1820 Augustus. De inzending van punten van behandeling moet vóór 1 Juni geschieden bij den algemeenen secretaris, den heer J. De Geyter, te Antwerpen. Tijdens het congres hebben gemeen tefeesten en de driedaagscbe tentoonstelling van beeldende kunstwerken plaats. Gisteren is rondgediend bet wetsontwerp tot aanleg van de spoorwegen ArnhemNijmegen en ZwaluweZevenbergen voor rekening van den Staat. De kosten voor den eersten weg ziju geraamd op 6 uiillioen 4 millioeu voor brug gen en 2 millioen voor den weg en die van do laatste lyn op een half millioen. De exploitatie van de lijn ZwaluweZevenbergen zal, hetzij door de Grand Central Beige, hetzij door de Ex- ploitatie-Maatschappij of wel door beide gemeen schappelijk moeten geschieden. De Grand Central Beige heeft zich reeds bereid verklaard die ex ploitatie op zich te neuten en daarvan jaarlijks aan den Staat een vergoeding te betalen ten be drage van 3 pCt. van de kosten van aanleg, tot een maximum van een millioen Irancs. De re geering is tot indiening van dit ontwerp overge gaan omdat zij, schoon uitbreiding en aanvulling van het spoorweguet door particuliere onderne mingen op den voorgrond stellende, zelfs des noods met geldelijke ondersleuning van den Staat, toch meent dat in enkele gevallen als uitzonde- ring Scaatsaanleg in aanmerking dient te komen en hier alle redenen zijn om uitzonderingen te maken. Men schrijft aan het U. D: „Was reeds lang het gerucht verspreid, dat het schoone landgoed Vredetlein, onder de gemeente Maurik behoorende, en in de onmiddellijke nabij heid van Zoelmond gelegen, zou worden afgebro ken thans wordt in de N. Tielsche Cl. aangekon digd, dat de verkoop tot af braak den 24sten April a. s. zal plaats hebben. Zoo zal er dan weldra geen steen op den anderen blijven van het schoone landhuis, dat, van Beusichem en Zoelmond ge zien, zoo schilderachtig gelegen is, te midden van de weligste landouwen. Het huis ligt op de grond slagen van het oude kasteel Vredetlein, dat in het jaar 1454 door Vincent, graaf van Meurs, aan heer Willem van Eguruud werd verkocht en later in bezit kwam van de familie van Brakel. Het te genwoordige landhuis kwuui voor weinig jaren in handen van den heer van Son en is thans het eigendom van baron van Pallandt van Hars- sevelt." In den Pruisiscben Staals-Anieiger leest men, dat de kapitein van den staf de Beer Poortugael is benoemd tot ridder 3de kl. van de Kroonorde. Te Zurich is Zaterdag overleden de gep. gen.- majoor J. H. König, voormalig commandant van 't kol. werfdepot, ridder van de M. W O., van den Ned. Leeuw en van de Pruisische Kroon orde. Naar wij vernemen, is de heer van der Breg. gen, kolonel-comm. van het 3de reg. inf., beooemd tot ridder der orde van den Gouden Leeuw van het Huis van Nassau. UD.) Haarlems Nieuwsblad meldt, dat de voornaamste leden der hier te lande woonachtige familie de Bourbon zich in de vorige week te Parijs zou den veieeuigen, om andermaal hun burgerlijke rechten te doen bepleiten als kleinkinderen van Lodewijk XVI en Marie Antoinette; wat do le gitimiteit betreft, deze zouden zij daarbij aan de Fransche natie overdragen. Daar alles wat voor dit rechtsgeding noodigis, reeds te Parijs is gedeponeerd, kunnen omtrent het proces reeds spoedig belangrijke mededeelin- gen verwacht worden. Een schilderstukje van Frans Hals, dat voor nog geene twee weken geleden tusschen koop lieden voor I 15 verkocht was, is jl. Vrijdag door den kooper te Utrecht aan een kunstliefhebber weder overgedaan voor 2500. De Minister van Marine heeft zijne bijzondere tevredenheid doen betuigen aan de bemanning der loodsschuit Vlieland N°. 