binnenlaivd. gemengd nieuws. koloniën. 3 brigades, benevens 2 reserve-brigades; iedere brigade zou 4 bataljons infanterie met de noodige artillerie en cavalerie bevatten; de reserve-bri gades ieder 5 bataljons, zoodat het gezamenlijk aantal bataljons 46 zou bedragen. De Minister van Oorlog heeft goedgevonden de kapiteins F. C. P. Donnadieu en N. H. A. Camp. beiden van het 6de regiment infanterie, in rang en anciëuniteit over te plaatsen bij het 4de reg. inf. en hun het bevel opgedragen, respec tievelijk over de 3de compagnie 1ste bataljon te Delft, en 5de cornp. depot te Gouda in garnizoen. De 28ste algemeene vergadering van het Ne- derlandsch Onderwijzersgenootschap zal gehouden worden op 30, 31 Juli en 1 Augustus 1873 en ge leid worden door den voorzitter van het hoofd bestuur, den heer Otterloo. Aan de orde zullen gesteld worden o. a. de volgende vraagpuntenAcht men het oogenblik al of niet gekomen, om op een herziening der wet van 1857 aan te dringenwat moet in het oen of ander geval door het Genootschap worden gedaan acht men de afschaffing der vergelijkende examens wenschelijk, en zoo ja, wat zal men er voor in de plaats stellengaat in de Nederland- sche school de opvoeding op in de tucht? in hoever wordt het handhaven eener opvoedende tucht door de beerschende begrippen bevorderd of be lemmerd wat behoort er bij de opleiding van onderwijzers te worden gedaan en nagelaten, en welke studievakken behoeven bijzondere aanwen ding, opdat bij hen, en door hen bij ons volk, het schoonheidsgevoel beter dan thans worde ge wekt en ontwikkeldwaardoor kan de onder wijzer medewerken aan de verbetering van ons volksvermaak leest ons volkkan het lezen wat leest het; in hoever heeft de onderwijzer zich deze vragen te doenwat kan hij verrich ten om te maken, dat dit middel van volksbe schaving meer en beter werke dau thans; hoe kan op de lagere school het teekenonder wijs dienst baar gemaakt worden aan opwekking en ont wikkeling van den aestbetischen zinis het stre ven van vele gemeentebesturen om het manne lijk hulppersoneel door vrouwelijk te vervangen, in het belang van het onderwijs te achtenis het wenschelijk, dat bij het gymnastiekonderwijs aan de jongens der lagere school gevoegd worde het onderwijs in de behandeling der wapenen Bij Kon. besluit van 21 Februari jl. is bepaald dat door elke provincie en door het hertogdom Limburg het hierna te noemen aandeel in de lich ting der nationale militie van 1873, ten bedrage van 11,000 uian, zal worden geleverd: Noord-Brabant 1240, Gelderland 1342, Zuid- Holland 2049, Noord-Holland 1842, Zeeland 522, Utrecht 505, Friesland 991, Overijsel 787, Gro ningen 697, Drenthe 342, Limburg 683, te zameo 11,000 mau van de 31,190 ingeschrevenen. Z. M. heeft herbenoemd: tot burgemeester van H oensbroek, E. Slaughen; van de Bildt, Mr. C. Th. baron van den Boetzelaervan Loosdrecht J. F. de Wit; van Kamperveen eu Zalk, Jhr. P. Z. Junius van Heuiert, secretaris dier gemeenten, en van Aarden burg, P. L. Reepmaker. Z. M. heeft den heer Dr. J. L. Schlimmer be noemd tot commercieel agent der Nederlanden in Perzië, te Teheran. Amsterdam, 2 Maart. De heer Conrad beeft voor de benoeming tot directeur-generaal van de publieke werken alhier bedankt. Gisteren is in eene alhier gehouden verga dering door de heeren Kan, Hubrecht, Posthu mus, A. van Otterloo, Veth, Sleyn-Parvé, Blom- mendal, Jansse, Dornseiffen, P. H. Witkamp, Ro- bidé van der Aa, Masthoff en Pekelharing het besluit genomen om in Nederland een Geogra- phisch Genootschap op te richten. Voor het pachten van den Stadsschouwburg zijn zes iuschrijvingsbiljetten ingekomen, name lijk van de heeren Trinquier, fort tenor aan de Haagsche opera, voor de som van ƒ15,000; Vic tor Driessens, directeur van het Theatre des Va riétés, ƒ10,000; A. van Lier, dir. van het Grand Théatre, ƒ7500 Veltman, mede-directeur der Ver- eenigde tooneelisten, ƒ3000 W. Stumpff, directeur van het Park, ƒ1, de laatste op voorwaarde dat hij, na afloop van de pacht, de door hem ver zamelde coulissen, ameublement en muziekbiblio theek aan den schouwburg zal afstaan. De heer Driessens heeft zich bereid verklaard eenmaal per jaar eene voorstelling te doen geven, waar van de bruto-opbrengst zal strekken ten voordeele van do algemeene armen. Den Haag, 3 Maart. Het vonnis van de arrond.