N°. 4019. Maandag A°. 1873. 17 Maart. EEN GEWICHTIGE KEUZE. Mr. XX. A. Neeb, ïebleva LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden per 3 maanden.ƒ3.00. Franco per poats 8.85. Afzonderlijke Nommera0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PBIJS DER ADVERTENT!EN Voor ieder en regel/045. Grootere letters naar de plaatsruimte die zij beslaan. STADS-BERICHTEN. BURGEHEESTER en WETHOUDERS dee Gïïeente LEIDEN, gezien de artt. 10, 34 en 35 der Wet van 4 Juli 185U (Staatsbladn°. 37); loen te weten, dat de lijsten der personen, die tot ,et verkiezen van leden der Tweede Kamer van de Stóien-Generaal, der Provinciale Staten en van den lemeenteraad bevoegd zijn, op heden vastgesteld en ;edurende de eerstkomende veertien dagen voor een 'sier ter lezing nedergelegd zijn op de plaatselijke Secretarie, terwijl een exemplaar van ieder is aange pakt op de kleine Pers van het Eaadhuisvoorts lat van die lijsten zijn afgelaten de navolgende per- aoen, die een of meer der voor het kiesrecht gevor- lade vereischten Terloren hebben of overleden zijn, als 11. baron Taets van Amerongen, J. J. Biljouw, Y. de Bolster, JJ. Brandhoff Isselman, J. Filippo, A. K. W. E. C. Fischer, J. J. Gerards, J. Hartevelt, K. S, Hylkema, Prof. F. Kaiser, M. A. Kiewit, F. Eooreman, J. A. van de Laar, W.Lus, J. B. Mader, E Manger Muntz, T. Molkenboer, J. F. Nortier, if. C. Chimaer van Oudendorp, J. C. Papot, A. Par- smtier, D. Perfors, J. A. Prijn, L. van Baalte, B. Joetering, J. H. du Saar, J. de Sauvage, C. van Ichie, D. J. Schreuder, J. A. Schreuder, D. Selier, Smit, G. Tijken, J. van der Velden, J. W. Vlaanderen, N. H. Vlek, Dr. B. J. Winkelman, A. J, Zuur en L. Zwetsloot, die overleden zijn W. G. Boom, die een zijner burgerschapsrechten eefl verloren N. Boeikkooi, A. J. Boom, C. P. Brico, A. J. Bronk- orst, A. van Bueren, A. Carlier, W. P. J. van der hijs, E. Wickevoort Crommelin, F. J. A. A. van alen, J. Galjaard, H. Gerritsen, C. de Goede, W. J. Hopman, W. F. Kiewit, P. Koot, N. A. van Ier Meer, C. G. Meerburg, G. Mizee, B. G. Meyboom, G. Mulié, A. P. M. van Gordt, 1). J. Parmentier, van Poelgeest, J. L. La Eutte, J. Schaaffelt, J. Schoot- an, J. N. Seljee, J. van der Steen, M. J. vanTon- ;eren, W. F. K. A. Truffino, A. Tuckerman, H. W. 'wiss, G. J. Wobbe en M. G. Wobbe, die in den 'oop des jaars de gemeente hebben verlaten L. Boot, D. Eggink, J. F. Fraikin, P. M. van Gelderen, J. Hoogeveen, P. J. Kaarsemaker, J. A. Van Leeuwen, T. Plasmeijer, J. van der Sloot, A. Molenaar, E. D. Boucquaert, G. Brizee, B. van Eb, P. van Eyk, K. de Geus, J. H. L. Gluysteeu, A. Gijbeis, A. Halberstadt, A. C. van der Helm, J. G. jloefhamer, P. H. Keizer, C. P. Kerkvliet, A, Kors, Kwaadgras, O. A. Labree, D. Mechelse, H. J. ffiftaeijer, J. van Nienwenburg, F. C. Onnekink, E. J. Pel, W. Plasmeijer, P. van Eoon, J. van lossen, J. J. van Eooijen, J. Schoondergang, N. M. Sleyser, P. Tibboel, B. A. Ulden en W. E. van de Vliet, die niet tot den bepaalden census zijn aan gesto len voor de keuze van leden voor den Gemeenteraad; P. J. M. Aalberse, E. van Baak, A. Blom, M. Ian Boehove, P. Cbaudron, J. Couvée Az., J. W. F. Couvée, W. Dee, J. van Diggelen, J. H. van Eyndhoven, J. P. J. van Ewijk, J. H. F. Gangel, J. Goddijn, J. Goddijn, W. G. de Graaf, J. W. Graaf, C. T. A. Hoetftcke, C. W. van der Hoek, H. M. van der Hoek, G. Hoozeman, J. E. Horloos, P. Kramers, M. Kosters, J. Kuiper, W. Laman, P. Loeber, W. S. Milders, H. J. van Nouhuys, J. C. Biet- ergen, J. Sleeuw, W. C. Smit, J. C. van der Tas, Verbeek, W. Verhoog, M. de Wekker en T. iitman, die niet tot den bepaalden census zijn aange- •en voor de keuze van leden voor de Tweede Kamer ter Staten-Gcneraal en voor de Provinciale Staten. