v. B. meent dat, mét goeden wil, de gelden voor dergelijke lokalen van zelf zullen komen, ten deele van de ouders, ten deele uit vrijwillige giften, door de handelaren bijeengebracht. De leden van het taalminnend Studenten- Genootschap 't Zal wel Gaan, te Gent, zijn voor nemens eerstdaags het 21jarig bestaan van dat Genootschap feestelijk te vieren. Zij hebben daar toe alle oud-leden van het Genootschap, alsmede die van het voormalige Vlaainscbe Studenten corps, uitgenoodigd deel te nemen aan het feest, dat zal bestaan uit een broederlijk banket, voor afgegaan door eene oflicieele receptie, welke op eene plechtige zitting van het Genootschap zal plaats grijpen. Het feest is vastgesteld op Zondag den 23sten Maart aanstaande. Zij, die er aan wenschen deel te nemen, zijn verzocht den secre taris der feestcommissie, den heer A. de Smet, student in de rechten, Koophandelplaats, 10, te Gent, vóór 18 Maart aanstaande, schriftelijk daar van te willen verwittigen. ■■I) fri De katholieke kiesvereeniging te Leiden Recht voor allen heeft tot candidaat voor het lidmaat schap der Tweede Kamer gesteld den heer Dr. W. J. F. Nuyens. (Maast.) Volgens het weekblad de Hervorming bestaat de commissie, welke zich gevormd heeft om aan Dr. Kéville bij zijn vertrek naar Frankrijk een blijvend aandenken aan te bieden, uitdebeeren: Prof. Scholten te Leiden, Prof. van Bell te Gro ningen, Prof. Buys Ballot te Utrecht, Prof. Lo- man te Amsterdam, Prof. Tiele te Leiden, A. E. Dunlop te Rotterdam, P. j. J. Mounier te Am sterdam, L. T. C. Kronenberg te Arnhem en Dr. L. H. Slotemaker te Arnhem. Bij het Departement van Oorlog zijn de noo- dige beschikkingen genomen tot slechting van het geretancheerdc kamp op de Vuchterbeide, alsmede tot uitbreiding en versterking van de vestingwerken te Crèvecoeur en die van de Wil lemstad; Crèvecoeur zal met 28 vuurmonden van zwaar kaliber worden gewapend. Bij beschikking van 12 Maart 1873 is de ver gunning voor een stoomsleepdienst op de rivieren en stroomen van Zuid-Holland en Zeeland, als mede in en uit alle zeegaten van die rivieren en stroomen, vroeger verleend aan P. Gallas en Zoon te Hellèvoetsluis, overgeschreven ten name van de firma Gallas C'. aldaar. De Minister van Financiën maakt bekend dat bij hem ontvangen zijn twee bankbiljetten, te zamen groot f 50, 'door een onbekende, onder letter P (postmerk Amsterdam dd. 11 dezer), tot voldoening van in 1872 te weinig betaalde inko mende rechten ingezonden. De gewone audiëntiën van den Minister van Justitie zullen op Woensdag 19 en 26 Maarte.k. niet plaats hebben. De 2de luitenant bij het corps mariniers R. P. A. van Rees wordt met den 21sten dezer ge plaatst aan boord van Zr. Ms. scbroefstoomschip ilelalen Kruis, ten einde gedurende zijne insche ping op dien bodem het bevel te voeren over het aanwezige detachement mariniers. De officieren-van-gezondbeid der lste klasse N. C. Slegt en A. Peters, en die der 2de klasse J. Meijers en P. C. Buyze, worden met den lsten April aanstaande geplaatst, respectievelijk, aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Hellevoetsluis, wacht schip te Amsterdam, ramschip Schorpioen en wacht schip te Willemsoord. Voorts wordt met dienzelfden datum de offi cier-van-gezondheid der 2de klasse J. C. D. Steen- dijk gedetacheerd bij het hospitaal der marine te Willemsoord. Z. M. heeft G. van Dielen eervol ontslag ver leend uit zijne betrekking van directeur van het postkantoor te Terborgh, met vrijlating van aan spraak op wachtgeld. Z. M. heeft aan J. F. Kuypers, eervol ontsla gen adj.