het Kabinet des Koningsen voorts benoemd tot commies bij bet Kabinet des Konings, Mr. H. graaf van Hogendorp. (Herplaatsing wegens misstelling in de Staatsct.) BIIV JVEIV L. A.JS O. Amsterdam, 8 Maart. Eergisteren en gisteren had alhier de belangrijke veiling plaats van een gedeelte van het fonds van den heer D. A, Thieme te Arnhem. De catalogus bevat meer dan 335 verschillende fondsartikelen, welke meerendeels tot de belangrijkste voortbrengselen onzer letter kunde behooren. De opkomst van heeren boek handelaars uit het geheele iand was buitengewoon groot en de verkooping zelve zeer geanimeerd. Onze auteurs haddeu zich waarlijk niet te be klagen over te geringe waardeering hunner wer ken bij den boekhandel. Onder anderen werd het copierecht der bekende Guldeus-editie, met de voorhanden zijnde exemplaren, voor ruim f 10,200 voorloopig gekocht door den uitgever K. H. Schadd te AmsterdamDa Costa's compleete Dichtwerken, reeds tweemaal van eigenaar ver anderd, biachteu thans nog de aanzienlijke som op van f 3,870; het Staatsrecht van Mr. J. H.G. Boissevaiu ging voor 4,060 over aan de firma Is. An. Nijhoff en Zoon te ArnhemCremer's Anna iiooze, 2de druk, bracht het tot de som vau f 1,500 enz. De veiling duurt nog voort. Op den eersten dag is verkocht tot de letter JU en bij een vluchtige becijlering was dien dag de op brengst bijna f 30,000. De heer D. A. Thieme heeft evenwel van zijn recht op beraad, 't welk hij zich voorbehouden had, gebruik makende, de Guldens-editie aan den heer K. H. Schadd niet gegund. Amsterdam, 9 Maart. Tot herdenking van Alkmaar's derde eeuwfeest van het ontzet en tevens om een monument daarvoor op te richten, wordt een beroep gedaan op de medewerking van het gansche land, en ook hier ter stede heeft zich eene commissie gevormd om dat doel te be vorderen. Zij bestaat uit de heeren Mr. M. J. de Lange, W. J. Hofdijk, F. D. C. Druyvesteyn, Mr. J. W. Tydeman, Mr. J. Q. van Regteren Altena, Mr. K. N. Zur Muhien, Ch. Boissevain, A. L. van Gendt, P. J. Hamer, Mr. A. F. K. Hartogh, prol. Th. Jorissen, jhr. Mr. J. de Bosch Kemper, Fred. Muller, A. J. van Prebn, jhr. J. P. Six, H. van de Velde, J. Verhey en Dr. G. J. Vinke. Uaarlem, S Maart. Eenigeu tijd geleden zijn de namen medegedeeld der leden van het hoofd- coniité, dat zich heeft gevormd voor de oprichting van een semenarie nabij Batavia; thans verneemt men, dat zich alhier, voor hetzelfde doel, een plaatselijk comité gevormd heeft. Het bestaat uit de heeren C. J. G. de Booy, A. W. Bronsveld, J. Biereus de Haan, G. A. Hoog, A. Ch. J. van Maasdijk, D. M. van Gelder de Neulville, Jhr. J. R. T. ürtt en A. vau Stralen. Rotterdam, 9 Maart. Aan het etablissement Fijenoord der Nederlandsche Stooinbooimaat schappij alhier werd gisteren de kiel gelegd van een ijzeren raderstoomschip, met machines van 100 paardekracht, voor rekening van het Depar tement van Marine, en bestemd voor de koloniale kustvaart. De Hooge Raad, burgerlijke Kamer, heeft Vrij dag uitspraak gedaan in zake de Great Eastern Rait- way Company tegen de gemeente Rotterdam, over de resitutie van haveogeld. Het provinciaal gerechts hof van Zuid-Holland had haar die vordering ont zegd van daar cassatie. De Hooge Raad heeft het arrest van het hof vernietigd, met instand houding van ontvankelijk verklaring. Het geding is opnieuw naar hetzelfde hof verwezen, ten einde, met inachtneming van het arrest vau den Hoogen Raad, in hooger beroep te beslissen. Ctouda, 3 Maart. .Naar men verneemt, heeft de kamer van koophaudel alhier hare adhaesie ver leend aan het adres van de kamer van koop handel te Haarlem, tot invoering van rechtbaukon van koophandel. Utrecht, 8 Maarl. De senatus veteranorum van het studentencorps, besloten hebbende de vijfen twintigjarige vereenigiug van de vroeger afge scheidene senaten in het laatst van Mei feestelijk te herdenken, heeft alle oudleden van die sena ten bij ciiculaire