Schagcn, 18 Maart. In den vroegen morgen van Zondag jl. barstte een hevige brand uit in de boerenwoning van den heer Harp, aan den Lagendijk onder deze gemeente. Zoo snel nam het vuur de overhand, dat aan blusschen niet meer te denken viel, en weldra de geheele wo ning, met bet grootste deel van den inboedel, benevens hooi en graan, in de asch werden ge legd. Vier koeien, die men niet spoedig genoeg kon los maken, zijn inede verbrand. De bewoner zelf, die ziek te bed lag, had nauwelijks den tijd zijn brandend huis te verlaten. Men vermoedt, dat het felle branden van de kachel de oorzaak van dit onheil is. Den Haag, 20 Maart. Heden werd aan het Ministerie van Binnenlandsche Zaken aanbesteed Het uitbaggeren van het westelijk gedeelte van het open havenfront te Amsterdam, het uitbag geren van sleuven voor zandkistingen langs het ontworpen stations-emplacement en hetophoogen van een gedeelte van het open havenfront, ten be hoeve van den staatsspoorweg van Nieuwe Diep naar Amsterdam. Daarvoor waren 8 biljetten ingekomen. Minste inschrijver was de heer W. J. Kchram te Sliedrecht, voor 369.000. Verder werd aanbesteed: 1. De levering van 1200 ton spoorstaven met eindverbindingen2. het maken en leveren van dertig puntstukken voor spoorwissels; 3. het maken en leveren van dertig tongbewegingen, met stalen tongen voor spoorwissels; 4. het leveren, kepen encarboniseereu van eikenhout voor 30 wissels met 150 dwarslig gers in twee perceelen. De minste inschrijvers hiervoor waren: voor de levering van spoorstaven de heeren Bolckow Vaugham te Middlesbro voor 190.800; puntstukken de beer J. Armstrong te Nottingham, voor 6768; tongbewegingen, de heer L. J. Enthoven en C°. in den Haag voor 10169. Kepen en carboniseeren eikenhout, perceel 1, de heer J. J. van der Eerde Pz. te Boxtel voor 10423 en voor perceel 2 de heeren van der Made en Gips te Dordrecht voor 720. In de openbare vergadering van den Raad van State, afdeeling voor de geschillen van be stuur, te houden aanstaanden Woensdag, zal ver slag worden uitgebracht in zake van het beroep van den Gemeenteraad van Melissant, van een besluit van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, waarbij is bepaal I dat een gedeelte van den Nieuw-Kraijerschen dijk van den legger der we gen en voetpaden vau de voormalige gemeente Onwaard, thans deel uitmakende van de gemeente Melissant, zal worden afgevoerd. Voorts is bij gemeld college aanhangig gemaakt een beroep, ingesteld door S. SV. Cnossen, land bouwer te Oustbem, S. H. Boschma, landbouwer te IJsbrechtum, en G. R. de Boer, landbouw-er te Wolsum, tegen eene uitspraak van Ged. Staten van Friesland, waarbij is vernietigd de loting voor de nationale militie in de gemeente Wijm brit6eradeel en een beroep van den Gemeente raad van Tegelen, van besluiten van Gedepu teerde Staten van Tilburg, betrekkelijk de be grooting dier gemeente voor 1872. Reeds van 1862 af, toen krachtens de in dat jaar afgekondigde wet was in het leven geroepen de algemeene commissie van liquidatie der zaken van de voormalige wees- en momboii kamers, is er een geschil aauhangig tusschen de stad Am sterdam en die commissie over de interpretatie der wet van 5 Maart 1862 Stbln°. 45), hierbo ven bedoeld. Het is nl. gebleken, dat er nog bij de voormalige Amsterdamsche liquidatie-commissie gelden aanwezig waren tot een groot kapitaal, en wel 13 a 14 tonnen gouds bedragende, tot geen enkelen boedel of erfenis behoorende. En hoe vindingrijk o. a. de heer Hallo is, gelijk be kend is, om van boedels de erfgenamen op te sporen, ten opzichte van de hier bedoelde gel den is zoodanig iets niet kunnen worden ontdekt. Dat het dus van groot financieel belang was voor de stad Amsterdam in het rustig genot van zulk een kapitaal le blijven, wien zal dat verwonde ren, die als ingezetene der hoofdstad de equiva- lent"belastmg zoo gaarne van de lei zag. Dat de stad daarom haar beweerd recht in rechten vol hield sprak van zelf. Vandaar dat proces, waar van heden voor den Hoogen Raad de cassatie bepleit werd, en waarbij het de vraag goldof het Provinciaal Gerechtshof in Zuid-Holland bij arrest van U December 1871 heeft geschonden en verkeerd toegepast artt. 774, 779, 782 en 783 van het Wetboek van Burgerlijke rechtsvordering en de artt. 2, 3, 4, 8 en 10 der wet van 5 Maart 1852 [Stbl. n". 