Z. M. heeft herbenoemd tot burgemeestervan Huissen, C. T. Kolfschoten; van IJlst, T. E. v. Poptuvan Borkel, J. Verkoijen, secretaris dier gemeente; van Nuenen, J. v. Homberg; van Duiven, H. J. Blaisse, seer, dier gem.; van Ap- pingedam, E. Takens; van A alten, Mr. L. Roel- vink; van Batenburg, C. N. D. Hiebendaalen vau Schiermonnikoog, N. J. v. d. Worm, seer, dier gemeente. Z. M. heeft wegens de opheffing der strafgev. te Woerden, de commissie van administratie over de gevangenissen aldaar ontbonden en mits dien aau de heeren S. Lagerwey, vice-president, I. W. Roessingh v. Iterson, lid-secretaris, C. I. Bredius, J. de Koning Jzn., Mr. A. M. Pareau, Dr. H. v. d. Lee eu Dr. J. O. ten Noever de Brauw, leden der commissie, als zoodanig met 1 April e. k. eervol ontslag verleend, met dank betuiging voor de belangrijke diensten, door hen in die betrekkingen bewezen. Z. M. heeft den kapt. G. L. Brunings, van het 7de reg. inf., op pensioen gesteld, en het bedrag van dat pens., bepaald op 509 's jaars. BINNENLAND. Amsterdam, 28 Maart. Blijkens den generalen staat over 1872, vau het Amst. zedelijk lichaam Sarepta, steun voor weduwen, onder bescherming van H. M. de Koningin, heeft die vereeniging gedurende haar driejarig bestaan reeds 78 wedu wen aan een bedrijf geholpen, of daartoe onder steund. Verreweg de meesteu geven stof tot vol- doeniug, doordien zij in staat zijn in eigen behoefien en die der kindereu te voorzien. Slechts bij een drietal zijn de pogingen van bestuurderen mislukt. Thans blijven nog 110 weduwen op ondersteuning wachten, boven de gemelde 78 weduwen, voor wie de som van 5683 besteed is. De instelling heeft zeer veel bijval gevonden, daar het getal leden en begun stigers reeds 2766 bedraagt. Het bestuur der afdeeling Amsterdam der Nederlandsche Vereeniging tot afschaffing van sterken drank heeft besloten het SOjarig bestaan der Afschaffingsvereeniging te dezer stede plechtig te herdenken door het houden eener buitengewone openbare vergadering, op 3 April a. s. De Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier hield gisteravond eeue langdurige verga dering, waarin o. a. behandeld werd het concept- antwoord up de vraag van B. en W. naar bet advies der Kamer over de plannen der heeren Joan Muller c. e., tot aanleg van dokken, kaden, pakhuizen enz. in het IJ. Na eene geanimeerde discussie van omstreeks 2^ uur, werd met 7 tegen 6 stemmen verworpen de conclusie van het rapport welke (grootendeels overeenkomstig het onlangs ingekomen voorstel van den wet houder van openbare werken, ondersteund door de commissie van bijstand) strekte, om aan B. en W. te antwoorden, dat de Kamer het in overweging nemen van het eilandeustelsel van den heer Wal dorp (waarop de plannen der heeren Muller c. s. berusten), van inrichtingen in de Rietlanden, of aan den Westerdoksdijk, voor het oogenblik voor barig acht, eu gelooft dat Amsterdam met eene kade langs den Oosterdoksdijk, van 2000 meter lengte en 80 meter diepte, de eerste toekomst gerust tegemoet kan gaan. Eeue nieuwe commissie werd benoemd om een nader rapport uit te brengen. Uoorn, 28 Maart. Het nieuwe gebouw bij het Huis van Correctie alhier, meest voor cellulaire slaapplaatsen iugericht, is reeds aanvankelijk in geuruik genomen. Daarin zijn geplaatst nagenoeg vijftig gedetineerden, die uit het Huis van Detentie te Leiden hier overgeplaatst zijn. Weldra zal het geheele gebouw in gebruik genomen worden. Den Haag, 29 Maart. Z. K. H. Prins Hendrik heelt in navolging van Z. K. H. Prins Frederik het bedrag der bezoldigingen van zijn personeel belangrijk verhoogd uithoofde van de duurte der levensmiddelen, in te gaan den lsten April a. s. Aanstaanden Dinsdag zulleu de beide batal jons der dd. schutterij alhier onder de wapenen komen en de exercitiën gedurende het nieuwe jaargetijde een aanvang nemen. Door