N". 4043. Woensdag A'. 1873. 16 April. LEID8CB DAGBLAD. PR1JH UUZUR COURANT. Voor Leiden per 8 meendenƒ3.00. Frenco per poet,8.86. Aieonderiijke Nommeri0.06. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PUIJM IJK li AOVRRTRNTIUN. Voor Endoren regel10.16. Grootere letten neer de plnrteroimte die ep beeleen. LEIDEN, 15 April. Ons verslag over het verhandelde in de ver- dering der algemeene (conservatieve) kiesver- niging in Nederland vóór en na ons door og verschillende andere, ook anti-liberale bladen pgenomen en waarop geenerlei tegenspraak is evolgd kan, dit spreekt van zelf, bet Haagsche ij blad niet zeer welgevallig zijn geweest. Toch had men vso die zijde verstandiger ge- laan door maar stillekens te zwijgen veel ver landiger althans dan te trachten zich inet een icnvoudige hatelijkheid van persoonlijken aard, egen een onbekende, van de onaangename zaak if te maken. De N. R. Ct. heeft gevraagd of ons verslag juist vas? Of 't waar was dat in de conservatieve ereeniging duidelijk en onbewimpeld is ver haard, hoe alkeerig men is van den toon der lonservatieve bladen in 't algemeen en van het [lajblad in 't bijzonder? Wat antwoordt daarop et Uagblud? „Kan van iemaud, die in een politieken kring, waaruit zijn politieke overtuiging, t'il y en a, letn moest terughouden, binnentreedt om er de erachtelijke rol te spelen van spion en die wat ij daar gehoord of niet gehoord heeft terexploi eeririg overlevert aan de politieke tegenpartij, kan an zoo iemand éen oogenblik ondersteld worden, at hij iets anders als onwaarheid zou gesproken hebben Men ziet het aangevoerde wordt niet weder- Itgd; men verklaart niet: dit of dat is door nie mand gezegd men vraagt eenvoudig of iets an ders kan worden „verondersteld" dan het Dagblad lelf weet dat niet het geval is? Ed zoo strooit men de menigte zand in de oogen. Als het Dagblad zich er over beklaagde dat .Einer von unseren Leulen zelf het geheim heeft ver- jilapt en zoodoende het wachtwoord aan al de :onservatieve bladen gegeven om geen woord /over de vergadering te zegeenkrachteloos heeft (gemaakt; als 'l „in zak en asch" zit over de ver sedering, van ziju eigen „vrienden" ondervonden; sis 't angstig uitziet naar de toekomst; ja, des uoods, als het vuur en vlam spuwt tegen de Hoordstar die, in de vergadering geprezen, daarvan weer gebruik maakte om uitstel van executie te vragen dan willen we dat alles met den mantel der liefde bedekken in wanhoop kan men zich allicht te buiten gaan. Maar als het Dagblad ons verslag eenvoudig be Iautuoordt met den schrijver lid van de con servatieve kiesvereeniging en toch tegenstander vbo het Uaagsche blad een spion te noemen, dan zal het zichzelf nóg meer veroordeeien dan de vrienden 't reeds duen. Wat wij loyaal zoudeu hebben geacht ware: dat het Dagblad tegenover oos verslag dat het onwaar noemt eeu aoder relaas hadde mede gedeeld, waarvan de waarheid boven twijfel zou zijn verheven door de onderteekening van dege nen, die op de vergadering hebben gesproken. Deze zullen eohter ten genoege van het Dagblad de waarheid liever niet verbergen. Bij de heden gehouden verkooping van Cokes op het Raadhuis alhier, van partijen van 50, 10 en 5 hectoliters, wareu de hoogste prijzen f28.50, f 4.60 en ƒ2.25; de laazste 22.50, 4.50 en f 2.25. Bij de heden gehoudeu aanbesteding op het Raadhuis alhier, zijn aannemers geworden van: 1°. bet schoonmaken enz. der gemetselde brug gen benevens het vernieuwen van overdekken: late perceel, Joh. Verhoog, metselaar, voor 789; 2de perceel, Simon van Leeuwen, timmerman, voor 1662. 