i ff ff Totale sterkte der landmacht (waarin nog geringe wijzigingen konden worden gebracht, doch die als het minimum te beschouwen was) Officieren. Minderen. Rijkspaardeo. Opperb. en staf 6 6 u Infauterie 116 2637 Cavalerie. 3 60 50 Artillerie. 9 232 99 Genie 8 115 Militaire admin. 10 29 Geneesk. dienst. 14 101 Totaal 166 8180 149 Te zarnen 3846 Zeemacht: Commandant over de maritieme middelen: kapiteiii-ler-zee J. F. Koopman. Z. M. stoomschepenDjambi, Citadel van Antwerpen, Marnix, Soerabaya, Sumatra, Coehoorn. De Ned.-Indische Gouvernements-stoomers: Siak, Bronbeek. Vijf stooni- barkassen. Negen kruisnooten. Landingsdivisie: commandant, kapt.-luit.-ter-zee J. W. Binkes. 300 mau als infanterie. 5 stukken veldgeschut en 11 mortieren met benoodigd personeel. 100 man voor ambulance en transport. In de dezer dagen verschenen derde aflevering van het Tijdschrift van het Koninklijk Instituut van Ingenieurs, 13721873, komt o. a. voor eene zeer belangrijke mededeeling van het lid Mr. J. P. Amersfoordt, betrekkelijk een, ten jare 1634, onUvorpen kanaal van de Noordzee naar de Wij. kermeer, door den landmeter van Rijnland, J. Ph. Dou, opgehelderd door knarten en het portret van Dou, door Ed. Taurel. J. Th. Dou is te Leiden geboren tusschen 1570— 1574; is notaris en een der veertig in rade ge weest, doch uit de laatste beirekking, waarschijn lijk omdat hij remonstrantse!) was, in 1618 ont slagen, terwijl hij in 1623, op vermoeden dat hij medeplichtig was aan den beraamden moord van prins ülaurits. is gevat eu in hechtenis genomen, doch onschuldig bevonden zijnde, na eenige dagen onder borgtocht ontslagen. Het archief der stad Leiden, de bbliolheek der Leidscbe huogeschool, het gemeen landshuis van Rijnland en het provinciaal archief van Noord- Holland hebben den heer Amersfoordt bouwstof fen opgeleverd voor zijne bijdragen tot de levens beschrijving, niet alleen van J. Ph. Dou, maar ook van zijn zoon Johannes en kleiozoon Jan Jo- hauneszoon, alle drie landmeters van Rijnland. De opsteller uit den wensch, dat ziju werk door latere onderzoekers meer volledig moge ge maakt worden Van goederhand wordt aan het Utr. Dagblad medegedeeld, dat een groot onweder boven de hoofden van de directeuren der postkantoren hangende is, en denkelijk binnen weinige dagen losbarsten zal. Het betreft niet meer of minder dan de opheffing van het stelsel, waarbij aan de directeuren eene vaste jaaHijksche uitkeering van kantoorkosten wordt verleend, om te worden vervangen door het stelsel van declaratiën, waar bij, onder overlegging van bescheiden,quitantiën van de gemaakte onkosteu teruggegeven worden. Naar men ons mededeelt zal binnen 3 of 4 dagen door het Eugelsche gouvernement een be paald besluit genomen worden aangaande den vorm, waarin de affidavits, tot vrijstelling van de income-tax op coupons, gesteld zullen moeten worden. (flM.) Volgens een bericht uit Londen, is door bet gouvernement van Venezuela 20,000 p. st. gede poneerd, ten behoeve der buitenlandsche schuld- eischers. Mgr. J. A. Paredis heelt den heer C. A. F. Kampmann, priester uit het Semiuarie, benoemd tot professor aan het Bisschoppelijke College te Roermond. De Minister van Koloniën brengt ter kennis van belanghebbenden dat de Commissie, belast met bet in dit jaar hier te lande afnemen van het examen, voorschre ven bij art. 4 van het Koninklijk besluit van 10 September 1864 Staatsblad n°. 93), houdende vast stelling der verordening op het benoemen van ambtenaren bij den burgerlijken dienst in Neder- laudsch Indië, zooals het is gewijzigd bij art. 1 van het Koninklijk besluit van 30 October 1872 Staatsblad n°. 