Oratorium: Bonifacius. Algemeen was gisteren door den Haag het ge rucht verspreid, dat de Jong, Behagel en Verlind zouden bekend hebben schuldig te zijn aan den moord, gepleegd op mevrouw de Wed. van der Kouweu. Bij het nemen van iuformatiën dienaangaande is ons wèl gebleken, dat de drie verdachte per sonen gisteren in verhoor zijn geweest, doch voor 't overige kunnen wij bovengemeld gerucht niet bevestigen. (Vad.) den graaf van Chambord in twijfel trekken en zeer benadeelen. Men schrijft aan de N. li. Cl. uit Zeeland: Ik mocht onlangs wel van vreemde vertoonin gen spreken, waardoor onze provincie zich ou ler- scheidt. Ditmaal heb ik u evenwel iets te melden, dat niet in het beruchte Goes is voorgevallen. Op een dorp van Zuid-Bevelaud, Hoedekeuskerke, was een nieuwe burgemeester benoemd. Nudat de titularis den gevorderden eed in handen van 's Konings Commissaris had afgelegd, berichtte hij aan den wethouder, waarnemend burgemees ter, dat hij eene raadsvergadering wenschte belegd te hebben tot zijne installatie. Op den bepaalden tyd aankomende, was er echter geen schijn van eene vergadering en in het gemeentehuis wist men daarvan niets. Spoedig bleek, dat de wet houder, op advies van den secretaris, geen ver gadering had belegd, omdat deze laatste geen lust scheen te gevoelen den nieuwe burgemeester te erkennen. In allerijl werdeu nu nog de Raads leden opgeroepen. Het meerendeel verscheen; de installatie had plaats, maar de secretaris, zekere heer de Blinde, liet het tot zulk een uiterste koinen, dat hij, als verstoorder der orde, door de politie buiten moest gezet worden. Welke de gevolgen van een en ander zuilen zjn moet de tijd ieereu. De nieuwe titularis treedt zeker onder geene aangeuame omstandigheden op, maar de secretaris zal waarschijnlijk nog wel eens berouw gevoelen, dat hij zoo geheel buiten zijne rol trad en eene wettige handeling tegenhield. De Raad, die ten deele althans door den secretaris op een dwaal spoor geleid was, heelt zijne dwaling erkend en den nieuwen burgemeester goed ontvangen. Maar zeker is het eene vermakelijke en gansch onge wone historie, dat eeu gemeente-secretaris eene raadsvergadering keert, een door den Koning be noemden burgemeester luidkeels negeert en ge durende de vergadering van deu Raad eenvoudig de deur uitgezet wordt. Naar aan den Times uit Berlijn wordt gemeld, zijn de handelstractaten, door de buitengewone Japansche ambassade voorgesteld, zoowel te Pa rijs als door ods Gouvernement niet aangenomen Door de directie van de Noord-Braoautsch-Duit- sche spoorwegmaatschappij is officieel aangekon- digt, dat de opening van de lijn van Boxtel tot Goch met 1 Mei zal plaats hebbenzij h topt nog dit jaar de opening tot Wesel te kunnen uitstrek ken. De tarieven zijn zoodanig ingericht, dat zij op bijna gelijken voet staan met die van de Maat schappij tot exploitatie van Staatsspoorwegen. Het station en de goederenloodsen worden vooreerst in gemeenschappelijk gebruik genomen. Eerstge noemde maatschappij vraagt voor haren diensteen chef voor de exploitatie. Het volgend overzicht van de opbrengst der middelen (hoofdsom en opcenten) over de maand Februari 1873, in vergelijking gebracht met de raming van dat jaar en de opbrengst over het zelfde tijdvak van 1872, werd door het Depar tement van Financiën openbaar gemaakt. Opbrengst Opbrengst over de maand over de maand Februari Februari 1 S 7 3. 1 8 7 2. Directe belastingen, 1,623,050.46' 1,738,885.98 In- eu uitg. rechten. -i64i,686.72 479,078.73' Accijnzen1,998,644.00 1,967,567.32 Waarborg en belas ting der gouden en zilveren werken. 