VI 'de fei tic «ckBai, Reims, Langre worden depots; Ainiens, fère, Laon en Soissons zoogenaamde pivots; ebrouck, Valenciennes, Condé, Bouchain, Lan- ties, Hirson, Givet en Péronne zullen vestingen den. Bapaume, Avesnes, Guise, Rocroy, Char- ont, Montmédy, Longwy, Gravelioes, Calais, leville, Boulogne, Montreuil, Besgues, St.-Oiner, et i, Saint-Veniant, Bethune, Atrecht, le Quesnoy Kamerijk zouden ontmanteld worden. Tot r heeft evenwel de commissie, heiast met uitwerken van een geregeld plan, hare werk eenheden nog niet ten einde gebracht. Als zeker va i de aanleg van een groot versterkt kamp bij mi sel, en van 8 lol 10 forten op de hoogten van ht iplemars, Premisque, Hain, enz. I >uitschla.ncl. verklaring, welke de regeeringscommissaris commissie des Rijksdags tot onderzoek van wetsvoorstel betreffende de drukpers heeft af- ;d, luidde volgens eeu mededeeliug in de ieuse bladen woordelijk als volgt: uDe stand oorbereidende werkzaamheden voor de uit- diging eener rijksdrukperswet noopte mij bij eerste beraadslaging over het gedane voor- oin te rerklareu dut en om welke redeuen ndiening hij den Rijksdag van een wetsout- betrekkelijk het bedoelde onderwerp in de invoordige zitting niet kon worden tegemoet en. Inmiddels is de siand der zaak eeuigs- veranderd. Het door onderscheiden bondsre- ingeu voorgestane gevoelen, dat eene rege- van de aangelegenheden der drukpers langs weg der rijkswetgeving niet zou kunnen ge- eden, alvorens er een eenvormige grondslag het vervolgen en vonnissen van de door del der drukpers gepleegde strafbare hande en verkregen was, is dusverre met name ook de Pruisische regeering verdedigd gevvor- Die regeering heeft echter ten deele ook gevolge van het initiatief, door het onderha- voovstel uit den boezem des Rijksdags ge- de zaak andermaal in overweging geno- en geloott onder zekere voorwaarden hare ^^gere bedenkingen ter zijde te kunnen stellen. lenlengevolge hebben de beraadslagingen over 'vaststelling van een in de eerste plaats aan I bondsraad voor te leggen wetsontwerp her- kunnen wordeu. Ik heb uiij verplicht geacht Bt Ie 5 Un boegen i„ e vroegere verklaring hierdoor overeenkom- de veranderde gesteldheid van zaken aan te De Nordd. AllgZrilung deelt mede, dat het tot het aanleggen van een stelsel vau riolen geheel Berliju, stellig zal worden verwe- ijkt. zal 10 a 12 millioen thai, behoeven, om werk te voltooien. e onderhandelingen, door het dagelij ksch be- ir aaugevaugeu met de Eugelsche maatschappij de waterleidiug heelt aangelegd, zullen niet t tot een goed einde worden gebracht. De ictie dier maatschappij heeft zich bereid ver- ird, oui de zaak over te doen aan de stad rordert echter een koopsom van lfe millioeu d sterling, en hiertoe wil men zich niet ver- - Door den krijgsraad te Munchen is dezer ,en een merkwaardig vonnis uitgesproken. In maand December jl. ging een transporttrein het 12de Beiersche ïnfanterie-regiment van i naar Sédan, waarbij zich onder meer offi- 'cn ook de kapitein Karl Betz en de luitenant lay von Kiiremdieseu bevonden. Gedurende [reis kwam het gesprek op Fransche jachthon- en de kapitein gaf den wensch te kennen zulk een hond te bezitteu. Te Sédan gekomen, 1 de gelegenheid zich daartoe aan. De hond deu luitenaut kwam zekeren dag te huis, olgd van een bruinen jachthond, welks waarde 10 thaler geschat werd. Daar deze hond geen baud