ADVERTENTIE N. er m bespreking van de kerkelijke politieke aan- elegenhedeo. Uit het verslag van de Berlijnsche make- aefcars blijkt, dat tegenwoordig niet minder dan JOO verschillende effecten op de beurs verhan- eld worden. Voor drie jaren bedroeg dit aantal slechts 150 a 200. Sedert het begin van dit isr was de vermeerdering alleen reeds 9 pCt. 95 soorten, waarvan 79 van industrieele maat- iappijen op aandeelen, 11 van nieuw opge- fbte banken en 4 spoorwegprioriteiten. In de vorige week heeft de heer Dr. Tho- itk zijn 50jarig jubileum gevierd als Professor. )ea 7den April 1823 aan de universiteit te Ber tot buitengewoon hoogleeraar benoemd, werd deu 7deu Nuvember 1825 als gewoon hoog- raar naar de hoogescbool te Halle verplaatst, tar hij thans nog zijn gouden ambtsfeest heeft vierd. Uit Stuttgart wordt gemeld dat twee wegens t onlangs plaats gehad hebbende straat-oproer rechtgestelde personen gisteren ieder tot vier iianden gevangenisstraf zijn veroordeeld. Spanje, De transactie in de quaestie over de artillerie mislukt. Het Carlistisch opperhoofd Lizagara is door orales geslagen en daardoor verhinderd zich bij orragaiay aan te sluiten. Het Carlistisch Comité in Frankrijk maakt illetius openbaar van overwinningen, om de sierlaag van Puycerda wat te verzachten. Den den, zoo heet het, zou Lissaraga een republi- :iDsche koloune geslagen en naar Tolosa terug worpen hebbenden lOden zou bij troepen uit na ternggeslagen hebben. Verder spiegelt men gouden bergen voor van de operatiën van tneraal Elio en men beweert, nota benei dat in Puycerda nooit ernstig heeft willen aantas- I Men neemt den schijn aan van nog altijd partijgangers-oorlog te voeren. Berichten van de Spaansche grenzen melden 1 volgende: Daar het sedert verscheidene dagen In berichten van eenig belang uit Navarra en Baskische gewesten ontbreekt (de tijding dat brigadier Salcedo de achterhoede der veree- Igde benden van OUo, Dorregaray en Murieta noodzaakt heeft naar Amillano te vluchten, tónt van weinig belang te zijn), en daar het geeringsblad een volhardend stilzwijgen aao- snde de operatiën van het Noorderleger be- aart, heeft een gerucht, volgens hetwelk Nou- las eene groote nederlaag geleden zou hebben, Madrid dadelijk geloof gevonden. Uiteenenaar iten 's lands gezonden oflicieele mededeeling "fokt echter dat het niet zoo erg met de zaak :D'\:teid is. De jongste berichten van den opper- aa ?elhebber des Noorderlegerszegt de minister !Di lirin houden in dat hij reeds alle toebereid en gemaakt en de kolonnes op doelmatige wijze rdeeld heeft om het door hem ontworpen plan, aarvan hij zich de beste resultaten belooft, uit voeren. Het stilzwijgen, dat men ten aanzien :r bewegingen van het Noorderleger in acht remt, moet alleen dienen om mogelijke indis- etiën, die de uitvoering van de bedoelde plan- in zouden kunnen benadeelen, te beletten. Jongstleden vrijdag-avond verspreidde zich in omstreken van Barcelona, met name in de aan spoorwegen naar Tarragona en Gerona gelegen Msen Sans, Bordeta, Hospitaiet, Cornelia, i, San Andres, het gerucht dat er Carlistische loden in aantocht waren of reeds in de nabij- tid stonden om die plaatsen te bezetten. De 'ijwilligers liepen te wapen en trokken uit om |n vijand te verjagen maar vonden hem nergens, opschudding verbreidde zich tot in Barcelona; gemeenteraad, de besturen der republikeinsche reeuigingen, de officieren der vrijwilligers be- idslaagden over de te nemen maatregelen, tot eindelijk bleek, dat de geheele verwarring chts aan eene vergissing van