li I voor definitief benoemingen gedaan zijn, slechts tijdelijk waargenomen worden. Kampen, 17 April. Van de acht onderofficieren van bet instructiebalaljon, die in den Haag aan het examen voor tweeden luitenant, bij de infan terie hier te lande, deelnamen, hebben er zeven een voldoend examen afgelegd; terwijl de achtste in slechts een enkel vak een niet voldoend aan tal punten bekwam. In de volgende maand zul len nog twee onderofficieren van hetzelfde corps bij 't examen voor tweeden luitenant bij de infan terie in Oost-Indië mededingen. Hawften, 16 April. Ook van hier gaan veel arbeiders op steenovens naar Miihlheim, waar een middelmatig arbeider voor zijn hoofd licht een thaler daags, een uitstekend arbeider er twee ver dient, en die met hun gezin arbeiden naar even redigheid meer. Heden vertrok van hier de derde ploeg: samen 8 a 10 gezinnen en nog verschei den vrijgezellen, waarmede te zamen circa 30 zoo kleine als groote werklieden aan onze 4 ovens zijn ontvallen. Knkele voruitafels staan daardoor stil, terwijl er ook verwisseling van binnentand- sche ovens uit ontstaat. (xEMKNöD NIEUWS. Uit Gorcum wordt gemeld: Op bericht, dat in den nacht van 7 op 8 April jl., ten huize van F. B., wonende aan den Bazeldijk, gemeente Meerkerk, de bij deze inwonende nicht A. B. gescheiden huisvrouw van G. v. d. H., op geheim zinnige wijze was bevallen, zijn de officier van justitie, rechter-commis8aris en griffier derwaarts gereisd tot het instellen van een gerechtelijk on derzoek, ten gevolge waarvan de genoemde F. B, en A. B. gevankelijk naar hier zijn overge bracht, terwijl het kind, op aanwijzing van F. B., in eene griend achter zijne woning begraven is gevonden. Woensdag om 4 uren onstond er brand in de bouwhoeve van v. d. Hoeven, te Nieuwenhoorn, die in een halfuur de geheele schuur in de asch legde. Twee paarden en een bokkeling kwamen in de vlammen om. De wo ning is behouden gebleven. De oorzaak scbijnt nog onbekend te wezen. Ongeveer drie jaren geleden brandde ditzelfde pand af. Een paar dagen geleden hebben de bezoekers van den Jar- din des Plantes te Parijs zich geamuseerd met den grooten olifant. Het dier koesterde zich in de zon en ontving allerlei lekkernijen van de toeschouwers, terwijl zijn oppassers op de jacht waren van ratten, die in groote hoeveelheid om hem heen liepen en zijn voer opaten. Een dier knaagdiereu nn vloog eensklaps uit wanhoop in den snuit van den olifant, wien die onbeschei denheid weinig pleizicr scheen te doen; ten minste hij stampvoette van drift, doch ging daarop dood bedaard naar de waterkom, stak er zijn snuit in, snoof veel water op en hief daarop zijn snuit recht in de hoogte, waarna bij met een geweldige kracht water en rat naar boven spoot. De rat volgde hij met zijn oog en toen zij neerviel werd zij door deu dikhuid vertrapt. Na dit heldenfeit bedre ven te hebben, huppelde de olifaDt van blijdschap door de rotonde. De heer Bender, directeur van het muziekcorps der Belgische guides, is in den ouderdom van 67 jaren te Brussel overleden. Uit Kopenhagen bericht men aan de Arnh. Cl., det aldaar onlangs door eenige studenten, leden van het philologisch-historisch gezelschap, eene comedie van Plautus Henaechnii iü het latijn op het hoftheater ten tooneele gevoerd is. De zaal was gevuld met toeschouwers, en zelfs een aantal dames werden daaronder aangetroffen, die met behulp eener vertaling, den inhoud van het stuk konden volgen. Na den afloop gaven de toeschou wers hun luiden bijval te kennen. Het was iets eigenaardigs de tooneelspelers in de oud-Romein- sche kleederdracht te zien optreden en de edele taal der Romeinen met zulk een juistheid en leveudigheid van de lippen der jongelieden te hooren vloeien. Men had de rollen voortreffelijk ingestudeerd, de souffleur was niet te bemerken. De vrouwenrollen werden mede door studen ten vervuld. De