trading was, werden tot bestuursleden gekozen de heeren A. D. van der Gon Netscher, Robidévan der A a en Dr. G. Schlegel. Door het Bestuur zijn tot leden van het Insti tuut benoemd de heeren: A. H. Bisschop Greve- ling, O. I. ambtenaar met verlof, te Delft, en Dr. A. Bauduin, 1ste officier van gezondheid 2de klasse, in den Haag, Het provinciaal gerechtshof in Zuid-Holland (Burg. Kamer) heeft heden uitspraak gedaan in de zaak van J. van Beveren te Brouwershaven en A. van der Tak te Goedereede. De zaak be treft een lading koperen duiten vau het barkschip Willem lil, dat in 1860 in het Brouwershavensche zeegat gezonken is en waaromtrent van T. het recht gekocht had zoowjI wrak als lading te bergen. Toen nu 10 jaren later v. B. op de plaats van de schipbreuk zijn beroep met zijn bagger- vaartuig uitoefende en eenige duiten vond, plaatste hij eeue boei tot aanwijzing van de plaats, waar hij een schat dacht te vinden. V. d. T. liet echter zijn recht op het gezonken vaartuig gelden, be machtigde 150 kisten duiten en verwijderde de boei. Dit meende v. B. dat een onrechtmatige handeling was, omdat hij daardoor in zijn bedrijf was belemmerd. Do Bnelsche rechtbank, geroepen ten deze een oordeel uit te spreken, was van een ander gevoelen en ontzegde de actie tot schade vergoeding. Than6 heeft het Hof bedoeld vonnis bevestigd en den app. in de kosten veroor deeld. Eene voor den handel niet onbelangrijke zaak, betreffende het koopen van lading op cog nossement, werd heden voor het Prov. Gerechts hot bepleit. De heer J. Vrijland te Schiedam kocht in Februari 1871 te Riga eene lading gerst en rogge, voor ƒ65,000. De koop werd gesloten tegen betaling op drie maanden na overgifte van docu menten. De gekochte hoeveelheid werd ingeladen in de stoomboot Artemis, kapitein N. Duncan. Na veel oponthoud kwam de boot den 25sten April te Schiedam aan, en dadelijk werd met het los sen aangevangen. Zonder iets te vorderen begon de kapitein de lading af te leveren, maar toen men met lossen aan den gang was, vond hij het goed zonder eenige reden de aflevering te staken. De heer Vrijland sommeerde daarop den kapitein tot afgifte, en den 26sten vond de kapitein goed zelfs niets meer af te leveren. Ook nu sommeerde de heer V. den kapitein, onder aanbod van de vrachtbetaling waarop hij aanspraak had. Onder- tusschen presenteerde kapitein D. een request om de lading, voor zoover ze nog niet gelost was, op te slaan, betgeen hem werd toegestaan. De grond voor dat verzoek was, volgens den pleiter voor deu heer V.met de waarheid in strijd. Den 27sten April ontving de heer V. een exploot van den kapitein tot vergoeding van negen over- ligdagen in Rusland, ter somma vau 8600. Om nu de lading m het bezit van den heer V. te stellen, v --de'de de kapitein cautie-stelling en ttcid verband gelegd op een kapitaal van f 46000. Hierop vuigdo eeue dagvaarding waarbij kapitein D. vorderde voor vracht 792 pd. st. en eenige shillings; wegens zeven losdageu in Schiedam voor eiken dag 25 pd. st. en condemuatie van den heer V. tot betaling eeuer som van f 11.650. Van de zijde van den heer V. werden de vracht kosten niet betwist, maar wel de losdagen, daar slechts drie dagen daartoe waren gevorderd ge worden. Verder werd geantwoord, dat er van geene splitsing eener vordering sprake mag zijn, omdat dit iu strijd is met art. 1385 B. W. Ten slotte verklaarde de heer V. zich bereid de vracht te betalen en drie losdagen a 25 pd. st. per dag te voldoen; maar bij stelde eene reconventioneele vordering iu tegen den kapiteio, tot schadever goeding wegens het stoppen der lading en het leggen van verband op een kapitaal van 46,000. Geene der vorderingen van beide partijen schenen echter voor toewijzing vatbaar te zijn, want bij het vonnis, dat door de Rechtbank te Rotterdam ten deze werd gewezen, werden partijen vooralsnog met ontvankelijk verklaard. Van dit vonnis werd heden het appèl voor het Hof bepleit. De