Woensdag 26 Maart. FEUILLETON. DE KERSTBOOM. N°. 4027. A0. 1878. STADS-BERICHTEN. STANDBEELD Pieter Adriaansz. van der Werf. LCillSCH DAGBLAD PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden per 3 matndenƒ8.00. Franco per poita 8.86. Afzonderlijke Nommer»a 0.06. l>eze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTÏÏNTIKM. Voor iedtren regel...ƒ0.15. Grootero Utters naar de plaatsruimte die qj beskan. I Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, r. Donderdag 27 Maart 1873, 's namiddags te twee Onderwerpen Benoeming van een hulponderwijzer-onderwij zeres) op de openbare lagere school No. 1, voor minvermogenden. (44). Verzoek van Dr. J. C. Kist, om continuatie als gemeente geneesheer. (46). Verzoek als voren van Dr. G. Zaalberg. (46). Idem van B. van Velzen, weduwe C. Omvlee, om continuatie als gemeente vroedvrouw. (48). Verzoek als voren van S. M. van Iperen. (48). Voordracht betrekkelijk den aankoop van in strumenten ten behoeve van het natuurkundig onderwijs op de openbare school voor meer uit gebreid lager onderwijs der lste klasse voor meisjes. (41). Lldem betrekkelijk bet geneeskundig onderzoek der openbare vrouwen, met een staat van af- en overschrijving op de begrooting, dienst 1873. (43). Idem betrekkelijk het in gebruik geven van lokalen in het Nosocomium op de Oude Vest aan de Leidsche Afdeeling der Maatschappij van Weldadigheid. (40). Idem tot aanvaarding van een aan de Bewaar school in de Groenesteeg vermaakt legaat. (42). Suppletoire staat van begrooting van de admi nistratie der Vereenigde Gast- en Leprooshui zen, staat van af- en overschrijving van die begrooting en staat van af- en overschrijving der begrooting van de gemeente apotheek, alle over den dienst 1872. (47). Suppletoire staat van begrooting van het Ge reformeerd Minne- of Arme Oude Mannen- en Vrouwenhuis, dienst 1873. (49). Adres van J. en A. Le Poole, om vergunning tot het maken van een waterfilter en het leggen van een duiker voor hunne fabriek aan net Levendaal. (50), VOOR iel derde eeuwfeest vaii Leiden ontzet begint mderen. In Nederlands geschiedboek staat die asirtenis niet gulden letieren aangeschreven, den lsten April 1572 was, door de inneming i Den Briel, de grondslag gelegd van Neder- ids bevrijding; op den Sden October 1574 werd )t het ontzet van Leiden die bevrijding ver- kerd. De onbezweken trouw en volharding n LeideDS burgerij hadden het Vaderland ge- I, ons onafhankelijk volksbestaan bevestigd, gemeen is de weusch, dat bij de feestelijke iring van dien heuglijken gedenkdag een indbeeld moge verrijzen ter eere van Pieter drlaansz. van der Werf. De wakkere burger- iatier, aan wiens geestkracht en heldenmoed het 'Bderiand zijne verlossing te danken had, wiens latin voor het Vaderlaudsch gevoel de herinnering dat grooie feit vertegenwoordigt, heeft eene letivistbare aanspraak op die hulde van bet kbare nageslacht. Getuigde reeds de onsterfe- e Willem I, dat hij de diensten van Van der r( „altijd gaarne met alle dankbaarheid erkeu- izou": die stem vindt nog heden weerklank in hart, dat warm voor het Vaderlaud klopt, aanstaande eeuwfeest is de bij uitstek ge paste gelegenheid, om aan die nationale ver plichting te voldoen. De oodergeteekenden hebben zich vereeDigd om de zaak tot stand te brengen. Vertrouwende op de warme belangstelling hunner stad- en land- genooten, richten zij lot allen het dringende ver zoek, tot de volvoering van hun Vaderlandscb plan te willen medewerken. Aan de ingezetenen van Leiden zullen lijsten worden toegezonden, waarop ieder kan intee- kenen voor de gift, die hij wil afzondereo. Alle inwoners van Nederland builen onze stad worden uitgenoodigd, hunne bijdragen aan een der ondergeleekeiideu te willen inzenden. Moge onze oproeping door eene ewensc te uitkomst worden bekrooud, en de 3de October 1874 tot een heerlijk getuigenis verstrekken, dat de Neder landers nog altijd de zegeningen waardeeren, eeDmaal aan hun voorgeslacht