arrest, de Spoorwegmaatschappij volkomen ge rechtigd verklaard om als schadeport aan te ge ven het onderhoud, de bedieuing en slijting van het rollend materieel ten gevolge van het stooten op de kruisstukken bij de doorsnijding van hare lijn door die van den spoorweg den Haag-Gouda maar haar hare vordering ontzegd tot vergoeding wegens vermindering van ontvangst, enz. Alvorens evenwel ten principale recht te doen heeft de Hooge Raad een onderzoek door des kundigen gelast, vooreerst omtrent het werkelijk ontstaan van slijtage aan het rollend materieel ten gevolge van het stooten op het kruispunt der doorsnijding, met begrooting van het jaarlijksch onderhoud; en ten andere omtrent de bepaling der kosten ten gevolge der meerdere bediening door beambten. Tot deskundigen zijn benoemd de heeren; J. G. W. Fijnje, voorzitter van den raad van toe zicht op de spoorwegdiensten, te 's Gravenhage; W. Testas, lid van den raad van commissarissen bij de maatschappij tot exploitatie van de staats spoorwegen, te Amsterdam, en L. Gruet, chef vau de exploitatie bij de Nederlandsche centraal- spoorwegmaatschappij, te Utrecht. De eedsaflegging dier deskundigen zal plaats hebben in de zitting van den Hoogen Raad van den lsden April a. s., des voormiddags te elf uren terwijl gelast is dut deskundigen hun be richt ter griffie van den Hoogen Raad zullen inzenden binnen drie maanden na den dag der De kosten zijn gereserveerd tot aan de einduit spraak. De tentoonstelling van honden, vanwege het Kon. Zoöl.-Botanisch Genootschap alhier, zal plaats hebben op 17 en 18 Mei. Ieder, die wenscht in te zenden moet daarvan vóór of op 5 Mei a. s. aangifte doen bij den heer Mr. W. O. T. Van Oud- heusden alhier. De commissie zorgt ten haren koste voor voeding eu oppassing. Ook wil zij zich kosteloos met den verkoop van honden, waarvan de prijs is opgegeven, belasten. De prijzen worden uitgeloofd in medailles en wel 1 gouden, 1 geëncadreerd verguld zilveren, 10 verguld zilveren, 47 zilveren en 42 bronzen medailles. Ook wordt een gouden medaille uitge loofd aan den exposant, die door kostbare of zeld zame inzending het meest tot opluistering der tentoonstelling heeft bijgedragen. Ook voor ben, die geen honden kunnen expo- seeren, bestaat de gelegenheid om tot opluistering bij te dragen. Uoorichoten, 14 Maart. HH. KK. HH. Prins Frederik, Prinses Marie der Nederlanden en de Vorst von Wied bezochten heden de Kon. Ned. fabriek van gouden eu zilveren werken van den heer J. M. van Kempen alhier, bezichtigden met belangstelling de belangrijke verzameling voor werpen bestemd voor de Weener tentoonstelling, waaronder een volledig zilvereu tafelservies, op last van Z. K. H. Prins Frederik voor H. K. H. Prinses Marie der Nederlanden vervaardigd, en hebben onder herhaalde betuigingen van tevreden heid geruimen tijd in de fabriek doorgebracht. Utrecht, 14 Maart. De levering van paarden voor het reg. rijdende art. te Amersfoort, waar van inschrijver was de heer Holtman, te Hanno ver, voor 588 per paard, is aan dezen niet toe gewezen. Arnhem, 14 Maart. Gistermorgen om 10 uur is het Provinciaal Gerechtshof begonnen met de behandeling der zaak tegen Beekman, beschul digd van moord op zijne vrouw en brandstich ting. Na het lezen der akte van beschuldiging en het oproepen der 43 gedagvaarde getuigen, is met het hooreD van dezen een aanvang gemaakt. Het waren meest personen, die in het huis van den beschuldigde waren gekomen kort na deu dood der vrouw eu op het geroep van den beschul digde. Twee getuigen verklaarden, dat de vrouw er nog zoo fleurig uitzag, toen zij er bij kwameu, dat zij eerst meenden, dat deze nog leefde; zij was echter reeds dood. De besch. had eerst opgegeven, dat al zijn pa pieren geld hem was ontstolen; later had hij moeten erkennen, dat hij dit zelf in zijn zak had