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Cou lant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. D. BBANDELEB, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leidek, 15 Maart 1873. in. Reeds hadden wij, in ons vorig nummer, ge- hreven: „de katholieken, die geen eigen candidaat bben gesteld, moeten een keuze doen met het o op bun verlangens en beginselen," toen het icht van de Maasbode ons onder de OOgen wam, dat de kiesvereeniging Hecht voor allen 't. W. J. F. Nuyens tot haren candidaat heeft erkozen. Door dit feit wordt geheel bewezen wat door is van den aanvang af is beweerd de katho lieken kunnen met de candidatunr van graaf schimmelpenniuck onmogelijk vrede hebben en aoneer zij hun eigen belangen hooger stellen iaa die der „politieken", die zich van hnn steun eester maken bij de stembus, onder schoon- linkende beloften, die zij toch niet kunnen na men, dan zullen zij ook, als één man, zich ver enigen om bun eigen candidaat de zege te ver ghaffen, en althans niet behulpzaam zijn aan tet verzekeren der overwinning aan een partij Üe schijnbaar welgezind, doch werkelijk vijandig gestemd is tegenover de katholieken. De Maasbode heeft dit voor korten tijd met vol komen juistheid aangetoond. Dat de beer Nuyens onzen steun niet heeft, tullen wij niet behoeven te verzekeren; want, oven als de heer van deD Bercb van Heemstede, is hij een eerlijk, maar heftig bestrijder van de neutrale school, die ons na aan 't harte ligt. Maar toch verheugt het ons dat de Katholieken zich diiuiaal althans niet op sleeptouw hebben laten nemen, dat zij hebben getoond zelfstandig te willen optreden voor huu belangen. Daardoor is de strijd eerlijk en het strijdperk zuiver afge bakend geworden. In dien eerlijken strijd kan de keuze, waartoe de kiezers Dinsdug zullen overgaan, wel gewich tig, maar niet twijfelachtig zijn. De heer Schimmelpenuinck ia» de sympathie van de kiezers, die op karakter en politieke eer lijkheid letten, nimmer verwerven. De dubbel zinnigheid van houding, waarmede hij zich steeds staande hield, heelt deu oud-Minister uit het Kabinet Heemskerk-van Zuylen voor goed doen vallen en Leiden zal, hopen wij, te zeer door drongen ziju van hetgeen zijn eer en waardigheid vorderen, dan dat het de politieke karakterloosheid zou doen zegevieren boven rechtschapenheid en eerlijkheid. De heeren van den Bereh van Heemstede en Dr. Nuyeu6, die uit gemoedelijke overtuiging eerlijke bestrijders zijn van datgene, wat in ons oog het hoogste goed der natie is, het kostbaarste kleinood van al wat ods de grondwet geschonken heeft, zij kunnen evenmin aanspraak uiaken op onze ondersteuning. Wij kunnen achting koeste ren voor hun oprecht karakter, eerbied voor hun standvastigheid op het stuk van beginselen, doch behulpzaam zijn aan hun verkiezing tot volks vertegenwoordigers, dit kan uien van ons, als men wenscht dat ook wij