verleend, en de nagedachtenis hunner groote Vaderen in eere weten te houden. Wij verblijden ons hierbij te mogen voegen, dat Z. K, H. Prins Alexander der Nederlanden zich welwillend bereid verklaard heeft het Eere- Voorziüerschap onzer commissie te aanvaarden. Het doet ons Vaderlandscb gevoel goed ook hier den naam van Oranje met dien van het Neder- landsche volk innig verbonden te zien. Waar een afstammeling van den Vader des Vaderlands bet voorbeeld geeft om aau ous wakker voorgeslacht buide te bewijzen, daar zal de Nederlani sche uatie niei achterblijven. Dr. 11. de Vries, voorzitter; Dr. W. N. du Rieu, onder-voorzitter; Mr. J. A. F. Coebergh, lsie secretaris; Jbr. W. J. C. Rammelman Elsevier, 2de secretaris; A. Ophorst, lste penningmeester; G. J. Gorts, 2de penningmeester; D. N. Brouwer, T. J. van 't Hooit, Ds. J. E. Luckel, A. H. Bakker Korff, L. Oostveen, Ds. G. D. J. Schotel, W. J. Suouck Uurgronje en W. F. van Wijk Jr. Ds. F. vau Bonga, Dr. J. A. Boogaard, Dr. A. H. van der Boon Mesch, Ds. J. D. B. Brouwer, B. Corts, J. 11. E. Dercksen, J. A. van Dijk, Ds. J. H. Donner, L. Driessen, Jhr. Mr. D. F. Gevers van Endegeest, Mr. J. E. Goudsmit, Ds. H. G. Hagen, 11. Hartog, Dr. A. Heijnsius, Mr. H. P. van Kaatboven, llr. C. H. P. Klaverwij- deD, Dr. A. Kuenen, C. L. Leembruggen, Dr. D. de Loos, Past. A. C. QuaDt, A. L. Reimeringer Jr., P. L. Tichler, Th. van Wijk, W. von Wrangel auf Lindenberg en J. Zaalberg. LEIDEN, 25 Haart. De heer Max Reichmann heelt gisteravond het talrijk opgekomen publiek in de gehoorzaal bij zonder geamuseerd. Waar hij zich het lachen op de piano accompagneerde of borstelend de Car naval de Venise ten gebuore bracht; waar hij ons een speeldoos met verbazende juistheid na bootste of zonder de minste disharmonie, zoodra men hem toeriep, een door het lot geregelde pot pourri uitvoerde, in alles toonde hij een kunste naar, een geestig parodist van voorbeeldeloos gehalte te zijn. Zijn onverstaanbare declamatie, zijn diereoconcert, de finale van een opera en de hoogeschool a la Renz garen ons een hoogeD dunk van het komisch talent, waarmee de heer ReichmanD weet te woekeren. Wij zijü er dan ook zeker van, dat het grootste succes deu kamer-virtuoos van Z. M. den Keizer van Rusland op zijn kunstreis overal zal volgen. Z. K. H. Prins Alexander woonde de voorstel ling bij. Bij de heden gehouden verkooping van Cokes op het Raadhuis alhier, van partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, wareo de hoogste prijzen f 45, 22.50, ƒ4 60, ƒ2,25; de laagste ƒ45, ƒ22.50, ƒ4.50, en ƒ2.25. Belanghebbenden maken we opmerkzaam dat den lsten April a. s. van Rotterdam naar Neiv- Tork zal vertrekken het stoomschip ilaat, kapitein E Deddes, van de direcle stoomvaart Rotterdam- New-Tork, waarmede de gelegenheid is open gesteld tot het verzenden van gewone brieven, monsters en drukwerken, ingevolge art. 30 van de postwet van 1870. De depeches worden den Sisten Maart te 10 uren 'a avonds aan het post kantoor te Rotterdam geslottn. Men zal zich herinneren, dat eenigen tijd ge leden eeu wachtmeester, van het lste escadron 2de regiment huzaren, uit Bergen-op-Zoom deser teerde en eene som van 600 medenam, die hij voor den luitenant, detachemeuts-cominandant moest gaan halen. Deze nu is Zaterdag voor het froDt van een gedeelte der troepen van het gar nizoen alhier afgestraft, d. w. z., dat bet vonnis, tegen hem den 6den Maart jl. gewezen, 11. Zater dag in het openbaar is uitgesproken, waarbij hij is verklaard vervallen van den militairen stand en veroordeeld tot drie jaren kruiwagenstraf. Uit het vonnis bleek o. a., dat de veroordeelde na ontvangst der gelden eeu borrel is gaandiin- ken en van dat geld verteringen gemaakt heb bende, deserteerde en naar België vluchttedat ziju luitenant detachements-commandant bem, zonder daartoe verlof bekomen te hebben, na- reisde en, met behulp der politie te Antwerpen, bem aldaar aanhield dat bij van de 500 nog