Mr. de Koning, meende dat de omstandigheid, dat die heer geen woord Hollandsch kende en een nieuw, eenigszins ingewikkeld vak in het Hoog duitse!) in philosophische kunsttermen zou on derwijzen, dat onderwijs voor meisjes aan de hoogere burgerschool niet wenschelijk zou maken. De genoemde Raadsleden merkten o. a. op, dat de meisjes in het tweede studiejaar voldoende Duitsch moesten verstaan om dien hoogleeraar te kunnen volgen, wiens keus, als eerste autoriteit in zijn vak, de voorkeur verdiende. De Wethou der sprak nog eenige woorden van lof ten op zichte van den heer Simons, maar de Raad be sloot overeenkomstig het boven medegedeelde. Den Haag, 5 Maart. Aan het Ministerie van Binnenlandsche Zaken werd heden aanbesteed het voltooieu der schutsluis voor de doorgraving der Ruigeplaat te Delfshaven, provincie Zuid- Holland. Daarvoor waren negen biljetten inge komen. Minste inschrijvers waren de heeren A. C. Verploeg en A. G. den Boestert te Woubrugge en Waardenburg, voor 88.800. Ter herinnering aan de 25jarige vereeniging tot één loge van de vroeger hier ter stede bestaan hebbende drie loges had gistermiddag een feeste- telijke bijeenkomst plaats, gevolgd door een bau- ket. Een zeer groot aantal vrijmetselaren woonde deze feestviering bij en ook Z. K. H. Prins Fre- derik, wiens geboortedag terzelfder ure werd her dacht, was daarbij tegenwoordig. Met genoegen vermelden wij dat de rederij kerskamer Aurora, in de Kaapstad, aan den baron van Heemstra van Frotna en Eibersburen hier ter stede, tot nu toe eerelid van dat gezelschap, een prachtig album, in groen leder gebonden, met inscriptie op een zilveren plaat, heeft doen toeko men, waarin al de portretten van de bestuurs-, eere-, werkende en beschouwende leden, zoomede van den beschermheer, den consul-generaal der Nederlanden, inet aauduiding van namen en qua- liteiten. Het album gaat vergezeld van een sier lijk in kleurendruk met de pen vervaardigd di ploma, waarbij den heer van Heemstra het eere voorzitterschap van Aurora wordt opgedragen. De calligraphische werken in 't album en het diploma zijn door den heer M. J. Brink, in de Kaapstad, vervaardigd. Het album munt uit door sierlijke uitvoering en goeden smaak. Uok vernemen wij dat de rederijkerskamer Advendo (aangenaam door vermaak en nuttig door oefening) te Harlingen, den heer van Heemstra het eere-lidmaatschap heeft opgedragen; het zil veren insigne daarvan is dien geachten stadgenoot toegezonden. Binnen kort zal een begin gemaakt woiden inet het leggen der buizen voor de duinwaterlei ding door de geheele stad. De Oom missie voor de belastingen zal reeds spoedig een algemeen tarief ontwerpen, waarna ieder ingezetene zal kunuen verklareu, of hij van het water gebruik zal maken, ja dan neen. Te gelijk met de hoofd- adereu van het buizennet, zullen ook dadelijk de pijpen in de huizen gelegd worden, in plaats dat daarvoor later voor elke woning de straat afzonderlijk zou moeten opgebroken worden; hierdoor wordt het werk belangrijk vereenvou digd en bespoedigd. Men herinnert zich dat voor eenigen tijd vrij ernstige klachten in en buiten den gemeente raad zijn opgegaan tegen het beleid van den di recteur der hoogere burgerschool, den 68jarigen beer J. H. van Sillevoldt. Die klachten hebben hem aanleiding gegeven tot het uiten van den wensch om, ter bevordering van den bloei der inrichting, waaraan hij steeds zijn beste krachten wijdde, zijn ontslag te bekomen met het tijdstip waarop de reorganisatie in werking zal komen, waarschijnlijk tegen den aanvang van den cur sus 18731874. Rotterdam, 5 Maart. De werkzaamheden voor den aanleg der drinkwaterleiding worden alhier met allen ijver voorgezet. De watertoren in de Oude Plautage i6 reeds tot eene aanzienlijke hoogte afgewerkt, terwijl ook het leggen der buizen op verschillende punten der stad wordt voortgezet. Hier en daar ontmoet men, wat dit laatste betreft, nog al