ft verbouwing en vergrooting van het Leidscbe Academiegebouw op het Rapenburg zal geschie den overeenkomstig de aanduiding die op de Staatsbegrooting is gedaan. Het aangekochte woon huis van wijlen Mr. Bodel Nijenhuis met het daar nevens gelegen Kabinet van; pleisterbeelden enz. en de portierswoning wordt afgebroken endaar- voor in de plaats gesteld een nieuw gebouw, dat symmetrisch zal worden ingericht met dat aan de andere zijde van den open hoofdingang der Academie en van den Academischen Hortus. [Standaard.) Naar men on3 mededeelt heeft de proefneming met de'stoombrandspuit, op Donderdag 11. in de Maliebaan geschied, de directie vab het brand- wezen te Leiden doen beslniten, om aan heeren Burgemeester en Wethouders voor te dragen, de levering van een nieuwe brandspuit te gunnen aan de firma Merryweather Son, te Londen, durhm orótod non euo i.bolqo nsbuorl^.tn Door, de provinciale commissie voor het lager onderwijs zijn gisteren in den Haag geëxamineerd voor de Fransche taal 9 onderwijzers. Afgewezen werden 4, toegelaten 5, zijnde de heeren A. Bie- zeveld, 11. W. G. Kop, J. T. J. Reule, J. A. Vloo- dorp en J. A. J. Vorderman, allen uit den Haag. Het examen van 18 candidaat-hoofdonderwijzers is gisteren aangevangen en zal heden worden voortgezet. De nota van den Minister van Koloniën, over onze betrekkingen tot het rijk van Atchin sinds 1824, is gisteravond laat in de Kamer rondgedeeld, en beslaat 35 paginas folio. Zij behelst een his torische uiteenzetting tot op de laatste verwikke lingen, toen het Indische bestuur inzag, dat de Sultan en zijne afgezanten ons misleidden en ver raderlijk te werk gingen, en zich tot buitenland- sche gezanten hadden gewend, om ondersteuning tegen ons in te roepen, terwijl zij met ons in onderhandeling waren tot regeling van gerezen geschillen en onze hulp inriepen tegen hunne inwendige partijschappen. Terwijl de Atchineesche gezanten nog te Riouw waren, vernam de Indi sche regeering, dat in het begin van Januari een afgevaardigde van den Sultan van Atchin naar het Fransche gouvernement was gezonden, om hulp en bescherming tegen ons te vragen, terwijl ook vroeger de hulp van Italië was ingeroepen en dat wijders de Atchineesche gezanten bij ons met vriendschappelijke verzekeringen komende, telijkertijd gedurende hun verblijf met de Marnix te Singapbre, bezoeken aflegden bij de agenten van vreemde mogendheden aldaar, om hun het voorstel te doen tot het sluiten van traotaten met Atchin, omdat dit door Nederland zoü zijn bedreigd. Vandaar dat de Indische regeering en het opper bestuur'beg'repen, dat opheldering en rekenschap moest worden gevraagd en dat inménging moest voörkomen worden. Dientengevolge werd een regéerings-commissaris naar Atchin gezonden, met last orrt, wanneer de Sultan weigerde volledige opheldering te geven of de noodige waarborgen voor eene goede verhouding en voor het wegnemen der oorzaken van vroegere botsingen, hem den oorlog te verklaren. Tot het laatste oogenblik zoo resumeert het rapport is naar eene min nelijke schikking met Atchin gestreefd, en het doel der expeditie is dan ook in de instructie voor den opperbevelhebber aldus omschreven ,Om bij onverhoopte mislukking der pogingen van vredelievenden aard, desnoods door kracht van wapenen, de bestuurders van het Rijk van Atchin te uoodzaken om te voldoen aan de hun door den Gouvernements-Commissaris te stellen eischen, die (blijkens hetgeen in 't rapport voor afgaat) betrekking hadden tot naleving der ver plichtingen van vroegere en latere tractaten." Atchin heeft echter geweigerd ophelderingen te geven en daarop is, den 26sten Maart, de oor logsverklaring gevolgd. Inmiddels is met de be trokken Mogendheden in gedacbteuwi6seling ge treden en heeft de Regeering bij deze de meest gewenschte welwillendheid en medewerking on dervonden. "i 'ji In het Aardr. en. Stat. Woordenboek