Dinsdag 29 April. N0. 4054. A°. 1878. STADS-BERICHTEN. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DEZER COURANT. Yoor Leiden per 8 meendenƒ8.00. franco per poet.3-85- Afzonderlijke NommenI0.06. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTBNTIBN. Yoor iedema regel/0.18. Grootore letter» neer de pleeteroimte die s$ beeleen. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS tan LEIDEN brengen bij deze ter kennis van de inge zetenen, dat de bepalingen van de Algemeene Poli tieverordening, betrekkelijk de vestiging dei woon plaats In en de verhuizing binnen de gemeente, zijn de volgende Abt. 50. Zij, die overeenkomstig de bepalingen van bet Koninklijk besluit van den 3den November 1861 Staatsklad N°. 95) aangifte hebben gedaan van het overbrengen van hunne werkelijke woonplaats van elders naar deze gemeente en daarvan eene verkla ring hebben gedaan aan het bestuur dezer gemeente, ontvangen van die verklaring een bewijs, hetwelk zij binnen 24 uren aan den heer der gebuurte, binnen welke zij komen te wonen, vertoonen. Deze teekent het voor gezien, en schrijft het in zijn register in. Abt. 51. Ieder die binnen deze gemeente verhuist, is verplicht daarvan, binnen eene maand na 4® ver huizing, aangifte te doen op het bureau van den burgerlijken stand, en daarbij al datgene op te geven, wat tot de invulling van het bevolkingsregister nood zakelijk is. Hij ontvangt van die aangifte een bewijs, hetwelk hy binnen 24 uren aan den heer der ge buurte, binnen welke hij is komen wonen, vertoont; deze teekent het voor gezien en schrijft het op zijn register in. i. Hij is mede verplicht, binnen éene maand na zijne Terhuizing, daarvan kennis t6 geven aan den heer der gebuurte, welke hij verlaten heeft. Abt. 52. Ieder, die een gedeelte van een door hem bewoond huis verhuurt of aan anderen in gebruik afstaat, is verplicht daarvan, binnen veertien dagen nadat die huur of dat in gebruik geven een aanvang genomen heeft, op het bureau van den burgerlijken stand aangifte te doen. Bij ontruiming van het gehuurde of van het in! gebruik gegevens, is hij, mede binnen veertien dagen, tot aangifte daarvan gehouden. Abt. 58. Bestuurders van gestichten van liefda digheid, hofjes of andere inrichtingen, in welke men zonder betaling van huur ale inwoner wordt opge nomen, zenden vóór of op den vijfden van elke maand aan den heer der gebuurte, binnen welke het gesticht gelegen is, een staat der veranderingen in, welke de vorige maand in het personeel der onder hen staande inrichting hebben plaats gehad. Burgemeester en Wethouders voornoemd v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Liidbn, 28 April 1873. LEIDEN, 28 April. De Tweede Kamer heeft Zaterdag de ontwer pen tot verhooging der Indische begrootiDg voor 1873 en verstrekkingen voor het departement van Oorlog, zonder discussie aangenomen. Heden te elf uren is aan de orde gesteld de discussie over de nota vau den Minister van Koloniën betrek kelijk Atchin. Daarna eenige kleine ontwerpen; zullende vervolgens worden voorgesteld hervat* ting der discussie over de rechterlijke organisatie. De Minister van Oorlog heeft, onder dagteeke- ning van '26 April jl., de volgende circulaire aan alle militaire autoriteiten bij bet leger gericht Ten einde, met het oog op de tegenwoordige gebeurtenisseo in Neder ton dsch-Itidië, spoedig te kunnen voorzien in eeue, eventueel, noodzake lijke buitengewone uitzending van suppletie, troepen voor bet leger aldaar, heb ik, in overleg met den heer Minister van Koloniën, goedge-j vonden lo. Punt 1 der aausenrijving van 16 Januari 1859, N°. 53 P. (Ree. Mil. blz. 4) tijdelijk buiten werking te stellen, voor zooveel milicien-plaats vervangers betreft, die bij de Koloniale troepen willen overgaan 2°. eveneens tijdelijk buiten werking testellen de aanschrijving van 7 Juli 1868, N°. 56 P. (Ree. Mil. blz. 202), betreffende het niet toelaten tot een koloniaal engagement van militairen, die den dienst wegens lichaamsgebreken hebben moeten verlaten 8°. te bepalen, dat zonder certificaat van goed gedrag gepasporteerde militaireD, die voor den kolonialen dienst geschikt en in hunne woonplaats gunstig bekeDd zijn, tijdelijk met afwijking van het bepaalde bij punt X van het voorschrift op het aannemen van recruten voor den gezegden dienst (Ree. Mil. van 1864) blz. 23 voor dien dienst kun. nen worden aangenomen 4». te bepalen dat zij, die vroeger in Indië heb ben gediend, met afwijking van den inhoud der dispositie van 26 Januari 1871, N°. 