moeielijkhedeu. Zoo is men aan het einde van den Oostsingel reeds eenige weken aan het werk om het water te keereu en door beheiing den slappen ondergrond voor het dragen der pijpen bestand te maken. Door den heer P. Smit Jr. te Slikkerveer is concessie aangevraagd voor een schroefstoomboot- dienst tusschen deze stad en Brouwershaven. De vereeniging tot het verleenen van hulp aan minvermogende ooglijders voor Zuid-Holland, beeft, volgens het verslag over 1872, hulp bewezen aan 2571 lijders, d. i. aan 198 meer dan in 1871. De vereeuiging heeft in bet afgeloopen jaar, door aankoop van een terrein nabij de Kruiskade, den grondslag gelegd voor een Rotterdamscb gast huis voor ooglijders. Bij de onderneming van dit schoone plau steunt zij op de hulp en medewer king van alle weidenkenden, 't Is te hopen dat die haar ntet ontbreken zullen. Voor de beroeping van een predikant bij de Ned. Hervormde gemeente alhier, ten gevolge der benoeming van Dr. D. Chantepie de la Saus- saye tot hoogleeraar te Groningen, zijn op het drietal geplaatst de predikanten: E. A. G. van Hoogenhuyze, te SteenwijkJ. P. Nonhebei, te Middelburg en J. Vermeer Az., te Zwolle. Gisterochtend beeft nabij de Smeebrug al hier een deerniswaardig ongeluk plaats gehad. Drie mannen waren bezig, vaten wijn van den wijnhandelaar, den heer van Asch van Wijck, naar beneden te laten. Twee hunner bleven boven aan de trap staan, waarlangs inen de vaten langzaam liet afglijden, terwijl een hunner be neden stond, oin de richting van het vat te kun uen besturen. Bij een der vaten konden echter de bovenstaanden het touw niet meer houden. Het vat raakte los en dreigde op den onderstaande te zullen neerkomen. Deze, het onheil vermoe dende, wilde naar beneden springen, doch bleef met een voet aan den ondersten leuningstandaard zitten, waardoor het vat op zijn been terecht kwam, en dit bijna verbrijzelde. Meu trachtte het been voor het oogenblik te verbinden, maar had daartoe geen middelen bij de hand, waarop een arme vrouw haar boezelaar aftrok en den ongelukkige om het been bond. De ongelukkige heet W. Vonk, schippersknecht op Maarssen. Hij is later met een brancard naar het ziekenhuis vervoerd, en bevindt zich redelijk wel. Het lijk van den onbekenden manspersoon, dat gisteren aan de Weerdsluis gevonden is, is gebleken dat van zekeren H.kleedermakersge- zel alhier, te zijn, die sedert een zestal wekeu reeds was vermist. Hedenmorgen werd een aangespaunen bat terij van het regiment veld-artillerie op wagens van den Staatsspoorweg op- en afgeladen. Zulke manoeuvres zullen meer gemaakt worden UD.) Utrecht, 5 Maart. In eene Maandag gehouden vergadering van den Nederl. Weerbaarheidsbond zijn eenige belangrijke huishoudelijke zaken af gedaan en is o. a. het Centraal-comité gemach tigd om bij de nationale schietwedstrijden, die het voornemens is zooveel mogelijk jaarlijks te hou den, voortaan een paar vrije banen te verbinden dat is te zeggen, een paar baneu, waarop iedereen tegen betaling kan komen schieten. De eerstvolgende wedstrijd zal waarsch jnlijk nabij den Haag plaats hebbeu. Apeldoorn, 5 Maart. De gemeenteraad heeft het voorstel van den voorzitter tot oprichting eener hoogere burgerschool met 9 tegen 5 stemmen af gestemd. Daarentegen is met algemcene stemmen besloten om de openbare school voor lager en meer uitgebreid lager onderwijs „van Kinsbergen", die door het vertrek van den hoofdonderwijzer Pritselwilz van der Horst komt te vaceereD, te hervormen in eene bijzondere school met subsidie van duizend gulden. Winschoten, 5 Maart. De raud dezer gemeente heeft zich vereenigd met liet advies van B. en Ws. tot opheffing der tollen op den kunstweg over Beerta naar de Pruisische grenzen. Hensden, 5 Maart. Bij herstemming is tot lid der Provinciale Staten van Noord-Brabant geko zen de heer Boxman, met 794 stemmen. De heer van Bokhoven (ultrauiontaansch candidaat) be kwam 618 stemmen. Maastricht, 