éBBaeapasaa [rouwen des lands en der Vergadering die het vertegenwoordigt. Ql7 voortdurend laten zich een aantal afge- rdigden bij den heer Thiers inschrijven. wordt gemeld, dat de heer Rampont na aanneming der orde van den dag had voorge- d de zitting voor heden te sluiten, maar dat werd verworpen, waarna op voorstel van den Grévy is besloten, de deputatie naar den ,r Thiers af te vaardigen. Alle bladen bijna brengeu uitbundigen lof den heer Thiers, wegens den loop der on- andelingen met Duitschland, waardoor Frank- binnen weinigo maanden geheel van de Duit- e tezetting zal bevrijd zijn. Als een gevolg van jeiruffeu schikking spreekt men nu reeds van sPetueeue verkiezingen, die misschien nog in ober zullen plaats vinden. 0e heer Thiers heeft den Franschen gezant Berlijn, den heer Goutaut-Birou, die de over komst met Prins Bismarck heelt gesloten, tot otofficier van het legioen van eer benoemd. .Br zijn alweer pelgrimstochten naar Onze h Vrouwe van Lourdes aaugekondigd. Dit- il legeu IA, ld en IA Mei a. s. Ook wordt een jriui8tocht georganiseerd naar Auray (depar- ient Morbiha.,), ter eere van St.-Anna. De libisschop van Bourges heeft, met het oog op bedevaart, reeds een circulaire uitgevaardigd, iiriu hij hoog opgeeft van de mirakelen die ar plaats hebben. Grroot-JBritannie. .Diet Lagerhuis is medegedeeld, dat de heer riione Zondag bericht van de koningin heeft ..ogen, waaruit bleek dat de oppositie alle raitzicht op het vormen van een Kabinet scheen liebben opgegeven. Hij heeft zich alstoen weder beschikking van H. M. gesteld. Op ditoogen. k was hij met zijne collega's in onderhande- over de noodige stappen en wenschte hij de zitting van het Lagerhuis tot Donderdag d verdaagd. Hij hoopt alsdan te kunnen con- leereu welke schikking er gemaakt is. e heer Disraeli heeft verklaard, dat hij be was geweest een Kabinet bijeen te brengen, dat hij het niet wilde doen optreden bij tegenwoordig Lagerhuis, je zitting is tot Donderdag uitgesteld. Haar aanleiding der ministerieels crisis zegt \el Timet van Zaterdag o. a. bet volgende: „De Ir Gladstone heeft Donderdag zijn ontslag ge en, doch wij verwachten dat op Maandag de beide Huizen vau het Parlement zal lideu medegedeeld, dat hij de teugels der re ling opnieuw heelt aanvaard. De heer Dis- heeft eerbiedig de opdracht tot de samen- tVug van een kabinet geweigerd, en wij mee ts mogen aannemen dat de koningin naar coustilutioueele gebruik opnieuw den heer ilstone met de bestuurstaak zal belasten. Fr laat geen uitzicht, zells geene mogelijk- d dat een derde staatsman met de vorming een ministerie belast zat worden, en de door ODgeval, zoo al niet veroorzaakte, dan toch stel- bsspoedigde crisis is gemakkelijk op te los door den eersten minister der vorige week Ittieuw te doen optreden en door het wegne- van den hinderpaal welke aan den gere- en gang der zaken in den weg stond." Eeu der meest invloedrijke conservatieve dag- leu van buiten Lunden, de Manchester Guardian, t zich aldus uit: „Wanneer de heer Gladstone Is aan de regeeriug blijlt, kan dit alleen ge- :den ten einde de loopende zaken af te doen, jilat eene algeineene verkiezing hem in 't mi irie bevestigt of hem formeel van zijne func- «n ontheft. De algemeen verspreide geruchten ent verdeeldheid in den boezem der liberale ij en van eene reactie bij de conservatieven, |elke schijnbaar bevestigd worden door de ne- rlaag der regeering in de quaestie welke zij n alle andere op haar programma had ge- eiscben dal er oiunen den kortst mogelij- tijd een beroep op de kiezers geoaan worde, geene reden om hiermede lang te wachten i waar zouden eenige gewichtige wetgevende -regelen ongedaan moeten blijven, doch in de litvoordige omstandigheden is dit onvermij t en, zoo de beide partijen maar medewer ken er in