va avei e i ergi Ig II ure raii ICDl rad Jul 1 f 3 8 ml beali r vi a ill pari bepalingen moet men om in de Eersle Kamer (wier leden geene reis- en verblijfkosten ontvan gen) verkozen te worden, vaste goederen ter waarde van 80,000 Rd. bezitten of voor een jaar- lijksch inkomen van minstens 4000 Rd. belasting betalen. Om verkiesbaar te zijn voor de Tweede Kamer (wier leden 1200 Rd. voor reis- en ver blijfkosten ontvangen) moet men grondeigendom ter waarde van 1000 Rd. bezitten, of grondeigen dom ter waarde van 6000 Rd. in pnelit hebben, of belasting betalen voor een jaaiiijksch inko men van minstens 800 Rd. Het voorstel strekte om al deze cijfers tot op de helft te verminderen en ook aan de leden der Eerste Kamer reis- en verblijfkosten toe te staan. De Eerste Kamer heeft dit voorstel zouoer discussie verworpen; in de Tweede Kamer had daarover eene langdurige en levendige discussie plaats, welke mede op de verwerping uitliep, echter slechts met 75 tegen 74 stemmen. Amerika De president Grant heeft den generaal Sherman uitgenoodigd, om bevelen te geven, opdat met ge strengheid tegeu de Mudocs worde te werk ge- gaau en de straf de gepleegde misdaad evenare. De generaal Gidhelm heeft het opperbevel aanvaard over de troepen, die legen de Indianen van Modoc zullen ageeren. De aanval zou waar schijnlijk nog gisteren plaats hebben. Austin Bidwell, die uit zijne gevangenis ont snapt was, is op 20 mijlen vau Havana gevangen genomen. De New-York Herald meld', dat de troepen in Portorico in opstund zijn gekomen ter gunste van de republiek, en dat hulp uit Havana is ont boden. De regeering heeft twee stoom booten der waarts gezonden. Het Uexicaausclie cougres is heropend met eene boodschap vau deu president, waarin het land wordt geluk gewensclit met de pogingen, om de betrekkiugeu uiet Frankrijk weder aan te kuoopen. TKLEGRAMMEN. St.-Peterabnrg, 15 April. Bij keizerlijke ukase is hei bestuur der politie gereorganiseerd. Gene raal Trepoff is tot directeur van politie benoemd. Rome, 15 April. In den gezondheidstoestand van deu Paus is geene verauderiug gekomen. Madrid, 14 April Hier ter stede loopeu weder allerlei geruchten. De Gaceta logenstraft het ge rucht, dal Velarde zou zijn ontslagen en vervangen door Nouvilas. Een ander gerucht zegt, dal te Lerida eene lotsiug heelt plaats gehad tusschen een bataljon muiieude troepen en een, waarin de tucht ge land baald werd. De Alfonsisten zullen vermoedelijk zich van de stemuiiug uuihoudeu. Bayonne, 14 April. De bende van Lizurruga is ïu twee aldeelingen gesplitst. De eene helft, tinder Elio, is naar Navarra getrokken. De andere had, ouder Lizarraga, eene ontmoeting met de truepeu onder Morales, bij Abalcisqnicta. Vol gens het oliicieel bericht zijn de Carlisten ver strooid met achterlating van hunne bagage, 11 (louden, 40 gewoudeu en 8 gevangeneu. Volgens dat der Garlisteu tverd Morales zelf gewond en verloor hrj 30 man. Uit Tolosa ziju troepen en vrijwilligers tegen deze bende uitgerukt, die 500 man telt. De berg Anchulequi en het vlek Goizueta zijn door de Carlisten bezet. Lissabon, 15 April. Er zijn hier berichten ontvangen nopens het vergaan van de stoomboot üambic, op 26 Maart. Er is hulp uit Bahia gezou deu. Al de passagiers