Heeren Studenten. SEMPRECRESCENDQ. ADVERTEMT1EM. puike Ruhrkolen. CONCERT in de STADSGEHOORZAAL. SOLISTEN 1 sen ?6D eer ing isti- ste- iets iog ing gen enl ras. hei het ze- het ing ia uit- ge i te aat ar- J eIploitatie der vervoermiddelen in het wer kelijk belang van het publiek te verwachten, •anueer de Staat zelf de exploits!ie van dat zelf de iDOpolie op zich nam. Duitschlancl et Pruisische Hnis van Afgevaardigden is gis- ,en overgegaan tot de bij de grondwet voorge geven tweede behandeling der voor 14 dagen oenotnen wet tot wijziging der artikelen 15 18 der constitutie, in verband met de voor ragen wetten betreffende kerkelijke aangele iden. Gelijk reeds door den telegraaf gemeld rij is de wet andermaal bij eerste en tweede liog met eene aanzienlijke meerderheid aange ven, en is de uerde lezing bepaald op den in Maart. Toen heeft het Huis de wet met 228 -eo 108 stemmen definitief aangenomen, en het nu terstond tot de behandeling der vier ker- lijke wetten kunnen overgaan, waaromtrent de porten der commissie gereed zijn. Uit Constanz wordt van den 27sten Februari „„eld Daar het parochiale bestuur van de Hos taal-kerk geweigerd heeft een verbindende klaring af te geven ten aanzien van de door dislrictsbestuur vastgestelde bepalingen om- ,t het gemeenschappelijk gebruik der genoemde irk, zoo heeft het districtsbestunr die kerk (het Stendom van het stedelijke hospitaal) in bezit {nomen, en zal ze hedenmiddag aan de oud- ilbolieken overgeven om alléén gebruik daar- .o te maken, totdat het parochiaal bestuur zich de verordeningen der overheid zal onder- lorpen hebbeo. Reeds morgen zal in de Hospi- l-kerk voor de eerste maal een godsdienstoefe- g der oud katholieken plaats hebben. Spanje. le-lDe Fransche en Duitsche dagbladen deelen en Lns het omstandig verslag mede van de zitting ar Ier Cortes van 24 Februari, waarin het minis- en krio aftrad, een interimair bewind werd benoemd ie- eD met eeo votum van vertrouwei) vereerd, om ot;Ho onmiddellijk plaats te maken voor een nieuw de Definitief ministerie. zas De aanhangige discussie over het wetsontwerp Jor betreffende Portorico werd in die zitting afge- ken door de kennisgeving van den heer Fi- iet»ueras, dat hij een mededeeling aan de Cortes >eohad te doen. Zonder uitdrukkelijk te gewagen ,n de onderlinge verdeeldheid in het kabinet, f hij te kennen dat de tegenwoordige regeering verschillende redenen niet bij machte was et zooveel kracht te handelen als de hachelijke fcisis, welke het land doorleefde, vorderde. Hoe- el slle ministers evenzeer doordrongen waren d vaderlandsliefde en van den oprechten wenseh het welzijn des lands te bevorderen, eischte lere maatregel zooveel discussie in den boezem van het kabinet, dat het zijne zoo noodige vrij wil vao handelen, en vooral de macht van spoe dig en krachtig handelen miste. Alle ministers namen daarom hun ontslag, opdat de Nationale Vergadering zelve de crisis zou kunnen oplossen. She president der Vergadering schetste daarop in korte, en van eenige mismoedigheid getuigende woorden den politieken toestand, er vooral op drukkende dat de Nationale Vergadering bij de benoeming van bet afgetreden bewind gemeend had 'slands welzijn en den geregelden gang van zaken niet beter te kunnen bevorderen, dan door in het ministerie mannen te verkiezen uit de mee partijen die het meest tot de vestiging der republiek hadden bijgedragen. Nu die keuze niet lot bet beoogde doel bad geleid, bestond er naar 'zijn meening geen