r ittD de koe" is. Keu goede troost voor zieken en Ljoelingen! Als eene bijzonderheid deelen wij |i volgende uiede: De heer J. Zuidersma te Nieuw- jelscha had twee jonge honden (20 weken Lnd) van zijne teef verkocht, een aan een land- louvver te Peperga en een aan een heer te Akinga. linnen 14 dagen echter waien de beide dieren In de woning van Z. terug en niet bij de moeder lfeg te slaan. Eindelijk besloot Z. om ze op een Ifcland naar een bosch te brengeien zo vau laar te verjagen. Dit geschiedde; doch na weinige „enblikken waren de beide honden op een Lltioen afstand in een ander boschje de woning Z. genaderd. Toen Z. nu de moeder zou voe- |;n eu haar een stuk paardeuvleesch toewierp, L> hij tot zijne verbazing, dat deze het stuk lleesch in drie stukkeu beet, waarvan zij twee Lukken in den bek nam, eu naar de beide hon- Ln die in het bosch stonden te janken, bracht. Udarop kwam het goede dier met de beide jongen, Isdai deze het vleesch genuttigd hadden, terug vrat toen haar eigen stuk vleesch op. Dit feit l iuderbaad een krachtig bewijs van dierlijk medelijden. Oreld- en Effectemnarlct. Amsterdam, van 17 tot 24 Maart 1878. 'ioo mogelijk, zou ons overzicht over de afge togen week nog korter kunnen zijn, dan dat an hare voorgangster, want noch op de geld- loch op de fuiidsenuiarki had iets bijzonders laats, want de verhooging der prolongatie van op 5 pCt. kan geene bijzonderheid genoemd gorden. De verschillende Baukstaten waren vol- oende, niettegenstaande vooral de Duitsche geld- larkt nog steeds het gevaar van nieuweschaarschte ,reigt en vooral de Weener beurs le dien op- lichte niet op haar gemak is. Door de Pruisische [egeering ziju ecliier de restanten van eeuige feeniugen aflosbaar gesteld, waai door circa Th. '2U.000.000 vlottend zal worden en ook twee leeningen van het voormalige Nassau worden (gelost. Daarentegen echter weet men dat Frauk- rijk vóór 5 September 1500 millioen francs aan uitschland zal overmaken en dat het daarvoor irca 800 millioen Iraucs aan wissels op Duitsch- laud en Engeland in portefeuille heeft. Die 20 25 millioen thalcr zullen dus spoedig „ver- ichtvunden" zijn. Niet alleen onze Auisterdamsche beurs, maar look die van alle groole steden waar fondsenhandel plaats heeft, getuigen van lusteloosheid en zijn lauw gestemd. De handel is zoo bier als elders dierst beperkt eu er heerscht volkomen gebrek m motief voor eenige speculatie op groote schaal. De prijzen fluctueeren onder deze omstandigheden slechts weinig eu wanneer men de Spanjaards en enkele soorten van Noord-Amerikaansche Spoor- wtgwaarden uilzoudert, zou men voor de overige fondsen bijna kunnen volstaan met de prijscourant der vorige week te herhalen. De richting is in bet algemeen niet ten voordeele, vooral niet van laatstgenoemde effecten, w aarin vuor vele soorten vrij belangrijke dalmg heelt plaats gehad tegen over eeoige rijzing bij slechts zeer enkele. Oos- .enrijkers zijn llauw en nu de Engelsche koop- rdeis eu die voor de Duitsche Rijksschaikist ebben opgehouden, tamelijk verlaten. Russen itaauüe, eteu als Egypte eu Vereenigde Siaten- 'Onds. Grieken en lurken, Portugeezen, Fran- icben en Zuid-Amerikanen, Brazilianen uitge- ;onderd, ziju alle min of meer in prijs achteruit gaan. In den loop der week hebben de Span aards, vooral de Biuneulandsche, veel geleden, eu gevolge vau geforceerde verkoopen eu ook uidat in eene circulaire, door deD minister van nanciën aan zijn directeur-generaal geschreven, el gesproken wordt van het bijeenbrengen van ,11e nog beschikbare middelen tot dekking van ekorleu, maar met geen enkel woord gerept ordt over de rentebetaling van 20 Juni. Op ooger markt van Parijs en Londen heeft zich id prijs echter weder eenigszius hersteld. Over het geheel was de handel