wedie werken verhoogd is, klom in éen dag het be>Kl arbeiders van 3,012 tot 3,830. nojiJ. Den 17den des middags zwol wederom ;eer de Rivier Tjiliwong, dat weder een jelte van Batavia overstroomd werd. Het is wenscbeu, dat men eindelijk eens de gelden se ta om Batavia uit zulk een toestand te ver- idissjei). Be knokkelkoorts teistert thans zwaar deD thoek. De geheele Europeesche bevolking bijna t P« edas risi s ve dase is h daaraan. Ook de Soesoehoeuan van Soera- hij tet ij be ilk '"is 'S, sa tori, 'ijzi njai fee Vat t ee end .asct eer itvin beel n II geve 3. et mos p y s hi ta werd aangetast. De prinsen van Sakseu-Coburg zijn van lenzorg naar Bandong gereisd en eergisteren «r teruggekeerd. Zij hebben des avonds een geslaagd concert van de maatschappij van lunst en heden eene matinee musicale in den iten- en Dierentuin bijgewoond. - Gisteren is alhier op de gebruikelijke wijze onings verjaardag gevierd. De prinsen namen aan bet diner in hei hotel op Rijswijk, leuavoud wordt door 'L. Exc. den Gouverneur eraal een thé-dansant gegeven, ie prinsen vertrekken weder met deze mail. Aan den heer Sprenger van Eijk is opge- 60 het doen van voorstellen tot vei betering het finaniceel beheer, in verband met eene ziening van de comptabiliteitswet, zoodat een .ngrijk gedeelte van de laak van wijlen den ,r Motké op hem is overgegaan. - Gedurende de maand December jl. is wer- ijk aan in- en uitgaande rechten op Java en ilnra ontvangeu 587,091,87, hetgeen inet de vangst in de 11 overige maanden des jaars naakt 7.406.004!,27. Dit is meer dun in 1870 .143.508,85 en meer dan in 1871 1.201.552,57. - Over de maand December is op den spoor- Batavia-Buitenzorg ontvangen f 7.302,24. en dien van Saniarang naar de Vorsteulanden ,331,42. '/Boorden Gouverneur-Generaal van Ned.-Indië u rijn de volgende beschikkingen genomen er Civiel Departement Verleend: een tweejarig erlof naar Ned., wegens ziekte, aan den res. Batavia H. J. C. lloogeveen; eeu tweejarig of naar Ned., aan deu ofïic. van just, bij den van just, te Samaraug Mr. H. B. van Dave- een tweej. verlof naar Ned., wegens ziekte, den pred. bij den Evang. geui. te Batavia J. I C. van Steeden, aan deu ads.-res. voor de po- te Samarang B. van Zutphen en aan den 3de kl. L. P. J. Reuse. ntslagen: eervol, uit 'slands dienst, met oud van aanspraak op pens., de res. van Sa ving F. H. A. van der Poelop verzoek, eer- (met behoud van recht op pens. de benoemde comm. bij den ontv. der in- en uitvoerr. te g^Jetabaya J. 11. Riekerk; op verzoek eervol, met ru8tj loud van recht op pans., de gewezen cipier te «utok H. vau Zandijk; eervol, uit de betrek- Bg van postcoui., chef van het postkant, te mda, Amboina, de comm. bij de pakh.-adm. laar A. f. Ziegeler. Benoemd: Tot res. van Samarang, N. D. Lam- van Tooreonurg; tot not. te Madioeu, R. J [Jvan Lier; tot ads.-res. voor de pol. te Sauia- lelek)g. Mr. J. Dekeih; tot ads.-res in Soerakarta, taocr6 contr. 1ste kl. A. J. Spuan; tot ads--res. van ,z(;tiilok, Bagelen, E. Kalfstermantot pred. bij de u prol. gem. te Rembang, W. P. M. Moulijn; te ^.[Palembang J. F. Thieme! tot pakhuism. bij de Kiu«fiie- en zoutdoorvoer-pakh. te Djokolro, Jhr. L. G. P. de Meij van Streefkerk; tot pakhuism. Cheribon, M. Reep; tot 2den comm. op het i.