5 Maart. De jongstgevallen sneeuw en de daaropvolgende regen hebbeu de Maas alhier, ten derden male in dit winterseizoen, uit hare oevers gebracht. Hoewel niet met zoo'n broeden arm als de vorige keeren, stroomt zij echter weder over de gronden der gemeenten Heugem, Heer, Ambij, Scharn en Limmel achter WijkMaastricht om Daar de overstroomde gronder. giootendeels alle bouwlanden zijn, die gedeeltelijk ten tweeden male reeds bemest en bezauid waren, zoo is de schade voor de pachters dier gronden nog al aanmerkelijk. BÜ1TENI-AND. Frankrijk. In de zitting der Kamer van gisteren wees de heer Vontavon op de noodzakelijkheid van beza digdheid en trok zijn amendement op het consti- tutioneele ontwerp in, dat aldus luidt: De Kamer handhaaft hare besluiten van 17 Februari en 3) Augustus 1871, krachtens welke de President der Republiek, onder de autoriteit der Nationale ver gadering, de functiën van hoofd van het uit voerend gezag uitoefent, en door de Kamer ge hoord wordt telkens als hij het noodig acht en nadat de Raad van Ministers gehoord is, daar de Ministers verantwoordelijk zijn voor de Kamer. Dit amendement werd nu door den heer Fresneau opgevat. Deze afgevaardigde gispte het ontwerp der com missie. De heer Carayon-Latour gaf te kennen, dat het ongerijmd was den lasthebber der Kamer het recht tot verdediging zijner handelingen van de tribune te ontzeggen. De heer Leblond verklaarde, uit naam zijner vrienden van de lin kerzijde, dat zij eerst geneigd waren het amen dement te ondersteunen, omdat het onmiskenbaar gericht is tegen den heer Thiers. Het amendement werd hierop verworpen, zoomede een van den heer Brunet. Een ander amendement, ingediend door den heer Raoul Duval en strekkende om den heer Thiers geheel en al van de tribune te weien, werd insgelijks verworpen. Nadat ver volgens de hertog de Broglie het ontwerp verde digd had, werd artikel 1 aangenomen met 389 stemmen tegen 232, ook de beide eerste alinea's van art. 2 zijn daarop goedgekeurd. De republikeinsche linkerzijde is voldaan over de verklaringen van den heer Thiers en zal voor het ontwerp stemmen. De heer Arago zal voor eerst zijn amendement intrekken, maar, als daar toe redenen zijn, het weer indienen bij de dis cussie over de bepaling betreffende den overgang van de Wetgevende en de Uitvoerende Macht. De Commissie voor het budget heeft goed gekeurd, dat vanwege den Staat aan de stad Parijs 140 millioen vergoeding wordt gegeven voor het verlies, enz. gedurende den oorlog. De heer Thiers was eergisternacht een weinig ongesteld. Hij heeft echter gistermiddag weer een ministerraad gepresideerd, en gister avond was de ongesteldheid geheel geweken. In het vervolg zijner in ons vorig nummer ten deele, bij uittreksel medegedeelde rede wees Thiers er op, hoe ijverig er onderhandeld wordt over de bevrijding van de nog bezette departe menten. Het slagen dier onderhandelingen hing af van beleid en overleg. Van zijne boodschap bij het openeo der vergadering sprekende, zeide Thiers, dat de leidende gedachte daarin overeen stemde met 't algemeen gevoelen omtrent de be voegdheid eu den duur van de vergadering. «Vol gens uw eigen wil"sprak hij «hebt gjden duur van uw vergadering vastgesteld tot de be vrijding des lauds. Het wordt dus uu tijd aan de republiek een karakter te geven, dat zoowel haar eerlijke vijanden als haar vrienden zullen moe ten goedkeuren. De conservatieven willen, dat de daartoe noodige stappen door deze vergade ring gedaan wordeu. De heer Gambetta daaren tegen verlangt dit van een nieuwe, waarvan hij meer goeds verwacht. Maar op de verkiezing zul len wij invloed kunnen uitoefenen, omdat, zoo wij gematigheid tooneo in onze 'discussiën, de gematigde candidaten herkozen zulleu worden. leder moet erkennen, dat een monarchie thans moei lijk gevestigd zou kunnen worden. Laat ons daarom dit tijdvak in onze geschiedenis eer aandoen, door godsdienstige