in Noord-Ame- 'ikaausche spoorvvegfondsen weinig beteekeueud; ükele soorten fluctueerden nog al, doch de meesten, gelijk wij reeds opmerklen, in dalende richting. Oat was vooral het geval met Illinois (die ech- ler heden weder 1 p(Jt. herwonnen) en Kansas die3pCt-, Madison, Florida en North-Westeru Union die 2 pCt., Chicago North-Western, Madisou-Mc- somenee, Winona en Denver-Paciüc die 1Ü pOt. en anderen die 1 pCt. of minder achteruitliepen. Atchison, Atlantic Ohio sectie, Oregon Californa eu Milwaukee St. Paul waren aan den winnen- den kant en vorderde werkelijk goed in prijs. buitenland. Frankrijk. De commissie van 45 leden, belast u.el bet voorbereiden eeuer organisatie des legers, ver klaart zich, volgens den Parijschen correspondent van de Indép. Beige, tegen de voornaamste voor stellen van den minister vau oorlog. Eerlang zal de heer Ozeune naar Weenen vertrekken, om de afgebroken onderbandeliugeu uopeus het Frausch-Oostenrijkscke haudelstraclaat 'e hervatten. Men verwacht spoedig een belangrijke pro motie bij de Fransche marine. Er zullen onder anderen ook twee schouten-bij-nacht worden benoemd. Naar gemeld wordt, waren opeen der laatste receptiën van den heer Thiers vooral vele leden der rechterzijde eD van het rechlercentrum tegen woordig, die bij deze gelegenheid den President der Republiek met aanzoeken bestormden, om zijnerzijds toch niet mede le werken tot de spoe dige ontbinding der Kamer. De Nationale Ver gadering bad, volgens heD, nog zooveel af te doen, zooals: de organieke wetten (bedoeld in art. 5 van het constitutioneele ontwerp), twee be grootingen, de gemeentewet, de wetten op bet onderwijs, enz. enz. „Waarom", antwoordde de heer Thiers met dat fijne lachje, waarin hij zoo veel spot weet ie leggen, „waarom zoudt ge ook het Burgerlijk Wetboek niet herzieu?" Door den gemeenteraad van Parijs zal waar schijnlijk nog deze week worden overgegaan tot de verandering der naineu van een aantal stra len. De heer Leon Say wilde daartoe als prefect niet medewerken. Er hebben in de Rue Sedaniete Parijs ver schillende arrestatiën plaats gehad. De heer Gro- inier en eeuige andere personen naar men zegt ook bonapartisteu zijn in hechtenis ge nomen wegens het sluiten vau een geheim genoot schap of het onderhouden eener verboden ver eenigiog. De prefect van het departement Bouches du Rhoue heeft gebruik makende vau de be voegdheid die de staat van beleg hem geeft, den verkoop van hel onlangs te Marseille opgericht dagblad la Oipèche, verboden in .liet geheele de partement. Men wil d»t het blad dientengevolge niet meer zal verschijnen. De Union, jdie eene inschrijving heelt geopend teu behoeve der in opstand gekomen Carlisten, maakt thans het bedrag bekend, dat tut dusver voor dat doel bij haar is ingekomen. Eeu anony mus heeft geteekend voor 5U00 fr. Voor 't overige komen bijna alle andere met hunne namen voor den dag. In 't geheel heeft het blad tot nog toe- ontvangen ruim 32,ÜOO fr. Hierouder is begrepen de som, die de Union door tusschenkomst van den Univers en de ilonde heeft verworven. België. Het Belgische Hof heeft vour eeuige weken den rouw aangenomen wegens het overlijden van den hertog vau Dalecarhë. Aanstaanden Zondag zullen de koning en de koningin zich naar Geut begeven, om de prach tige bloeuien-temooDsielling te openen. Zij zullen vergezeld ziju door den graaf en de gravin van Vlaanderen. OS-root-Britaixnië. In het Lagerhuis heeft de heer Anderson eene motie tot hel instellen eener enquête naar de w er king der Bankact ingediend en op verzoek der Regeering ingelrokken. Dinsdag is de toestand van graaf Bernstorff, den Duilschen gezant zeer bedenkelijk geworden alle hoop op zijn behoud is als 't ware (hans vervlogen. De schoenmakers in het Wesl-End te Lon den eischeu 30 pCt. loousverhooging, onder be dreiging met werkstaking. De werkstaking in Zuid-Wales is zoover geëindigd dat alleen nog te Rliymney de arbei ders weigeren de werkzaamheden te hervallen. Mary Anin Cotton, de beruchte giltmeng- sier, is jl. Maandag, des morgens, te Durham ter dood gebracht. Duitschland. De Keizer heeft gisteren eene alscheids-audieD- tie aan den luitenant Slurnui van het 8ste regi ment huzaren verleend. Aan hem is een verlof verleend vau zes maanden, om de expeditie naar Khiwa te vergezellen. De luitenaut zal zich wel dra naar St.