bedrijven werden door eenige klassieke muziekstukken afgewisseld. De bericht gever voegt er bij, dat het in deze dagen niet zooder beteekenis is, dat men de philologische studie, die zooveel tijd op de scholen en de acade mie inneemt, ook in iets anders en beters doet uitkomen dan in een geestverdoovend doorbrengen van den tijd met het maken van glossen en grammaticale beuzelarijen, en dal men het para dijs der oudheid op eene meer uitlokkende wijze leert kennen voor dat de haren vergrijsd zijn. lu Engeland stier! onlangs kapitein Annesly van het 6de regiment. Volgens zijn testament moest zijn schoon rijpaard, ter waarde van 150 pd. st., doodgeschoten en een kostbaar rijtuig verbrijzeld worden. Voor het onderhoud van zijn Newfound- landschen bond liet hij 5 shillings per week na. naar Kansas te gaan, om met succes het land- bouw-bedrijf te beginnen. Ten slotte kan nog worden vermeld dat de reisgenoot van J. de Boer, ook een flink burger zooals hij zelf is, reeds herwaarts op reis is, en iederen dag wordt verwacht, om behalve den vader en twee broeders van de Boer, zijn eigen vader, alsmede zijn vrouw en kinderen te komen pfbalen en naar Amerika te vergezellen. buitenland. Frankrijk. De door het Journal o/ficiel afgekondigde wet betreffende de teruggave van wegens den oorlog gedaDe uitgaven aan de stad Parijs en aan de departementen bepaalt het bedrag dier restitutiën op 140 millioen fraocs voor Parijs en 120 milli- lioen voor de departementen. Aan Parijs geschiedt de uitbetaling van hoofdsom en 5 percent rente in zesentwintig halfjaarsche termijnen van 4,840,424.40 fr., waarvan er twee op de begroo ting van het departement van binnenlandsche za ken voor 1873 worden gebracht. De stad Parijs zal daaruit afdoen lo. het restant der nog te be talen vergoeding van materieeie schade, binnen of in den omtrek van Parijs aangericht door de mi litaire operatiën van het tweede beleg; 2». de ver goeding der materieeie schade aan vaste en roe rende goederen binnen of in den omtrek van de stad toegebracht ten gevolge van den opstand van 18 Maart. De sub. 1». bedoelde vergoeding ge schiedt in vijftien gelijke termijnen met bijreke ning van 5 percent rente, die sub 2°. in vijftien gelijke termijuen zonder rente, een en auder na voorafgaande regeling door eene administratieve commissie, aan wier hoofd de prefect van de .Seine staat. De 120 millioen schadevergoeding aan de door den vijand bezet geweest zijnde departemeuten bestaat uit 8,049,280.65 wegens aan de Duitschers betaalde oorlogscontributiën en 111,950,719.35 fr. tot vergoeding van alle schaden, geleden door bij zondere personen, stedeu, gemeenten en depar tementen ten gevolge van de vreemde bezetting gedurende den oorlog van 1870—71. Het eerste bedrag wordtin eens betaalbaar gesteld, en daartoe op de begrooting van het departement vau finan ciën voor 1872 gebracht; de andere som wordt betaalbaar gesteld in zesentwintig halfjaarlijksche termijnen met bijrekening van 5 pCt. rente, elk groot 3,870,635.70, waarvan er twee gebracht wor den op de begrooting van het departement van binnenlandsche zaken voor 1873. De toewijzing en verdeeling der tweede categorie van schade vergoeding tusschen de verschillende departe menten geschiedt door hel departement van bin nenlandsche zaken, naar aanleiding en in even redigheid van de door de departementale com- missiën geconstateerde werkelijk geleden schade, en verder tusschen de belanghebbenden door de algemeene raden, onder nadere goedkeuring van den uiinister. In de Liberie wordt de volgende proclamatie openbaar gemaakt door prius Napoleon aan zijne kiezers gericht: De wet verplicht mij mijn zetel in den depar tementalen raad in handen te nemen; het geweld belet mij dien plicht te vervullen. Ik zou des niettegenstaande beproeven mij naar Frankrijk te begeven, indien ik dear niet nieuwe geweld