van Ned. Indiè, bij P. N. van Kampen uitgegeven, vindt men onder Sumatra opgeteekend, dat sedert 1855 in de regeeringsverslagen een geregeld overzicht van onze betrekkingen tot Atchin voorkomt. Jaarlijks werd er een kruistocht door een schip der Neder- landsche marine gedaan, oin de vlag in de peper havens te vertoooen. In 1855 werden onze zee lieden in al de havens goed ontvangen, doch te Atchin zelf was de ontvangst zoo onheusch, dat in 1856 een groot schip, het fregat Print Fredcrik.der Nederlanden, werd gezonden, met gunstige uitkomst. De Sultan zond een brief aan den Gouv.-Gen.omzijn verlangen naar goede verstandhouding te kennen te geven. Daarop is toen het tractaat van 1857 gevolgd, dat wij reeds vroeger hebben medege deeld, waarbij gelijke rechten in handel aan de wederzijdsche onderdanen werden beloofd, en de Sultan zich verbond den strandroof in zijn rijk tegen te gaan en met ons samen te werken tot beteugeling vau zeeroof. De volgende verslagen prijzen de resultaten van dat tractaat, doch in j.861 had een nieuwe verwikkeling plaats, daar vaartuigen van de Nederlandsch-Indische bevolking door het hoofd van Kloeang werden in beslag gehouden. Een oorlogsbodem verscheen voor At chin en de Sultan beloofde schadevergoeding die echter niet betaald werd. Het hoofd van Kloeang werd wel afgezet, maar van betaling kwam niet, daar de Snltan daartoe onvermogend was, doch te trotsch om daarvoor uit te komen. In 1872 zijn 3486 landverhuizers uit Nederland óver zee vertrokken. O. a. vertrokken uit Gro ningen 824, Gelderland 763, Zeeland 618, Noord- Holland 394, Zuid-Holland 362. Ter kennis van belanghebbenden wordt ge bracht,'dat aan een der stoomwerktuigen van het Noord-Willemskanaal in Overijsel de betrekking van machinist is opengevallen. Aan deze be trekking is een jaarwedde verbonden van vier honderd drie-en-tachtig gulden, met genot van vrije woning. Zij, die wenschen daarvoor in aanmerking te komen, moeten zich vóór 1 Mei a. s. aanmelden aan het Departement van Binnenlandsche Zaken. De luit.-ter-zee 2de kl. M. F. F. J. De Nerée tot Babberich, behoorende tot de rol van Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord, wordt, met den 25sten dezer, op non-activiteit gesteld. Z. M. heeft bij het wapen der caval. benoemd bij het 2de reg. huzaren, tot ritm. 3de kl., den Isten luit.-adj. K. Zeegers Veeckens, van het 3de reg. huzarentot lsten luit. den 2deD luit. H. A. Snouck Hurgronje, van het coips; en bij het 3de reg„ huzaren, tot lsten luit, den 2den luit. F. M. baron van Lynden, van het corpsallen naar ouderdom van rangin zijn rang overgepl. bij den gen. staf, den ritm. F. De Bas, van het 2de reg. hu zaren. Z. M. heeft de 2de luits. H. J. Kikkert Scbot- borgh en H. W. Nijenhuis, beiden van het 5de reg. inf., in rang en ancienneteit overgeplaatst bij bet wapen der inf. van het leger in Oust. Indië; den officier van gez. lste kl. L.J. Hussein, van het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht, op non-activiteit gesteld, in af wachting dat omtrent hem nader zal worden be schikt, en benoemd tot lsten luit. bij het corps, gevormd uit., de scherpschuttersvereeniging te Schiedam, C. J. Smith, thans 2de luitenant. Z. M. heeft het aan Mr. H. Th. Gregory, bur gemeester van Langbroek, op zijn verzoek ver leend eervol ontslag als secretaris dier gemeente goedgekeurd en aan P. G. Tresling, te Amster dam, vergund het aannemen en dragen der ver sierselen van officier der Medjidió-orde, 4de klasse, hem geschonken door Z. M. den Sultan van het Ottoinanische Rijk, en van die van ridder der zelfde orde, 5de klasse, hem toegekend door Z. H. den Khédive van Egypte. Z. M. de Koning-Groothertog heeft benoemd tot officier der orde van de Eikenkroon Mr. P. F. van Hoogstraten, gewezen referendaris bij den Raad van State. - 1 11 ••-•> Z. M. heeft J. C. J. D. van Wessem