vraag die het thans geldt is, of de in deze gestelde zekerheid kan worden opgeheven, vóórdat het ten processe omschreven geschil omtrent deover- ligdagen in Rusland bij de lading, zal zijn uit gemaakt. Voor deu appellant, den heer Vrijland, trad op Mr. G. M. van der Linden, en voor ka pitein Ducan, den geïut. en iucidenteelen appel lant, Mr. B. M. Vlielauder Hein. Beide partijen verlangen de vernietiging van het vonnis en als nog toewijzing hunner vorderingen. Daar het Openb. Min. in deze zaak niet behoeft te worden gehoord, zal bet Hof op een naderen dag uit spraak doen. Rotterdam, 16 April. Aan het etablissement Fijenoord van de Nederlaudsche Stoombootmaat schappij wordt de kiel gelegd van een ijzeren schroefstoomschip, en de compound machine a 100 paardekracht daarvoor vervaardigd. Dit schip wordt gebouwd voor rekening der Maatschappij zelve, en is bestemd voor de vaart tusschen Rot terdam en Londen. Koordwijkcrhont, 15 April. Het was heden feest in deze gemeente. De nieuwbenoemde bur gemeester, de heer Mr. H. graaf van Limburg Stirum, deed namelijk als zoodanig zijn intrede. Door een eerewacht van 84 jongelingen werd hij afgehaald van de station Piet-Gijzenbrug, en na dat hij plaats genomen had in een rijtuig met vier paarden bespannen, begaf de stoet, voorafge gaan door het muziekcorps van het 4de regiment infanterie, zich naar het Raadhuis, waar de bur gemeester door de wethouders en de leden van den Raad werd ontvangen; een groot aantal be langstellenden waren bijeengekomen. Nadat de vergadering door den oudsten wethouder was geopend, hield hij een korte toespraak tot deu burgemeester, en daarop nam deze het woord en sprak de wethouders, leden van den Raad en ingezetenen met hartelijke woorden toe; de ver zekering gevende, dat de strikte handhaving van wet en verordeningen steeds bij hem op den voorgrond zou staan. Deze plechtigheid afgeloopen zijnde, werd de burgemeester naar zijne woning geleid, terwijl de beide wethouders mede in het rijtuig plaats namen. Op het welbekende Leeu wenhorst waren een menigte belsugsteileudeu samengekomen. De leden van de eerewucht en het corps muzikanten w erden leestelijk onthaald, en terwijl eenige muziekstukken, door den kapel meester aan deu meuwbenoemdeu burgemeester opgedragen, werden uitgevoerd, uameu eenige genoodigden aan een dejeuner deel. Des namid dags te 7 uren vereenigden zich al de Raadsleden, daartoe door den burgemeester uitgeuoodigd, aan een maaltijd, terwijl daarbuiten steeds feest was. Van uit elke woning wapperde de vlag. Eere- poorten, door de ingezetenen opgericht, bewezen zoo van smaak als van deelneming aan het feest. Alles liep in de beste orde af en zeker is ieder met voldoening uuar huis gegaan, met den wenscb, dat bet den burgemeester moge welgaan. (H. Cl.) Utrecht, 16 April. De vereeniging van onder wijzers in de gymnastiek opende gisteren hare algemeene vergadering. Heden had de bespreking plaats van de vragen: zou het mogelijk zijn, door het gymnastiek-ouderwijs op de lagere school de weerbaarheid der jongelingen te vergrooten en is het wenschelijk, dat bij het gymnastiek onderwijs aan de jongens der lagere scholen ge voegd worde het onderwijs in de behandeling der wapenen 7 in dien zin dat de gymnastiek de weerbaarheid indirect verhoogt. De meeste spre kers verklaarden zich tegen behandeling der wa penen, waartoe de leerlingen nog niet genoeg zame kracht hebben, en die een eenzijdige wer king der spieren tengevolge moet hebben. Be vordering van gymnastiek op de lagere scholen moet door allen, die belang stellen in 's lands weerbaarheid, worden aangeraden. Een uiotie in dien zin werd met algemeene stemmen aangenomen, terwijl verder op de laatste vraag met 16 tegen 8 stemmen besloten werd, dat bijvoeging van wapenoefeningen op lagere scholen niet weDSCbelijk is. "Voor hoogere bur gerscholen en hoogescholen acbtien allen haar noodig, sommigen zelfs wilden ze verplicht stellen. Diepenveen, 