- rechtbank alhier, waarbij de noodhulp-bediende van den Zweedschen minister v. E., wegens den hem ten laste gelegden diefstal van kledingstuk ken enz., is vrijgesproken, is bij arrest van het Provinciaal Gerechtshof in Zuid-Holland van heden vernietigd. Het Hof heeft den bekl. schul dig verklaard aan eenvoudigen diefstal en hem, met aanneming vau verzachtende omstandighe den, veroordeeld tot gevangenisstraf voor den tijd vau vijf maanden, te ondergaan in eenzame op sluiting. Heden heeft aan het lokaal van het Provin ciaal Bestuur in Zuid-Holland de aanbesteding plaats gehad van: 1°. Het leveren eu stellen van den bovenbouw eener ijzeren draaibrug met vast gedeelte over bet kanaal door Voorne in den Ravenschen weg. 2#. Het verrichten van baggerwerk in het bed der Nieuwe Merivede in de gemeenten Werken dam, Sliedrecht en Dubbeldam, in de provinciën Noord-Brabant en Zuid-Holland, door middel der Rijk8-stoombaggervaartuigen, met de bediening en het onderhoud dier vaartuigen tot 31 Maart 1874; en 3°. Het leveren van voorwerpen van gegoten en gesmeed ijzer, staal, koper en metaal, bene vens het bezorgen van smeden en werklieden tot het doen van herstellingen aan de Rijksstoom- en andere vaartuigen, in gebruik bij het bagger werk ten behoeve van de werken van de Mer- wede en killen in de provinciën Zuid-Holland en Noord-Brabant. Voor de beide eerste bestedingen waren zes, voor de derde besteding vier biljetten van in schrijving ingekomen. Het minst hadden inge schreven, voor: n'. 1, de heeren F. Kloos en zonen te Alblasserdaui voor 37590; n". 2, de heer A. van Rees te Sliedrecht voor ƒ0.21 de Q meter met vervoer; en voor n°. 3, de heer H Figee te Haarlem voor 5 pCt. boven den tariel's- prgs. In een in aanbouw zijnd perceel nabij het Willemspark werd Zaterdag-avond eene brand lucht waargenomen. Bij onderzoek vond men eene hoeveelheid brandende krullen, waartusscheu lucifers brandden. Er valt niet aan te twijfelen dat bier kwaadwilligheid in 't spel is geweest. De politie doet dan ook streng onderzoek. Gisteravond is aan de Uilenboomen eene vrouw door een zenuwtoeval getroffen, en ge durende de overbrenging naar hare woning overledeu. Een werkman, Zaterdag-avond op weg naar huis zijnde, is, voor zijne woning gekomen, door een beroerte getroffen en was onmiddellijk een lijk- In Mei a. s. zal hier ter stede op het ter rein van het Koninklijk Zoölogisch Botanisch Genootschap eene tentoonstelling van honden plaats hebben. Puttershoek, 3 Maart. Eenige jongelingen hadden gisteravond een herberg bezocht, en toen deze op den behoorlijken tijd volgens de gemeente verordening gesloten werd, begaven zij zich naar het naburig Maasdam, waar zij bij een tapper nog een tlesch jenever wisten machtig te worden. On der bet huiswaarts keeren kregen zij twist, waar van het gevolg was, dat een hunner een zijner makkers uiet een mes een steek in den onderbuik toebracht, ten gevolge waarvan deze binnen een kwartier een lijk was. De nachtwacht was spoe dig op de plaats tegenwoordig, doch uiet tydig genoeg om den treurigen dood te verhinderen. De Burgemeester, van het gebeurde onderricht, stelde dadelijk alles in het werk, om een gerech telijk onderzoek te doen plaats hebben. Een uur later was de