erkenden toegelaten als consul van België te Tiel, op den voet van Nederlandsch onderdaan. B1NISENLAND. Amsterdam, 23 April. Gisteren waren op het diner ten hove, in de Mozes-zaal gehoudeu, ge- noodigd de commissaris des Konings in Noord- Holland; jhr. Roëll, de burgemeester en wethou ders van Amsterdam,- schout-bij-nacht Wichers, directeur van 's Rijks werf alhier, en de generaal- majoor Schönstedt. H. M. de Koningin was in rouwgewaad ge kleed. ld Te halfnegen was er kleine soirée bij H. M. De commissaris des Konings en de burgemeester waren daarbij tegenwoordig. Vrijdag en Zaterdag zullen civiele en militaire autoriteiten in de Galerij-zaal ten hove dineeren. Z. K. H. de Prins van Oranje wordt heden en Prins Alexander Zaterdag in de hoofdstad ver wacht. Do audiëntie was heden zeer druk bezocht en was reeds vroegtijdig afgeloopen. Helder, 22 April. Gisteravond had, onder voor zitterschap van den heer Oudenhoven, de alge- meene jaarlijksche vergadering plaats van bet hier gevestigde comité van het Hoode kruie. Op het voorbeeld van het hoofdbestuur werd er, evenals door het Rotterdamsche comité is ge schied, eene eerste gift van 100 hfgezonderd voor de oorlogsgebeurtenissen te Atchin, terwijl verder een1 deel der inkomsten werd bestemd voor eenige benoodigdheden van behoeftige ingezetenen dezer plaats. Door den heer Steenbergen, in plaats van den heer Krol tot secretaris verkozen, werd eene teekeniug vertoond van een ledikant dat door twee man kan gedragen worden en dat al het noodige voor ligging enz: bevat. Verder werd er besloten eene verzameling van modellen bijeen te brengen voor het vervoer en de verpleging der zieken en die aan het oordeel van het Depar tement van Oorlog te onderwerpen. De rekening en verantwoording sloot met een batig saldo van 516, Den Haag, 23 April. De overeenkomst met de gemeente Stevensweert betreffende den kosteloo- zen afstand van poorten en wegen op de voor malige vestinggronden, tot bekrachtiging waar van thans een wetsontwerp bij de Tweede Kamer der Staten-Generaal aanhangig is, bepaalt het volgendeDe Minister van Financiën wordt ge machtigd om aan de gemeente Stevensweert kos teloos in eigendom af te staan 1'. de Maaspoort en de Veldpoort aldaar met den ondergrond, be grensd zooals in de met de gemeente te sluiten overeenkomst nader zal worden aangeduid2*. de op de voormalige vestinggronden door den Staat in overleg met de gemeente aan te leggen openbare wegen, zonder harde baan3»; eene oppervlakte van twintig centiaren gronds aldaar, kadastraal bekend in sectie A. n*. 1067, thans bij de gemeente in opstal. De met de gemeente Stevensweert te sluiten overeenkomst zal haar de verplichting opleggen om binnen twee jaren na de dagteekening daar van, de in artikel 1 sub. 1« genoemde poorten af te breken en den daar bedoelden ondergrond tot publieken weg aan te leggen, alsmede om de in artikel 1 sub. 2° bedoelde openbare wegen voort durend als zoodanig te onderhouden. In de algemeéne vergadering van den Raad van State, op gisteren gehouden, werd aan den heer Mr. P. F. van Hoogstraten, referendaris bij dat Hooge Staatscollege, mededeeling gedaan van 's Konings beschikking, waarbij aan gemelden heer, op diens verzoek, een eervol ontslag uit gemelde betrekking wordt verleend. Bij afwezig heid, wegens ongesteldheid, van den heer vice- president, werd de eervol ontslagene bij het af scheid nemen van den Raad van State door het oudste lid van dat college hartelijk toegesproken, daarbij hulde brengende aan de verdiensten van den heer van Hoogstraten en de alleszins loffelijke wijze waarop hij in 's lands belang gedurende een tijdkring van 41 jaren was werkzaam ge weest, waaronder 31 bij den Raad van State. Bij deze gelegenheid werd den heer van Hoog straten levens aangeboden een album, bevattende de photograpliische pbrtretten van den heer vice- president, de