een schildwacht toe te schrijven. Ongelukkig bad bet valsche irin ten gevolge dat de vrijwilligers van Sans Hospitaiet elkander in de duisternis voor Car- len aanzagen en op elkander schoten, hetgeen een hunner het leven kostte. In Barcelona werden vier Carlisten gevangen- Domen bij welke belangrijke papieren gevon- schijneD te zijn. De verbittering der bevol- tegen de Carlisten is nog altijd zoo groot, de burgemeester gedreigd heeft de gestreng- maatregelen te zullen nemen bijaldien het nogmaals beproeven unogt eene lynch-jnstitie te oefenen. Dezer dagen scheelde het weder sinig of drie gevangen Carlisten waren op de sat door het gepeupel doodgeslagen; de mili- ren, die hen begeleidden, waren verplicht van wapenen gebruik te maken om hen veilig in gevangenis te brengen. Ie nieuwe kapitein-generaal Velarde gaat voort zijne gestrenge maatregelen tot herstel der jgstucbt. Te Manresa ontstond, kort nadat de 'elhebber Guito eenige ongeregeldheden onder- ikt bad, opnieuw eene muiterij de derwaarts, snelde kapitein-generaal deed dadelijk 40 sol- '®n van het regiment Estramadura en eenige hleristen gevangennemen en wegvoeren om ze bf een krijgsraad terecht te stellen. Velarde le't 3000 man bij zich, te Manresa en omstreken a it- "P sn (Dl mi ■en| sit io» ,fd- ■au en staan 6000 man en in het naburge Sampedor nog 13 compagnieën. Met deze strijdkrachten zal de generaal wel met goed gevolg iets tegen de Car- listen kunnen ondernemen. Italië. De Paus neemt alleogs in beterschap toe. Dins dag heeft hij eenige uren het bed verlaten en had hij goeden eetlust. De geneesbeeren hebben hem echter verboden, zich buiten de kamer te begeveD. Dinsdag werd te Parijs bet gerucht verspreid van den dood van Paus Pius IX. De nuncius deelde spoedig berichteD mede waaruit bleek dat Z. H. integendeel in beterschap toeDam. Amerika. Te GraDt, in Louisiana, heeft een botsing tus- scben negers en blanken plaats gehad. Naar men verzekert, zijn er 100 negers en een blanke gedood. De President van Mexico beeft in zyne bood schap sympathie jegens Spanje aaD den dag ge legd. Hij hoopt een handelsverdrag met Italië te sluiten en zal verschillende wijzigingen in het ta rief der invoerrechten voorstellen. Te Knightstown, in Indiana, hadden de mijnwerkers den arbeid gestaakt. Omdat nu iu hunne plaats negers waren aangeworven, heb ben zij oproer gemaakt. Er zijn trcepen ont boden. TELEGBAMME1V. Home, 15 April. De Paus heeft dea Beierscben prins Adalbert en diens gemalin in eene afscheids- audiëntie ontvangen. Volgens de Liberia heeft de clericale paitij, door verscheidene te Rome gevestigde Eugelscben, eene petitie doen onderteekenen, waarin een onderzoek wordt verzocht naar de vechtpartij voor de kerk dei Gesü, waarbij o. a. ook een Engelschman ge wond werd. Deze petitie zal den Britschen gezant Paget worden aangeboden. Weeoen, 16 April. Het Tagblatt verneemt, dat de üostenryksche Regeering toestemming heeft verleend om de 5 pCts. Italiaanscbe rente op de Weener beurs te doen noteereD. New-York, 16 April. Het conflict te Grant is ontstaan tengevolge vao een verschil van gevoelen tusscben de autoriteiten van Louisiana. Naar men verzekert, zyu 200 negers, bij de verdediging van het stadhuis, levend verbrand. Weencn, 17 April De Neue (reie Preste ver neemt, dat de raad van bestuur van den Oosten- rijksch-Loinbardiscben zuiderspoorweg besloten beeft tot de uitdeeling van een dividend van 20 fr. over 1872. De ontbrekende som van 750,000 fr. over den drenst van 1872 zal, uit aanmerking van de gunstiger