2". het verrichten van diepwerken in de stads grachten, Pieter van Beek, aannemer alhier, voor f 1154. Den 19den April a. s. zal van Rotterdam naar New-York vertrekken het stoomschip Catlor, ka- pitein de Boer, van de „Commercial Steamship Company", waarmede de gelegenheid is open gesteld tot het verzenden van gewone brieven, monsters en drukken, ingev. art. 60 van de post- wet van 1870. De depêches worden te 9 uren 's morgens aan kat kantoor te Rotterdam gesloten. In de eerste helft der maand Maart zijn aau het postkauioor alhier de volgende brieven be zorgd met onbekende adressen: Reusdorp, J. van Maien, Lurasco, J. Halleux, Wed. A. Temmink en G. J. v. d. Vliet, allen te Amsterdam; Mevr. Booden te Arnhem; N. v. d. Drilt en J. Vlasveld heiden te 's-Gravenhage; P. N. v. Ch. Koelen te Harderwijk; Mevr. Schel- tema-Dillié te Maassluis; Carlier te Noord wijk; W. C. de Groot te Rotterdam. In een II. Zaterdag in de residentie gehou den vergadering van het gewestelijk bestuur van Zuid-Hollund van het Nederl. Ouderw. Gen. is bepaald dat de gewone vergadering dit jaar zal gehouden worden te Leiden. Het gewestelijk be stuur bestaat voor de drie volgeude jaren uit de heereu Pontier, Dewald, Hofman en Schmal van den Haag als uitvoerende commissie, en de hee- ren Goedhart van Dordrecht, van Dijk vau Lei den, Lahbertou van Alblas<erdam, van Veen van Delft en Lalleman van Moordrecht. Morgeu (Woeusdag) vaogen in den Haag de provinciale acte-examens aan. Vierhonderd aspi ranten hebben zich daarvoor aangegeven; en wel 54 hulponderw., 90 hoofdond., 43 onderwijzers voor Fran8ch, 10 voor Engelsch, 10 voor Duitsch, 30 voor wiskunde, 7 voor gymnastiek, 6 voor teekenen en twee voor landbouwkunde; 28 bulp- ouderwijzeressen, U hoofdonderwijzeressen, 20 onderwijzeressen voor Fransch, 27 voor Engelsch, 13 voor Dniisch, 1 voor gymnastiek, 1 voor tee kenen, 48 voor haDdwerken en 4 huisonderwij zeressen. Zondag-middag omstreeks zes uren zag een wandelaar op den Singel lusschen de voormalige Koe- en Witie-poort een jongen in 'tgras liggen. Hij dacht dat de knaap sliep en beproefde te vergeefs hem wakker ie krijgen. Gelukkig kwam de heer Schretleu, chirurgijn, dien kaut langs. Deze zag dadelijk dat de jongen bedwelmd was en zich in een gevaarlijken toestand bevond. Op zijn raad werd de jongen in een deken gewik keld en in een wagen den Singel af gereden, en daarna in een schuitje naar huis gebracht, waar de patiëut weldra bijkwam en herstelde. Het drinken van een paar glazen Beiersch bier aan „de Vink" en het schommelen inoet de oorzaak zijn van dit ongeval, dat zeker schromelijke ge volgen had kunnen hebben. Het Verslag der Tweede Kamer over de wij ziging der uiilitiewet, strekkende tot afschafiiug der plaatsvervanging en uommerverwisseling, be' helst eeue zeer uitvoerige gedachtenwisseling over het voorstel zelf en over het verband met de algemeene organisatie des legers en der levende strijdkraclueu. De Commissie van rapporteurs is het eens met de hoofdbedenking, in de afdeeliDgen geopperd, dut het weuschelijk en noodzakelijk is, dat een zoo gewichtig vraagstuk niet tot oplos sing worde gebracht, dan wanneer de Kamer tevens iu de gelegenheid zij gesteld, over eeue algemeene herziening van de wetten op de militie en schutterij te oordeeleu. Door het ontwerp, zooals 't daar ligt, zal het doel niet worden be reikt. Bij de Tweede Kamer der Stateu-Generaal is ingekomeu eeu wetsontwerp tot sluiting eener overeenkomst met de gemeeute Bergen-op-Zoum betreffende den kosteloozen afstand van wegen en waterleidingeu op de voormalige vestinggron- deu aldaar. Een buitengewoon bijvoegsel tot de Nederlandschc Staatscourant bevat het volgende: Volgens een heden bij bet Departement van Koloniën ingekomen regeeringstelegram van Bui tenzorg, d. d. 13 April, heeft de Gouverneur- Generaal, bij een telegram, den 9den dezer door den gouveinements-couimissaris van Atchin ver zouden (dus vermoedelijk den llden te Penang aangebracht om naar Java te worden geseiDd), de volgende berichten ontvangen Na de oorlogsverklaring heeft Atchin getracht weder uitstel te verkrijgen. Nieuwe onderhan