-comm. der lste kl. ter prov. griffie van Noord-Brabant, verleend een pensioen ten laste van den Staat ten bedrage van 772. binnenland. Amsterdam, 13 Maart. Eergisteren stond voor de crimineele kamer van bet prov. gerechtshof alhier te reebt Jan Vierbergen, van beroep ma chinedraaier, laatstelijk in de drukkerij der firma Metzier en Basting alhier, beschuldigd van op 15 Januari, des avonds te 9 uren, zich 8 vel coupon- bladen uit voormelde drukkerij arglistig te hebben toegeëigend, van een partij van 2000 vel, welke het administratiekantoor der heeren S. en D. Sa- portas, Maarsseveen en le Jolle en Buijs en Kerk hoven aan die firma had toegezonden, om daarop coupons van f 9.90 van certificaten der N. W. S. van f 500, 4 pCt. te doen drukken. Op bet oogen- blik der ontvreetnditrg waren de bladen afgedrukt, en ontbraken daaraan alleen de nummers, die op het administratiekantoor moesten worden inge vuld. Van de 9 vermiste bladen werden 8 aan getroffen in een chiffonière teu huize van den besch. Deze erkende dat hij de bladen op gemel- den avond naar zijn woning bad gebracht, maar ontkende iets te weten van het 9de vel en van één coupon van een der overige bladen blijkbaar met ruwe band afgescheurd. Nadat 6 getuigen waren verhoord, requireerde de advocaat-gene raal, Mr. J. Spoor, zijne schuldigverklaring aan diefstal bij nacht in een bewoond huis met ver oordeeling tot een cellulaire gevangenisstraf van 6 maanden. Nadat de ambtshalve toegevoegde verdediger Mr. G. J. Rive nog op eenige verzach tende omstandigheden, zuoals armoede en vroeger gunstig gedrag, had gewezen, veroordeelde het hof den beschuldigde geheel overeenkomstig dien eiscb. Aan de Georgia Augusta Universiteit te Göt- tingen werd eergisteren bevorderd tot doctor in de pbilosophie, na afgelegd examen in natuur- en scheikunde, de heer P. F. Roos, geboren alhier, Op eene diss. Ueber isomere Bromloluidine aus dem Ortho- und Parabromloluol. Den Haag, 13 Maart. Van den 26sten dezer zullen de jeugdige kunstenaars, die voor rekening van Z. M. den Koniug een muzikale opleiding genieten, gedurende eenige avonden in den hof- schouwburg op het Loo voor Z. M. eenige proeven afleggen van hun talent en vorderingen. Reeds is alles op het paleis het Loo te hunner ontvangst gereed, waar zij nog vóór het einde der week worden verwacht en de gasten van Z. M. zul len zij n. Gisteren werd met groot succes op de stra ten een cents-bulletin verkocht, waarop met groote letters vermeld stond dat de verdachten in zake den dubbelen moord tot bekentenis waren gekomen. Enkele familieleden der verdachten waren terecht zeer boos, dat men uit speculatie op de nieuwsgierigheid der massa dergelijke leugens ging verspreiden, en maakten het de rondventers zeer lastig. O. a. sprong de moeder van een der verdachten op het Spui dapper voor de onschuld van haar zoon in de bres en wilde het rond venten beletten. Het spreekt wel van zelf dat er schielijk een groote hoop volk op de been was om het standje te zien, zoodat de politie nog tusschen- beide moest komen. De moeder heeft echter haar zin niet gekregen, want heden werd nog met het verkoopen van het bulletin voortgegaan. Een persoon van losbandige levenswijze heeft zich dezen morgen, door in het water aan de Mauritskade te springen, willen verdrinken, maar werd er terstond uitgehaald en naar het politiebureau gebracht. .Botterdam, 13 Maart. Heden arriveerde alhier van Huil, langs den nieuwen waterweg, het Engel6ch stoomschip Se a Gull, kapit. T. Hutton, met een diepgang vau 42 decimeters. Dit is de grootste diepgang, waarmede tot op heden eeuig schip genoemden vaarweg is in- of uitgevaren. Woerden, 13 Maart. De hoofdprijs in de op gisteren alhier gehouden verloting van vee, enz. bestaande in3 paarden, 10 koeien en 10 scha pen, is ten deel gevallen aan eene boerendienst- bode. Delft, 13 Maart. De lste luitenant der artille rie, H. Seret, alhier in garnizoen, is gedetacheerd bij 's Rijks geweerwinkel en de lste