droeg en niemand als eigenaar zich meldde, bood de luitenant hem den kapitein en deze keerde nog denzelfden dag met den id naar Ulm terug. Hij liet echter den last ter om, wanneer de eigenaar zich nog mocht luieldeu, daarvan bericht te zenden uaar Ulm. eigenaar kwam werkelijk opdagen en kapitein i zond den houd terug met 105 francs ter ver- idiog van kosten, die de eigenaar beweerde Biaakt te hebben. Hoewel de zaak hiermede iindigd scheen, werden de kapitein en de luite- it toch voor den krijgsraad geroepen, beschul- d de eerste van diefstal en de tweede van deplichugheid daaraan. De twee officieren ont- iden ten steikste met eenig boos opzet gehau- d te hebben en hun verdediger voerde aan, sedert September 1870 te Sédan zooveel aan mand toebeboorende honden rondliepen, dat de ildwachten last hadden outvangen oin zoo- lige honden dood te schieten. De krijgsraad iter heeft beide officiereu wegens het hun ten t gelegde veroordeeld, den kapitein tot eene and, den luitenaut tot 8 dagen gevangenisstraf beiden tot ontslag uit den krijgsdienst. Gl-root-JBritaxmië. In de zitting van jl. Donderdag van het Lager 's werden de voorstellen der regeering tot ver- l'ug der suikerbelasting tot de helft van haar lenwoordig bedrag en tot vermindering van de inkomstenbelasting met 1 d. per pond sterling inkomen aangenomen. Tevens werd haar machtiging verleend tot het uitgeven van schatkist-biljetteu ten einde de helft der aan de Vereenigde Staten af te betalen som te kunnen voldoen. Bij de over deze voorstellen gehouden discussiëu gaf de kanselier der schatkist een overzicht van de verschillen in minder van de begrootingen voor 18731874 en de toege stane sommen voor het dienstjaar 18721873. Zij beliepen onder anderen bij de begrooting van oorlog 407,000 pd. st., voor de maildiensten 5000 en voor enkele andere begrdotingen van takken van dienst mindere sommen. Daarentegen be droegen meer dan voor het loopende jaar was toegestaan: de begrooting van inarine 341,000 pd. st.; de kosten van invordering der belastingen 40,000die van het postwezen 135,000die van de telegraphic 145,000 enz. Het eindcijfer van alle begrootingen voor 1873—74 bedroeg 71,871,000 pd. st., tegen 71,881,000 voor 1S7273 toegestaan. Blijkens eene van regeeringswege openbaar gemaakte statistiek betreffende de opbrengst der poor-rate in de laatste zestig jaren en de verschil lende onderwerpen, waarvoor die opbrengst ge bezigd werd, leverde de poor rale in het dienst jaar 187172 bijna 13 millieen ponden sterling op. Hiervan werden 3.007,403 p. st. besteed voor de eigenlijke armenverpleging en het overige voor kosten van politie, onderhoud vau wegen en andere uitgaven van meer plaatselijken aard, welke uit de opbrengst der poor-rate bestredeu worden. De kosten der eigenlijke armenvei pleging zijn aanmerkelijk toegenomen, terwijl ook de uitgaven van auderen aard welke uit de poor- rate bestreden worden, eene aanmerkelijke ver hooging aanwijzen. JElu.sla.rid.. Volgens de Invalide werd de Orenburger af- deeling van het leger, bestemd voor de expeditie naar Khiwa, den SOsten Maart samengetrokken. De voorhoede rukte den 7deo Maart op en de hoofdmacht den 9den. Volgens brieven van par ticulieren uit Taschkend zou de espeditie zes maanden duren. Spanje. De Minister van Financiën heeft bepaald, dat de mandaten en de wissels op de schatkist die in Mei