een paar weken veel afgedaan en." Bet groote proces van de Engelsche bank den 14den dezer voor den lord-mayor voort- jt. Ellen Franklin, die met Noyes en Ellen Du, die met George Bidwell leefde, zijn ge aard. Men meent Warren (of Bidwell) op spuor te zijn; de dochter van een kapitein, meisje van buitengewone schoonheid, die bet 'rlijke huis heimelijk verlaten heeft om den 'eger te volgen, zou de politie namelijk op *|oor zijn en op die wijz-t zou men den schul- meenen te kunnen vinden. Men meldt uit Corck dat daar een persoon, Iers, l^woordende aan het signalement van Bidwell, rde, hechtenis ger-omeu. be-1 Duitschla-nd.. had.be N. I). Allg. Zeitung bevestigt het bericht, dat j het lerdag namiddag te 5 uren het verdrag over H©'lontrmuaing van het Fransch grondgebied tus- tec a d her we de: ah hs. itetl zie: dag) mei ieu'.| eet Dil hare ink' i bei! !o in ziet b» net .eer, r kor den, ring heer schen Bismarck en den Franschen gezant is ge- teekend. Het bestaat uit zes artikelen. In het eerste wordt bepaald, dat de oorlogs-contributie den 5den September aanstaande zal zijn afbe taald. Volgens art. 3 zal met de ontruiming den 5den Juli een aanvang worden gemaakt en zal zij binnen vier weken moeten zijn afgeloopen, terwijl alsdan nog bezet blijven: Verdun met een rayon van drie kilometers en vrijen militairen weg naar Metz, alsmede de plaatsen CoDflans en Etain, welke punten binnen veertien dagen na den 5den September moeten worden ontruimd. Bij besluit van 15 dezer heeft de keizer de oorlogshavens Kiel en Wilhelmhaven tot vestingen verheven. Aan het Departement van Oorlog zal eene inspectie voor militaire veeartsenijkunde worden toegevoegd. De luitenant-generaal von Glumer, com mandant van het garnizoen te Freiburg, die tot gouverneur van Metz is benoemd, heeft reeds afscheid genomen van de troepen, om zich zoo spoedig mogelijk naar zijn nieuwen post te be geven. Het tractement van den Deenschen gezant te Berlijn is door het Folkething van 6000 op 4000 riksdalers gebracht. De Kólnische Zeitung deelt het volgende uit Berlijn ontvangen bericht van 16 Maart mede: „Naar men verneemt is gisternamiddag eene overeenkomst tusschen den vorst von Bismarck en den hear de Gontaut-Birou gesloten betreffende de ontruiming van Frankrijk. Aangaande den inhoud van die overeenkomst wordt het volgende gezegd: de ontruiming, met inbegrip van Belfort zou omstreeks de eerste dageu van Juli plaats hebben, daarentegen zou de vesting Verdun door Duitsche troepen bezet blijven tot aan de volledige betaling van het vijfde milliard, welke in de eerste dagen van September zou geschieden. Deze bij zonderheden werden gisteravond op de soirée bij den Franschen ambassadeur als stellig ver haald." Hiermede komt een telegram uit Parijs, gisteren door ons medegedeeld, geheel overeen. De Bondsraad heeft besloteD, dat de restitutie van belasting bij uitvoer van ruwe suiker van minstens 88 percent pol., vastgesteld in art. 3 der wet van 26 Juni 1869, ten bedrage van 3 thr. 4 silb. per centner, ook zal worden verleend bij den uitvoer van geraffineerde suiker van beneden de 98, doch minstens 88 percent. De bisschoppelijke vicaris-generaal te Straats burg heeft, omdat hij in 't geheim de stichter en de leider was van eene onwettige vereeniging ter or ganisatie \au staatkundige verkiezingen, aanzeg ging gekregen oui binnen 48 uren het grondgebied van ElzasLotharingen te verlaten. Te Berlijn heeft eene vergadering plaats gehad van 62 boekdrukkers uit Berlijn en andere plaat sen in de provincie Brandenburg. Er is besloten dat de uitgevers en drukkers van dagbladen aan alle tot het letterzetters-verbond behoorende zet ters en drukkersgezellen den dienst zullen op zeggen tegen 29 dezer, voor het geval dat de werk staking te Leipzig dan nog