eerlijk zullen zijn, niet vorderen. Wij kunnen slechts onze stem verheffen ten vooideele der caudidatuur van den man, die, gelijk wij, met hart en ziel de openbare school wenscht te behouden. En die man is de heer Mr. H. A. Neeb. In 1869, toen de heer Neeb candidaat was, bleek op de duidelijkste wijze hoe hoog hij in de schat ting der kiezers staat unngeschreveD. Al werd hij niet verkozen, hij verkreeg toeu toch 797 stem men, terwijl de heer Taeis, bij de eerste stem ming, er slechts 780 erlangde. Zedelijk behaalde de heer Neeb reeds toen de overwinning. En dit is niet te verwonde ren. Hij is een oprecht en krachtig verdediger van de neutrale school, maar, als een vurig voor stander der vrijheid van onderwijs, eerbiedigt hij de rechten, die de bijzondere school met grond kan doen gelden. Liberaal in deu echten zin des woords, is hij geen partijman, geen man, die zich door gedwee meegaan met toongevers bemind zal trachteD te inaken, veeleer een man, die, door zijn eigen weg en inzichten te volgen, toonen zal dat hij wer kelijk liberaal is eu voor allen recht, voor allen vrijheid wil. Als kundig rechtsgeleerde bewees hij der stad onzer iowoning en zoo menig burger, hier en buiten onze gemeente woonachtig, vaak belang rijke en veelal belanglooze diensten. Hij toonde immer een man te zijn, die aan strikte eerlijkheid en onkreukbare waarheidsliefde, uitgebreide ken nis paart. De heer Neeb is een man, die bovendien met de belangen van onze streek in het bijzonder, met landbouw en nijverheid bekend, een waardig en geschikt vertegenwoordiger van het hoofdkiesdis- strict Leiden zou zijn; een man, ten slotte, die gehecht aan deu godsdienst, bezield niet eerbied voor het constitutioneel koningschap, een sieraad in 's lands Raadzaal, die daar the right man in the right place zou zijn. Welaan kiezers, toont dan Dinsdag dat de belangen des lands u niet onverschillig zijn dat gij eerlijkheid boven karakterloosheid, rechtscha penheid boven politieke kaosberekening stelt toont dat u de belangen der neutrale 6Chool ter harte gaan, zonder dat gij daarom de bijzondere school wilt doen verdwijnentoont dat gij een man van veelzijdig talent en helder doorzicht gaarne uw steun verzekert en stemt dus Dinsdag, in 's lands belaDg, als éen man, op den vrijzinoi- gen candidaat der kiesvereenigiugen Het algemeen belang en Alphen en omstreken, op den heer advocaat te Leiden. LEIDEN, IA Maart. Door den Minister van Oorlog is voor eenige officieren der infanterie, die daartoe genegen zijn, de gelegenheid opengesteld om gedurende deu aanstaanden zomer bij een der regimenten ves ting-artillerie of wel bij het corps pontonniers te worden gedetacheerd. Alleen die officieren zul- leD hiertoe iu aannierkmg worden gebracht wier begeerte het is out hunne kennis en militaire bruik baarheid te vermeerderen. De Minister van Oorlog heeft goedgevonden te bepalen dat van 15 ilei a. s. tot den lsten Oct. d. a. v. van het regiment grenadiers en jagers en van elk der regimenten infanterie 1 sergeant, 1 korporaal en 4 soldaten en bovendien van het 2de, 4de, 6de en 8ste regiment infanterie één lui tenant bij het bataljon mineurs en sappeurs zullen worden gedetacheerd, ten einde bij dat corps de zomeroeleningen bij te wonen, om zich in deu dienst van pionnier te bekwamen. 