dam, de luit.-ter-zee 2de kl. M. F. Tydeman, ten einde gedet. te worden bij de torpedo-dienst in de rol van 'Ar. Ms. wachtschip te Hellevoet- sluis, de luit.-ter-zee 2de kl. T. Spree, ten einde gedetacheerd te worden aan boord van Zr. Ms. flottille-vaart. Hector te Vlissingen aan boord van Zr. Ms. monitor Tijger, de luit.- ter-zee 2de kl. R. Bakker, en aan boord van Zr. Ms. monitor Krokodil, de luit.- ter-zee 2de kl, J. D. A. Nederburgh. Met gelijken datum worden de kapitein bij bet corps mariniers J. A. IJ. van Es en de 2de luit. bij dat corps H. J. Jolles, eerstgenoemde belast met het bevel over, en laatstgenoemde toegevoegd aan het detachement mariniers, aan boord van Zr. Ms. fregat Admiraal van Watsenaer, weder ter beschikkiug gesteld van den commandant van gemeld corps. Z. M. heeft aan den beer M. E. van Del len vergunning verleend tot het aannemen der be trekking van consul van Denemarken te Naga saki. B1NNENLAAD. Anuterlam, 4 Maart. De directie onzer met lof bekende ambachtsschool, wier inrichting door een aantal vreemdelingen, die haar bezochten, zeer wordt geroemd en ter navolging aanbevolen, heeft het goede denkbeeld opgevat te Weenen te exposeeren. Van wat de leerlingen op de school beoefenen, ziet men hier proeven. Vooral de af- deeling teekeoingen is rijk vertegenwoordigd en getuigt van degelijk onderricht en ambitie der leerlingen. Ook de modellen vardienen zeker de aandacht van deskundigen; 't geheel, zooals het in 't Paleis van Volksvlijt voor een paar dagen is opgesteld, maakt een gunstigen indruk. Haarlem, 4 Maart. Tot leeraar in het teekenen aan de Rijkskweekschool voor onderwijzers alhier is benoemd de heer H. A. C. Dekker van Am sterdam. Nlenwedtep, 4 Maart. Het detachement van 126 militairen, onder bevel van den van verlof terugkeerenden kapt. der art. A. C. H. Winter en het medegeleide van de 2de luits van dat wapen A. W. Segboer en M. B. Rost van Ton ningen, bestemd om met de mailboot Print van Oranje via Suez naar Batavia te vertrekken, is heden van Harderwijk alhier aangekomen. Alkmaar, 4 Maart. Door burgemeester en wet houders is heden ten raadhuize aanbesteed het leveren en stellen van twee basculeerende brug gen op de daarvoor gestelde hoofden van de Roö- torens en Accijnsbrug alhier. Minste inschrijiers waren de heeren W. eu C. K. de Wit, ijzerfabri kanten te Amsterdam, voor f 19,449, aan wie het werk is toegewezen. Delft, 4 Maart. Dr. G. J. van der Flier, pre dikant te Heemstede, heeft het beroep naar de Ned. Herv. gemeente alhier aangenomen. Een der Japansche gezanten, minister van openbare werken, vergezeld van zijn secretaris, heeft gister-voormiddag een bezoek gebracht aan de Polytechnische school en met blijkbare belangstelling deze inrichting en hare hulpmid delen bezichtigd. Hedennamiddag gleed de 72jarige bagger man G. W. in het Vrouwjuttenland van zijne schuit en viel in de gracht. Eenige personen schoten echter terstond toe en haalden den man, die zich met de handen aan zijne schuit had vastgeklemd, doch zonder hulp niet verder kon komen, weder op het droge. Gouda, 4 Maart. Gisteren had de jaarlijksche algemeene vergaderiog van de afdeeling Gouda van het Nederlandsch schoolverbond plaats. Daarin werd besloten op de aanstaande algemeene ver gadering van het verbond opnieuw aan te dringen op de invoering van leerplicht; te protesteeren tegen het voorstel om in het algemeen reglement op te nemen dat onderzoek zou gedaan worden of er hier te lande wezenlijke bezwaren tegen de invoering van leerplicht bestaan, op grond dat dit onderzoek is een onbepaald uitstel van leer plichtigheid. bloedverwanten heeft zij nu en dan een bezoek gebracht te Weenen, Triest en Venetië. Maar de weelde en het genot, welke die plaatsen bie den, lieten de dochter van den Zwarten Berg onverschillig en ongevoelig, even als al