de heeren van Houten, Gratama Bredius, Idzerda, Smidt, Bergsma en de Ruiter Zljlker is op art. 118 der wet op de nieuwe rechterlijke inrichting een amendement voorge steld, strekkende om deu dubbelen rechtsbijstand af te schaffen. De 's Graveuhaagsche Werkliedenvereniging hield gisteravond in het lokaal Diligentia eene algemeeoe vergadering, onder de leiding van den ondervoorzitter, den heer Vos. Door den secretaris werd verslag uitgebracht van den toestand der vereeniging, met vermelding van hare lotgevallen sedert Septemberj-b- Er bleek uit dat het bestuur het huizenbouw plan had opgegeven en daarvoor in de plaats gesteld het onder 't bereik des werkmans bren gen van goedkoope levensbehoeften. Omtrent het brood was men in overleg getreden met den directeur der Brood- en Meelfabriek hier ter stede, niet het doel het aan de leden der Ver eeniging 1 cent minder dan den gewonen prijs te verschaffen, waarvan tot nog toe door velen wordt gebruik gemaakt. Verder vermeldde het verslag het door den president en algemeenen secretaris der vereeniging, de heeren Enthoven en Mr. A. F. de Bas, genomen ontslag, de eerste wegens zijne drukke bezigheden en de laatste om verschillende redenen. Ook de tweede penning meester had zijn ontslag ingediend. Aan de letterkundige vereeniging Nieuwland, die ten bate van de vereeniging eene buiten gewone voorstelling had gegeven, door de in schrijving van bijna al de leden van het Vorsten huis vereerd, werd daarvoor dank betuigd; in zonderheid werd hulde gebracht aan haren be schermheer baron Heemstra van Fromaen Eibers buren, die tot deze ondersteuning de hand had geleend. Als een bewijs van erkentelijkheid en achting werd dien heer bet eerelidmaatschap der vereeniging aangeboden, zoodat hij de eerste is wien zulk eene eer te beurt viel. Het verslag besloot met eeue opwekking aan de leden om zooveel mogelijk mede te werken tot oplossing van het groote vraagstuk „de sociale quaes tie." De daarop door den penningmeester gedane rekening en verantwoording van het gehouden beheer toonde aan, dat er ontvangen was 5870.47, tegen eene uitgaaf van ƒ4983.38. Het overschot zal worden gebruikt tot het vereffenen van achterstallige schulden. Vervolgens werd eene stemming gehouden ter vervulling van de opengevallen plaatsen in hét bestuur, waarbij zoowel patroons als werklieden zijn verkozen, wier namen later, wanneer dë benoemden zich de keuze hebben laten welge vallen, zullen woiden medegedeeld. Is het bestuur voltallig dan kiest het uit zijn midden den president, algemeenen secretaris en penningmeester. Eindelijk dee I de voorzitter een beroep op de liefdadigheid des werkmans, door eene collecte te doen houden ten behoeve van den molenaar, wiens inboedel dezer dagen alhier door brand geheel is vernield. Onder de verwijderde vreemdelingen komt in het Politieblad voor: Lodois Canteloube de Mala- ret, oud 35 jaren, zich noemende oud-officier van het Fransche leger en homme de lettres, ge- horen en laatst gewoond hebbende te Bagnac, de partement Lot (Frankrijk). Hij was houder van een verjaard paspoort, afgegeven voor oen reis naar Italië door den prefect te Nice, den 23sten Augustus 1871 en niet voor de reis herwaarts van het door de wet voorgeschreven visum voorzien, waarop van zijne uitleiding is melding gemaakt. In den nacht van 20 op 21 Maart jl. is ujt het bureau voor vervoer van goederen van den Staatsspoorweg, onder tiet Jachtclubgebouw te Rotterdam, O. a. ontvreemd f 7000 aan bankpa pier, benevens ongeveer 50 aan specie. Voor ontdekking van den dader of de daders is een premie van ƒ100 uitgeloofd. De officier van Justitie te Rotterdam verzoekt opsporing en be richt. Rotterdam, 28 Muart. Wij vernemen, dat de heer L. J. Lelèbre, uit den Haag, in de nabijheid van het Park alhier (alwaar hij zich thans on ledig houdt met den bouw van een