zijn gered. De lading is l*erloren. OremeenteraaH. INGEKOMEN STUKKEN. d mi er in wel in I op oor 'ODBI Bij het naderen van het tijdstip waarop de wet tot voorziening tegen besmettelijke ziekten ia werking zal treden, hebben de Ged. Staten i aai vau Ziuid-Holland de aundacht gevestigd op eenige bepalingen dier wet, welke de bijzondere opmerkzaamheid der geineeutebesturen verei- 'cben, o. a. op art. 7, voorschrijvende dat in ie- lere gemeente, door het gemeentebestuur eene gelegenheid moet worden ingericht tot afzondering ia verpleging van lijders aan besmettelijke ziek- leu. Ged. Staten hebben B. en W. uitgenoodigd berichten of zoodanige inrichting in deze ge- «eente bereids bestaat, en, zoo ja, of deze is van ijdelijken dan wel van duurzumen aard, en, bij nc'^Butkennende beantwoording van het eerste ge- 3U00Ijielte dezer vraag, of soms reeds maatregelen >bben)l(jü geuoraen oin aaD dit wetsvoorschrift te vol- rsivofloen. B. en Ws. hebben daarop aan Ged. Staten be ticht dat een voorstel zoude worde aanhangig Smaakt strekkende om hiervoor het Caecilia rwicb lusthuis aan te wijzen, in welk gebouw, ten Stvolge vau de overbrenging der verpleegden ediem ,sn Academisch Ziekenhuis, zich thans geene beidi lijken meer bevinden. B. en Ws. geven den raad mitsdien in over j itrd1 aard ander taand' weging om te besluiten dat het Caecilia Gasthuis, in afwachting van hetgeen daaromtrent bij de aanstaande opheffing van de Vereenigde Gast- en Leprooshuizen zal worden bepaald, bij voor komende gelegenheden voor de opneming en ver pleging van lijders aan besmettelijke ziekten voorloopig zal worden aangewezen. Vermits overigens krachtens art. 5 der tusschen den staat en deze gemeente gesloten overeen komst in bet Academisch Ziekenhuis de zieke armen zullen worden verpleegd, voor zooverre bij heerscbende epidemieën de beschikbare ruimte toelaat, zoo zal het Caecilia Gasthuis alleen bij onverhoopte epidemieën en dan nog slechts in geval in het Academisch Ziekenhuis geen ruimte beschikbaar mocht wezen, voor dit doel behoeven te worden in gebruik gesteld. Het college van Gedeputeerde Staten heeft meermalen op eene herziening aangedrongen van de tarieven der tolheffingen voor het gebruik van wegen, paden en vaarten, o. m. op grond dat die tarieven slechts voorloopig zijn goedgekeurd in afwachting van eene nadere regeling, alleen met het oog op de geldelijke belangen der gemeente. Ten einde aan dit verlangen te voldoen, heb ben B. en Ws. eene wijziging ontworpen van de tarieven van het weggeld voor het gebruiken vaD den Zijlweg en van de trekvaart en den weg tusschen Haarlem en Leiden aan den Rijnsbur- gervliet, en die wijzigingen aau het oordeel van heeren Gedeputeerde Staten onderworpen, terwijl de overige tarieven naar het oordeel van B. en W. geene verandering behoeven te ondergaan, Gedeputeerde Staten hebben onlangs medege deeld, dat volgens de zienswijze van den Minis ter van Binnenlundsche Zaken, voortaan geene tolheffingen zullen mogen worden verpacht, maar dat zulks bij gaardering zal moeten geschieden, tenzij een voldoend middel kunne worde aange wend om dc juiste opbrengst der beffingen op andere wijze te constateeren. Tot dusverre is B. en W. zoodanig middel uiet bekend, doch