den geroepen. Daaroui heeft de wetgever ge meend, de wijze dier toepassing aan het beleid der gemeente-besturen te moeten overlaten. Uit de geschiedenis der wet blijkt intusschen duide lijk, dat deze voorloopige bewaring nimmer inhg plaats hebben in gevangenissen, hetgeen niet al leen op zich zelf onraadzaam is, maar ook op het gemoed des lijders slechts nadeelig zou kun nen werken. Daar nu de ondervinding leert, dat voormeld beleid door ongenoegzame of slecht bestuurde zorg van enkele gemeentebesturen te wenschen over laat, zoo verzoek ik u de aaDdacht der gemeente besturen op dit onderwerp te vestigen en hen aan te sporen om, bij voorkomende gevallen, door alle bescnikbare middelen te waken tegen iedere behandeling van zulke lijders, die voor deze schadelijk kan wezen en zoowel strijdt met de wet als met de eischen der menschelijkheid. Zoo hier of daar in eenig bijzonder geval eene bruikbare localiteit voor de kortstondige bewaring mocht ontbreken, dan schijutde voorloopige plaat sing der lijders in het krankzinnigengesticht waarin men hen wil doen verplegen, het meest geschikte middel, om aan dat bezwaar tegemoet te komen, welk middel meermalen inet goed ge volg wordt gebruikt. Door den voorzitter is in den loop der zitting vau de Tweede Kamer gisteren kennis gegeven dat tot rapporteurs over de wijziging der munt wet zijn benoemd de heeren Blussé, van Reenen, Blom, Brouwer en de Lange, en voor de ontwer- pen tot aankoop der spoorwegen Roosendaal- Hollandsch Diep en Roozendaal-Breda, de heeren Rutgers, van Kerkwijk, Viruly, [Gevers en Mi- randolle. De Koninklijke academie van wetenschappen, afdeeliug letterkunde, heeft opnieuw, ingevolge beschikking van nu wijlen den heer Hoeufft, de jaarlijksche prijsvraag voor een Latijnsch gedicht uitgeschreven. Het gedicht, oorspronkelijk en min stens vijftig verzen bevattende, moet, voorzien van een of ander opschrift en een verzegeld briefje, inhoudende betzelfde opschrift en den naam en woonplaats des schrijvers, voor Januari des vol genden jaars worden ingezonden bij den secre taris der Afdeeling den heer J. C. G. Boot. De prijs bestaat in een gouden eerepenning ter waarde van 120. Omtrent het onlangs uitgebrachte rapport der Commissie van den Waterstaat, aan welke een nader onderzoek van de plannen en werken der Amst. Kanaalmaatschappij was opgedragen, ver neemt men, dat de conclusie strekt tot verzwa ring in aanzienlijke mate van de hoofden in zee, en tot verandering van het kanaal peil, zoodat dit van 50 tot 20 centimeters onder A. P. wordt ver hoogd. Daarenboven moeten, tot verzekering van de afwatering der polders, sluiswerken en stoom tuigen van grooten omvang elders worden aan gelegd. Eene raming van de kosten van de dien tengevolge door de Kanaalmaatschappij temaken zwaardere of nieuwe werken, moet door de com missie niet gemaakt zijn; maar volgens het ge voelen van deskundigen zouden die^ kosten niet ver beneden 10 millioen gulden blijven. (IV. H. Ct.) Bij de dezer dagen te Amersfoort gevoerde dis- cussiën in db afdeeling der vereeuiging tot be vordering van het volksonderwijs in Nederland is de beschuldiging, dat de Staatsschool uitsluitend de moderne richtiug voorstaat, vooral krachtig bestreden door den oud-opperrabijn van Curasao, die herinnerde dat de Israëlieten, hoewel meestal verre van modern, toch ijveraars waren voor de openbare gemengde school. Wat de kosten be treft van het onderwijs der Staatsschool en de onrechtvaardigheid, dat tegeustanders daarin moe.