luitenant der artillerie Jbr. E. M. van Beijma, in garni zoen te Helder, bij de Pyrotechnische werkplaat sen alhier. Met het oog op de tegenwoordige tijdsom standigheden heeft de Minister van Oorlog goed gevonden de tractementen vau bijna alle beainb ten aan 's rijks etablissementen alhier, met f 50 of 100 'sjaars te verhoogen tevens zijn aange steld, bij de directie der artillerie stapel- en con structiemagazijnen, tot keurmeester der projectie len voor getrokken geschut, L. Sanders op f 600 en W. Hulsen tot bode op 400 tractement'sjaars, en bij de directie der pyrotechnische school, lot schrijver 2de klasse J. A. Huijsse met f 800 trac tement 'sjaars, ingaande 1 April 1873. (O. Cl.) Heerlen, 13 Maart. Gisteren gedacht de In er van Schermbeek de vervulling van zijne 25jarige evangeliebediening als predikant bij de Nederd. Hervormde gemeente alhier. Van vele zijden om ving de algemeen geachte man blijken van bar. telijke belangstelling en vriendschap. Do Her vormde gemeente schonk hem een servies in zilver, en verscheidene vrienden, zoo Koomsch-katholie- ken als Hervormden, boden hem een sierlijk zil veren inktstel aan. Ook de Israëlietische gemeente vereerde hem met een geschenk, en gisteravond bracht de alhier gevestigde muziek-vereeniging den jubilaris eene serenade bij fakkellicht. Utrecht, 13 Maart. Voor een paar dagen spra ken wij met een enkel woord over de chromoli- thographië in het gebouw van Kunsten en We tenschappen ter bezichtiging gesteld en gaven daarbij te kennen, dat onze Nederlandsche voort breugselen in die kunst eene eereplaats innemen. We mogen thans op een nieuw dergelijk werk wijzen, dat pas door deo lithograaf, den heer J. Bos, is afgewerkt en met toestemming aan Z. M. den Koning is opgedragen. Dit kunstwerk is ge- Domen naar eene schilderij uit de kunstverzame ling van Mevr. de douair. Suermondt, en stelt voor dèh Leidschea burgemeester van der Werff, op 't oocenblik dat hij het door het Spaansche beleg uitgehongerde volk zijn lichaam ten offer stelt. Deze schilderij van baron Wappers is, om de zuiverheid van voorstelling, de pracht vaü samen stelling, de waarheid van teekening en kleuren zeer geroemd. Ook de copie mag een meester werk heeten, dat den vervaardiger, den heer Bos, tot eere strekt, zoowel om het juiste weergeven der figuren, als om deu kunstigen veelvuldigen kleurendruk, die eeu verrassend geheel vormt. Naar men verneemt, heeft de gaslantaarn van eene nieuwe constructie, die bij wijze van proef op de pomp op de Neude is gesteld en waarvan de ruiten langer zijn dan van eene ge wone lantaarn en met prisma's, waardoor- het licht zich verder verspreidt, voldaan, zoodat men met het stellen van deze lantaarns in de ge meente wellicht op enkele plaatsen zal voortgaan. D.) Arnhem, 13 Maart. Gisteravond is alhier over leden monseigneur Ts. Brouwer, kamerheer-sur numerair van Z. H. Paus Pius IX, pastoor der Sint Walburgis parochie, kanunnik en deken. De overledene had den ouderdom van 61 jaren be reikt en zou in December den 25jarigen gedenk dag van zijn priesterschap alhier gedenken." Hattem, 12 Maart. De pogingen van de M ar iër associatie tot veredeling van het paardenras trekken ook de aandacht van Z. M. den Koning. Eergisteren heeft de opper-stal- en jagermeester namens Z. M. zich bij den president der vereeni- ging aangemeld, en heeft niet alleen den hengst der associatie, maar ook, bij verschillende land bouwers onder Vorgten en Made, de veulens van dit dier bezichtigd. Maastricht, 13 Maart. Tot leeraar in de wis- en naiuurkunde aan de Hooge burgerschool al hier is benoemd Dr. W. Kapteijn. KOLONIËN. BATAVIA, 1 Februuri. Aan het Algemeen Overzicht vau t eu Indiër ontleenén wij het volgende: De benoeming van Mr. F. Ailing Mees, presi dent van de Javasche Bank, tot President van de beide Hooggerechtshoven, hier per telegram ontvangen, wordt, op zichzelve genomen, alge meen goedgekeurd. De heer Mees is een bekwaam juristen hooggeacht burger. Maar het wekt een pijn lijk gevoel op, dat de Regeering zich verplicht achtte buiten de magistratuur om een president voor het hoogste rechterlijke college te zoeken. Twee Regeeringsmaatregelen van beteeke- nis zijn dezer dagen afgekondigd. De Jav. Cl. van 28 dezer n*. 