34 P. (Ree. Mil. blz. 6) tijdelijk tot bun 44sle jaar voor de koloniale troepen kunnen worden aangenomen 5*. den duur der verbintenis voor het Indi sche leger, voor gewezen militairen van het leger, die zulks verlangen te verminderen tot op 2 jaren, onder bepaling, dat die verbintenis, zal ingaan met den dag van ontscheping in* Indië en.alzoo in die gewesten ten volle zal moeten worden vol bracht, en voorts, dat daaraan zal verbonden zijn een handgeld (of voor hen die van bet leger hier te lande overgaan, eene gratificatie) van 220, waarvan f 120 dadelijk bij 't engagement aan den belanghebbende zullen worden uitbetaald, eu 100 na expiratie van den diensttijd, hetzij aan de belanghebbenden zelf, hetzij, bij zijn over lijden, aan de vooraf door hem aan te wijzen be trekkingen. 6'. het thans bij een koloniaal engagement voor den tij 1 van 6 jaren, uitbetaald wordende hand geld, zoowel als bet bedrag der gratificatie voor militairen die met dusdanige verbintenis bij het ludische leger overgaan, voor Nederlanders zoowel als voor vreemdelingen tijdelijk te verhoogen tot I 200. 7°. te bepalen dat gewezen militairen, die zon der certificaat van goed gedrag of wegens lichaams gebreken gepasporteerd zijn geworden, in geen .geval tot een koloniaal engagement vpor lan ger dan twee jaren en op den voet van het hierboven sub: 5° omschrevene,doch alleen tegen een handgeld van f 120 zullen worden toege laten. U van het vorenstaande inforaieerende heb ik de eer, u te verzoeken, u daarnaar te gedragen en de koloniale werving voorts, dpor gepaste middelen, zooveel mogelijk te bevorderen. De Provinciale Groninger Gt. schrijft het vol gende: „Twee maoneD gaan eerlang odzc stad ver laten, aan wie de ingezetenen veel zijn verplicht, 't Zijn de heeren JRoseostein en de Moncby. Wat den laatsien betreft, in ons raadsverslag is het de plaats om te gelegener tijd hulde te brengen aan zijne verdiensten op veelzijdig gebied. Dat het vertrek vaa deu hoogleeraar Rosenstein voor onze stad een groot verlies is, wordt erkend door allen, die in de gelegenheid waren hem in zijn werkkring te leeren kennen; door allen boven dien, die by hem baat vonden bij ziekte en lijden. Van zijn uitgebreide keonis deed menig zieke in stad en provincie de gelukkige ervaring op; menig meuschenleren werd met zijn hulp behouden. Als uit éen mond getuigen zijne leer lingen, dat zijn onderwijs is uitnemend weten schappelijk eu duidelijk; dat zij aan de bron zijner kennis zich bij uitstek gaarne laven. Zij bebbeu dat dezer dagen den vertrekkenden leer- meester in woord en daad doen gevoelen. Ro senstein had uien gaarne voor de hoogeschool, aan wier krooa hij een parel was, witleD be houden. Nu hij gemeend heeft naar de Sleutelstad te moeten vertrekken, zij hem op zijne nieuwe loopbaan de meeste voorspoed tpegewenscht. Leiden mag zich gelukkig rekenen, zulk een man aan zijne inrichting van hooger onderwijs te zien verbonden." De provinciale commissie voor het lager onder wijs in den Haag heeft Zaterdag geëxamineerd: voor de Engelsche taal 8 candidaten, waarvau 5 werden afgewezen en 3 toegelaten, als: de hee ren W. De Haas Hemken, van Rotterdam, P. J. Keijman, van Vlaardingen, en H. Kolling, van Dordrecht. Voor de acte van hoofdonderwijzer 17 candidaten, waarvan 7 werden afgewezen en 8 toegelaten, zijnde de heeren: G. Brinks, van Leideu, J. J. Cuyle, idem, P. van Gent, van Maas land, E. J. De Heer, van Rotterdam, L. den Ou den, van Poortugaal, W. Vau Rossen van Schie dam, J. J. van Tertholen, van Leiden en P. J. Woensdregt, van Schiedam. Twee candidaten trok ken zich onder het examen terug. Bij de vermelding dat Z. M. voor 500 heeft ingeschreven voor een gedenkteekeD ter nagedachte nis van generaal Kohier en verdere gesneuvelden voor Atchin, zegt 't N. v. d. D., dat er wellicht ook nog een andere plicht op Nederland rust. De generaal-majoor Kohier heeft een weduwe nage laten