der Eikenkroon. Maastricht, 7 Mei. De heer Russel, uitgevi en drukker van het alhier verschijnend Dagbli l'Ami du Limbourg, ontving gisteren onvervvacl bezoek der Justitie. Het doel van het bezoek va officier van Justitie en rechter van instructie was, onderzoeken of de onlangs verspreide circulair, rhal den noodzakelijken inhoud eener brochure tegt 's Konings Commissaris in Limburg bevattend, ter boekdrukkerij van gemelden heer Russel wa verschenen. Na eerst ontkend te hebben, gaf de heer RussJocht zich weldra als drukker op, voorgevende gee exemplaren der circulaire meer voorhanden hebben. De brochure zelve, die, zooals men weet, schreven is door een Limburgsch ontslagen bit gemeester, is gedeeltelijk op de drukkerij gevot den en door de Justitie in beslag genomen. He onderzoek schijnt plaats gehad te hebben tei gevolge eener klachte, ingesteld door den hierb: betrokken heer Mr. van der Does de Willebois, (IV. R. Ct.) GEMENGD N1EU VVS, ient b heb Het doel ruct sen j; -el sti »nk bbei ordt ilitie Ie. mat eve iren ten den hot tme nel Igei ee: Dezer dagen overleed te Heeze (bij Eindhoven) van der Maesen, oud-soldaat van het groote leger, in den ouderdom van 85 jaren. In het jaar 1811 was hij in dienst getreden van het regiment Hol- landsche huzaren, No. 11, hetwelk later in hei Fransche leger weid ingelijfd als regiment huzs ren No. 111. Hij woonde met dit regiment de:| veldtocht bij naar Rusland, waarbij de Moskowi het regiment tot viermaal mede op een Russischs carré chargeerde en bij die gelegenheid verniel werd; slechts een 12tal personen bleef over. Vai der Maesen verloor bij die gelegenheid de tweel middenvingers van zijn linkerhand. Hij werd| ongeschikt voor den dienst verklaard en kwam, na veel ellende te hebben doorgestaan, in heil vaderland terug, waar hij een pensioen van ƒ91 genoot. In 1816 nam hij dienst bij het corps marechaussée, waaruit hij weder met een pen sioen van 91, een 20tal jaren geleden, ontsla gen werd. De familie van Tuyll van Seroos- kerken te Heeze, nam hem daarop in dienst all boschwachter. Bij een zijner ontmoetingen me stroopers ontving bij twee schoten hagel l-ij-n a bout portanl in het ouderlijf, hetwelk hem veel en langdurig lijden veroorzaakte; tot zijn dood werd hij door de edelmoedigheid der genoemde familie uit milde hand ondersteund, en hij ein digde zijne dagen zonder de nijpende zorgen et het gebrek, dat, zoo hij van 's lands pensioen had moeten bestaan, zijn deel zou geweest z(jn, Van der Maesen was in deu omgang zeer be schaafd, hoewel hij niet kon lezen of schrijveD, en hij had een uitmuntend geheugen, zoodat hij alle plaatsen, welke hij bezocht had, opnoemen en vele bijzonderheden uit zijn leven kon ver tellen; om zijn karakter en gedrag genoot hij de algemeene achting. Alle Grieksche gezantschap pen in 't buitenland zijn afgeschaft behalve dal te Constantinopel. Te Bodegraven is P. deH, kruideniersleerling, van de trappen gevallen et heeft daarbij een zware wonde aan het hootó bekomen, die kort daarna zijn dood tengevolge had. De onlangs opgerichte Utrechtsche stoom- brouwerij, genaamd de „Utrechtsche Beiersch Bierbrouwerij," zal binnenkort in publieke vei ling gebracht worden.Binnenkort zal met den herbouw van het stadhuis te Parijs een begin worden gemaakt. Men vermoedt dat het werk vijf jaren zal duren. Het recht om op de houten omheining, die oui het bouwterrein gemaakt zal worden, te mogen aanplakken, is verkocht voor 60,000 francs. De houten omheining zelve kost niet meer dan 20,000 a 25,000 francs. Men klaagt er wel eens over, dat in Neder land tegenwoordig niet solide gebouwd wordt, en wijst op het buitenland. Een bewijs dat het daar ook niet volmaakt is, levert het Dresdencr Journal. In die stad bouwde de architect Karsct een huis voor zich zeiven. Toen men den 2den Mei de laatste balklaag op de bovenste verdie ping legde, storte het ganscbe gebouw in en be dolf de negen arbeiders, die er in werkten. Zes van hen werden dood van onder den bouwval gehaald. Drie waren zwaar gekwetst. Tus schen Lydeoburg en Delagoa-baai aan de Kaap de Goede Hoop heeft men opeen diepte van vier voet rijke goudvelden ontdekt, die zich meerdau dertig mijlen uitstrekken. vo rde- n lOgti lijk oete var h< 0 lAa 1 far ia| r 1 |odi :n iins ipai :n I bt irrf ingt sve L tot irsl iet( iiss liel irei ter an| iar au ist et ng BUITENLAND. Frunkrij k. In het officieuse Bien Public worden alle ge ruchten onwaar genoemd betreffende het aanknoo- pen van nieuwe onderhandelingen met Duitsch- land over de ontruiming van Frankrijk. Het is de gewoonte niet, zegt dat blad, om een of twee maanden na het sluiten van een tractaat nieuwe onderhandelingen aan te knoopen een gouverne-

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 2