Kantonrechter van 's Gravendeel hier, oui onderzoek te doen. De vermoedelijke dader is hedenochtend te 9 uren gevankelijk naar Dordrecht gebracht. Utrecht, 3 Maart. Aan de boogeschool is heden bevorderd tot doctor in de rechten de heer A. Kerdijk, geboren te Rotterdam, na verdediging van stellingen. Naar men verneemt, worden er bij het wapen der urtillerie belangrijke rangverwisselingen ver wacht. Op den lsteu dezer overleed alhier, in deu ouderdom van 71 jaren, de generaal-majoor J. H. Lexau Rijsterborgh. De overledene was een alge meen geacht en bekwaam officier bij het wapen der genie en vervulde laatstelijk in actieven dienst de betrekking van kolonel commandant van het bataljon mineurs en sappeurs. In 1864 werd hij benoemd tot generaal-majoor en tot lid van het hoog militair gerechtshof, welk ambt hij tot zijn dood met eere waarnam. (U. D Amersfoort, 2 Maart. Gisteren vierde de heer G. Mühring het feest zijner 4Üjarige ambtsver vulling als hoofdonderwijzer der openbare armen school. Door het gemeentebestuur, commissiën en anderen werden hem tal vau gelukwenschen en geschenken aangeboden. De hoogleeraar Dr. M. Salverda, laatstelijk inspecteur van het lager on derwijs in de provincie Utrecht, bood hem bij felicitatie, namens den Minister van Binnenland- sche Zaken, eene prachtuitgave van Da Costa's werken aan en nog in den avond kwam de heer A. Moens, lid der Tweede Kamer, inspecteur van 't lager onderwijs in de provincie Utrecht, hem een bezoek brengen om hem met de viering van den merkwaardigen dag geluk te wenschen. Katerveer, 2 Maart. Nadat den 19den Novem ber jl. voor den Zuiderhavendam der kolossale schutsluis alhier een zinkstuk van 700 vierk. me- ter met goed gevolg was neergelaten, en evenzoo den 22sten Februari jl. voor deu Noorderhaven- dam een dito van 520 vierk. meter, heeft men he denmorgen het laatste zinkstuk voor laatstgenoem den dam, groot 600 vierk. meter, onder begunsti ging van geschikt weder, ter bestemder plaatse gebracht, zoodat men nu geregeld met de verdere afwerking dier dammen kan voortgaan. De noo dige voorbereidsels zijn gemaakt, om nog deze week het metselwerk voort te zetten, waartoe het materieel is aangevoerd. De nieuwe ijzeren dub bele ophaalbrug, die 13 meter ruimte bevat, wordt binnen kort uit Leiden verwacht, om onmiddellijk gesteld te worden, dewijl de hardsteenen fundee ringen daarvoor gereed zijn. Het geheel van dit grootsche werk begint een trotsch aanzien te verkrijgen. De lengte van de voorhaven is 116 meter, de schutlengte 100 meter en de verbinding met de Willemsvaart 300 me ter. Tegen Augustus a. s. denkt men met dit werk gereed te zijn. Groningen, 2 Maart. Naar men verneemt, heefi Z. M. de Koning het voornemen te kennen gege ven om deze provincie in de laatste week der maand Mei te bezoeken en gedurende eenige dagen alhier te verblijven. Door de daartoe benoemde commissie is aan den Raad voorgesteld om het tractement van den Burgemeester van ƒ2400 te brengen op 3500, dat van de Wethouders van 900 op 1000 en dat van den Secretaris van 2400 op 3000. Echt, 1 Maart. Het besluit der vasteuavonds dagen heeft zich alhier door een hoogst treurig feit gekenmerkt; immers nadat verscheidene groo- ter en kleiner gezelschappen, te zamen bijna veertig personen tellende, zich in den nacht van Dinsdag op Woensdag tot ruim halftwee hadden vergast met het drinken van bier en nog meer van jenever, sloeg tocli eindelijk het uur van vertrek. Het schijnt dat de sterke drank zijne werking eerst buiten uitoefende, want, nadat het binnen nog al vrij rustig was toegegaaü, ont stonden buiten weldra hier en daar twisten, die evenwel geene ernstige gevolgen hadden, daar het meestal bij woorden bleef, Zekere N. Kebeek echter, gekomen aan den hoek eener straat, ontving