r ersierselen van ridder van de 2de klasse met de ster der orde van St. Stanislaus, hem door Z. M. den Keizer aller Russen geschonken. Z. M. beeft aan O. Frederikssen, gezagv. van het Russ. schip Hoppet, als blijk van Zr. Ms. goedkeuring en tevredenheid wegens de redding van den gezagvoerder en de verdere bemanning van het Nederlaudsche schip Jannetje den 25steu September 1872 op de reis van Shields naar Grotbenburg verongelukt, toegekend de zilveren medaille,ingesteld bij besluit van 22 SeptemberlS55, no. 64, alsmede een loffelijk getuigschrift. B1NNENLAN D. Amsterdam, 26 April. In de gisteren gehou den vergadering der Koninklijke Academie van Wetenschappen, afdeeling natuurkunde, werd bij monde van den secretaris een woord van hulde gewijd aan de nagedachtenis van de eenmaal zoo zeer gewaardeerde medeleden Ermerins en Badon Gbybe. Wijders geschiedde ntededeeling der ontvangst van een paar uit Konstantinopel toegezonden dag bladen, waarin berichten voorkomen nopens het ontdekken van sporen der oude stad Trojeen het opdelven van een stuk been (uit een bepaald tijdperk), waarop de afbeelding van een dier zou voorkomen. De heer Koster, door den voorzitter tot bet geven van advies uitgenoodigd, verklaarde aan het einde der zitting, op den bijgaanden licht druk daar geen spoor van te ontdekken, doch zou de zaak nog eens nader onderzoeken, om in de volgende samenkomst van zijne bevinding te doen blijken. De heer van de Sande Bakhuysen bracht ver slag uit nopens het werk van Dr. Schlegel, dat hij, voor zoover de weinige gegevens een oordeel wettigen, hoogst verdienstelijk noemt en den steun der regeeriug waardig keurt. De academie zal zijn voorstel om het werk vanwege de regeeriug toe te zenden aan die genootschappen, welke ge rekend kunnen worden, er belang in te stellen, aan den minister kenbaar maken. Door de commissie van beoordeeling voor de tentoonstelling van gereedschappen en voort brengselen der zee- en binnenvisscherij, door de Duitsche Visscherij-vereeniging te Berlijn gehou den, is aan het Kon. Zoiil, Gen. Natura Artie hla- gistra albier de zilveren herinnerings-medaille toegekend. Met het oog op de vervroeging van het beurs- uur alhier, zal de zomerdienst op het noorderuet van den staatsspoorweg, naar men verneemt, zoo danig worden geregeld, dat de eerste trein vóór 12 uur alhier aankomt. Overigens zullen er snel treinen, naar en van Amsterdam, blijven rijden. De zomerdienst zal waarschijnlijk niet vóór 1 Juni in werking treden. Den Haag, 28 April. De grève van de verbon den sigarenmakers, verleden week begonnen, houdt hier ter stede aan, zonder dat beiden, patroon of werklieden, hunnerzijds toegeven. Nadat een groot aantal sigarenmakers tot het verbond behoorende in de afgeloopen week niet hadden gearbeid, achtten zij het noodig om hun nen toestand onderling te bespreken, en de vraag te stellen of de staking gewettigd was ja of neen? o. u Daartoe had het Bestuur der 's-Gravenhaagsobe afdeeling van het Nederlandsche Sigarenmaker/ver bond gistermorgen te II uren eeue openbare vergadering in het lokaal van den Hoogduitscben schouwburg uitgeschreven, aan welke oproeping ruimschoots werd voldaan, daar de zaal eivol was. Behalve de bestuurders bestond de bijeen komst voor het grootste gedeelte uit leden van het verbond, voorts sigarenmakers en jongens, nieuwsgierigen en belangstellenden, welk blijk van belangstelling de president van het verbond als een verblijdend verschijnsel beschouwde. Hij was 't ook die, nadat de voorzitter der af deeling zijn excuus had gemaakt over de latere openiDg der vergadering, het debat inleidde, met het geven van eenige inlichtingen nopens de aan leiding tot de staking. Door de kracht van de coöperatie, zeide hij, kon den de patroons als het ware tot loonsverhooging worden genoodzaakt, maar zoolang zij niet in overleg treden is er staking van arbeid en daar honger en gebrek een scherp zwaard