AANBESTEDING Sedert SO jaren ADVERTENTIE N. Londen, 15 April. Aan de Timet wordt uit gonstaótïnópel, ouder dagteekening vaü gisteren, getneld, dat Mebained Bushidi Shirvani Zati, oud- munster van financiën, benoemd is tot grootvizier. Beolitszakeu. Gewezen vonnissen in strafzaken door bet kan tongerecht te Leiden dd. 7 April 1873. S wegens op straat uiet centen te hebben gepleid. vuil in Geiueentewater te hebben ge worpen. i u inet ongeinuilbande bonden te hebben gereden. op een andere plaats visch te hebben gemarkt, dan door den Raad is aan gewezen. 1 vuur ongedekt over straat te hebben gedragen. I u bet maken van nachtelijk burengerucht. in den Rijn te hebben gebaggerd zon der consent van heereu van Rijnland. h zittende op een kar, bespannen met c ngemuilbande honden, te hebben ge reden. AAjli.1 Utbericiiteiï- Amsterdam, 15 April. Tarwe. Levering Mei 367 Oct. 348. Rogge Petersburg 194 bij partij. N. Galatz 203, 205, 193. J. Galatz 187, 190 192. Belgische 210. Levering Mei 195, 196; Oct. 196, 195. Raapolie, op zes weken, per 100 kg. 42ft; Vliegend 41*; Mei, 40%; Sept., Oct., Nov., Dec. Hit, 41 Lijnolie, op zes weken, 39*; Vliegend 38%; Mei 38%, Sept., Oct. Nov., Dec. 38*. Raapkoeken per 1000 kg. 88, 92. Lijnkoeken per 100 kg. 11, 14%; Koolzaad April 400; Oct. 405. GEVEILDE F£RC£EL£N, Geboudeu verkooping op Zaterdag 12 April aan den Burg alhier, ten overstaan van den notaris Mr. A. J. Wijnstroom: Eeu heerenhuis erf en tuin aan den Nieuwen Rijn, N°. 83, sectie 1, N°. 1889; in bod gebracht op f 7000, uiet gemijnd. Eeu winkelhuis en erf, aau de zuidzijde van bet Levendaal, hoek der Zijdgracht, N*. 23, sectie E, N*. 382; in bod gebracht op 3500, niet ge mijnd. Een huis eu erf aau de noordzijde vau de Klaresteeg aan den hoek der Mirakelsteeg N'. 20, sectie H, V. 1179; kuoper J. W. Hoogeustraaien tuor 526. Eeu huis eu erf aau de westzijde van de üorte Scheistraat, N°. 10, sectie 11, N"°. 385; koo- per J. Verhoog, voor 400. Twee huizen en erven aan de noord- en zuid- njde van de Kampersteeg N°. 1 en N°. 16, sectie E. N°. 818 en 839; gecombineerd koopers J. O. Jleysing o. s., voor 737. Zeven huizen met ruim open erf aan de oost zijde van de Mirakelsteeg, in het Hof van Zessen of de Van der Meer'spoort, N°. 1 tot 7, sectie H, N°. 1666 tot 1671 eu 1857; gecombineerd; kooper G. Elsbot, voor 1611. Twee huizen aun de oostzijde van de Mirakel steeg, N°. 26 en 28, sectie H. N°. 2132 eu 2131; gecouibiueerd; kooper N. Biuk voor 542. Een huis uan de oostzijde van de Mirakelsteeg, E'. 80, sectie H, N». 2130; kooper J. van Weeren, vuor I 270. Een huis aan de oostzijde van de Mirakelsteeg, |N». 32, sectie 11, N°. 2129; koopers J. C. Meijsing c. s., voor 270. Twee huizen aan de oostzijde van de Mirakel- iteeg, N°. 34 eu 36, sectie H, No. 2128 en 2127 gecombineerd; opgehouden op 915. Gemeenteraad. INGEKOMEN STUKKEN. De comm. van fin. beeft geen bezwaar om het [bdres van de schippers op Utrecht, ter hekoming van vrijstelling vau het zoogenaamd padgeld, 1 overeenkomstig de co clusie van het daaromtrent door B. en Ws. uitgebracht rapport voorloopig aan te houden, op grond dat eerlang voorstellen tullen worden ingediend betrekkelijk eetie op- ng van bet met de geuieente Utrecht en |Woerden gemeenschappelijk jaagpad. Zij behoudt zich evenwel voor om bij de be handeling van het adres