opbrengst over het loopende jaar en het vervallen van don rentewaarborg der regee ring voor het Italiaansche spoorwegnet, uit de batige saldo's van vroegere jaren gedekt worden. Gisteren zijn de hoffeesten, ter gelegenheid van liet aanstaande huwelijk der aartshertogin Gisela met prins Leopold van Beieren, op schit terende wijze aangevangen met een groot con cert, gegeven in de redoutezaal. Vóór het concert, zoomede gedurende de pauseeriugen, zijn aan den keizer en de keizerin de aanwezige gasten voorgesteld; beide vorstelijke personen hebben zich herhaaldelijk onderbonden met de gezanten en hunne echtgeuooten. Bonte, 17 April. Volgens de Voce iella Verita, is de Paus volkomen bersteld. De Osservatore Ro mano zegt echter slechts, dat de Paus in beter schap toeneemt. New-York, 17 April. De troepen hebben de rust te Knigtstown (Indiana) bersteld. Niemand is daarbij gedoodslechts een tiental personen heeft men in verzekerde bewaring genomen. Londen, 17 April. De Times acht eene verhoo ging van het disconto tot 5 pCt. waarschijnlijk, omdat bij voortduring veel goud uit de Bank van Engeland gelicht wordt. Aan betzelfde blad wordt uit Berlijn van gis teren gemeld, dat onmiddellijk na de ontruiming van het Fransche grondgebied door de Pruisische troepen, von Arnim tot gezant te LondeD en von Manleuffel tot gezant te Parijs zullen benoemd worden. De Timet weerspreekt het gerucht, dat sir Samuel Baker, en de weinige overgeblevenen hunner volgelingen, door een wilden volksstam zouden vermoord zijn. Iu het City-artiele van hetzelfde blad wordt een ongunstig tafereel opgehangen van den toe stand der Spaansche financiën. Een gedeelte der te gelde gemaakte leening is reeds verbruikt, terwijl de betaling der coupons van de binnen- landsche schuld feitelijk is gestaakt. De Timet voegt er bij, dat naar het schijnt, eenige te Londen op 10 dezer vervallen acceptaties op de schatkist onbetaald bleven en voor een gedeelte eerst den 12den werden voldaan, doch dat andere accep taties later niet zyn betaald. ti-emeenteraad. INGEKOMEN STUKKEN. ving op de begrooting van den dienst 1872, tot een bedrag van 236.22. Ofschoon de mededeelingen, voorkomende in den brief van B. en Ws. betreffende de adressen van fabrikanten, bruikers van de zoogenaamde raamlanden, aan de comm. van fin. den indruk geven, dat de bewering dier fabrikanten, als zoude hun op bedoelde landeD een zeker rech* van opstal toekomen, op geen goede gronden rust, zoo acht de comm. het echter bedenkelijk mede te werken tot een besluit, waaruit in de toe komst allicht procedures kuuneu voortvloeien, zoolang niet op meer stellige wijze blijkt, dat de bewering van fabrikanten in rechten inderdaad onhoudbaar is. Zij stelt alzoo voor om, alvorens op de adres sen te beschikken, B. en Ws. uit te noodigen om io deze het advies van den gemeente-advocaat in te winnen en dat advies aan den raad over te leggen. Inmiddels ziet de comm. er geen bezwaar in oin thans reeds, overeenkomstig de voordracht, te besluiten dat de raamlanden buiten de voorma lige Marepoort niet zullen worden verkocht. Met de belanghebbende fabrikanten kunnen alsdan de noodige schikkingen worden ontwor pen omtrent eene nieuwe verhuring, aan te gaan na bet vervallen van de thans nog van kracht zijnde overeenkomst. De commissie van financiën heeft geene beden kingen tegen bet voorstel van B. en Ws.om de pachtovereenkomsten, betrekkelijk de tolheffing aan het Zijlhek en aan de brug te Leiderdorp, die met 1'. Mei e. k. zullen vervallen, voor den tijd van één jaar