45), door te weigeren aan den ren- dant (den eischer in cassatie, den burgemeester van Amsterdam, als voor die gemeente optre dende) toe te wijzen het saldo eener rekening, door den rendaut aan de vertveerderes (de alge meene commissie) afgelegd ter voldoening aan art. 4 der wet van 1852, en zulks, ofschoon ten on rechte feitelijk zou vaststaan èn dat dit saldo is ten faveure van den rendant, èn dat de fondsen waaruit het bestaat, niet behooren toteenigeder bij art. 8 van genoemde wet bedoelde boedels of nalatenschappen. Voor den eischer traden als advocaten op de heeren Mrs. J. Kappeijne van de Coppello en B. M. Vlielander Hein, en voor de algemeene commissie de heer Mr. J. G. Rochussen Den Haag, 21 Maart. In de St.-Anthonius kerk aan den Boscbkant alhier heeft hedenmor gen de plechtige uitvaart plaats gehad van wijlen baron Fred, van Brien-n. Een gedeelte van de kerk was bij deze gele genheid in rouwfloers gehuld, terwijl door het zang-college in gemelde kerk het requiem, com positie van Verhulst, werd uitgevoerd. Vele be trekkingen en andere belangstellenden woonden dezen dienst bij. Gelijke plechtigheid zal morgen voor wijlen W. baron van Brienen in de H. Theresiakerk in het Hooge Westeinde worden gehouden. Lootdalnen, 19 Maart. Op 17, 18 en 19 Sep tember aanstaande zat de afdeeling Westland van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw alhier eene tentoonstelling houden van akkerbouw- voortbreDgselen, vruchten, groenten, bloemen, zui vel en gereedschappen. Uit verschillende gemeenten van het Westland is daarvoor eene commissie benoemd, waarvan voorzitter is de heer P. F. L. Waldeck te Loos duinen, en secretaris de heer F. van Brederode te Loosduinen. Het programma, dat reeds verspreid is, bepaalt, dat de inzeudmg voor eeu ieder is opengesteld ter mededinging naar de prijzen, die tot eene waarde van 550 zijn uitgeloofd. Rotterdam, 20 Maart. Heden stond vuor de rechtbank alhier een sigarenmaker terecht, aan geklaagd van in den nacht van 20/21 Januari II. in de echtelijke woning zijne vrouw moedwillig met een mes belangrijk verwond, alsmede haar geslagen te hebben. De bekl. beweerde, dat de verwonding door de onvoorzichtigheid van zijne vrouw zelve was veroorzaakt, doordien deze na een woordentwist op hem aanktvaui, terwijl hij het mes in de hand hield, wat de vrouw en bekls. dochtertje, de eenigen die bij de verwonding tegen woordig waren, bevestigden. De overige get. hadden de verwonde hooien schreeuwen en ver wond gezien, terwijl de geueesheer, die haar heeft verbonden, het niet waarschijnlijk achtte, dat deze wonde op de voorgestelde wijze was ontstaan De officier requireerde veroordeeling van bekl. tot vier maanden eenzame opsluiting, waarna advocaat Mr. J. Rombach trachtte aan te toonen, dat moedwil niet was bewezen. Uitspraak 27 dezer. Gonda, 20 Maart. Gisteravond werden de kin deren der avondschool van de openbare armen school door de afdeeling van het schoolverbond op chocolade en krentenbrood onthaald. Het schoolgebouw was met de nationale vlag versierd en de borden met toepasselijke verzen beschreveu. De kinderen zongen herhaaldelijk zeer wel uitgevoerde zangstukjes. De fungeerende president, de heer Messemaker, hield een korte aanspraak, waarin hij in gepaste bewoordingen de kinderen tot trouw schoolgaan vermaande. Biels wijk, 19 Maart. Hedenmorgeu zag men van de meeste woningen in deze gemeente vlag- geu wapperen, naar aanleiding der voorgenomen komst van den Commissaris des Kouings. Van het spoorwegstation ZevenhuizenMoerkapelle