Al schimpende op de „klassieke geleerdheid" van Dr. Rombach, schiet het Dagblad weer een zeer onklassiek bokje. Het spreekt van doctores juri, vermoedelijk de genitivus van jurumI En nog zoo kort geleden, toen het met het onmoge lijke salutas publica pronkte, gaven wij het den goeden raad, zich op dat ijs niet meer te wagen (N. R. Cl.) De ontvangkantoren der directe belastingen, in en uitgaande rechten en accijnzen te Ussendrecht en Rosmalen c. a. zijn door den Minister van Financiën gerangschikt in de 8ste kl. De Minister van Financiën heeft bepaald dat in de gemeente Nieuwe Schans een entrepót voor granen en in de gemeente Woensel een voor tabak in bladen kan worden gevestigd. De gewone audiëntie van den Minister van Justitie zal op Woensdag 2 April niet plaats hebben. Z. M. heeft pensioen verleend ten laste van den Staat lot een bedrag van f 875 'sjaars aan den gewezen schrijver 3de kl. bij de directie der ar tillerie stapel- en coustructiemagazijnen te Delft T. H. Schermers, onder bepaling, dat het hem bij besluit van 7 April 1869, N°. 18, toegekende wachtgeld heeft opgehouden met 31 December 1872, en dat voorschreven pensioen ingaat met 1 Januari 1873; en tot een bedrag van ƒ237 'sjaars, aan den eervol ontslagen lsten klerk bij het topographisch bureau E. Willebers, onder bepa ling dat dit pensioen ingaat met 1 Januari 1873. Z. M. heeft den 2den luit. K. J. E. van der Putten, van het 1ste reg. inf., thans gedetacheerd bij het koloniaal werfdepot, in rang en ancien- neteit overgeplaatst bij bet wapen der infanterie van het leger in Oost-Indië. Z. M. heeft aan M. F. Holthausen, op zijn ver zoek, met 1 April aanstaande, ontslag verleend als commissaris van politie te Amsterdam. Z. M. heeft, op het daartoe door hem gedaan verzoek, aan den officier-van-gez. der Sde kl. van het leger in Ned. Indië J. G. Tythof, thans met verlof hier te lande, met ingang van den lsten April 1873, een eervol ontslag verleend uit Zr. Ms. militairen dienst, met toekenning van peusioeu. Z. M. heeft, aan Jhr. P. O. H. Gevaerts van Simonshaven, hofmaarschalk, dienstdoende bij H. M. de Koningin, vergunning verleend tot het aannemen en dragen der versierselen van com mandeur der orde van de Wurtembergsche kroon, hem door Z. M. den Koning van Wurtemberg geschonken. Z. M. heeft de benoeming van J. Nolen, burge meester van Hoogvliet, tot secretaris der gemeente, goedgekeurd. BINNENLAND. Amsterdam, 30 Maart. Dr. J. W. Bok, predi kant bij de Amslerdamsche gemeente te Rotter dam, heeft voor dat beroep bedankt. Naar men ons mededeelt, zijn de onder handelingen met den Luikschen directeur Carpier tot het bespelen van den Stadsschouwburg afge sprongen, daar genoemde heer niet die waarbor gen kon aanbieden, die zijne plaatsing als num mer éeo op de aan den Raad door B. en W. aan te bieden nominatie kou wettigen. Nog meldt men ons, dat er plan zou bestaan de concessie dit jaar nog niet te verleeueu, doch daaimede te wachten tot het volgend seizoen, wanneer de nieuwe schouwburg èn van buiten èn van binnen geheel gereed zal zijn, en de pachter niet noodig zal hebben de risico te loopen op primo Septem ber nog niet met het geven van voorstellingen te kunnen beginnen. (Hbl.) Dezer dagen werd door de familie Klink hamer alhier aan het Kon. Oudheidk. Genootschap ten geschenke gegeven de boekenkist, waarin volgens de overlevering Huig de Groot uit zijne gevangenis Ie Loevestein ontsnapte. Deze kist was vóór 1783 in bezit eeuer familie te Gorcum woonachtig (de Daatselaars?), maar kwam om streeks genoemd jaar aan Mr. Jacob Klinkhamer, advocaat te Amsterdam, en wel als gave van erkentelijkheid voor bewezen rechtsgeleerde diensten. Met toestemming van vermelden advocaat zijn van de kist door G. Philips Jz. twee gravuren