8 bevat eene re organisatie \an het personeel der posterijen, in afwachting van de algebeele samenstelling van het personeel der brievenpost en der telegraphic. De dienst is onder bet beheer van de directie van burgerlijke openbare werken gebracht en het hulppostkantoor te Batavia tot postkantoor ver heven. Het laatste verwezenlijkt een lang door den handel gekoesterden wensch. De nieuwe for matie verbetert de positie der ambtenaren van het postwezen in de hooge rangenmaar het groote euvel in dezen tak van dienst is de geheel onvoldoende bezoldiging van de ondergeschikte betrekkingen, ou daarin komt bet besluit niet geheel tegemoet. Wel opent men het uitzicht, dat wie zich voor den dienst der posterijen eu der telegraphie bekwaam weet te maken, een be tere positie verkrijgt; maar dit is voor allen niet mogelijk. Een andere maatregel geeft den handel even zeer ten deele voldoening, maar is eigenlijk nog minder afdoende. Sedert 1866 stelt de handel pogingen in het werk om te verkrijgen, dat men met schepen onder vreemde vlag in niet voor den algemeenen handel opengestelde havens producten mag afha len en steenkolen, machinerieën voor de fabrie ken en emballage voor de uit te voeren produc ten kunne lossen. Dit werd steeds geweigerd, omdat kustvaart van vreemde schepeu niet ge oorloofd is. Bij besluit van 21 Januari jl.n°. 17 is thans zoodanige vergunning verleend, „mits het mogelijk zij een ambtenaar der recherche af te zonderen ter bewaking dier lossiDg en wiens bezoldiging gedurende de bewaking ten laste der belanghebbenden komt." Deze „mits" kan dege- heele gunstige beschikking vernietigen en stelt de deur open voor gunstbetoon. De groote droogte blijft hier reden van be zorgdheid voor den rijstoogst geven. Wel is in de vorige week en gisteren hier wat regen gevallen, mear slechts gedurende eenige dagen. Hier wordt veel rijst ingevoerd. De knokkelkoorts breidt zich nog steeds op onderscheiden plaatsen uit. Den 25sten December jl. had de installatie plaats van den nieuwen vorst van Silat, paugeran Achmat Kesoemo Negara. Gisteren is de koffieoogst, van de Pamanoekan en Tjassemlanden, op 12,000 pic. geschat, bij iu- schrijving afgedaan voor ƒ48.07 per pic. Gisteren is de lijn Meester-Cornelis—Buiten zorg zonder eenige plechtigheid geopend. De Ne derlandsche vlag woei van de hoofdstations. Er loopen twee treinen per dag van bier en omge keerd. Z. M. stoomschip Djainbi, comm. de kapitein, ter-zee Kroel', is eergisteren van hier naar Riouw vertrokken, om wellicht later de benoemde com missarissen, de heeren Schiff en von de Wall, naar Atjin over te voeren. Ter beoefening is deDjamk zeilende op reis gegaan. Als men echter veel vat de ketels van dat schip zou vergen, komt hei nimmer heelshuids in Nederland terug, waarheeo het zal moeten vertrekken zoodra een ander scbip hier komt. Door den Qouverueur-Generaal van Ned.-Indii zijn nog de volgende beschikkingen geuouieu: Civiel Departement. Ontslagen: Eervol, we gens vertrek, als buitengewoon subst.