'L. M. heeft den Aartspriester, den heer A. Sou- dakoff, voormalig aalmoezenier van wijlen H.M. Koningin Anna Paulowna, benoemd tot comman deur der orde van de Eikenkroon. De 1ste luitenant J. J. van Raven van het 4de reg. infanterie, alhier in garnizoen, is bij beschik king van den Minister van Oorlog overgeplaatst bij het 4de bataljon van genoemd regiment, te Haariem in bezetting. Gedurende deze week zijn in het Werkhuis alhier opgenomen van 114 tot 133 volwassen per- soneu eu van 39 tot 54 kindereu. Wij vernemen dat bij de opname der hoofdri vieren des Rijks ziju geplaatst de aspir.-ingeu. P. H. Kemper, C. B. Schuurman en A. Deking Dura, bijgestaan door den buiteugewoon opzichter den civ.-ing. A. B. Alliers eu de buitengevv. op zichters Colenbrander en van Loenen. Vad.] Met het in de volgende maand via Suez naar Batavia bestemde stoomschip der maatschappij Nederland zullen vertrekken de voor den Indi- schen dienst bestemde luitenants J. P. de Veer, lste luit., A. A. van Rlouimesteiu, T. Weersma, W. L. Manu, O. v. Crans, 2de luits.en de 2de luit. kwartiermeester J. E. Jantge, vergezeld van ziju echtgenoote. Naar men verneemt zal de heer C. C. van Hooff, hoofdingenieur der Noord-Brabantsch-Duitsche spoorwegmaatschappij, overgaan bij de Maat schappij tot Exploitatie vaD Staatsspoorwegen, standplaats Meppel. Van wèlonderricbte zijde vernemen wij, dat de gezant van Saksen, baron de Fabrice, bij zijn laatste audiëntie ten Hove, aan Z. M. den Ko ning namens zijn Souverein de vergunning heeft gevraagd voor Z. K. H. Prins Alexander der Ne derlanden, om het Grootkruis der orde van Al- brecht van Saksen aan te nemen. tiTV.) Volgens een bericht uit Leigh is het iDStructie- vaartuig Ternate, commandant luit.-ter-zee lste kl. Dinaux, aldaar aangekomen, na zwaar weder doorgestaan te hebben. Men had twee sloepen verloren. Naar ineD verneemt is de groote schilderij, die onze landgenoot de veeschilder de Haas bestemd heeft voor de wereldtentoonstelling te YVeenen, en die „Vee aan de oevers van den IJsel" voor stelt, door de Belgische regeering aangekocht voor het rijksmuseum te Brussel. Wij zijn thans in staat rnet zekerheid mede te deelen, welke de oorzaak is geweest van de vertraagde overbrenging van Verlind. Hij is nl. te voet van Rijssel, waar hij gevangeD gehouden werd, naar Havre vervoerd, waar de Hollandsche politie hein overnam; en dit voetreisje heeft niet korter dan drie weken geduurd. Bij beschikking van den Minister van Marine van den 12deD dezer, is de met 1 April aanstaande op pensioen gestelde offieier-van-gezondheid der lste klasse bij de zeemacht J. F. G. T. Kluge met dat tijdstip benoemd tot visiteur der quaran taine te Heilevoetsluis. Het telegraafkantoor op het station der Alge- meene Maatschappij tot Exploitatie van Spoor wegen in België, te Sas-van-Gent, is voortaan op Zon- en feestdagen open van 9 lot 9ü uren voor- en van 2 tot 5 uren namiddag. De thans geldende diensttijd op werkdagen blijft onver anderd. Met ingang van den lsten April aanstaande wordt het telegraafkantoor op het station der Nederlandsche Rijnspoorwegmaatschappij te Wes tervoort, met een dagelijkschen dienst van 6 uren voor- tot 10^ uren namiddag, voor het algemeen telegrafisch verkeer geopend. Het uniforme biunenlandsche tarief van 30 ets. per enkelvoudig