Maandag A". 1878. 28 April. N°. 4053. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden per 3 meendenƒ3.00. Franco per poet3.85. Afzonderlijke Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVKRTKNTIKN. Voor iedtroi rtgd Orooten lotton oair d. pluUraimU dia boaku. fO.H. LEIDEN, 26 April. Bij het onderzoek in de afdeelingen der Kamer van het voorstel van wet, ingediend door den heer J. L. Niersirasz, strekkende tot herziening der bepalingen omtrent de verhooging der militaire pensioenen bij de zeemacht, werd blijkens het afdeelingsverslag vrij algemeen hulde gebracht aaD de poging van den voorsteller om in recht matige belangen en wenschen van het personeel der zeemacht te voorzien. Intusschen rees de vraag, of de regeling der militaire pensioenen wel ge schikt is om een onderwerp van het recht van initiatief uit te maken. De meerderheid beant woordde die vraag ontkennend en had liever gezien dat eene herziening, als hier wordt beoogd, ware overgelaten aan de regeering. Na mededeeling der algemeene beschouwingen, waartoe de overweging van dit voorstel van wet in de afdeelingen aanleiding gaf, meende de commissie van rapporteurs op twee punten een eigen oordeel te moeten uitspreken 1°. De commissie betreurt, dat een voorstel tot verbetering van de pensioenen der officieren van de zeemacht niet is uitgegaan van de regeering. Gesteld, de tegenwoordige wetsvoordracht wordt niet tot wet verheven, dan vertrouwt de com missie, dat de Minister van Marine in ernstige overweging uroge neinen van zijn kant een voor stel lot verhooging dier peusioenen in te dienen. 2°. Daargelaten den maatstaf volgens welken zoodanige verbetering geschieden moet, verklaart zij zicb met het denkbeeld zelf ingenomen, mits de verbooging vooral ten bate der lagere raDgen kome. Gedurende deze week zijn in bet Werkbuis alhier opgenomen van 95 tot 1U9 volwassen per- soueu en van 29 tot 36 kinderen. Voor de acte van hoofdonderwijzer is heden in den Haag voldoend examen afgelegd door de heeren Briuks, J. J. Cuyle en J. J. vau ïertholen alhier. Gisteren werden door de Prov. Commissie in den Haag voor het lager ouderwijs geëxamineerd voor de hoofdonderwijzersacte 17 candidaten, waarvan 5 zich terugtrokken4 werden afgewe zen en 8 toegelaten, te weten de heeren: C. van der Boom, S. de Gast, L. J. van Haastert, W. P. den Hertog, J. VV. Michael, W. L. Vogelesaag, allen uit den Haag; F. Roozendaal, uit Reeuwijk, gemeente Sluipwijk), en A. J. van Wijngaarden, uil Woerden. Wij vernemen van goeder hand, dat Z. M. de Koning de som van/500 gulden beschikbaar heeft gesteld, als bijdrage, ter oprichting van een mo nument ter nagedachtenis van geueraal-majoor Kohier en der andere dapperen, die zoo roem rijk voor Atchin zijn gevallenen dat HD. er een groote eer in stelt, de eerste inschrijver voor dit nationaal monument te zijn. Als een bewijs hoe onverwachts de oorlogsver klaring met Atchiu geweest is, deelt men ons inede dat de. officieren van de Marnix kprt te voren door den sultan van dat rijk in den kraton waren ontvangen. De ilarnix daarop te Penang komende, verneemt dat de oorlog is verklaard, en moest onmiddellijk weer derwaarts vertrek ken. (If, N. D. Ct.) Reeds is het aantal onderofficieren, korporaals ea manschappen der infanterie aan het garni zoen in den Haag, die zich aangegeven hebben om deD tocht naar Atchin mede te maken, tot een honderdtal gestegen. Naar men verneemt, is de volgende organisatie voor onze landmacht vastgesteld Er zullen zijn vier divisiën, elk van 8 batal jons infanterie, 3 batterijen veld-artillerie, 2 es kadrons cavalerie en comp. genietroepen. Voorts de reserve-brigade: de grenadiers en jagers en twee batterijen; 8 eskadrons reserve cavalerie en rijdende artillerie. De standplaatsen der divisie-generaals zullen zijn: Amsterdam, den Haag, VHertogenboscb en Arnhem. Tborbecke schijnt geen gedenkschriften te heb ben nagelaten; dit is niet te verwonderen, Het private leven nam in 's mans werken zoo weinig plaats