Benoemd: Tol raadsheer in het h.-gerechtsh. van Ned.-Indië, Mr. C. W. H. van Schelle; tot voorzitter van den landraad te Modjokerto, Mr. J, F. Kramer; tot tijdelijken verv. van den no taris H. W. F. Ligtenberg te Soerabaya, J. C. van der Mandele. Machtiging verleen t: tot uitreiking aan den gepens. offic. v. gez. der 2de kl. bij het 0.- Ind. leger G. J. Filet, van eene acte van toela ting tot uitoelening van de genees-en heelkundige practijk in de Minahassa. Ontslagen: op verz., eerv wegens ziekte, uit zijne betrekking, de pOsK.JUiimes, chef van het postkant, te Kediri J. F. M. Schneider. Department van Oorlog. Verleend: Een tweej. verlof naar Nederland aan den laten luit. der int', p, J. Gaberel. Bevorderd: Bij den mil. geneesk. dienst tot dir. oüic. van gezondh. der 2de kl. J. R. Hessig. Departement der Marine. Ontslagen: eervol, wegens ziekte, uit zijne betrekking, de lste stuur man bij de gouvernements-marine B. Krol. BUITENLAND. Frankrij k. Gisteren heeft in de Nationale Vergadering de heer Leroyer verklaard, dat de Vergadering geen coDstitoeerend karakter heeft en zich niet kan coDStitueeren, zoodat het onnoodig is, haar als couslitueerende macht te proclameeren. In den verderen loop zijner rede verklaarde hij, dat de legitimisten in Frankrijk geen steun vinden. Het Journal de Bel/ort deelt mede dat de maire van Belfort op een openbare vergadering de geruchten eener spoedige ontruiming van die stad (volgens het tractaat van Versailles het laatste door de Duitsche troepen te verlaten gedeelte van Frankrijk) bevestigd heeft. Die ontruiming, had de maire gezegd, zou reeds binnen drie maan den plaats hebben, daar de Duitsche regeering de door Frankrijk aangeboden geldelijke waar borgen voor de geheele afbetaling der oorlogs schatting had aaugeuomeu. Het olücieuse Bien Public neemt dit bericht zonder tegenspraak over. De regeering heeft de Spaausche republiek nog niet olficieel erkend, maar wat bijna op hetzelfde neerkomt den gezant te Madrid ge machtigd, betrekkingen met het gouvernement van Spanje aan te knoopen. Ook het feit dat de heer Thiers de inschrijvingen voor Don Carlos, die in Engeland toegelaten worden, op Fransch grondgebied heeft verboden, bewijzen genoegzaam welke gezindheid hij de nieuwe republiek toe draagt. Men meldt dat de nieuwe kieswet het vol gende zal bevatten: de verkiezing volgens kie zerslijsten wordt afgeschaft; 75.000 kiezers vaar digen een lid af; de gemeenteraden zullen de kiesdistricten in ieder departement omschrijven bel mandaat van afgevaardigde duurt zes jaren; de Kamer wordt iedere drie jaren voor de helft vernieuwd; oui afgevaardigd te worden, moet men twee jaren inwoner 2ijn van een district. liet bericht iu een der Parijsche bladen,, over eene veraudering in de vertegenwoordiging van Oostenrijk te Parijs en Londen, wordt van goed onderrichte zijde uit Weenen ten eenenmale ongegrond verklaard. In de vorige week was de sterfte te Parijs zeer groot. Er zijn 964 personen, 95 meer dan in de voorgaande week, overleden. De prefect te St.-Etienue, de heer Ducrot, heeft sedert anderhalve maand aan iedereen, zelfs aan de verdedigers van preventieve gevangenen, verboden dezen te bezoeken zonder goedkeuring van de prefectuur. Den lsten dezer hebben drie advocaten voor de coriectioneele rechtbank ge weigerd te pleiten, uithoofde van dit verbod. De zaak is aan den procureur-generaal bekend ge maakt en zal waarschijnlijk ter kennis van den grootzegelbewaarder worden gebracht. Luxemburg-. De Luxtmb. Zcilung bericht, dat geen enkel ont werp, ingezonden ler mededinging voor het op te richten monument ter nagedachtenis van prin ses Hendrik, aan de gestelde eischen voldoet. De jury van beoordeeling heeft, blijkens haar ver slag, er niet éen onder gevonden, waaraan esn der uitgeloofde prijzen