de hulde die haar als vorstin en schoonheid in het buiten land ten deel viel. Evenzeer als vorst Nicola in zijn studietijd te Parijs, verlangde zij ook, bij al den luister en de genietingen der groote Euro- peesche steden, steeds weer naar hare woeste bergstreek. De Montenegrijnen zijn zeer aan hun land gehecht en zelfs bij 't aanschouwen der schoone oevers van den Bosporus, roemen zij hun Zwarten Berg als het schoonste deel der aarde. Tot voor eenige jaren was intusschen een trek van zwaarmoedigheid op het gelaat van vorstin Milena niet te miskennen. De hemel scheen haar een zoon en het land een erfgenaam te willen ontzeggen; maar na een tienjarigen echt zou ook deze wensch vervuld woiden. De geboorte van Danilo maakte haar tot de gelukkigste moeder en zeker ook tot de gelukkigste vorstin. Tot afgevaardigden ter algemeene vergadering werden gekozen Ds. Schelti ma en de heer Mes- semaker, lid van den gemeenteraad. Woerden, 4 Maart. Heden werd alhier de eerste der zes nieuw ingestelde paardenmarkten gehou den, waarop ruim 60 paarden waren aangevoerd. Er was tamelijk levendige handel. Gorcum, 3 Maart. In de vergadering van hoofd ingelanden van het Hoogheemraadschap der Al- blasserwaard met Arkel beneden de Zouwe, zijn voor de betrekking van Hoogheemraad respec tievelijk tot eersten, tweeden en derden candidaat gekozen: J. van Haafien, te Sliedrecht, met alge meene of 25 stemmen; E. Aanen, te Hoornaar, met 16, en A. P. H. A. de Kleyn, te Ameide, met 13 stemmen. Bedoelde candidaten zijn reeds aan Z. M. den Koning tot het doen eener benoe ming voorgedragen. Utreeht, 4 Maart. Ook van uit de cellulaire gevangenis alhier, zal, vernemen wij, naar de ten toonstelling te Weenen eene inzending plaats vin den, en wel van loopers en matten van bies; welk artikel in die gevangenis op breede schaal wordt vervaardigd. Reeds vroeger zijn dergelijke en an dere voortbrengselen van den arbeid binnen die gevangenis naar tentoonstellingen gezonden en met vereerend schrift bekroond of loffelijk ver meld geworden. Op de gisteren alhier gehouden paardenmarkt zijn een SOtal paarden aangekocht voor de paar- denslachterij te Amsterdam en hier; beide inrich tingen verkeeren in een bloeienden toestand. In de afgeloopeu week zijn in deze provincie en gisteren op de paardenmarkt hier ter stede door dc Franschen 98 paarden aangekocht, waarbij er waren, die met f 900 betaald werden; het groot ste gedeelte daarvan werd gisteren langs den Staats spoorweg naar België vervoerd. Heden zijn de kooplieden naar de Woerdensche paardenmarkt vertrokken om daar weder aankoopen te doen. Het algemeen verspreide gerucht, dat de Fran schen de aankoopen doen, om hun legermacht weer van pnarden te voorzien, wordt door de minder goede hoedanigheid der aangekochte paar den reeds tegengesproken. Hedenmorgen omstreeks negen uren is door den sluisknecbt het lijk van een tot dusver onbe kend persoon, hetwelk de sluis kwam indrijven, uit het water opgehaald, eu vervolgens door tus- schenkomst der politie naar het hoofdbureau van politie overgebracht; het was reeds tot ontbinding overgegaan. Hedenmorgen heeft het prov. gerechtshof den persoon van J. B. uit Tiel, die wegens po ging tot moedwilligen doodslag terecht stond, ver oordeeld tot eene correctioneele gevangenisstraf van een jaar, in eeüzame opsluiting te ondergaan. (U. D Zutfen, 3 Maart. Te Oeding, bij Winterswijk, zullen vanwege eene Duitsche Maatschappij eerst daags boringen worden gedaan, in de verwach ting een rijke en uitgestrekte kolenmijn te zullen vinden. Reeds zijn de noodige materialen, circa 12 wagenvrachten, aan 't station Locbem aan gekomen. Zutfen, 4 Maart. Sedert Zondagavond 22 Fe bruari is alhier vermist zekere W., die waarschijn lijk door verdrinking een einde aan zijn leven heeft gemaakt. Alleen zijn pet en zijn jas heeft men