-Petersburg begeven. Waarschijnlijk zal het wetsontwerp tot uit breiding van het vestingstelsel reeds heden bij den Rijksdag in behandeling komen. Daarentegen verwacht men dat de leger-reorganisatie niet meer in de tegenwoordige zitting zal kunnen worden behandeld. Meu spreekt van een verscherping der be palingen van de beursverordeuingeu, met betoog op onlangs plaats gehad hebbende misbruiken. De feesten, den 24sten dezer gehouden te Sleeswijk, ter viering van den 25sten jaardag van deu onalhaukelijkheids-oorlog (1848), droegen een echt Duitsch-uationaul karakter. Er had eeu re veille, een optocht eu een godsdienstoefening plaats, terwijl de graveu der gesneuvelden uitdiedagpn met bloemen en vanen werden versierd. In htt Raadhuis had des avonds een feesielijke bijeen komst plaats, waarbij toosten op den keizer, Sleeswijk-Holsteiu en Duiischland werden uit gebracht. De presideut der regeeriug betuigde zijn ingenomenheid met het (eest en besloot zijn feestrede met een „Hoch" voor Sleeswijk's bur gerij. Oostenr.-Hong. Monarchie. In de gisteren gehouden zitting van het Lager huis heelt de Minister van Fiuuuciën in antwoord op eene interpellatie betreffende de oprichting van een Hougaarsche discoüto-bank gezegd, dat de moeielijkhedeu waren opgeheven en de Weener bank-vereenigiDg thans voornemens 19 aan de voorloopige overeenkomst te voldoen. Hierop diende de Minister vau Financiën een wetsont werp tot oprichting van zoodanige Bank io. Italië. Er zijn ernstige ongeregeldheden ontstaan te Sessa Arunca en te Torraglia, naar aanleiding van de heffing der belastingen. Een ambtenaar der belastingen is vermoord; het stadhuis is door een liuop boeren aangetast, die verscheiden pa pieren hebben verbrand. Dit bericht is uit Ca- serta getelegrafeerd aan twee afgevaardigden, die daarvan aan hunne ambtgeuooteu mededeeling hebben gedaau. Ongeregeldheden van gelijken aard hebben, naar men zegt, te Modica, op Sicilië, plaats gehad. Bijzonderheden ontbreken. Hpanje. De Imparcial beschouwt de aftreding der Mi nisters Castelar en Acosta als onvermijdelijk. in de Gacela van '21 dezer wordt de wet be treffende de oprichting van 80 bataljons republi keinsche vrijwilligers afgekondigd. Elk bataljon zal bestaan uil 6 compagniën, elk vau 600 man. De soldij is vasigesield op 3 pes. daags voor de sergeant-inajoois, op .2* pes. voor de sergeanten, op 2ü pes. vuor de korporaals en kornetten en 2 pes. voor de manschappen. De Regeenng wordt tot uilrustiug en oprichting dezer troepen ge machtigd: 1°. oui op onderpand van de schuld brieven, waarmede de koopsom der mijnen van Rio Tiuto betaald is, gelden op te nemen of deze schuldbrieven te verkoopen '2°. oin eene leening te sluiten, of bij wijze vau publieke inschrijving, of door wederuitgifte van de hypothecaire schuld brieven, die in de schatkist zullen lerugkeeren naar gelang de twee derden vau de rente der staatschuld iu klinkende uiunt geschiedt. In het oflicieele dagblad is mede eene wet af gekondigd, waarbij het materieel, beuoodigd vuor deu aanbouw eu (geduieude tien jaren lang) voor de exploitatie der spoorwegen up de Balea- nscbe eilanden van iuvuerrecbteu wordt vrij gesteld. Eeu beude CarlisieD onder Tr:sluDy