106), hare eerste vergadering zal houden in den Haag, den 16den Juni 1873. Zij, die verlangen het examen af te leggen, het welk nader is omschreven in liet reglement op het examen, vastgesteld bij beschikking van den Minister van Koloniën, dd. 1 November 1872, litt. Apz., u°. 22, behooren zich uiterlijk op den 15den Mei 1873 te hebben aangemeld bij het Departe ment van Koloniën. Bij resolutie van den Minister van Marine, is aan den heer S. Versteeg, genees- heel- en ver loskundige te Maassluis, met ingang van den eersten Mei aanstaande, tijdelijk opgedragen de functie van visiteur der quarantaine aldaar. Z. M. heeft aan Joh. Philips, fabrikant te Aken, verguuning verleend tot In-t aannemen en dragen der versierselen van ridder vau de 4de klasse der Pruisische Kroonorde met liet roode kruis, hem door Z. M. den Duitscheu keizer, kouing van Pruisen, geschonken. Z. M. heeft herbenoemdals burgemeester der gemeenten Hekendorp, Langeruigeweide en Pape- kop, G. A. Muller, secretaris van eerstgemelde ge meente; en als burgemeester van Herpt en Bern, Th. van Bokhoven. Z. M. heeft, met ingang van 1 Septembera. s., aan Dr. W. H. Fenger, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als leeraar en directeur der Rijks hoogere burgerschool Willem II te Tilburg, en als zoodanig in zijn plaats benoemd Dr. J. H. H. Hulsmaan, leeraar en directeur der gemeentelijke hoogere burgerschool te Breda. Z. M. heeft aan den lslen luitenant-adjudant bij de dienstdoende schutterij ie Haarlem, P. Pie penbrink, den persoueelen rang vau kapitein ver leend. Z. M. heeft benoemd lot rechter in de arron- dissemeuts-iechlbuuk te Iheda Mr. W. A. 't Hooft, thans officier van justitie bij de arrondissements rechtbank te Brielle. Z. M. heeft benoemd tot griffier bij het kanton gerecht te Oud-Beierland Mr. J. K. van Weel, wonende aldaar. Z. M. heeft den laten luitenant F. de Groof, van het 2de regiment infanterie, op nou-activiteit ge steld en zulks in afwachting dat omtrent hem nader zal worden beschikt. De kapt.-ingenieur H. T. Schalkeu wordt met den Isteu Sept. e. k., op zijn verzoek,eervol ont heven als leeraar in de genievakken voor de cadetten van de militaire academie, gedetacheerd bij de polytechnische school te Delft, en keert op dien datum tot het dienstdoend wapen terug. i 'i BINNENLAIV t>. Amsterdam, 15 April. Door de directie der Holl. Spoorwegmaatschappij (Oostei spuortveg) werd hedenmiddag io het openbaar aanbesteed: Het maken, voltooien en ooderhoudeu der aar- debaan, met de spoorbaan eu eenige andere wer ken, tusschen Amsterdam en Hilversum. Minste inschrijver de heer J. de Klerk, te Werkendam, voor de som van ƒ588,000. Den Haag, 15 April. Voor het bouwen en leveren van twee loodskotters, met beschieting en mastgesiel, heden aan het departement van Marine aanbesteed, waren vier biljetten ingeko men en was de minste inschrijver de heer p. Haverkamp te Am9leidaui, voor f 23900. Door Burg. en VVeth. is heden ten raad- huize alhier aanbesteed: het rioleeren, ophoogen en bestraten van twee sloppen in de badhuis straat te Scbevingen. Van de vier voor dit werk ngekomen biljetten was het minste dat van den heer Bosman te Rotterdam, voor f 3160. Botterdam, 15 April. Voor de Nederlandse!) Amerikaansche Stoouivaartmaatsch. alhier ziju bij de bouwmeesters Rob. Napier Sons te Glas gow twee stooouischepen in aanbouw, ieder groot ruim 3000 tonnen, met ruime eu doelma tige inrichtingen voor eerste- en tweede klasse passagiers en emigranten. Deze schepen zijn be stemd om, met de stoomschepen Rotterdam Maas, een geregelden halfmaandehjkschen dienst tus schen Rotterdam en New-York te onderhouden. Van wege