is, zoo was het te voorzien dat zich velen ten laatste van den bond moeten afscheuren en derhalve aan deeischen der fabrikanten toegeven. Dit nu mocht, zoo meende die spreker, bij de zedelijke en eerlijke beginselen welke het ver bond voorstaat, niet gebeuren en het was daarom dat hij er sterk op aandrong om in den bond te blyven terwijl hij anderen aanspoorde tot toe treding. In denzelfden geest namen ook nog anderen, waaronder afgevaardigden van de afdeelingen Amsterdam, Utrecht en Delft aan de discussie deel, aan den eenen kant ter kenschetsing van de in hun oog willekeurige, onrechtvaardige, ja zelfs laakbare handelwijze van sommige sigaren fabrikanten, die schoone beloften met betrek king tot de verbetering van het lot hunner werklieden zouden hebben gedaan, maar ze la ter niet waren nagekomenten andere om het rechtvaardige en goede doel ran den bond, dat orde en zedelijkheid beoogt bloot te leggen, zoo mede om den zwaren arbeid te schetsen, die voor eene verdienste van f 10 per week gevor derd wordt. Alle sprekers kwamen daarin overeen dat het raadzaam was het verbond niet te breken, en dus vol te houden, waardoor de band sterker zal worden dan door het geweld van de patroons; dat het bond niet moest worden verlaten ter wille van eenige zuurverdiende guldens per weekzich veeleer door toetreding aan te sluiten en einde lijk om zich kalm en ordelijk te blijven gedragen. In éeo woord: door moed en standvastigheid zou, naar men meende, getriomfeerd worden. Het resultaat dezer besprekingingen loste zich eindelijk op in het aannemen bij acclamatie van eene tweeledige motie door den gezel Hermans waarbij: 1*. de vergadering, gehoord de inlichtin gen van de afdeelingen den Haag, Amsterdam en Delft, de handelingen van de sigarenfabrikanten ten sterkste afkeurt en verklaart dat zij daardoor de orde en rust in het vaderland hebben bedreigd 2o. aan alle werklieden het verzoek wordt gedaan om bij de fabrikanten, die de sigarenmakers heb ben verwijderd, „geen cent meer te besteden." De vergadering, die zich, daargelaten de vraag of men op den goeden weg is, door orde en kalmte heeft gekenmerkt, werd vervolgens door den voorzitter gesloten met eene aansporing tot hen die nog niet tot het bond waren toegetreden, om dit alsnog te doen, tot welk doel lijsten ter intee- kening in de zaal gereed lagen. Het voornemen bestaat aanstaanden Zondag wederom eene openbare vergadering te doen plaats hebben. Rotterdam, 27 April. Dr. A. Réville heeft heden voormiddag, met eene leerrede naar aan leiding van Matth. 26, vs. 19, vai: de Waalsche gemeente alhier afscheid genomen, 't Was even wel geen afscheid in den gewonen zin des woords, geen laatst vaarwel. Daartoe heeft hij Nederland en zijne gemeente te lief. Hij hoopt beiden van tijd tot tijd weder te zien en bij die gelegenheid den kansel te betreden, die hij thans, na eene 21jarige ambtsbediening, zou verlaten. Na zijne rede richtte zijn ambtgenoot Ds. Col lins tot hem, namens kerkeraad en gemeente, eene warme dankbetuiging voor hetgeen hij steeds voor de gemeente is geweest, op welke dank betuiging de talrijke schare het zegel harer goed keuring drukte, mot den scheidenden leeraar den heilwensch toe te zingen, vervat in het derde vers van den 134sten psalm. Aan het door de alhier gevestigde Algemeene Turnvereeniging uitgeschreven Turnfeest namen, behalve de genoemde vereeniging, deel de Rotter- damsche Gymnastiek- en Schermvereenigingde Amster- damsche Gymnaeliek-vereeniging, Lycurgus (Amster dam), Kracht en Vriendschap (Amsterdam) en Milo (Utrecht): Te halfacht werd het feest met muziek geopend, waarna de turners, met de banieren der vereeni- gingen, een optocht hielden, om zich ten laatste te scharen voor een spreekgestoelte, dat door den heer A. van Reesema, tijdelijk voorzitter der Algemeene Turnvereeniging, werd beklommen. De spreker stond in den loop zijner rede stil bij hetgeen door