kan worden toege wezen. Zij zullen eerstdaags voor het publiek ter bezichtiging worden gesteld. België. Er wordt vaag gesproken over het te verwach ten aftreden van den minister van openbare wer ken, de Moncheur, die tegen de moeielijkheden zon opzien, welke bij de behandeling der wet nopens den aankoop der Luxeinburgsche spoor wegen te voorzien zijn. Ook zegt inen dat de heer Wasseige geneigd zou zijn hem op te volgen. Volgens het Journal de Bruxelles beeft de Belgische regeering van het verblijf der Japan- sche gezanten gebruik gemaakt, om hun de vrg- heid van godsdienst voor de Japansche Christenen san te bevelen. Groot-Britanuië. Het Britsche Lagerhuis heeft jl. Vrijdag, na eene langdurige beraadslaging over de begrootihg van oorlog, met 158 tegen 43 stemmen 'é^n voor stel tot vermindering van het effectief des legers met 10,000 man verworpen. Donderdag aanstaande zal de heer Goldsmid, aan de regeering de vraag richten of zij van de Amerikaansche regeering de teruggave denkt te vragen van het millioen ponden sterling, dat de door het scheidsgerecht te Genève als schade vergoeding aan de Vereenigde Staten toegekende som (3,500,000 pd. st.) meer bedraagt dan het wer kelijk beloop der door de Amerikaansche burgers ten gevolge van de ontsnapping der bekende drie kaperschepen geleden sehade (2,500,000 pd. st.) Op een vergadering van de commissie tot hulpbetoon aan de geredde schipbreukelingen van de Northfleet, verleden Vrijdag gehouden, werd een schrijven van Lord Enfield voorgelezen, waarin deze constateert dat de Britsche RegeeriDg niet bevoegd is om den kapitein en de bemanning van de Murillo te vervolgen. De Britsche gezant te Madrid had evenwel van de Spaansche Re geering de verzekering ontvangen, dat zij geen moeite zal sparen om de zaak verder te onder zoeken, en eventueel de schuldigen te straffen. Uit Cadix wordt gemeld dat zeven matro zen van de Murillo in vrijheid zijn gesteld de kapi tein en de overige manschappen blijven in hech tenis. Er zijn door Amerikanen bedriegerijen ge pleegd op groote schaal. Door middel van valsche wissels, die bij de Engelsche Bank gedisconteerd werden, is deze bank voor eene som van 200,000 pd. st. bedrogen. De politie doet al wat mogelijk is om de schuldigen te arresteeren. Een der me deplichtigen is reeds gevat. Bui.tschla.iicl. Aan den Bondsraad zijn mededeelingen gedaan aangaande de uitvoering der wet tegen de Jezuïe ten waaruit o. a. het volgende blijkt: Uit het ingestelde onderzoek is gebleken dat in Lauenberg, het koninkrijk Saksen, Wurteuiberg, Baden, Mecklenburg, bet groothertogdom Saksen, Olden burg, Brunswijk, de Saksische hertogdommen, Anhalt, Schwarzburg, Waldeck, Reuss, Schaum- burg-Lippe, Lippe en de Hanse-steden geene ves tingen der Jezuïeten of met hen verwante orden of congregatiën bestaan hebben. In de overige bondstaten zijn tot uitvoering der rijkswet van 4 Juli 1872 maatregelen ten aanzien van de orde der Jezuïeten genomen. In Pruisen is de opheffing der gestichten vau die orde overal voltrokken. In Beiereu hebben geene met machtiging van den Staat gevestigde gestichten der orde bestaau maar feitelijk bad zich in de laatste jaren te Regensburg eene vereeniging van leden der orde gevormd. Zij is op last der Beiersche regeeriug ontbonden. In het groothertogdom Hessen bestond eene nederzetting van Jezuïeten te Maiuz. Aan de vijf ledeo, waaruit zij bestond, is in Augustus 11. op last van het Hessische ministerie van binnenland- sche zaken alle verdere werkzaamheid verboden, Drie hunner hadden in October vrijwillig de stad verlaten. De superior, uit Beieren geboortig, is in December uit het groothertogdom gezetde vijfde is verdwenen, zonder dat men weet waar heen hij zich begeven heeft. In Elzas-Lotharingen zijn de gestichten der órde van Jezus te