te verlengen. De Commissie van Finaociën heeft geene be denkingen tegen den Staat van af- èn overscbrij- Door B. en Ws. is een nader voorstel in gediend tot regeling van het geneeskundig on derzoek der openbare vrouwen, strekkende otn dit ooderzoek bij voortduring op te dragen aao den heer Dr. Junius en om daarover, behalve de voor daarbij te verleenen hulp als anderszins noo dige gelden ad 150.een bedrag van 400, beschikbaar te stellen als tegemoetkoming aan den geneesheer voor de in deze te bewijzen diensten. De comm. van fin. geeft in overweging dat voorstel goed te keuren, maar daaraan tevens te verbinden de bepaalde opdracht van het college van Dagelijkscb Bestuur om eene reorganisatie van den genees- en heelkundigen dienst, door het getal der heelmeesters met éen te verminde ren, voor te bereiden en aan den Raad over te leggen. Ten aanzien van het voorstel van heeren com missarissen der stedelijke Gasfabriek betrekkelijk de aanvulling van bet reservefonds en het be drijf kapitaal geven B. eu Ws. in overweging de daarvoor noodige geiden beschikbaar te stellen. In dat geval stellen zij voor om, wat de aan vulling van het reservefonds betreft, in de eerste plaats te besluiten tot den verkoop van de in- 6chrijviüg op liet Grootboek staande ten name van de stedelijke Gasfabriek te Leiden tot een nominaal bedrag van f 24900, en in de t weede plaats te bepalen dat de verder tot aanvulling van bedoeld fonds noodige gelden ten bedrage van f 22000 zullen gevonden worden dóór ver koop van de inschrijving op het Grootboek staande ten name van deze gemeente, zullende, wanneer de behoefte aao die gelden zal blijken te bestaaD, een nader besluit tot dien verkoop moeten wor den vastgesteld. Wat de aanvulling van het bedrijf kapitaal be treft, hierin zal behooren te wordeu voorzien door verkoop van ten name van de gemeente op het Grootboek ingeschreven kapitaal tot een nominaal bedrag van f 55000. Ten slotte zal de gemeente-begrootiDg, dienst 1873, in ontvangst en uitgaaf met een bedrag van f 52000 moeten worden verhoogd, in ontvangst door verkoop van inschrijving op bet Grootboek, in uitgaaf wegens aanvulling van het reservefonds en van het bedrijf kapitaal der stedelijke Gasfa briek, waarvoor een nieuw artikel op de begroo ting behoort gebracht te worden. De commissie van financiën, in wier handen werd gesteld eene lijst van personen, die in den loop des vorigen jaars de gemeente verlieten of overleden zijn en in de plaatselijke directe belas ting van 1872 waren aangeslagen, raadt om de door B. en Ws. voorgestelde afschrijving en res titutie te verleenen, en wel voor de sommen als in kolom 11 dier lijst zijn uitgetrokken, tot een gezamenlijk bedrag van f 119.17, Met betrekking tot deo verkoop der Inschrij vingen op het Grootboek ten name van de ver- eeuigde Gast- en Leprooshuizen alhier, waartoe in de raadsvergadering van 17 October des vori gen jaars onder meerderen is besloten, stellen B. en Ws. voor om, met aanvulling van bet boven aangehaald raadsbesluit, te bepalen, dat de vol gende kapitalen zullen worden verkocht, als 1". een kapitaal groot f 117900 ingeschreven in het Grootboek der 2% pCt. Nationale Schuld tan name van de Vereenigde Gast- en Leprooshuizen te Leiden2'. een kapitaal groot f 10000 inge schreven in bet Grootboek der 3 pCt. Nationale Schuld; 8°. een kapitaal groot f 27700iDgesehre- ven in het Grootboek der 4 pCt. Nationale Schuld. LAATSTE BERICHTEN. Kampen, 17 April. Met genoegen kunnen wij mededeeteu dat op de stads-armenschool 220 kindereD