leden en alle verdere ambtenaren bij den Raad van State. Voorts werd nog den heer van Hoogstraten me degedeeld dat Z M. de Koning, ter waardeering zijner goede en trouwe diensten den lande be wezen, heeft goedgevonden hem het officiers kruis der orde van de Eikenkroon te verleenen. De Haagsche Scherpschutters-vereeniging heeft reeds nu voor den in 1873 te houden 4den natio- nalen schietwedstrijd voorloopig uitgeloofd, be halve een grooten prijs, ruim 40 andere prijzen, bestaande in zware zilveren couverts, tot een gezamenlijke waarde van 1100. Tevens zijn door eenige leden dier vereeniging 12 zulke couverts uitgeloofd, voor de 12 schutters eener vereeniging die te zamen de meeste pun ten zullen hebben behaald. Rotterdam, 23 April. Hedenavond werd aan den majoor-commandant van het corps Koninklijke scherpschutters van Rotterdam, den heer A. van Stolk Cz., in de zaal tot Nut van 't Algemeen op plechtige wijze een eeresabel uitgereikt, die hem werd aangeboden door het corps scherpschutters. Men verneemt, dat tot agent alhier van de Nederlandsche Handelmaatschappij is benoemd de heer C. E. Dutilh, ter vervanging van den heer W. van der Hoeven, aan wien eervol ontslag is verleend. In den afgeloopen nacht, te ruim 12 uren, werd een der deuren van de R. K. kerk aan de Hoogstraat alhier open gevonden en bleek het bij een onmiddellijk door de politie ingesteld onder zoek, dat aldaar diefstal met braak gepleegd was. De dader of daders schijnen echter gestoord te zijn, daar verscheidene zilveren voorwerpen in de kerk werden teruggevonden en het geld in de armenbus, waarvan het slot was afgebroken, on aangeroerd is gebleven. Vermoedelijk hebben de daders zich doen insluiten, daar er geen braak aan de deuren ontdekt is. Gisternamiddag had alhier een der matro zen van het Noord-Duitsch fregatschip Gerhard, van Rotterdam naar New-Tork, het ongeluk ter hoogte van Delfshaven óver te vallen. Een en kele maal zag men drenkeling den arm boven water steken, waarna hij in de diepte verdween. Assen, 23 April. Het college van curatoren van het gymnasium alhier heeft zijn ontslag als zoo danig genomen, en wel omdat iemand tot docent is benoemd; die niet op de voordracht was ge plaatst. Burg. en Weth. hebben dientengevolge aan den Raad een voordracht ingediend van 6 personen, ten einde daaruit een nieuw collége samen te stellen. Groningen, 23 April. Door den commissaris des Konings in deze provincie is het volgende programma van festiviteiten bekend gemaakt, dat gedurende het verblijf van Z. M. alhier (1724 Mei) zal worden gevolgd. 1 Zaterdag, 17 Mei. Z. Mi komt van Leeuwarden en wordt aaD het station te Buitenpost door HD. commissaris opgewacht en naar Groningen bege leid. Te vier uren intrede binnen de stad, bege leid door eerewachten uit de burgerij en de studenten, Diner bij den commissaris des Ko nings. u- •••'.lil 'd 40 (ii i 18 Mei. Bijwoning van de godsdienstoefening de Martinikerk. Audiëntie voor particulieren. Di avonds bezoek aan de Sociëteit de Harmonie concert aldaar. 19 Mei. Rijtoer door de stad. Bezichtiging 4 inrichtingen voor hooger, middelbaar en onderwijs, weeshuizen, en van de fabriek di heeren W. A. Scholten; diner door de provincial Staten aangeboden. Algemeene illuminatie. 26 Mei. Rijtoer naar Delfzijl en Appingedai Déjeuner te Ekenstein, aangeboden door Jhr. Mi Alberda van Ekenstein, kamerheer des Konini 21 Mei. Bezoek aan het instituut voor doofstoi men. Hardrijderij, door de stad Z. M. aangebodei Diner, door de stad aangeboden. 22 Mei. Rijtoer naar Adorp, Warffum, Usquei en Uithuizen. Bezichtiging der rijks hoogerebui gerschool te Warffum. Déjeuner te Uithuizen, geboden door Jhr. Alberda van Menkema. Du te halfzeven bij den commissaris des Konin; 23 Mei. Per extra-trein naar Winschoten, halféén tocht naar Heiligerlee. Onthulling ?i liet monument te 2 uren. Redevoeringen doordi emeritus-hoogleeraar Dr. P. Hofstede de Groot prof. W. Hecker. Te vier uren matinée musii te Winschoten. Diner aldaar, aangeboden door gemeenteraad. Te 9 uren vertrek per extra-tréi naar Groningen. 