lichaamsoefeningen als die der gymnastiek en turnvereenigingen beoogd wordt. Gymnastiek werd door hem geschetst als de wetenschap, die aanwijst op welke wijze elk deel van het lichaam door beweging moet geoefend worden, opdat stofwisseling en ontwikkeling op de beste 6n nuttigste wijze plaats vinden. Wij gelooven, zeide hij, dat, indien wij het lichaam plegen met evenveel zorg als den geest, ook deze daarvan voordeel zal trekken, en eeq nog hooger en krachtiger standpunt zal bereir keu, dan tot heden m^elijk was. Daarheen is ons streven. Tot heden is in Nederland nog niet zeer veel geschied om het bereiken van het gewenschte standpunt mogelijk te maken. De gymnastiek wordt over het algemeen nog met den rug aan-: gezien. De gymnasten zijn nog min of meer kunstenmakers, die hun tijd beter konden beste den aan allerlei andere zaken. Zie onze wet op het lager onderwijs eens aan. Op de school van gewoon lager onderwijs is de gymnastiek niet eens een vereischte! Is het niet te bejammeren, dat juist op die school niet voor lichaams-ontwik- keling gezorgd wordt? Niet enkel door gymnastiek en beoefening in de school zal een gezond en goed ontwikkeld volk verkregen worden. Daar behoort meer toe, en onder dat meerdere rangschikt spreker het gebruik van zuiver water, zindelijkheid, licht en lucht in de woningen en fabrieken en op de kan toren. Verliest men zoowel het als het ande? uit het oog, dan zijn allerlei ziekten de straf. De steden worden zóó groot, dat in hare be bouwde kom aan de kinderen de gelegenheid dient te worden geschonken om aan de behoefte aan beweging, spel en lucht te voldoen. Wil men krachtige kinderen, krachtige mannen en vrou wen in Nederland zien opgroeien, dan is bewe ging, door gymnastiek en spel, een eerst ver eischte. Mogen wij dat evengoed leeren begrijpen als de Engelschen. De spreker werd bij het verlaten van heit spreekgestoelte levendig toegejuicht. Onmiddellijk hierop nam het Turnfeest een aanvang, onder leiding van den Hoofdvoorturner, den heer an Meeckeren. Voor en na de pauze werden door een honderdtal turners zoo door slaande bewijzen geleverd van vlugheid, behen digheid, lenigheid, spierkracht, moed en zelfver trouwen, dat de toeschouwers niet wisten wat het meest moest worden toegejuicht. Oeder het zingen van het Volkslied trokken de turners te halftwaalf af, waarna een souper velen hunner nog eerigen tijd bijeenhield. Re.-enteo v.m het gesticht voor Israëlitische oude lieden en zieken alhier hebben 's Konings goedkeuring gevraagd op het houden, in den loop van dit jaar, eener Weldadigheids-loterij van vrouwelijke handwerken en voorwerpen van kunst en smaak. De opbrengst moet dienen tot opbeuring van den gedrukten financieelen toestand dier instelling van weldadigheid, en tot verbete ring van hare positie. Hoerdijk, 26 April. De beer W. H. C. Koeken, geschorst predikant alhier, is door het prov. kerk bestuur van Noord-Brabant schuldig verklaard aan het verbreken der plechtig door hem afge legde beloften aan ongehoorzaamheid aan en verzet tegen de kerkelijke verordeningenaan het verwekken van onrust in de gemeente en het verhinderen van de wettige uitoefening van den openbaren godsdienst te Moerdijk, mitsdien aan verstoring van orde en rust en vergrijp in de uitoefening zijner kerkelijke betrekkingen. Hij is op grond daarvan outzet van zijn ambt als herder on leeraar en van zijn lidmaatschap der Ned. Herv. kerk. Chariots, 27 April. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag, omstreeks te 12 uren, brak te Obar- lois een felle brand uit in een uitgestrekt pand, met riet gedekt en bewoond door 11 huisgezin nen. Binnen korten tijd lag bet geheele gebouw in puin. Sommige bewoners hadden nauwelijks den tijd zich te bergen. Een man is door de vlammen gewond, toen hij pogingen aanwendde om een zijner kinderen te redden, dat hij meende nog in de brandende woning te zijn. Het knaapje was echter reeds in veiligheid gebracht. Van de 14 inboedels waren slechts 3 verzekerd. Het gebouw lag in de kom van het dorp, naast de l8te openbare school en daarnevens staande onderwijzerswoning. Het is aan de Charloische brandweer, die zicb uitmuntend heeft gehouden, gelukt die gemeente-eigendommen te bewaren. Nog andere panden, zelfs met riet gedekte, die naast of nabij het brandende perceel stonden, zijn behouden gebleven ook door de krachtige hulp der brandspuit van het droogdok der heeren van Zeijlen en Dekker, bediend door de geëmplooi- jeerden van die inrichting. De Katendrechtsche brandweer heeft mede goede diensten bewezen. Zelfs van een der monitors, op de Rotterdamsche reede liggende, was eenig scheepsvolk met de brandspuit van dat vaartuig ter hulp aangeko men doch toen was het gevaar reeds overwonnen. Door dezen brand zijn de gemelde 14 gezinnen van huisvesting beroofd, en de meesten hebben veel of alles verloren. In den nacht van 26 op 27 dezer ontdekte de nachtwacht alhier weder brand. Gelukkig bleek het te zijn even buiten de kom der gemeente. 's Morgens vernam men dat de brand onder de gemeente Barendrecht had gewoed. Een huis met den inboedel, bewoond door van der Neut al daar, winkelier en kastelein, is een prooi der vlammen geworden. HsrderwUk, 28 April. De 2de luitenants der infanterie van het O.-I. leger F. A. Bergemann, A. J. C. van Mourik, K. J. E. V. d. Putten, H. L. de Haas, G. A. Herklots en C. R. van Dijk, als mede de 2de luitenants-kwartiermeester van dat leger C. Vermeer en M. J. Vitringa, zullen de helft der volgende maand via Suez naar Java vertrekken met bet te Nieuwe Diep liggende stoomschip Prins Alexander van de stoomvaart maatschappij: Nederland. '•-Hertofenboich, 28 April. Aan den sergeant A. O. Moerings en aan den soldaat-scherpschutter D. Verbeest, van het 5de reg. infanterie alhier in garnizoen, is de gouden medaille toegekend voor hun 86jarige trouwen militairen dienst en ook de aan dat onderscheidingsteeken verbonden gratificatie van (50. GEMENGD NIEUWS. Vrijdag-morgen werd door den machinist en den stoker, voerende de goederentrein van Aken naar Maastricht, nabij het dorp Simpelveld een voorwerp op de rails ontdekt. Daar zij het reeds op geruimen afstand konden zien, liet men den trein tijdig stil staan, en bleek het het lijk van een man te zijn, waarvan het aangezicht door een aantal sneden onkenbaar was. Het is wel niet ander3 denkbaar, dan dat dit lijk op de rails is gelegd, om zoodoende een misdaad te bedekken.- Dezer dagen heeft te Piershil een merkwaardige en hoogst zeldzame, misschien éénige, huwelijks plechtigheid plaats gehad. Drie leden van een ge zin, vader, zoon en dochter, 2ijn op denzelfden dag en hetzelfde uur in den echt verbonden. Zaterdag-morgen is te Rotterdam in het water aan den Hoogen Boezem drijvende gevonden het lijk eeoer onbekende vrouw, naar gissing ruim aUg'-V: rr, «V. .w ,r AnlsA1 -VT fffHEBa»—T— 40 jaren oud. Men schrijft uit Bergum: Moet ten wij hier onlangs vernemen van eene vron» die den duivel in de gedaante van eene mol ii zich had, thans kunnen wij een feit vermelden dat ongetwijfeld de waardeering van de in dei streken heerschende verlichting tot eene onge Q[ kende hoogte zal doeD stijgen. T. v. d. V., lid vsi ,e den gemeenteraad van Tietjei ksteradeel en ee der steunpilaren van de Chr. Geref. gemeente va p Bergum, heeft een zoon J., die te Leeuwards [e het beroep van bakker uitoefent en de richtit u van zijn vader met hart en ziel is toegedaai „i Deze J. v. d. V., gehuwd met eene dochter va O. J. te Suameer, heeft zijne vrouw zoo lang me allerlei zoogenaamd godsdienstige zaken aan he hoofd gezeurd, dat het goede mensch nagenoe stapelgek is geworden; haar nu ter verplegiu naar een krankzinnigengesticht te zenden moet natuurlijk niet gebeuren, want zij was niet krank zinnig, maar de duivel had haar beet. Zij wen dus uitbesteed bij eene gehuwde zuster van has