vervallen, betaald zullen vrorden voor een derde in contanten en voor twee derden in nieuwe mandaten op een maand, die 12 pCt. rente per jaar geven. De houders behouden alle waarborgen die zij thans hebben. Figueras zal zich Dinsdag weder met het voorzitterschap van den ministerraad belasten. Het officieele blad bericht, dat de broeder van Don Carlos met zijn staf de wijk heeft genomen op Fransch grondgebied. De Carlisten zijn her. haaldelijk verslagen; in éen gevecht verloren zij meer dan houderd gewonden. Volgens gerucht, zal het ministerie gewijzigd worden in dezer voege, dat Figueras, Pi y Margal en Castelar zouden aanblijven en Contreras, Estebanez, Garcia Lopez en andere geavanceerde federalisten als ministers zouden optreden. De kardinaal-aartsbisschop van Santjago de Compostella, die lid was van de constitueerende Cortes van 1869, is overleden. In de Times wordt hit verslag gevonden van den op den 24sten dezer te Madrid plaats gehad hebbenden opstand. Uit den toon der dagbladen van alle richtingen was het Woensdag reeds op te maken dat men bij gelegenheid der bijeen komst der permanente commissie ongeregeldheden verwachtte. De gansche stad verkeerde in span- uing, de winkels en schouwburgen waren ge sloten. De bijeenkomst der commissie was belegd tegen drie uren en werd door alle ministers bij gewoond, uitgezonderd de heeren Figueras en Pi y Margal 1. De heeren Echegaray en Rivero begonnen de discussie met te wijzen op den treu- rigen toestand des lands, te betoogen dat het noodzakelijk was dat de conservatieven en radi calen hun aandeel aan de regeeriug hadden, en den wensch uit te spreken dat de Cortesverga- deriug weder bijeengeroepeu en de verkiezing voor de constitueerende vergadering verdaagd werd. De ministers Castelar en Salmeron bestre den deze redeneringen. Zij gaven toe dat de stand van zaken zeer ernstig was, maar toch niet zóó treurig als beweerd was, en merkten ten overvloede op dat de regeeriug daaraan geene schuld had; er was daarentegen verbetering in den toestand, daar de Carlisten dag aan dag ver slagen werden en de krijgstucht bij het leger hersteld was, zoodat er niet de minste noodza kelijkheid bestond om de Nationale Vergadering bijeen te roepen of de verkiezingen uittestellen. Zij verklaarden daarbij dat de regeering alle rechten gelijkelijk zou handhaven en op de aan spraken van geene enkele partij inbreuk maken zou, opdat de constitueerende Cortes geheel vrij zouden kunnen beslissen. Toen de ministers dit antwoord hadden gegeven ontvingen zij het bericht dat elf bataljons der voormalige monarchale vrijwilligers te wapen waren geloopen en een dreigende houding had den aangenomen. De heer Castelar deed daarvan aan de commissie mededeeling, baar verzoekende de zitting voor twaalf uren te schorsen. Daar de commissie zulks weigerde, en zich daarentegen permanent verklaarde, verlieten de ministers de vergadering om te raadplegen waf hun onder die j omstandigheden te doen stoud; zij kwamen'echter niet meer in de vergadering terug. Intusschen had generaal Pavia zijue betrekking van kapitein-generaal van Madrid nedergelegd, en was Socios tot zijn opvolger benoemd, ter wijl de generaal Contreras tot opperbevelhebber der vrijwilligers werd benoemd. Ook de generaals Hidalgo en Milano del Bosch ontvingen belang rijke militaire commando's. De muitende vrijwil