N°. 4037. A0. 1873. Maandag 7 April. STADS-BERICHTEN. PRIJS DEZER COURANT. Yoör Leiden per 8 maandenƒ8.00. Franco per post3.85. Afzonderlijke No miners0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTKNTIKN. Voor iederen ragel............ƒ0.15. Grootere letten naar de plaatsruimte die zij beslaan. BURGEMEESTER in WETHOUDERS VAN BEIDEN brengen ter kennis van belanghebbenden at, blijkens nader bericht van bet Gemeentebestuur au Utrecht, niet de sluis in den Leidschen Rijn den Heldam, maar die aan den Stadsdam bij [i Ie Meem moet worden hersteld en dat mitsdien de aart door laatstgenoemde sluis van Maandag 7 April k. gedurende ongeveer veertien dagen gestremd zal rezen, zullende van de wederopenstelling kennis ïorden gegeven. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRAJNDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Liidin, den öden April 1873. TWEEDE ZITTING TAN DEN MILITIERAAD. BURGEMEESTER in WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art 92 der wet van 19 Augustus 1861, etrekkelijk de nationale militie Staatsblad n°. 72) Gelet op de missive van den Generaal-Majoor, ililitie-Commissaris in het 3de district der provincie uid-Holland Doen te wetendat de tweede, zitting van den lilitieraad voor deze gemeente wordt gehouden in en der vertrekken van het Raadhuis, óp Dinsdag en löden en Donderdag den 17den April 1873, op ratgemelden dag des voormiddags te balftien, ii hel doen van uitspraak omtrent alle in de eerste itting niet afgedane naken, op laatstgemeiden dag des liddags te twaalf uren, tot het doen van uitspraak imtrent hen, die als plaatsvervanger of nummervcrwis- elaar wenschen op te treden; voorts, dat tot het ipmaken der daartoe vereischte bewijsstukken, van leden af, ter Secretarie dezer gemeente, van des loormiddags tien tot des namiddags drie uren, Ion- en Feestdagen uitgezonderd, wordt gevaceerd elke gelegenheid de belanghebbenden worden ver iaand zich ten nutte te maken, daar aan den lote- g, die reeds bij de militie is ingelijfd, overeen- ;omstig het bepaalde bij art. 70 der bovenaangehaalde et, door den Koning niet dan in bijzondere gevallen iet stellen van een plaatsvervanger kan worden ergund. Eindelijk wordt, ter voorkoming van misverstand, IM opgemerkt, dat de loteling, omtrent wien de Iditieraad in zijne eerste zitting reeds uitspraak t>Mgedaan, niet in de tweede zitting behoeft te Ijschijnen, ten ware hij daarin een plaatsvervanger f een nummerverwisselaar mocht willen voorstellen. En wordt deze door aanplakking en door plaatsing de Leidsche Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Liidin, 5 April 1873. LEIDEN, 5 April. In de maand Maart zijn binnen de gemeente Leiden geboren 182 kinderen, als: 85 zoons en 11 dochters, waaronder zijn begrepen 2 twee- mfgeboorten. Overleden 89 personen, als 9 man- ben, 23 vrouwen, 25 zoons en 32 dochters; daar- nboven als levenloos aangegeven 9. Gehuwd 11 laren. Gedurende deze week zijn in het Werkhuis ilhier opgenomen van 99 tot 117 volwassen per- ooen en van 32 tot 41 kinderen. Naar wij vernemen is door commissarissen van iet studenten-muziekgezelschap Sempre Crescendo mn den lieer burgemeester alhier ter baud gesteld :eue som van f 95.28, zijode de zuivere opbreugst fan een door dat gezelschap ten voordeele der rmen alhier gegeven concert op den 28sten muari dezes jaars. De indeeling van de miliciens der lichting van lit jaar, uit deze eu omliggende gemeenten, zal >p den 5den Mei a. s. des morgens te halfacht laats hebben in bet ontruimde Cecilia-gasthuis a de Zionsteeg alhier. Slechts een houderdtwintigtal dezer miliciens ■allen bij het 4de regiment infanterie, hier ter plaatse in garnizoen, worden ingedeeld. Wij ontvangen het eerste nummer van den der- len jaargaug van het maandschrift gewijd aan Opvoeding, ouderwijs en gezondheidsleer" onder id actie van Dr. S. Sr. Coronel en E. de Jong. Het maandschrift is bekend, het wordt goed Schreven en houdt zich strikt aan de scboone ■aeping, die het zich heelt ten doel gesteld. Nu 'et uitbreiding heeft verkregen, zal het ongetwij feld nog meer belangstelling en deelneming