voortduurt. Tegelijkertijd hebben de zetters en drukkers- werklieden in eene bijeenkomst besloten, gehoor te geven aan het aanbod der Vereeniging van patroons te Leipzig, om in onderhandeling te treden over het outwerp-tarief van loon en over andere quaestiën. Overeenkomstig een voorstel van den voorzitter verklaarde de Vergadering het raadzaam te achten, alsnu over te gaan tot de samenstelling eener commissie van patroons en zetters. Te Breslau daarentegen hebben de zetters en drukkersgezellen in eene bijeenkomst met de socialisten besloten, openlijk te verklaren, dat de letterzetters, die het werk hebben gestaakt, in het belang van de algemeene zaak der werklieden krachtig moeten worden ondersteund. Tevens werd een votum van afkeuring over de hande lingen der patroons uitgesproken. De gewezen advocaat Laporte te Straatsburg, schrijver van een smaadschrift tegen Duitschland, is gisteren door de districts-rechtbank, wegens verspreiding van een oproerig geschrift en po gingen tot hoogverraad, overeenkomstig de con clusie van het Openbaar Ministerie tot 15 maan den vestingarrest veroordeeld. De National-Zeitung vangt in haar jongste notn- mer een feuilleton aan van den kunstcriticus Al fred Woltmann. Hij behandelt daarin een der be roemde Nederlandsche schilders Frans Hals, in verband met de etseD, naar schilderijen van dien meester vervaardigd door William Unger. De huissiers van den Duitschen rijksdag of, zooals de officieele uitdrukking luidt, de „zaal bedienden" hebben met het begin der nieuwe zitting ook een nieuwe uniform gekregen. De nauwe kniebroeken, lange zwarte kousen en schoe nen met gespen, die zij tot nog toe droegen, heb ben plaats gemaakt voor een zwarten pantalon en gewone laarzen; de witte en roode bies van den rok is verdwenen, en als eenig onderscheidings- teeken dragen zij thans op den linkerschouder een van zwart, wit en rood koord gevlochten schouderstuk met den vergulden rijksadelaar, Spanje. Uit Pampeluna wordt gemeld dat eene kolonne van Castano Zondag een gevecht heeft gehad met de vereenigde Carlistische benden uit Guipuzcoa. Deze zijn uiteengedreven en hebben de vlucht genomen naar de grenzen, in de hoop van zich te kuDneu aansluiten bij de benden, die aldaar Don Carlos verwachten. Overigens luiden de be richten uit alle provinciën gunstig. Tnrliij e. Den vierentwintigsten Februari jl. is te Kon- stantinopel tusschen den minister van buitenland- sohe zaken van Turkije ter eenre en de gezanten van Frankrijk, Groot-Britannië en Italië ter andere zijde het volgende protocol onderteekeud „Op het door de Verhevene Porte aan de re geeringen van Frankrijk, Groot-Britannië en Italië gerichte verzoek hebben de ondergeteekenden, krachtens eene door hen ontvangen volmacht, de volgende overeeukouist gesloten: Art. 1. De consulaire agenten van Frankrijk, Groot-Britannië en Italië te Tripoli in Afrika zullen van hunne regeeringen stellige bevelen ont vangen, opdat in het vervolg alle processen en ge dingen tusschen inboorlingen dier proviucie en Fransche, Britsche of Italiaansche onderdanen, welke de nationaliteit van den verweerder ook zij, worden beslist volgens de bestaaude capitu- latiën in de andere deeleu van het Ottomannische Rijk, in Europa en Azië worden toegepast. Art. 2. De verhevene Porte verbindt zich de Fransche, Britsche eu Italiaansche onderdanen, wat de consulaire rechtsmacht betreft, te behan delen op den voet der meest begunstigde natie, en hun het volle genot te verzekeren van alle voorrechten eu gunsten, welk6 op dit gebied aan de consulaire beambten en onderdanen van andere stateu mogen zijn toegekend." Australië. Het kabinet des konings der Sandwich-eilanden bestaat tegenwoordig uit vier leden. De heer Bishop, chef van een baukiershuis en minister van buitenlandsche