tot hiertoe gevonden. Voor de derde maal in dezen winter staan de binnenwaarden van den IJsel onder water. Wa ren de bezitters er zeer op gesteld dat zulks plaats had in November II., thans beschouwen zij dit als nadeelig, omdat het zoogenaamde Maartwa ter de weilanden eer minder dan meer vruchtbaar maakt. Ook hier hebben alle hulponderwijzers een adres aan den Raad ingediend om verhooging van trac- tement. Dit adres is vergezeld van eene missive van den schoolopziener, waarin deze het verzoek sterk ondersteunt. De Raad heeft het in handen der schoolcommissie gesteld. Wanneer men weet dat meer dan één hulponderwijzer hier slechts een tractement van 325 geniet, dan kan men er niet aan twijfelen, of op dit adres zal een gunstig antwoord komen. De afdeeling Zutfen van het Nederlandsch Schoolverbond heelt zich, na zeer levendige discus- siën, in hare onlangs gehouden vergadering, voor den gedwongen leerplicht verklaard. Apeldoorn, 3 Maart. Wegens de op heffing der boerderij, zullen op 1 April e. k. de landbouw werktuigen en het vee, van Z. M. den Koning, in het park op het Loo, bij publieke veiling wor den verkocht. Groningen, 3 Maart. Hedennacht is er op verschillende plaatsen in deze stad brand uitge barsten vooreerst in de groote sociëteit de Har monie, waar het vuur echter door de spoedig toegesnelde hulp van twee brandspuiten geluk kig niet veel verwoestingen heeft aangericht minder goed liep het af met het groote meubel- magazijn van den heer Bolhuis, waar de brand zoo spoedig in hevigheid toenam, dat het geheele magazijn en de zich daarbij bevindende woning totaal zijn uitgebrand. Van de meubelen is bijna niets gered; persoonlijke onheilen zijn niet te betreuren. GEMENGD N1EU VV SS. In 't Ahrdal is men er in geslaagd een jong everzwijn zoodanig te teuimen, dat het bij de laatste telling van den veestapel als fzwijnhond" kon worden ingeschreven. In Februari van 't vo rige jaar ontdekte de heer Hallerbach, bewoner der ook hier te lande welbekende Lochmiihle, bij Altenahr, op jacht een leger, juist door de zeug verlaten, en daarin een jong van twee dagen 't welk hij meenam. Reeds in Mei konden de bezoekers van het schilderachtig gelegen hotel het dier vrij in huis en op de wijnbergen zien rondloopenhet luistert naar den naam //Lulu," volgt zijn meester als een hond in de bosschen en beeft dezen winter, mèt de honden, zelfs op jacht goede diensten bewezen. Voor eenigedagen draafde hij onder 't rijtuig mede naar Remagen; zoo men weet, drie mijlen van de Lochmiihle gelegen. In de straat Spontinie te Parijs heeft men dezer dagen een geheime paarden- slachterij ontdekt, sedert twee jaren door een geslepen dievenbende van viervoetige offers voor zien de uitgemergeldste huurguilen en de prach tigste renpaarden waren evenzeer van hare ga ding. Een der bestolenen herkende echter de huid van een paard, waarvoor hij eenigeu tijd geleden twee duizend gulden betaald haden dit leidde tot de gedwongen liquidatie der bloeiende zaak. Uit Danzig wordt gemeld, dat de luitenant v. H. van het 4de Oostpruisische regiment grenadiers, die eene menigte recruteu den top der neus met een brandende sigaar had verbrand, tot eene langdurige opsluiting in eene vesting is veroor deeld. Dezer dagen werd te Mohrungen (Oost- Pruisen) eene bende landloopers aangehouden, waartoe twee meisjes behoorden, van welke men dacht dat het eene de nog altijd vermiste Anna Bröckler was. Een nader onderzoek bracht ech ter aan 't licht, dat het kind aaneen vrouw van den troep door een vilder te Grandenz was af gestaan, die het vroeger uit barmhartigheid tot zich genomen had. CS-eld- en Effectenmarkt. Amsterdam, van 24 Februari tot 3 Maart 1873. Er valt weinig bijzonders mede te deelen van den loop der foodsenmarkt gedurende de afge- loopen week. Behalve de Spaansche en Portu- geesche