vin- in, dan het reeds tot nu toe verworven heeft ta volkomen verdient. Met groote ingenomenheid deelen wij mede dat aan Nederland, in den vreemde, eene buiten gewone onderscheiding is te beurt gevallen, waarop Vorst en Volk met fierheid mogen roemen. Tusschen twee machtige Staten van Europa, Frankrijk en Engeland, is, bij de nadere regeling der handelsbetrekkingen tusschen die Rijken, een verschil van interpretatie ontstaan, dat de Mi nisters van Buiteulaudscbe Zaken noch de diplo matie tot eene oplossing kondeD brengen. Thans hebben de beide Regeeringen, in gemeen overleg en met toestemming van Z. M. den Koniug der Nederlanden, de hoogst vereerende taak van arbiter in dit geschil opgedragen aan onzen oud- Minister van Financiën en Koloniën, den heer Mr. P. P. van Bosse, die deze onderscheiding met welgevallen heeft aangenomen. Voorwaar een bewijs, dat Neerlands liberale staatslieden, en Nederland in 't algemeen, in den vreemde nog hoog staan aangeschieven 1 Z. M. de Koning groothertog heeft den heer George Cabel, hoogleeraar in de lyrische zang en declamatie te Brussel, benoemd tot officier in de orde van de Eikenkroon. Men schrijft uit Zeeland Het gerucht bevestigt zich, dat aan de nieuw gebouwde sluis te Veere een onrustbarend onge mak is ontstaan, waardoor de opening van hel kanaal waarschijnlijk voor langen tjjd zal ver schoven worden. Indien het toch noodig is, dat de sluizen moeten afgedamd worden en leeg ge malen, dau zullen er heel wat maanden moeten verloopen, alvorens het lang gewenschte oogen- blik zal aangebroken zi^n. Of bet gebrek nog niet recht bekend is, dau wel of meu dat met opzet niet bekend maakt, mag ik niet beslissen, maar naar men verzekert schuilt de verzakking in bet steun punt van het middelpenaut der slnis. Het water loopt reeds van de eene schutkolk in de andere en de vrees schijnt niet ongegrond, dat eene ge- heele verzakking het gevolg zal zijn. Daar een en ander nog op geenerlei wijze officieel bekend gemaakt werd, moeten wij het onder de uoodige reserves aannemen, maar mogen ook de bijzon derheden anders wezen, de treurige hoofdzaak is ontwijfelbaar, 't ls of er geen einde komt aan de bezwaren, die den Zeeuwschen spoorweg van den aanvang af hebben vergezeld. Naar wij vernemeD, zijn de geneeskundige ambtenaren met het bespreken van de uitvoering der epidemie-wet gisteren gereed gekomen, en weder naar hunne respectieve standplaatsen terug gekeerd. (IV. R. Ct.) De Tijd deelt mede, dat de bedevaart naar Lourdes" zal doorgaan, eu wel van 28 April tot 10 Mei. De reis- en verblijfkosten zullen onge veer f200 bedragen, doch de aanmelding, om aan den tocht deel (e, nemen, moet zeer spoedig ge schieden, daar de Fransche spoorwegdirectiën als voorwaarde bij het verleenen van lagere prijzen gesteld hebben, dat er minstens 50 biljetten vóór 16 April te Parijs moeten verzekerd zijn. De aan melding kan aan het bureau vau de. Tijd onder de letters J. C. geschieden, waar ook verdere inJ lichtingen te verkrijgen zijn. In de tidagïche Nieuwsbode lezen wij het vol» lende: Omtrent de schadelijke bestanddeelen, welke hier en daar in het spuitwater voorkomen, ver nemen wij nader dat het onderzoek van de ge neeskundige commissie nog niet is afgeloopen, althans DOg niet bekend gemaakt. Intusschen zijn ons twee bepaalde gevallen ter oore gekomen, waarin werkelijk looddeelen gevonden zijn. Het eerste is voorgekomen in flesschen aan het Am- stel-Hotel geleverd; bet tweede wordt ons ge meld door onzen geachten stadgenoot, den heer B. Th. Elias, ontvanger der belastingen, die ons heden schrijft: „Een flesch met dat water, heden door den apotheker B. onderzocht, getuigt van de waar heid uwer mededeeling, dat in het spuitwater veel looddeelen zijn." {Bbl.) Alle Kamers van Koophandel zijn uitgenoo- digd bare adhesie te schenken aan het adres vau de Kamer vau Koophandel te Nijmegen, aan de Tweede Kamer, houdende aandraDg om de wets- voordracht aan te nemen tot aanleg van Staats spoorwegen van Arnhem naar Nijmegen en Ze venbergen naar Zwaluwe. Uit een verBlag aan den koning over den af loop der lichting van