nitgenoodigd, dat feest te komen bijwonen en aan de reünie deel te nemen. Bij een aantal tegenwoordige leden van het Utrechtsch studenteucorps bestaat liet plau, om dien gedenk dag op te luisteren met het houdeu van een pot pourri-optocht of zoogenaamde ouderwetsche mas kerade. Reeds heelt zich daartoe eene commissie gevormd, bestaande uit de heeren Bake, J. Hui- decoper en van Eeghen. Wanneer het mocht blij ken, zooals aauvaukelijk het geval schijnt te zijn, dat dit plan bijval vindt, dan zou de voorgenomen maskerade niet enkel van deelnemers, maar van geheel het Utrechtsch studentencorps kunnen uit gaan, Gisteren is alhier, na verdediging van stel- liugeu, tot doctor in de rechten bevorderd de heer C. J. G. Kniphorst, geb. te Beileo. 's-Hcrtogenbosch, S Maart. De gemeenteraad heelt Dr. W. L. H. Ülrijbosch, 2den geneesheer in het geneeskundig gesticht voor krankzinnigen alhier, benoemd tot leeraar in de anatomie aan de Koninklijke school voor Nuttige en Beeldende Kunsten. Maastricht, 8 Maart. De arrondissementsrecht bank heeft gisteren het bankiershuis Tielens-Bruls verklaard in staat van faillissement en de aan houding der vennooten bevolen. Dientengevolge zijn heden de heeren V. T. A. T. en C. B. in verzekerde bewaring gesteld. De rechtbank heeft de heeren L. van Oppen, advocaat, A. T. Beek man eu Ch. Moors, beooemd tot curatoren in ge meld faillissement. &EMJENGD NIEUWS. De landbouwer Beekman nit Hoorn bij Heerde wordt door den proc. gen. bij het Hof van Gel derland beschuldigd van I'. moord, gepleegd op zijne huisvrouw Elbertje van Olst, en 2°. opzet telijke braudstichliug, in zijne, aan een ander toebehoorende woning, zonder dat het ie voorzien was, dat er menscbenlevens in gevaar konden wordeu gebracht. Er zijn 41 getuigen in deze zaak gedagvaard, terwijl de verdediging ambts halve is opgedragen aan Mr. H. H. van Capelle. Beekman kwam 28 November, omstreeks sche meravond, te huis en vond, volgens ziju zeggen, zijne vrouw in de keuken, badende in haar'bloed, terwijl er tevens brand in huis was eu hij be merkte, dat uit het kabinet, 'twelk hij bij zijn binnentreden in de kamer open vond, 566 ont vreemd was. Reeds dadelijk nadat de gebeurtenis in Heerde bekend was, viel het vermoeden op Beekman zeiven, en dat vermoeden werd ver sterkt, toen bij het onderzoek door de justitie, welke uit Arnhem te Heerde was gekomen, het geld in het huis werd gevonden onder een tafel en de lade van het kabinet geenszins sporen droeg van door een vreemde hand te zijn omgewoeld. Een zilveren reukfleschje van de vermoorde werd onder een koolstruik in den tuin teruggevonden. De braDd was blijkbaar zeer kort geleden gesticht. De wonden, aan de vermoorde toegebracht, waren alle aan hare rechterzijde, en opmerking ver dient het, dat de beschuldigde zich bij het werk gewoonlijk van de linkerhand bediende. Beekman heeft gedurende de instructie bekend, dat hijzelf het geld uit het kabinet heeft gehaald en onder de tafel geworpen. Opheldering omtrent die vreem de handelwijze en omtrent zijn voorgeven, dat hem het geld ontstolen was, heeft hij niet gegeven. De akte van beschuldiging noemt nog verschil lende aanwijzingen, o. a. het volgende: In de buurt waar de echteliedeu woonden, was het eene bekende zaak, dut de verstandhouding tus- schen hen zeer slecht was. De beschuldigde was een lastig en driftig mensch, die vau zich zelvén zeide (zooals een der getuigen in de instructie opgaf)„ik kan mij zoo nijdig maken, dat ik iemand den kop zou afsnijden." Tegen zijne vrouw was hij altijd norsch en liet haar boven hare krachten werken. In het laatst van Augustus 11. zeide zijne vrouw tot een der getuigen, dat Beek man altijd driftig was, en soms zoo kon wezen, dat hij een mes medenam en dan zeide: „Van uacht moet je er aan." Op den 28sten November heeft een der getuigen den beschuldigde tegen het vallen van den. avond met zijne kar te huis hooren komen en een poos