den heer L. J. Lelèbre, tirina Weijgand eu Comp. in den Haag, zal tegen het laatst dezer maand, als wanneer de nieuwe mu ziektempel Hollandia iu de officieren-sociëteit hier ter stede zijne voltooiing zal hebben bereikt, de tentoonstelling plaats hebben van pianos naar Indisch model, muziektempels, van ncoustische apparaten, orchestenbouw enz. en wel in een der zalen van de Koninklijke Ned. Jachtclub, daartoe door het Bestuur dezer vereenigtng be langloos afgestaan. Deze tentoonstelling beoogt een weldadig doel, daar de opbreugsl er van strekkeu zal ten voor- deele van de noodlijdendeu op Middeu-Java, die door hongersnood geteisterd worden. Voor de Rechlbauk alhier stonden twee personen terecht wegens oplichterij. Zij hadden zich te Gouda vervoegd lij een agent van een remplapanten-bureau, waar éen hunner zich al9 plaatsvervanger voor de nationale militie beschik baar stelde, terwijl de auder als diens aanbrenger fungeerde. Zij verklaarden daarbij, dal er voor zijne indiensttreding geene verliin lering bestond en io het bijzonder dat de adspiraut ongehuwd was. Er werd daarop een contract gesloten, waar bij een der bekl. zich als plaatsvervauger ver- boud tegen f 4UU, waarvan hij f 2U en zijn mak ker f 5 ontving. Later bleek, dat hij, die zich verbonden had, gehuwd was. De Rechtbank ver klaarde heden deu bekl. schuldig aan bedriege- ltjke oplichterij, nain hun armoedigen toestand en de teruggave van het verkregen geld als ver zachtende omstandigheden aan, en veroordeelde hen ieder tot eene cellulaire gevangenisstraf van twee maanden. Utrecht, 15 April. De Gemeenteraad heeft be sloten, om bij gelegenheid van de hier ter stede te houden algemeene vergadering en bet congres der Nederlandsche Maatschappij tot Bevordering der Nijverheid een volksfeest te geven. Harderwijk, 15 April. Den 20sten dezer zal van bet Koloniaal Werfdepot alhier naar het Nieuwediep vertrekken een detachement sup pletietroepen sterk 70 man, waaronder drie offi cieren, ten einde dien dag aldaar te embarquee- ren aan boord van het via Sun naar Batavia bestemde stoomschip Willem kroonprins der Nederlan den. Het bevel over dat detachement is opgedra gen aan den kapitein der infanterie van liet O-I. leger E. L. G. J. Verdooren, die van verlof naar Java retourneert en tot inedegeleide van de 2do luitenants van dat leger van Haafteu, Blomme- stein en Heutz. Workum, 12 April. Het natuurkundig gezel schap alhier heelt gisteien bij het eiodigen van ziju wintervergaderingen besiolen tien gulden bij te dragen voor een op te richten gedenkteeken ter eere van wijlen den hoogleeraar Kaiser. KOLONIËN. Paramaribo, 18 Maart. Bij koninkl. besluit is de heer A. Cohen erkend en toegelaten als Britsch vice-consul in deze kolonie. Den heer J. F. A. Cateau van Rovelt is, op ziju verzoek, een bitmenlandsch verlof voor zes weken verleend; zijne fur.ctiën als ageut-ge- neraal voor de zaken der immigratie zullen in middels worden vervuld door den heer G. Duyc kinck, commissaris, belust met het staatstoezicht te Paramaribo. Volgens een ingezonden artikel inde Wetl- Indièr, is in den Haag eene vereeniging tot stand gebracht, welke, gesteund door zeer aanzienlijke, kapitalen, zich ten doel stelt om SuriDaute door het in cultuur breugeu van eene groote uitge strektheid gronds uit haar verval op te hellenen is bereids bij de regeering concessie gevraagd de daartoe betrekkelijke stukken moeten reeds her waarts gezonden zijn. Op de plantage Johann en Margaretha heb ben eenige ongereldheden onder de Chioeezeu plaats gehad, waarbij den directeur lichte verwon dingen ziju toegebracht. Curasao, 15 Maart. Bij Gouvernements-besluit