4, en der Terschel- linger lood6kotter No. 10, wegens het redden der bemanning van het Italiaansche barkschip Gabrielle, op 8 Maart II., terwijl de Sociëteit Vredebett te Rotterdam, f 101.50 zond, om onder de beman ning van genoemde loodsschuit verdeeld te wor den. De Minister van Marine brengt ter kennis van belanghebbenden, dat, uaardien volgens berichten uit Bahia de gele koorts weder aldaar is uitge broken,de quarantaine-maatregelen zullen worden toegepast op de schepen, die na den 26sten Fe bruari ji. die plaats verlaten hebben. Z. M. beeft benoemd tot tijdelijk leeraar aan de Rijks hoogere burgerschool te Utrecht J. C. Costerusaan D. J. Korteweg, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als leeraar aan de Rijks boogere burgerschool Willem 11 te Tilburg; en a—b—a—ipthj mi rrtr nrr rrr-imi i i J. Cardinaal benoemd tot tijdelijk leeraar aan die school. Z. M. heeft J. Eemten, secr. der gem. Dwingelo, herbenoemd als burg. aldaaren de benoeming van A. J. Ninaber, burg. van Wanoeperveeu, tot secr. dier gem. goedgekeurd. Bij Z. M. besluit is het vice-presidium der comm. van adm. over de gevangenissen te Utrecht op gedragen aan Mr. U. Roijaards van Scherpenzeel, oudste lid dier Commissie. De scheepsklerk' W. A. Le Rutte is bevorderd tot uffic. van adui. 3de kl. B1NNENLAJVD. Den llaag, 24 Maart. Op den Sisten dezer zal aan het departement van Binnenlandsche Zaken alhier eene bijeenkomst plaats hebben van de geneeskundige inspecteurs, waarin zullen wor den behandeld onderscheiden puntou, die met de aanstaande invoering van de wet ter beteugeling van besmettelijke ziekten in verbaud staan. Xen overstaan van eeue Commissie uit Ge- deputeerde Staten van Zuid-Holland werd heden in een der lokalen van het Provinciaal bestuur alhier overgegaan tot de u.tloting van aandeelen in drie Provinciale geld leeningen, ten behoeve van de droogmaking der plassen in Schieland be oosten Rotterdam, als van: 50 aandeelen van de leening groot 1.000.000, eerste serie, rentende pCb 25 aandeelen vaude leening groot ƒ400.000; en 25 aandeelen van de leening gruot 300.000, beiden rentende 5 pCt. De uitgelote obligation, waaïvan de aflossing den lsten Juli en volgende daoen zal geschiedeu teu kantore, van den Arron- dissements-betaal meester in den Haag, of van de Rotterdamsche Bank te Rotterdam, zijn de vol- ëeaQ<1!an de leening groot 1.000.000, de nos.205, 60, 146, 212, 293, 206, 271, 136, 281, 213, 171, 82' 9 51, 210, 227, 128, 236, 286, 204, 232, 155, 167, 284 122, 201, 230, 222, 61, 125, 27, 108, 168, 41, 183, 133, 10, 242, 6, 98, 131, 111, 151, 137,31,13, 179, 251, 196 en 30. b. van de leening groot 400.000, de uos. ~7o, 316 124, 248, 160, 154, 230, 139, 126, 13,387,228, 25b! 2, 100, 166, 65, 125, 182, 197, 311, 317, 356, 11 en 117. En c. van de leening groot ƒ300.000, de nos. 232, 146, 202, 61, 225, 209, 93, 275, 180,63, 16,62,297, 291, 208, 74, 112, 40, 200, 104, 272, 34, 147, 41 en 244. Botterdam, 24 Maart. Hedenavond omstreeks 8 uren is een tentwagen, bespannen met Óen paard en waarin twee personen gezeten waren, aan de Schiekade in hel water geraakt, vermoe delijk doordien bet paard schrikte van het geluid van het Delftscbe stoombootje. Een der in het rntuio aanwezige personen heeft zich, door tntijds er uit te springen, gered, terwijl de ander, een persoon van 23 jaren oud. kort daarna, evenals het paard, levenloos u,t bet water is gebaald. Dordrecht, 24 Maart. Er heeft zich ook te dezer stede eene commissie gevormd tot het ver zamelen vau bijdragen, om den heer Dr. A. Ré- ville bij zijn vertrek uit Nederland, een blijvend souvenir als bewijs vau hoogachting aan te bieden. Gisternamiddag zijn op de rivier voor de Merwekade alhier, de sleepbooten Rotterdam V en der Main met elkander in aanvaring geweest. Eerstgenoemde, die van Rotterdam kwam, met zes schepen op sleeptouw, werd door laatstgenoemde, welke de