FEUILLETON. DB KERSTBOOM. N°. 4018. Zaterdag A0. 1873. 15 Maart. EEN GEWICHTIGE KEUZE. Mr. H. A. KTeeb. DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT. Voor Leidon per 3 maandenƒ8.00. Franco per poata 3.85. Afzonderlijke Nommerav 0.05. Deze Courant wordt dagllijks, met uitzondering van Zon- en FeesUagen, uitgegeven. PRIJS DB3R ADVKRTENTIKN. Voor iederen regelƒ0.15. Grootere letter* naar da plaatsruimte die zij beskan. li. De heer van den Berch van Heemstede is door it aoti-revolutionoairen lot candidaat verkozen; hij kooden, oprecht moeten we het bekennen, geen Mer keuze doen; want bij vriend en tegenstander i; de heer van den Berch geëerd als een man Ln een edel karakter, standvastig in zijn over tuiging, steeds eerlijk voor zijne ineening uitko- luiende. Moeten wij ons, met al de kracht die in ons lis, tegen de candidatuur van den heer Schimmel- yoninck verzetten om diens gemis aan begin- füleD, den heer van den Berch van Heemstede luoeten we even onverbiddelijk bestrijden, doch lem juist om zijn beginselen. Beiden zijn zij voor ons onmogelijk; maar de kandidatuur van den beer van den Berch is ons |ien minste niet raadselachtig. Aan veelzijdige ontwikkeling, aan bekwaamheid intbreekt het hem niet; als lid der Gedeputeerde itaten vao Zuid-Holland toonde hij vaak op ver- ichillend gebied rijk aan ervaring en keonis te ;ijn. Maar vooral bleek meermalen hoe onwan- elbaar de heer van den Berch in zijn beginselen en iu dit opzicht verdient hij dan ook ten folie met eerbied te worden bejegend. Daarom Ï6 de bestrijding van zijn candidatnur, io tegen stelling van die des heereo Schimmelpenninck, ien betrekkelijk aangename taakhier kan men ;eker zijn dat de bestreden candidaat zijn be- linselen niet zal over boord werpen. Hij zal er geen geheim van maken dat hij tegen het open baar onderwijs is gekant en eenmaal gekozen, bij elke gelegenheid het zwaard aangorden Dn de neutrale schooi den doodsteek toe te brengen. Geen dubbelzinnigheid is van den heer van ien Berch van Heemstede te verwachtenbij leeft zich immer als een der felste tegenstanders an het openbaar lager ooderwijs doen kennen; lij zal dat hoofdbeginsel zijner politiek steeds met ïSDd en tand verdedigen. Welnu die oprechtheid, die eerlijke, felle egenkantiüg tegen de openbare school, is voor )ns het voornaamste motief, om den heer van deo Berch uit de volksvertegenwoordiging te wereD. Voor allen, wien het neutraal onderwijs lief is, Ujlie het met ons weuschen te behouden als de NWhtigste hefboom voor 's lands welvaart en de |%otwikkeling des volks, voor allen die de ge- E'inengde school niet willen zien vervangen door ■lecle-scholen; die den godsdienst niet zooals men Ien liberalen verwijt uit het hart der natie, naar uit de school willen verwijderd houden, geen tweedracht, geen godsdiensttwisten op le schoolbanken reeds aan te wakkeren, voor ien allen kan de heer van den Berch van Heem- tede evenmin als de heer Schimmelpenninck de rechte man zijn. Het is niet voor de eerste maal dat de heer van den Berch candidaat is gesteldmeermalec trachtte men hem in 'a lands Raadzaal te brengen doch te vergeefs. En nu mogen de unti-revo- lutionaireD, de ware tegenstanders der gemengde school dit betreuren, omdat zij wel nimmer een eerlijker en rechtschapener man hun steun kunnen verzekeren, wij voor ons verheugen er ons van ganscher harte in dat de onverschrokken strjjder tegen de openbare school nimmer werd gekozen en wij hopen dat hij ook ditmaal niet zegevierend uit het strijdperk zal treden. Immers, indien de kiezers, wat wij vooral hopen en verwachten, zich trouw van hun burgerplichl kwijten en niemand de keuze gering acht, dis hij Dinsdag geroepen wordt in het vaderlandscb belang te doen, dan zuilen de stemmen, waarover de anti-revolutionaire richting in dit kiesdistrict hebben te beschikken, niet