tevens zijn er aan de tolheffing bij gaardering gewichtige bezwaren verbonden, waar onder in aanmerking komt de controle op de personen aan wie de gaardering wordt opgedra gen, zonder welke bet bedrag der opbrengst aan hunne eerlijkheid en goede trouw moeten wor den overgelateu. Nu bet gemeentebestuur met het gevoelen der regeering in deze in kennis is gesteld, kan er huns inziens thans geen sprake zijn van eene open bare verpachting voor ettelijke jaren, maar ach ten B. eu W. het geraden dat, in afwachting van eene beslissing aangaande deze quaestie, de op 1 Mei e. k. vervallen pachtovereenkomsten voor den tijd van één jaar worden verlengd. Op grond van een en ander meenen B. en Ws. te moeten voorstellen dat de tegenwoordige pacht overeenkomsten ten aanzien van de tolheffing aan het Zijlhek eu aan de brug te Leiderdorp op de bestaande voorwaarden zullen worden verlengd voor deu tijd van éeu jaar eu mitsdien zullen eindigen uiet uit. April 1874, eu dat besluit aan de goedkeuring van heeren Gedeputeerde Blaten te onderwerpen. Na de discussiëu in den gemeenteraad van 27 Maart jl., in verband met de voordracht van B. en Ws. betrekkelijk de regeling van het genees kundig onderzoek der openbare vrouwen, heeft deze aangelegenheid wederom een punt van over weging bij B. en Ws. uitgemaakt, waarbij tevens andermaal de verschillende deuk beelden daarom trent ter sprake zijn gebracht. De heer Dr. Junius heeft verklaard bereid te zijn om zich te blijven belasten met de belang rijke eu moeilijke taak sedert vele jaren door hem uitgeoefend. Ingevolge dit besluit zulleu al- zoo, wanneer door den gemeenteraad daarmede genoegen wordt genomen, de vragen, of de hier- bedoelde werkzaamheden zouden worden opge dragen aau éen der heereu gemeente-heelmees ters daarvoor bepaaldelijk aan te wijzen, dan wel aan allen gezamenlijk, beurtelings gedurende een gedeelte van het jaar waar te nemen, voor het oogenblik buiteu beslissing kunnen blijven, sul lende evenwel nader iu overweging moeten wor den genomen in hoever veriniuderiug van het getal gemeentelijke genees- en heelmeesters, in verband met de ingebruikstelling van het Aca demisch Ziekenhuis mogelijk zal wezen. B. eu Ws. vertrouwen dat het behoud van den besiuanden toestand, ten aauzien van het hier be doeld onderzoek in het oelang van de openbare gezondheid, het meest gewenscht zal worden ge acht en dat er geen bezwaar zal bestaan om de daaraan verbonden uitgaven, bestaande in eene jaarlijksche tegemoetkoming aan den geneesheer van f 400 eu de kosten voor hulp als anderszins ad f 150 per jaar, welke in de vorige vergade ring reeds zijn toegestaan, beschikbaar te stellen, waartoe zij de vrijheid nemen te adviseeren. Een staat van af- eu overschrijving, op de be grooting, dienst 1878, wordt ter vaststelling aan geboden. Commissarissen van de Stedelijke Gasfabriek berichten aan den Gemeenteraad dat bij inschrij ving voor de benoodigde gaskolen, gehouden op 17 Maart 11., de laagste aanbieding voor de En- gelsclie gaskolen is geweest 1,43'- per hectoliter, eu voor de Rnhrkolen 1.16', vrij voorden wal; in vergelijking met de prijzen in 1872 besteed, zal thans voor deze grondstof in dit jaar eene verhoogde uitgave gevorderd worden van