28,832.24 26,567.29 Indir. belastingen i,5o2,765.14' 1,519,764.77' Domeinen71,514.03 81,078.47 Posterijen216,208.62 218,578.37 Rijkstelegrafen 49,372.92 49,280.95' Staatsloterij137,880.00 137,880.00 Akten voor jacht en visscherij96.50 1S6.00 Loodsgelden48,995.06 64,795.95 Totaal 6,222,046.70 6,283,663.84' Volgens bericht uit Parijs, is een der leden van de familie de Bourbon, in Nederland geves tigd, vergezeld van graaf Gruau de la Barre, al daar aangekomen en verwachtte men dat weldra de pleidooien van den heer Jules Favre voor de erfgenamen van Lodewijk XVII tegen den graaf van Chambord een aanvang zullen nemen. Ofschoon de kleinkinderen van Lodewijk XVI en Maria Antoinette niets anders vorderen dan de erkenning hunner burgerlijke rechten en de 1 egitimiteit geheel wenschen over te dragen aan de Fransche natie en zich volstrekt niet preten dent wenschen te stellen, zoo is toch een deel der geestelijke partij iu de zuidelijke provinciën werkzaam om hunne billijke eischen tegen den graaf van Chambord te ondersteunen, door de verspreiding van stukken die de aanspraken van Bij beschikking van 11 Maart 1873, is de ver gunning voor een stoombootdienst tot vervoer van reizigers, goederen en vee tusschen Rotter dam en Brouwershaveu, vroeger verleend aan W. H. van Meukeren, te Rotter lam, met ingang van 8 April aanstaande verklaard te zijn ver vallen. Z. M. heeft aan A. A. Lobihan, kapt. van het Fransche vaartuig Norma, en aan Jules Mérian en Robino, schepelingen, behoorende tot de beman ning van dat vaartuig, als blijk van Zr. Ms. goed keuring en tevredenheid wegens de redding der bemanning van het deu 3den Februari jl. op eenigen afstand ten noorden van Ouëssant ver ongelukte Nederlandsche vaartuig Pomona, van Vlaardingen, toegekend: aan genoemden kapt. de zilveren medaille eu aan ieder der beide schepelingen de bronzen medaille, ingesteld bij besluit van 22 September 1855, u°. 64, alsmede een loffelijk getuigschrilt voor elk. Z. M. heeft aan den gewezen adjunct-commies bij de voormalige directie der marine te Vlis- singen J. C. Ockers, met ingang van den eersten April aanstaande, een pensioen verleeud ten laste van den Staat, ten bedrage van 834 'sjaars. Z. M. heelt het, op zijn verzoek, aan W. Bruyn lz., burgemeester van Weesp, verleend eervol ODt slag als secretaris dier gemeente met Zr. Ms. goed keuring bekrachtigd. Z. M. heelt benoemd tot majoor commandant der dd. schutterij te Helder, Mr. D. P. H. Aberson. Z. M. heelt aan den luit. ter zee 2de kl. J. C. Schotborgk, op zijn daartoe gedaan verzoek, met den 15den Maart a. s. eervol ontslag verleend uit den zeedienst. Z. M. heeft 1". den offic.-van-gez. 1ste kl. bij de zeemacht J. F. G. T. Kluge, op zijn daartoe ge daan verzoek, wegens langdurigen dienst, met 1°. April a. s. op pensioen gesteld, ouder toekenning van een pensioen van ƒ1100; 2'. uiet ingang van voormelden datum bevorderd tot officier-van-ge zondheid 1ste kl. bij de zeemacht, den offic.-van- gez. 2de kl. J. J. Dekker. Z. M. heeft aan den officier van gezoudheid 2de kl. bij de zeemacht Dr. T. Abrahamsz verguu- ning verleend tot het aannemen en dragen dei- Stalen Herinneringsmedaille aan het lint voor non-combattanten, hem door Z. M. den Keizer van DuitachlanJ, Koning van Pruisen, geschon ken, ter erkenning van den vrijwilligen bijstand b;j het verplegen van zuk n en gewonden, ge durende den veldtocht van 1870137 1. Z. M. heeft aan M. do Leeuw, marechaussée der brigade Gennep, als blijk van Zr. Ms. goed keuring eu tevredenheid wegens de redding van een in de rivier de Niers iu de gemeente Gennep door iiet ijs gezakt kind, op 5 lebruan jl., toe gekend de bronzen medaille, ingesteld bij besluit van 22 September 1855, n°. 