muziektempel naar eene nieuwe constructie), eene tentoonstel ling zal orgauiseeren van de voornaamste model len, apparaten, enz., behoorende tot zijn uitgebreid Physisch Acoustisch Kabinet, waar elk liefhebber en beoefenaar der muziek de gelegenheid zal worden uungeboden hoogst belangrijke zaken te bezichtigen o. a. ook die welke betrekking heb ben op den bouw van orkesten en kiosken naar de nieuwe constructie van dien heer. Schoonhoven, 28 Maart. Met April e. k. zal alhier van Rijkswege eene opleidingsklasse voor hulppersoneel en kweekelingen bij het lager on derwijs worden geopend. Tot directeur dier in richting is benoemd de beer L. Akkerhuijs J.Ez., hoofdonderwijzer alhier. Hooge Zwalnwe, 27 Maart. Hedennamiddag te 4 uren barstte in de zwingelkooi van den heer J. de Visser een hevige brand uit. Een schuur en eene groote partij vlas, alsmede een paard, ver- brandden. Spoedig sloeg de vlam over tot het daarbij staand huis, bewoond door P. den Boer, van vvieus inboedel weinig gered werd. De oorzaak van den brand moet, naar men meent, gezocht worden in de onvoorzichtigheid van een der werklieden, die met een lucifer zijn pijp wilde aansteken. Hei eigendom van de V isser was grootendeels, dat van den Boer in het geheel niet geassu reerd. Harderwijk, 28 Maart. Den 18den October werd alhier, hoewel in geriuge hoeveelheid, de eerste versche haring door onze visschers aange bracht; later scheen het hun niet gunstig te gaan, althans men hoorde van geeo haring. In de laatste drie weken echter gaat de vangst goed, zoodat bjj een enkelen haringrooker ruim 500,000 stuks zijn gerookt. Enachede, 22 Maart. De werken aan den spoor weg van hier op Munster worden steeds krachtig voortgezet. De aardebaan is nagenoeg gereed, met de gebouwen en andere werken is men druk bezig en de directie hoopt de lijn uiterlijk tegen het laatst dezes jaars in exploitatie te brengen. Zwolle, 28 Maart. Den 21sten Maart jl, is door Z. M, den Koning goedkeuring verleend aan het door de Staten van Gelderland en Overijsel ont worpen reglement op het beheer der bedijking langs Dronthen. Een zaak, waarop jaren lang in talrijke adressen is aangedrongen door polder-, gemeentebesturen en particulieren, maar die door het bestuur van Dronthen lang werd bestreden, zal alzoo tot stand komende overlaatskade van Dronthen zal verhoogd worden, en gebracht van 2.12 op 4 meter AP. Is deze verhoogiug tot stand gebracht, dan zullen de polders en gemeen ten, aan den linker IJseloever gelegen, groot on geveer 20,000 hectaren, bevrijd blijven van over- stroomiugen der zee. Onberekenbaar is de schade, die een overstroo ming kan teweeg brengen; zoo kunnen in den polder van Kamperveen onderscheiden landlieden genoemd worden, die door overstroomingen van 1862 op 1863 een schade van 3000 tot ƒ10,000 geleden hebben. De kosten van bedijking zijn in 1867 door den hoofdiugenieur van den waterstaat in Overijsel geraamd op 56,200, doch worden nu wegens hoogere werkloonen enz. geschatop 75,000, waar van, 1/3 te dragen door het rijk en 2/3 door de be langhebbende polders en de gemeente Kampen Het beheer zal worden uitgeoefend door 10 gecommitteerden, waarvan 3 uit het gemeente bestuur van Kampen, 2 uit het polderbestuur van Kamperveen, voorts uit de polderbesturen van Broeken en Maten, Zalk, Oldebroek, Oosterwolde en Uattem elk 1 gecommitteerde. Het onderhoud van de bedijkiog en van de Dronlhersluis zal gedragen worden door de ge meente Kampen 60 pCt., polder van Kamperveen 20 pCt., de overige polders elk 4 pCt.hierbij moet worden opgemerkt, dat het onderhoud der bedijking tot dusverre is gedragen door de ge meente Kampen en het polderbestuur van Kaïn- perveen en het onderhoud van de Dronthersluis door het rijk. Het verleeoen der koninklijke goedkeuring is eenigen tijd vertraagd door de houding der Gel- dersche polders, die