gestoken en het vervolgens weder onder een ta fel had gelegd. Redenen voor deze handelwijze kon bij echter niet opgeven. Nu zeide hij gisteren, dut hij, na zijne vrouw vermoord te hebben gevon den, zich had bedacht dut hij f 200 meer ten hu welijk had gebracht, dan zij, eu welke hij nu liever niet aan de erfgenamen gunde, waarop hij ze terstond uit de kast had genomen; dat echter later ziju geweten hem gepijnigd had en hij ze toen onder de tafel had gelegd. Als getuige werd ook gehoord de burgemeester van Heerde, die met den meesten ijver in deze geheele zaak had geïnstrueerd. Voor een paar da gen had zich bij dezen nog een porsoon ver voegd, die waarschijnlijk belangrijke mededeelin- gen kan doen. Deze persoon werd onmiddellijk door het hof tegen de zitting van heden als ge tuige gedagvaard. De beide doctoren, die de lijkschouwing hebben gedaan, de heeren Heiner uit Heerde en Thijssen uit Arnhem, werden als getuigen gehoord. Uit hunne verklaringen bleek, dat tusschen de doode- lijke verwonding en den dood der verslagene hoogstens vijf minuten kunnen verloopen zijn. Eerstgenoemde geneesheer had twee dagen na den moord op het gezicht vau den besch. ontvel lingen waargenomen, teweeggebracht door nagel- krabben. Beiden verklaarden, dat de rnooid waar schijnlijk was verricht met een mes, als de be schuldigde in zijn bezit had. Het moordtuig zelf intusschen is nergeus gevonden. Nadat elf getuigeu waren gehuord, werd de zitting kwartier over vieren geschorst en de voort zetting der zaak bepaald op hedenochtend te 10 uren. ArnhCt.) Mep pel, 14 Maart. Naar men verneemt, is bij de Kamer van Koophandel alhier on in de voor naamste plaatsen der noordelijke gewesten, door 't hoofdbestuur der schippersvereeniging Schulte- vaer ondersteuning verzocht van 't adres tot ver betering der vluchthaven te Hindeloopen, onlangs door genoemd bestuur aan de Hooge Regeering opgezonden, met bijvoeging, dat het bevorderen dier haven voor den koophandel en de scheep vaart in deze streken als allerwenscbelijkst en van 't grootste belang kan beschouwd worden. Leeuwarden, 14 Maart. In den loop der vo rige week is de ten votigen jare voltooide nieuwe vleugel van de groote strafgevangenis alhier, voor het nachtverblijf, door 130 personen betrokken, terwijl het als alle ijzeren kooien in gereedheid zullen zijn, voor ongeveer 600 man plaats zal be vatten. Men heeft thans met deu bouw vaneen nieuwen tusschenvleugel een aanvang gemaakt, die ver- blijfzalen, directiekamer, kantoren enz. zal moe ten bevatten en de som van ruim 140,000 zal kosten. Sneek, 14 Maart. De longziekte blijft nog voort durend in de gemeente Wijinbritseradeel heer- schen. In de vorige week werden 45 runderen afgemaakt; thans is weer een beslag van 50 koeien als verdacht van longziekte aan de beurt. middelburg, 13 Maart, in eene gisteravond gehouden vergadering van het alhier gevestigde departement der maatschappij tot Nut van 't Al gemeen, is door den voorzitter, onder eene gepaste toespraak, aan den heer C. Kamermans, die ge durende een tijdvak van 40 jaren de betrekking van hulponderwijzer aan eene der openbare lagere scholen alhier heeft vervuld, de zilveren medaille dier maatschappij uitgereikt. Door het Provinciaal Gerechtshof van Zeeland is eene aanbeveling opgemaakt ter benoeming van een procureur alhier, in de plaats van den P. Rekker, onlangs overleden. De aanbeveling bestaat uit de heeren: Mrs. A. J. van Deinse, F. M. U. van Deinse en E. Fokker, allen advo caten alhier. GEMENGD IV1EUW8. Eene nieuwe soort van oplichterij werd onlangs in een hotel te Vermont in Noord-Amerika in practijk gebracht. Een net gekleed jongman, dien niemaud kende, woonde sedert eenige dagen in het hotel, waar ook verscheidene andere heeren hun iutrek hadden genomen, toen op een goeden avond een elegante