24 Mei. Vertrek van Groningen op een nadi door Z. M. te bepalen tijdstip. Voor het concours der scherpschutters uit bi Noorden, op 7 Mei ie Assen te houden in tege woordigheid van Z. M. den Koning, zijn 38 pi, zen beschikbaar gesteld, waaronder voorkort, van Z. M. een gouden remontoir-horloge met gj deu ketting; van Mr. Gregory, 'sKonings missaris in Drenthe, een pendule; van Jhr. n der Felz, burgemeester van Assen, een zilver soeplepel. Aan den wedstrijd zullen 482 per60K deelnemen, terwijl op den dag van het concon extra-treinen uit de verschillende deelen van laud naar Assen zullen reizen. Thans is alhier vergaderd de internatiotv Commissie, belast met de belangrijke vraag u de aansluiting der Groningsche en der Prui; sche (vroeger Hannoversche) wateren, met nan 'de Bean. "fOOf DlOOfi Winschoten, 21 April. Te Nieuw-Scheemdi is gistervoormiddag een boerenplaats verbrani waarbij nagenoeg al het vee is omgekomen. Cl bewoner was met vrouw en kinderen elders vond een puinhoop terug. Een vijftal werkbodi wareu aanwezig, maar schijnen geen tijd te hel ben gehad, om, behalve huD eigen have, den eige. dom van hunnen meester te redden. Bij dezegl tegenheid uioest ook, naar het schijnt, de aang< voerde brandspuit op gedwongen nonactiviteit g steld worden, vermits die niet in staat moet zij geweest werk te verrichten. Leeuwarden, 23 April. De manschappen va bet 1ste reg. infanterie zullen in de volgend maaDd met de geweren klein kaliber (stelsi Beaumont) worden gewapend. De onlaDgs bij het 1ste reg. inf. benoemd majoors A. J. de Koff en H. J. Herbig zijn helai geworden met het bevel: eerstgenoemde overbf 2de bataljon te Deventer en laatstgenoemde ove het 3de bataljon alhier. BUITENLAND. Frankrijk. Dinsdag heeft in het Elyseum te Parijs bijeenkomst plaats gehad van het comité voor verdediging, onder voorzitterschap van den he Thiers. Men hield er zich weder bezig met verdedigingswerken van Parijs. Blijkens een in het Journal officiel medeg&stg deelden staat van de opbrengst der indirecte b en lastingen en der overige rijksmiddelen over h eerste kwartaal 1873, in vergelijking met hetzelfi ide tijdvak van 1872, was de geheele opbrengst i ov 1873, 55,271,000 fr. hooger dan in 1872. De eenij ior belastingen welke in 1873 minder opleverden da in 1872 waren: de registratierechten met 1,357,00 fr.; de zoutbelasting met 1,374,000 fr.; het red :lii op het personenvervoer over de spoorwegen mi 4,048,000 fr.het recht op de geld verzending* per post met 189,000 fr.; de belasting op het pier met 138,000 fr.de buitenlandsche postcoi inunicatie met 70,000 fr. De directe belastingen brachten in hetzelfi tijdvak ruim 7 millioen francs meer dan de ming op, terwijl het recht op de inkomsten vi effecten en roerende goedereD, voor 1873 op ei opbrengst van 24 millioen geraamd, 7,689,000 leverde. Alle belastingen en middelen leverden in eerste kwartaal van 1873 gezamenlijk eene van 12.217,000 fr. boven de ijamingen. De republikeinen te Lyon hebben eene bijeec ;t komst gehouden, waarin met eenparige stemuk ao besloten is een Parijzenaar candidaat te steils per bij de aanstaaude verkiezing te dier stede. He Eindelijk zijn de kiesvergaderingen te P' e rijs gesloten. De ouder het Keizerrijk ingevoerd wet, volgens welke die vergaderingen drie dage vóór de verkiezingen verboden zijn, bestaat do :gt in volle kracht. r-r Uit Avignon wordt de aankomst aldaar gAve Leid SDZ Id e rtl: Er nar led' led [0 c imi lm J 1 I ve »r [In leo |wil iin fing m iar ich irzi >&r li 11 oot mil illU 549 las ord >br 01 [Dt rnd idi 177 1 115 I afii »g ilas ió,0 stiz He 01 gh

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 2