heeft den 21sceu dezer de republikeinsche vrijwilligers te Fobla de Begur overvallen. Deze irokken zich hierop terug iu den toren der kerk. Doch de kampioenen vau „de zaak vau den godsdienst" hebben toen den aan God gewijden tempel iu brand gestoken. tklegrammen. Londen, 26 Maart. De heer Bernstorff, de Duitsche gezaut bij ons hof, is gisteravond over leden. Konstantlnopel, 26 Maart. Daar Servië de reeds voor geruitnen tijd vervallen jaarlijksche schatting aau Turkije nog niet heeft voldaan, zoo heelt de Grootvizier, naar meu verzekert, te le dier zake eeue nadrukkelijke nota uaar Bel grado gezonden. Washington, 27 Maart. De heer Call, voor malig lid van deu Senaai, is benoemd tot finan cieel ageut voor de uieuwe leemug eu zal zich binnen kort uaar Europa begeven. De Senaat is voor ou bepaalden tijd uiteenge gaan. Bucharest, 27 Maart. De Kamer heeft met 52 tegen 23 stemmen, zich vereeuigd inet het voor stel, om eeue voorloopige leetmig vau 10ü mil lioen uit te schrijven, onder verband van deu verkoop van siautsdomeiuen. Madrid, 27 Maait. De Imparcial meldt de ab- dic iiie van Dou Carlos ten gunste van ziju zoon, ouder regeulschap van Allousus. Ei is een gerucht m omloop betrcffeude de verzoening met Cabrera, die met bet opperbevel over bet operatieleger zou belast worden. De inwoners vau een dorp iu de provincie Caceès ziju iu opsiaud gekomen, eu eischen eene verdeeling vau goederen. tiemeenteraad. Zitting van heden. Geopend te twee uren. Voorzitter: de heer van den Brandeler, Burgemeester. Tegenwoordigde heeren Stoffels, de Fremery, Lezwijn, Hartevelt, Buys, Bijlevelt, Verster, Veef- kind, Cock, van Heukelum, Krantz en van Wensen Afwezig met kennisgeving de lieeren van Puttkaui- mer, Wttewaal en Seelig. De notulen der vorige vergadering worden goedgekeurd. Zijn 0. a. ingekomen 1®. bericht van den heer Tromp dat hij zich bereid verklaart de betrekking van gecommitteerde voor de Gast- en Leprooshuizen tijdelijk te aanvaarden. 2°. Bericht van den heer Eigeinau dat hij aanst. Vrijdag naar Weenen vertrekt. 3'. Advies van A. M. Katel, om ontslag als hulp onderwijzer. In handen van B. en W. om rapport. 4®. Mededeeling van de gunning van het plaatsen van een hek om het standbeeld van Boerhaave aan den laagsten inschrijver. 5°. Idem van de overbrenging van den laatsten verpleegde uit het Cecilia-gasthuis naar het zieken huis op 15 Maart. 6°. Aanvraag om machtiging tot aanstelling van een tijdelijk hulponderwijzer aan de school van den heer van Dijk waarheen 50 leerlingen van de school van den heer v. d. Harst zullen worden verplaatst waarvoor 300 noodig zal zijn. Na een korte opmerking van den heer Cock wordt de gevraagde machtiging verleend. Vervolgens worden1®. benoemd tot hulponder wijzer op de openbare lagere school n®. 1 voor min vermogenden, de heer W. Brouwer te Gouda. 2®. Herbenoemd als gemeente-geneesheer de heer Dr. J. C. Kist. 3". Herbenoemd als voren de heer Dr. G. Zaalberg. 4o. Herbenoemd als gemeente-vroedvrouw mej. de wed. C. Omvlee, geb. B. van Velzen. 5». Herbenoemd als voren mej. S. M. van Iperen. Daarna komen achtereenvolgens in behandeling lo. De voordracht betrekkelijk den aankoop van instrumenten ten üehoeve van het natuurkundig on derwijs op de openbare school voor meer uitgebreid lager onderwijs der 1ste klasse voor meisjes. Zonder discussie aangenomen met 11 stemmen tegen die van de heeren Cock en Verster. 