delingen zijn geopend, maar weder afgebroken, omdat Atchin geen bepaalde antwoordeu wilde geven. Daarop zijn door onze oorlogschepen (die den gouvernements commissaris naar Atchin had den vergezeld) de vijandelijkheden tegen de ver sterkingen begonnen en met kracht voortgezet. Den 5den dezer kwamen de troepen aan. Door den commandant der expeditie werd, met vier compagnieën, eene verkenning aan den wal gedaan, die bevredigend afliep. Op den 8ste» debarqneer- den de troepen, inet uitzondering van de cavalerie en een gedeelte van de artillerie, die den 9den volgden. Het gebeele debarquemeut is goed ge slaagd. Dadelijk werden de operatiën begonnen. Mm ondervoud een hardnekkig verzet, met groote doodsverachting. Tot dusver zegepraalden onze wapenen. Het geschut der schepen bewees uit muntende diensten." Bij het Departement van Koloniën is dus niets gebleken van de aanvraag om versterking, in het door de dagbladen verspreide telegram van Reuter bedoeld. Zooals hier boven is gezegd, werd bet bericht van den gouvernements-coinmissaris, van Atchin verzuilden op 9 April, vermoedelijk eerst den llden te Penang aangebrachtwaarschijnlijk had dus Reuters Office geen tijdingen omtrent latere voorvallen, dan waarvan door den Gou verneur-Generaal mededeeling is gedaaD. Volgens een regeerings-telegram, dd. 13 April, kwamen de nadere berichten uit Atchin hierop neder: Bij den aanval op eene versterking op 8 Aptil bleven van den vijand 80 dooden achter. Van onze zijde werden gewond 5 officieren en 41 minderen, terwijl 9 minderen sneuvelden. Op den negendeu weid eeue versterking, waarin door de Ma mix bres geschoten was, zonder tegenstand genomen. Bij offensieve verkenning werd tot dus verre vau de Kraton geeu weerstand ondervon den. Den tienden zou de hoofdmacht oprukken. Men had gunstige verwaohtingeu. 'Van Reuters Office is het volgend telegram uit Penang zonder dagteekening ontvangen: De Nederlanders hebben twee verdedigings werken der AtchineezeD genomen en maken zich gereed om het paleis van den Sultan aan te vallen. Er is naar Batavia geseind om verster king. Men bericht, dat de vier kleinere schepen, wier vertrek naar O.-Indië eerst in 't najaar bepaald was, ter zake der Atchiu-aangelegenbeden en op aandrang van den Minister van Koloniën, spoe diger naar Indië zullen steveuen. Naar men verneemt, zou bij eenige officieren van het leger hier te lande het voornemen bestaan om zich tot de regeering te wenden, met ver zoek, aan de expeditie tegen Atchin deel te mogen nemen. Naar men verneemt, bestaat bij de regeering het voorneineu om aan de verschillende forten en sterkten m de Utrechtscbe linie uitbreiding te geven, der het oprichten o. a. van aarden batterijen, daar naar het ooideel van bevoegden de sluiting van de linie nog niet voldoende ge waarborgd is. Douderdag had een groote instructie iu zake „den dubbelen moord" plaats. Naar wij verne men, heeft de Jong zich bij die gelegenheid a s een bezetene aangesteld en door ziju razen en tieren 't hooreu der getuigen, ja 't schrijven van den grillier zeer bemoeielijkt. In de volgeude week zal audermaat een groot getuigenverhoor gehouden worden. Het Huisgezin opent eene inschrijving om „de Zwitsersche geestelijkheid tegenover het baar aaogedaan geweld te oudersteuneu". Redactie en Administratie van het blad stellen zelve eeue bij drage van f 50 beschikbaar. De kapitein-luitenant-ter-zee W. F. de Bruyn Kops, laatst behoord hebbende tot het eskader in Oost-Iudië, en van daar den 6deu dezer in Neder land teruggekeerd, wordt met dien datum op no u-activiteit gesteld. Z. M. heeft benoemd tot kantonr. te Cortgene Mr. B. M. de Jonge van Ellemeel, thans griffier bij het kantonger. aldaar. Z. M. heeft aan den met verlof hier te lande eruggekeerden uiagazijnai. der art. 1ste klasse (majoor) van het leger in Ned.