Merwede kwam afzetten, aan sluur- boordszijde ingeloopen, zoodat de raderkast van Rotterdam V aan dien kant bijna geheel vermeld is terwijl der Main zelf schade aan den boeg be- kwam. Deze boot heeft hedenmorgen de reis voortgezet, de ande.e ligt nog h.er voor auker. De gesleepte schepen hebben geen noemenswaar dige schade bekomen. (°- Ci-) Utrecht, 24 Maart. Naar men verneemt, zal de deelneming aan het feest, dat het Utr. studen tencorps bij gelegenheid van de 25jarige herinne- ring van de vereemging der beide senaten op 22 Mei denkt te geven, algemeen zijn; uien denkt, dat aan den potpourri-oplocht een 70tal zullen deel nemen. Omtrent den toestand van den nog altijd in 's rijks hospitaal verpleegden kanonnier 41. van den Akker verneemt men, dat deze zoo gunstig is dat, wanneer zijue kunstarmen gereed zijn, hu 't hospitaal zal kunnen verlaten om met het hem verleende pensioen benevens de voor hem ont vangen giften, zich een positie in het maatschap pelijke te verzekeren. Ridderkerk, 24 Maart. Op den 5den Maart 11. ontstond er brand in de vlasschuur, in huur bij W. Wilschut te Rijsoord, gemeente Ridder kerk Alles werd een prooi der vlammen, en al spoedig rees er vermoeden dat hier aan kwaad willigheid was te denken en de brand was ge sticht om den vroeger gepleegden diefstal te bedekken. Een partij vlas en zaad werd door de ijverige bemoeiingen der politie gevonden le Rotterdam, waar die voorwerpen waren verkocht. Een on derzoek vanwege den officier van justitie had plaats en leidde tot de arrestatie van B. R. Bz. Later werden de ontvreemde zakken in een schuurtje van genoemden B. R. begraven ge vonden. Het onderzoek werd voortgezet, en gisteren werd H. van G. als verdacht van medeplichtigheid ge arresteerd. Het zal waarschijnlijk de laatste arrestatie in deze niet zijn, en het is te hopen dat het der politie gelukken moge dit misdadig koinplot ge heel op te sporen, opdat de misdadigers hun ge rechte straf niet zullen ontgaan. Maastricht, 23 Maart. Naar men verneemt zal in Sepiember e. k. alhier door de Maatschappij van Landbouw eeue tentoonstelling van bloemen, vruchten eü landbouw voortbrengselen worden gehouden. GEMENGD ÏVIEUWS. De spiritualisten te Melbourne (Australië) had den den grooten verkondiger dier leer, den heer Peebles, verzocht uit Amerika over te komen, ten einde het nieuwe licht te verspreiden. De heer Peebles heeft aan dat verzoek voldaan, hield verscheidene voorlezingen, maar jammer voorde spiritualisten in Australië, wat zij oenschtin te zien bleef zeer duister; de opgeroepen geesten, waarschijnlijk onbekend met de route naar Austra lië, lieten zich wachten; wellicht verloren zij op reis hun kompas en dolen nog op zee rond. Naar de Weener tentoonstelling zal ook gezon den worden eene verzameling Nederlandsche rid derorden en onderscheidingsleekenen, in hunne verschillende afmetingen, met zorg gerangschikt op een veld van wit moiré zijde. De Monde deelt het prospectus mede van de Union Catholique des Consommateurt de chocolat du denier de Saint-Pierre, Compagnie universelle. Ubi Petrus, ibi Ecclesia, Uit dat prospectus blijkt, dat vau den prijs van elk kilo chocolaad, dat verkocht wordt, vijf centimes zal worden gestort voor den Pieterspenning. Te Smilde is de arbeider A. S., die over stram heid in de leden klaagde en zijn rug daarom met petroleum liet inwrijven, plotseling over leden zijne vrouw, even zich verwijderd heb bende, vond hem dood liggeu. Men spreekt van eeu reusachtige onderneming het huis Rothschild heeft het intiiatief genomen waaraan alle grootr bankiers van Europa en China zullen deelnemen. Er is uamelijk sprake van het aan leggen vau een spoorweg tusschen Moskou eu Peking, via Turkestan. De reis zou slechts 7 dagen duren. Zondag zijn de