-ten deelen, werd opgemerkt, dat ieder Staats burger verplicht is zijn aandeel in de lasten van den Staat te dragen. Tegenover het verlangen om bijbelsch ouderwijs op de school te hebbeu werd beweerd, dat dit niet op de school behoorde, maar de taak was van huisgezin en kerk. Ein delijk verklaarde een der tegenstanders van de schoolwet, dat de Staat lid van- en onderworpen aan de kerk moest zijn. De hoofden waren zoo voorzichtig zoo iets te weerspreken en zich zelfs voor scheiding van Kerk en Staat te verklaren, maar dat voor het doel door een enkele werd uitgekomen, opent de oogeu genoeg. D.) In het jongste nornmer van de 111. London New» (22 Maart) vindt men o. a. de al beelding van een medaille, door de Hollandsche Maatschappij van Wetenschappen toegekend aan den heer H. C. Sorby te Sheffield. De bijzonderheden, die het blad omtrent de instelling dier medaille mededeelt, zijn hier te lande zeker niet algemeen bekend, zooilat wij het niet overbodig achten dat stukje over te nemen. De Hollandsche maatschappij, in 1752 opgericht, telt 60 binneulandsche en even zoovele buiten- landsche leden, gekozen wegens hunne verdien sten omtrent wetenschap of letterkunde. Behalve de gewone jaarlijksche prijsvragen, waarvoor gou den medailles, ter waarde van f 150 en een ge- ijke som in geld worden uitgeloofd, heelt die Maatschappij in 1869 besloten twee nieuwe gou den medailles, ter waarde van 500 elk, in te stellen, versierd met de borstbeel'en van Boer- haave en van Huygens. Elke twee jaren wordt één dezer medailles, bij beurten, uitgereikt aan dengene, die zich in een van de tien onderdeelen der wis- en natuurkundige wetenschappen het meest verdienstelijk gemaakt heeft door onderzoe kingen, ontdekkingen of uitvindingen. De Huy- gens-medaille is in 1870 voor het eerst toegekend aan den heer R. J. E. Clausius, te Bonn, voor zijn werk over de mechanische theoiie der warmte; de eerste Boerhaave-tnedaille in het vorige jaar, gelijk wij reeds zeiden, aan den heer Sorby voor zijne microscopische onderzoekingen op het gebied van geologie en mineralogie. De Huygens-me- daille wordt in 1874 gegeven voor scheikunde, in 1878 voor sterrenkunde, in 1882 voor wiskunde; de Boerhaave-medaille in 1876 voor plantenkunde, in 1880 voor dierkunde, in 1884 voor physiologie en in 1888 voor autbropoh gie. Dezelfde reeks wordt elke 20 jaren in dezelfde orde herhaald. De London New» zegt, dat de Boerhaave-medaille van den heer Sorby de fiaaiste is, die ooit door eenig buiteulaudsch genootschap aan een Engelsch- man is toegekend, zoowel wat de grootte als wat de kunstwaarde betreft. Dat oordeel zal onzen lezers zeker veel genoegen doen, als zij verne men, dat de stempels gesneden zijn door den „renowned academician die-sinker J. Elion," gelijk de News zich uitdrukt. Niet alleeu voor den beken den graveur en stem pels e ij der J. C. Eliou, ie Amsterdam, die ook de Huygens medaille gesne den heeft, maar voor de vaderlandsche kunst in het algemeen, is deze erkenning zijner verdien sten in een zoo uitstekend tijdschrift een groote voldoening. Te rekenen van 27 dezer zal het Rijkstelegraaf kantoor te Noordwijk op werkdagen open zijn van halfacht lot 12 uren voormiddag en van 3 uren tot ball'vijf en 6 tot 8 uren namiddag. De diensttijd op Zon-en feestdagen blijft onveranderd. Met ingang van 1 April aanstaande zal het Rijkstelegraafkantoor te Hoogezand open zijn als volgt: op werkdagen van S uren voor- tot 2 uren namiddag en van 4 tot 9 uren namiddag op Zon- en feestdagen van 8 tot 9 uren voormiddag en van 12 tot 3 uren en vau halfzeven tot half acht namiddag. Z. M. heeft aan B. L. ten Berge, hoofdonder wijzer der openbare lagere school te Rekken, ge meente Eibergen, ter zake xijuer tiouw en ijve rige vervulling der betrekking tan hoofdonder wijzer, gedurende vijftig jaren, toegekend de zil veren medaille, ingesteld bij besluit van 24 Ja nuari 1841. Z. M. heeft aan den kapiiein Everseu, iau het Noorweegsche schip Noordpool, en aan J.C. Elias- sen en E. Johusen, behoorende tot de bemanning van genoemd schip, als blijk van Zr. Ms. goed keuring en tevredenheid, wegens de redding van een Nederlandschen matroos, gediend hebbende op de Engelsche brik Jenny, die in Februari jl, op de reis van Cardiff naar Rio Jaueiro verongelukte, toegekend: aan eerstgenoemde de zilveren me daille ingesteld bij besluit van 22 September iSóö, n°. 