en zes onverzorgde kinderen, waarvan de oudste nooit in staat zal zijn voor zichzelf tezor. gen, de arme werd idioot geboren. Het inkomen van een militair in .Indië, ook in de hoogere ran gen, is niet van dien aard, dat aan sparen te denken is, althans indien men voor een gezio moet zorgen. Het pensioen der weduwe is niet groot en onder die omstandigheden zyn wij door iemand, die met zyue familie zeer bevriend is uitgenoodigd dit feit ter kennis van 't publiek te brengen, en er den wensch by te voegen, dat Nederland de taak, die de vader met zooveel liefde vervulde overneme en voor het gezin zorge. De Keizer van Duitschland heeft voor den Willemstoren te Dillenburg 3000 thaler geschonken. Blijkens een particulier telegram uit Batavia, waren de voor de expeditie naar Atchin opge- Domen schepen weder op hunne terugreis van daar naar Java. De expeditie zou in September opnieuw op touw worden gezet. Men schrijft het volgende oit den Helder Het zal zeer inoeielijk zijn thans scheepsvolk voor onze marine te werven. Bij de koopvaardij vloot wordt reeds tot 60 maaodgeld voor een bevaren matroos betaald. Het Eogelscbe schip Bucephalus, dat hier verscheidene dkgen uit'gebrek aan scheepsvolk op de reede moest blijven lig gen, heeft niet dan tegen geooeind maandgeld hare bemanning kunnen voltallig maken. Naar wij verneüien is onder anderen te Hellevoetsluis eene oproeping gedaan voor matrozen, om de daar uitgerust wordende oorlogsstoomschepen naar Indië te brengen, tegen een maandgeld van /AO en twee maanden gage afstappersgeld bij aan komst in Oost-Indië. Maar de daarbij gèstelde voorwaarde, dat zij aao boord komende eene niet onbelangrijke schuld voor hunne uitrusting zou den moeten aanvaarden, heeft allen, zoo mén verzekert, den lust tot eene verbintenis benomèn. In Juli van dit jaar wfirdt te Huil een groote tentoonstelling van vee en landbouwwerktuigen gehouden, welke ook voor onze Nederlaodsche landbouwers van nut kan zijn. Personen, welke wenschen aan de tentoonstel ling deel te neuien, kunnen au catalogen van prijzen, certificaten van toelating en verdere in lichtingen bekomen van den secretaris Mr. H. M. Jenkins, 12, Hauoversquare, Londen, W. Alle certificaten van toelating voor werktuigen moe ten vóór I Mei teruggezonden worden. Voor elk certificaat van toelating is 20 sh. te betalen. De keuring zal geschieden vao 7 tot 12 Juli, met het op de proef stellen van de landbouwkundige werk tuigen, bestaande uit ploegeu, harken, rollen, stroo- en koren-opstapelmachinen, maaiers, enz. enz., en de tentoonstelling van vee en werktui gen zal geopend zijn van 14 tot 18 Juli, inclusive. Diegenen, welke in de bebouwing met stoom belang stellen, zullen gelegenheid hebben om dit te zien op zwaar land, dicht bij de tentoonstelling. Inlichtingen betreffende hotels of logies kan men verkrijgen bij den localen secretaris Henry J. Barrett, stadhuis, te Huil. De stoomschepen heb ben hunne vrachten voor passagiers belangrijk verminderd. In de meeste gevallen zullen vee en werktuigen van Huil naar de vreemde havens franco retour gezonden worden, maar op gevaar des eigenaars; voor gewoon vrachttarief gelieve men zich bij de expediteurs te zijner plaatse te vervoegen. Alle buitenlandsche consuls in Huil zijn ex officio medeleden van het locaal Executieve Comité. Van hel nieuwe werk van J. Lothrop Molley, Life and death of John of Barneveld, zal tegelijk met de groote LondeDSche uitgave, een goedkoops uitgave For continental circulation het licht zieo bij deD uitgever Martinus Nijhoff in den Haag. De ontwikkeling van de vrouw, en dientenge volge in de eerste plaats bet baar geboden onder wijs, houdt thans ieders belangstelling bezig. Wij mogen daarom niet voorbijzien, dat zich in den Haag een belangrijk feit op dat gebied heeft voorr gedaan. Het was toch gebleken dat enkele vrou wen wensebten vrucht te trekken van de lessen der teekenacademie aldaar. Zij vonden in den onvermoeideu ijverigen directeur, den heer J. Ph, Koelman, ondersteuning en alleDgs bad het be stuur aanleiding afzonderlijke lesseD voor vrou welijke leerlingen te openen. Binnen korten tijd waren zij door een dertigtal meisjes bezocht. Er kwam nog meer bij. Het