-griffier, bui ten bezwaar van den lande, bij den landraad te Ngan i M. F. Moreau. Benoemd: Tot admin. der tinmijnen van het distr. Merawang, A. A. Kemper; van hei district Toboali, de admin. C. j. E. Klencke; to: admin. van het district Koba, R. de Adelbati Toorop; tot hoofdonderw. aan de Depoksche school G D. W. te Niet. Bij het binnenl. bestuur op Jan en Madura: Tot control, der lste kl., P. H. F, Hoijer, en de contr. der 2de kl. T. G. A. Canter- visscher; tot contr. der 2de kl., W. F. van Rijcke- vorsel, Mr. C. W. Kist en P. C. Arendstol ambten, ter beschikking, P. M. L. de Bruijo Princr L. C. A. F. Lange en H. E. Steinmetz; tot 2dei commies, de ambt. op wachtg. J. van Hengsi tot lsten commies bij de algemeene rekenkame: J. A. Kal; lot lsten comm. bij het departem. vas onderw., eered. eu mjverh., A. Klasing; tot 3det comm. op het resid.-bureau te Pontianak, K. V Schwab; tot pakhuism. bij het zout-hoofddepotli Sampang, F. A. Schubert; tot hoofdonderw.aau de openb. lag. school te Probolingo, J. Zevente Menado, A. Bommelte Bandjermasin, J. F. Win terberg; te Boothain, L. Hovenkamp; te Maioi H. B. H. Horsker; tot lsten hulponderw. aa de openb. 3de lagere school te Samaraog, J. Cleijpool. Bevorderd: Bij de algem. secretarie, tot lsti comm., de 2de comm. J. Evers. Goedgekeurd: dat door den landr. te Anjt is benoemd tot bui'engew. subst.-grtff. bij dr rechtb., builen bezwaar van den lande, H. va:! Steedendut door den landraad te Bankalao t benoemd tot buitengew. subst-griff. bij die rechtb, buiten bezwaar van den lande, Jhr. J. M. Cliffon Koek van Breugel, comm.-ontv. der in- en uitvoer rechten aldaar. Dep. van Marine. Benoemd: Tot adsi6t. bij den geographischen dienst in N.-Indië F. H. A. Florij; tot haven- en pakhuism. te Pontianst, IP- Backer; tot haven- en pakhuism. te Sambas, k. Boers. Vergunning verleend: Om te repa- trieeren, wegens langdurig verblijf in Oost-Indië, aan den luit.-ter-zee 2de kl. J. van Herwaarden e» den ofiic. van adin. 2de kl. J. P. Faubel. BU1TEXLAIVD. Frankrijk. De heer Thiers heeft gisteren een oogenblikdi zitting der nationale vergadering bijgewoond. He geheele wetsontwerp der Commissie van Dertig werd met 411 tegen 234 stemmen aangenomen Na een geanimeerd debat is met 662 tegen f stemmen aangenomen het ontwerp, waarbij supplementair crediet van 469,000 fr. wordt al leend voor uitgaven der politie te Lyon. De Commissie voor de handelstractaten hal gisteren de Ministers van Financiën en van Koo[ handel gehoord. De Regeering heeft aangekot digd, dat zij heden bij de commissie en vervol geus bij de Kamer een voorstel zal indienen,os de oude tractaten na te leven, totdat het onder zoek der nieuwe bij de commissie zal zijn afgr loopen. Een gerucht, dat de Ministers Teissereuct Bort en de Rémusat zouden aftreden, is van groi ontbloot. Aan de Times wordt, onder dagteekeniii van 11 dezer, uit Parijs bericht: „Heden zijn i laatsic vier leden der commissie van rapporteur over het handelstractaat Jusscheo Engeland e Frankrijk benoemd. Hoewel de meerderheid di commissie (12 vau de 15 leden) tegen het tra taat gestemd is, moet men echter niet verwac ten dat de Nationale Vergadering hot tract»' niet zal ratificeeren, vermits de rapporteurs niiv der om economische dan wel om politieke redt nen verkozen zijn. Men zegt dat die commits- alvorens haar rapport uit te brengen, een oude zoek zal instellen, waarmede eenige tijd zal' loren gaan vóórdat de Nationale Vergadering14' hebben te beslissen." Naar men verneemt, zal het reces der N4 tionale Vergadering den 5den April beginnen 6° tot het einde dier maand duren. Graaf de la Chapelle, die zich verleden ja81 veel te Chiselburst ophield, zal een deel der na gelaten werken van den ex-keizer Napoleon uit geven. Deze geschriften bevatten bijzonderhedei over de gebeurtenissen voor en na de oorlogsve' klaring en gephotographeerde brieven, door dei ex-keizer aan den graaf gericht. Tegelijk zal h! zijn boek over. den. oorlog van 1870/71, met kant

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 2