p. m. I 89000. Daar de kas niet toereikende zal zijn oin in deze buitengewone uitgave geheel te voorzien, is het noodig het bedrijf kapitaal met p. m. f 300U0 te vermeerderen en verzoekeu zij mitsdien aau den Raad te besluiten om die gelden, voor zoo verre ze benoodigd zullen blijken, beschikbaar te stellen, tegen vergoeding van de renteaSpCt. Nog wenschen Commissarissen aan deu Ge- meeuteraad mede te deelen dat, ingevolge de vergunning bij Raadsbesluit dd. 17 October 1872 verkregen, oui de uoodige uitbreiding te geven aan de fabriek, bij openbare aanbesteding op 17 Februari II. gehouden, de voorgenomene werken zijn gegund aan de laagste inschrijvers, tezamen bedragende f 57755.50. Van dit bedrag zal in den loop van dit jaar moeten betaald worden f 33598, in Januari 1874 f 9920, en in Maart daaraanvolgende de reMee- rende 14242.50. In de kas van het Reserve fonds is volgens de ingeleverde rekening over A' P' daarvoor beschikbaar f 52000, waarvoor, wil men den geregelden gang verzekeren, de noodige fondsen behooren aangewezen te worden. Zoolang de verhooging vau den prijs der steen kolen aanhoudt, zal ook liet meerdere bedrijl'ka- pitaal benoodigd blijven, daarentegen zal hoogst waarschijnlijk de kas van het Reservefonds toe laten om de verstrekte gelden met de verschul digde reuten in twee achtereenvolgende jaren terug te geven. Kan de raad zich met hunne voorstellen ver- eeoigeu, dun zal na goedkeuring van het desbe treffende raadsbesluit, van het beschikbaar ge stelde kapitaal tot aanvulling van het bedrijfka- pitaal, al dadelijk een gedeelte benoodigd zijn voor afbetaling van de steenkolen die indezeen de volgende zes maanden moeten geleverd wor den, en de machtiging moeten worden verleend tot verkoop van een nominaal bedrag van f 24900 inschrijving op het Grootboek der Nationale Wer kelijke Schuld 2% pCt. Daarentegen zullen eerst in den aanvang van bet volgeude jaar de gelden, aau te wijzen tot versterking van bet Reserve fonds, benoodigd zijn. De Commissie voor de oprichting van een stand beeld van Pieter Adriaanszoon van der Werf heeft zich tot deu gemeenteraad gewend, met liet verzoek om te worden vrijgesteld vau de be taling der bij het tarief van 12 September 1872 vastgestelde huur wegens het gebruik van de stads-gehoorzaal, tot bet houden van eene volks vergadering, len doel hebbende de belangstelling der bevolkiug in deze op te wekken. B. en Ws. zijn ten volle overtuigd dat er, zoo immer, althans in dit geval termen zijn om van de bevoegdheid tol het verleenen van kosteloos gebruik der gehuorzaal, welke de Gemeenteraad zich heeft voorbehouden, thans bij uitzondering gebruik te maken. Zij stellen derhalve voor het bovengenoemd tarief voor de (gisteren gehouden) volksvergade ring buiten toepassing te lateu. De heer Jhr. W. I. C. Rammelman Elsevier, Archivaris dezer gemeente, heeft zich tot den ge meenteraad gewend met verzoek om, gelijk zulks sedert zijne primitieve aanstelling steeds heeft plaats gehad, wederom iu zijne betrekking voor den tijd van twee jaren te worden gecontinuëerd, met ingang van 1 Mei e. k. Iu alle opzichten vermeenen B. en Ws. dit verzoek te kunnen ondersteunen. LAATSTE BERICHTEN. Den Haag, 16 April. Gisteren heeft liet Hoofd comité