indat zijn geheele loopbaan als 't ware in zijn brieven en parlementaire redevoeringen is geboekstaafd. Daarom zou het betreuren zijn, wanneer niet al die brieven en voorschriften eenmaal onder de oogen der natie zouden komen. Misschien is ziju dood nog te kort geleden om reeds nu tot de openbaarmaking, van wat er nog in zijn archief gevonden is, over te gaan. Doch wij meenen met zekerheid te kunnen mededeelen, dat in Thor- becke's nalatenschap o. a. ook gevonden zijn al ziju brieven tot 1848 geschreven en de geschie denis der vorming van zijn eersle ministerie, door hem zelf ter boek gesteld. Dat er veel belangrijks en voor den geschied- vorscher zelfs onmisbaars in gevonden zal wor den, lijdt geen twijfel. Het is dan ook te hopen dat dat deze geschriften niet voor de natie zullen verloren gaan. (H. N Er is reeds veel gesproken over bet al of niet vertegenwoordigen van ons onderwijs op de Weener-teutoonstelling. Wij vernemen daarom trent met geDoegeu dat de heer Steyn Parvé, inspecteur van het middelbaar onderwijs, zicb, op aanzoek der Regeering, welwillend met de gansch niet licbte en zeker veel omvattende taak heeft belast, om een bundel samen te stellen, houdende een volledig overzicht en alle opgaven omtrent de verschillende takken van onderwijs in Nederland. Dat boek zal zoo deelt meu ons mede door de Regeering zelve naar de wereld tentoonstelling wordeu opgezonden. (fl. TV.) De Maatschappij tot Bevordering der Bouw kunst, welke onlangs by schrijven vanwege den Minister van Biunenlandscbe Zaken werd uitge- noodigd tot het uitbrengen van een rapport om trent het ontwerp van een te slichten openbaar gebouw is laugs officieelen weg in het bezit ge komen van1°. het eerediploma uiet gouden medaille voor een volledig exemplaar van de door haar uitgegeven werken, en 2'. het eerediploma met gouden medaille voor de architecten, tevens leden en medewerkers aan de verschillende uit gaven en boek- en plaatweiken van die maat schappij; beide bekroningen van het bestuur en de jury over de /Exposition uuiverselle d'écono- mie domestique," van Juni tot December des vo- rigen jaars te Parijs in hei paleis van de Champs- Elysées gehouden, terwijl den arcnitect J. H. Lelimao, werd opgedragen het grooteerediploma met gouden medaille, voornamelijk voor ontwer pen van arbeiderswoningen. Deze eerediploma's onderscheiden zich, tegen de meest te dezen opzichte gevolgde gewoonte in, door eenvoud -en netheid van uitvoering. (HM.) De Minister van Oorlog heelt de commissarissen des Konings gemachtigd, om aan de miliciens, die zich niet hebben aangegeven om bij de zee militie te dienen, en vroeger hun beroep van de buitenlandsche zeevaart of visscherij niet maak ten, wanneer zij daartoe aanzoek doen, vergun ning te verleenen om aan de haringvisscherij deel te nemeq. Bij de aanvraag om tot die vis scherij uit te gaan, moet opgegeven worden de naam van het schip, waarmede de reis zal wor den ondernomen. Bij Kon. besluit is vrijstelling van port verleend voor de briefwisseling over dienstzaken, welke onder de gewone bepalingen ten aanzien van kruisband en contraseing gevoerd wordt tusscheD de lijninspecteurs vaD dë rijkstelegraaf ter eene en de hoofden van gemeentebesturen ter andere zijde. Door den Nederlandschen consul ie Venetië is de beer J. Föhr aangesteld tot zijn vice-consul aldaar. BINNENLAND. De offic.-van-gez. der 3de kl. W. Schoonder- mark wordt, onder intrekking zijner plaatsing, met den 26sten dezer, aan boord van Zr. Ms. schroefstoomscbip Hiouw, met gelijken datum, ge plaatst aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord, en met den 30sten daaraanvolgende aan boord van eerstgenoemden bodem vervangen door den offic.