zaken, werd in den staat New- York geboren en woont reeds 25 jaren op de eilanden; de heer Hall, minister van binuenlaud- sche zaken, is ook uit New-ïork afkomstig,doch woont reeds 37 jaren in Honolulude heer Ster ling is een geboren Schot, die zich in 1862 te Hono lulu vestigde en die ook in het kabinet van Ka- mehameha zitting hadde Attorney-generaal Judd is de eenige die op de eilanden geboren werd uit Amerikaansche ouders en die dan ook in Amerika werd opgevoed. Koning Lunatilo heeft voorgesteld de wet gevende macht in twee vergaderingen te split- seu één van den adel en één van volksvertegen woordigers. TELEGRAMMEN. Konstantlnopel, 17 Maart. Het Grieksche blad Constantinopolis bevat een telegram uit Jeruzalem, waarin wordt gemeld, dat Zaterdag te Bethlehem tusschen de orthodoxen en de leden der Latijn- sche Kerk een ernstig conflict is ontstaan, ten gevolge van schending der rechten van de ortho doxen. Het bericht vereischt echter bevestiging. Potsdam, 17 Maart. De veldmaarschalk von Wrangel heeft een aanval van beroerte gehad, waardoor de linkerzijde geheel is verlamd. De zieke is echter helder van geest en zijn toestand is over het algemeen niet van bedenkelijken aard. Jladrld, 16 Maart. De berichten uit de provin ciën zijn van zeer bevredigenden aard. De orde vestigt zich overal meer en meer en de tucht in het leger neemt toe. Generaals en uitstekende mannen van alle staatkundige partijen sluiten zich bij den republikeinsche regeeringsvorm aan. De hertog van Ossuua heeft de betrekking van voorzitter der Spaansche commissie bij de we reldtentoonstelling te Weenen aangenomen. De president van het uitvoerend gezag meldt uit Barcelona, dat aldaar de grootste rust blijft heerschen. Daar zijne tegenwoordigheid aldaar niet langer vereischt wordt, zal hij binnen kort naar Madrid terugkeeren. Rome, 17 Maart. In de heden door de Kamer van Afgevaardigden gehouden zitting, heeft de heer Sella zijn financieel overzicht aangeboden. Op de staatsbegrooting van 1873 bestaat een tekort van 131 millioen, hetwelk zal worden ge dekt door de uitgifte van veertig millioen aan schatkistbiljetten, reeds door de Kamer toege staan, voorts door hetgeen ook de budgetten van van 1871/1872 nog beschikbaar komt, en door achterstallen van 1872. De raming voor 1874 biedt een tekort van 107 millioen. De Minister ver klaarde, geen nieuw beroep te zullen doen op het krediet des lands, maar noodigde de Kamer uit, om nieuwe uitgaven zooveel mogelijk te be perken. Londen, 18 Maart. Elfduizend werklieden heb ben gisteren aan de Dowlais-fabrieken den arbeid hervat. Zij hebben zich vereenigd met het vol gende voorstelgedurende de eerste week na het hervatten van den arbeid zullen zij werken tegen een verminderd tarief; in de daarop volgende week zal hun het loon naar het oude tarief wor den uitgekeerd, en onmiddellijk daarna zal, in gemeenschappelijk overleg, eene trapsgewijze ver hooging van loon plaats hebben. De werkstaking wordt als geëindigd beschouwd. Het feest van St.-Patrick is in Ierland zonder rustverstoring afgeloopen. Parlja, 18 Maart. De gérant van de Rappel is tegen 24 dezer maand opgeroepen om te verschij nen voor het hof van assises, wegens het plaat sen, in het nummer van 15 dezer, van een arti kel, dat de strekking heeft om de openbare orde te verstoren en aan te zetten tot haat der bur- gers onderling. LAATSTE BEBICHTEN. (Pcr Telegraaf.) Den Haag, 18 Maart. In de zit ting der Tweede Kamer van heden is de alge meene discussie over de rechterlijke organisatie voortgezet. De heeren Gralama en Jolles ver klaarden er zich voor, de heeren van Nispen en Rutgers hadden velerlei hoofdbezwaren er tegen, maar zullen den verderen loop der debatten en de amendementen afwachten. De heer van der Does sprak er meer stellig