te 11 uren 7 minuten afgehaald door den Bur gemeester Stoop en den tweeden wethouder Uitten- boogerd, werd de school te Moerkapelle bezocht en de nieuwe begraafplaats aldaar bezichtigd. Vervolgens werden door Zijne Exoellentie de beide scholen te Bleiswijk, de brandoluschmid- delen en beide kerken in oogenschouw genomen. Na ten huize van den Burgemeester, met bijna den geheelen Gemeenteraad,eenige ververschingen gebruikt te hebbeu, retourneerde Zijne Excellentie per spoor van ZoetermeerZegwaard navr de residentie. Utrecht, 20 Maart. Bij het gistereu alhier plaats gehad hebbend examen voor surnumerairs bij de maatschappij tot exploitatie van Staats spoorwegen zijn van de 23 aspiranten 8 toegelaten deze zullen op de verschillende stations der maat schappij worden geplaatst. Morgen zullen er nog 25 geëxamineerd worden. Den 15den van de volgende maand zal ten behoeve van den Oosterspoorweg worden aanbe steed het maken, voltooien en onderhouden der aardenbaan met de spoorbaan en eenige andere werken tusschen Amsterdam en Hilversum, waar van de kosten op 534,000 zijn geraamd. De verkooping van den prachtigeu iuboedel vau mejoukvr. Boellaard vindt zooveel lief hebbers, zoowel van hier als elders, dat nteu dikwerf on gehoorde sommen biedt. Aan porcelein werd iu twee dagen voor ruim ƒ12,000 verkocht; voor acht koppen met schotels werd door een inge zetene alhier ƒ400 besteed. D.) Wapeningen, 20 Maart. Door den Raad dezer gemeente is tot leeraat inden landbouw,enz.aan de, den lsten Mei a. s. aldaar te openen land bouwschool benoemd de heer Dr. O. Pitsch, thans leeraar aan de landbouwschool te Warffum. Norg, 19 Maart. Daar de Raad dezer gemeente, met bijna algemeene stemmen, een voorstel van een lid had verworpen, om het tractement van den onderwijzer in het gehucht Norger-vaart te verhoogen, zag die onderwijzer zich genoodzaakt eervol ontslag te vragen. De bewoners aan de Norger-vaart echter, meest arbeiders die in het onderwijs het hoogste belangstellen, hebben ƒ40 uit eigen middelen aan den onderwijzer toege kend, die dan ook het verzoek om ontslag beeft ngetrokken. Maastricht, 20 Maart. Door den heer van Op pen, alhier, is concessie gevraagd tot den aanleg van een spoorweg Kerkrade-Maeeeyck.en tusschen- liggeude plaatsen. GEMENGD N1EU W S. Eenige leden van het Japansche gezantschap, die nog hier te lande vertoeven, hebben Woens dag een bezoek gebracht aau de landgoederen de Hartekamp en het Huis te Manpad, onder Heem stede. Zij waren vergezeld van de heeren Graeff" van Polsbroek, voormalig gezant in Japan, en Mr. J. P. Amersfoordt, en hebben alles op die buiten goederen nauwkeurig bezichtigd; vooral de nieuwe metbode voor het snoeien vau boomeo, die op het Manpad is iugevuerd, trok zeer hunue aatmachi. De stadsbibliotheek le Genève heeft dezer da gen van Dr. Coindet verscbeideoe belangrijke ge schriften ten geschenke ontvangen, o. a. het vol ledig handschrift van Rousseau's Emile, met daarin door den vermaarden schrijver zeiven gemaakte correctiën en aanteekeningen, en een honderdtal door hem geschreven brieven, van welke eenige nog onuitgegeven en onbekend zijn. Een Arne- nkaausch predikant verdacht, bij gelegenheid van 't sluiten vau een huwelijk, den bruidegom dat hij de betaling wou outduiken. Aan het slot der plechtigheid nam hij dus de volgende voorzorg: En zoo verklare ik ulieden voor man en zou ik u beleefd mogen verzoeken de kosten ten be drage van twaalf dollars aau den koster te vol doen? Pauze, de bruidegom voldoet aarzelend auu den wenk, waarop de prediker op zegenenden toon vervolgde vrouw; Amen. Een uitOm- merschans ontvluchte bedelaar, dien men verle den Dinsdag te Meppel in eene herberg wilde arresteereu, heeft zich bij die gelegeuheid op he vige wijze verzet. Hij verwondde een der rijks veldwachters aan de hand en wierp zich met een dolkmes op den brigadier, die nog juist bijtijds door een ter hulp toegeschoten politie-agent