daarna, naar gissing van getuige nog geen half uur, geschreeuw ge hoord. Daar dit laatste aanhield, ging getuige naar Beekman, die hem mededeelde dat zijne vrouw doodgeslagen was. Een getuige heeft de vrouw te halfvier nog gesproken; dat zij toen de avond reeds gevallen was nóg leefde, is daaruit op te maken, dat haar stoel bij den haard, haar naai werk op de tafel en het gewone lantaarntje bran dende is gevonden; maar bovendien hoorde een getuige, die ongeveer hallvijf langs het huis ging een lang aanhoudend geluid, kennelijk van een vrouwenstem. Die getuige verklaarde aan zijn vader, dat het geluid,"hetwelk hij vernomen had, gekerm was geweest. De beschuldigde Was na 't gebeurde niet alleen met bloed bevlekt, maar bij onderzoek, een paar dagen na het feit door den dokter van Heerde ingesteld, bleek dat hij op de linkerwang vier wondjes had, kennelijk niet ouder dan een paar dagen eu die, onder het vergroot glas beschouwd, veel gelijkenis-hadden met wond jes, door nagels toegebracht. Toen Beekman naar Arnhem werd getransporteerd, zeide hij lot den rijksveldwachter: „Bekennen doe ik nooit." Later op het vreemde van die uitlating opmerkzaam gemaakt, beweerde hij gezegd te hebben„Ik kan nooit bekennen, want ik heb het niet ge daan." Maar de veldwachter sprak dit tegen. Van bet mes, waarmede de wonden zijn toegebracht, is een stalen punt gevonden in een halswervel der vermoorde, maar overigens is dit voorwerp niet terecht gebracht. Toen 's avonds de buren bezig waren den brand te blnsschen en een der getuigen bij die gelegenheid zeide: We moesten eens zien of de moordenaar zijn mes ook heeft laten liggen," zei de beschuldigde geheel onge vraagd „Hier heb ik mijn mes; andere messen zijn er niet." Een officier van het Pruisisch leger, adjudant des keizers, graaf S.beweerde in een gezelschap, dat het volstrekt geen kunst was om eene schatrijke erfdochter te krijgen, en uien ging de weddenschap aan, dat hij in korten tijd met een bepaald aangewezen persoon ver loofd zou zijn, De graaf won zijne weddenschap hij maakte zijn hof aan de dame, de eenige doch ter eener weduwe vaneen speelbankpachter. Toen hij zijn doel had bereikt, schreef hij aan het meisje, dat hij vernomen had, dat zij de dochter eens spelers was en daarom van de verbintenis afzag. De vreugde over het winnen van de wed denschap is den harteloozen held eenigszios ver gald, omdat de zaak oog al besproken werd en eindelijk den keizer ter oore kwam, die ze niet grappig vond en bevolen heelt, dat de graaf voor een raad van eer zal terechtstaan. Op het observatorium te Louden is thans een nieuwe ver rekijker, zoo sterk, dat de afstand tusschen aarde en maan er 382000 kilometers door wordt ver kort. In het pa< gekomen nummer van de Heidenbade, orgaan der Ned. Geref. Zendings-rer- eeniging, deelt het Hoofdbestuur mede, dat het in Maria Silvius eene vrouw voor broeder Bie- ger, zendeling te Tagal, heeft gevonden, die, nu 't haar duidelijk is geworden, eene hulp voor genoemden zendeling te moeten zijn, zoo spoe dig doenlijk hoopt te vertrekken. Uit Gro ningen wordt gemeld, dat een der eerste vleeschho.uwers aldaar begonnen is, uitmuntend slachtvee (ossen en koeien), met vergunuing van den Minister van Binuenlandsche Zaken wat den invoer iu ons land betreft, uit het buitenland, en wel uit Silezië aan te voeren. Niet enkel de duurte van het slachtvee hier te lande, maar vooral het gebrek aau zulk vee heelt aanleiding gegeven tot deze handeling. BfJITENLAN IX Frankrijk. De Nationale Vergadering heeft Zaterdag het amendement van den heer Lucien Brun verwor pen met 499 tegen 163 stemmen, nadat de Minis ter Dufaure, namens de Regeering, zich daai tegen had verklaard. Vervolgens werd artikel 3 van het ontwerp, nu art. 4 geworden, aangenomen. Verworpen werd een amendement van den heer Saisy, behelzende het voorstel om het volk te la ten beslissen over de vraag, ot Frankrijk eene