zelve advies uit te bren gen aangaande de door adressanten gevraagde lintheffing, eu zulks in verband met het door de Ivommissie uitgebracht rapport naar aanleiding een voor eenige jaren ingedieud adres van hzelfde strekking. schrijving, van het Evangelisch Lutherscb Wees- en Oudeliedenhuis voor het jaar 1872 eu heeft daarop geene bedenkingen. De comm. van fin. heelt onderzocht de supple- toire beg rooting en den staat van af- en over drijving van het Heilige Geest of Arme Wees- en Kinderhuis voor het jaar 1872 en heeft daarop geeue bedenkingen. De comtn. van fin. heeft onderzocht de supple- toire begrooting en den staat van af en over schrijving, van bet Werkhuis voor het jaar 1872 en heeft daarop geene bedenkingen. De comui, van fin. heeft onderzocht de reke ning der Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier over den dienst van 1872, eu daarop geene bedenkingen vindende, raadt zij die goed te keu ren, in ontvang tot eene som van 475, in uit gaaf van f 408.21, zoodat van de toegestane gel den niet is gebruikt 66.79, hetgeen de rendan- len in korting zal strekken van de toelage over 1873. B. en W. bieden ter vaststelling aan eeu staat van af- en ovei schrijving op de begrootiug, dienst 1872, tot een bedrag van ƒ286.22, vau Hoofdst. V, art. 7, volgu. 97, belooningen en premiën der brandspuitlieden eu beambten, op Houfdst. 11, art. 5, tolgn. 75, onderhoud van riolen ad 9.89 en op Hoofdst X, art. 6, volgn. 143, kosten vau brandverzekering der gebouwen, ad 226.33, welke laatste posten geblekeu zijn niet voldoende te wezen voor de bestaande behoeften. De meer dere uitgaven zijn veroorzaakt, wat den post on derhoud vau riolen betreft, ten gevolge van bui tengewone herstellingen welke de pomp aan de Pieterskerkgracht vereisebte, wat aaugaat den laastgenoemden post ten gevolge van de over brenging der schilderijen van het Raadhuis naar de Lakenhal en de uitbreiding welke het mu seum van schilderijen successievelijk heeft on dergaan. De inleggelden en premiën zijn hierdoor moe ten worden verhoogd, terwijl de schilderijen welke vroeger op het Raadhuis werden bewaard, destijds begrepen waren ouder de assurantie van den inboedel vau dat gebouw. De heer Controleur der rijks belastingen alhier beeft verzocht dat het lokaal bij de Hooglandsche kerk wederom op den bestaanden voet ten dienste van de administratie der belastingen in huur worde afgestaan. Vermits tegen de inwilliging van dit verzoek btj B. en W. geen bezwaar be slaat, stellen zij voor om gezegd lokaal, kadas traal bekend Sectie F, n°. 241, bij continuatie ouder de hand te vei huren aan hel rijk, ten dienste van de ambtenaren van 's rijks belastin gen, voor den tijd van vijf jaren, in te gaan den lsten Mei van dit jaar en zullende eindigen uit. April 1878, tegen een huurprijs van ƒ50 per jaar, onder voorbehoud aan beide zijden om de over eenkomst ten alle tijde te kunnen omzeggen, mits die opzegging minstens zes maanden vooraf plaats hebbe. Tevens stellen B. en W. voor orn wederom gelijk vroeger te besluiten tot de onderhaudsche verhu ring voor den tijd van één jaar, ingaande den lsten Mei e. k., mitsdien eindigende uit. April 1874, van bet huis staande en gelegen buiten de voormalige Witlepoort achter de commissarishui zing van het Delftsche veer, aan het trekpad al daar, aan L. van der