64, met loffelijk getuigschrift; en aan ieder der twee laatstgenoemden de bronzen medaille ingesteld bij hetzellde besluit, mede met loffelijk getuigschrift. Z. M. heeft aan den heer M. Coster, consul- generaal der Nederlanden ie Parijs, vergunning verleend tot het aannemen van het commandeurs kruis der Christus-orde, hein door Z. M. den Ko ning van Portugal geschonken. Z. M. heeft aan Jhr. Mr. F. P. van der Hoeven, HDs. minister-resident te Rome, vergunning ver leend tot bet aannemen der versierseleu vau commandeur lste klasse der Dauebrogs-orde, hem door Z. M. deu Koning van Denemarken geschonken. BlNtNEIVLiAiNÜ. Amsterdam, 26 Maart. De kiesvereenigiog Burgerplicht hield gisteravond eene vergadering, waarin tot leden der Commissie van bestuur zijn gekozen de heeren Dr. H.T. R. Hubrecht en prof. G. van Tienhoven. Vervolgens werden door Mr. J. Pinner eenige denkbeelden medegedeeld over het pandrecht, naar aanleiding van het wetsontwerp, over die zaak korten tijd geleden door den minister van justitie ingediend. De voorzitter stelde daarna als inotie voor: „De kiesvereeniging Burgerplicht acht het wenschelijk, dat de regeering voortga op den weg van her ziening der wetgeving en eene regeling van het pandrecht in zijn geheelen omvang voordrage." Bij acclamatie werd deze motie goedgekeurd. Gisteren stonden voor de correctioneele ka mer der arrondissementsrechtbank alhier terecht Aukje Fokke, de dochter vau den op 26 Novem ber II. ter zake van moedwilligen doodslag op zijn bijna doorgaans beschonken buisvrouw, door het prov. gerechtshof veroordeelden schipper Fokke, Gerrit van der Wart en zijne echtgenoote. Eerst genoemde, die ook in bet proces haars vaders zich had doen kennen als een veeltijds beschonkene persoon, werd thans beklaagd vau het zich arg listig loeëigeneu van een zilveren lepel en vork, welke zij voor de meesteres, bij wie zij als dienst bode in dienst was, had moeten afwasschen. Zij bekende het feit en gaf als redeu daarvan op, dat zij geen geld had voor sterken drank, en voor dio voorwerpen met 11 maatjes sterken diank en twee kwartjes, d. i. te zameu met 1.38 was betaald. Zij werd dan ook den avond vau dien dag in smoordronken toestand op straat gezet. De man der vrouw, aan wie zij ze daarvoor verkocht, verkocht de vork voor f 3.75, den lepel voor f 3.50. De rechtbank verklaarde de schuld van de vrouw vau van der Wart niet rechtens ge bleken, doch oordeelde de schuld van Aukje Fokke en van di r Wart aan de hun te laste gelegde feiten bewezen. Terwijl het hof in raad kamer de zaak als misbruik van vertrouwen had gequalificeerd en niet naar de crimineele zitting verwezen, werwaarts de rechtbank in raadkamer het had willen zenden, door het feit te beschou wen als diefstal bij uacht in een bewoond huis, besliste de rechtbank, overeenkomstig het requi sitoir vau den subst.-officier van justitie Mr. P. Verloren van Themaat, dat hier wel degelijk was diefstal, aangezien de bewuste voorwerpen in het bezit der eigenares waren gebleven, totdat de eerstbeklaagde ze daaruit met arglist had weg genomen. Zij waren de dieustbode niet door de meesteres ter hand gesteld (remis). Aangezien nitusschen niet was bewezen, dat de diefstal bij uacht had plaats gehad, werden beide beklaag den ter zake van diefstal in dienstbaarheid tot een cellulaire gevangenisstraf van 1 jaar ver oordeeld. Den Hang, 26 Maart. In de gisteren gehouden vergadering van het Indisch Genootschap werd de behandeling voortgezet van liet onderwerp Emigratie uit Nederland naar Nederlandsch Indië niet het oog op de mogelijkheid eener kolonisatie. De heer Cornelis de Groot beantwoordde de op merkingen, die, naar aanleiding zijner verhande ling, vooral van de zijde van den heer Robidé van der Aa, waren iu het midden gebracht. Hij