circa J 350 overhad, die hij aan den officier ter hand stelde, omdat deze hem straffeloosheid be loofde, in zoo verre krijgsraadzaken aanging, in dien hij met hem naar Bergen-op-Zoom terug keerde, en zou hem korting op zijn tractement gedaan worden, totdat de verteerde 150 waren terugbetaalddat hij dat voorstel aannam, doch dat de luitenant met den wachtmeester te Rosen- daal aangekomen, hem, niettegenstaande de scboone beloften, onmiddellijk door de reeds ver wittigde maréchaussée deed arresteeren, ten einde hem verder voor den krijgsraad terecht te doen stellen. Gistermorgen is de veroordeelde naar Leiden getransporteerd. (Pr. Nb.) Wij lezen in het N. v. d. D Is Duilschland fier op Fritz Renter (die ook ons, Nederlanders, een lieve vrind is geworden 1), niet minder verheft het zich op Klaus Groth, den onvergelijkelijken dichter van den „Quickborn," den scherpzinnigen schrijver der „Briefe über Hochdeutsch und Plattdeutsch." Ons land zal weldra in de gelegenheid zijn, hem persoonlijk te leeren kennen, te hooren, en te w aardeeren. Door de Leidsche Studenten uitgenoodigd tot het houden van een of meer voordrachten, ziet hij daardoor zij 't pas op 53jarigen leeftijd een lievelingswensch zijner jonkheid verwezen lijkt: het bezoeken, en persoonlijk leeren ken- neu van ons landeen wensch, dien hij, reeds in een brief van 15 Juli 1861, als een, tot nog toe onvervulde „Jugend-Schwërmerei," uitsprak in de woorden „auch nach den stammverwand- ten Niederlande zieht es tnich, mit knabenhafter Sehosucht." Het zal dus zeker niet slechts door elk, die de Hoogduitsche litteratuur waardeert, maar vooral ook door elk, die hart heeft voor Neêrduitscbe poezië en taal (want Groths en Reuters Platduit- sche werken zijn inderdaad evenzeer Neêrduit- sche, als b. v. Cremer's „Betuwsche Novellen") op prijs worden gesteld, dat zich ook in Amster dam eene commissie vormde, om Prof. Groth uit te noodigen tot het houden van een paar voorle zingen. Met levendige belangstelling beeft hij aan dien weDSch gehoor gegeven, en zal nu, vermoedelijk Dinsdag 8 en Donderdag 10 April, te Amsterdam in Odion (in het Hoogduitsch) lezen I. Over de ontwikkeling der Duitsche Poezië en Taal sedert 1625; II. Over de splitsing van het Hoog- en Neêr- duitscb in Duitsch en Dietscben meer in 't bij zonder over den Nederduitschen taalstam en zijne tongralleo; en wijder»-(PIatduitsch) over en uit den dichtbundel „Quickborn." Weldra zullen inteekenlijsten worden rondge zonden en ter leekening gelegd. Eeo familiekaart (voor 5 personen) zal, voor de twee avonden, 7.50 kosten, een kaart voor éen peisoon ƒ2.50. De commissie bestaat uit de HH. C. Becker, Dr. J. P. Heije, H. Merck, A. Rebbeck en H. Vaupel. Het centraal bestuur van het „Algemeen Ne- derlandsch Werklieden-Verbond", heeft eeu adres aan den Koning opgesteld en op vqle plaatsen in het land ter onderteekening gelegd, waarbij de wettelijke regeling van den arbeid van kinderen wordt gevraagd, en waarin wordt verklaard, dat vernietiging der bestaande kwaal (dat van het kind, soms op zeer jeugdigen leeftijd, bovenma tige arbeid wordt gevergd) door de vrije werking der sociale krachten niet mogelijk is, en alleen de wet verbetering iu het lot der fabriekskinde ren kan brengen. Het XlIIde Ned. taal- bd letterkundig congres zal dit jaar te Antwerpen worden gehouden van Vervolg.) eo beele poos ging voorbij toen vloog de id van den jongen uian verschrikt van de oogeo, srvoor hij haar als een lichtscherm gehouden eu hij zelf sprong op en deinsde terug, alsof vreeselijks was binnengekomen. Op den drem- ran de deur stond de oude knecht met een lichtjes en gouden kogeltjes stralend boompje Ie hand. Er kwam een eenigszins bittere trek tijne lippen, toen hij het gebaar van zijn heer itoam en hij mompelde: „Is het nu weer 'goed?" Doch de doctor wenkte, nadat hij kalmte gekomen was, en zeide op vriende- tn toon „Het is goed, Frederik, zet den boom uiaar neer en breng mij