eensklaps met een zwaar stuk hout een zoo geduchten slag tegen het voorhoofd, dat hij bedwelmd achterover stortte en blerf liggen. Door zijn hem volgenden broeder naar huis eu te bed gebracht, meenden de huis- genooten eerst, daar geen bloed vloeide of geen wonde zichtbaar was, dat hij, slechts door den drank beneveld, gerust sliep, doch toen bij bleef slapen, ontdekte men eerst in den voormiddag dat hij buiten kennis lag, en hoewel zoo spoedig mogelijk heelkundige hulp werd ingeroepen, bleek het al ras dat deze vruchteloos was, daar de lij der tegeu het vallen van den avond overleed, nadat bereids de justitie in den namiddag ter plaatse was gekomen, die, na een summier on derzoek, gelastte dat drie personen in verzekerde bewaring zouden gesteld worden. Na het gerechtelijk onderzoek, dat tot in den nacht voortgezet eu den volgenden dag vervolgd werd, is een der aangehoudenen weder ontslagen terwijl van de twee anderen, die bereids naar het huis vau arrest te Roermond waren overge bracht, gisteravond nog een op vrije voeten is gesteld, die bij zijne terugkomst in het dorp ver haalde dat de derde gearresteerde, zijnde W. S., te Roermond, de bekentenis heeft afgelegd degene te zijn geweest, die zonder voorafgaanden twist den doodelijken slag heeft toegebracht. De vermoorde laat eene jonge weduwe met twee kleine kinderen achter. (Pr. N.-B.) Het dezer dagen van Rotterdam naar Londen vertrokken nieuwe stoomschip Batavier onder scheidt zich vooral door de toepassing der nieuw ste vindingen. Het voedingstoestel van den stoom ketel kan tevens als brandspuit dienst doen eu de machine wordt benuttigd om eene uitstekende ventilatie in de hutten te kunnen behouden. Maar vooral verdient vermelding de toepassing van het stelsel-Clifford, waarbij de scheepsboot niet op de gewone wgze van boord wordt neergelaten, maar met behulp van een man, die in de boot zit, veilig in zee wordt gebracht, ook gedurende de snelste vaart. De nieuwe Batavier, die ruimte heeft voor 100 passagiers, heeft dus alle kans zijn goe den naam op te houden. Uit Hindeloopen zal ook eene inzending naar de wereldtentoonstelling te Weenen plaats hebben. Een groote, op het oud-Hindeloopeusch gekleede pop, zal een denk beeld geven van de wijze, waarop men daar vroeger gewoon was de meisjes te kleeden. Te Wiebach (in Limburg) heeft dezer dagen een tweede boring naar steenkolen plaats gehad, met het gunstig gevolg een ader te ontdekken van de beste soort. Een Frausche boerenzoon heeft voor eenigea tijd een moordaanslag tegen zijn vader gepleegd, om als eenige zoon eener weduwe vrij van de militie te zijn. Hij schoot eerst op zijn vader, en maakte hem verder, meende hij, met den kolf af; de moordenaar ging, door wroeging gedreven, zijn misdaad bekennen; de vader had echter slechts een flauwte en is, hoewel ernstig gewond, hersteldhij had de daad zijns zoons geheim willen houden en heeft later, toen dit niet mogelijk was, getracht hem voor verbijsterd te doen doorgaan. De zoon wilde nu ook ontken nen. Het Hof van Assises der Seine en Marne heeft echter den zoon ter dood veroordeeld. Gisteren is te Rotterdam een 9jarig knaapjT eene vigilante, die in draf de brug kwam I den, overreden, zonder dat de schuld aatk koetsier kan worden geweten. De knaap I volgens verklaring van den chirurgijn, die] behandelde, slechts in lichte mate letsel J men. Een metselaar te Rotterdam, die giJ aan de Boompjes tegenover de Groote Draal naar de overzijde moest varen, had door de| boot van kant te duwen hel ongeluk het J wicht te verliezen, waardoor hij in het viel en onmiddellijk in de diepte verdween| der dat het lijk tot nog toe is gevonden. den landbouwer A. Timmerman te Uffëlte zeldzame oude gouden munt gevonden, waal door den goudsmid Oosterveen te Meppel I is