ligers, welke, elf bataljons sterk, het Stierenpei k bezet hadden, schoten op generaal Contreras eu zijn staf, doch zonder ander gevolg dan dat eenige voorbijgangers gedood of gekwetst werden. Tegen den avond nam de spanning toe, eu eerst nadat de artillerie, de burgerwachten de republi- keinsche vrijwilligers onder de wapenen waren gekomen gaven, de in het Stierenperk vereenigde muitelingen zich over. Dit geschiedde zonder bloedstorting en de muitelingen tverdeu ontwa pend, evenals twee andere bataljons, welke zich elders hadden verschanst. Met het vallen van den nacht was de gansche stad in de handen der re publikeinen en gouveruementstroepen; niette min hoorde men den gauschen nacht door schieten. De vergadering had intusschen aan de perma nente commissie te keuuen gegeven dat zij haar als oproerig en gevaarlijk voor de openbare orde zou ontbinden. Tegen twee uren des ochtends dron gen gewapende vrijwilligers het paleis der Cor tes binnen en de leden der commissie zochten hun heil in de vlucht. Eenigen hunner ontkwa men niet zonder moeite. Uit vrees voorde volks woede houden allen zich sedert schuil, evenals Serrano en andere bekende staatslieden. Heden (Donderdag) is de stad volkomen rustig. Het zoo even verschenen officieele dagblad bevat het besluit tot ontbinding der commissie. De re geering pleegt hiermede eene revolutionaire daad! welke algemeen goedgekeurd wordt omdat de permanente commissie de regeering in alles be lemmerde en haar aandrang tot bijeenroepipg der Cortes tot ongeregeldheden leiden moest. Thans bestaat er geen enkel met het gezag bekleed lichaam behalve het republikeinsche ministerie, tot aan de optreding der constitueerende vergadering, waarin men verwaoht dat niet vele voormalige radi- caleu of conservatieven zitting zullen hebben. De regeering heeft ook besloten tot ontbinding der bat. vrijwilligers, welke aan de muiterij hadden deelgenomen, en wier opstand geacht wordt in verband te staan met een door de radicalen en conservatieven beraamden staatsgreep. Het huis van den generaal Serrano was gisteren opgevuld met generaals en staatslieden, welke zich echter rustig hielden en ook niet werden aangevallen, ludien er werkelijk een staatsgreep beraamd was, dan is het plan mislukt, of men heeft eene goede gelegenheid laten voorbijgaan. -AjmeriJka. Volgens berichten, aangebracht per Tasmanian, 686,919 dollars aan boord had, werd Mendoza op 20 en 21 Maart door eene aardbeving geteisterd. Het Congres 'van Peru verleende een crediet otn professoren uit Europa te doen komen. Graaf Granville en het Duitsche Gouvernement leverden vertoogeu in bij president Pardo, waarin zij aantoonden dat zij het monopolie van de sal peter beschouwden als eene staatkundige fout. De verwoestingen door aardbevingen in San Salvador aangericht, worden bevestigd. Zij begon nen den 4den Maart en duurden tot den 19den. De omliggende steden leden aanzienlijk. TELEGRAMMEN. Petersburg, 27 April. Hedennamiddag is kei zer Wilhelm hier aangekomen en door deu Czaar, beuevens al de leden van de keizerlijke Russi sche familie, naar zijne woning geleid. Keizer Alexander bood keizer Wilhelm nis geschenk zijn portret aan, voorts een eeredegen, het kruis van St. George, het ijzeren kruis „pour le mérite," met het opschrift „sa echabrost" (voor dapperheid), alsmede vazen en schrijfgereedschap van lapis lazali. De