en politieke verdraagzaamheid. Ik doe eeu beroep op de gematigdheid van alle par tijen I Laten de republikeiuen voor de republiek pleiten, niet door woorden, maar door dadenl De toekomst is aan hen, die aan 't land orde en rust verzekeren. Verhaasten wij dan 't werk der bevrijding, en schenken we aan 't land vertrou wen op zichzelf en op ons!" Daarna werd de discussie over den consideraos gesloten, eu deze, zooals wij reeds hebben ge meld, met 575 tegeu 199 stemmen aangenomen. De heer Thiers heeft een decreet ondertee kend, waai bij het bouwen van nieuwe vestingen in den omtrek van Parijs wordt bevolen. Men meldt dat de heer Ozenne, die zich te Rome bevindt om een nieuw handelsverdrag met Italië te sluiten, zich van daar naar Weenen zal begeven. Naar men verneemt, zal eerstdaags een werk van maarschalk Mac Mahon het licht zien, onder den titel: De Chalons a Sedan. De maarschalk heeft dit werk reeds sinds geruimen tijd geschreven, maar de Minister van Oorlog wilde kieschheids- halve aan Mac Mahon geen verlof geven tot de uitgave daarvan. Doch daar Napoleon thans dood is, is dat bezwaar uit den weg geruimd. Paris Journal meldt at een koloune van 700 man, ouder bevel van generaal Gallifet en den hertog van Chartres, in 't zuiden van Algerië door 10,000 Arabieren is oinsiugeld. Blanqui zal niet naar Nieuw-Caledonië wordeu vervoerd. De geneesheeren verklareu dit voor onmogelijk, met 't oog op zijn leeftijd en ongunstigen gezondheidstoestand. De tiende kamer van de correctioneele recht bank te Parijs heeft Dinsdag twee personen ver oordeeld wegens deelneming aan en het onder houden vau correspondentie met den algemeenen Raad der Internationale te Londen; Heddeghein is tot twee jaren, Beruardon tot een jaar gevan genisstraf veroordeeld. GJ-root-Britannië. Het Lagerhuis ving Maandag de behandeling aan der bill tot regeling van het hooger onder wijs in Ierland. Tegelijk met het voorstel dat het Huis tot de tweede lezing zou overgaan, werd eene motie ter tafel gebracht strekkende om af keuring uit te drukken over de ten aanzien van een onderdeel der bill door de regeering aange nomen houding. Bij die bill wordt namelijk het bestuur en toezicht over de universiteit Dublin opgedragen aan een commissie van 28 leden, voor de eerste maal bij de wet te benoemen, doch de namen der ledeo dezer commissie worden in het wetsontwerp nog oningevuld gelaten. De heer Gladstone opende de discussie met de ten deze aangenomen houding der regeering te verdedigen. Toegevende dat voor de werking der wet zeer veel, zoo niet alles, afhing van de per sonen met de uitvoering belast, en derhalve den wensch van de voorstanders der motie billij kende, om met de namen dier personen tegelijk met de maatregelen bekend te worden gemaakt, deed hij echter uitkomen dal het voor de regee- ring ondoenlijk was de namen in het wetsont werp in te vullen voordat alle andere, bepaling daarvan aangenomen waren. Het belang der zas bracht mede dat het bestuur en toezicht over universiteit Dublin niet werd opgedragen a5 bekrompene of volgzame lieden, en alleen zulke zouden zich, volgens den minister, lateo vinde voor de uitvoering eener wet, hun alleen i ontwerp bekend en die bij de behandeling i comilé door het Lagerhuié op ingrijpeudo wn zou kunnen worden geamendeerd. De regeeri; had daarom besloten denzelfden weg te betva; delen, vroeger bij de bill lot reorganisatie 4 universiteit Oxford geiolgd, door de namen ee in het bel rokken artikel in te vullen nadat i andere artikelen van het wetsontwerp zoud, aangenomen zijn, en de leden der commissied kouden weten waartoe zij zich verbonden. Bij dezelfde gelegenheid gaf de heer Gladstot te kennen dat de regeering niet ongenegen in het wetsontwerp die wijzigingen te breuge welke baar raadzaam voorkwamen, vooralopi punten van paedagogischen en üuancieelen aa: waurvau hij er reeds eenige, aan adressen v bestaande lersche inlichtingen