64, alsmede eeu lof felijk getuigschrift. BHNINENLIAjNU, Amsterdam, 12 Maart. In den gistermiddag gehouden vergadering vau den gemeenteraad, is o. a. aan B. en W. machtiging verleend om ten behoeve van den aanleg van eene gracht en stra ten in de Binuendijkscbe Buitenvelderscheu pol der met eigenaren van gronden aldaar geitgen, die zich daartoe bereid verklaard hebben of nog zullen bereid vei klaren, overeenkomsten aan te gaan tot ouderhandschen aankoop va-i die gron den, tegen de, door het gemeentebestuur aunge boden schadevergoeding. Voorts is na eenige discussie met 16 tegen 12 stemmen goedgekeurd de voordracht, om voor de proefneming met asphalt-bestrating, die volgens een vroeger besluit zou plaats hebbeu op den Nieuwendijk, aan te wijzen de Kal verst raat, van den Dam tot de Taksteegde kosten dezer proef neming, die op groote schaal zal geschieden, be dragen 7500 meer, dan waartoe oorspronkelijk was besloten. Overeenkomstig de voordracht werd besloten, die meerdere kosten te voldoen uit den post „onvoorziene uitgaven" der begrooting 1873. De commissie van financiën had voorgesteld, die gelden te voldoen uit den post „bestrating" Burgemeester en Wethouders hebben den gemeenteraad ter kennisneming aangeboden het rapport, uitgebracht door de jury ter beoordeeling van antwoorden op prijsvragen, 1°. wegens het ontwerp eener brandspuit; 2". het ontwerp eener drijvende stoombrandspuit; 3°. het ODtwerp eener electro-maguetische telegraafgeleiding met toebe- hooren. Het resultaat van de bevindingen der jury, waarmede Burg. en Weth. zich vereenigdeu, was dat geen der 8 ingekomen antwoorden op de eerste prijsvraag een bekroning is waardig ge keurd, doch besloten is den prijs van 100 tus schen de inzenders der best gekeurde ontwerpen, tegen afstand daarvan, te verdeelen, zijnde die ontwerpen respectievelijk ingezonden door de heeren J. H. Potbmauu, te Arnhem en W. C. Pasteur C°., te Rotterdam. Ten aanzien der antwoorden op de tweede prijsvraag werd besloten tot de bekroning van het ontwerp eener drijvende stoombrandspuit, ingezonden door de heeren E. M. Vaillant en M. W. Schokker te Haarlem en Amsterdam. Aan gemelde heeren werd de uit voering opgedragen van het geleverde, doch eenigs- zins te wijzigen ontwerp. Het antwoord door den heer J. Le Moine, te Havre, werd bekroond met den prijs van 100. Met betrekking tot de 6 op de derde vraag ingekomen antwoorden werd besloten, geen te bekronen, maar den iuzendeis der 3 best gekeurde ontworpen, tegen afstand daarvan, elk een prijs toe te kennen van ƒ100. Zij zijn de antwoorden, respectievelijk ingezonden door de heeien P. G. Bosch to Amsterdam, A. Kaiser in den Haag en J. L. Gruber te Utrecht, voorzien de motto: 1°. „Rust, roest"; 2°. „Het eenvoudige is het ware" en 3°. „Arbeidsstroom Rusistroom Naar wij vernemen worden de plannen der heeren Quien c. s. betreffende een nieuwe hout haven, petroleumhaven, nieuwe los-, lig- en berg plaatsen en werken in verband met het te vol tooien Noordzeekauaal, op een bedrag van niet minder dan 25 millioen gulden begroot. Z. K. H. prins Hendrik der Nederlanden heeft heden het établissement van Tresling Co. bezocht en daar een geruiuien tijd vertoefd. Z. K. H. heeft met veel belangstelling zich het procédé der chrotno-lithographie doeu verklaren, door proeven de verrassendste uitkomsten zien verkrijgen en in al de afdeelin gen den arbeid met oplettendheid beschouwd. Eenigen tijd geleden besloot de kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente alhier de open bare godsdienstoefeui' g voor de weezen af te schaffen en daarvoor iu de plaats te stellen eene beslotene godsdienstoefening in dezelfde kerk, op het gewone uur, ouder leiding van predikanten, die daarvoor door den Kerkeraad zullen worden aangewezen eu waarbij slechts eeu zeker aantal personen, voorzien van eene toegangskaart, zullen worden toegelaten. Het bestuur der Vereeuiging tot bevordering van zelfstandig godsdieustig leven heeft zich daar over tot den Kerkeraad gewend. Het noemt dien maatregel éénig in zijn soort, diep krenkend voor de vrijzinnige leden der gemeente, in strijd met den geest van het Protestantisme en met de hoog ste belangen der weezen. Vlieland, 10 Maart. Aan boord der loodsschuit Vlieland N". 