-van-gez. der 2de kl. G. Karssen. Z. M. heeft J. A. de Beer benoemd tot burge meester der gemeente Scheemda, Amsterdam, 25 April. De soirée van gister avond werd bijgewoond door leden van den gemeenteraad, enkele notabelen der stad en ongeveer 25 daines. De gasten werden in de troonzaal door H. M. de Koningin ontvangen, die in bet zwart gekleed was met een kroon van brillanten. De dames waren wegens den hofrouw allen in het zwarl, grijs en wit. Het meerendeel der aanwezigen maakte een partijtje. De soirée was vóór 12 uren geëindigd. De heer M. O. de Vries Jr. alhier, dezelfde, die het borstbeeld van Napoleon in diamant sneed, heeft thans een arbeid ondernomen en bijna voltooid, die al zijDe vorige werken over treft, namelijk een stalen stempel van Rem brandt's ,/Nachtwacht", op 108 streep middellijn teruggebracht. Al de oorspronkelijk meer dan levensgroote beelden zijn met treffende gelijkenis uagebootst, sommige zoo fijn, dat men met ge wapend oog de uitdrukking van het gelaat en het borduursel der kleeding eerst' recht leert waardeeren. Zelfs de diepte der beroemde schil derij, bet wijken der talrijke groep, heeft de kunstenaar in het weerspannig metaal weten weer te geven. Aan de keerzijde zal het borst beeld van Rembrandt prijken. In de gisteren gehouden buitengewone al gemeene vergadering der effecten-socieleit werd behandeld het voorstel van de heeren A. C, Wert- heim c. s., tot het beramen van middelen om het algemeen Beurscomité en het bestuur der Effec- teu-Societeit tot één lichaam te vereenigen. Over eenkomstig dit voorstel is eene commissie van 5 leden benoemd, aan welke de taak is opgedragen om te beramen boo het beoogde doel het best zal zijn te bereiken en nader daarover rapport uit te breugen. De leden der commissie zijn de hee ren A. C. Wertheim, H. K. Westendorp, H. de Marez Oyens, D. Calofo Ozorio en H. C. Velt- rnan Jr. Hedennacht is brand ontstaan aan de Stad houderskade (vroeger buitensingel), bij de Wete ring, op het terrein van bet zomer-theater van Lier.Hetaanden wegslaande voorgebouw is daarbij gedeeltelijk in de asch gelegd; 3 spuiten waren in werking. Hoorn, 24 April. Gisternacht ontvluchtte een gevangene, die eerst kortelings ingebracht en als ongesteld in het hospitaal opgenomen was, uit de gevangeuis alhier; liet is bijna een raadsel, hoe hij over den muur eu laugs de schildwachten heen ontkomen is. Zoodra hij vermist werd, is per telegraaf allerwegen bericht gezonden. Monnikendam, 24 April. De heer F. Nooij, burgemeester der gemeenlen Monnikendam en Katwoude, vierde heden nog krachtig en gezond en volkomen helder van geest, zijn 80sten ge boortedag; bijna van iedere woning wapperde de vaderlandsche driekleur. Den jubilaris werden bovendien vele bijzondere bewijzen van belang stelling betoond door de ingezetenen der beide gemeenten. Des avonds bracht het alhier geves tigde Mannenkoor hem eene serenade bij fak kellicht. Ben Haag, 26 April. De kapitein-kwartierm. P. L. G. Doorman van het 3de reg. infanterie is in rang bij den staf der infanterie overgeplaatst met bestemming om bij het Departement van Oorlog werkzaam te ziju. Naar wij vernemen heeft het Hoofdcomité aan het Roode Kruis besloten binnen kort eene oproeping aan de Nederlandsche comités te doen. Eenige aanwijzingen omtrent de te verleenen hulp zullep panrbij voorzeker niet gemist worden. Onder de in het Politieblad gesignaleerde personen komt voor G. Janssen, oud 22 jaren. Hij is door de arrondissements-rechtbank te 's-Her- togenbosch wegens diefstal in een herberg tot ge vangenisstraf voor den tijd van drie jaren en door de arrondissements-rechtbank te Eindhoven, wegens eenvoudigen diefstal, tot gevangenisstraf van 2 jaren veroordeeld. In den nacht van 23 op 24 April jl. is hij uit het huis van correctie te Hoorn ontvlucht, 't Is een gevaarlijk persoon en vroeger in Pruisen uit eene gevangenis ont vlucht. Prins Frederik is gisteravond te 8 uren per Rijnspoorweg uit Neuwied, waar Z. K. H. na zijn vertrek uit Berlijn zich had heen begeven, in de residentie aangekomen en werd aan het statjpn door een der kamerheeren opgewacht. De arrondissements-rechtbank alhier beeft de volgende lijst van aanbeveling opgemaakt voor rechter plaatsvervanger: Mr. P. W. vanHeusde; Mr. A. P. Th. Eijssell en