jonge dame aankwam en een kamer huurde. Alle heeren begonnen haar het bof te maken, en de vreemdeling ging bijzonder driest daarbij te werk. De audereu plaagden hem hiermede en toen die plagerijen in een strijd dreigden te ontaarden, riep hij plotseling uit: „Welnu, het meisje bevalt mij en ik wil haar terstond huwen!" Toen de andereu dit in twijfel trokken, stelde hij een weddenschap om een be langrijke som voor. Nadat deze was aangenomen stortte hij zijn hart voor de daine uit, deze nam het aanbod terstond aan en eer eeu paar uren verloopen waren, was het paar door een geeste lijke getrouwd. Hij stak het gewonnen geld op en vertrok met zijne jonge vrouwdie reeds lang zijne vrouw was en hem reeds menigmaal tot het winnen van dergelijke weddenschappen geholpen had. De papiermolens van Hismarck te Varzin leveren een uitmuntend fabrikaat en kunnen aan de behoefte niet voldoen. Het grootst gedeelte van het fabrikaat bestaat uit bordpapier, dat van pijnhout gemaakt en Daar Engeland ver zonden wordt. De bestaande labriek gebruikt per jaar 600 vadem hout, doch de nieuwe, die in aanbouw is, zal 1500 vadem per jaar kunnen verwerken. Door aankoop van naburige bosschen is voor grondstof gedurende eenige jaren gezorgd. In de Werkmansvriend leest men: De heer A. Vis- scher (A. van Brussel), hooldredacteur van Asmodee, heeft na ziju overgang tot de roomsch-katholieke kerk aan het bestuur der Internationale te Amster dam kennis gegeven, dat bij Diet langer als lid der vereeniging wenschte te worden aangemerkt. De afdeeling der Internationale aldaar nam harer zijds in hare laatste vergadering het besluit den beer A. Visscher, zich noemende A. van Brussel, hoofdredacteur van Asmodee, niet meer in haar midden te dulden, als zijDde onn aardig om nog langer deel uit te maken van de Internationale. buitenrand. JUTnnlirij lr. Gisteren heeft de heer Thiers zijn 76sten ver jaardag gevierd. Het Journal O/ficiel bevat de volgende mededee ling: „De schatkist heeft aan de Duitsche regee- i ing 279 millioen overgemaakt. Hiervan strekken 129 tot rentebetaling van 1 Maart 1872 tot 1 Maart 1873 van de drie laatste milliarden der oorlogs schatting, en 150 millioen op rekening van het vierde milliard. Met deze 150 medegeteld is er thans reeds 500 millioen op rekening van het vierde milliard aan Duitschland afbetaald." Men zegt dat de heer Thiers, op aanraden van zijn geneesheer, ofschoon hij geheel hersleid is, te Compiègne de Puuschvucautie zal guau doorbrengen. Douderdag sprak men te Parijs van een tnededeeling, die de Duitsche Regeering voorne mens was, officieel, namens FVankrijk aan den Rijksdag te doen met betrekking tot de verblij dende vooruitzichten eeuer zeer spoedige ontrui ming van het Fransche grondgebied. Er liep voor een paar dagen ten gerucht dat er tusschen den heer Thiers en maarschalk Mac- Mahon eeD conflict was ontstaan, met betrekking tot generaal Ladmirault. Dit gerucht wordt thaus ten stelligste tegengesproken. Donderdag ging het zeer onstuimig toe in den gemeentel aad van Parijs bij de discussie over de voorstellen der budget-commisie, die wel een schadevergoeding van 140 millioen aan de stad Parijs wil toestaan, maar weigert om een ver hooging van belasting,deels aan de grondeigenaren, deels aan de huurders op te leggen, ten einde door die opbrengst de slachtoffers van het beleg te gemoet te komen. De commissie stelt daarente gen voor om de patenten met eenige centimes te verhoogen, waartegen de meerderheid van den raad bedenkiug oppert. Heden vergadert de ge meenteraad weder en men verwacht heftige dis- cussiën. Te Avignon kwam onlangs bij deopvoering van Pousard's Charlotte Corday een oproertje in den Schouwburg voor. De rechtbank heeft thans heD, die bij deze gelegenheid deu kreet „leve de koning I" aanhieven, tot ééu franc boete