4, schipper N. P. Kouden burg, S Maart 11. naar de reede zeilende, ontdekte men in de buitengronden, benoorden het N. W. gat, een schip in nood; tevens ontwaarde men de loodskotter Terschelling No. 10 bij de buiten West-ton van Stortemelkdaar men aan boord der loodsschuit begreep spoediger bij het schip te kunnen wezeu, dan genoeu dt kul'er, besloot de schipper Koudeuburg naar hel sclnp te zeilen. Hij vond het schip liggende in de branding en vreeselyk stootende. Alhoewel de wind van het W. Z. W., slechts met een uiarszeilskoelte woei, stond de zee zeer onstuimig en hoog, naardien het den overigen avond en nacht stormde uit het Z. en Z.Z.O., zooJat er uiet aan te deuken viel, het schip met de schuit te naderen. Wat te doen? Een middel bleef er over, maar welk eeu mid del? Om met de jol te trachten het schip te be reiken. Het aanwenden van dit middel bracht hun eigen leven iu gevaardoch hieraan dachten de kloeke zeelieden niet. Kreten oin hulp beiei- ken hun oor, eu een edele strijd vaugt aan, wie de jol het eerst zullen bemannen. De zeeloodsen Joost Krul en E. de Bner, beneveus de loods- kweekeling G. Molenaar hebbeu het geluk het schip ie bereiken, eu er twee man van te redden, welke aan boord der loodsschuit gebracht wordeu. Nog driemaal steekt de jol van boord bij beurten bemand, door de genoemden eu door den schip per Koudenburg eu de matroos D. C. Smit, zoo doende mogen zij eindelijk de zelfvoldoening smaken, elf man, waaronder een aan boord van het schip zijuden Engetschen loods, vau eeu anders gewissen dood te redden. Twee mau der equipage van het schip, genaamd Gabriele, gezagv. Luigi Gardilla, werden met de sloep der in dien tusschentijd nabij gekomene kotter gered. Het schip was eeu Italiaauscbe bai k, van Uraguay naar Hamburg bestemd. Terwijl men bezig was met redding, braken de ankerkettingen van het schip, eu geraakte het met den opkomendeu vloed meer en meer aan den grond, eu sloeg reeds gedeeltelijk uit elkan der. Binnen een uur na de redding sloeg de volle zee over het schip heen, en was het geheel onder het zand gewerkt, zoodat er niets dan de mas ten meer van te zien waren. Twaalt menseden zouden dus zonder deu moed der loodsscbippers hun oood in de golven gevon den hebben, daar van het strand af mets ter hunner redding te doen was. Den Haag, 13 Maart. B,j den Raad van State, afdeeling voor de geschillen van bestuur, is heden ingekomen een Koninklijk besluit van den 23sten Februari 11., waarbij, met vernietiging van een besluit van Burgemeester eu Wethouders van Maasdam, en beslisseude gelijk deze hadden be- hooren te beslissen, wordt afgewezen het verzoek van G. Roos, te Maasdam, om vergunning tot het maken eener inrichting voor het drogen van vlas. Daarna zijn behandeld de volgende zaken: 1°. een beroep van de firma Lobstein en Polak te Hardenbere, van eene beschikking van Bal meester en Wethouders dier gemeente, wa&tb hun vergunniog is geweigerd tot oprichting eenc blooterij van schapenvelten. Rapporteur de Staa raad Meeussen; zijnde als de gemachtigde r de appellanten opgetreden de beer Mr. G. Belij fante, advocaat in den Haag. 2°. een geschil ott de woonplaats van den armen krankzinnige Aj dries Janse Vreeling. Rapporteur de Staatsrat Booi. 3o. een geschil over de vraag waar de kraol ziuiiige Machelme Maria van Toor woonpla- had in September 1871. Rapporteur Staatsr de Jonge. Woerdem, 12 Maart. Na eene tentoonstellio gedurende acht dagen, van de voorwerpen, gekocht voor de verloting ter bevordering enu breiding van de zes nieuw ingestelde paarde: markten, vond heden de trekking der 1ste ser plaats. De hoofdprijs, ter inkoopswaarde v 5000 in vte, viel daarbij ten deel aan N". 