andere uitweg dan om een mogeen republikeinsch bewind te benoemen. De president verklaarde echter dat er, om tegen le gebeurlijkheden gewapend te zijn, noodzake- ijkheid bestond om een interimair bestuur te noemen, dat tot aan de optrediug der Consti tute met bet gezag zou worden bekleed. De Na- nale Vergadering droeg daarop defunctiën van iofd van het interimair bewind aan den heer lottos op, en deze benoemde de afgetreden mi- Kers, met uilzondering van den generaal Cor ns, tot Iedeo van het interimair ministerie, san oor hij een votum van vertiouweu van de Nadering verzocht en verkreeg. Terstond hierna ging echter de vergadering, op odringen van den heer Figueras, over tot de moeming der leden van het definitieve ininis- irie, waarvan de uitslag reeds is medegedeeld. De nieuwe definitieve minister-president Figue- hield daarop een toespraak, die van moe dloosheid de sporen droeg, waarbij hij verklaarde het programma der regeering onveranderd eef. H.ij voegde er een beroep op alle partijen «Toen wij in de oppositie waren, zeide hij ngeveer, gevoelden wij dat wij, de republikein- the partij, alleeo, zonder hulp van anderen, 'immer in staat zouden zijn de republiek te ves- 'gen. Maar sedert wij aan de regeering zijn, lebbeu wij de juistheid van dit gevoelen op de 'elhgsle wijze bevestigd gezien, en is het onze 'ertuiging geworden dat de republiek niet kan evestigd en de orde en rust niet kunoen gehand haafd worden zonder de medewerking van alle iftrtijen. Niemand kan zich door die uiede wer ing vernederd achten, en wij zullen allen, die ons hunne ondersteuning schenken, met dank baarheid en erkentelijkheid behandelen." Een correspondent van het Journal des Dibats besluit zijn verslag van deze zitting der Nationale Vergadering, waarin nog besloten werd dat de verkiezingen voor de Constituante op deu 31sten Maart zouden gehouden worden, en de nieuwe vergadering op den 20sten April zou bijeenkomen, met de volgende opmerking: „De toestand is dus op het oogenblik nis volgt: wij hebben een repu blikeinsch gezind ministerie van een tijdelijken aard, verkozen door eene tijdelijke monarchale Nationale Vergadering, eene vergadering die, even als de koning, zedelijk eu leitelijk afstand gedaan heelt van hare macht. De Cortes zullen vooris weldra uiteengaan, en de Constituante, die den 31sten Maart zal verkozen worden, zal een be slissing nemen welke niemand kan voorzien. Er is iemand te Lissabon die alle reden heeft van tevredenheid dat hij zich uit deze verwarring heeft weggemaakt 1" TELEfiKAMME N. Blo Janeiro, 2 Maart. De quarantaine op de Plata-rivier voor schepen uit Brazilië zal vernio - delijk op 25 dagen worden vastgesteld. Misschien zullen de havens van Montevideo en Buenos-Ayres voor die schepen geheel gesloten worden. Londen, 2 Maart. Volgens de Observer zijn de liberale afgevaardigden van Ierland vooruemeus eiken schijn te vermijden, als wilden zij aan hunne oppositie tegen het wetsontwerp op de Xersche hoogcschool het karakter geven van een votum van wantrouwen in het ministerie. De secretaris der Vereeniging van Werklie den in de metaallabrieken heeft, na een onder houd met het bestuur der Dowlais-werkplaatsen, deu werklieden aangeraden om de voorwaarden der patroons aan te nemen. Morgen zal eene groote meeting door de werklieden worden gehouden, om een besluit te nemen. Washington, 2 Maart. Het Huis der Vertegen woordigers heeft een ameudement op de consti tutie aangenomen, houdende verhouging