voldoende zijn om hei Óf van de conservatieven - misschien, inen kan niet weten, door de katholieken geholpen - óf van de liberalen te winnen. Alleen wanneer zich de katholieken met de anti-revolutionairen mochten vereenigen zou wel licht de triomf van den beer van den Berch ver zekerd zijn. Maar dit is immers onmogelijk? Onmogelijk, ja, wanneer zich de katholieken zand in de oogen laten strooien en zich diets laten maken dat graaf Schimmelpenninck hun belan gen, oprecht en eerlijk, kan behartigen, en ia! bevorderen. Onmogelijk ja, wanneer de katholieken hun programma door den eerlijken van den Berch van Heemstede willen doen onderschrijvenwant daartoe zat hij, als man van karakter en begin selen, nimmer te vinden zijo, evenmiQ als de heer Schimmelpenninck, indien hij een man van be ginselen ware, den steun der katholieken ooit zou kunnen erlangen. Maar die vereeuiging is mogelijk, is waarsch ijo- lijk en, waarom bet te ontveinzen? ze is natuurlijk, wanneer men het hoofdbeginsel der beide richtingen omverwerping van het open baar onderwijs in 't oog houdt. Tusschen katholieken en conservatieven bestaat, wij herhalen het nogmaals, geen de minste overeenkomst van beginselen; tusschen de anti- revolutionnairen eu katholieken heerscht volkomen eenstemmigheid op een hoofdpuDt van politiek. Zietdaar dus den toestand: de katholieken, die geen eigen candidaat gesteld hebben, moeten een keuze doen inet het oog op hun verlangens en beginselen. Wien du te kiezen; den man, op wiens politieke consequentie volstrekt geen staat valt te maken, die de meest tegenstrijdige belangen zou willen vertegenwoordigen, den heer Schim melpenninck; of den man, wiens voornaamste streven, bijna zeiden wij wiens levensdoelde vernietiging der neutrale school, ook de vurigste begeerte is van de katholieken Ons dunkt, de be antwoording dezer vraag kan niet twijfelachtig zijn. Maar voor ons, voorstanders van het openbaar lager onderwijsvoor ons, die den weg van voor uitgang niet willeD verlaten en voor goed wen- schen te breken met reactie, met stilstand voor ons, die steeds den heer Taets bestreden als een man, die niet vrijzinnig, niet tot vooruitgang ge neigd was; die, nu zich de gelegenheid er voor aanbiedt, aan Leiden een even waardig als be kwaam, een even geëerd als talentvol man, van liberale richting naar de Kamer wenschen af te vaardigen, voor ons kan er geen sprake zijn van een keuze tusschen de heeren Schimmelpen ninck en van den Berch van Heemstedede eer ste mist geheel den eisch, dien wij den volksver tegenwoordiger stellen, nam. karakterde tweede is een man van beginselen die geheel tegen de onze indruiscbenwij kunnen geen van beiden aanbevelen. Van onze zijde wenschen wij op de morgen door ons te ontwikkelen gronden bet mandaat van volksvertegenwoordiger te zien opgedragen aan den candidaat van Het algemeen belang den heer LEIDEN, IA Hurt. De Minister van Oorlog beeft bepaald dat er bij de normaalschietschool van 1 Mei a. s. af tot 21 September d. a. v. een cursus voor officieren en onderofficieren en gelijktijdig daarmede twee cursussen voor korporaals en manschappen znllen worden gehouden. De cursus zal door 2 luitenants en 2 sergeants, zoo van het regiment grenadiers en jagers als van elk der overige regimenten infanterie, beDevens door 2 korporaals en 1 soldaten van elk der corp sen worden bijgewoond. Van het bataljon mineurs en sappeurs zullen 1 luitenant, 2 onderofficieren en i korporaals met 1 Mei bij die inrichting worden gedetacheerd, ten einde met het gebruik van de sappeurs-karabijn te worden bekend gemaakt en het noodige onder richt in het schieten met dat wapen te ont vangen. Van elk regiment huzaren zal het onderricht worden bijgewoond door 1 luitenant en 4 onbe reden wachtmeesters. Zoowel het personeel van het corps mineurs en sappeurs, als van de huzaren zal, zoodra