Russische Invalide meldt aangaande de Khiwa-expeditie, dat het Orenburger corps be staat uit negen compagniën van de eerste en tweede Orenburger liniebataljons, 600*Orenbur- ger- en 30U Uralkozakken, 6 afdeelingen rijdende artillerie, 6 vuurpijltoestellen, 4 twintigponders- mortieren, 2 stukken getrokken geschut, enz. Partfs, 28 April. Het definitief resultaat der verkiezing voor de Nationale Vergadering in de hoofdstad is als volgt: Barodet 180,146, de Réuiu- sat 135,407, Stoffel 27,088 stemmen. De uitslag der verkiezingen in de departemen- len is tot dusver: Gironde Dupouy 55,699, Maitre 25976 Bouches du Rhone: Lockroy 37,700, Pasty 12,000; Corrèze: Lacade (republikein) 7000, Bru- net (conservatief) 1800; Marne: Picart (republi kein) 19,060, Boissooet 6300; Jura: Gagneur (re publikein) 21,5U0, Merona (conservatie!) 6883; Mor- t.ihan: de verkiezing van Dobudan (clericaal) is zeker. Dc Siècle zegt, naar aanleiding der verkiezing in de hoofdstad: Parijs heeft op ondubbelzinnige wijze van zijne gevoelens blijk gegeven; laat ons hopen, dat de provincie deze uitspraak zal be krachtigen en dat Thiers de stem des vredes zal verstaan. Promotien. Lelden, 28 April. Bevorderd tot Doctor in de wis- en natuurkunde de heer L. Voorzanger, ge boren te Veendam, met acad. proefs. getiteld Reeksen van Fourier. GEVEILDE PEKCEELEN. Gehouden verkoopiug aan den Burg alhier op Zaterdag 26 April ten overstaan van den Notaris Mr. H. Obreen. N°. 1. Eeu hui3 en erf aan de oostzijde van de Geeregracht, N°. 16, Sectie E, N°. 510; kooper L. Siegenaar voor 530. N°. 2. Een huis eu erf aan de westzijde van de Uiterstegracht, N°. 164, Sectie I, N°. 868kooper J. van Wijk voor f 370. N°. 3 en 4. Een huis en erf aan de oostzijde van de Middelste Gracht, N". 79, alsmede een werf of stuk grond met 2 loodsen uitkomende in zekere poort aldaar, Sectie I, N°. 787 gecombi neerd kooper B. Kret voor f 918. N°. 5. Een huis en erf aan de oostzijde van de Waardgracht, N°. 71, Sectie C, N°. 366; kooper J. de Kier voor f 415. N°. 6. Een huis en erf aan de westzijde van de Uiterstegracht, No. 128, Sectie I, No. 1279 kooper J. van Wijk voor 520. Ten overstaan van den Notaris J. M. E. Dercksen. No. 1. Een heerenhuis en erf aau de zuidzijde van de Hoogewoerd, No. 3, uitkomende in het Kerksteegje, Sectie D, No. 528; kooper G. H. Fiihri Snithlage qq. voor 11,000. No. 2. Een heereubuis en erf aan de zuidzijde van de Hoogewoerd, N°. 5, uitkomende in het Kerksteegje, Sectie D, No. 527 kooper Mr. H. A. Neeb voor f 5790. No. 3. Eeu stal, koetshuis en erf, in de oude Hoefëtraat bij de Koepoortsgracht, No. 40, Sectie E, No. 269; kooper H. N. van Amerom qq voor f 690. LAATSTE BERICHTEN. _L Wij ontvingen heden de mailberichten van 20 Maart, te laat om nog op te nemen. Per telegraaf.) Den Haag, 28 April. In de Tweede Kamér is heden de discussie over de nota aan gaande Atchin aangevangen, die zeer breede proportiën aanneemt. De heer van Lijnden was cle eerste spreker. Het resumé zijner rede is, dat de verantwoordelijkheid van de oorlogsverklaring en -van den toestand waarin wij verkeeren ten laste komt van het opperbestuur, dat is de regee ring hier te lande; dat, behoudens nadere in lichtingen, de 'oorlog niet is' gerechtvaardigd; dat vooralsnog niet bewezen is de noodzakelijkheid der expeditie,, en dat hij wijders verlangt te weten wat nu verder gedaan zal