van het lioode Kruit, alhier, eene som van f 25,000 ter beschikkiug gesteld vau het Centraal Comité van het Roode Kruis te Batavia, ten einde daarvoor aan te koopen zoodanige hulpmiddelen tot verpleging en hulp aan zieke en gewonde krijgslieden, die het bestuur aldaar noodig en wenschelijk mocht achten tijdens den oorlog met Atchin. Met de, den 20sten dezer vertrekkende mailboot worden voorts verzonden: 1000 halve kilo's rook tabak, 300 halve kilo's pruimtabak, 1000 houten pijpjes, 4000 korte aarden pijpjes, en eene verza meling lectuur. Gisteren werd, per telegram, aan het Centraal Comité te Batavia kennis gegeven van het uit de Algemeene Kas der Vereeniging geopende crediet. De noodzakelijke of gewenschte verplegings middelen zijn op een niet grooten afstand te ver krijgen, en alzoo kan het leger in Atchin binnen acht dagen reeds in het genot zijn der hulpmid delen door het Nederlandsche Roode Kruis ver leend. Aan persoonlijke hulp uit Nederland is geeu behoefte, het allerminst aan die van vrouwelijk personeel. Uit Brussel wordt gemeld, dat de commissie voor de verloting van kunstwerken enz. ten be hoeve der Nederlandsche vereeniging van Wel dadigheid aldaar, (onder bescherming van Z. M. deu Koning der Nederlanden), er in is geslaagd eene verzameling voorwerpen bijeen te brengen, waarop zij meent trotsch te mogen wezen. Tevens is 't haar gelukt eene tentoonstelling van schil derijen van oude meesters met die der bedoelde voorwtrpeu ie verbinden. Die dubbele expositie is deu 18den April in het museum te Brussel geopend en mocht zich sedert in een druk bezoek verheugen. De loten voor deze weldadigheidsloterij zijn in de meeste steden van Nederland bij een der voorname boekhaudelaren alsnog verkrijgbaar. Z. M. heeft pensioen verleend aan den lui tenant i.oionel P. Sodenkainp, Provincialen adju dant in Overijsel, tot een bedrag van 1500'sjaars en onder toekenning van den rang van kolonel aan den luit.-kol. A. H. Mommers, Provincialen adjudant in Friesland, tot eeu bedrag van 1500 'sjaars en onder toekenning van den raug van kolonel; aan deu kolonel Jhr. H. G. F. Leyssius, plaatselijken commandant der 2de kl. te Breda tot eeu bedrag van f 1800 'sjaars op aanvrage, aau den majoor J. J. A. Finckensieper, plaatse lijken commandant der 3de klasse te Groningen, tot een bedrag van f 1300 'sjaars; op aan vrage, aan den lsten luitenant plaatselijkeu ad judant dei 2de klasse te Vlissingen, J. F. de Pauw, tot een bedrag van f 720 'sjaars. Heden werd aan het Ministerie van Marine, ten behoeve van de directiën der Marine te Am sterdam, Willemsoord en Hellevoetsluis aanbe steed de levering van u°. 1 grove maatkolen en 2 verwerken van ijzer voor elke der directiën. Voor de kolen was het minst ingeschreven door de heeren Hagendoorn en Zoon a 17.50. Voor het verwerken van ijzer ten behoeve van de directie te Amsterdam, door de kon. grofsmederij teLeiden ten uame van den heer Bleistvijk Ritz, a4893; van die te Willemsoord door dezelfde a f 6431 eu voor Hellevoetsluis eveneens door dezelfde a/'890. Bij resolutie van deu Minister van financiën van 5 April jl. is bepaald, dat te rekenen van l Mei e. k. tot de vereeniging der te Hengelo gevestigde post- en telegraafkantoren, ouder het