werd ontzet. Het mes was reeds door de kraag van de inautel gedrongen. De wederspannige werd be hoorlijk geboeid naar zijn wettig verblijf terug gebracht. Te A mersfoort is W oensdag eene vrouw, die, hoewel niet iu beschonken toestand, een uur te voren vuur in een uaburigen winkel bad ge haald, doodgebrand gevonden in een mestbak ach ter hare woning. Te Goes had Dinsdag een deerniswekkend voorval plaats. Eeu oppassend jonguieuscb, zoon eener weduwe, schrijnwerker 6- knecht bij een meubelmaker, was auu den arbeid en wilde een ander helt aau zijn beitel bevesti gen. B j het aftrekken van bet oude heft houdt hij den beitel naar het lichaam gekeerd. Door de hevigheid van den ruk en bet plotseling losschie ten vun het heft dringt de beitel denjongmauin het lijf. Hij snelde nog zelf naar eeu in de nabij heid wonend chirurgijn, waar hij neerzeeg. De chiiutgijn verklaarde de wonde voor doodelijk en, daar de jongeling tot den Roomsch Katholieken godsdienst behoort, werd een priester ontboden en ontving hij nog in de woning van den chirurgijn de Sacramenten. Vervolgens naar zijne eigen wo ning vervoerd, blies hij eenige uren later, onder ijselijke smarten, den laatsten adem uit. 1500 maan] is buitenland. Frankrijk. De Nationale Vergadering heeft gisteren de be raadslaging over artikel 13 van het wetsontwerp, betreffende de gedeporteerden in Caledonië, uitge steld tot Maandag. Voor de derde maal werd de wet op de commissiën van bestuur over welda dige instellingen gelezen. Een amendement van den heer Sainte Croix, volgens hetwelk de pre fect die commissiën benoemt, is in overweging genomen. In het Journal Official van 19 dezer wordt afgekondigd de door de Nationale Vergadering op den 13den dezer aangenomen wet, strekkende tot regeling der attributen van de openbare machten en de toepassing der ministerieele ver antwoordelijkheid. In hetzelfde nummer van het officieele blad wordt het besluit der Nationale Vergadering af gekondigd, betrekkelijk de dankbetuiging aan den heer Thiers en de regeering wegens het tractaat met Duitschland en verklarende dat de heer Thiers zich jegens het vaderland heeft ver dienstelijk gemaakt. De jl. Zaterdag te Berlijn gesloten overeen komst betreflende de geheele afbetaling der oor logsschatting en de geheele ontruiming van het Fransche grondgebied luidt volgens het Journal Official aldus: Willende overgaan tot de definitieve regeling van de afbetaling der bij de vredestractaten van 26 Februari en 10 Mei 1871 bedongen oorlogs schatting, alsmede van de geheele ontruiming van het Fransche grondgebied welke daarop behoort te volgen, zijn de ondergeteekenden (volgen de natnen en qualiteiten van den Franschen umbas- sadeur te Berlijn en van den Duitschen Rijks kanselier) omtrent het volgende overeengekomen: Art. 1. Vermits de som van drie milliarden van de bij het vredes-tractaat van 10 Mei 1871 be dongen oorlogsschatting van vijf milliarden is af betaald, en van de laatste twee milliarden slechts millioen francs ter betaling overblijft, Ter bindt Frankrijk zich om vóordeu lOden Mei 18] de 500 millioen te betalen, die nog ontbreken aa het vierde milliard, dat volgens art. 1 der oven eenkomst van 29 Juni 1872 eerst op 1 Maart 18jj vervallen zou. Die betaling geschiedt in geen»'e ringer termijnen dan van 100 millioen, en aid dan nadat de Duitsche regeering eene voor de afbetaling daarvan onderricht worden. Het volgens de gemelde overeenkomst op de lsien Maart 1872 vervallende milliard zal du Frankrijk worden afbetaald iu vier termijnet elk van 250 millioen francs, op den 5den Jua, 5den Juli, 5deu Augustus en 5den September 18)3 Tegelijk met de betaling van het laatste vierde gedeelte betaalt Frankrijk in handen der Duit' sche regeering de verscheuen rente sedert Maart 1873. Art. 2. De bepalingen der derde alinea vans, tikel 7 van het vredesverdrag van 10 Maart Hu even als die der afzonderlijke protocollen vanl? October 1871, blijven