dadigheden van een willekeurig gezag moest verwachten, vermits de heer Thiers boven de wet staat. De zoogenaamde republikeiuen, die hunne be ginselen verloochenen, willen dat tegèn een Bonaparte alles geoorloofd zij. In weerwil van de rechtvaardigheid mijner, door den rapporteur der commissie eerlijk verdedigde zaak heeft eene kleine meerderheid verklaard dat geweld boven recht gaat. En zoo werd beslist dat een Frausch burger, die noch het hoofd eener dynastie noch een pretendent is, die alleen zijne rechten als eenvoudig burger vordert, rechten welke twee maal bij het aan mij opgedragen maudaal door n erkend werden, in hechtenis genomen en uit bet land gezet kan worden, en dat bij noch bij den rechtei noch bij de vertegenwoordiging des lands bescherming kan zoeken Zoodanig zijn de beginselen welke de regeering, die zich in 1870 van Frankrijk heeft meester gemaakt, tegenover de beginselen van 1789 stelt. Gij kunt thans de coalitie der mannen beoor- deelen, die het attentaat van 4 September onder de oogen des vijands gepleegd heeft. Zij wilden, zoo heette het, de bevrijdiog des volks en de vrij heid. Maar het volk was nooit erger onderdrukt, armer, ongelukkiger en meer vervolgd, dan ouder het tegenwoordige bewind! Wat de vrijheid be treft, wie zal durven bewereu dat zij bestaat? Niet alleen verkeeren 43 departementen in deu staat van beleg, het geheele land is aan de lui men der willekeur opgeleverd. Door zijne handelwijze te mijnen aanzien heeft de heer Thiers tegenover de geschiedenis en Eu ropa den in 1851 tegen hem genomen maatregel gerechtvaardigd, waarvan ik den duur heb trach ten te verkorten. In den naam der rechtvaardig heid heb ik mij steeds tegen alle proscriptiën ver zet; daarom heb ik het recht de proscriptie te brandmerken die uiij treft. Door deze feiten rnoogt gij u niet laten ont moedigen. Men verbant ons, omdat men ons vreest. Waarin is het geheim van onze kracht gelegen? Daarin, dat de Napoleons tweemaal bet land ge red en de revolutie gestuit hebben door de sociale waarborgen te doen gelden zonder welke iedere staat een prooi van wanorde en ontbinding wordt, en dat de stemmen van geheel Frankrijk twee maal hunne handelingen goedgekeurd hebben. Men vreest ons, dewijl er buiten de Napoleons slechts twee minderheden zijnde éene wil de orde zonder de democratie,de andere de democratie zonder de orde. Daarom zal men,wat men ook doen moge, den naam Napoleon niet uit het hart des volks rijten. Houdt derhalve moed! Moge deze nieuwe be zoeking noch uwe hoop noch uw vertrouwen ver zwakken. In deze ongelijken strijd, waarin ik belasterd, beschimpt, vervolgd ben geworden, zult gij inij oudersteunen. Gij zult aan mijne verban ning een einde maken. Ik roep het algemeene stemrecht in om inijn recht terug te erlangen en mijne vervolgers te veroordeelen. België. Te Brussel is eene maatschappij l'Economie op gericht met een kapitaal van 125,000 fr., die zich ten doel stelt winkels iu de verschillende wijken der hoofdstad op te richten ten einde tegen bil lijke prijzen levensmiddelen en kleederen ver krijgbaar te stellen. De arrestatie van drie vreemdelingen te Luik blijkt van meer gewicht te zijn, dan men eerst dacht. Zij hebben niet alleen te Luik en Antwerpen eene menigte horlogemakers en ju weliers bestolen, maar ook te Elberfeld, Duren, Stolberg en Crefeld zich aan verschillende dief stallen schuldig gemaakt. Opmerkelijk is het, dat terwijl zij te Duren een ruit gebroken had den om te stelen, een stuk van den zakdoek van een hunner door bet glas werd afgescheurd. De Luikscbe politie voud later dan ook onder de kleereo der gauwdieven met behulp van die stuk ken den bewusten zakdoek terug. Dnitachland. De Krcut-Zcitung zegt, dat het gerucht, volgens hetwelk graaf Munster in aanmerking komen zou voor het gezantschap te Londen, in wel onder richte kringen geen geloof vindt. De