-Indië J. IJ. Gre- velink, met ingang van 1 April 1873, wegens ongeschiktheid tot bet gaan hervatten van den werkelijkeu dienst, tea gevolge van lichaamsge breken, eeu eervol ootslag verleeud uit Zr. Ms. militairen dienst, met toekenning van pensioen. BlNiN JEIV A.IV I>. Amsterdam, 14 April. In de debating-society Vooruitgang zal op Woensdag e. k. worden ver dedigd de volgende stelling: „Het tooneel ten onzent verkeert in een staat van verval en belooft ook >u de naaste toekomst weinig goeds." Den Haag, 14 April. Valschc munt. Talrijk warei. in den iaalsien tyd de kennisgevingen en waarschuwingen tegen het in omloop brengen van valsch geld hier te lande, voerende dezen of genen beeldenaar of dat of eeoig ander jaartal. Verzoek tot opsporing werd gedaan, maar tot dusverre vruchteloos; niettegeustaaude de pogin gen van justitie en politie. Thans is hier ter slede ontdekt eeu peisoon, die deze industrie scheen uit te oefenen. Deze outdekking ging gepaard onder de vol gende omstandigheden EeD handelaar iu Borstels kwam Zaterdag-avoud in eene tapperij op het Spui alhier en stelde den kastelein, voor hetgeen deze aan hem in ruiling had gegeven, een gulden ter haud, die den kas telein zeer verdacht en valsch voorkwam, zoodat hij meende daarvan inmiddels aan de politie te moeten keunis geven, die zich niet liet wachten en den Lorsielhandelaar naar het commissariaat uiedenam. Daar gekomen werd de aangehoudene gevisi teerd en bevond uien dat in zijn mand een zakje verborgen was, waarin zich eveneens een valsche gulden bevond. Vervolgens begaven de commissaris van politie Beukuiau en de inspecteur Strang zich naar de woning van den aaugeliuudene, gelegen in een hofje aan den Noordwal, alwaar men iu eene soort van poppeukast heeft ontdekt twee rood kopereu vormen, in een waarvan het borstbeeld van koning Willem III en in de under het rijks- wapen gegoten was, benevens een valscbe gulden, terwijl bovendien op den schoorsteen eeu klomp letterspecie lag, alle welke voorwerpen door de politie werden in beslag genomen. Bovendien was er een fleschje aanwezig bevat tende een chemisch praeparaatde commissaris nam daarmede een proef, met dat gevolg dat een daarin geworpen cent oogenblikkelrjk ver zilverd werd. De aangehoudene, zekere G. S., oud 49 jaren, is eergisteren naar het huis van arrest overgebracht eo ontkent alle schuld. Het moet de eerste maal in een tijdvak van 25 jaren zijn, dat zulk eene outdekking hier ter stede geschied is. Rotterdam, 14 April. De lieer A. de Monehy, thans agent der Nederlaudscbe Bank te Gro ningen, is benoemd tot directeur der Bijbank alhier. Katendrecht, 14 April. Gisteren werd deze gemeente door eeu hevigen brand geteisterd. In de hoofdstraat, die zich links van den Veerdam uitstrekt, ontstond omstreeks 7 uren brand in het armoedigst gedeelte der buurt, vau den Veer dam komende, ter linkerzijde van de straat. Hoe en waar de brand is aangekomen, kan niet wor den gezegd, daar het vuur zich iu de uitgedroogde, met riet gedekte gebouwen met zulk eene ver bazende snelheid verbreidde, dat in een oog wenk een aantal woningen tegelijk in vlam stonden. De vuurgloed was ontzettend, zóó dat men aan de overzijde der rivier ailerwege getuige van bet onheil kun zijn en de brandweer onverwijld in beweging kwam om hulp te ver- leeoeu. Dit ging met zóóveel vlugheid en ijver in 't werk, dat de Rotterdamsche brandweer het eerst op het terrein aanwezig was; de brand spuit n». 20, met ongelooflijken spoed, door mid del van de veerboot den overkant bereikende, gaf het eerst water. Eerst daarna verschenen de spuiten van Katendrecht en Charlois, toen de Rotterdamsche spuit van Fijenoord en vervol gens nog een aantal Rotterdamsche spuiten, die door de veerboot werden aangebracht. De vlammen sloegen geweldig om zich henen; te redden was

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 1