voorbeeld, door vele mannen gegeven die zich bij die Academie en haar directeur aanmeldden om zich voor het ge ven van middelbaar onderwijs te bekwamen, vond nu ook navolging bij vrouwen. Dientengevolge zyn tbans zoodanige maatregelen genomen, dat vrouwelijke leerlingen op drieërlei wijze het on derwijs aan de Academie kunnen ontvangen. Er is een cursus voor haar afzonderlijk tweemalen in de week geopend, waar zij elementair onder richt ontvangen. In andere vakken kunnen zij, met toestemming der ouders of voogden, gebruik maken van het aan mannelijke leerlingen gege ven onderwijs. Eindelijk is er de gelegenheid ge opend aan haar die zich willen bekwamen voor het geven van middelbaar onderwijs. Het is niet lang geleden dat dit alles is geregeld, en reeds zijn er ruim vijftig vrouwelijke leerlingen en le vert haar werk de verblijdendste uitkomsten. Het is opmerkelijk hoe zeer de meisjes ook hier weer allengs zelve haar weg gezocht ea gevonden, ea tot de stichting van deze cursussen aanleiding ge- geveD hebben. Dat deze wensch kon verwezen lijkt worden, is voor een groot deel ook aan den beer Koelman te danken, den oovermoeiden di recteur, wiens uitgebreide en grondige kennis daar zoo uitstekend te stade komt. (Spectator.) De beer D. Mulder Bosgoed, bibliothecaris van bet Rotterdamsche Leeskabinet, heeft op de te Berlijn gèhouden tentoonstelling van Visscberij, enz. een zilveren medaille behaald voor zijn Ichthyologische bibliographie. De Tijd deelt mede, dat de pastoor de Haan uit Winschoten, van wiens plotseling verdwijnen wij op gezag der Priesche Ct. melding maakten, krank zinnig was geworden en in het krankzinnigen gesticht te 's-Hertogenbosch is opgeuomen. De Staats-Courant behelst een Kon. besluit, waar bij bet besluit van 19 Februari 1873, houdende vaststelling der passagegelden, betaald wordénde voor den overvoer naar en uit Ned.-Indië met schepen van de stoomvaartmaatschappij ticdtrland, vau Gouvernement-passagiers der 2de klasse 'Ap verbeterden voet, en die der 2de kl., van toepas sing wórdt verklaard op den overvoer van dezelfde categorie van passagiers, die met stoomschepen via Suez hun bestemming volgen. De Staals-Courant behelst een besluit van Z. M., waarbij het Koninklijk besluit vau, 2 December 1823, betrekkelijk bet beheer der goederen, be- hooreod.e aan de stichting der beurzen enz., ge wijzigd wordt iu dien zin, dat aan de met beur zen begiftigden geene betaling in de verantwoor ding van den ontvanger zal kunnen worden ge leden, dan voor zoover deze een getuigschrift zal overleggen, houdende dat de begiftigde aan eene openbare of bijzondere inrichting van ouderwijs zich werkelijk oefent in bet vak van studie, waarvoor bij met de beurs begiftigd werd. Deze getuigschriften zullen door de hoofden van voornoemde inrichtingen van onderwijs wor den afgegeven. Bij Zr. Ms. besluit zijn de heeren D. G. Do- vale, J. Valencia, N. F. en C. Hellmund, tbans Nederlandsche vice-consuls te Barranquilla, Bar celona, Caracas en La Guayra, bevorderd tot C008«l8. De luit.ter-zee der 1ste kl. J. Spanjaard, laatst behoord hebbende tot het eskader in Oosl-lndië, en wegens langdurig verblyf van daar deu lflden dezer in Nederland teruggekeerd, wordt met dien datum op non-activiteit gesteld. De Minister van Financiën beeft bekend ge maakt, dat by hem ontvangen is eene som van f 70, door een onbekende, onder het postmerk Rotterdam van 25 dezer, tot voldoening van te weinig betaalde registratierechten ingezonden. De Minister van Bionenlandsche Zaken brengt ter algemeene kennis, dat bet toelatings-examen, om als kweekeling aan 's Rijks veeartsenijschool te Utrecht te worden opgenomen, zal plaats heb ben op Maandag 7 Juli e. k., en volgende dagen des voormiddags te 8 uren; dat zij, die tot dit examen wenschen toegelaten te worden, alsmede zij die van het exainen zijn vrijgesteld, zich in persoon of schriftelijk, mits postvrij, vóór of op 15 Juni e. k. bij den directeur der school moeten aanmelden, piet overlegging van de vereischte stukken. Z. M. beeft aan Mr. M. M. von Baumhauer, refer, bij bet Dep. van Binn. Zaken, vergun ning verleend tot bet aannemen en dragen der

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 1