eerste kievitseieren aan Z. M. den Koning aangeboden door den heer U. Leusing, hofleverancier in den llaag. De burg graaf C. H. A. G. Vilaiu XIV, burgemeester van Weiteieu, oud-afgezaui, lid vau het nationaal con gres, van de kamer der volksvertegenwoordigers, ridder van het IJzeren Kruis, groot-officier van de Leopoldsorde, euz., is onlangs te Brussel over leden. Eeu twintigtal boeren te Goirle hebben zich vereenigd eu de tienden voor 25,000 gulden afgekocht. De Nouvelliste de Rouen maakt mel ding van eene proef met een nieuw middel om gezouken schepen te lichten. De uitvinding, waar van de eer toekomt aan den heer Seiné te Parijs, bestaat in een grooten zak van waterdicht linnen, die door de duikers aan de kiel van bet schip wordt vastgehecht. Met behulp eeoer luchtpomp, die op een ander schip geplaatst is, wordt de zak met lucht gevuld. Naar gelang de lucht onder het schip dringt, wordt dn opgelicht en om eene massa van ongeveer 800 ton (800,000 kilo's) op te lichten, beweert de uitvinder, dat een zak van 105 meters lang op 2 meters 30 centimeters mid- delliju, met een inhoud van 425 kubiekmeters lucht, voldoende is. Van gravin Auersperg en hare dochter meldden wij indertijd, dat zij, ter wijl zij zich kleedden voor een bal, door'tvlam vatten der kleederen ernstige brandwonden be kwamen. Thans is de vorstin ria een vreeselijk lijden aan de gevolgen dier wonden gestorven. Hare dochter, die buiten levensgevaar verkeerde en reeds zoover hersteld was dat zij haar moeder kon oppassen, is tengevolge van dit overlijden weder ingestort en heeft zware koortsen. De Oos- tenrijksche aristocratie, aan welker voornaamste leden de overledene verwant was, neetnt zeer veel deel in deze treurige gebeurtenis en de be grafenis is ingericht als voor een lid der keizer lijke familie. In Indiana bestaat een dames- vereeniging onder het motto: geen kus vóór het huwelijk. Na öjarig bestaan telt zij reeds 3 leden 1 U IJ ITENLAND. Frankrijk. De Nationale Vergadering nam in hare zitting van jl. Vrijdag na eene lange discussie een wets ontwerp aan tot regeling der administratieve in deeling van eenige aan Frankrijk gebleven ge meenten van Lotharingen, waarna zij een voor stel verwierp strekkende om aan eene commissie uit haar midden e n onderzoek op te dragen naar de werking en zoo noodig de wenschelijkheid van de herziening der wetgeving op de uitoefe ning der genees- en artsenijmengkunst. Het mede aan d orde gestelde wetsontwerp van den heer de Broglie c. s. betrekkelijk de opmaking van kiezerslijsten voor de gemeenteraads-verkiezingen werd op het verzoek van den minister van bin- jwatgauaa^gcdej.-. tsa .a-, c nenlandsche zaken zonder bepaling van tijd ver. daagd, omdat hetzelfde onderwerp toch eerlang bij de Vergadering in behandeling zou moeten komen. De zitting van Zaterdag werd geheel ingeno men door de discussie over eeu verzoekschrift van den generaal Carré de Bellemare, waarin hij zich beklaagde over het niet erkennen van den hem door de regeering van Parijs den 8sten December 1870 verleenden graad van generaal door de commissie tot herziening der benoemin gen bij het leger. Door den generaal Changarnier lid der commissie van herziening, werd de han delwijze dier commissie verdedigd en beweerd dat de Nationale Vergadering een gevaarlijk be sluit zou nemen inet eene door den heer Cazot voorgestelde orde van den dag, waarbij de han deling der commissie ten aanzien van den gene raal Carré de Bellemare afgekeurd werd, aan te nemen de heeren Cazut en Gambetta kwamen hiertegen op. Ten slotte werd de motie van orde met 461 tegen 155 stemmen verworpen, en ging de Vergadering zooder hoofdelijke stemming tot de orde van den dag over. In het begin der zitting stelde de heer Roti- veure voor dat