wijn." lok dat geschieddede oude bracht eene fiescb, k de kurk er af, en liet den ander weer alleen, schonk zich haastig eenige glazen in en dronk uit, daarop ging hij naar het raam, keek naar groote sneeuwvlokken, en zat een oogenblik later weer in ziju fauteuil voor zich te kijken. Hij rolde deu sloel plotseling met veel beweging naar een groote, amiek gesneden schrijftafel en nam eene pen op, die hij eene minuut later neer gooide, terwijl bij met gesloten oogen achterover leunde. Toen hij de oogen weer opende, vielen zij op den boom. De voorwerpen, die er aau hingen, schom melden zacht heen en weer, vooral een in de hoogte, een sierlijke wieg met blauwe zijde ge voerd, waarin een pop lag met eeo mutsje op en iu een dekentje gewikkeld. Men zag dadelijk, dat dit niet zoo gekocht was, maar door eene hand gemaakt, die er zorgvuldig en met liefde aan gewerkt had, totdat het kunstwerk voltooid was, bestemd om voor eeoe minuut een gelukkig lachje en de pret van een kind te veroorzaken, om daarna als loon voor de moeite door de kleine handjes misschien vernield op den grond te liggen. De oogen van deo jongen man waren er strak op gevestigd, en het was hem of een kleine haod er op wees en eene gelukkige stem sprak: „Ziet gij de wieg, Richard daar is ook een kleine Richard in." Van waar kwam die stemHij trok als een krankzinnige aau het scbellekoord en de oude Frederik kwam ijlings aanioopen. Zijn heer stond aaD het raam en maakte driftige gebaren met de hand. Hij wilde spreken, inaar de tong wei gerde bem haar dienst, eindelijk bracht hij toor nig: „Den booinl Neem den boom weg I" De oude strekte het hoofd schuddend zwijgend de band uit, om te gehoorzamen, maar nu, als door zijne aanwezigheid moedig geworden, trad zijn heer op hem toe en hield hem weer terug. Hij wees bevend op den boom en vroeg„Hoe komt gij aan die dingen, die er aan hangen De oude antwoordde eenigszins schuw. Het was bem ploiseling in de gedachte geko men, dat zij nog id een kast waren, van een vroegeren kerstavond afkomstig. Daarom had hij ze opgezocht en schielijk den boom er mee ver sierd. En ofschoon zijn beer hem, op straf van hem da lelijk den dienst op te zeggen, verboden had er van te spreken had hij toch niet kun nen laten er aan te denken, dat mevrouw juist twee jaren geleden, den avond voor kerstdag, nog tot middernacht bad opgezeten om de wieg af te maken en dut zij juist een jaar later den kleinen Richard zelf in eene andere koude, zwarte wieg gelegd bad al moest het hem ook zijn dienst kosten, hij kon niet anders op kerstavond. De oude had zijne hand om Men stam van den boom, bet gesmolten was der kaarsjes drup pelde op zijne vingers, zonder dat hij het voelde, en uit de oogeD rolden andere druppels over zijn gelaat, zonder dat hij er zich over bekommerde. Zijn heer stond met naar den grond geslagen oogen en herhaalde zijn bevel niet, noch trok het in. De knecht zag hein angstig aan en vroeg ein delijk bedeesd: „Zal ik den boom wegbrengen?" De doctor gaf nog altijd geen antwoord, het was alsof hij in de laatste minuut niets gehoord en gezien bad van wat om bem plaats had. Thans keek hij verschrikt op, er werd hard aan de huisdeur gescheld en hij sprak haastig„Neen, zie eerst wie daar is I Ik ben voor niemand te huis, voor niemand I" De oude lachte, terwijl hij ging opendoen. De achtergeblevene trad op den boom toe, nam de wieg in de hand, zijoe vingers speelden met het dekentje en zijne lippen mompelden onhoorbaar: „Marie Buiten was een woordenwisseling ontstaan waar bij eerst niet op gelet bad. Nu liet hij haas tig de wieg los de deur vloog wijd open;een kleed ruischte en een luide stem riep „Doctortje, voor mij zijt gij toch te huis? Doc- tortje, gij zult uw mooie lokken verbranden, zijt gij dol? Ill zag licht bij u en dan laat ik mij niet afwijzep. Gij kunt gaan, oude Cerberus, iaat mij maar begaan, gij zult geen slaag krijgen." Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 1