en hen, die „leve de republiekriepen, tot vier francs boete veroordeeld, zoodat in eeu republikeinschen staat het roepen van „leve de republiek" vier maal strafwaardiger wordt erkend dan het aaD- heffeD van de kreet „leve de koning." Het Journal O/ficiel meldt, dat geenFrausch oorlogsfregat, maar hel Frausciie koopvaardijschip Gillaos in de wateren van Cadix bet Spaansche schip Tres Marias in den grond heeft geboord, waarbij 92 menschen den d -od hebben gevonden- De bekende Commune-man Assi, naar New- Caledonië verbannen, heeft daar eeu ijzerfabriek op kleine schaal opgericht. De acht werklieden, die hij in dienst had, hebben hem verlaten. Zij wilden niet laoger de ondergeschikte zijn van zulk een „schandelijken kapitalist." Grroot-Britaruuë. Volgeus de Pall Mali Gazette zou de heer Dis raeli aan de Koningin hebben te verstaan gege ven, dat hij zich met de samenstelling van een nieuw Kabinet niet belasten kan. De Koningin zou daarop besloten hebbeD, den heer Gladstone tot 't bewind terug te roepen. De Globe verzekert, dat de heer Disraeli tijd wil hebbeu om zich te bedenken, en dat hij Lord Derby wil raadplegen, die gisteravond te Londen werd verwacht; weerspreekt het bericht van de Pall Mall Gazette omtrent de minislerieele crisis en zegt dat alle beweringen omtrent de oplossing dier crisis vooralsnog uit de lucht ge grepen zyn. De Pall Mall Gazette meldt, dat de onderhan delingen tusschen den sultan van Zanzibar en sir Bartle Frère nog rot geen bevredigenden uitslag hebben geleid; het grootste bezwaar van den Sul tan is, dat zonder slavenarbeid de plantages niet kunnen bebouwd worden, doch godsdienstige dweepzucht schijnt mede bij hem in het spel te zijn. Sir Bartle Frère zou een onderzoek gaan doen naar den slavenhandel op verschillende pun ten aan de kusten van Madagascar, de Comoro eilanden en Mozambique. De getalsterkte der partijen in het Britsche Lagerhuis is als volgt: In het Huis zijn 369 libe rale eu 282 conservatieve leden. Van de liberalen wareu er 39 bij de stemming afwezig, nam er een (de Speaker) niet aan de stemming deel en stem den er 45 tegen de tweede lezing der wet; blijft dus een getal van 284 stemmen vóór de regeering. Van de conservatieve partij waren 40 leden afwe zig, doch zij werd versterkt door de 45 met het wetsontwerp ontevreden leden der ministerieele partij, zoodat het getal tegenstemmers tot 287 klom. Van die 45 liberalen waren 35 Ierscbe(26 katholieken en 9 protestanten), 8 Engelsche (waar onder de heeren Fawcett, Horsman en sir Robert Peel) eu 2 Schotsche afgevaardigden. Vandeler- sche afgevaardigden stemden er niet meer dan 15 (11 protestanten en 4 katholieken) met de regee ring mede. Dr. Georg Ebers, hoogleeraar in de egyp- tologie te Leipzig, die sedert het najaar van 1872 in Egypte vertoeft, heeft, naar hij aan de Deutsche Allgemeine Zeilung schrijft, bij Thebe het graf van zekeren Amenem-heb laten openen en daarin een belangrijk manuscript gevonden. Het behelst den levensloop van den overledene, die tijdens 18de egyptische dynastie, omstreeks de 17de eem v. Chr., leefde, en deelnam aan de veldtocht' van Pharao Tutmes III, met deze over di Eufraat trok, vele onderscheidingen voor zij,, heldendaden ontving, en ODder Amenophis den opvolger van Tutmes, een der eerste hot lingen was. Het manuscript geeft de namen vele West-aziatische steden in hunnen oudstt vorm en in eene volgorde, die ook uit een graphisch oogpunt van belang schijnt te zij voorts de opgaaf van den duur der regeeri van koning Tutmes III, met jaar, maand ends hetgeen Prof. Ebers eene uiterst belangrijke b' drage voor de kennis der egyptische chrono! gie acht. In Londen zal weldra een hoogst belangrijk verkooping van oude en zeldzame boeken pla1; hebben. De collectie is getaxeerd op nagenoeg i half millioen gulden. Zeldzame