gemaakt, die in 1783 uitgegeven werden en waar van een exemplaar door de schenkers alsmede aan het Genootschap aangeboden is. Afgezien van de aan haar verbonden traditie, is de kist merk waardig wegens het ijzeren beslag waarmede zij voorzien is. Bovenstaand bericht ontvingen wij van geachte zijde; wij meenen echter de opmerking niet te mogen terughouden dat, gelijk men wellicht weet, er een andere kist bestaat, toebehoorende aan de familie Graswinckel, welke evenzeer aanspraak maakt op de eer Huig de Groot geherbergd te hebben. [N. v. d. D.) Tot hoofdingelanden voor het nieuwe bestuur van het hoogheemraadschap Amstelland zijn ge kozen: de heer J. H. Cordes te Amsterdam, met 330, en de heer Mr. J. G. Kruimel, te Nieuwer- Ainstel., met 292 van de 367 stemmen. Gisteren had alhier in het lokaal Odéon de jaarlijksche algem. vergadering van aandeelhou ders in de Hollandsche ijzeren-spoorwegmaat schappij plaats. Tegenwoordig waren 41 deel hebbers. Met algemeene stemmen werd goedge keurd de balans over 1872 en de verdeeling van winst, en alzoo besloten tot een dividend over 1872 van 614 pCt., dat is van (65 per aandeel, zoodat, behalve het reeds uitbetaalde voorloopig dividend van f 20, alsnog per aandeel is uit te deelen f45. De aftredende commissaris de heer J. Borski werd herkozeu en aanvaardde die keuze. Door een der aandeelhouders (Dr. L. van Does burg) werd de aandacht van de vergadering ge vestigd op de wenschelijkheid voor de maatschappij, om een spoorwegverbinding aan te leggen van Amersfoort naar Nijmegen, ter verkrijging van de kortst mogelijke richting over Oosterspoorweg en Rbeinische Eisenbahn, van Amsterdam naar den Rijn; even als door den Oosterspoorweg over Zutfen de kortst mogelijke richting naar het Noor den van Duitschland is verzekerd. Erkentelijk voor den wenk, antwoordde de voorzitter dat het aangegeven denkbeeld bij het bestuur in over weging zal worden genomen. Voorschoten, 30 Maart. Bij gelegenheid der bevestiging van de nieuwe ledematen betrad Ds. J. J. Sluiter alhier heden voor de laatste maal als dienstdoend leeraar den kansel, om tevens afscheid te nemen van zijue gemeente. Tot tekst had hij gekozen de woorden: „En nu blijft in hem," uit 1 Joh. 2:28. Eene talrijke menigte, zoo van hier als elders opgekomen, was diep geroerd bij de laatste rede van hem, die gedurende 36 jaren alhier als lee raar en vriend de algemeene achting mocht ver werven. Na het uitspreken van den zegen hief de ge meente staande aan Ps. 134:3. Na afloop der godsdienstoefening werd Ds. Sluiter dotfr den kerkeraad uitgenoodigd mede te gaan naar de zaal van het Nut, waar inmid Is de gemeente weder was bijeengekomen. Hier ontving de algemeen beminde predikant als blijk van de achting zijner gemeenteleden een geschenk, be slaande in een zilveren plateau, met dito trekpot, melkkan en suikervaas, terwijl de heer J. P. Treub der gemeente hier tot tolk verstrekte. Schoonhoven, 29 Maart. Op den 21ster, dezer zijn van de art.-iostr. comp. alhier 13 korporaals naar de verschillende regimenten vertrokken, n.l. 3 naar de veld-art., 2 naar het 1ste, 4 naar het 2de en 4 naar het 3de regiment vesting-art. Aan de oproeping op den 25sten jl. hebben 14 jonge lingen voldaan; 10 werden voor 5 jaren ingedeeld, 3 geneeskundig afgekeurd en 1 bedankte voor de plaatsing. De getalsterkte der jongelingen bedraagt 128, waarvan 40 met den graad van korporaal- titulair. Zwolle 29 Maart. De rechtbank heeft den ge wezen conducteur bij de staatsspoorwegen B Wijbrands schuldig verklaard aan diefstal van 340 uit een bagagewagen van de firma van Gend Loos en hem te dier zake veroordeeld tot gevangenisstraf voor den tijd van éen jaar, te ondergaan in eenzame opsluiting. Venlo, 29 Maart. Naar men verneemt, zou