telegram, alsmede de regelen omtrent de heffing van bestelgeld zijn op de be richten wisseling met dat kantoor van toepassing. Z. M. heeft pensioen verleend aan P. Prins, gewezen hoofdondertv. te Kaïnpen, ten bedrage van 800 'sjaars; R. Valeutijn, eervol ontslagen hoofdonderw. te Zuid-Beeinster, gemeeute de Beemster, ten bedrage van ƒ573 'sjaars; O. Jel- tes, zich noemende en schrijvende O. J. Jeltes, gewezen hoofdonderw. te Schouwerzijl, gemeente Leens, ten bedrage van 266 'sjaars. Z. M. heeft aan H. H. Batta, doctor in de ge nees-, heel- en verloskunde té Maastricht, ver gunning verleend tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder der orde van het Le- gioeu van Eer, hem door deu President der Fran- sche Republiek geschonken. Z. M. heeft Mr. A. Kerdijk, met ingang van 16 dezer, benoemd tut schoolopziener in het tweede schooldistrict van Zuid-Holland. Z. M. heeft aan deu heer J. van Lokhorst, laatst referendaris bij het Departement vau Buitenland se he Zaken, eeu pensioen verleend van 1973 'sjaars. Z. M. heeft benoemd tot rechter in de Arron- disseuients-rechtbaDk te Arnhem Mr. B. P. baron van Verschuer, thans substituut-griffier bij het prov. Gerechtshof in Gelderland. Z. M. heeft aan de na te melden gepeus. otfic. de navolgende boogere rangen verleeuj, alsaan de gepens. luit.-kols. J. J. E'. Brouerius van Ntdek, S. E. Klijustna en H. Welsirik, den rang van kolonel; aan den gepens. kapt,-kwartiermeester A. H. Blom en aan de gepens. kapits. J. M. de Pruyssenaere eu P. C. Eichholiz den rang van majoor. Z. Al. heeft aan deu voor den militairen dienst iu Oost-lndië bestemden soldaat F. F. W. Kem per, van het koloniaal werfdepot, op het daartoe door hem gedaan verzoek, de vergunning ver leend tot het drageD 1°. van de Pruisische me daille, ingesteld ter herinnering aan den oorlog tegen Oostenrijk in 1866; 2". van de Duitsche medaille, iDgesteld ter herinnering aan de krijgs- verrichiiugen tegen Frankrijk in 1870 en 1871. B1N,N ENLAN1 Weesp, 14 Maarl. Het heien der palen, voor het alhier te bouwen slation ten behoeve van den Oosterspoorweg, is gisteren geëindigd; de laatste paal is door de werklieden in optocht door onze gemeente rondgevoerd. Den Haag, 14 Maart. Den 20sten Maart aan staande zul de Minister van BuitenlaDdsche Zaken een diplomatiek diner geven. Bij den Oostenrijkschei) gezant aan ons Hof, ridder von Haymerle, zal den 26sten dezer een groot diplomatiek diner plaats hebben. Thans heeft ook de Hooge Raad der Neder landen (burg. kamer) ziju arrest gewezen in de zoogenaamde tnillioenen-zaak van de Hollandsche IJzeren Spoorwegmaatschappij, declarante, tegen den Staat der Nederlanden, gedeclareerde. In dit proces is, zooals reeds vroeger werd gemeld, door de Spoorwegmaatschappij, bij dén staat van scha den, de verschuldigde schadevergoeding wegens de aansluiting aan en doorsnijding van haren weg door de lijn den Haag—Gouda van de Ne derlandsche Rijnspoorwegmantschappij, begroot op een bedrag van 16,000,000,waartegen de Staat voor schadevergoeding aangeboden heeft eeue som van 1000,onder protest van daar door niet geacht te willen worden het bestaan van eenige door den gedeclareerde te vergoeden schade te erkennen. De Hooge Raad heeft bij zijn hedeD gewezen

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 1