15 April. Verbazend groot is de hoeveelheid ijzererts, dat in deze streken gegra ven wordt. Dagelijks ziet men tal van wagens, met erts beladen, naar Deventer gaan, van waar het per schip naar Pruisen vervoerd wordt. De exploitatie geschiedt geheel voor rekening vau Pruisische fabrikanten, die van de grondeige naren in deze streken, door hunne zaakgelastig den, uitgestrekte landen voor een bepaald aantal jaren huren, om er 't erts uit te graven. Eenige jaren geleden ontvingen de grondbezitters hier voor zeer weinig geld, doch thans bedingen zij zeer hooge sommen. Eeue menigte arbeiders ver- dieneu met het graven hooge daglooneo, terwijl de landerijen er door iu waarde winnen. Eeuige dagen geleden zijn in deze en Om liggende gemeenten opmetingeu gedaan voor den aanleg van den reeds druk besproken spoorweg van Deventer op Almelo en verder op Hamburg. Almelo, 15 April. De van kindermoord beschul digde en dien teu gevolge gearresteerde persoon uit de gemeente Wierden, verlangde gisteren een predikant te spreken, aan wien zij, naar men verneemt, beleden heeft den moord te hebben ge pleegd. Zij zoude na bare bevalling het kind in de biezen hebben neergelegd en weggegaan zijn, doch op het schreien terug zijn gekeerd, het kind toen in haar hemd gewikkeld, daaraan een steen bevestigd en het in het water gewo1 pen hebben. iZw. Cl.) Schiermonnikoog, 15 April. Het is voor deze gemeente eeue belangrijke gebeurtenis, dat vier kweekelingen der onlangs alhier opgerichte zee- vaaitkundige school, ten overstaan van den heer L. Jansen Bz-, leeraar aan de kweekschool voor de zeevaart te Amsterdam en F. C. Jaski, oud koopvaardijkapiiein, benevens twee gezagvoerders in werkelijken dienst, met goed gevolg hun exa men aflegden als tweede stuurman voor de At lantische en derde stuurman voor de groote vaart. Hoe zeer deze nieuwe inrichting voor de plaat selijke behoefte noodig was, blijkt uil het feit, dat de school in den afgeloopen cursus door 66 leer lingen bezocht werd, die allen ijverig gebruik maak ten van het door deu leeraar O. J. van der Veen uitmuntend gegeven onderwijs. Honnlekaadam, 16 April. Gisternacht brak een hevige brand uit in de woning van den landman Hein Dekker, in de naburige Belmermeer. Bijna alles werd een prooi der vlammen10 koeien, 6 kalveren en 2 varkens zijn er bij omge komen. De oorzaak is niet bekend; de woning was tegen brandschade verzekerd Middelburg, 15 April. Het provinciaal gerechts hof heeft heden P. van Driessche, oud 32 jaren, dienstbode te Zuiddorpe, schuldig verklaard aan kindermoord, voor de eerste maal door de onge huwde moeder gepleegd, en haar veroordeeld tot eene tuchthuisstraf van vijf jaren beuevens in de kosten van het proces. GEMENGD NIEUWS. De aangekondigde optocht door het personeel van het te Rotterdam vertoevende circus heeft Dinsdag, onder toeloop van duizende nieuwsgieri gen, plaats gehad. Hoewel het geheel niet vol komen beantwoordde aan bet programma, (in plaats van de liar van Apollo zag men b. v. slechts een rijtuig inet enkele muzikanten en de wagen met clowns van het programma was in werkelijk heid slechts een rijtuigje met één clown), voldeed de optocht, vooral door de schitterende costumes, zeer goed. Ruim 1% uur werden vereischt oin den bepaalden weg af te leggen. Hoewel do menschenmenigte ontzaglijk groot was en de clown het op zijn tocht hard genoeg van de zijde der straatjeugd te verantwoorden bad, is alles zonder ongeregeldheden afgeloopen Dezer dagen liet een knaapje te Amsterdam, naar schatting van een jaar of acht negen, onder het spelen zijn tarwebrood in de Vijzelgracht vallen. Een .oogenblik stond hij verlegen te kijken, om vervolgens, met de vastberadenheid van een van Speyk, zijn dierbaar kleinood na te springen. Knaap en brood werden spoedig door een paar wakkere handen uit het water gehaald. ÜUITENEAND. Frankrij k. De Times deelt mede dat te Parijs eene bijeen komst zal worden gehouden