van hooger ondi wijs ontleend, terstond opnoemde. Verschillende sprekers voerdeu daarna oveid motie en Ook voor eu tegen de bill het wooi Vau de zijde der lersche leden werd de bill b streden omdat al hare bepalingen ten nutte strel ten van episcopalen en presbyterianen, maar belangen der katholieken daarentegen daarbij tt vvaarloosd werden. Andere leden keurden i opllfcifing der Queens Colleges eu het onder» schikt maken der kerkelijke inrichtingen vs hooger ouderwijs aan de universiteit Dublin i De heer Fawcett bestreed de bill in eene mi voerige rede. Hij kwam vooral op tegen dedani bij voorgestelde centralisatie van het hooger os derwijs, als strijdig met het belang van het.onder wijs zelf en van de vrije ontwikkeling der welt schap, die de wet heette te zulleu bevordert doch juist zou belemmeren; de ondervinding leeide dat de ontwikkeling van de wetensc in verhouding stond tot de veelvuldigheid inrichtingen van hooger ouderwijs in een la De eenige verontschuldiging, door de regeer voor de voorgestelde opheffing der Queens leges aangevoerd, de afnemende bloei dier ins liugen, bewees volgens hem niets, daar die geheel andere redenen dan aan versterving toe le schrijven, aan de tegenwerking name vau het gouvernement, aan de felle uitvalleD de katholieke geestelijkheid, welke hare oude hoorigeu op de zwaarste straffen verbood huoo kinderen naar de gemengde scholen te zenden en aan de ouophoudelijk dreigende inmeet) vau het parlement. Hadden deze oorzaken samengewerkt om den bloei der Queens Coll te onderdrukken, dan zouden zij volgens spreker nog evenzeer bloeien eu vruchten dra als zij gedurende vele jaren hadden gedaan. Voorts verklaarde de lieer Fawcett, (zelf hue leeruar in de staathuishoudkunde te Cambrid zieli sterk legen het wegnemen van de godsdieo wetenschap, de w ijsbegeerte eu vooral de nieuw geschiedenis uil de lijst der vakken van het ond wijs; hij voerde aan dat het onmogelijk zou met die laatste beperking zijn eigen vak bebo lijk te ouderwijzeu, en verklaarde dat, indi eene dergelijke bepaling voor Engeland wt vastgesteld, hij zich daaraan niet zou kuuneo willen onderwerpen. Ten slotte deed de sprdï een beroep op alle tegenstanders der bill outót niet te laten verleiden door het voorspiegelend voldoening aan hunne grieven bij de behandel der bill in comité, noch zich te laten verschi ken door de vrees voor eene minister-crisis; k den zij inderdaad de bill af, dan moesten zij de eerste plaats stemmen vóór de voorgeste motie van afkeuriug (betrekkelijk het nog ui noemen der commissieleden in de bill) en stemmen tegen het voorstel om tot de twee lezing over te gaan. Voor eene minister-ons vreesde hij met, daar er óf een ander mioist met een ander voorstel tot oplossing dezer ha geilde quaeslie zou optreden en er dus voor tegenstanders dezer bill eene betere kans zou staan, óf eene ontbinding van het Parlement volgen, en dit was niet van zooveel gewicht, otn er over weinige maanden toch eene algemet verkiezing zou moeten plaats hebben. Nadat de markies van Hariiiigtou de bill v dedigd had, werd de discussie tot heden vs daagd. In den aanvang der zitting gaf de heer Gis» stone een antwoord op de interpellatie vau heer Goldsmid omtrent het verschil in meer®' 6chen de door het scheidsgerecht te Genève® gekende schadevergoeding en de aan Atneriksa» sclie ingezetenen door de bekende kaperscbepe werkelijk toegebrachte schade, welk verschil nas zijne meening in de Britsche schatkist behoort terug te keeren. De minister antwoordde dat, das het scheidsgerecht te Genève bij den aaDvao van zijne werkzaamheden besloten had de do de Amerikaansche burgers ingediende vorderiuge niet le onderzoeken en te beoordeelen, docb ee voudig de schadevergoeding in éene som te bep len, de Britsche regeering niets anders te doe had dan die som aan de Vereenigde Staten ffl

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 2