geboden. Op de ééne zijde bevindt ziet stralende zon, door een randschrift omgeveJ aan de keerzijde eenige schuin over elkal liggende schilden, insgelijks omgeven dooi randschrift. BATAVIA, 23 Januari. Terwijl de nieuwe commissie, die over dgH zwaren moet adviseeren ontstaan tegen deplB nen tot aanleg van een haven voor Batavia, H teren voor het eerst vergaderde, heeft mea l alweder in de ruimste mate de ellende ooi vonden, die het gevolg is van het gemis behoorlijke aanleg- en losplaats. Maandag-avond kwam het nieuwe stoft schip Koning der Nederlanden, van de MaalschiH Nederland, in zicht. Maar de westinousson, zich tot dusver alleen nu en dan door hevi wind bad doen gevoelen, schijnt met te n kracht los te komen. Wind en regen deden den commandant Braat wenschelijk voorkon bij het eiland Hoorn ten anker te gaan. Dinsd morgen kwain het schip ter reede. Maar te i geels poogde meu het te naderen, om de pas giers en de postpaketten af te halen. Meer eene poging van de kleine stoomboot Tjiliw mislukte. De blauwe vlag woei terecht. Gii morgen uioest de stoomer naar Onrust gaai eerst ruim 40 uren na aankomst was Bah genaakbaar! Wanneer nu goederen gelost eol laden zullen kunnen worden, hoeveel tijd dil dureu, ligt in het duister. Drie booten zijn ter reede omgeslagen en I menschen verdronken. Ziedaar nu weder de toestand, bij toeuemei stoomvaart op deze haven. Betreurenswaard dan ook het oponthoud, dat de aanleg van et haveu door gemis aan behoorlijke vooraf» onderzoekingen ondervindt. Maar deze men lingen wettigen meer dan ooit onze stelliger tuiging, dut voor Batavia's handel en scheepn eene spoedige en gunstige beslissing is eene quae van to be or not to be. Ook te Samarang is de communicatie uiel ree telkens verbroken. De berichten, omtrent het goedkeureu lijn Meester-Cornelis Buitenzorg verspreid, hooren op zijn minst genomen onder de voorl; gerangschikt te worden. Heden doet de couu sie van onderzoek een proefrit langs de bi daarna moeten nog eenige kunstwerken opgt men en eindelijk het proces-verbaal van bei ding opgemaakt worden. Eerst na het uitbreK van het rapport en het advies aan de regee zal van goed- of afkeuring sprake kunnenv Men verwucht evenwel goedkeuring van d#« De knokkelkoorts breidt zich hier ter pla uit en woedt nog steeds elders. Eene eerste bijdrage voor het Thorbe: fonds, groot 6.400, is van hier verzouden. De heer Van der Sluijs, te Deli, heeft ft som van 441,66 S, hem uitbetaald tot vergoed van diensten door zijne koelies bij de expel bewezen, aan de nagelaten betrekkingen vani len den sergeant J. Reijers geschouken of dat» voor de betrekkingen van andere bij de exped gesneuvelde militairen bestemd. De koelies vv» reeds door hem beloond. De resident van Riouw bericht dat een stootje te Lingga heeft plaats gehad. Eene v« partij ontstond tusschen de Chineezeu aldaar,1 Buitenzorg aangekomen sawah-arbeiders en t trozen van den residentiekotter. Met den gou1 nements sloomer Bronbeek vertrok den 7dendi de militaire commandant van Riouw inet25o die den kapitein der Chineezen van Linggi zes andere belhamels medevoerden. De rus hersteld. De Sumatra-Ct. spreekt tegen dat op den ff tusschen Solok eu Padang steenkolen gevend' zouden zijn. De redacteur van gemeld blad wordt vveJ door twee drukpersvervolgingen bedreigd, o- omdat hij eene circulaire van 1866 heeft gep»b ceerd, afkomstig van deu lsten gouverneur»® secretaris, een vergrijp waaraan de Javascbep» zich met de grootste kalmte van geweten du schuldig maken. (De Indiër) Door den Gouverneur-Generaal van Ned. lm zijn de volgende beschikkingen genomen Civiel Departement. Verleend: Een tweeja' verlof naar Europa, wegens ziekte, aan den taris te Soerabaya h. W. F. Ligtenberg.

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 2