de nationale militie over 1872 blijkt o. a. dat het cijfer der lichting stond tot dat van de ingeschrevenen als 1 2"/10t, Van het contingent van 11000 inan konden 91 niet worden ingelijfd wegens gebrek aan beschikbare lotelingen in 66 meest kleinere gemeenten. Het voor iolijving bij de zeemilitie aangewezen getal van 600 kon worden ingelijfd. De last tot dienen bij de zeemilitie Deernt toe. In 1872 boden zich 1489 lotelingen daartoe aan. Het getal inge lijfde plaatsvervangers bedroeg 1669, dat van nommerverwisselaars 682, te zameu 2351, ruim '/s van het geheele getal der lichting. Het aantal toegekende vrijstellingen was: wegens gemis aan voldoende lengte 1826; ziekte of gebreken 2157; eeuige wettige zoons 4473; eigen of broederdienst 9149; het geheele bedrag der vrijstellingen, met uitzondering der uitgestotenen en tusschentijds overledenen, was 17.6S5; aan 76 lotelingen is ontheffing van werkelijken dienst verleend, als geestelijken en bedienaren van den godsdienst bij de kerk-genootschappeu of als studenteo in de godgeleeidheid. Slechts aan 8' militieplichtigen, voor de lichting ingelijfd, werd, krachtens de tweede zinsnede van art. 127, ontheffing van diénst door den koning toegekend. Naar aanleiding van 's Konings besluit vau den 2den April, wórden: 1°. De kapiteiu-luitenants-ter-zee Jhr. A. R. A. M. Clifford Kocq van Breugel en F. H. P. van Alphen, met den laatsten April aanstaande, eervol ontheven van het bevel, respectievelijk over Zr. Ms. raderstoomscbip Valk en ramscbip Buffel, de eerste op non-activiteit gesteld en de 2de met 1 Mei aanstaande bij het departement gedetacheerd, ter hervatting van de werkzaamheden, verbonden aan de betrekking van iuspecteur over 's Rijks stoomvaartdienst en van lid van de commissie tot het examiueeren van zeeofficieren, enz. 2°. De kapitein-luitenants-ter-zee A. Dronkqrs en W. Sluyterman van Loo, met 1 Mei aanstaande belast met het bevel, respectievelijk over Zr. Ms. raderstoomschip Valk en rauischip Buffel. Het Rijkstelegraaf kantoor te Workurn is thans op werkdagen open van 9 uren voor- tot halfeen namiddag bd van halfdrie tot 7 uren des namid dags. De diensttijd Op Zon- eu feestdagen blijft onveranderd. Openbare vergadering van den raad van State, afdeeling voor de geschillen van bestuur,op Woens dag 9 April a. s., des voormiddags te elf uren. Z. M. heeft met den eersten Mei aanstaande 1°. de dirigeereude offic. van gez. bij de zeem. A. H. Neyssel en J. G. Slieker, benevens den offic. van gez. 1ste kl. M. J. Cijfveer, ter zake van lang- durigen dienst, op pens. gesteld, onder toék. aan ieder dpr beide eerstgen. van f\50'0 en aan laalstgen. van 1000 'sjaars; 2°. bevorderd tot dirigeeren- den offic. van gez. bij de éeemacht, de óffic. vau gez. der 1ste kl. W. Damuiaun, J. A. C. vod Kö- nigslöw en Dr. F. J. Van Leept, en tot offic. van gez. 1ste kl., de offic. van gez. 2de kl. W. PaD- nevis, C. J. van Stockum en B. H. Thomson; 8°. den dirigeerenden offic. van gez. W. Dammann voornoemd, op zijn verzoek, ter zake van lang- durigen dienst, op pensioen gesteld, onder toeken ning van een jaariijksch pensioen van f 1100. BliNNENRAND. Amsterdam, 4 April. Het comité van voorbe reiding voor de Ned.-lnd. Droogdokmaatschappij heeft gevolg jfegeveD aan het besluit der onlangs gehouden vergadering, eu' het Nederlandsch pu bliek in de gelegenheid gesteld voor de nog ont brekende /-360,000 in het maatschappelijk kapitaal deel te nemen. De zangvereeniging Excelsior, onder leiding van den heer Gr. A. Heinze, zal op 9 April hare twaalfde openbare uitvoering houden, waartoe zij, in overleg mét het bestuur der Hersteld-Evang. Luth. gemeente, het oratorium de Zeven Kruiswoor den, vau Haydu, gekozen heeft. De solo- en koor zangen worden afgewisseld door het gezang der gemeente. De Koninklijke Academie van Wetebschap- pen, afdeeling letterkunde, houdt Maandag aan staande te kWairtiér Óver twaalven hare gewooe maandelijkschë vergadering, Ondeiwerpen van behandeling: „Nadere mededeelingen omtrent de handschriften van Huygens" Korenbloemendoor den heer Beets„over de jaartelling der Budd- histên" door