te keeren, zonder dat zij zich verder mengen (ton in de beslissing over de bestemming die Dien daar aan de ontvangen gelden geliefde te geven. De Engelsche vloot is met een nieuw fregat, Je Raleigh, versterkt. Dit schip, den 2den dezer te Chatham van stapel gelaten, onderscheidt zich door het groote stoomvermogen en de zwaarte jijner kanonnen. De Raleigh zal 26 stukken van verschillend caliber, waaronder eenige 200 pon ders, aan boord voeren. Tengevolge van de bedriegerijen met de na gemaakte wissels, die door de West E id Branch door de Engelsche Bank werden gedisconteerd, tal de Bank geen grooter verlies lijden dan 70,000 a 80,000 pd. st. Het blijkt dat de persoon, War ren genaamd, die de wissels negotieerde bij de Bank, werd geïntroduceerd door een cliënt, die uieer dan tien jaren hoogst gunstig stond aange schreven. Gedurende een geruimen tijd deponeerde Warren een aanzienlijk bedrag bij de Bank, liet sieeds Amerikaausche effecten koopeu en discon teerde nu en dan hoogst soliede wissels. Hij was, evenals zijn handlanger Noyes, die gearresteerd is, een Amerikaan. De bedriegers, die zulk eene groote male van slimheid, geduld en goed overleg hadden aan jeü dag gelegd, de baudteekeuiugen, slempels. watermerken hadden nagemaakt, zoodat de val- sche wissels niet van de echte te onderscheiden «aren, begiugeu eene aartsdomheid. Zij vergaten bij het accept te voegen den datum, waarop de wissels waren geaccepteerd. De Bank zond naar ilea acceptant eu het bedrog was ontdekt. Noyes liep onmiddellijk in den val eu men hoopt Warren spoedig in hechtenis te hebben. Men vreest intusscheu dat ook andere Banken slacht offers zijn geworden vau deze bedriegerijen. België. Bhjkens het door den Belgischeu minister van openbare werken uitgebrachte verslag over de exploitatie der staatsspoorwegen over het jaar 1871, heeft de winst op die exploitatie voor den staat over dat dienstjaar 11.400.000 fr. bedragen of gemiddeld 22.566 fr. per kilometer. De minister merkt in zijn verslag hieromtrent echter op dat deze bovenmatige winsten, welke die van de tot nogtoe meest gunstige dienstjaren ver overtreffen, als eeu exceptioneel verschijnsel moeten worden aangemerkt, en dat het, wil tnen de blijvende rentabiliteit der staatsspoorwegen behoorlijk verzekeren, noodig zal zijn aanzienlijke sommen te besteden tot uitbreiding en verbete- ting van den dienst, gelijk dan ook reeds geschied is in het dienstjaar 1872, waarvan de winsten m beneden die vau 1871 zullen blijven. De eerste openbare verkooping van vesting- gronden te Charleroi heeft fabelachtige resultaten opgeleverd. Een stukje gronds van 63 aren, 36 een- liaren en 54 decimeters, werd voor 17,100, een ander strookje van 1 are 70 centiaren voor 16,600 fr. verkocht; door elkander brachten de verschil lende perceelen prijzen op, die een hectare ruim een millioen of zelfs nog meer zouden hebben doen kosten. In het land van Waes komen in deu laat- sten tijd onophoudelijk brandstichtingen voor, die blijkbaar aan moedwilligheid toegeschreven moe ten worden; vooral in de gemeente Basel zijnde brandstichtingen aan de orde van den dag; Maan dag is weder een brand in een boerderij voorge komen. De justitie heelt twee premiën, eeu van 2UOO fr. en een van 500 fr. uitgeloofd voor de ont dekking der schuldigen. Te Moustier verdronk zich dezer dagen een ongelukkige, krankzinnige vrouw in een put; de gendarmen, die er spoedig bij waren, lieten de arme vrouw, misschien dood, maar wellicht ook nog te redden, drie uren in de put, omdat de burgemeester er eerst kennis vau moest hebben. Dui.tschla.iid De Nordd. Allg. Zeitung spreekt over het Kon ink lijk besluit van 1 dezer, volgens hetwelk voortaan aiet meer de ministers van koophandel, maar het jeheele ministerie