161 Utrecht, 12 Maart. De alhier bestaande su commissie voor de feestviering van 1 April 18; zal eerstdaags tot de ophaling der gelden ov gaan, die voor het Asyl voor oude eu vermink Nederl. zeelieden zijn ingeschreven; het totstan komen van dut gedenkteekeu schijnt ons j zaam gewaurborgd te ziju. (U. D.) Arnhem, 12 .Maart. De Nederlandsche Vereer» ooor Psychiatrie benoemde iu hare jongste ve deriug tot medelid dier vereeniging, doctor J. Kerbert, praktiseerend geneesheer alhier. Deventer, 12 Maart. Bij deu Raad dezer gi nieente is gisteren ingekomen eeu voorstel vand commissie van toezicht op de scholen van ilil delbaar ouderwijs, tot opheffiug van het 6de st diejaai aan de Hoogere Burgerschool, en et verzoek vau den heer Ëastiaans om het 6de iu diejaar te behouden. Tot udsisteut in de practi- scbe scheikunde op eene jaarwedde van ƒ150 we.t benoemd de beer L. A. Lagaai. Almelo, 12 Muarl. De arbeiders aan de fabtie van de firma Z. H. Kamerling en Zoon, hebb zonder dat de minste ongeregeldheid heelt pl~ gehad, het werk hervat. GEMENGD NIEUWS. Als een staaltje van schranderheid eu beleefdh verhaalt men, van eeu der olifanten van Meyei circus, dat hij, op deu weg dien men volgt om Hamburg le bereiken, een dronken uil zieude liggen, dien eenvoudig oppakte met zijl suuit en hem aan den kornac gaf, die heui waan schijnlijk een gemakkelijker plaats dan deu harden bodem kun aanbieden, om ziju roes uit te slapetJ Eeu ander dezer dieren trad eveneens op om tfej verdrukte onschuld bij te staan. Een j>ol,i.iot^eiin had eeu kuaap betrapt en uacblte dien medtt trekken; de olifant, met zijn beroemd instinct] scheen iutusscheu ai gauw bemerkt te hebben] dat de jongen zoo'u geduchte kastijding niet veil dieud bad i bij nam op zijn beurt den politieagent bij deu kraag en verwijderde hem voor eef oogeublik vau het tooneel, dat natuurlijk onunjl de11 ijk daurna „allen al" vertoonde. Door veil schillende eigenaars van boekdrukkerijen in Vereenigde Staten is ihans 50,006 pond oude lel ters bijeengebracht, om daaruit een gedeukteekq voor Horace Greeley op te richten. Er til photugratiën veischeueu van den onlaugs ovet-l leden oudsten Nederlander Tjitte Hendriks i Vries, geboren ie Kuype deu 4den Maart 1765-J lu Amerika heeli men 't plan gevormd atbf eeu tweede straatsburg te stichten, welks bewoners at de uitgeweken Elzas-LothariDpl zouden ziju. HVBEZONJDEIV. Regenten van bet Wees- en Oudeliedenhi der Ev. Luth. Gemeente alhier, wenschende hunne zijde al bet mogelijke te doen oui b< gesticht geheel onafhankelijk te maken van d onderstand, dien het jaarlijks van de Burgerij Gemeente mocht genieten, maar die met jat lijksche vermindeiing, weldra geheel en al ophouden, hebben zich tot hunnen voormalig: stadgenoot, den Heer W. F. G. N icolaï, Directs der Kon. Muziekschool te 's-Hage, gewend het verzoek, zijn talent dienstbaar te willen len ten behoeve van de liefdadige iusielli waarop hij steeds toonde zooveel betrekking hebben; zij deden dit niet tevergeefs, en vom hem genegen tot het geven eener uitvoering n een nieuw, door hem op muziek gebracht gri OratoriumBouifacius, naar den tekst van Liua Schneider. Die uitvoering zou meteen#''' bezet koor en vul orkest in de groote Stads tegen het einde der maand April, op nadat bepalen dag plaats hebben. Regenten stellen dat blijk van belangloos welwillendheid op zeer hoogen prijs, maar ino® nen tot de verwezenlijking van het plan niet l mogen besluiten, zonder voorat de zekerheid erlangen, 'dat zij na altrek der betrekkelijk asu zienlijke, doch voor eeDe deugdelijke uitvoend onvermijdelijke kosten voor hun gesticht eemp zins billijke vruchten zullen kunnen inoogsten.' Zij vestigen met vertrouwen hun uitzicht op

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 2