wel wilden bijdragen tot de kosten van bedijking, maar niet zich verbinden voor de kosten van onderhoud. (Zw. Ct.) Sneek, 28 Maart. Voortdurend blijft de long- ziekle in de gemeente Wijmbritseradeel heer- schen. Nu weder zijn 66 rundereu van tweestal len afgemaakt en wordt het vleesch publiek ver kocht. mddelburg, 28 Maart. Gisteren zijn van hier vertrokkeu twee leden van het Japansch gezel schap, de een ingenieur, de ander ambtenaar van financiën, die vergezeld van den aspirant-inge nieur P. H. Kernper uit den Haag, alhier twee dagen hebben vertoefd tot bezichtiging der wer ken te Vlissingeu eu het Sloe, terwijl zij ook een bezoek hebben gebracht aan den beroemden Westkappelschen zeedijk en aan de badplaats Domburg. Maastricht, 27 Muart. Het is reeds bekend dat de bankiers V. Tielens, A. Tielens en C. Bruis, handelende ooder de firma M. Tielens alhier, in staat van faillissement zijn verklaard en dat de Rechtbank bevel tot hunne aanhouding had ge geven. Daarna heeft dezelfde rechtbank ver meend, op requisitoir van het O. M., tegen de zelfde drie heeren ook rechtsingang met bevel van gevangenneming te moeten verleenen we gens feiten, die reeds nu gronden tot eene cri- mineele vervolging konden geven; het passief be draagt ongeveer 2,000,000 fr terwijl de drie ven- nooten te zamen slechts een kapitaal van 60,000 fr. inbrachten. De heer Bruis is nog lid van den gemeenteraad. Het is opmerkelijk dat ook lid vau den gemeenteraad was de heer M. F. Crahaye, insgelijks bankier alhier, die wegens enkele en bedriegelijke bankbreuk, valschheden in geschrifte van koophandel, enz. wordt vervolgd en in het politieblad is gesignaleerd. GEMENGD IV1EUWS. Een twaalfjarige knaap te Keulen, die zich voortdurend aan schoolverzuim schuldig maakte, zou dezer dagen door een politiedienaar naar school worden gebracht. Toen deze in het huis der ouders verscheen, lag de knaap nog te bed. Hij stond op, maar bij het aankleeden greep hij plotseling een mes van tafel en bracht zich eene diepe wond aan den hals toe, waarvoor geneeskundige hulp moest wor den ingeroepen. Wegens deu voortdurend stij genden prijs der steenkolen worden de schroef- stoombooteo, varende tusschen Assen en Zwolle, evenals de stoomgemalen aan het Noord-Willems- kanaal, met turf gestookt, hetwelk tot dusver naar genoegen uitvalt. Bij de tentoonstelling, welke Donderdag te Utrecht gehouden is van voorwer pen, bestemd voor de verloting ten voordeele van den verminkten kanonnier M. van den Akker, was deze door het dames-comité uitgenoodigd de voorwerpen zelf te komen bezichtigen; na verkregen toestemming werd door hem hiervan gebruik gemaakt. De ongelukkige kon in zijn eenvoud geen woorden genoeg vinden om over de hem betoonde deelneming zijn dank te betui gen. Vele belangstellenden waren toeschouwers van dit treffend tooneel. De burgemeester van Loosdrecht had welwillend zorg gedragen, dat van den Akker per vigelante van en naar het gebouw werd gereden en vergezelde bem bij dien tocht. Donderdag moesten eenige school kinderen het kanaal van Hattem naar Apeldoorn bij den Breken passeeren. Toen zij daar kwamen was de brug opgehaald, om een schip door te laten. Bij het nederlaten, en wel door het terug, slaan van de klap, brak de wip of balans midden door. Eenige kinderen waren dadelijk op de brug geloopen en zijn alzoo het gevaar ontkomen, doet een meisje van omstreeks 7 jaren werd door de wip getroffen en verpletterd; zij was terstond een lijk. Bij onderzoek bleek, dat de balken der wip geheel vermolmd waren en al lang in gevaar lijken toestand verkeerden. BUITENLAND. GJ-root-Britarmië. In de gisteren gehouden zitting van het Lager, huis beeft Lord Enfield in antwoord op eene in. terpellatie gezegd, dat de Regeering nog altijd in onderhandelingen is met de maritieme Mogend- heden over de quaestie der rechten