-kantoor te Batavia, J. D. Welters; tot tel. kl. J. J. Genger en P. L. van Bodegomtot rden comm. op het re3.-bureau te Amboina, H. Mauupassa. Bij de in- en uitvoerrechten: lot en comm. bij den ontv. te Soerabaya, F. J. L. n Maanen; tot 3den comm. bij den ontv. te tavia J. A. Oudorp Kortebrant. Opgedragen: de samenstelling van de noo- hulpmiddelen om binnen een kort tijksbe de Soendaschi taal ook in Europa te kun- beoefenen en ouderwijzen, aan den contr. 2de bij het binn. best, op Java en Madura H. J. isting. Machtiging verleend: lot uitreiking aan op verzoek, eervol, uitZr.Ms.mil. dienst ont- igeu olfic.-van-gez. der 2de kl. W. de Koning unting, vau een acte vau loei. tot uitoef, der en heeik. praktijk te Cheiibou. Vergunuiug verleendiOm naar Nederland rug te keeren, aan deu beer G. L. L. Motké, Ebt. toegevoegd; aan nu wijlen den insp.-gen. m fin. P. H. B. Motké. Goedgekeurd: Dat door den Resident van 'tnboina is belast met de waarneming der be- '•kking van gouvs. landmeter te Bauda, de opz. ,eei kl. bij den waterstaat en 's lands burg. open de werken J. H. Hemmes. Departement van Oorlog. Verleeud: Een tweej. 6rlof naar Ned. wegens ziekte, aan den luit. kol. :er art. C. H. A. Raedt van Oldenbarneveld. Een 4veej. verlof naar Ned. aan den kap. der inf. H. Thieme. Een tweej. verlof naar Ned. wegens 'ehte, aan den 2deu luit. der art. J. F. Dormaar, D aan den 2den luit. der inf. H. C. Rtjnders. Ontslagen: üp verzoek, eervol deollic.v.-gez. 2de kl. W. de Koning Munting. Uit Zr. Ms. mil. dienst, de 1ste luit. der inf. B. A. E. Juta. Benoemd: Tot mil. ambt. 2de kl., L. Donna- dieu, teek. bij het topographisch burg. der genie-dir. Curasao, 1 Maart. Woensdag, 19 Februari, werd de verjaring des geboortedags van Z. M. den Koning plechtig en feestelijk alhier gevierd. Den 14den Februari is de heer J. G. L. I. van Romondt, benoemd gezaghebber van het eiland Bonaire, aldaar aangekomen en zou den 20sten het Bestuur aanvaarden. Bij Gouv. besluit dd. 18 Februari is de heer Ch. B. Debrot benoemd tot kantonrechter op Bonaire. De Curapaosche courant betreurt het zeer te moeten vermelden, dat de oogst van de mais en andere veldgewassen op dit eilaud geheel mis lukt is, tengevolge van gebrek aan regen, zoodat op vele plantages geen genoegzaam maisstroo tot veevoeder zal ingezameld worden. De bevolking van Curapao eu onderhoorig- heden bedroeg op ultimo December 1872 als volgt Curapao, mannen en vrouwen, totaal 21,900; Bo naire 3,980; Aruba 4,487; St Martin (N. G.) 2,885 St. Eustatius 1,709; Saba 1,910 te zamen 36,871 zielen, waarvan 16,759 tot het mannelijk en 20,112 tot het vrouwelijk geslacht behoorende. De haven van Curapao werd in 1872 bezocht door 1324 schepen, metende 120,224 tonnen; Bo naire door 619 vaartuigen metende 10,356 ton; Aruba door 335 vaartuigen metende 4011 ton; St. Martin (N. G.) door 422 vaartuigen, metende 25,352 ton; St. Eustatius door 350 vaartuigen me tende 5,861 ton. De uitvoer van zout op Bonaire bedroeg 47,942 vaten en op St. Martin 160,278 vaten. Greld.