de Vergadering van 29 Maart tot 12 Mei op reces zou gaan, en gedurende den tijd van dat reces eene permanente commissie zou zitting houden, samengesteld uit 25 in eene open- bare zitting bij geheime stemming aan te wijzt: leden. Het voorstel werd urgent verklaard en te gen heden voor het onderzoek in de bureaut aan de orde gesteld. De commissie van rapporteurs over het voor stel tot wederoprichting der kolom op de Place Vendóme heeft aan de Nationale Vergadering voorgesteld die kolom te doen herstellen in den- zelfden toestand waarin zij zich vóór hare ver nieling bevond, en daarvoor 250,000 frnncs, it som waarvoor meu berekent dat het werk dei wederoprichting kan verricht worden, beschik baar te stellen. De uilgaven zijn op het budget van 1874 (dal thans officieel bekend is geworden) geraamd op 2523 millioen en de ontvangsten op 2526 millioeo. De uitgaven zijn alzoo vermeerderd met 149 uiil- lioeo. In deze vermeerdering is de begrooting vao het Departement van Oorlog voor 39 millioen be grepen. De Minister van Financiën stelt eene verhooging van de grond-en personeele belasting, zoomede van het meubilair voor. Daarenlegen zal het patentrecht verminderd worden. De vlot tende schuld bedraagt thans 847 millioen. Volgens den Siècle heeft de heer de Réoa- I sat, Minister van Buitenlandsche Zaken, de cao- didatuur te Parijs aangenomen voor de verkie zing, die er den 7den April zal plaats hebben. De heer Depeyre heeft gisteren de petitie van prins Napoleon bij de Nationale Vergadering ingediend. Een voorstel tot dadelijke voorlezing van dit stuk is verworpen. Niet den 27sten April, gelijk door den Siècle] is bericht, maar den 6den dier maand, zullen de verkiezingen voor de negen vacante plaatsen in de Nationale Vergadering plaats hebben. De commissie voor de kieshervormiug Heeft het voorstel aangenomen ooi op elke 70.000 zie len één afgevaardigde te doen kiezen, zoodat als de Nationale Vergadering zich met dit voorstel vereenigt, het getal leden der nieuwe vergaderin» 600 zal zijn, terwijl de tegenwoordige er 750 telt De heer Thiers heeft de maires en adjivJ 1 maires van Parijs ontvangen, die hem hun gein wenschen kwamen aanbieden met de aanstaan?, bevrijding van het grondgebied. Ook de adressen-regen houdt aan. Uit Vesoti Gray, Epinal, Clermont enz. heeft de presided weer gelukwenschen ontvangen. Vrijdag jl. hebben te Tarbes groote proef nemingen plaats gehad met het nieuwe gesclioi voor de batterijen artillerie van het 14de en 24stt linie-regiment. De baron Chazal, minister vat Staat in België, o. a. vergezeld door general Schneegans, woonde deze belangwekkende prot ven bij. De storm, die den lOden December des w- rigen jaars te Parijs en in Noordelijk Frankr/ heeft gewoed, berokkende volgens de officii*' opgaveu, thans daaromtrent ingekomen, aan 1' paleizen en landsgebouwen een schade van 137.0C"' francs, nl. aan hbt Louvre eu de Tuileriën 30.000, Versailles en Trianon 29.000 fr., Museum 12.0® fr., Luxembourg 8.000 fr., Nationale bibliotheek 3200 fr. en het slot te Compiègue 2500 fr. Generaal Desplariques is door de rechtbank te Sétif (Algerië) tot 200 fr. boete veroordeel wegens het slaan, schoppen en aan de deur pen van eeu soldaat. Men prijst dit vonnis ali#0 bewijs van onpartijdig recht. De correctionneele rechtbank te Versailk' heeft een der secretarissen van den correspond®11'1 van den Times aldaar, zekeren heer Tregogli, tot 300 francs boete veroordeeld, wegens poging om een der beambten van de Nationale Vergadering om te koopen. Tevens is den heer Tregogli de toe gang tot de tribune voor vreemde journalistes ontzegd. De zinkwerkers te Parijs, ten getale van 9000 zijn nog altijd en grève; zij willen een vennoot-

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 2