republiek ol eene monarchie zal zijn. In de zitting der Nationale Vergadering van Donderdag werd het tweede artikel van het wets ontwerp der co nmssie van dertig goedgekeurd, nadat eveueens met eene grome meerderheid een amendement van den heer de liassctière verwor pen was geworden, dat voor de als urgent, en derhalve slechts eene enkele maal behandelde wetten het recht van opschortend veto van den President beperkte tot die gevallen, waarin hij geen deel aan de discussie had kunnen nemen De voorsteller voerde voor het amendement aan, dat er bij de als urgent behandelde wetten altijd spued was en men dus zooveel inen kon tijdver lies behoorde te voorkomen. Alleen wanneer de Nationale Vergadering, niet naar behooren inge licht, eene zoodanige wet had aangenomen, be stond er naar zijne meening aanleiding om het veto toe te kennen duch wanneer de President de gelegenheid had gehad bij de beraadslagingen over de wet het woord te voeren en aan de Na tionale Vergadering alle vereischte stukken over te leggen, vorderde 's lands belang dat men de spoedeischende en gewichtige wetsontwerpen, waaiop bij uitzondering deurgent-verklaring werd toegepast, niet vertraagde- Een door den heer de Belcastel voorgesteld nieuw artikel, dat de constitutioneele wetten buiten bereik van het opschortend veto van den President stelde, werd iu handen der commissie van dertig om piaeadvies gesteld, hoewel de rap porteur der commissie te kennen gaf dat die ver wijzing haar onnoodig voorkwam en niet door haar verlangd werd. Op het derde artikel (betreffende het antwoor den op interpellation) was een amendement voor gesteld van den heer Sanzas, dat onder anderen inhield dat de quaestie van vertrouwen in den een of anderen minister nooit anders mocht g-steld worden dan in dezer voege; „Deze of gene minis ter, of het ministerie, geniet of mist het vertrou wen der Nationale vergadeiing" en dat zoodanige motie de meerderheid van '/a der stemmen in eene minstens voor '/a va" alle leden voltallige vergadering behoefde om aangenomen le zijn. Dit amendement werd zonder hoofdelijke stemming verworpen, eu de zitting verdaagd op verzoek van den heer Brun, die te kennen gaf dat hij eenigen tijd noodig had om een door hem voor gesteld amendement volledig te kunnen toe lichten. Tot de verwerping van het amendement van den heer de Bassetière werd besloten met 476 tegen 158, en tot aanneming van artikel 2 van het wetsontwerp met 478 tegen 139 stemmen. Iu het officieuse Bien Public van Vrijdag wordt naar aauleiding van het Donderdag in de Natio nale Vergadering verhandelde het volgende ge zegd: Het door het amendement van den heerde Belcastel opgewoi pen incident zal geen gewich tige gevolgen hebben. De ministerraad heeft he denochtend onder presidium van den heerThiers daarover beraadslaagd, en de heer de Goulard zal zich daarover iu betrekking stellen met den rapporteur der commissie van dertig. Het valt niet te betwijfelen of men het over dit amendement zal eens worden, hetzij door, hetgeen zeker het beste ware, den oorspron- kelijken tekst te handhaven, hetzij door zich oin- trent eeue noodig geachte wijziging te verstaan. De regeering he It er geen oogenblik aan gedacht dat het opschortend veto van den President ooit de uitoefening van de grondwetgevende macht der Nationale Vergadering zou kunnen belemmeren. Niets zou natuurlijker zijn dan deze meeuing i„ eene duidelijke verklariug te formuieeien; waar schijnlijk zal dit geschieden en het incident dus eindigen. Wat hier ook van zij, al moest de redactie vau het wetsontwerp op dit punt gewijzigd worden, het wetsontwerp zelf blijft toch iu zijne hoofd strekking gehandhaafd en de regeeriug en de com missie zullen gemeenschappelijk het hare doen oui de aanneming daarvan te bevorderen. Onder de iaatslelijk voorgestelde amende menten op het wetsontwerp der commissie be vindt zich ook het volgende, door de heeren Louis