Straatsburg, Issenheim en Metz op geheven; echter heeft er geene aanleiding bestaan om buitenlandsche leden der orde uit het land te zetten noch om aan Duitsche leden het verblijf in bepaalde districten of plaatsen te verbieden of voor te schrijven. Uit Wiesbaden meldt men dat de keizer van Rusland te Ems den lsten Juni wordt ver wacht om een badkuur te ondergaan. Hij zal er tot 15 Juli vertoeven. België heeft tot nu toe een vijftal uitleve- ringstractaten met Duitsche Staten gesloten. De heer von Bismarck wenschte deze thans door één tractaat te vervangen en heeft daartoe aan den bondsraad het voorstel gedaan. Ten gevolge der beweging onder de kabinet- werkersgezellen te Berlijn hebben de handelaars in meubelen eene vergadering gehouden. Allen stemden daarin overeen, dat een kabinetwerkers- knecht 9 thaler per week behoort te kunnen ver dienen, maar dat het onmogelijk is het loon voor allen met een derde te verhoogen en bet aantal werkuren op 8 per dag vast te stellen. Wegens de reeds toegestane verhooging van loon kunnen de kabinetwerkers de meubelen niet meer voor de gewone prijzen leveren en dus ook meer te gen het buitenland concurieeren. Het verschil in prijs is reeds zoo groot, dat velen hunne meube len uit het buitenland doen komen, omdat ze daar goedkooper te verkrijgen zijn. Wanneer nu boven dien het loon nog 33% pCt. wordt verhoogd, moet het vak geheel te gronde gaan en dit zou niet alleen op de patroons, maar ook op de werklie den drukken. Om die reden werd besloten, de kabinetwerkers tegenover de te hoogen eischen hunner werklieden op alle mogelijke wijze te ondersteunen. De werkstaking der vigelantekoetsiers duurt voort Zondag zag men vele vigelantes door de stad rijden met nommers, die de koetsiers zeiven er aan gegeven hadden. Blgkens officieel rapport was er dien dag geen enkele vigelante in publie- ken dienst. Italië. De Koning heeft zich Donderdag naar Napels begeven. De prinses Dora d'Istria is met eenparige stemmen tot lid der romeinsche academie der Quiriten benoemd. Aan de Perieveranut van Milaan wordt uit Rome het volgende geschreven: Eenige bladen spreken van een samenzwering tegen het leven van koning Victor Emanuel, die te Londen ge smeed wordt en de clericale bladen trachten, zooals dan ook wel te verwachten is, daarvan partij te trekken. Volgens zekere inlichtingen zijn de mededeelingen der Engelsche aan onze regeering slechts antwoorden op vragen van wege bet Italiaansche gezantschap te Londen en volgt uit die antwoorden dat de geheele samenzwering een hersenschim is. De graaf van Vlaanderen is in 't strengste incognito te Rome aangekomen. Spanje. Het officieele dagblad deelt mede dat de Carlistische benden bij Vera verslagen zijn. De bende van Ferrea in Maestrazzo werd mede ge slagen en verloor 30 man aau dooden, waaron der Ferrea zelf en zijn adjudant. In tijdingen uit het Noorden van Spanje wordt niet bevestigd, dat de Carlistische benden aanzienlijk versterkt zijn. Naar men verzekert, is noch don Carlos, noch don Alfonsus op Spaansch grondgebied gekomen. Pater Santacruz, die eene vrouw heeft laten doodschieten, wordt ijverig vervolgd. TEXiEGRAMMElV. Konstantinopel, 3 Maart. Gisteren is tusschen den Minister van Buitenlandsche Zaken en de vertegenwoordigers van Frankrijk, Engeland en Italië eene overeenkomst gesloten, om aan de mis bruiken der consulaire rechtsmacht in Tripoli een einde te maken, door voortaan de rechtszaken tusschen inlanders en onderdanen der genoemde vreemde mogendheden te doen behandelen volgens de capitulatiën. Saratov, 3 Maart. De Grootvorst Nicolaas is heden met zijn gevolg naar Turkestan vertrokken. Lissabon, 3 Maart. Nadat de koninklijke fa milie vau Portugal, de ministers en andere hoog geplaatste personen van den ex-koning Amadeus en diens gezin afscheid hadden