effecten, waarin handel en fluctuatie zeer levendig waren, ging het vrij stilletjes toe, tot zelfs in de Noord-Amerikaansche spoorwegfond sen, waarvan slechts enkele soorten in aanmer king kwamen. Onze Nederlandsche fondsen ver loren een weinig, vooral door voortdurende ver kooporders en deels ook naar aauieiding van de berichten uit Indië wegens de moeielijkheden die met den sultan van Atchin gerezen zijn. De meeste onzer industrieele papieren hebben eenig avance gemaakt, waaronder de Hollandsche spoor weg- en Exploitatie-maatschappij en de Konink lijke Nederlandsche stoombootmaatschappij. Rus sen bleven in alle soorten eene afwachtende houding bewaren, met het oog op de aanstaande leening, die volgens sommigeu 12 millioen pd.st. zal bedrBgen en te Londen, volgens anderen tot een bedrag van 500 inillioen frs. bij de Roth schild frères te Parijs zal worden gesloten. Oosten- rijksche en Vereenigde-Staten-fondseu waren wil lig, doch de prijsverhooging was zoomin belangrijk als de daling der Turken eu Egyptenaars, die flauwer liepen. Gelijk wij reeds aanmerkten, was de handel in Spaansche en Portugeesche fondsen zeer levendig en de koersen van de eenen dag bij die van den anderen soms beduidend voor- of achterwaarts. Zoo bewoog zich de oude buitenlandsche schuld tusschen 25 en 23%, de nieuwe tusschen 24% en 23%, de binnenlandsche tusschen 21 en 20>4, terwijl de slotprijzen heden respectievelijk 2414, 245i eu 20'% pCt. beloopen. Portugal slingerde tusschen 3854 en 3614 en sluit heden op 39% pCt. Geld op prolongntie werd in den loop der week veel gevraagd, zoodat de rente, niettegenstaande den vrij ruimen aanvoer, van 4 tot 6 pCt klom, doch heden bij minder vraag op 5 pCt. terugweek. BUITENLAND. FVanUrijlr. De heer Thiers verklaarde gisteren in de Ver gadering, dat de heer Dufaure de wareenéenige denkwijze van 't Gouvernement heeft uitgedrukt. Hij wilde slechts een woord zeggen, om 't door dien heer gesprokene te completeeren. Hij erkende dan, dat er nog geen definitieve regeeringsvorm kan geproclameerd worden wil de conserva tieve Republiek haren naam waardig zijn, dan moet zij vooraf de tot haar bestaan noodige in stellingen in 'I leven roepen. De noodzakelijkheid van 't vormen eener meerderheid lag voor de hand. Hoe toch was eene regeering mogelijk zonder meerderheid? Verdeeldheid was de vloek van den tegenwoordigen toestand. En wat nu 't Ver drag van Bordeaux betrof dit was niets ge weest dan een compromis voor de toekomst. Men bad zich slechts den toenmaligen staat van zaken te herinneren. De Republiek, immers, bevond zich in handen van eene partij, die door de ram pen van den oorlog tot den uitersten graad van op. gewondenheiri gedreven was. Uit die handen moest 't bewind worden overgedragen aan meer bezadigde lieden. Doch om de Republiek zelve af te schaf, fen daaraan dacht immers niemand! Zoo haddeu dan de monarchisten 't recht, om te eischeo dat men van hen geen opofferingen zou vergen, die hun geweten hun verbiedt te brengen. Eb 't recht der Republikeinen is, te vorderen dat 't Gouvernement hen trouw en eerlijk diene. - De heer Thiers beloofde, de vrijheid van 't laai en van de Vergadering ongeschonden te zullen handhaven. Hij voor zich begunstigde geen en keleu pretendent, en zou volkomen getrouw blij ven aan i'en tegenwoordigen regeeringsvorm. In het Bien Public wordt gezegd, dat de beraad slaging over het wetsontwerp dor commissie vas dertig waarop thans niet minder dan achtentwio. tig amendementen zijn voorgesteld, waarschijnliji niet voor Donderdag zal afloopen. Het Journ. des Débats en het Bien Public druk ken hunne verwondering uit over de oppositi der uiterste linkerzijde tegen het wetsontwer der commissie van dertig, en over de bitterheii waarmede zich hare organen in de pers, vooral de Rép. Frartfaise en le Siècle, over het