Weyden, voor de som van ƒ50. De commissie van financiën heelt geene beden kingen tegen deze voorstellen van B. en Ws. De comm. van fin. heeft onderzocht de supple- Kiire begrooting en den staat van af- en over Op het in handen van B. en Ws. gesteld adres van den hulponderwijzer A. M. Cattel, om met 1 Mei e. k. uit zijne betrekking te worden ont slagen, raden zij overeenkomstig het advies van den hoofdonderwijzer der betrokken school, den adressant het gevraagd ontslag tegen genoemd tijdstip eervol te verleenen. Het college van Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland heeft aau Gecommitteerden tot de Ad ministratie der Vereenigde Gast- en Leprooshui zen machtiging verleend tot verkoop van de lan derijen en inschrijvingen op het Grootboek staande ten name van voornoemde instelling, tot welken verkoop 17 October jl. werd besloten. Ged. Staten hebben daarbij tevens naar aanleiding van bij hun college iugekomen adressen van de fabrikanten J. Zuurdeeg en Zn. enz. en J. C. Zaalberg en Zn. enz. waarbij bezwaren werden ingebracht tegen deu voorgenomen verkoop der landerijen buiten de voormalige Mare- en de Hoogewoerdspoort voor zoover daarop zoogenaamde droogramen zijn geplaatst, aan adressanten te kennen gegeven dat hunne vergadering wat betreft het beweerd recht van opstal op bedoelde raamlanden, ook al kon dit worden erkend, daarin geen termen kan vin den otn aan het bestuur der Gast- en Leproos huizen de gevraagde machtiging te onthouden, daar alleen de burgerlijke rechter over bedoeld opstalrecht, zoo dit wordt tegengesproken, kan beslissen, terwijl de adressanten verder verwezen worden naar den Raad hunner gemeente, aan gezien, afgescheiden van het rechtspunt, het hier een zuiver huishoudelijk gemeentebelang betreft. Door bovengenoemde fabrikanten zijn dan ook reeds, voordat zij zich ter zake tot Gedeputeerde Staten hebben gewend, adressen aan den gemeen teraad ingedieud. Zij hebben daarin den wensch te kennen gegeven dat de zoogenaamde raamlan den niet zullen worden verkocht of, wanneer zulks geschieden mocht, de verkoop plaats hebbe ouder de lasten die daarop ten behoeve van de eige naars der droogramen en verdere getimmerten gevestigd zijn. Alvorens derhalve tot den verkoop der raam landen kan worden overgegaan, zal door den ge meenteraad aaugaande deze adressen eeue beslis sing behooren te worden genomen. Adressanten schijnen van oordeel te zijn dat de bedoelde landerijen niet aan hare tegenwoordige bestemming zullen mogen worden onttrokken, en dat de tegenwoordige eigenaren der droogramen eu hunne rechtverkrijgenden steeds dezelfde rech ten moeten kunnen blijven uitoefenen als hunne voorgangers hebben uitgeoefend. Het komt B. en Ws. voor, dat adressanten leu aanzien van de beweerde hun toekomende rech ten in dwaling verkeeren. Althans bet onderzoek van de stukken tot de raamlandeu betrekking hebbende, heeft hen, evenuun als heeren gecom mitteerden, in geenen deele tot de overtuiging geleid, dat de eigendom dier landerijen op zoo danige wijze zoude zijn beperkt, dat daaraan nim mer eene andere bestemming dan de tegenwoor dige zou kunnen worden gegeven, tengevolge waar van bezwaarlijk tot den verkoop zoude kunoen worden overgegaan. Dat overigens door de fabrikanten hier ter stede sedert meer dan twee eeuwen de bedoelde lan derijen met ramen