Nord-Ueuttche spreekt het bericht tegen, dat de minister van justitie last zou hebben den geheimraad Wagner gerechtelijk te vervolgen wegens misbruik van zijn ambt tot zijn eigen voordeel. De Schletitche Zeitung meldt, dat het Pruisi sche Centraal Comité voor den geneeskundigen dienst in oorlogstijd, aan een Nederlander, den heer Ferguson, de premie heeft toegekend, die het Comité had uitgeloofd voor de aanwijzing van de geschiktste middelen ter uitvoering der conventie van Genève in een oorlog ter zee, Men verneemt, dat terstond na de hervatting der werkzaamheden door het Huis der Heeren een verzoek tot de regeering zal wordeu gericht om de plannen mede te deelen, door haar be raamd tot hervorming van het Huis. Het verzoek gaat uit van den beer von Munster, ondersteund door een gering getal leden. Het huis zal zijn zittingen hervatten op 22 e. k. Alsdan zal aan de orde wordeu gesteld de behandeling van de kerkelijke staatkundige voor drachten. De reis van den keizer naar Petersburg is bepaald op 24 dezer. Te Koningsbergen zal Z. M. eenigen tijd stilhouden. Het gevolg zal bestaan uit vorst Bisiuarck, graaf Moltke, de generaals v. Goltz, Steioacker en Albedyll en elf vleugel adjudanten, den hofmaarschalk Perponcher, zes ambtenaren van het kabinet, den geueraalarts Lauer en den geheimen hofraad Bork, terwijl vorst Bismarck nog een ambtenaar van het depar tement (Bucher of Bülow) zal wordeu toege voegd. Italië. De Osiervatore Romano meldt dat de Paus gisteren den gezant de Courcelles en den generaal Duteinple Fransch afgevaardigde, in particuliei gehoor heeft ontvungeu. Naar men nader bericht was in den gezond heidstoestand van den Paus gisteren geen verbe tering waargenomen. De Fanfulla meldt, dat een courier vertrokken is, om aan de bisschoppen in Duitscbland instructiën over te brengen, voor het geval dat de Paus mocht komen ie overlijden. In de voor eenige dagen te Rome uitgegeven Gerarchia Catlolica voor 1873 komen de volgende mededcelingen voor aangaande het hof van den Paus en de hiërarchie der roomsch-katholieke kerk. Er zijn 45 kardinalen, en 27 vacaturen in bet college van kardinalen. Het geheele getal bis schoppen, apostolische vicarissen en apostolische prefecten bedraagt 975; bovendien zijn er 103 hooge waardigheden onvervuld. De Heilige Stoel onderhoudt acht nuntiussen of internuntiussen bij vreemde regeeringen, in Oostenrijk, Beieren, België, Brazilië, Frankrijk, Nederland, Portugal en Zwitserland. Het bij den Heiligen Stoel geaccrediteerde corps diplomatique bestaat uit de vertegenwoordigers van Oostenrijk, Beieren, België, Brazilië, Frankrijk, Monaco, Peru, Portugal en San Salvador. Hpanje. Uit Barceloua meldt men i. d. 13 dezer: Als de zaak der artilleristen wordt geschikt, dan zal die uitkomst niet de republikeinen bevredigen. Toen men vernam dut deze zaak hangende was heb ben de repnblikeinsche comité's een vergadering gehouden, en besloten te protesteeren, door aan de regeering een vertoog te zendeu, waarin vooral gewezen wordt op den aristocratischen geest van dit corps. Ook wenschten zij, dat in elk geval niet de officieren in rang worden hersteld, die reeds ontslag hadden vóór dat de zaak met H dalgo voorviel. Van de verdediging van Puiycerda heeft men nog geen officieel rapport. Men zegt dat de aan val zeer hevig was en de verdediging flink. Meer malen hebben de Carlisten eene bestorming be proefd, inaar telkens werden zij afgeslagen. De Paaschfeesten zijn hier zeer rustig voorbijgegaa De carlistische bendehoofden, die gisteren ge- vangeu genomen werden, zijn Gonzales, Sotillo en Ros. De twee eersten kwamen van Madrid de derde van Saragossa. De vicomte de Bonald zit nog gevangen op Moujuich, met andere staat kundige gevangenen, in afwachting van de te- slissing der rechtbanken. Kolonel Cabrinetty beeft op marsch naar Poij cerda te Rebas eene bende