op Zaterdag genomen besluit uitlaten. Het eerstgenoemde blad doet uitkomen, dat men ten onrechte strijd zoek; tusschen de boodschap van den heer Thiers a het verdrag van Bordeaux, en den heer Dufaurt beschuldigt van in zijne jongste redevoering eet geheel andere taal te hebben gevoerd dan de heer Thiers in November 1872. In zijne boodschap heef de heer Thiers, over den politieken toestand de lands sprekende, niets anders gezegd dan dat dt republikeinsche regeeringsvorm, bij het verdra. van Bordeaux als de feitelijke en wettelijke re geeringsvorm erkend tot tijd en wijle de Natis nale Vergadering een definitieven zou aannemei zich bevestigd had en de definitieve regeeringi vorm scheen te zullen worden; de heer Dufaur heeft niets gezegd wat hiermede in strijd was, ma alleen lot de monarchale partijen, wier onmac de grootste kracht der republiek uitmaakt, gezegi zoo gij u vleien wilt met hoop, niets verbiedt El dit te doen; wij leven nog altoos onder het vei j drag van Bordeaux, zoo rekbaar dat het elke hal,1 toelaat. De uiterste partijen hebben zich bedroge door te verwachten dat de commissie van derf eene verandering van den politieken toestand al voorstellen. Er is dus, zoo besluit het Journ. dei Dibats zijl artikel, in de zitting van Zaterdag niets gebeur;! dat de vrees en den toorn der republikeinen well, tigt. Zij dwalen met zich ontevreden te tooaeom want zij zullen eindigen met te gelooven óiwl werkelijk reden tot ontevredenheid voor hen bel staat. Zij hebben geen reden om zich over de rel devoering van den heer Dufaure ongerust te uisl ken. Het vierde artikel van het wetsontwerp kil niemand aanstoot geven, behalve aan hen die de bijgeloovige ingenomenheid van den heer Ga® betta tegen eene splitsing der Vertegenwoordig™ in twee Kamers deelen. Ook het Bien Public laat zich in denzelfden ge-I uit en schrijft ter geruststelling der republikef sche partij: Van welk standpunt men de laalij zittingen der Nationale Vergadering ook beoll deele, men zal moeten toegeven dat de repute® keinsche beginselen in die vergadering, evetilH in het geheele land, veld gewonnen hebbenJ» wetsontwerp zelf, waartegen zooveel oppsa™ wordt gevoerd, is een bewijs dat men niemas® om den tuin leidt, en iedereen zal daar coas® siën in aantreffen, aan wier mogelijkheid vóel boodschap van den President niemand kon lm ken. Wie zou vóór dien tijd geloofd hebben eene commissie, waarin de voornaamste leid! der monarchale partij zitting hadden, eenml aan het uitvoerend gezag het recht van vetol toekennen, bij het wetsontwerp verleend Wiel hebben verwacht dat een hortog de Broglie :l der ontsteltenis de noodzakelijkheid zou heb® erkend dat de Nationale Vergadering de van het uitvoerend gezag zou bevestigen e® zelfs een langer leven aan zou toekennen datH zelve bezit? Deze twee feiten geveu op zicb^J eene stilzwijgende bevestiging van het repiH keinsche beginsel, en zij zullen op de binnen'M sche politiek van veel meer blijvenden iwl zijn dan de meest plechtige verklaringen tni® te dikwijls, even als de afgevallen bladeren!" najaar, door den wind verstrooid. GJ-root-Britarmië. De Times zegt het volgende, naar aan kil' van het bericht der Army and Navy Gazelle, W feude ernstige onlusten aan de Kust van Gu® Op 31 Januari vaardigde de administrateur H ley te Cape Coast eene proclamatie uit, »a' hij, naar aanleiding van een gerucht, dat Ashantijnen zich ten oorlog gereed maakten, bevriende koningen en hoofden vermaande noodige maatregelen te nemen. Daarop kvvau tijding, .dat de Ashantijnen in drie afdeeliu! ter sterkte van 12,0U0 man, over de Prah gef waren. In den kolonialen raad beweerde Ha' dat de Elmineezen de Ashantijnen tot den oc egen de Eugelschen hadden aangespoord. D' dreiging van den administrateur, om de natie

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 2