beheer van éen ambtenaar, hoofd van het vereenigd kantoor, zal worden overgegaan en dat als zoo danig zal optieden de tegenwoordige Directeur van bet telegraafkantoor aldaar, de heer F. E. Duynstee. Z. M. heeft aan den heer C. J. de Vriese op zijn veizoek, eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van directeur van het postkauioor te Kampen, behoudens aauspraak op pensioen, en zulks onder dankbetuiging voor de goede en trouwe diensten door hem gedurende een tijdvak van vijfenvijftig jaren deu lande bewezen. HH. MM. de Koningen de Koningin zullen zich aanstaanden Dinsdag 22 April, des namid dags te halftwee, met eeu,extra-treiu van de Holl. IJzeren Spoorwegmaatschappij naar Amsterdam begeven, ten einde hun jaarlijkscli bezoek te brengen. Het verblijf in de hoofdstad zal tot deu 28sten daaraanvolgende dureo. Z. K. H. prins Frederik is (hedenmiddag te 2 uren per Rijnspoor uit de resideutie naar Berlijn afgereisd. HUWELIJKEN, GEBÜÜKTlN EN STEltf GE VALLEN. Burgerlijke stand van Leiden van den lOdeu tot en met den 16den April 1873. GEHUWD. P. Mieloo jm. en J. van Erkel jd. A. J. van Vliet jm. en M. J. J. Boom jd. J. Dielen jm. en J. de Boer jd. H. van Berkel jm. en J. Maartense jd. A. Marks jm. en C. Woltera jd. G. J. van Dorp jm. en J. M. G. Wijnbeek jd. J. Brevee jm. en H. F. VogelezaDg jd. BEVALLEN. S. Fle$, geb. van Biemen, D. W. H. de Goeje, geb. Leembruggen, L). C. M. Nieuwenburg, geb. Meer* leveld, Z. A. J. Bavelaar, geb. Selier, D. P. C. Heus, geb. Verbeek, D. M. E. Spaanderman, geb. Dozij, D. A. R. H. van Dissel, geb. Krcbs, Z. A. J. A. van Dishoeck, geb. vid Driel, D. J. W. van der Drift, geb. van der Linden, Z. E. C. Jonk, geb. van Oyen, D. M. P. Straver, geb. Maas, D. J. G. Jardin, geb. Hasselbacb, D. M. Platteel, geb. Simons, Z. H. de Vos, geo. l'Ecluse, Z. G. Stakenburg, geb. Pieket, Z. J. Galjaard, geb. van der Wilk, D. J. M. Falix, gtb. Boucher, D. J. Bekooij, geb. de la Rie, Z. S. Engels, geb. Sehreader, D. P. S. Broekveldt, geb. Bink, D. J. H. Bremmer, geb. Essing, D. J. Kecreweer, geb. Vork, D. M. J. van Hoven, geb. Pauw, Z. E. Brugmans, geb. Klein- bans, D. E. Batteljee, geb. van Houten, Z. T. Zaalberg, geb. Nieowenhuyze, Z. S. Arkeveld, geb. de Haaij, D. C. J. Duindam, geb. Steenbergen, N. M. Aalbersberg, geb. Hemerik, Z. E. van der Blom, geb. Neuteboom, D. J. L. van der Koelen, geb. Verboeven, Z. J. van der Zeeuw, geb. van Helden, D. W. Fontein, geb. den Houter, D. C. M, T. Coebergh, geb. Schermer, D. E. Spierenburg, geb. Loeber, Z. J. van der Bly, geb. Steenbergen, Z. A. B. Cras, geb. 't Hart, D. C. J. A. Brammelkamp, geb. Toorena, Z. C. van der Keur, geb. van der Lelie, D. A. Petri, neb. Schalie, D. OVERLEDEN. A. Schipper, Z. 17 j. W. Kromhout, wede. W. C. Smit, 83 j. C. G. Segaar, Z. 6 m. J. W. van Steenbergen, D. 14 m. J. A. de Calavon, Z. 2 j. P. J. Laterveer, Z. 8. m. N. van Rooijen, 67 j. M. C. Gij- zenij, D. 4 m. B. Casiaar, wede. J. Werner, 87 j. J. A. Olivier, Z. 7 j. M. van der Lof, 29 j. A. M. Beyer, geb. Syst, 49 j. J. Eratis, 82 j. F. van HeldeD, Z. 14 d. C. E. Braxhoven, D. 6 m. J. Koster, 88 j. J. A. Wage- mans, Z. 7 m, P. Sandvliet, 66 j. T. Lelieveld, D. 11 m A

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 3