bij de aanleggers der lijn HamburgParijs en die der lijn VeuloNijmegen het voornemen bestaan, om, met het oog op de weinige ruimte, welke het tegenwoordige station aanbiedt, voor gezamen- lijken dienst een gemeenschappelijk station te bouwen. GEMENGD NIEUWS. In de gemeente Dubbeldam heeft bij een veehouder een zeldzaam geval plaats gehad bij eene melkkoe. Van dit dier is de uier zwart ge worden, zoodat de eigenaar, na dit aan onderschei den veehouders te hebben laten zien, te rade is geworden dadelijk geneeskundige hulp in te roepen. Zoodra de ter hulp geroepen veearts bij het beest kwam, besloot hij het den uier af te zetteu. Se dert bevindt zich het beest in goeden welstand. Het Handelsblad vestigt de aandacht op de eigen aardige keuze van de reislectuur, welke aan het station van den Rijnspoorweg aan de reizigers wordt aangeboden. Zoogeuaamde galante lectuur, met onkiesche plaatjes op den omslag, ligt in grooten overvloed op de uitstaltafel en wordt zelfs langs de rijtuigen rondgevent, een misbruik, dat werkelijk zeer hinderlijk is. Op bet bureau van den directeur-generaal van een groote bank te Parijs staat een klein tafeltje. Op het blad loopen in ivoren knoppen de acht telegraafdraden samen, door welke de directeur aan even zooveel onder geschikten, deels beambten, deels bedienden, zijne bevelen geeft. Eenige dagen geleden kreeg de directeur van zijne jonge vrouw, een allerliefst persoontje, bezoek. Madame zag er zoo bekoorlijk uit, dat monsieur vergat, waar zij waren en zijn vrouwtje teeder wilde omhelzen. Zij, bang voor 't kreuken van haar toilet, wijkt; hij dringt voor uit; eindelijk heeft hij haar tegen een muur in de engte gedreveo. Madame, zich nog steeds ver dedigende, leunt op 't tafeltje en terstond ver schijnen acht manspersonen in de deur van 't bureau, en vragen: wat den directeur belieft? De Indép. Beige geeft de volgende goedkoope en aangename reisroute op uaar Weeoen. Men be- geve zich langs den kortsten weg naar Keulen, en neme daar voor ruim 5 een retourbiljet op de boot naar Mainz. In deze laatste plaats kan men weder een retourbiljet (spoor) naar Weenen bekomen, voor f 45. Langs dezen weg zal men van ons land uit de heen-en terugreis kunnen maken voor 65 a 75. Bovendien laat het zich verwach ten, dat de spoorwegdirectiën gedurende de ten toonstelling gelegenheid zullen geven om nog goed- kooper te reizen. koloniën. SURINAME. Paramaribo, I Maart. Bij gelegenheid .van 's Konings jongsteu verjaardag heeft Z.Exc. de Gouverneur dezer Kolonie op het door hem ge geven leest, een dronk ingesteld op het welzijn van Z. M., er bijvoegende, dat het de zesde maal was, dal hij als Gouverneur van Suriname de eer genoot zijne gasten hierin voor te gaan, en het niet zouder aandoening was dat hij dit nu deed, daar het naar alle waarschijnlijkheid de laatste maal was, dat bij dit zou kunnen doen. Hij eiudigde den heildronk op Z. M. den Koning, H. M. de Koningin, den Kroonprins en verdere leden van het Vorstelijk Huis. Deze toost werd uiet veel sympathie begroet. Gisteren is de verjaardag vau Z. K. H. Prins Frederik der Nederlanden hier met de gebruike lijke eerbewijzen herdacht. Met genoegen heeft men hier bericht ontvan gen dat de Lalla Rookh inet 400 emigranten van Cal cutta herwaarts zou afzeilen en het eerstvolgende transport met eene stoomboot geschieden zou; voorts, dat het opperbestuur voornemens is met de Britsche regeering onderhandelingen aan te knoopen tot het bekomen van toestemming om gedurende enkele maanden, ua het eindigen van het verschepingsseizoen (15 Maart) emigranten per stoomschip uaar Suriname te verzenden. De passage per Lalla Rookh is tegen 15 pd. st. 10 sh. per b' old. De kelonrale kotter Saramacca, den 21 Febr. van Coronie vertrokken, is