op het be?s- ren van het Suez-kanaal geheven. De arbeidstaking van de werklieden in ijzer-fabrieken in Zuid-Wales is thans definiu geëindigd. Frankrijk. Men verzekert dat de heer de Rémusat weigerl de candidatuur te Parijs te aanvaarden voor di verkiezing, die aldaar eerstdaags zal plaats bebbeo In de Kamer is aangenomen het voorste dat zij van 5 April tot 19 Mei op reces zal uit eengaan. De Nationale Vergadering nam jl. Woensda: het wetsontwerp betreffende de verandering vai de verplichting der grondeigenaars tot het schooi houden der straten te Parijs in eene belastiu aan, benevens een paar wetsontwerpen totgoel keuring van aan den minister van financiën bovei de begrooting verleende credieten. Na eene zes onstuimige discussie werd het wetsontwerp bt treffende de inrichting van het gemeentebestuur] van Lyon tegen Maandag aan de orde gesteld. Voor eenige dagen liep te Parijs het gerucki dat de heer Olozaga zijn ontslag zou nemen ol erlangen als gezant van Spanje bij de Franscte republiek. Dit gerucht wordt in een Parijsclie correspondentie van 27 dezer nader bevestigd. De budget-commissie heeft aan generaal de Cissey, deu Minister van Oorlog, het door bem aangevraagde crediet van 6.400.000 francs toege staan, ten einde het ration vleesch voor de sol daten van 250 op 300 grammen per dag te brengen. Het dagblad l'Assemblée Nationale zal oog iu 't laatst van deze maand opnieuw verschijnen. Men heeft de emigranten uit den Elzas en Lotharingen den raad gegeven niet voor Septem ber te vertrekken, vermits er thans moeiehjkhe- den zouden ontstaan bij hun vestiging iu Algerië. Van daar dat tijdelijk 25 gebouwen ter hunner huisvesting te Belfort zjjn ingericht en wijl het getal emigranten zeer groot is, zullen er nog 5 gebouwen voor hen in gereedheid worden ge bracht. Reeds vroeger hebben wij gesproken vsn het belangrijk proces, te Parijs gevoerd tegen de directeuren van den Transcontinental, een maat schappij die voorgaf ten doel te hebben door een spoorweg van Memphis naar San Diego eD San Francisco, de Atlantische zee en Stille Zuidrs met elkander te verbinden en waarvan de diK teuren door bedriegelijke opgaven en inedede lingen de hypothecaire bons op de beurs van Pan) hadden weten te verkoopen, zoodat uit de op brengst daarvan reeds een som van 20,400,000 ft. in de Fransche spaarbank was belegd. De Pre«i dent, generaal Fremont, met twee directeuren Auffermann en Probst, zijn voortvluchtig; vier andere beschuldigden stonden deze week terecbl en zijn den 27sten veroordeeld. Aan de drie afwezigen is, bij verstek, een ge vangenisstraf van drie jaren opgelegdde cautii van 50,000 fr., door Probst gesteld, is verbeur! verklaard en die van de beide anderen zijn even zeer, tot dekking der proceskosten, in beslag gf nomenLessignol, een der vier andere besehr digden, is tot 2 jaren gevangenisstraf en 3000 b boete, Gauldrée-Boileau tot 8 jaren gevangene straf, en Crampon tot 4 jaren gevangenisstraf et 3000 fr. boete en Poupinel, de laatste, tot éen jaar gevangenisstraf en 3000 fr. boete veroor deeld. Het dagblad La Liberté van PYonne is delf dageo, in den persoon van den hoofdredacteur, Gustave Huriot, veroordeeld wegens opzettinglo1 haat en verachiing jegens de regeering der repu bliek. De beklaagde werd tot drie maanden/' vangenisstraf en 1000 fr. boete veroordeeld. België. De Belgisch-Hollandscbe commissie, belast met de wegruiming, zoo mogelijk, van de moei lijkheden van internationalen aard, gerezen door het plan der uitdieping en verbreeding van het kanaal van Terneuzen, is, volgens de Independence, tegen 31 Maart bijeengeroepen. Weldra zal de nieuwe overdekte markt in het Quartier-Léopold te Brussel, op den hoek van de Rue de la Loi, geopend worden. Ook zal eerlang een nieuwe overdekte marktplaats aan de

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 2