2» De voordracht betrekkelijk het geneeskundig onderzoek der openbare vrouwen, met een staat van af- en overschrijving op de begrootiDg, dienst 1873. Over deze voordracht ontstond eenige discussie, voornamelijk loopende over de vraag of aan de heeren stadschirurgen, dan wel aan een speciaal heelmeester de werkzaamheden, die men hier op 't oog heeft, behooren te worden opgedragen en of daarvoor f 150 dan wel f 3U0 moet worden bestemd. De heeren Stoffels, Cock, Hartevelt, Buys en de Voor zitter voeren hierover het woord. De heer Buys stelt naar aanleiding van een denkbeeld van den heer Hartevelt, om een van de chirurgen der gemeente uitsluitend met de bedoelde werkzaamheden te be lasten, voor, de zaak aan te houden en nader te onderzoeken. Dienovereenkomstig wordt besloten, nadat de heer Cock nog in 't bijzonder de aandacht op den heer J unius had gevestigd en de aangevraagde 150 in elk geval waren toegestaan. 3». De voordracht betrekkelijk het in gebruik geven van lokalen in het Nosocoinium op de Oude Vest aau de Leidsche Maatschappij van Weldadigheid. Met algemeene stemmen aangenomen. 4o. De voordracht tot aanvaarding van een aan de Bewaarschool in de Groenesteeg vermaakt legaat. Als voren. 5«. Suppletoirs staat van begrooting van de admi nistratie der Vereenigde Gast- en Leprooshui zen, staat van af- en overschrijving van die begrooting en staat van af- en overschrijving der begrooting van de gemeente-apotheek, alle over den dienst 1872. Als voren. 6». Suppletoirs staat van begrooting van het Ge reformeerd Minne- of Arme Oude Mannen- en Vrouwenhuis, dienst 1873. Als voren. 7°. Adres van J. en A. Le Poole, om vergunning tot het maken van een waterfilter en het leggen van een duiker voor hunne fabriek aan het Levendaal. Als voren. Niets meer aan de orde zijnde, wordt de vergade ring gesloten. laats te berichten. (Per telegraaf.) Ben Haag, 27 Muart. I11 de zit- ling der Tweede Kamer vau lieden is de discus sie over de rechterlijke organisatie voortgezet. De behandeling van art. 4 tot 8, over liet open baar ministerie, is uitgesteld lol na art. 66, eu zulks vanwege de amendememeu van den heer Kappeyne, omtrent het hooger beroep iu straf zaken eu de aanwijzing daartoe vau vier recht banken, waarbij hoofdofficieren vau justitie zou- deu worden geplaatst, als: 's-Hertogenbosch, Arn hem, Amsterdam en Leeuwarden. Op art. 10 is verworpen met 44 tegeo 21 stemmen het amen dement vun deu heer vau Eek, om de aanbe velingslijst van deu Imogen raad aau de Tweede Kamer af le schaffëu. Twee amendementen, om onder een of anderen vorm, de aanbevelingslijst van vacaturen 111 rechtbanken le behouden, werd verworpen inet 39 tegen 27 stemmen. Morgen voorlzetling. Ben Haag, 27 Maart. Het Hoogduitsche opera gezelschap uit Rotterdam, onder directie van den heer Jean Ptlaging, besloot gisleravond in den Koninklijken schouwburg alhier de reeks van voorstellingen, die het gedurende den algeloopen w inter alhier gegeven heeft, met Wagner's opera: Rienzi. Een stampvolle zaal bewees wederom hoezeer dit Duitsche opera-gezelschap ook dodr het Haag- sche publiek wordt op prijs gesteld. 'L. K. H. prins Alexander vereerde de voorstel ling met zijne tegenwoordigheid. 281ste STUTS-LOTKR IJ. 1 - v V K .111 TWBEDE KI,ASSt. VIERDE LIJST. Trekking van Oonderdag 27 Maart. N«. 1271, 14149 f IOO. 723 855 976 1100 1101 1167 1904 2203 2833 2933 2940 3038 3813 4286 4359 4613 4630 4788 4822 5006 6037 6326 5442 5985 6158 6300 Prfjzen van f 30. 6693 9.717 6872 7011 9761 9774 7245 10391 7497 10585 7500 10716 7514 10756 7583 10900 8260 10923 8293 11085 8796 11212 9677 11276 11436 11870 12313 12367 12477 12485 12618 12769 12880 13058 13147 13164 U330 13279 13700 13711 14034 14112 14574 1472L 14942 15115 15183 15672 15707 15717 16292 16304 16458 16475 16924 17069 17136 17149 17304 17385 17397 17605 17634 17888 18218 18727 19262 19639 19830 19836 19928 19976 THERMOMETER VAN FAHRENHEIT tQOi g. inorg. nam. nam. nain. avond a /opd 8 u. u. 4 11. n. 8 u. 10 o. VVoeusd 59° 43° 45* Dond. 42° 45" 69» 50° Wind: Woensdag-namiddag 5 u. N, O.

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 3