tegen. Den Haag, 18 Maart. Z. M. heeft bepaald, dat de gewezen directeur van het postkantoor te Zeist, de heer W. A. Piepers, weder te rekenen van 1 April 1873, als commies der posterijen van de tweede klasse, iu dienst zal treden. Voorts zijn benoemd tot comm. der posterijen: van de lste kl., de heer 11. M. Wierts van Coehoorn, thaos comm. 2de kl.van de 2de kl., de heeren A. O. J. Bast en K. A. F. J. Pleister, thans comm. 3de kl.van de 3de kl., de heer H. F. Boekholt, thans surnumerair der posterijen. Bij Kon. bestuit van den 4den Maart jl. zijn goedgekeurd twee besluiten der staten van de Provincie Zuid-Holland, in hunne vergadering van den lSden Februari te voren vastgesteld, houdende wijziging der begrooting van enkel Provinciale en Huishoudelijke inkomsten en uit gaven, voor het dienstjaar 1872 en tot aanvulling van die voor het dienstjaar 1873. De Prins en Prinses von Wied zijn heden middag te 2 uren per Rijnspooi naar Berlijn ver trokken, ten einde bij de viering van den aan staanden verjaardag van Z. M. den Keizer van Duitschland tegenwoordig te zijn. Z. K. H. Prins Frederik bevond zich bij het vertrek der vorstelijke reizigers aan het station. De Haagsche kermis begint dit jaar Maan dag 12 Mei e. k. en eindigt Dinsdag, 21 Mei daaraanvolgende. Bij arresten van het Provinciaal gerechtshof iu Zuid-Holland, heden gewezen, is 1». bevestigd het vonnis der rechtbank van Rotterdam, waarbij de heer A. A. N. te Schiedam is vrijgesproken van de aanklacht van verbreking van afsluiting. Den iu de terechtzitting vau jl. Dinsdag niet ver schenen getuige, den heer W, is door het hoi eene geldboete van ƒ40 opgelegd; 2°. vernietigd het vonnis der Leidsche rechtbank, dat de vrijspraak bevat van den schippersknecht v. d. K. uit öoeterwoude, beklaagd van diefstal van eeu zilveren horloge met dito ketting ten nadeele van zijn kameraad H., met wien hij de ker mis te Vuorschoten bezocht. Met aanneming van verzachtende omstandigheden is v. d. K. veroor deeld tot vier maanden gevangenisstraf, te ouder- gaau in eenzame opsluiting. Utrecht, 18 Maart. Heden begint hier de ver- kooping van de keurige verzameling porcelein, gekleurd en blauw Oost-Indisch,oudLoosdreohtsch, Fransch, Saksische beeldjes, ivoor met hout ge sneden beeldjes, enz., nagelaten door wijleu mej. Boelaard. Men zegt, dat voor dezen verkoop koop lieden uit den vreemde zijn overgekouien. Onlangs zijn hier ter stede ook verkocht de boe ken en rariteiten van Dr. Broers; voor enkele stukken zijn hooge prijzeu besteed. O. a. moet voor een portretje van Erasmus, dat indertijd door Dr. Broers voor f 17 moet zijn aangekocht, f 1000 zijn betaald, door een Belgisch kunst- kooper. Naar men verneemt, worden door de direc tie der Utrechtsche beetwortelsuikerfabriek geen contracten tot levering van beetwortelen voor het volgende seizoen meer aangenomen, daar zij reeds geheel voorzien is. Dientengevolge zijn in de laatste dagen een groot aantal aanbiedingen van de hand moeten gewezen worden. Het gebruik van verbou wers, die zich teGorcum tot eene vereeniging hebben gevormd, om de beetwortels niet minder dan voor f 12.50 per 1000 kilo te verbouwen, heeft dan ook op de Utr. beetwortelsuikerfabriek niet den minsten invloed gehad eu werd door haar buiten de provincie hoogstens f 11 per 1000 kilo beetworstels besteed en zijn zelfs vele contracteu tot 10 en 12 afgesloten. Daar de meeste fabrieken reeds geheel van grondstof voorzien zijn, is het waarschijnlijk, dat de prijs per beetwortelen nog lager worden zal, zoodat de genoemde vereeuiging van landbouwers, waardoor velen teruggehoudeu werden tot de aan geboden prijzen af te sluiten, een tegenoverge stelde uitwerking als men beoogde, zal tengevolge hebben. 0.)

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 3