te Garijp, en genoot daar liefdevolle verpleging maar haar toestand bleef dezelfde en baarde aa de belangstellende familiebetrekkingen van d zijde van haren man voortdurende zorg voor haa zieleheil. Het spreekt wel van zelf dat deze liel derijke betrekkingeh tobden over bare toekomst en hunne gedachten steeds bij de arme van dei duivel bezetene zuster waren. Daar krijgt nu eet dier betrekkiugen op zekeren nacht een droom, waariu hem wordt medegedeeld, dat de duive' alleen kan worden uitgedreven door het bloeó van eene duif, symbool van den Heiligen Geest Een der zwagers van de patiënte, zekere S. wit keiier te Bergum, koopt daarop eene duif en gas met een anderen coryphee der Bergumer gemeente, den slager J. W., naar Garijp; daar gekomet wordt de duif doormidden gekloofd en het nos warme, bloedende diertje op het hoofd der krank zinnige vrouw geplaatst. Deze druipt het bloed natuurlijk langs hoofd 'en wangen, waardoor zi: geheel ontsteld wegloopt en toevallig haren vader O. J.i tegenkomt, die over het gebeurde hoogifW' verontwaardigd is. Sedert deze poging tot uitdrijf i ving van den duivel is, naar men ons verzeker!,., de zielstoestand der vrouw volstrekt niet beter.I Het getal betjoende kinders en volwassenen ia I dezen omtrek is tegenwoordig legie. In Fries land lag Zaterdag-morgen meer dan een half voetf hoog sneeuw. Gisteren is te Rotterdam in der Maas het lijk Opgehaald van H. E., metselaar van beroep, aldaar gewoond hebbende. Hij is den 3den Maart voor de Boompjes uit een bootje ge slagen. KOLONIÉN. li Paramaribo, 27 Maart. In de zitting der Koloniale Staten van eergis- |e teren heeft de procureur-generaal, namens Z. Exc. den gouverneur, mededeeling gedaan eener aan schrijving van den minister van koloniën van 28 Februari jl., waarbij wordt kennis gegeven, dat de Lalla Rookh den 26sten te voren, met 380 koe lies uit lndië herwaarts is gezeild, en dat ten gevolge van door Z. Exc. den minister van kolo niën gedane stappen, de Britsche regeeriug toe stemming heeft verleend, dat de overvoer van koelies naar Suriname met stoomschepen, gedu rende dit geheele loopende jaar onafgebroken kan geschieden, onder voorwaarde, dat de Neder-1 landsche regeeriug zich bepaald verbinde, geetH kosten te zullen spareu voor de verbetering vaiB voeding, geneeskundige behandeling en verzorginjl in 't algemeen van de koelies, die gedureudeV het verboden tijdvak verpleegd worden, alsook I voor deze koelies de werkuren te verminderen, indien nu blijken mocht, dat na hunne aankomst in Suriname, het klimaat, gedurende het natte seizoen nadeelig op hunne gezondheid werkt. Tot 2deu commies bij de gouvernements secretarie is benoemd de heer C. M. J. W. van Alphen, aldaar yoorloopig werkzaam; tot klerk de heer G. Conradi, geëmplooieerde aldaar. Jl. Vrijdag is hier ter reede teruggekomen de koloniale schoener Suriname, vanwege het be stuur uitgezonden tot hulp aan den Franschen schoener Louis Anna, die met schade aan lijwal van de rivier de Coppename gedreven was. Dit schip is met spoed weder in staat gesteld, de reis naar Demerary voort te zetten. Men heeft hier bericht, dat te Georgetown een zware brand gewoed heeft, waardoor drie perceelen in de asch gelegd zijn. De brand is ontstaan door het springen van een vat met ontbrandbare stof, die met een licht in aaura- king kwam. De Koloniale Staten hebben de behandeling van de ontwerp-verordening, betreffende de op- heffiug yan de disciplinaire rechtsmacht der districts-commi8sarissen, en daaruit voortvloeiendt voorzieningen ten einde gebracht en dat ontwerp met algemeene stemmen aangenomen. BÜ^TENLAND. Frankrijk. De Echo du Nord geeft eenige inlichtingen over de wijze, waarop het vestingstelsel in Noord- Frankrijk zal worden veranderd. Bij Duinkerken, Rijssel, Maubeuge, Mézières, Sédan, Verdun, en Toul zullen versterkte kampen worden aangelegd.

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 2