Blauc, Naquet, Millaud eu Farcy van de uiterste linkerzijde voorgestelde addiuoneele artikel: „De bepalingen dezer wet zullen eerst vau kracta worden, wanneer zij goedgekeurd zijn door de Nationale Vergadering, die de legenwoordige ver vangen zal." Volgens de Patrie zijn uiet minder dan vier honderd benoemingen tot luitenant bij de infan terie (linie) te verwachten en even zoovele be noemingen tot den rang vau sous-lieutenant oij hetzelfde wapen. Later volgen de promotiën bij de cavalerie. Dc Fransche regeeriug heeft voor 12 exem plaren iugeteckend op het prachtwerk van deu heer Henry ilavard; Les Merveilles de l'Art Bob tandais, dat bij öchalekamp te Haarlem zal wor den uitgegeven. België. De Belgische bladen berichten dat koning Leo pold II voor 100 exemplaren op de Patria Belgica van den hoogleeraar Eug. van Bemuiel heeft in- geleekend. „Deze aaumoediging zegt de Am- vverpscho Précurseur is te vleieuder en van te meer beteekenis, omdat de oudersteuning dezer ondernemiug door Z. M. niet. verzoekt was ge-B worden." Zaterdag zouden de aandeelhouders der" Spoorwegmaatschappij AntwerpenRotterdam te F BrtiSi-el vergadereu, ten einde te beraadslagen over de beide, met de Nederlandsche Regeering ge- sloten overeenkomsten, omtrent de lijnen Roo- seudaalMoeidijk eu RoosendaalBreda. Af gezien echter de door de statuien vöorgesctirev-J hellt der uitgegeven aaudeeleu niet was verte genwoordigd, moesten de beraadslagingen tot deo 20sten April worden verdaagd. Dan zal teveDS de ge wunealgemeene vergadering der Maatschappij gehouden en den leden voorgesteld worden, te bepalendat voortaan, wanneer eene algemeene vergadering niet voltallig mocht wezen, de daarca met hetzelide doel op te roepen bijeenkomst zal kunnen besluiten, onverschillig het aantal alsdan vertegenwoordigde aandoeleu. Daaruit volgt, dal, kraciitens de legenwoorJige bepaling der statu ten, nok iu de Vergadering van 20 April geet besluit omtrent de beide aangeduide overeet komsten zal kunnen worden genomen, indien li helft der aaudeeleu niet vertegenwoordigd inocl wezen. De voorzitter, de heer Jules Urban, looide deu teleurgestolden aauwezigeu echter ni drukkel.jk, muatregeleu te zullen ueiueu ten eind! dit te verhoeden. GS-root-Britaxirxië. a, Bij de vooitzeiting der discussie over de bil ei Op de universiteit van Dublin, Donderdag in bc ei Lagerhuis aan de orde, weid hei voorstel dei st regeern g op nieuw krachtig besneden. Niei ailed e legen verschillende bepalingen daarvan werdeei ij hevige oppositie door verschillende leden gevoerll l maar men deed op de regeeriug een beroep oiAe deu gunscheu maatregel in tc trekken nu litH bleek dat geene enkele partij in Ierland dicll goedkeurde, en derhalve het eenige arguioeiM voor de aanneming, dat de bill een einde zcfl maken aan den strijd over het hooger oudervvi.M in Ierland, vervullen was. Het afkeurend mank fest van het Iersche Episcopaat gaf, naar de uiüvW ning van sommige sprekers, aau de bill deu gB nadeslag. Slechts eeu tweelal leden verdedigdeBt bill, dock met niet zeer veei warmte en met iRe erkentenis dat zij vele gebreken had. Bon De president van den Board of Trade eu i'E kanselier der schatkist sprukeu namens de refwh ring. Terwijl eerstgenoemde verklaarde dali'B in do bill opgenomen bepalingen, die den grdH'k sten tegeustand verwekt hadden, als de Ouderf'B schiktheid der Colleges aan de Universiteit, be,B afschaffen van sommige leervakken enz. eeD volg waren vau deu eigenaardigen toestand vat Ierland, gal de heer Lowe te keuueu dat tl' regeeriug op vele punten bereid was loe te geven Hij noemde' verder het afschaffen vau soutuiig' leervakken eeu ondergeschikt punt, waarouUten veel misverstand bestond, doch verklaarde dati> ondergeschiktheid der Colleges aan de Universi teit een vereischte was, daar de Universiteit si leen bet recht had om academische graden I'

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 2