den heer Kern. De arrondissements-recbtbank, 2de kamer, heeft hedenmorgen uitspraak gedaan iu de be kende procedure tusschen de Associatie Cassa en de heeren Joosten en de Bordes. Bij breedvoerig gemotiveerd vonnis is aan de eiecheresse toege wezen hare vordering tot schadevergoeding we gens beweerde onrechtmatige daad van de ijjde der gedaagden, en zijn dezen veroordeeld in de kosten. De gedaagden zullen van dit vonnis in hooger beroep komen. Haarlem, 4 April. De Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier heeft, naar aanleiding van eene door vele schippers uit deze gemeente aan baar ingediende klacht, aaD den Minister van Bionenlandsche Zaken het verzoek gedaan, dat de stoomboot, welke sedert eenigen tijd van wege de Kanaal-Maatschappij ten behoeve der scheep vaart in het IJ voor Spaarndam was gestatio neerd, doch onlangs is opgeheven, door zijne tus- schenkomst ten spoedigste weder in dienst moge worden gesteld, vermits daaraan voor hetoogen- blik nog dringende behoefte bestaat. Formerend, 4 April. Bij de op gisteren plaats gehad hebbende herstemming, voor een lid van den Gemeenteraad alhier, is gekozen de heer D. Bakker; en herkozen tot Hoofdingeland van het Hoogheemraadschap Waterland, de beer A. M. Middelhofl' alhier. Den Hnag, 4 April. De graaf de Perponcher is heden, na een langdurige afwezigheid, terug gekeerd. Zooals men weet zal de graaf weldra zijn post van Duuscb gezant verlaten, om, zooals men thans zegt, als opvolger van graaf Bern- storff bij het hof van St, James te worden geac crediteerd. j ,i Voorburg, 4April. De kleerenbleeker F. Schutte, onder Veur, wiens geheel inboedel, beoevens eenige wasscben uan anderen toebehoorende, op 16 Maart door brand is vernield geworden, inocbt zich heden verheugen in een gift van f 100, hem, door tusschenkóuist van den burgemeester van Voor burg, door H. K. H. prinses Marianne toegezonden. Rotterdam, 4 April. De stroom van landver - huizers naar Amerika over deze stad wordt dage lijks grooter. De beide in de vaart op New-York gebrachte stooinbooteu zijn niet voldoende, zoo dat, naar men verneemt, de stoomboot Castor, van de Kon. Ned. Stoombootmaatschappij te Amster dam, is aangenomen om in de dringende behoefte van overtocht te voorzien. Dat schip is reeds van Vlissiugen op weg lierwaaris. Ingevolge de besluiten door den Rotterdam- schen gemeenteraad genomen tot inkrimping der 6cholen van meer uitgebreid lager onderwijs, is gisteren het voorstel aangenomen, om o. a. een jongens- en meisjesschool op te heffen, op drie jongensscholen net verplicht lager ondervvys in te voeren en aan het hooid der meisjesscholen voortaan hoofdonderwijzeressen en geen hoofd onderwijzers te plaatsen. Bodegraven, 4 April, Gisteravond werd in de laatste openbare bijeenkomst vau onze afdeeling der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen aanJ. Oudshoorn de zilveren medaille uitgereikt, we gens 50jarige trouwe plichtsvervulling in dienst van eene zelfde familie. In eene voorgaande vergadering werd door den secretaris verslag gedaan vbd den stand der hier gevestigde spaarbank, waaruit bleek dat in het afgeloopen jaar door 141 deelhebbers f 7045,90' was ingebracht, terwijl het reservefonds de som bedroeg van 641,75'. Gisterochtend omstreeks 7 uren deed zich een treffend ongeval voor op den Zwammerdam- schen Tocbf. De 21jarige, eenige zooo van den smidsbaas EokelmaD, willende schieten en wel licht den loop van 't geweer te vol met schroot geladen hebbende, trof door het springen van het wapen zichzelveu aan het hoofd, met onmiddel lijk doodelijken afloop. Utrecht, 4 April Door de commissie voor de op richting van den Willemstoren te Dillenburg is van een onbekende uit Nederlaud ontvangen de belangrijke som van 6000 Pruisische thalers. Naar men verneemt, is door den minister van oorlog bepaald, dat dit jaar de verschillende forten en sterkten, gedurende de maanden Juni en Juli, door detachementen infanterie en artil lerie zullen bezet worden, om daar practiscbe oefeningen in den vestingdienst te houden.

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 1