worden. De heer Haffuians meent dat de noodige in lichtingen omtrent de aanleiding tot den oorlog en de inrichting der expeditie, zoomede omtrent gevoerde correspondentiën ontbreken. De nota van den minister geeft veel wat niet uoodig is, maar het noodige wordt gemist. Hij dringt aan op overlegging vau nadere stukken. De heer de Roo waarschuwt tegen partijdige oordeelvelling. Hij meent dat ouze politiek medebracht Atchin te aunexeeren, maar oordeelt dat de zaak uoch diplomatiek, noch militair be hoorlijk' was voorbereid. Bij zulk een gewichtig vraagstuk vervallen parlementaire consideratiën en is het lot van het Kabinet voor hem van ondergeschikt belaug. Hij hoopt op voldoende inlichting. De heer van Rees betoogde breedvoerig dat de oorlog ontwijfelbaar is gerechtvaardigd. Het échec ontmoedigt nem niet. Nederland is krachtig ge noeg om de geleden nederlaag te herstelleu. Over de uitvoering van deu oorlog behoudt hij zich zijn oordeel voor; daaromtrent ontbreekt nog de noo dige kennis. De heer van Zuylen is evenals de heer van Lijuden van oordeel, dat de regeering moet aan- toonen dat de oorlog was gerechtvaardigd en dat zij met beleid heelt gehandeld. Hij ontkent een en ander. 1 De heer Gyatouia! betoogde 1'. dat de nota een onwederlegbaar bewijs levert van de groote lank moedigheid en bedachtzaamheid der Nederlaud- sche en Indische regeeriug; 2°. dat het zoover gekomeu is door de beleedigingen van Atchin, dat het N.-I. gouvernement niet anders kon, dan den oorlog te verklaren, wilde 't ons gezag eu prestige bewaren en haudhaven; 3°. zells zij die met spreker tegen uitbreiding van gezag zijn, pioeten, na 't gebeurde, de regeeriug in hare muei- lijke laak steunen, omdat 't geldt onderdrukking van menschenrool, straudroof, slavernij, waarbij de gansche meusenheid belaug heelt. Hij vermaant tot eendracht. De heer Cremers wederlegt de oppositie tegen de regeering, terwijl inen erkent nog niet genoeg op de hoogte te ziju. Hij had gehoopt dat men zich om de regeering had geschaard. Zijne rede bepaalt zich hoofdzakelijk tot de oorlogsveikluriua, daar nopeus de expeditie zelve enz. de berichttTn ontbreken. Morgen voortzetting der discussie. Den Haag, 28 April. Z. M. heeft den heer G. H. van Benden te Leiden benoemd tot surnumerair bij de posterijen. Z. M. heelt benoemd bij het 4de regiment infanterie tot lsten luitenant, den 2den luit. G. A. Meindersuia van het 2de reg., thans gedeta cheerd bij het koloniaal werfdepotDij bet 1ste reg. huzaren tot lsten luit. den 2den luit. H. L. Erzeij van het corps. De Koninklijke familie is hedenmiddag te twaalt uren uit Amsterdam uiet net Hollandsche spoor in de residentie teruggekeerd. UUWaiJKhiH, trtddddliJ tiN liltiiü'GLVAliLtfl. Eerste Huweüjks-Afkoudiging te Leiden van den 27steu April. A. E. Racine jm. 40 j. eu A. Ilubers jd. 27 j. G. M. Kosters jui. 31 j. en A. Bchilham jd. 34 j. G. P. van Gleel wedr. 36 j. en J. O. Eikelhart jd. 28 j. A. A. van Schie jm. 24 j. en E. P. A. Verhoeven jd. 27 j. H. A. Kieujet jm. 28 j. en M. M. A. Pleus jd. 30 j. H. Joustra jm. 28 j. en E. van Schalkwijk jd. 23 j. C. Klauier jm. 24 j. en M. van Bruggen jd. 24 j. F. J. Paanakker jm 25 j. eu J. (J. Siraathol jd. 24 j. J. F. van Ree jm. 25 j. en A. M. Wijnen jd. 21 j. H. van Putten wedr. 47 j. en A. Hout man jd. 47 j.

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 3