is de heer Mr. G. R. Palm benoemd tot kanton rechter alhier. Men verneemt uit Venezuela, dat in de hoofdstad Caracas op plechtige wijs de wet is afgekondigd, waarbij het burgerlijk huwelijk in de Vereenigde Staten van Venezuela verplichtend wordt gemaakt, alsmede de wet, waarbij regis ters vun den burgerlijken stand aldaar worden ingt voerd. hüitenland. \r FVanlxrij lx. Er is een proclamatie verschenen van den heer Barodet aan de kiezers van het departement der Seine. Daarin wordt o. a. het volgende gezegd: „De op tnij gevestigde keus strekt ten bewijze van de solidariteit, weike de groote steden onder ling verbindt in de verdediging der gemeentelijke vrijheden. Ik ben door de democraten van Lyon afgevaardigd met een drieledig doel, nl. ten eerste de onmiddellijke ontbinding der vergadering van Versailles; ten tweede de volstrekte onschend baarheid van het algemeene stemrechtten derde de bijeenroeping biunen een kort tijdsverloop van ééne enkele vergaderiug. Het Journal officiel bevat een besluit, waarbij de kiezers van Loir et Cher, Charente inférieure Rhöne en Haute-Vienne tegen 11 Mei worden opgeroepen. Aanst. Zatoidag vertrekt het stoomschip Loire weder van Toulon naar New-Caledonië, met 65U veroordeelden tot dwangarbeid. Irt dezelfde haven zullen eerlaug proefnemin gen plaats hebben met drijvende lorpedos, uit gevonden door den schout-bij-nacbt Bour geois. Te Parijs is een zonderling bedrog ontdekt. Zekere T. in de Rue St.-Hartin verkocht zeer goedkoope koffie aau de kruideuiers, zoowel iu booncu, als gemalen. Men heeft echter bespeurd dat die „kolfie gemaakt was van broodkruimels, narde en eeu geriuge hoeveelheid koffie. Het Petit Journal deelt mee, dut de instructie van het proces tegen Bazaiue eindelijk afgeloopen is. Het lijvige dossier bevindt zich thans tn handen des Ministers van oorlog. U>uitschla.ncl. De Reichs-Anieiger van 12 April bevat eene aan schrijving van den minister van financiën aan de provinciale regeeringeu, waarbij zij uitgenoodigd worden om te zorgeu dat bij de openbare kassen geeue Oostennjkscbe zilverguldens worden aan genomen, waarvan de circulatie in den jougsteu tijd op eene in het oog valleude wijze is toege nomen, eu ten aanzieu van welke geene uitzon dering gemaakt is op de bestaande verordening, welke het aanuemeu vau alle vreemde muntsoor ten btj de opeubare kassen verbiedt. Volgens de Kreuzieilung zal de Scliacb van Perzië deu oden Juni te Berlijn aangekomen. Een 2ötal leden van den Gemeenteraad van Straatsburg, hebben tegeu de al'zettiug van deu ut Sll sn ge iu ra bo tv ee la ui w bnrgemeester Lauth geprotesteerd, zoomede het besluit, waarbij aan den directeur van tie Back als regeeringscommissaris tijdelijk! betrekking van burgemeester is opgedragen besluit dat genomen is op grond der wet van Februari 1872. In het protest wordt gezegd de heer Lauth slechts in een private bijeenko en als particulier heeft te kennen gegeven hij alleen in de hoop op de terugkomst F rausden in 't land is gebleven. De wettig) van zijne afzetting wordt alzoo betwijfeld der wordt gezegd, dat de beer Backnietderl waarden in zich vereenigt, om het voorzitter») van den geineeuteraad waar te nemen. De regeering heeft, ten gevolge van dat test, op grond van art. 13 der wet van 1855 gemeenteraad voor twee maanden geschorst den directeur van politie Back belast met' waarnemen der fuuctiën van den gemeente,, (Spanje. Omtrent het beleg van Puigcerda worden de volgende bijzonderheden vermeld. Saballs 1200 a 1500 man. De belegerden telden 650 waaronder 50 soldaten. Aan geen van beide den had men geschut. Puigcerda ligt op hoogte en is omringd