genomen, zijn laatstgenoemden gisteren aan boord gegaan van het fregat Roka, dat vermoedelijk naar Genua be stemd is. De Portugeesche en vreemde oorlogsbo dems deden de gewone saluutschoten. De dagbladen melden, dat de politie bij voortduring ijverige pogingen doet om Cluseret op het spoor te komen. De parlementaire oppositie blijft in de Kamer voortduren. De rust is niet gestoord. Par(js, 3 Maart. Heden heeft eene bijeenkomst plaats gehad tusschen Thiers en von Arnim. De onderhandelingen met Duitschland zijn in goeden gang. Londen, S Maart. In de heden door het La gerhuis gehouden zitting is de petitie der Katho lieke bisschoppen tegen het wetsontwerp op de hoog chool van Dublin ingediend en voorgelezen. Op eene vraag van den heer Whitwell heeft lord Enfield geantwoord, dat de regeering offici eele betrekkingen blijft onderhouden met het be wind, dat tegenwoordig in Spanje de zaken be heert. In deze zitting heeft de beraadslaging over de tweede lezing van het wetsontwerp op de hoo- geschool van Dublin een aanvang genomen. De heer Gladstone heeft beloofd, om in comité wij zigingen voor te stellen. De heer Fawcett heeft het ontwerp krachtig bestreden. De verdere be raadslaging is tot Donderdag verdaagd. Washington, 3 Maart. Er zullen worden afge lost de 5/20rs, obligatiën van 1862, eerste en tweede serie, tot N*. 1200 voor die van 50 doll., tot N". 4752 voor die van 100 doll., tot N°. 3000 voor die van 500 doll, en tot No. 5733 voor die van 1000 doll. Het totale bedrag der af te lossen obligatiën aan toonder is 45 millioen, dat der obligatiën op naam 5 millioen. De interest zal ophouden te loopen tot 1 Juni. In het rapport van de commissie der beide Kamers wordt aanbevolen, om de bezoldiging van den president der Unie te bepalen op 50,000 doll.; die van den vice-president, de rechters, den pre sident van het Huis der Vertegenwoordigers en der leden van het kabinet op 10,000 doll.die der leden van het congres op 7500 dollars. De Indianen van Modoc hebben de voorwaarden hun door de militaire overheid gesteld, aange nomen. Zij zullen naar Arrizona, in Zuid-Carolina, gezonden worden. De spoorweg van Port Royal, waardoor de At lantische Oceaan met de Mississippi in verbinding wordt gebracht, is voltooid. Versatile, 3 Maart. Na afloop der zitting van de Nationale Vergadering van heden, heeft eene gedacbtenwisseling plaats gehad tusschen den beer Thiers en verscheidene afgevaardigden der rech terzijde. Men gelooft, dat Thiers morgen den waren zin zijner boodschap zal aanduiden; dat daarbij de wettigheid van den tegenwoordigen regeeringsvorm wordt erkend, maar tevens het recht der Nationale Vergadering om over een definitieven regeeringsvorm te beslissen. Naar men verder meldt, zal Thiers voor het tegenwoordige gouvernement, zoolang het bestaat, de middelen vragen m zich te organiseeren en zijne waar digheid op te houden. In de heden door de Cortes gehouden zit ting heeft de heer Castelar een wetsontwerp aangeboden tot herstel van bet gezantschap in Zwitserland. De Imparcial meldt, dat de colonne, afgezonden tot vervolging van de Carlisten in de provincie Lerida, gehoorzaamheid aan haren bevelhebber heeft geweigerd. Eene commissie van afgevaar digden uit de provincie is onmiddellijk vertrokken, om te trachten orde en rust te herstellen. Londen, 4 Maart. De werklieden der metaal- fabrieken te Merthyr hebben eene meeting ge houden, waarin besloten is om den arbeid alleen dan te hervatten, waarin het vorige loon wordt gehandhaafd. De Standard bevat een telegram, houdende dat Pampeluna ernstig door de Carlisten wordt be dreigd. Berlijn, 4 Maart. Vanwege de politie is be kend gemaakt dat, bij voortgezette weigering der huurkoetsiers, de hun verleende concessiën zul len worden ingetrokken. Parjja, 4 Maart. In eene gisteren door