handschriften miniaturen zijn er in menigte, geDoeg om de o ste verzamelaars te doen watertanden. Onder boeken vindt men een voortreffelijk geconservee exemplaar vau een op perkameut gedruktenl] zarinbijbel, 't welk voorondersteld wordt het eem werk te zijn door Gutenberg met beweegt», letters geleverd. Onder de vele andere bijbels groote zeldzaamheid behoort een in 1535 doorC; verdak vertaalde bijbel, welk exempl., ofschoon geschreven titel eu schutblad, twintig jaar ge: den op eeu auctie nagenoeg 4500 opbracht. I collectie is iu 't begin dezer eeuw gevormd do Henry Perkins; zijn zoon Algernon Perkins, tl haar aanvulde, is ODlangs overleden. Te Potsdam is een ruiter op een hollet paard er nog betrekkelijk goed afgekomen. Ee bedieude van graaf Douglas was op een der pas den van zijn heer uilgereden. Bij zijn terugkce wordt het paard niet ver van het spoorwegstatio schichtig en gaat inet zijn berijder op hol. Vo de Havelbrug gekomen, ziet de ruiter tot i schrik, dat deze is opgehaald. Het paard rent te; de 12 voet hooge helling op, springt over dt voet breede opening eu komt behoudep aan dt overkant. Het dier holt altijd voort de stad inlt aan de garnizoenskerk, waar het zich reek, wendt in de richting van een stal. De ruiter nu den dood voor oogen en deukt tegen den mui' verpletterd tezulleu worden. Maar gelukkig gliji het paard uit, buitelt en de ruiter er onder. Bi wusteloos baalt men hem er onder van daan vervoert hem in een rijtuig naar huis. De ruil kwam er met een ontwrichte heup en arm terwijl het paard bij zijn dollen rit slechts dril hoefijzers verloreu had. Sir Frederick kladden, sedert vele jatencus. tos vau de manuscripten in het Britsche muscui is in den ouderdom vau 73 jaren overleden. Hi heeft zich door talr(jke historische en genealogi- sche geschriften een welverdienden roem ver| worveu. De fabrieken in Zuid-Wales zijn bijna allei weder in vollen gang. Donderdag hebben ongi veer tObü werklieden te Dotvlais het werk he:J vut. Te Ebbw.-Vale en Tradegao zijn de mijl werkers ook weder aan den arbeid. Op sommi| plaatsen houden de onderhandelingen echuj nog aan. België. Het Belgische Hof zal, wegens het overlij den van de Koningin-Moeder van Wurtemtr® gedurende vier wekeu, ingegaan op gisterec.ftij rouw aannemen. Luidens een telegram uit Berlijn aaD del: dépendance, heeft de Britsche Regeering confids tieel aan de Mogendheden meegedeeld, dal besloten is oui, overeenkomstig de tractaten, Pi tugal te beschermen tegen eeu eventueelen toeli vau de zijde van Spanje. Deze mededeeling door alle Gouvernementen met voldoening otl vangen. Een gevierd dramaturg en romancier, J heer Jean du Boys, is overleden. Onder tooneelwerken munt o. a. Ie Passant zeer terwijl zijn roman la Comtesse de Monto-Cristo opgang heeft gemaakt. Weldra zal de beroemde zangeres Nilsson in het Thé&tre Royal de la Mounaie Brussel optreden. Haar eerste debuut in de hoo' stad zal den 12deu April plaats hebben. De politie te Brussel heeft een aantal sonen gearresteerd; in de eeiste plaats twee! gersknechts, die hun bazen jaren lang op scM delijke wijze hebben bestolen, zoodat een hou»<| 5000 fr. als overwinst op het door hem gestolfj vleesch had bespaard. Bij de ontdekking vau diefstalleo, bood hij 50 pCt. aan, om de zsiA 'I schikken. Voorts ziju een aantal vrouwe». dil het vleesch voor een zeer geringen prijs hebbfi' gekocht, als medeplichtigen gevangen genoB61 1 >uitschlixiitl. In 't Huis van afgevaardigden zijn gisteren,s verdere beraadslaging, nog eenige paragrafen va 't wetsontwerp tot regeling van de opleidiDg de aanstelling der geestelijken ouveranderd aai genomen Hetgeen in de troonrede is gezegd orntrei ouderhandelingen met Frankrijk, wordt in pa' tieke kringen te Berlijn uitgelegd in dien

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 2