- en Effectenmarkt. Amsterdam, van 24 tot 31 Maart 1873. Even als reeds sedert eenige weken was de beurs ook in de laatste acht dagen zeer onbe-- langrijk. De omzettingen bleven even beperkten daardoor ook de fluctuatiën, die zich voor het grootste gedeelte der Staatsfondsen bij fractiën bepaalden. Toch was over 't geheel de stemming niet gunstig en verloren de meeste effecten iets in den prijs. Of het er op zal beteren nu men wellicht weder voor eene nieuwe crisis staat, nu aan de geldmarkt, met het vooruitzicht op de reus achtige betalingen aan Duitschland, andermaal zulke groote eischen gedaan worden, dat de Bauk van Engeland het discouto heeft moeten verhoogen en ook de Pruisische Bank een ongunstigen staat heeft geleverd? Wij betwijfelen het. Ook ten onzent rijst de prolongatie en is reeds tot 6 pCt. geklommen, terwijl de vraag naar geld aanhoudt. Wat de fondsenmarkt betreft hebben wij alleen op te merken dat de Spanjaards vooral tengevolge van buitenlandsche merken weder geducht gele den hebben. De oude buitenlandsche verloren vao 23it op 22?fo, de binnenlandsehe van 185A op 18Ge pCt. Ook Oostenrijksche renteschuld, vooral de papieren, leed gevoelig, die van Mei van 64% op 64, de zilveren blijven slechts eene fractie lager dan verleden week. Louisiana bij Hope en C°. verloren van 83% op 75 en Levee bonds schijnen geheel tot niet te willen loopen; de 6 pCt. zijn van 35?t op 28, de 8 p(Jt. van 41?t op 38 pCt, gedaald. Russen zijn over 't geheel op den vorigen prijs gebleven, Turken en Egypte- naren in navolging van buitenlandsche beurzen flauwer, zoo ook de Zuid-Amerikaansche fondsen. Onze Nationale 2pCt. bleef op den ouden prijs, maar 3 en 4 pCt. weken eeu weinig terug. Ook onze industrieele waarden ging het niet naar den vleesche: op eene enkele uitzondering na, de aandeelen Centraalspoorweg die van 32% tot 34 pOt. opkwamen, wareu alle prijzen stationuair of zelfs dalende. Desgelijks ging het met de meeste Europeesche spoorweg- en andere industrieele fondsen, waarvan slechts zeer enkele een kleine avance maakten. Oostenrijksche 3aukactiën liepen van f 1073 op f 1038 terug. De Noord-Amerikaansche spoorwegmarkt leed met slechts weinig uitzonderingen gevoelige ver liezen. Het vertrouwen is zoozeer geschokt dat nu alle soorten, de beste niet uitgezonderd, met argwaan worden bejegend. Trouwens het wordt moeielijker dan ooit het betere van het minder goede te schiften, en dat zal er niet beter op worden wanneer er telkens weer geruchten in omloop komen, nu dat deze, dan dat geene maat schappij en tou/france is of staat te geraken. Wij zouden nagenoeg de geheele „lauge" lijst dezer spoorwegfondsen moeten herhalen, wilden wij in détails treden, waartoe ons de plaats echter ont breekt, zoodat wij ons er bij bepalen op het feit opmerkzaam te maken en onzen lezers bij ver nieuwing behoedzaam aan te bevelen, omdat wij vreezen dat de paniek hare grootste uitbreiding nog niet verkregen heelt. HUITENLANI). Franlirij li- In de Nationale Vergadering heeft gisteren de minister van buitenlandsche zaken, in antwoord op de tot hem gerichte vragen over het kanaal van Suez, verklaard, dat de Porte het recht eischt van de concessie te interpreteeren. Wanneer de onderhandelingen zijn afgeloopen, zullen de stuk ken aan de Nationale Vergadering worden mede gedeeld. Op voorstel van den heer Wolowsky is beslo ten, de permaneute commissie eerst aanstaanden Vrijdag te benoemen. Bij de voortzetting der discussie over de muni- cipaliteit te Lyon werd het rapport door