het linkercentrum gehouden vergadering is het be sluit genomen, om de overwegingen tot het ont werp van de commissie van dertig te verwerpen, tenzij de president der Republiek van de tribune verklare, dat zijne politiek steeds die is, in de boodschap verkondigd. LAATSTE BEttlCHTE i. Den Haag, 4 Maart Hedenmiddag te halfdrie is bet Japansch gezantschap door Z. K. H. Prins Frederik wederom ten gehoore ontvangen. Door den heer de Graeff van Polsbroek, oud gezant van Nederland in Japan, wordt heden aan bet gezantschap ten zijnen huize een diner aangeboden, terwijl dour Z. K. H. Prins Hendrik aanstaanden Donderdag een diner ter eere van de huoge vreemdelingen zal wordeu gegeven. Werd de familie van Brienen voor eenige dagen zwaar getroffen door het plotseling afster ven van den jongsten broeder baron Frederik, de slag, die toen reeds, voorzien werd, is thans gevallen. Üok de oudere broeder baron W. van Brienen overleed heden alhier aan de gevolgen van eene slepende ziekte. De overledene was vroeger attaché bij de Nederlaudsche legatie te Parijs en was ridder van de orde der Eikenkroon. In de afdeeling van de Tweede Kamer der Stateu-Generaal is heden onderzocht het ontwerp van wet tot bekrachtiging van bet met België gesloten tractaat. De Commissie uit de Tweede Kamer in wier handen gesteld werden de stukken betreffende de nieuwe regeling der op hoog gezag ingevoerde suikercultuur in Nederlanosch-iodië, door den Minister van Koloniën bij missive van 20 Augus tus 1872 aau de Kamer overgelegd, heeft bij haar onderzoek de drie volgende vragen ter beant woording gesteld 1°. Zijn Dij de uitvoering, in Indië aan de wet van 21 Juli 1870 gegeven naar aanleiding der aanschrijving van den Minister vau Koloniën dd. 23 October 1870, de belangen der schatkist be hoorlijk behartigd? 2°. zijn daarbij de belangen der ïnfiustrie niet uit het oog verloren? 3°. zijn daarbij de rechten en de belaugeii der inlandsche bevolking behoorlijk geëerbiedigd? Tot haar leedwezen heeft de commissie op geen dier vragen een alleszins bevredigend antwoord kunnen geven en heelt op grond van een en ander aan de Kamer voorgesteld, den Minister van Koloniën dank te zeggen voor de gegeven inlichtingen, en te verklaren dat bij de uitvoe ring aan de wet van 21 Juli 1870 gegeven, de be langen van de schatkist en die der iudustrie niet genoeg zijn in het oog gehouden en de rechten en belangen der bevolking niet voldoende zijn behartigd. Bij het tegenwoordig vaak ruw en ongezond weder, waar verkoudheden aan de orde van den dag zijn, maken wij voornamelijk bezorgde moe ders attent hoe licht bij kinderen uit een iu den beginne onbeduidend hoesten de al mattende Kink hoest of de gevaarlijke Keelontsteking kan ontstaan, en van hoeveel belang het is tegen deze en dergelijke ziekteverschijnselen steeds een goed middel bij de hand te hebben. Wij vermeeuon daaroui op een praeparaat te moeten wijzen, welks geneeskracht bij alle verkoudheden zich op de schitterendste wijze geopenbaard heelt. Het is de Bijnlandsche Druiven-Borst honing uit de labnea van W. H. Z1CKENHE1MER te Mainz, bereid uit een extract vau wijndruiven en het aftreksel van balsemachtige borsikruiden, hoogst aangenaam van smaak. Ook door geueeskundigen wordt genoemde Druiven-Borsthoniug steeds meer erkend en door autoriteiten vaD naaui in de we tenschap voorgeschreven en elk huisgezin aanbe volen als een voortreffelijk, onontDeerlijk huls middel. Daar men dit inderdaad uitstekend fa brikaat door namaking zoekt te benadeelen, waar schuwen wij het publiek bij het koopen voor elk namaaksel door op het merk van den fabrikant te wijzen, dat bij de wet gedeponeerd is. Dit uitstekend geneesmiddel is alhier te beko men bij den Heer E, NOORDIJK, Breestraat,

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 3