de aanvragen om spoorweg- «incessiën moet onderzoeken. Dit besluit, zegt het Mad, is nog slechts de eerste stap op deu weg taar hervorming ten opzichte der concessiën. Aan ile Rijkswetgeving zal worden opgedragen eene Rijksautoriteit in het leven te roepen, samenge teld uit leden van het opeubaar bestuur en de rechterlijke macht, belast met openbare behan deling van alle spoorwegaangelegenhedeD. De be doeling is,'alsdan inde verschillende Bondsstaten aldeelingen van dit Lichaam op te richten, wier handelingen insgelijks openbaar en bij het publiek een waarborg zullen zijn voor de bevordering tan eerlijken ondernemingsgeest. In de gisteren gehouden vergadering van 'igilanten-verhuurders werd 't antwoord ontvan gen van den minister van koophandel op het aan den keizer ingediende verzoekschrift. In dat ant woord wordt een grondig onderzoek beloofd naar de geopperde bezwaren, doch tevens de verwach ting te kennen gegeven, dat de adressanten, ter wille van het openbaar verkeer, hun bedrijf ten spoedigste zullen hervatten. Dientengevolge be paalde de vergadering, dat, tot na afloop van 't be loofde onderzoek, het oude tarief zal worden ge handhaafd; en dat 't bestuur der vereeniging on middellijk in onderhandeling zal treden met den minister van koophandel en het hoofd der politie. In antwoord op de vraag van den heer Donalies naar maatregelen tegen het overbrengen der Auierikaansche paardenziekten in Duitscb- land, heeft de minister van landbouw in het van Huis van afgevaardigden verklaard, dat de Pruisische regeering en de Rijkskanselier onmid dellijk bij het uitbreken der ziekte in Amerika daaraan hare aandacht hebben gewijd. Het is gebleken, dat de ziekte niet zoo hevig is als tij dens diezelfde epidemie in het begin dezer eeuw. De sterfte der aangetaste paarden is thans van 1 tot 4 percent. Er zijn in Pruisen geene buiten gewone maatregelen genomen. Dit zou moeten geschieden in overleg met Engeland, frankrijk, Denemarken en Nederland. Men wil weten, dat, met het oog op de moeielijkheden eener gelijktijdige vergadering van den Duitscheu Rijks-.en den Pruisischen Landdag, deze laatste den 18deu Maart tot medio Mei den arbeid zal staken. De vereeniging van het Hooggerechtshof met het Hooggerechtshof van appèl schijnt weder in overweging te zijn bij de Duitsche regeering. In Zuid-Duitschland wordt algemeen het verlangen te kennen geven, dat in de Muntwet eene wijziging zal worden gemaakt, in dien zin dat er ook stukken van twee mark en vau twintig penningen zullen worden geslageu. De districtsoverheid van Straatsburg heeft aan de inwoners van Kriilh, in het Weelerdal, doeu weten, dat het houden van godsdienstige bijeenkomsten in de open lucht, waarbij onlangs wonderverschijningeu zouden zijn voorgekomen, voortaan verboden worden. Oostenr.-Hong. Monarchie. Nadat het Huis van afgevaardigden van den Hongaarsclien Rijksdag den 28sten Februari met 61 tegen 39 stemmen het voorstel van den heer Iranyi had aangenomen, strekkende om van het ministerie de voordracht te vorderen van eene wet tot regeling der vrijheid van godsdienst en tot in voering van het verplichte burgerlijke huwelijk, heeft de minister van onderwijs aan een aantal afgevaardigden verklaard, dal hij aan den weusch van het Huis zoo spoedig mogelijk zal voldoen. JE2.usla.nd. Het dagblad van het ministerie voor de volks verlichting deelt een verslag mede omtrent de ver richtingen der administratie vau het openbaar onderwijs in het jaar 1372. Het vermeldt onder andereu, dat de studenten der faculteit van letterkunde eu geschiedenis en der faculteit van wiskunde en natuurkunde aan de hoogeschool te Kasan zich in seminariën ver- eeuigd hebben, waarin zij zich hoofdzakelijk voor bereiden voor het leeraarsambt aan