drong nader de wenschelijkheid aau om een proef te nemen inet eene kolonisatie van Neder- landsche arbeiders, maar raadde aan de proef niet op te groote schaal te nemen. De heeren Robidé van der Aa en Dumontier traden in eene nadere ontwikkeling hunner meeniog. De con clusie waartoe de heer van der Aa opnieuw kwam, was deze: Raadpleegt men de oudervinding, el ders, zij het oan niet ouder geheel dezelfde oui- siaudighedeu, \erkregen, dan moet het ontraden worden eene kolonisutie op eenigszius uitgebreide schaal te beproeven, omdat daardoor geld en menschenlevens zullen worden opgeofferd. De heer van der Gon Netscher acht eene kolonisatie n Nederlaudsch ludië onmogelijk. Ofschoon de hooglanden van Sumatra en Java, waar men die kolonisatie zou willen beproeveu, niet bepaalde lijk gelijk te stellen zijn, met de streken waar elders kolonisatie heeft plaats gehad, zoo kunnen toch di- verkregen resultaten eenigszjns tot be oordeeling dienen der te verwachten resultaten in Nederlandsch Indië. Hij wijst daarna op de uitkomsten, die men verkregen heeft in Guyana, die hoogst bedroevend zijn geweest en op de uit komsten in Brazilië die, ofschoonuiinder treurig, toch niet in allen deele eene kolonisatie in Ne derlaudsch Indië kuunen aanraden. In de zittiug van den Raad van State, af deeling vuor de geschillen van bestuur, van beden, die wederom door Jhr. Mr. VV. A. C. de Jonge werd gepresideerd, zijn iugekomeu twee konink lijke besluiten, als: I». van 8 Maart jl., waarbij het verzoek van W. van Rijn, ho ddcommies bij de belastiug.-u te Leiden, tot herziening van het besluit, waarhij het bedrag van zijn pensioen is bepaald op f 380 's jaars, niet vatbaar wordt ver klaard voor inwilliging; en 2°. van 15 Maartjl,, waarbij bevestigd wordt het besluit van Gedep. Staten van Gelderland van 16 October 1872, waarbij hunne goedkeuring is onthoudèn aan het besluit van den gemeenteraad van Zalt-Bonimel, betrekkelijk de regeling van het lager onderwijs in die gemeente; en bij welk besluit het beroep van dien gemeenteraad ongegrond wordt ver klaard. Vervolgens is behandeld het beroep van den gemeenteraad van Melissant, van een besluit van Gedep. Staten van Zuid-Holland van 19 Augustus 1872, n°. 61, waarbij is bepaald, dat een gedeelte van den Nieuw-Kraaierschcn dijk van den leg ger der wegen en voetpaden van de voormalige gemeente Onwaard, thans deel uitmakende van de gemeente Melissant, zal worden afgevoerd. Door den Staatsraad Mr. Meeussen werdeu uitvoerige rapporten in deze zaak uitgebracht. Voor den ge meenteraad trad als gemachtigde op de heer J. P. Bredius, procureur te Dordrech, ten voor den heer J. DroOgendijk, Mr. P. L. F. Blussé, advocaat bij den Hoogen Raad. HH. KK. HH. de prins en prinses von Wied zijn hedenmiddag per Rijnspoor te 2 uren uit Berlijn hier teruggekeerd. Aan het station werden zij door Z. K. H. prins Frederik ontvangen. Brlelle, 28 Maart. Het schip Twee Gebroeders, kapt. Salwesin, van Bergen komende en geladen ras nigf vol tppe iud) ouw ÜflD d< Ists jaar Dg® Jein Hl |U met stokrisch en haring, is hedennacht tusscb Maasdrooge en den Nieuwen Waterweg aani grond gevaren, doch is na vijf schuitjes ladi gelost te hebben, vlot gekomen, en ligt thans de reede. Papendrecht, 26 Maart. Gisteravond, omstret tien uur, brak aan het Oosteinde dezer gemee plotseling brand uit, iu een pand, bewoond <j( vier gezinnen. Gevoed door een hoeveelheid j veg troleuin, die in een der woningen was opgeslagi breidden de vlammen zich zoo snel uit, dat r nig van den inboedel kon gered worden; zelfs kinderen, die reeds sliepen, zijn niet zonder vanr iu veiligheid gebracht. Door tijdige en di tnaiige hulp en door het spoedige werken beide gemeente-brandspuiten, mocht het der ij rige branJweer gelukken den brand in zijD deren voorigang te stuiten. Onvoorzichtigheid schijnt de oorzaak gewe te zijn. Utrecht, 26 Maart. Hedenmiddag