zij den vereischten graad van ge oefendheid hebben verkregen, naar hunne corpsen terugkeeren. Onder bet presidium van den generaal-majoor N. Mac-Leod, inspecteur van het wapen der infan terie, zal morgen het examen worden afgenomen van onderofficieren voor den rang van 2den luite nant der infanterie, in het lokaal der normaal schietschool in den Haag. Daaraan zullen de onder officieren, die bet lichter examen zullen afleggen, het eerst deelnemen. Men schrijft ons uit den Haag: Naar men uit de voorloopige berichten opma ken kan, zal Nederland op de aanstaande wereld tentoonstelling te Weenen een waardige plaats innemen onder de rij van volkeren wier industrie, kunsten en wetenschappen als anderszins daarop vertegenwoordigd zullen zijn. Zij, die in de gelegenheid gesteld waren de voor deze tentoonstelling bestemde kunstgewroch ten en voortbrengselen van Nederlandsche volks- vlijt te bezichtigen, hebben zich daarvan kunnen overtuigen. Wij wenschen thans de nandacht te vestigen op eene ^kleine" bijdrage voor dat grootsch ge heel. Het betreft een aantal voorwerpen, door jeugdige handen vervaardigd, voorwerpen en fi guren, samengesteld door kinderen van drie tot zes jaren, gaande op de Fröbelsche ontwikkelings- school alhier, onder de bekwame leiding van me juffrouw Pijnaker. Men vindt daaronder brieven- hangers, lucifersbakjes, kalenders, bloemenvazen, uit verschillende reepjes papier, in allerlei kleur- schakeeringensaamgevlochten en iD sommige waar van de photographi8cbe afbeeldingen voorkomen van de meisjes of knapen, die ze hebben samen gesteld. Met vertrouwen zulten deze voorwerpen naar de expositie worden opgezonden, daar zij, zooals een deskundige verklaarde, gerust met buiteDlandsche voorwerpen van deze soort kun nen wedijveren. Bovendien is ook eene keurige verzameling handwerken, op genoemde school vervaardigd, voor de tentoonstelling bestemd, terwijl een al bum met verschillende teekeningen naar de Frö- bels methode eveneens daarbij is gevoegd. Het Comité, benoemd tot het te Weenen op te richten TegetthofFs monument, heeft van de 22 ingezonden ontwerpen den eersten prijs toegekend aan den beeldhouwer Ferdinand Schlöth te Rome, d6n tweeden aan Leopold Rau te Berlijn, en den derden aan Martin Paul Otto te Berlijn. Genoemd comité verzoekt de niet bekroonde kunstenaars, zich ter terugbekoming hunner inge zonden ontwerpen, tot 20 Maart, te weoden aan de directie van het Oostenrijksch Museum van Kunsten en Nijverheid te Weenen. Op den 15den Februari werd te Londen door eenige aldaar woonachtige jongelieden de eerste steen gelegd tot het oprichten eener Nederlandsche Verceniging. De leiding der eerste vergadering nam de zich tijdelijk in Londen bevindende predikant, de heer van Laak, op zich. In diezelfde vergade ring hebben zich meer dan twintig leden ver bonden om hunne ondersteuning aan deze inrich ting te verleenen. Later werden door eene daartoe benoemde Commissie de handen aan het werk geslagen tot het verkrijgen eener geschikte en eenigszins comfortable localiteit, waarin men naar wensch is geslaagd. Door zekeren K. van Buiten wordt in de Mep- peler Cl. de aandacht gevestigd op de wenscbe- lijkheid en noodzakelijkheid tot bet verschaffen van vaste verblijfplaatsen aan schipperskinderen die in de schooljaren vallen, lokalen, waar zij, terwijl de ouders elders hun brood verdienen, gevoed en gekleed worden en een goed te hnis hebben, terwijl zij tevens geschikt onderwijs kun nen genieten. Vervolg.) Dat kwain zoo vroolijk van de dronmende lip ten dat onwillekearig bij den naam het beeld Ier straat voor den toebehoorder opkwam, zoo- lat hij in gedachten ijlings medeliep, door de leider verlichte straat naar de /Linden." De lo- omotief floot, zonder zijne snelheid te vermin- eren, drie of vier maal op een klageuden toon, de jonge slaapster schrikte op, alsof