gymnasiën. De minister beeft de statuten, waarbij de studiën in die seminariën geregeld worden, goedgekeurd en ze ook aau andere hoogescholen ter navol ging aanbevolen. Meer en meer openbaart zich het streven om door de oprichting vau nieuwe scholen te voorzien in de toeneuieude behoefte aan verlichting en beschaving. Door ruim veertig landdistricten en stedelijke gemeenten werden bij het miuisterie verzoeken om oprichting van burgerscholeu in gediend. In vierentwintig verklaarden de verzoe kers zich bereid om in eens of jaarlijks eene geldelijke bijdrage te leveren. De eerstgemelde bijdragen beliepen eene som van 28,0U0 roebels, waaronder 12 voor de op te richten scholen bestemde huizeu, gedeeltelijk van aanzienlijke waarde, niet begrepen zijn. Als jaarlijksche bij drage werd in het geheel eene som van 1(14,267 roebels toegezegd. Het verslag doet opmerken dat ten opzichte van het oprichten van burger scholen en gymnasiën zich in kleinere steden en vooral in het zuiden des rijks meer belangstelling openbaart, dan in groote tteden en in het noorden. De toeloop tot de gymnasiën en progymnasiën was in 1872 sterk toegenomen. Van 11,068 jonge lieden, die zich in alle schooldistricten, met uit zondering van die van Dorpat en Warschau, aan gemeld hadden om opgenomen te worden, kon den er 1048 wegens gebrek aan ruimte niet wor den toegelaten. Nieuw opgericht werden vier gym- nasiëu en een progymnasium. Voor degyuinasiëu ten behoeve van vrouwen, die naar het reglement van 1870 zijn ingericht, is de bijdrage van staats wege tot jaarlijks 100,000 roebels verhoogd. Bo vendien werd voor de beide volgende jaren nog eene bijdrage telkens van 26,000 roebels toegezegd. De bestaande 402 districtsscholen wordeD allengs in stedelijke scholen veranderd. Ter opleiding van onderwijzers daarvoor zijn zeven onderwij zers-semenariën bestemd, in ieder van welke 75 kweekelingeu (waaronder 60 op kosten van den Staat) zullen worden aangenomen. In St. Petersburg en Moskou zijn reeds twee zulke inrichtingen geopend. Bij de zorg voor het lager volksonderwijs staat op den voorgrond de vorming van het noodige onderwijzerspersoneel. In 1872 werden voor de lagere scholen op kosten van den Staat 13 nieuwe schoolmeester8-seminariën opgericht; het aantal der door de regeering bekostigde seminariën van dien aard bedraagt thans 30. Daarbij komen er nog 11, door vereenigingen of bijzondere personen gesticht. Onder laatstgenoemde is dat te Tambow, door den staatsraad Naryschkin opgericht en met een kapitaal van 400,000 roebels gedoteerd. Spanje. In eene bijeenkomst van 236 radicale afgevaar digden is met eenpèrige stemmen besloten het ontwerp der Regeering af te stemmen, om de zittingen der Coftes, met bet oog op de bijeen- rueping der constitueerende Cortes, weldra te schorsen. De aldeelingen zouden gisteren de commissie voor dat ontwerp benoemen. Men vreest te Madrid voor een conflict op straat, daar de republikeinen in opgewonden toe stand zijn en de ontbinding der Cortes willen. Portugal. Uit Lissabon wordt van 3 dezer gemeldHeden middag te een uur heeft zich koning Amadeus, met zijne gemalin en kinderen, aan boord van het Italiaanscbe fregat Roma ingescheept; het schip lichtte daarop spoedig bet anker en stoomde heen, waarschijnlijk naar Genua. De koninklijke familie van Portugal, de hofhouding en de mi nisters begeleidden de hooge reizigers tot aan boord; de in de haven liggende Portugeesche en vreemde schepen losten saluutschoten. De Spaansche officieren, ambtenaren en bedienden, die den ex-koning naar Lissabon vergezelden, zijn heden weder naar Madrid teruggekeerd. "Vereenigde Staten. De boodschap, door den heer Grant bij het aanvaarden van zijn tweede presidentschap aan het congres gericht, is Ihans bekend. Hij