te 1 uur dn Prof. T. Ualbertsma in het groot auditorium hier het rectoraat der Hoogescbool over aan i opvolger, Prof. I. J. Doedes. De plechtigheid werd besloten met eene r. voering in de Nederlandsche taal „de Grond en hec Hooger onderwijs." Bij deze gelegenh: heeft het volle symfonie-orkest vandenheerb ntn zich doeu hooren. Des avonds hadden serenades bij fakkellii plaats. Hedeumorgen is de bekeude J. van To ren, een der hoofdschuldigen in den moord Heemstede, van hier naar Leeuwarden ove. bracht, om aldaar zijn levenslange gevangeniss te ondergaan. Breukelen, 26 Maart. Hedenmiddag omstr. 12 uren derailleerde de treiu van Utrecht, I bij het station Breukelen, waarschijnlijk door, de wissels niet geheel zuiver gesloten waren trein, die van Rotterdam via Haruielen daarna aankwam, kon ten gevolge daarvan doorgaan, weshalve een trein inet wagens Amsterdam de reizigers verder moest brenge De reizigers kwamen alleu met den schrik eu hoewel een en ander nog al oponthoud oorzaak te, liep alles geregeld en met orde af. Zwolle, 25 Maarl. Aan den alhier zoo bekenden „Franschman," uit Lyon, die nog all voortgaat, in deze provincie veel paarden aar koopen, ziju heden in het logement De Pi weder 36 stuks afgeleverd, die morgenochtend spoor van hier rechtstreeks naar Parijs eu g! deeltelijk verder naar Italië zullen worden zonden. Hij heelt, als gewoonlijk, nu weder hoogt prijzen besteed het hoogste 1450 't span <s f 760 't stuk. Hieronder waren nog geen buite gewone spannen slechts gewoon soort. In 't heel heeft hij voor de 26 paarden f 15,800 besten d. i. door elkander circa f 600 per stuk. Hampen, 26 Maarl. Voor de tweede maal het de aannemer voor deu bouw eener stedelijl gasfabriek alhier het werk gestaakt. Hij is, u& men zegt, met een zijner borgen naar het buitei land vertrokken. De Gemeenteraad heeft gisten besloten het werk opnieuw publiek aan te b steden. Assen, 25 Maart. Naar wij vernemen, is li college van curatoren over het gymnasium alt;: voornemens als zoodanig te bedanken. Dil dankeu moet het gevolg zijn van het benoes van den heer van der Ploeg tot leeraar aaLïi gymnasium, buiten de voordracht van curat (Ass. Cl Heerenveen, 24 Maart. De aanvraag van heer van Beijina aau de onderwijzers iu het heele rijk naar de som hunner inkomsten, getal leerlingen en hulponderwijzers, wordt doi honderden beantwoord. De statistiek, naar opgaveu te maken, vordert goed. Breda, 26 Maart. Monsieur Cauteloube de laret, Grootmeester der Cbevalerie du Sacré G en oprichter van het dagblad L'Europe cons trice, bestemd om deu godsdienst te verdedij is gistermiddag door de maréchaussees over Belgische grenzen gebracht. GEMENGD NlEUWsl Zt |oop FSU joel plas i* Ivor loei lat kei lief jeg' leei b lee 'fg Jijt |Bu civi lui sch 1 look ['/la llai tin lie eol ivt fot de: he 1st vr ov e: Dl li SI SC zo Ba: lei Jou tic Hoe ijverig de Amsterdauische politie zichl voorkomende gelegeuheden loout, blijkt o. a. da uit dat, toen eergisteroebteud op deu Dam vrouw onder de wielen van een rijtuig geraak! zq door de hulp van „acht" agenten van pohl iu eene vigelaute naar het Gasthuis vervod werd. Sir Bartle Frere is aau boord der f chantress te Adeu aangekomen en zal van i» de noordelijke slaven-tiavem en markten (X bezoekeu. Eenige brave liedeu in EugeiM' niet tevreden met de eerlijke broodwinning deu gewouen melkboer, zqu thans werkelijk gouueii de koe zelve te vervalscben. Zij 1*1* 't beest brak water drinken en zoutig voedsi nuttigen, waardoor de melk evenzeer toeneeu in hoeveelheid als zij alneenit iu hoedanigheii Daarna doel de pomp haar werk. Dank zij dei vernuftige uitvinding, kaïq de uielkverkoopi voortaan zijn wereldsche belangen bevordert zonder zijn geweten in 't uauw te brengen. 6 kan zweren, terwijl hij de gestolen penningt opstrijkt; dat zijne melk onverduud, en „dirt-

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 2