van toepassing op alle bJ talingen die uit kracht van het voorgaande artikt worden gedaan. Art. 3. Z. M. de Duitsche keizer, koning vso Pruisen, verbindt zich aan zijne troepen de noo- dige bevelen te geven opdat het arrondissement van Belfort, en de vier departementen der Ar. dennen, der Vogeezen, der Meurthe-et-MoseHe' en der Maas, uitgezonderd de vesting Verdun et haar kring met een straal van drie kilometer, binnen een termijn van vier weken na den 5der Juli worden ontruimd. I De vesting Verdun en haar boven omschrevj kring zullen worden ontruimd binnen een ter' mijn van vijftien dagen na den 6den Septet ber 1873. Tot dat deze laatste ontruiming zal zijn bracht, zal Z. M. de Duitsche keizer koning n Pruisen, het recht hebben om van den straatuv van Verdun naar Metz als een militairen w'1 gebruik te maken, en te dien einde als etap;i plaatsen de beide steden Conflans en Etain te fe-lf zetten, elk met eeu garnizoen van een half bi taljon. De militaire autoriteiten zullen te Verdut en langs den etappeweg dezelfde rechten behou den, die zij tot nogtoe in het bezette grondgebied hebben uitgeoefend. Het is de bedoeling dat de etappeposten op deu- zeilden dag zullen worden ontruimd waarop d- ontruiming van Verdun plaats heeft. Art. 4. Frankrijk blijft belast metde kosten vsd het onderhoud der in het arrondissement van BelJ'1 fort en in de departementen der Vogeezeo, der Ardennen, der Meurthe-et-Moselle, en der Maas gekantonneerde Duitsche troepen tot op den tag der geheele ontruiming van die departementen, even als van dat der troepen gekantonneerd in de vesliug Verdun en de beide etappeplaatsen tot op de geheele ontruiming dezer laatste plaatsen. Het aantal bezettingstroepen te Verdun zal met niet meer dan 1000 manschappen het cijfer van het daar ter plaatse bij de ondertee- keniug der tegenwoordige overeenkomst aanwe zige garnizoen mogen overtreffen. Art. 5. Tot aan de ontruiming van Verdun zul-, len het arrondissement van Belfort en de in bel 3de artikel genoemde departementen uit een mi litair oogpunt neutraal worden verklaard daarii mag geene grootere bezetting worden gelegd, dtu de voor de handhaving der orde beuoodigde troepec Frankrijk zal daarin geene nieuwe vestir werken mogen aanleggen, noch do reeds staande uitbreiden. In de door de Duitsche troepen bezette depï tementen en in het arrondissement van Belfot zal Z. M. de Duitsche keizer, koning van Prui sen, geene verdedigingswerken doen aanleggen be halve de aldaar bestaande. Art. 6. In geval van niet nakoming der bij d tegenwoordige overeenkomst aangegane verplich tingen, behoudt Z. M. de Duitsche keizer, koniu van Pruisen, zich het recht voor om de daarbij b doelde departementen en vestingen opnieuw bezetten of niet te ontruimen. Ten oirkonde waarvan de respectieve gevol machtigden deze acte hebbeu onderteekend e met het zegel van hun wapen bezegeld. In de zitting der Nationale Vergadering va Dinsdag werd door den minister van buitel- landsche zaken eeu wetsontwerp ingediend strek kende om den President der Republiek te mact tigen tot de ratificatie van de te Berlijn gesloten overeenkomst betreffende de afbetaling der ooi logsschatting en de ontruiming van Fraukrijt met verzoek dit zóó spoedig te behandelen dsi de uitwisseling der ratificatiën op auustaaudi Zaterdag zou kunnen plaats hebben. Het wdf ontwerp werd daarop terstond urgent verklaart Daarna werd de derde behandeling van be wetsontwerp betreffende den algemeenen raad van onderwijs hervat. Daarbij vereenigde de Verga dering zich met een voorstel der commissie van rapporteurs, waarin de minister van onderwijs verklaarde te zullen berusten, tot het doen ver vallen van de bepaling dat eenige leden van den in te stellen algemeenen raad eene permanente commissie voor de zaken van onderwijs zouden vormen. De beraadslaging over het wetsontwerp liep niet ten einde.

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 2