van 800 CarlisteD ge vonden, die op de nadering der kolonne vlode en de gevangenen van Berga onbewaakt achterlii ten. Evenzoo heeft hij op de bergen van Bags thans met sneeuw bedekt, eene talrijke betidi verrast en geslagen. Gisteren is hier de nieuwe federale club pend, met eene rede van Publo Pallas. De bur gerlijke en militaire autoriteit, het gewestelijk bestuur, de gemeenteraad en de besturen der publikeinsche vereenigingen, alsmede vertegen woordigers der rechterzijde waren aanwezig. De gouverneurs van Barcelona en van Tarra gona hebben verklaard, dat zij, in hunne quali teil, natuurlijk niet zich federale republikeioei konden noemen. Zij deden dit als particuliere! Die van Tarragona heeft verder verklaard, dl 's lands eenheid van de vestiging der federal: republiek niets te vreezen had en hij het ooges- blik voorzag, waarop de gansche wereld eest groote federatie zou zijn. De heer Lostan, narra bet gewestelijk bestuur en Buro, namens den^ meenteraad, legden gelijksoortige verklaringen al i vat Negeu Carlisten van de bende van Saballs, die na het gevecht bij Puycerda over de gren zen kwamen, zijn te Perpignan geïnterneerd. Uit Carlistische bron wordt bericht, dat op Puycerda een nieuwe aanval zou geschieden Kolonel Cabrinety zou (volgens deze beriebteu Puycerda hebben verlaten. De bevolking is zot bevreesd, dat zij bij de eerste bestorming de stat zou overgeven. Uit Puycerda zelf wordt van 15 Apiil gemeld dat 200 man van Barcelona met geschut wordei verwacht. Evenzoo verwacht uien geschut va Figueras (eene vesting.) De bevolking was zeerl verheugd over deze tijding en heeft zijne dank baarheid betoond aan den alcalde, aan wiens be- moeiingen dit te danken is. Uit Bayonne wordt van 15 April gemeld:' r De post van Spanje is niet aangekomen dooi storing op den weg tusschen Victoria en Lumaz zaga. Het gerucht gaat, dat Lezaraga's bende ge raakt is tusschen de kolonne van Lorna en eene andere. Zij zou bijna vernietigd zijn geworden Lezaraga zelf is gekwetst. Bij Bourg-Madame zou don Carlos eene samen komst gehad hebben met don Alfons, die vsi Saballs vergezeld was. Dientengevolge is het plan van gecombineerd! operatiën in het noorden van Spanje vooreei opgegeven. Don Carlos heeft bij decreet tem medaille ingesteld, die zal worden uitgereik-wi de hoofden, officiereu en vrijwilligers, die tolk nemen van Berga medewerkten. In een telegram wordt tegengesproken iit bericht van de New-York Herald, dat de soldate te Porto Rico in opstand zouden gekomen zij Dit is niet geschiedde militairen hebben slech eene verhooging van soldij gevraagd. De tro pen in de kolonie blijven getrouw aan Spanje Men beweert dat de zoon van Don Hendn van Bourbon is doodgeschoten. Uit Perpignan wordt van den 16den g meld, dat dien dag aan boord van de Lepanten worden ingescheept een bataljon uit NavaiH dat den vorigen dag in een betreurenswaardige staat van insubordinatie was aangekomen. Di stoomschip zouaao boord nemen 300,000 patrose en eenige kanonnen, ten deele bestemd voor Po) cerda. Het is nog niet beslist of de Regeering zit zal onthouden van deelneming aan den verki zingsstrijd. Het gerucht omtrent eene minis' rieele crisi6 wordt tegengesproken. Serrano Spanje verlaten. Naar aanleiding van bet mislukken der scbi king met de artilleristen zullen de radicalen «c vergadering houden, ten einde vast testellen, gedragslijn zij zullen volgen. Een naar het hoofdkwartier der Carlisl® in het noordwesten van Spanje gezonden correspondent van de Kölnitche Zeitung geeft sa' gaande de sterkte en de positie der verschillentl Carlistische corpsen in dat blad de volgende dedeelingenOnder den generaal Dorregaray, de hoofdaanvoerder der Carlisten in Navarra, Biscaj Guipuzcoa, Alava en Logrono, staan 3500 msi waarvan 200 man cavalerie, goed met Remingtoi te

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 2