den 23sten, t n gevolge van hooge zeeën en onstuimig weer, na verlies van verschansing en andere schade, de rivier Saramacca binoengeloopeu. Eenige der passagiers zijn, per andere gelegenheid, herwaarts aange komen. Gisteren is hier ter reede door het barkschip Kohinoor, kapt. Cooper, op sleeptouw binnenge bracht de Engelsche brik Florence, kapt. Holmes, komende van Bahia, van waar hel den 29sien Januari vertrokken was uiet eene lading suiker, bestemd naar Queenstown, om orders. Het schip had den 13 Febr. een zwaar lek bekomen, en de beuianning, uitgeput van het pompen, wilde het den 17den verlaten, toen juist de Kohinoor kwam aanzeilen, die hel in nood verkeerende schip op sleeptouw nam en uiet dan na veel moeite hier biunen kreeg, om zoo spoedig mogelijk te lossen. Den 19 Febr. is te Oemerary van Calcutta aangekomen het schip JVeca, met 459 koelies, waar van op reis 48, vooral aan de cholera, overle den zijn. Maandag, den 24sten Februari, te midder- uachl, is op de plantage Catharina Sophia, aan de rivier Saramacca, een hevige brand ontstaan in de trasloods aldaar, welke, vol brandstof voor den molen, die den volgenden dag geopend zou worden, eeu prooi der vlammen is geworden. Men denkt dat kwaadwilligheid hier in 't spel is, te meer daar drie andere trasloodsen in betrekkelijk korten tijd door brand vernield zijn. De procureur-gene raal is, vergezeld door andere ambtenaren der justitie naar genoemde plantage vertrokken, ten einde eeu gerechtelijk onderzoek in te stellen. Uit de jongste balans der Surinaamsche bank blijkt, dat zij den 22sten Februari jl., bij een specievoorraari van f 355,293, voor eene som van f 364,910 minder aan bankbiljetten in omloop had dan waartoe zij gerechtigd is, terwijl de specie- voorraad op zijne beurt f145,604 meer bedraagt dan tot dekking der opvraagbare verbintenissen door de wet gevorderd wordt. buitenland. Frankrijk. In het Journal Ofjiciel van Vrijdag jl. wordt het volgende bericht gelezen: „de ratificatiën van den President der Fransche (Republiek en van Z. M. den Duit6chen Keizer, Koning van Pruisen, betreffende de overeenkomst van den 15den Maart 1873 zijn den 22sten dezar te Berlijn uitge wisseld." Verder bevat het blad de afkondiging der wet tot regeling van den toestand der gedeporteerden in Nieuw Caledonië. In de Nationale Vergadering had Donder dag de interpellatie plaats van den heer Rouvier over de door de regeering genomen maatregelen tegen republikeinsche dagbladen in het Zuiden van Frankrijk. De interpellant klaagde er over dat de militaire autoriteiten in de in slaat van beleg verkeerende plaatsen, en over het algemeen alle autoriteiten bezuiden de Loire, een kruis tocht oudernomen haddeu tegen ieder oprecht republikein, en dat ten gevolge daarvan vooral de drukpers met eene verschillende maat meten werd. Terwijl men de grofste uitvalit der legitiinistiscbe orgaoen geheel straffeloos lig stonden de republikeinsche dagbladen bloot ai' de dagelijksche bemoeielijkingen en gestrern maatregeleu der regeering. Deze bewering vele voorbeelden gestaafd hebbende, verklaard de heer Rouvier voor de dagbladen van alle riet tingen gelijke rechten te eischen, en drong hij op aan dat de regeering uiet langer langs de administratieveu weg tegen de dagbladen haar mishaagden te velde zou trekken, maar d beslissing van alle drukpersdelicten, door well blad ook gepleegd, zou overlaten aan den natuui lijken rechter, aan de jury. De minister de Goulard kwam op tegen de bi wering dat de regeering eenig deel der bevol king om politieke redenen vervolgen zou, en vei klaarde dat zij daarentegen niets meer deed da- haren plicht met de maatschappelijke orde verdedigen tegen de uitspattingen van sommi; heethoofden, welke de welgezinde bevolking