zegt daarin, dat zijn streven gelijk tot nog toe zal zijn de wetten te bandhaven en de dierbaarste belangen des lands te bevorderen. Toen hij voor de eerste maal als president op trad ging het land nog gebukt onder de gevolgen van den grooten opstand, en was het geen ge schikt tijdstip om nieuwe quaestiën in behande ling te breugen; men moest zich bepalen tot het herstellen van de eendracht, tot het doeu her leven van crediet, handel, industrie en kunst. Hij koesterde de vaste overtuiging dat de ge- heele beschaafde wereld streefde naar de invoe ring van den republikeinscben regeeringsvorm, en dat de groote Amerikaansche republiek be stemd is om de leidster voor andere volken te zijn. Ofschoon de burgeroorlog de vrijlating der slaven ten gevolge had gehad, waren dezen nog niet in het volledige bezit der burgerrechtendeze onrechtvaardigheid moest opgeheven worden. De President zal zijne ijverige zorg wijden aan het herstel der goede verstandhouding tusschen de onderscheiden deelen des lauds; aan de ver heffing van de waarde van het papiergeld; aan den aanleg van wegen; aan de instandhouding van de vriendschappelijke betrekkingen met na burige en verder verwijderde landen; aan het herstel van den Amerikaanschen handel; aan de aanmoediging der nijverheid; aan de bevordering van het werk der beschaving onder de Indiaan- sche bevolking, die nuttige leden der maatschappij of verdelgd behoort te worden. Hij herinnert het voorstel oin St. Domingo in het grondgebied der Vereenigde Staten op te ne men. Hij geloofde en gelooft nog steeds dat dit voorstel zoowel in het belang van St. Domingo als van de Unie was, doch het is verworpen. In het vervolg zal hij geene voorstellen tot uitbrei ding van gebied ondersteunen dan wanneer zij door het volk goedgekeurd worden. Hij heeft nooit gedeeld in de vrees dat gouver nementen verzwakt «orden en ten val komen door uitbreiding van beschaving en wetenschap; hij gelooft veeleer dat de wereld naar den raad Gods bestemd is om ééne natie te worden, die ééne taal spreekt, en geene legers noch oorlogs- vlooten meer zal behoeven. Ten slotte erkent de heer Grant de groote eer, die hem door zijne herhaalde verkiezing is te beurt gevallen, maar verklaart toch reikhalzend uit te zien naar bet oogeublik, waarop hij van zijne groote verantwoordelijkheid ontslagen zal zijn. Het gouvernement der Hawaii-eilanden heeft voorgesteld aan Amerika eene baai in de nabij heid van Honolulu af te staan, om cr eeu mari nestation te vestigen. Dinsdag was de stad Washington smaakvol verlicht, ter gelegenheid der optreding van den opnieuw verkozen president. Er had des avonds een bal plaats waarop duizend personen genoo- digd waren; de President zelf, de leden van het Kabinet en van de diplomatie woonden dit luis terrijk feest bij. TELEGRAMMEN. Konstantinopel, 5 Maart. Het Italiaansch Gou vernement heeft verklaard, zijne adhaesie te schenken aan het rapport der internationale com missie over de hervorming van bet strafrecht in Egypte, Belgrado, 5 Maart. De ouder-sLaatssecretaris bij het departement van Binneulandsche Zaken, de heer Costa Jowanovitz, is benoemd tot Minister van Onderwijs. Versailles, 5 Maart. Het door Parijsche bladen medegedeelde bericht, dat de generaal Gallifeten de hertog van Chartres door Arabieren in Al- gerië omsingeld zouden zijn, wordt gelogenstraft. Marseille, 5 Maart. De dagbladen van Barce lona, van gisteren, melden, dat de spoorweg gemeenschap met Frankrijk hersteld is, en dat op 6 dezer ook de dienst tusschen Barcelona en Sarragossa zal hervat worden. Madrid, 5 Maart. Naar men verzekert, zal de regeering bet voorstel betreffende de schorsing van de Corteszittingeu en de bijeenroeping der Constituante tot eene kabinetsquaestie maken. Naar