den heer Millaud bestreden en door den heer Meanx ver dedigd. De heer Leroyer keurde het rapport af en wel in bewoordingen, wegens welke de rech terzijde hem hoogst onstuimig in de rede viel, terwijl de heer de Grammont uitriep dat zulk eene taal eene onbeschaamheid was. De heer Leroyer verklaarde daarop, onmiddellijk de tri bune te zullen verlaten, indien de President deu heer de Grammont niet tot de orde riep. Zoodra de President aan dat verlangen had voldaan met den heer de Grammont tot de orde te roepen, maakten een aantal leden der rechterzijde zich gereed om de zaal te verlaten, waarop de heer Grévy zeide dat Inj de betrekkiug, waarin de vergaderiug hem had benoemd, niet had getracht te verkrijgen en dat hij nu, wanneer hem geen recht wedervoer, zou weten wat hem te doen stond. Na afloop der zitting hebben een aantal afge vaardigden, van alle partijen, zich bij den heer Grévy aangemeld, om hem er toe over te halen dat hij aan het voorgevallene geen gevolg geeft. Men gelooft dat hij heden zijn ontslag zal vragen, maar dat de vergadering het hem zal weigeren en hem onmiddellijk weder zal benoemen, of door de bureaux van alle fractiën de noodige stappen zal laten doen om hem van zijn voornemen af te brengeu. De minister van buitenlandsche zaken heeft in de zitting onder anderen ook gezegd, dat Frank rij k's recht en eer niet gedoogden de on derneming van het Suez-kanaal in andere han den te laten overgaan. De vicomte de Bonald, die in Spanje reisde als Carlistisch agent, is door de autoriteiten aldaar in verzekerde bewaring genomen. De Fransche consul heeft zijne invrijheidstelling gevorderd. De Siècle vraagt naar aanleiding daarvan, of het Fran sche Gouvernement bescherming kan verleenen aan diegenen zijner onderdanen, welke aan gind- sche zijde der Pyreneën het werk der Carlisti- sche bandieten, die in opstand zijn tegen de wet tige Regeering des lands, bevorderen. De Spaansche vice-consul te Parijs, Calvoy Terruel heeft zich met achterlating van een de ficit van 350,000 francs uit de voeten gemaakt. Hij bekleedde zijn ambt sedert drie jaren en had altijd geregeld de gelden afbetaald, die hij voor rekening der Spaansche regeering te innen had. Daar dc vice-consul echter gedurende de laatste drie maanden daarin nalatig gebleven was en ook grove verteringen maakte, had de gezant Olozaga een aanklacht tegen hem ingediend, waarop het bevel lot inhechtenisneming gegeven werd. De vice-consul had echter tijdig het haze- pad gekozen. !sipa.nje. Uit Barcelona wordt d.d. 30 Maart per telegraaf gemeld Het republikeinsch-democrati8ch-fedoiaal Co mité heeft een telegram van den heer Figueras ontvangen, waarin hij zegt, dat het de eerste plicht van een goed republikein is, de orde te helpen handhaven, en dut het Gouvernement maatrege len heeft genomen ter tegemoetkoming in de schade te Ripoll en Berga. Het zal voorts niets verzui men om aan den burgeroorlog een einde te ma ken en de rust te herstellen. De openbare autoriteit heeft verscheideu kerk gebouwen doen bezetten. Hedennacht heeft de bevolking, verbitterd door het succes der Carlis- ten, eene poging gedaan om de kerk van den H. Jacobus in brand le steken. Het gebouw is thans in eene kazerne herschapen. De samenscho lingen houden aan. Maandag is