zij plotse- »g in haar snellen loop werd tegengehouden, lire haud greep onrustig iu de plooien van het narte kleed, en haar ademhaling werd belem merd en daarna versneld. Toen bracht zij met laoeile uit Hoe donker is het huis, Robert, hoe douker verschrikkelijk 1 Waarom is er geen licht in de t&tners, zij weten tooh, dat wij komen en het is kerstavond 1 Margaretha, Anna I Waar is de kleine, waar is Richard De oude heer zat met het hoofd vooroverge bogen en luisterde naar ieder woord. Thans was er niet alleen deelueming, maar als 't ware be zorgdheid op zijn gelaat te lezen en hij mom pelde bij zich zelf: „Zoa ik haar wakker maken? Misschien dat ik daardoor iets vreeselijks Doch op hetzelfde oogenblik sloeg zij inet een hartverscheurenden kreet de haDden boven het hoofd samen. ,Koud dood koud Richard Richard mijn lieveling, mijn alles, wordt wakker I Uwe mama is weer bij u, Richard, sla de uogeu maar op en zie mij eens, slechts eeumaal nog, aanl Het is immers keretavood, en de boom moet aangestoken worden, met al die bonte lichtjes, gij hebt er u zoo blij over ge maakt, Richard. Laat mij niet langer smeekeo, Richard, anders sterf ik, zie ik lig voor u op de knieën De jonge moeder was weer van hare zitplaats afgegleden en drukte met een krampachtige be weging baar hoofd tegen den rand. De landraad wilde haar nu opbeuren, toen tegelijk de jam merende toon harer stem veranderde. Hard eo terugstootend, terwijl hare hand een afwijzend gebaar maakte, ging zij voort «Ga heen laat mij alleen, gij geeft uiij geen troost. Gij zijt er de schuld van, niemand anders Ware ik hier gebleven, dan zou hij nog leven 1" Hare stem smoorde in tranen, doch tegelijker tijd maakte zij een heftige beweging met de hand, als zocht zij iets van zich los te maken, en met eene uitdrukking van toorn spanden zich de spie ren van baar gelaat, en zij stiet buiten adem uit: *Nu berken ik u; ik herken u! Gij zijt een heerschzuchtig, ongevoelig menscb,die mij zelfs het heiligste, bet eenige, dat mij gebleven is, inijoe smart wilt verbieden, verbitteren. Maar gij zult mij die niet ontnemen ik wil niets meer van u weten, de band die ous bijeenhield, is verbro ken daar ligt hij, gij hebt hem verscheurd. Maar myn smart zult gij mij niet outrukken en als er geen ander is, dan weet ik een middel een middel om die te bewaren Hare band tastte bliksemsnel naar het portier van den wagen, dat denkelijk voor de laatste maal in der haast niet zorgvuldig gesloten, door het drukken opensprong. Met razende snelheid vloog de trein over hooge, steile steenen glooiingen, en met gesloten oogen lag de jODge vrouw voor de opening In een oogenblik had de oude beer haar krach tig met beide armen omvat en teruggetrokken. Hij sloeg de deur diebt, waardoor de ijskoude nachtlucht binnenstroomde, en legde haar als een kind op de baDk. Nu hief zij zich eenigszins op en zag hem met hare groote oogen wezenloos aan, doch zij verroerde zich niet, maar liet machteloos met zich begaan eu hare oogen vielen weer dicht. Hij bleef eene poos over haar zitten, totdat zij geregeld begon adem te halen, toen liep haar een koude rilÜDg door de leden, hare wangen gloei den, maar zij trok instinctmatig de ontbloote hand op en zocht die onder haren mantel te verber gen. Doch ter nauwernood eene seconde later stond de onbekende redder haars levens nogmaals op, trok met eenige inoeite in de kleine ruimte zijn zwaren pelsmantel uit en legde die behoed zaam over de slapende. {Wordt vervolgd.) Voor den geprojecteerden Noord-Hollandsch- Frieschen spoorweg is door de belanghebbende gemeentebesturen in beide provinciën reeds voor ongeveer twee millioen geteekeod, zoodat nog slechts vier ton ontbreekt aan de hoofdvoorwaar den ter uitvoering doOr het huis Nutton Vignol- les C. le Londen gesteld.

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 1