zijn bezet ten behoeve van hunne nering, en dat het stedelijk bestuur steeds zich heeft beijverd oui ook in deze den bloei van bet fabriekwezen te helpen bevorderen, is volko men overeenkomstig de waarheid. Haar het B. en W. voorkomt schijnen er ten behoeve van de labrikeurs geene zoodanige rech ten op de raamlanden te zijn gevestigd, waar door zoade worden verhinderd dat die landen bij evemuëelen verkoop vrij en zonder lasten aan de koopers kunnen worden overgedragen, zoodat B. en W. veruieenen dat de door adressanten aan gevoerde bezwaren geen grond kunnen opleveren om op het Raadsbesluit van 17 October terug te komen en alzoo niet tot den verkoop der raam landen over te gaan. Eene tweede vraag behoort evenwel thans ter sprake te worden gebracht, namelijk of er wel licht andere redenen bestaan om een gedeelte der raamlanden van den verkoop uit te sluiten, en daarvuor bestaan termen wat de landen bui ten de Marepoort betreft. In de eerste plaats wijzen B. eu W. op de uitbreiding der gemeente, waartoe te eeniger tijd wellicht binnen een uiet te ver verwijderd tijdstip zal moeten worden overgegaan, en als dan zullen de aau deze zijde der gemeente gele gen gionden voor de gemeente van veel belang kunnen worden geacht. Vervolgens is het niet ouwaarschijulijk dat de stedelijke gasfabriek ook na de vergrooting van het daarvoor bestemd terrein, welke thans wordt ondernomen, later bij vermeerderende behoeften wederom uitbreiding zul behoeven, in welk geval de aaukoop van terrein niet dan tegen aanzien lijke geldelijke opofferingen zoude kunnen ge schieden. In de derdu plaats ligt de Schietbaan grooten- deels op grond behoorende tot dien welke be kend staat ten name van de Gasthuizen, en is slechts eeu klein gedeelte daarvau geplaatst op aan de gemeenie behoorend terrein. Al deze omstandigheden schijnen meer dan voldoende redenenen op te leveren om van den openbaren verkoop der Gasthuislanden de buiten de Marepoort gelegen raamlanden uit te zon deren. B. en W. stellen den gemeenteraad dien ten gevolge voor de aan heeren Gecommitteerden bij Raadsbesluit van 17 October jl. verstrekte mach tiging tot den openbaren verkoop der bezittingen van de Administratie der Vereenigde Gast- en Leprooshuizen in bovenstaanden zin te wijzigen, en daarvan aau adressanten als beschikking op hunne adressen kennis te geven. Bij de ophef fing dier administratie zullen alsdan de niet ver kocht wordende landerijen aau de gemeente kun nen wordende overgedragen. LAATSTE BERICHTEN. Den Hang, 15 April. De Tweede Kamer der Staten-Geueiaal is tot hervatting harer werk zaamheden bijeengeroepen tegen aanstaanden Dinsdag, den 22 dezer. Z. K. H. Prins Frederik vertrekt morgen naar Berlijn, naar wij vernemen, ter bijwoning van de huwelijksplechtigheid van prins Albert van Pruisen, zoon van H. K. H. priuses Marianne der Nederlanden. De heer Gorham, minister-resident van de Vereenigde ötateu van Noord-Amerika bij ons Hof, heeft hedeu vroegtijdig zich naar Londen begeven, ten einde van daar verder naar Ame rika te vertrekken. Voorafgegaan door de muziek van de jagers heelt een gedeelte van het Koninklijke corps scherpschutters van den Haag, na te 8 uren aan de Boschbrug te zijn aangetreden, op den twee den Paaschdag eene militaire waudeling gedaan naar Leidschendam. Het was tegen balftwee hier