Jbr. Mr. G. I. T. Beelaerts van Blokland, allen advocaten alhier./ Amrlanderveen, 24 April. Ds. M. J. C.. Wolff, vau Wilp, beeft voor de beroeping naar deze gemeente bedankt. De Raad dezer gemeente verdient allen lof voor de wijze, waarop de openbare school op 't dorp aauzienlijk is verfraaid. Was liet inwendige voorheen onaanzienlijk thans weidt het oog met welgevallen in de beide lokalen. De zoon van den bouwman B. geraakte gisteren met zijn paard vóór de driewieldekar, op hol, met het ongelukkig gevolg dat de dag gelder v. S., een reeds bejaard man, van de kar viel en zich ernstig bezeerde. Twee jonge kooplieden, die zjchyoprnamen kievitseieren te zoeken, geraakten dezer dagen zeiven zoek: de een viel onderweg in een diepe wel eu de andere moest zich te water begeven om zijn kameraad te redden. Beiden kwamen eindelijk weer gelukkig aan den kant; doch de eerste werd vrij ernstig ziefc,^ Botterdam, 25 April. De bouw van het spoor wegstation tegenover de Beurs alhier wordt zoo krachtdadig voortgezet, dat men reeds de steigers voor de tweede verdieping heeft gesfeld. Het thans afgewerkte gedeelte doet reeds zien lioe fraai het geheel zal zijn. De ondervoorzyde van het station bestaat geheel uit bardsteenep poorten, die /op gang verleenen tot de trappen, waar_ langs men op het perron van den toekomstigen spoorweg moet komen, die, gelijk bekend ip, op aanzien; lijkeu afstand boven den grond wordt-,aangelegd, Hedenmiddag is een 21 jarig meisje bij on geluk aan de Hillesiuis in het water gevallen en kort daarna levenloos er uit gebaald. Tot caodidaten der kiesvereeuigiog Orde ziju verkozeu en geproclameerd de heeren Hendrik Muller SZn. met 22 stemmenR. P. Thooft, met 23 stemmen; en E. C. W. Hoyei;, 24 stemmpn. Bij de stemming werd daarna bepaald dat de heer Muller de candidaat van Orde zal zijn voor het groene stembriefje. By de Remonslrantscbe gemeente alhier is beroepen Dr. Hooijkaas, pred. bij de Nederduitsohe Hervormde gemeente te Schiedam, Gorcum, 25 April. Ter plaatse waar onlangs in de groote haven alhier bij het uitgraven voor de fondamenten der te bouwen keersluis werd gevonden een zwaard of rapier, volgens de in scriptie blijkbaar uit den tijd van gravin Jacoba van Beieren, worden dagelijks een menigte doods beenderen aangetroffen. Destijds moet dus niet alleen op de rivier de Merwede, inaar ook binnen Gorcum hevig ziju gevochten. HelleToetslnls, 25 April. De vermoedelijke zeildag van Zr. Ms. scbroefstoomschip 4de kl. Schouwen, commandant de luiteuaut-ter-zee 1ste kl. C. P. Van der Star, met bestemming naar Oost-Indië, is bepaald op Dinsdag den SOsten dezer. Utrecht, 25 April. Naar men verneemt, be staat ook bij eenige sigaren-fabriekanten alhier het voornemen om, met het oog op de werksta kingen van sigarenmakers te Amsterdam, uit gaande van den sigarenmakersbond, geen werk lieden, leden vau dien bond zijnde, in dienst te nemen, en aan hen, die tbans in dienst zijn, ge daan te geven, als zij leden van dien bond willen blijven. Utrecht, 26 April. Den 15den der volgende maand zal van het bataljon mineurs en sappeurs een detachement van twee luitenants en 100 onder- officiereu, korporaals en manschappen in de leger plaats te Zeist aankomen, ten einde liet mineurs kamp aldaar in gereedheid te brengen. Arnhem, 25 April. Sedert eenige dagen is men op de rivier den IJsel bezig met de vangst naar elft of Meivisch, evenals ten vorige jare, waarbij de visschers nu en dan het geluk hebben van een zalm in hunne netten aan te treffeb, zoo als bijv. gisteren nog een die 28 halve kilo's zwaarte had. Meestendeels wordt dezé 'visèhper spoor van Dieren tegen hooge prijzen vervoerd Tlel, 24 April. De heer J. P. Bredius heeft zich tot den Raad dezer 'ge'iiieente gewend met verzoek zijne aanvraag om concessie, met rijks subsidie van 2 millioen gulden, voor een spoor weg Dordrecht—Tiel—Eist bij de Hooge Regee ring te willen ondersteunen, ■in ''e Ji-i ViH:. n-j i,i, i

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 1