door bouwvallige mui maar de stad is slechts van ééne zijde gemakl lijk te naderen. Nadat de belegerden eeu etmaal hadden gevut raakten huune patronen op. Indien de Carli; toen versterkiug hadden ontvangen of kraebtj pogingen hadden gedaan zouden zij biuneo stad hebben kunnen driugen. De alcalde ft had versterking en ammunitie gevraagd, dit echter te laat gekomen zouden zijn. De Curlisten hebben hunne gekwetsten ,m genomen; hunne dooien hebben zij, naar meent, verbrand. Kolonel Cabrinety heeft opt| tocht naar Puigcerdé te Ribas den cabecillaüt gevangen genomen. Zes gewonde Carlisieo ir, den verpleegd in het hospitaal van Prades. Uit Perpignau wordt van deu 12den getó Te Mariresa ziju 6000 man troepeu aangekotnti daar onder het regiment van Estramaduraenoj der eene afdeeling artillerie zich teekeneu rif insubordinatie vertoonden. Generaal Velarde bei 40 muiters doeu gevangen nemen. De Diritto meldt, dat de hertog van Ao- eeu boek zal uitgeven over zijne regeering Spanje. Het werk zal beginnen met de omwe teling van 1868. Rusland. Volgens berichten uit Khiwa heeft de Kbt, eeuige zijner raadslieden ter dood doen breng]" eu anderen doen arresteeren. Ook wordt gemell dat hij de iu gevangenschap gehouden aan het Russisch Oren burger detachement heel"' teruggezonden. joa Niet minder dan 28 goudbeddingen zijn verschillende pluatsen iu Oostelijk Siberie oU dekt. Meerendeels worden zij reeds geëxploiteei] Zweden en Noorwegen. Uit Stockholm wordt onder dagieekeuing vd 8 April aan de Norddeulscke Ally. Zeit. geschrevej lil de vorige week is in eene vereenigde zi ting vau de beide Kamers des Rijksdags overgi gaun tot eene gemeenschappelijke stemming li beslissing vau onderscheiden punten, waaromtret door de Kamers tegenstrijdige besluiten wart) genomen. Bij deze van tijd tot tijd voorkomen] vereenigde zittingen meten de partijen hare kraclj ten, weshalve zij altijd de bijzondere aanticlj van het publiek tot zich trekken. Ditmaal «t liet gewichtigste punt van behandeling de vi minderiug van de civiele lijst des Konings u 1U0.Ü00 rijksd., waartoe de Tweede Kamer besta ten had, maar die door de Eerste Kamer re worpen whs. In de vereenigde commissie hieromtrent eeu vergelijk tot staud gekomeu.d bij de oppositie, de zoogenaamde laudmansparl de hoop had opgewekt dat het besluit der Tweetj Kamer zou gehandhaafd worden. Zij is echter die hoop teleurgesteld, daar bij de gemeenscbi| pelijke stemming de vermindering der civiele liji met 167 tegeu 148 stemmeu (127 van de Tweei| eu 21 vau de Eerste Kamer) verworpeu werd Niet gelukkiger is de lauduianspartij ten aa zien van andere punten geweest. Zoo werd mf 160 tegeu 156 stemmen de instelling eener mi nisterieele commissie voor het uitwerken der welf ontwerpen goedgekeurd, en met 159 tegeu lik, stemmeu de door de Tweede Kamer lot op helft vermindeide som van 950,000 rijksd. voor uitbrcidiug der vestingwerken van Karlskroua haar geheel bewilligd. Het noodzakelijk gevolg van dezen uitslag^ zaak zal, volgens de dagbladen der landmail partij, wezen dat zij van nu af in de provincial! vertegenwoordigingen (welke onder anderen ooi de leden der Eerste Kamer te verkiezen hebben)! veel meer moeite zal doen om bij de eerstvol geude verkiezingeu mannen van hare partij ïtrd* Eerste Kamer te brengen, ten einde ook daar ill meerderueid te erlangen, eu aau de voorstanden van eeu „goedkoop staatsbestuur", het overwicb^ in de beide kamers te verzekeren. Een bij deu Zweedscben Rijksdug ingedieui voorstel tot wijziging der kieswet is iu de beid» kamers verworpen. Volgens de thans bestaaodi pi

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 2