eene Carlistische bende in de provincie Valencia geslagen, terwijl eene bende onder Sanla Cruz overvalleu is. Aan Santa Cruz is het gelukt te ontvluchten. De Imparcial meent te weten, dat de Minis ters in den Ministerraad zich meer dan vroeger geneigd hebben betoond om de krachtige politiek le volgen, waartoe de heer Caslelar heeft gead viseerd. Te Palma heef. Maandag eene federalistische demonstratie plaals gehad. In berichten uit Madrid van 28 Maart leest men: „In den ministerraad is hei denkbeeld ge opperd om het opperbevel van het leger aan den generaal Serrano loe te vertrouwen, vermits men meende van dezen bet herstel der krijgstucht le kunnen verwachten. Die verwachting is misschien iu zoover gegrond als Serrano niet door republi- keinsche antecedemen gebonden is om de in losbandigheid en willekeur ontaarde „vrijheid" der militaire burgers te eerbiedigen; aan deu anderen kant heeft Serrano meermalen in beslis sende oogenblikkeu blijken gegeven van gemis aan energie. De Minister vau Oorlog zou de be noeming van Serrano niet ougaarne zien; maar een deel der ministers zal zich, uit aanmerking van de houding der onverzoenlijken, daartegen verkla ren. De driftige federalisten willen van de aanstel ling van conservatieve legerhoofden niets weten; zelfs op de voormalige radicalen stellen zij geen vertrouwen. Het is licht te begrijpen dat er geene krijgstucht bij het leger te handhaven is, wanneer de te benoemen generaals beoordeeld worden naar hetgeen zij in de republikeinsche politiek gepraes- I -erd hebben in plaats van naar hunne militaire bekwaamheid. De geest van onafhankelijkheid, welke zich in verscheiden groote steden openbaart, is vooral in Malaga zeer opmerkelijk. De gouverneur heeft er niet het minste gezag: tegen de invloed van eenige leiders in de stad vermag hij niets uit te richten. De gewapende vrijwilligers, omstreeks 10,000 min sterk, deels uit de stad zelve, deels uit de omstre ken, handhaven wel is waar de uitwendige orde en gaan roof en andere gemeene misdaden naar vermogen tegen; daarentegen gedcogen zij ook niet dat de regeering troepen, gendarmerie of tolbeambten derwaarts zendt. Aan de bevelen der regeering te Madrid stoort zich niemand. TELEGRAMMEN. ShsDghae, 31 Maart. De Russische grootvorst Alexis is hier uit Hankow teruggekomen. Weenen, 1 April. De Gallicische leden der Cisleithaansche delegatie zijn heden alhier vol tallig bijeen en zullen aan de beraadslagingen deelnemen. Lissabon, 1 April. De wet, krachtens welke van alle Eogelsche en andere goederen een in voerrecht van 1 pCt. der waarde zal worden ge heven, is heden in werking getreden. Van dit recht zijn Frankrijk, Duitschland en Hannover, tengevolge van bijzondere tractaten, gedeeltelijk vrijgesteld. New-York, 1 April. De stoomboot Atlantic is op het eiland Mars, op de kust van Canada, gestrand en reddeloos verloren. Er waren 1000 personen aan boord, waarvan er, naar men ver zekert, 700 zijn omgekomen; onder dezen be vinden zich verscheidene vrouwen en kinderen. De Atlantic was op weg naar Halifax om steen kolen. Eenige stoombooten van het Canadascbe gouvernement zijn vertrokken om hulp te ver leenen. Londen, 2 April. In de gisteravond door het Lagerhuis gehouden zitting heeft de heer Cochrane voorgesteld