door gemachtigden van Engelsche, Frausche, Belgische en Holland- sche 8uiker-raffinadeurs ten einde zich te verstaan aangaande de quaestie van de rendementen van de ruwe suiker; men hoopt dat het resultaat van die bijeenkomst bevredigend mag zijn. Er is eene circulaire uitgevaardigd, getee- kend door de meeste afgevaardigden van Parijs waarin de candidatuur van den heer de Rémusat met warmte wordt aanbevolen. De heer Mare Dufraisse heeft een schrijven in 't licht gegeven, waarin hij zich verklaart voor de candidatuur van de Rémusat. Eene gerust stellende verkiezing te Parijs zou, zegt hij, aan de Republiek die sympathie en medewerking verschaffen, die haar onmisbaar zijn. De circulaire van den minister de Rémusat aan de kiezers te Parijs is van den volgenden inhoud Het deparleinent van de Seine heeft een nieu wen afgevaardigde te verkiezen. Geachte inge zetenen hebben mijn naam genoemd en mij de eer gedaan dien in verband te brengeu met de gewichtige daad, door welke de ontruiming van ons grondgebied is verzekerd geworden. Ik kon voor die eer niet ongevoelig blijven, en was ver plicht het mij gedane aanbod, al was het alleen uit dankbaarheid, aan te nemen. Mijne grootste eerzucht zou vervuld eu het hoogste loon behaald zijn, wanneer ik gekozen mocht worden in de hoofdstad van Frankrijk, op welke de geheele wereld de oogen gericht houdt. Mijn gansche leven in die stad, mijne geboorte plaats, doorgebracht hebbende, zou ik mij ont slagen kunnen rekenen van eeoe uiteenzetting der beginselen, welke mij voortdurend hebben geleid. In alle tijden, onder alle regeeringsstel- sels heb ik de vrijheid gezocht, bemind en ge- wenscht, die vrijheid namelijk welke gevestigd is in de heerschappij der wet en niet in onafge broken omwentelingen. Ik heb nooit eene regee ring duurzaam geacht dan welke sterk was door het vertrouwen der natie. Door eene vijftigjarige vriendschap aan den President der Republiek verbonden, heb ik de door hem zoo menigmalen in redevoeringen en boodschappen uiteengezette politiek met overtui ging omhelsd en met getrouwheid ondersteund; die politiek welke den vrede met het buitenland en de inwendige orde hersteld, de krachten van den staat door het regelen van het krijgswezen en der financiën teruggebracht, de republiek tot eene duurzame en wel gevestigde regeering ge maakt en, wat het meeste is, de bevrijding des lauds mogelijk gemaakt en bespoedigd heeft. Het is thans noodig dat deze politiek worde bevestigd en nader uitgewerkt in de reeds lang verlangde wetten, welker behoefte de Nationale Vergadering onlangs uitsprak. Naar mijne inee- niog kunnen die wetten geen ander doel hebben dan de regeering der republiek te regelen en haar te bevestigen door vaste instellingen, op de onschendbaarheid van het algemeene stemrecht gegrond en ingericht naar de ten allen tijde op gedane ondervinding. elej ■sn Op dit oogenblik geniet Frankrijk rusten vredi en is nooit beter bij machte geweest omtrent zijn eigene toekomst te beschikken. Op dit plechti oogenblik legt Parijs aan den afgevaardigde zijue keuze eeue zware verantwoordelijkheid opwau de hoofdstad zal, terwijl zij hem de behartigij harer belangen opdraagt, verlangen dat hij ni« de vertegenwoordiger zij eener bepaalde stad, mas van de geheele natie." De heer Castelar, Minister van Buitenland ;ba sche Zaken in Spanje, heeft een schrijven aa deu heer Thiers gericht, om hem geluk te wet schen met zijn 76sten jaardag. In zijn dépêche u de heer Castelar de vurigste wenschen voor d verlenging van het leven van den President, vooi de welvaart van Frankrijk en voor de bestend ging van deu republikeinschen regeeringsvortn Hij voegt er bij, niet slechts de gevoelens vanbj gouvernement, maar die van geheel de Spaanscb natie te vertolkeu. Eergisteren is het stoffelijk overschot vania heer Saint-Marc-Girardinlaatst Vice-Presid® uer Nationale Vergadering, begraven. Deslipps van het lijkkleed werden gedragen