geen enkelen schooltijd verzuimd heb ben, waarvoor aan 3 kinderen f 30, 5 kinderen f 15 en de overige f 1.50 in de spaarbank gestort is. Den Haag, f April. Z. M. beeft aan den sur numerair der posterijen L. J. T. Ramaer, opzijn verzoek, ontslag uit 's Rijks dienst verleend. Gisteravond werd het leesseizoen van bet Letterkundig Genootschap Oefening kweekt kennis gesloten. Als sprekers traden voor het talrijk ge hoor op drie leden van 't Genootschap die op on derscheiden wijze de belangstelling in hooge mate wisten te boeien. De heer Ising droeg eene schets uil het leven van twee geleerden voor, waarin ware en schijn verdiensten met juistheid werden geteekend; de heer de Rop, eerst een dichtstuk naar de vertelling van Andersen getiteld: een bloem op bet graf van Homerus eo daarna eenige fragmenten uit een Zang des Tijds, waarin de stroomen van Europa verpersoonlijkt werden en daardoor de gelegenheid geboren tot poëtische opvattingen in trenrigen vorm van de jongste groote gebeurteuissen in dit werelddeel. De heer Cremer deed, op den hein eigen trant, een paar boertjes de Ainsterdamsche kermis bezoeken, en zette aan den ernst luim bij. Herhaalde teeke- kenen van bijval deden de drie sprekers onder vinden, dat zij de juiste snaren badden weten te treffen en het gehoor alleszins over dezen avond tevreden was. De heer Ising nam, bij gelegenheid vaD de sluiting voor dit seizoen, als secretaris, bij afwe zigheid vao den voorzitter, den heer van Zegge len, het woord op om even een terugblik op de jongste reeks van voorlezingen te slaan, waarbij jn zoover vele teleurstellingen waren ondervon den, dat onderscheidene sprekers, die men ge hoopt had te hooren, op 't laatste oogenbltk ver hinderd waren geworden te komen; hij stond ook even stil bij de verliezen, die bet Genootschap in de laatste jaren ondergaan had, maar mocht er toeh op wijzen dat ook nu weder mannen van naam op letterkundig gebied steeds welwillend als sprekers waren opgetreden en dat het aantal leden blijft toenemen. De spreker deelde voorts mede dat het 't vol gend jaar 40 jareD zal geledeo zijo dat het Ge nootschap werd opgericht, en dat men die her innering met eenigen luister hoopte te vieren, zoo dat, om de financieele krachteQ daarvoor te sparen, dit sezsoen Diet alsgewoonltjk meteenedramatisohe voorstelling besloteD werd. Met belangstelling wer den die mededeelingen vernomen, di6 gunstige verwachtingen doen koesteren voor 't volgend 'jaar. THERMOMETER VAN FAHRENHEIT. morg. morg. nain. nam. nam. avond 6 u. 8 Q. 12 n. 4 o. 0. 8 0. Woensd 69° 60" Dond. 52' 56" 72° 68' Jt/ond. lü n. 53» Wind: Woensdag-middag 5 u. O. Alle moeders worden dringend verzocht te wil len letten op de in dit nooiuter voorkomende Advertentie „Kinkhoest." Getrouwd I. BREVÉE en H. F. VOGELEZANG, Leiden, 16 April 1873. die tevens ook namens wederzijdsche Fa milie hunnen dank betuigen voor de vele blijken van belangstelling, dezer dagen ont vangen. Heden overleed tot onze diepe smart ons innig geliefd kind ELISABETH CHRISTINA, in den leeftijd van ruim vier jaren. G. WILHELMY DAMSTÉ. J. WILHELMY DAMSTÉ, Leiden, 15 April 1873. van 't Hooit. De Fabriek van Kunst-Minerale Wateren van FISCHER en Co. is verplaatst naar den OUDEN SINGEL, Wijk V No. 74(nieuw nummer), terwijl een Depot gevestigd blijft bij de Firma Wed. BOCK en FISCHER, Apotheker, Visch- markt Wijk IV, N°. 8 (nieuw nummer). P. S. Orlglneelo Bronwateren zijn ook aan de Fabriek te verkrijgen. Leiden, 17 April 1873,

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 3