om der regeering te vragenof zij haar toestemming verleent tot het brengen van wijzigingen in de rechtsbedeeling in Egypte, ter bescherming van de belangen der Engelsche on derdanen, in verbaud met de vaart op het Suez- kanaal. Lord Enfield amwoordde, dat lord Gran ville zich met deze zaak reeds onledig heeft ge houden en dat de commissie, te Konstantiuopel bijeengekomen voor het bepalen der reebtsbe- bevoegdheid, een rapport heeft ingediend, hetwelk onmiddellijk aan de andere mogendheden zal wor den aangeboden. De heer Cochrane heeft zich met dit antwoord tevreden verklaard eu zijn motie ingetrokken. LAATSTE BERICHTEN. Per telegraaf.) Den Haag, 2 April. In de zit ting der Tweede Kamer van heden is, ua voort gezette langdurige discussie over de rechtsmacht der kantonrechters, zoowel 't subamendement van den heer Bredius als het amendement van den heer van Houten, strekkeode tot groote beper king dier rechtsmacht, verworpen; het eerste met 51 tegen 14, het tweede met 47 tegen 18. De be raadslaging over het ameudeuient van den heer W'iuigens, om de competentie op f 20U te laten in plaais van op 300, is nog niet afgeloopen. Aan het einde der zitting heelt de heer Nier- sirasz verlol gevraagd en bekomen om de regee ring vragen te doen omtrent Atchin. De inter pellatie is bepaald op Vrijdag, na afloop der andere onderwerpen. Z. M. heeft benoemd tot ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw Dr. A. Réville pre dikant bij de Waalsche hervormde gemeente te Rotterdam. ilUWËüJiÜitf, (rËBdOKTiJ i mmZUULi. Burgerlijke stand van Leiden van den 27steu Maart tot en met den 2den April 1873. GEHUWD. 1'. G. Mastenbroek jra. eo H. N. Trap jd. N. van Went wedr. en C. van der Mbeen jd. N. Boef jm. eD J. J. van der Henst jd. BEVALLEN. J. Passant, geb. Kling, D. M. S. B. Drechsler, gcb. Mul'er, Z. R. Zwanevreber, geb. Logger, Z. J. M. Zwarts, geb. de Haas, D. S. Bazel, geb. Heijmans, D. A. Gent, geb. Peek, Z. J. Overduin, geb. Moene, Z. J. Tiele, gcb. Simons, D. C. H de Nic, geb. van Heuzen, Z. C. L. Wanner, geb. Hasselbacb, Z. Al. Cbaudron, geb. Jong, D. S. C. van Hest, geb. Bink, D. K. Brandt, geb. Heem9, D. Ch Rijken, geb. Ligtvoet, D. M. Briejer, geb. van der Spree, L). Al. de Bruin, geb. Erades, Z. G. van Bijlevelt, geb. van Wehen, 1). A. Al. J. VellbuiseD, geb. vau Draauen, Z. H. W. F. Lucas, geb. Hoeffoagel, U. J. C. Leuering, geb. Smagge, I). E. van Leeuwen, geb. van Veen, L). C. A. Sasburg, geb. Roman, Z. A. M. F. Paulides, geb. Stallinga, D. E. Rietbergen, geb. van der Voort, L). J. van Steijn, geb. RijsbergcD, J). W. Braak, geb. Groene veld, D. Ch. W. Alaas, geb. Vry, Z. P. van der Leeuw, geb. van J)am, Z. C. van der Wallc, geb. Wiede, L). C. M. Koet, geb. Gans, D. J. van Helden, geb. Stol, Z. J. P. Rovers, geb. van Daalen, I). H. S. Posthumus, geb. Kraneveld, leven!. OVERLEDEN, w. Sirag, D. Ij. M. ter Haar, geb. Houweling, 56 j. C. H. Hoek, L). 10 d. D du Morlier, 76 j. G. Al. Maartenae, geb. Gaos, 36 j. M. P. van Alus- acber, Z. 4 m. S. Flarnau, L). 13 m. J. F. üee, Z. 2j. L. H. J. van Duureü, Z, 2 j. L. M. Isut, D. 1 m. J. E. van Kleef, wede. P. Blommeodaal, 68 j. J. H. E. Hendriks, IJ. 1 m« P. U. Haasbeek, U. 21 d. C. van Ees, 'L. 5 j.

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 3