o; stookten. Hij gaf kortelijk op om welke redem verschillende dagbladen van Montpellier, Ma seille en andere plaatsen waren verboden g worden, en verklaarde dat de regeering, hi grooter voorstander zij was van de vrijheid va drukpers, te grooter verplichting had om de ot gebondenheid der pers te keer te gaan, en niet alleen dacht te doen door gerechtelijke vet volgingen, wanneer daar oe aanleiding bestond maar ook door gebruik te maken van de prevee tieve maatregelen welke de staat van beleg bin nen haar bereik bracht. Nadat nog eenige afgevaardigden het woon hadden gevoerd, werd eene motie van orde voor) gesteld, waarbij de opheffing van den staat va| beleg werd verlangd; eene voor dit voorstel prioriteit hebbende motie, om ten aanzien di interpellatie over te gaan tot de orde van d dag, werd echter met 449 tegen 164 stemm aangenomen. Daarna ging de vergadering voort met de bt ko handeling van het wetsontwerp tot regeling vat I het toezicht op de instellingen van liefdadigheioder Een amendement op het eerste artikel, slrekl kende om ook aan de geestelijken van verschil1 lende gezindheden van rechtswege het lidmaat schap der commissiën van beheer en toezicht li te kennen, werd door den bisschop Dupanloaj uitvoerig verdedigd en met 441 tegen 5 stemme! aangenomen. De geheele linkerzijde onthield zicljf'fes van de stemming. Iee De Gazette des Tribunaux meldt, dat ten huize|6c van de personen, die onlangs alhier in de ftui Sedaiue iu verzekerde bewaring zijn geoomea, papieren zijn gevonden, waaruit blijkt dat ze tc, een geheim genootschap behoorden, dat een staal' kundig doel had. Hetzelfde blijkt uit hunne be- kentenissen. Felix Pyat is door de rechtbank vaD Ver sailles in contumaciam ter dood veroordeeld. Eene actrice van een der boulevard-theaters is als lid van de rooversbende van Gelinier in hechtenis genomen. Luxemburg. De Lux. Zeitung deelt het volgende mede. Naar luid van eeu bericht, voorkomende in een blaii te dezer stede, heeft de heer Philippart aan deln regeering het aanbod gedaan een jaarlijkscbeiZoo rente van 750,099 francs, in 3 pCt. Fransche renteLjet te betalen voor den afstand van 800 hectaren erleu houdend terrein. De hier bedoelde grond is dm,d zelfde, waarover de regeering in onderhandelin. is met Frankforter bankiers eu LuxemburgschJ eigenaren van smeltovens. De heer Philippart is reeds in het bezit vail 500 hectaren mijngrouden en zal weldra de be schikking erlangen over een uitgestrekt terrei:|rva van dien aard, voor het aanleggen van nieuw! in spoorwegen; mocht het hem gelukken zijn voorl stel ingang te doen vinden bij de regeering, dai zal hij spoedig de eenige bezitter van ijzermijnei hier te lande zijn. België. De heer Edouard Fétis, mederedacteur van c' Indepéndance heeft van de Belgische Academii' met algemeene stemmen, den prijs verworve: voor het beste in de Fransche taal geschrevei werk, dat in het tijdvak 1867 —1872 is uitgeko men. Het boek is getiteldLes artistes beiges l'élrangcr. Groot- Britarmië. De bij het Lagerhuis door den heer Favvcek ingediende bill tot afschaffing der zoogenoemd tests aan de hoogeschool te Dublin geeft aan lersche dagbladen eene nieuwe aanleiding om de quaestie van het hooger onderwijs in Ierland te bespreken. De katholieke en conservatie'® organen verklaren zich algemeen tegen het voor stel, waarin zij den toeleg zien om de katholie ken uit het hooger onderwijs te verdringen eo de thans door katholieken op eene voor de be langen hunner geloofsgenooten voldoende wijze beheerde en ingerichte scholen ouder den invloed der protestantsche geestelijkheid te brengen. „De lersche katholieken, zoo schrijft de Freeman, zullen zich nimmer eene protestantsche univer-

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 2