der be zoldiging van deu president, den vice-president en den rechter zooals aanvankelijk was voorgesteld, en vaststelling der bezoldiging van de leden van het congres op 5600 doll. Het Huis heeft zich voorts vereenigd met het voorstel, strekkende om de bevolking van Spanje geluk te wenschen met hare pogingen om door den republikeinschen regeeringsvorui het beginsel der algeineene vrijheid te bevestigen. New-York, 2 Maart. De Minister van Finan ciën heeft last gegeven tot deu verkoop gedurende de maand Maart van 6 inillioen dollars in goud eu den aankoop van 3 millioen in bouds. De Senaat heeft het besluit van het Huis der Afgevaardigden, betreffende le Spaansche repu bliek, geratificeerd. Madrid, 2 Maart. In de gisieren door de Cor tes gehouden zitting, heelt Figueras, namens den minister van oorlog, een wetsontwerp voorgele zen, waarin wordt voorgesteld de vormiog van vijftig bataljons, elk van 9U0 man, en waarbij een krediet wordt aangevraagd van tien mil lioen peseta's, ten einde den Carlistiscbeii opsfand te onderdrukken. De militaire autoriteiten (zeide de minister president verder) ziju tot de Republiek toege treden. Heden heeft eene nieuwe bijeenkomst van de ministers met den raad van bestuur der radicale partij plaats gehad. Men hoopt het over dequaes- tie der ontbioding eens te worden. De leeftijd om kiezer te zijn, zou op tvviutig jaren worden vastgesteld. De heer Solar is aangewezen als vertegenwoor diger van Spanje te Brussel. De Gaceta meldt, dat de Carlistische benden van Hera Mondo in Calalonië zijn uiteenge jaagd. De bende van Ferrea is in de Maestrazgo geslagen; dertig man van die bende ziju gesneu veld, waaronder Ferrea en zijn luitenant. De Imparcial meldt, dat ten gevolge van de ernstige berichten uit Catalonië het denk beeld eener ineensmelting van de verschillende republikeinsche elementen weder op den voor grond is getreden. Contreras vraagt de onmiddellijke organisatie vau de bataljons vrijwilligers. Konstantlnopel, 2 Maart. Men verwacht eene belangrijke wijziging in het Turksche ministerie. Parjjs, 2 Maart. De republikeinsche linkerzijde heeft heden beraadslaagd over de houding, welke zij zal aannemeD hij de beraadslaging over de artikelen van het wetsontwerp van de commissie van dertig. Tegenover de verklaringen van den minister van justitie, had zij er tegen moeten stemmen, om tot de beraadslaging over de arti kelen over te gaan. De vergadering heeft verklaard dat zij, bij het vervolg der beraadslagingen, in deze gedragslijn zou volharden, indien althans de houding der regeering haar niet van besluit deed veranderen. De vergadering heeft voorts verklaard zich niet te kunnen vereenigen met de overwe gingen van het ontwerp der commissie van dertig. Londen, 3 Maart. Heden zal de tweede lezing van het wetsontwerp op de Iersche hoogeschool plaats hebben. De toestand vbd graaf Bernstorff blijft gunstig. Het schip Chacabuco is in het kanaal van St. Geoige in botsing gekomen met de stoomboot Torch. Beide schepen zijn gezonken. Het eerst genoemde heeft bij deze ramp 24 man verloren. Gemeenteraad. INGEKOMEN STUKKEN. Aangaande het verzoek van den heer M. van Weeren, fabrikant alhier, dat hem in eigendom worde afgestaan de turfschuur op het Levendaal, welke in gebruik is gegeven aan de diakonie der Nederd. Herv. gemeente, in ruil tegen een pakhuis mede op het Levendaal gelegen, onder aanbod dit laatste op zijne kosten tot turfschuur ten behoeve van de diakonie in te richten, geven