door de heete Buffet, President der Vergadering, VitetenRoo sel, leden der Fransche Academie en Egger, vi het Collége de France. De heeren de Brogli namens de lamilie des overledenen en Rousse voor de Academie, voerden bij de groeve woord. België. De regeering heeft een 3 pCts. leening geslo ten, groot 280 millioen, met tien contractante: onder welke de Nationale Bank, het Huis HLotb schild, de Banque de Bruxellet en het Complu d'Escompte zijn. De koers van uitgifte is 81 pQ Dagelijks worden nog huiszoekingen daan om tot nadere ontdekkingen te komen de zaak van den internationalen dievenbond, Brussel op 't spoor gekomen. Er zijn thans li personen definitief gevangen, waaronder twa die zich uitsluitend met kerkdiefstallen bezh hieldeu, (o. a. te Uccle en te Anderlecht) en drg die hun bedrijf in den vreemde uitoefenden.hu der gevangenen stond reeds vroeger terecht wt- gens bedriegelijke bankbreuk en deelgenoolscbt|i aan een zwarte handelsbende, die op kolossalea voet werkte om den handel te bestelen. Ets' ander heeft reeds 12 straffen ondergaan wegetn' diefstal, tot een gezamenlijken duur van41jaret| en 2 maanden, waarvan 15 jaren dwaugarbeii en 25 jaren opsluiting; bovendien stond hij nog 22 jaren ouder politietoezicht. En hij is de hoofd man nog nietl Nog ééu bijzonderheid. Een der oppassers van de gevangenis des Petits-Carmes, die de ,leden ",7, der vereeniging" achter slot heeft helpoa brcn?\|e gen, is thans zelf bij hen geplaatst, verdacht vaa lpj zich door de dieven te hebben laten omkoopem ij Cwroot-Britaxmië. |en De gasstokers te Maidstone, wegens werkata king in November 11. gevangen gezet, zijn Dins dag weer in vrijheid gesteld. Een groote demon stratie ter hunner eere, vergezeld van een déjeuner van 250 couverts, bad bij die gelegenheid plaats. De heeren Potter eu Udger hielden redevoeringen aan den feestdiscb. Het proces-'i'ichborne tal den 23sten deter voor de vereenigde jury van het Queens-bencb- gerecht dienen. De gedaagi.e, Castro, alias Ortoo, alias Tichborne, baronet, is beschuldigd van drie misdaden, waarvan er twee door afzonderlijke jurys worden behandeld. Het Openbaar Min- terie is door vijf ambtenaren vertegenwoordigd OfritscliIa.il tl. Men bericht weder dat de heeren von Munster en graaf de Perponcher het meest in aaouierkinj komen voor den gezanlschapspost te Londen. Hun kansen staan volkomen gelijk. De verontrustende berichten, door eenige bladen verspreid nopens den uitslag der minis- terieele conferentie met betrekking tot de rech terlijke organisatie en de instelling van éen alge meen Hof van cassatie voor geheel Duilschland, worden, zoowel uit Berlijn als uit Dresden, offi cieel tegengesproken. Wel is waar hebben som mige Zuid-Duitsche Staten bezwaren geopperd en volgehouden, doch daarmede is de zaak oog geens zins ten nadeele van het voorstel der grooters Staten beslist. Men heeft zich nadere besprekingen voorbehouden. Volgens de jongste opgaven, bedraagt hel getal der officieren van het gemeenschappelijk Duitsche leger met uitzondering van het con tingent van Saksen, Baden, Hessen en Elzas-Lo- thariugen 15.008; nl. 71 generaals en luite nant-generaals; 152 generaal-majoors; 811 com mandanten van regimenten en daarmede gelijk staande stafofficieren; 1146 stafofficieren; 2899ka piteins eu ritmeesters; 10.429 eeiste en tweede luitenants; voorts zijn er nog 1321 officieren vso gezondheid; 180 auditeurs enz.; 222 geestelijken; 3321 militaire ambtenaren 525 paardenartsen; 1' zadelmakers, 522 geweermakers en 106 onder wijzers. Op het einde dezer of het begin der vol gende maand zal te Fulda weder een bijeenkomst worden gehouden van het Pruisische Episcopaat, DE m lore urn alle ede: :dei lint wc CD eb ine en ;d< noi jhijt •ee ni aar las M ite ia UI fod Sd |ijw ID 1 Oj ge ree ids e chl 13 I iru H ten In not n "g it D tl :in aai iet w Jgs vel 'ukt sne 'ten tilli 0r isft

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 2