teruggekeerd. HUWELIJKEN, GEü003Tfc8 EN STERFGEVALLES. Eerste Huwelijks-Afkondiging te Leiden van den 13den April. If. II. van Munster jrn. 29 j. en T. G. Ooster beek jd. 36 j. A. J. F. Scheephorst jm. 25 j. en M. W. Bink jd. 31 j. W. F. Slieker jm. 26 j. en G. van der Wijs jd. 29 j. A. Ruigrok jm. 26 j. en J. H. G. Wobbe jd. 21 j. E. H. Mertens jm. 30 j. en A. C. Noest jd. 21 j. P. van Eijk wedr. 38 j. eu C. A. C. H. Bisdom jd. 29 j. L. Stakenburg jm. 19 j. en J. Staffe- leu jm. 20 j. A. G. Dreef jm. 24 j. en C. M. Spierenburg jd. 21. H. de Kier jm. 26 j. eu A. J. Visser jd. 24 j. F. Stam jm. 24 j. eu E. J. C. Kraft jd. 19 j. J. D. Bulk jm. 22 j. eu J. van Vuuren jd. 22 j. A. Hiep jm. 31 j. en M. de Haas jd. 26 j. H. van der Veen jm. 35 j. en A. Rueck wed. 51. j. 'I'HJtHMOMETEH VAN FAHRENHEIT. morg. morg. nam. nam. nam. avond a.ond. 6 IL 8 a. 12 a. 4 Q. 5 Q. 8 u. 10 u. Maaod. 63' 52* 48' Dinsdag 46" 60° 69° 69' Wind: Dinsdag-middag 4 u. Z. O. Ondertrouwd ANTON GERARD VAN HAMEL, Waalsch Predikant, Weduwoaar van J. M. van Goens, SN ELISABETH MARGARETtIA DE KOK. Rotmldam en Bolswaed. Eenige kennisgeving. Bevallen van eene Dochter C. M. T. COE- BERGH SCHERMER. Lsidsn, 13 April 1873. Voor de vele en treffende bewijzen van deel neming, ons betoond zoowel bij de ziekte als bij bet overlijden van onzen veel geliefden zoon, be tuigen wij hiermede aan allen, zoo binnen als buiten de stad, onzen harteltjken dank. C. B1EMOND. J. S. A. B1EMOND Ross. Beiills, 12 April 1873. De Commissie tot regeling der Collecten eu Inschrijvingen voor hel Standbeeld vuu Pleter Adrl- aanszoon van der Werf, weusclieude dat ellz inwoner dezer Stad of Omstreken, geen uitge zonderd, de gelegenheid hebbe zijne bijdrage ie storten, acht noodig het volgende bekend te maken 1°. Op den morgen vau Donderdag den ipt» April zulleu vanwege den Heer der Gebuurte Inteekenlyaten worden aaugeboden aau de hooiden der gezinnen, van welke uien verwachten kan dat zij het goede voorbeeld, gegeven door ile leden der Commissie en door Burgemeester en Wethouders, zullen navolgen; 2°. De Heer der Gebuurte, bijgestaau door eeu lid der Commissie, ot een dezen vervangeud, zal roudgaau met eene Schaalcoilecte aau alle hui zen, ook déér, waar reeds luleekeulijsteu zijn of nog zullen aaugeboden worden, om kinderen en dienstbodeu ook in de gelegenheid te stellen iets te kunnen bijdragen. Zoo werken allen inede eene heilige schuld af te doen aan de nagedachtenis vau een man, van wiens moeden trouw Leider, onze goede stad, ja ons geheel Va derland, nog de schoone vruchten plukken mag. op Donderdag 24 April 1873, des namiddags te één uur, ten kantore vau den Weled. Heer J. J. VAN UEUKELOM, vuu de vergrooting vnn een FABRIEKGEIBOCTW. Bestek eo teekeuiugen liggen ter overname ten huize vau C. BLANSJAAR, op het Broeilerpad buiteu de Hoogewoerdspoort. De aanwijzing in loco zul geschieden op Don derdag 17 en Woensdag 23 April, des middags te 12 uren. verheugen zich de Hennenpfenjnlgsche Lik doorn pleistertjes iu eeu steeds toenemend ver bruik, omdat deze werkelijk datgene volbren gen, wat zij beloven, namelijk geheels bevrij ding van ne zoo kwelleude eksteroogen. Deze pleistertjes zijn a ÏO Cents per sink alleen ech te koopen bij (Q. 1425.) N. H. MWEHEH, te Leiden, Mare.

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 3