B. en W,, in overeenstemming met de Commissie van fabricage en na overleg met de diakonie, den gemeenteraad in overweging om dienovereen komstig te besluiten. De Commissie van Fabricage bericht aan B. en W. op een request van A. J. van Mannekus, dat daarbij wordt gevraagd de eigendom van een strook gronds der gedempte Singelsloot van den Heereweg tot aan den Naakte Sluis, ter breedte van het aldaar nieuwgebouwd woonhuis, ODder de gemeente Soeterwoude, en ter grootte van on geveer 70 centiaren, benevens het rooien van twee a drie hoornen op den Singel, die vóór het huis staan of liever van de geheele binnenrei langs den Singel; dat evenwel de afstand van een ge deelte van dien grond voor een enkel huis strekken zou tot ontsiering en niet minder tot hinder voor de passage, en eerst dan in gunstig» overweging zou kuünen worden genomen, wanDeer al de eigenaars der paoden, die uitgang hebben op de aangrenzende strook gronds, verlangden daarvan den eigendom te verkrijgen, voor zooveel de breedte van ieder perceel strekt, doch dat van den wenk gegeven tot het doen van zulk eene algemeene aanvrage geen gebruik is gemaakt. De Commissie meent derhalve het nemen vau eene afwijzende beschikking te moeten aan raden. B. en W. kunnen zich met dit advies ver eenigen. Marktberichten. Amsterdam, 3 Maart. Taganrog 185; Grin. Petersb. 178. Rogge, N. Petersb. 202; J. id. 190. N. Galats 202, 193; J. id. 185; Maart 180, 181 Mei 186, 187; Oct. 193, 194. Raapolie, op zes weken, per 100 kg. f 43; Vliegend 41%; Mei 41%, 41%, 41%; Sept., Oct., Nov., Dec. 41 it Lijnolie, zes weken, 39k; Vliegend 38%, 38k; Maart 38k, 38%; April, Mei 38%; Sept., Oct., Nov., Dec. 39k. Raapkoeken per 1000 kg. 88, 92. Lijnkoeken per 100 kg. 11, 14%Oct. 400. geveilde: perceelen, Gehouden verkooping aan den Burg alhier op Zaterdag 1 Maart, ten overstaan van den Notaris A. van Leeuwen. N°. 1. Een Huis, waarin de Tabaks-affaire sedert jaren is uitgeoefend, genaamd de Oude Koop man, aan de noordzijde van de Hoogewoerd, hoek der Kraaierstraat, N°. 96, Sectie D, N°. 68; koo- per VV. L. van Arnerom, voor f 3400. N°. 2. EeD Pakhuis, aan de zuidzijde van de Hoogewoerd, omtrent de Kraaierstraat, N°. 119, Sectie D, N°. 227 kooper W. Varkevisser, voor f 1400. N°. 3. Een Huis en Erf, waarin de Melknering wordt uitgeoefend, aan de zuidzijde van den Ouden Rijn, hoek der Uiterstegracht, No. 81, sectie I, No. 897kooper de heer K. J. A. Brouwer qq, voor f 1800. N°. 4. Een Buitenverblijf met Tuin buiten de voormalige Wittepoort aan de Haagsche trek vaart onder de gemeente Soeterwoude, sectie A, No. 2822, 2823 en 2824; opgehouden op 8700. N°. 5. Een Huis en Ert aan de Oostzijde van de Langestraal, No. 67, sectie C, No. 684; kooper D. H. N. Cornielje, voor f 680. LAATSTE BER1CHTEX. (Per Telegraaf.) Den Haag, 3 Maart. In de zitting der Tweede Kamer vau liedeu is de heer Moens beëedigd en heeft hij zittiug geno men. Het wetsontwerp tot onteigening voor de begraafplaats te Voorouig is aangenomen; dat tot aanvulling der provinciale v, ei met eene be paling omtrent de invordering van provinciale belastingen, eu waarbij parate executie was be paald, is verworpen met 33 tegen 25 stemineu. Het hoofdbezwaar er tegen was dat deze wet algemeen zou zijn en niet speciaal voor de pro vinciale belasting in Noord-Brabant. Tegen Vrijdag zullen eerst eenige kleine wetten en daarna de pensioenwet voor de burgerlijke ambtenaren worden behandeld, waardoor tevens beslist is dat de