men meent te weten, zal heden bij de Cortes een voorstel worden ingediend, strekkende om de wapening en de indeeling der bevolking van Madrid in wijken goed te keuren. De Impar tial gelooft, dat de regeering zich tegen dat voor stel zal verzetten. De meerderheid der commissie tot onderzoek van het ontwerp op de afschaffing der doodstraf, heeft zich voor die afschaffing verklaard wat de staatkundige misdrijven betreft, maar tegen, wat de gewone misdaden aangaat. Lissabon, 5 Maart. De regeering heeft in eene geheime zitting van afgevaardigden medegedeeld, dat vriendschappelijke betrekkingen bestaan met de mogendheden, voornamelijk met Spanje. De tninisterieele pers geeft hare voldoening er over te kennen, dat alle mogendheden, door tus schen komst van hare vertegenwoordigers, naar aanleiding van de gebeurtenissen in Spanje, hare beangstelling jegens de dynastie van Portugal hebben te keDnen gegeven. Twee agenten van de internationale werk- liedenvereeniging zijn te Oporto gearresteerd. De werkstaking onder de sigarenmakers is ge ëindigd, tengevolge van concessiën der patroons. De Kamer der Pairs heeft gisteren het wets ontwerp tot oproeping der legerreserve aangeno men. De bisschop van Vizeu, hoofd van de re formistische partij, had die voordracht bestreden. Het Diario popular zegt, dat eene vredelievende ma nifestatie wordt voorbereid tegen het oproepen der reserve. LAATSTE HliKlCHTèff V. Den Haag, 6 Maart. Het diner gisteren dour Z. K. H. prius Frederik op HD. buitenverblijf het Huis de Pauw ter eere van de Japanscbe am bassadeurs gegeven, werd, behalve duor de huoge vreem lelingen, ook nog bijgewoond door een aaiuti! heei'eu en dames der hofhouding. Zooals vroeger gemeld is zal Z. K. H. prins Hendrik heden het gezantschap een diner aan bieden. Gisteren hebben de gezanten aau Scheve- ningen eeu bezoek gebracht en geruimen tijd aau het straud vertoefd. W. H. K., voermansknecht te Leiden, ver voegde zich in den avond van den 11 Januari jl. bij den logementhouder F., in den Burg aldaar, ten eiude zijn dienst als stalknecht aan te bieden. Daar hij echter in beschonken toestand verkeerde, werd hij dadelijk afgewezen. Hij verliet evenwel het logement niet met ledige handen, want bij nam een in den gang hangenden barometer met zich. Na hier en daar getracht te hebben bedoeld voorwerp te verkoopen, liet hij het eindelijk in een herberg achter. Beschuldigd vau diefstal bij nacht in een bewoond huis, stond K. heden voor het Provinciaal Gerechtshof in Zuid-Holland te recht. Hij legde eene volledige bekentenis af en deed zijn beschonken toestand als oorzaak zijner handeling voorkomen. Adv.-Gen. Mr. Terpstra eischte eene veroordeeliug tot twee jaren gevan genisstraf. Nadat Mr. Bueb had gewezen op het gemis van nadeel en den bescb. in de clementie van den Hove had aanbevolen, heeft het Hof dadelijk uitspraak gedaan en K. overeenkomstig het requisitoir van het Openbaar Min. veroor deeld tot twee jaren gevangenisstraf. De Miuister van Oorlog heeft hedenmiddag aau verschillende opper-, hoofd- en verdere officie ren van bet garnizoen der residentie audiëntie verleend. Hedenochtend te 8 uren heeft de commissa ris van politie, de heer Beukman, vergezeld van de beide inspecteurs Hardenberg en Mertz, zich per Rijnspoor naar Havre begeven, ten einde Verlind, den derden verdachte in den bekenden dubbelen moord, van de Fransche politie over te nemen, en hem verder herwaarts over te bren gen. Men verwacht, dat genoemde ambtenaren reeds aanstaandeu Maandag alhier zullen terug- keeren. Amsterdam, 6 Maart. Volgens telegraphiscb be richt, is het stoomschip Prins Hendrik den 6den dezer 's morgens van Galle naar hier vertrokken alles wel. 4

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 3