censuswet eerst na de pensioen wet aan de orde kouit. De Mioister van Bmnen- landscbe Zaken had nader schriftelijk antwoord nopens het eindverslag betreffende de censuswet toegezegd. Den Haag, 3 Maart. De leden vau het Japansch gezantschap, die gisteren Amsteidam bezochteD, zijn denzelfdec avond hier ter stede teruggekeerd. In de hoofdstad hebben zij deelgenomen aan een diner van 19 couverts, ter hunner eere door den consul, den heer van der Tak, gegeven. Daar de hooge vreemdelingen gisteren het grootste gedeelte der merkwaardigheden in de hoofdstad des Rijks niet konden bezoeken, zullen zij zich ovei'iiiorgen wederom derwaarts begeven, ten einde nog een en ander in oogenschouw te nemen. Heden zullen de ambassadeurs deelnemen aan het groote dioer, door den Minister van Buiten- landsche Zaken ter hunner eere te geven, en waarop ook andere autoriteiten zijn genoodigd, terwijl zij hedenavond de voorstelling in den Koninklijken Franschen schouwburg zullen bij wonen. Z. K. H. Prins Frederik heeft hij deze gelegen heid zijne loge teu gebruike van de bezoekers Woensdag is het gezantschap bij Z. K. H. Prins Frederik up het Huis de Pauw teu diner genoodigd. De Commissaris des Koniugs in deze pro vincie, de heer Fock, biedt lieden aan de leden van het corps diplomatique een diner aan. De Hooge Raad (kamer vau Strafzaken) heeft in zijne heden gehouden zitting o. a. verworpen het beroep in cassatie, ingesteld door den gewe zen ontvanger te Alkemade J. V. tegen een arrest van het Prov. Gerechtshof in Zuid-Holland, waarbij hij tot één jaar eenzame opsluiting is veroordeeld wegens bedriegelijke bankbreuk, door het als gefailleerd koopman verduisteren van inschulden en roerende goederen tot zijneu boedel behoo- rende. HUWELIJKEN, GEBOORTEN EN STERFGEVALLEN. Eerste Huwelijks-Af kondiging te Leiden van den 2den Maart 1873. W. Oudshoorn jm. 25 j. en M. Thieljd. 22j. D. Poelijoe jm. 26 j. en C. Vijlbrief jd. 25 j. J. Ju jm. 22 j. en H. Heijmans jd. 23 j. H. S. Groen jm. 22 j. en S. M. van Weizen jd. 26 j. W. van den Burg jm. 26 j. en S. C. Schouten jd. 29 j. W. C. Veenstra jin. 29 j. eD C. J. Hols- heimer jd. 22 j. C. de Nie jm. 32 j. en C. Verwer jd. 21 j. W. van der Meer jm. 23 j, en M. L. H. de Vogel jd. 35 j. -«^0^ De DIRECTEUR van het Post- kautoor te Leiden brengt bij dezen ter algemeene kennis, dat den Oden Maart e. k. van Rotterdam naar Balavia zal ver trekken het stoomschip Harrington, kapitein W.R. M. MONTREY, van de Commercial Steamship Com pany Limited, waarmede de gelegenheid is open gesteld lot het verzenden van aangeteekende en gewone brieven, monsters en drukwerken, inge volge art. 28 van de Postwet van 1870. De depeches worden den 8,t"1 Maart e. k. te 10 uren des avonds aan het kantoor te Rotterdam gesloten. THERMOMETER VAN FAHRENHEIT Zondag Maand. rnorg. morg. nam. nam. nam. avond 5 u. 8 Q. 12 o. 4 u. 5 U. 8 n. 45° 44° co 32' •18» 41' a.cmd. 10 u. 42» Wind: Maandag-morgen 5 u. Z. W. In dank ontvangen voor de Evangelisatie in Italië, van H. J. X. f 15, van O. f 2.50. J. A. VAN HAMEL. Bij fatsoenlijke lieden bestaat voor eenige Hee ren Studenten gelegenheid te DINEEREN. Adres bij den Heer WITMANS, Boekhande laar, Gerecht, onder Letter A. iru LOSSIIY» Gedurende slechts drie dagen civiel verkrijg baar bij H. J. DOETJE. op DINSDAG 4 MAART 1873, des avonds te 7 uren, de Heer DAYIDOFF, Violoncellist, uit Petersburg de Heer L. R„ Tenorzanger, uit Utrecht,

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 3