digen, zoowel in de steden als op het platteland, dezelfde eischen werden gesteld, zal de genees kundige hulp in de dorpen geheel ontoereikend maken. Het ware veel wenschelijker twee soor ten van geneeskundigen te houden, of het alge- meene examen zoo licht mogelijk te maken. Haarlemmermeer, 1 Maart. De gemeenteraad heeft besloten om de jaarwedden van de zeven hulponderwijzers, in de gemeente werkzaam, te verhoogeu met 50, en dus te brengen op ƒ450, terwijl hulponderwijzers, die examen gedaan heb ben voor hoofdonderwijzer, daarenboven f 50 per jaar ontvangen. Den Haag, 2 Maart. De leden van het Japansch gezantschap hebben hedenmorgen, vóór hun ver trek naar Amsterdam, het stationsgebouw van den Rijnspoorweg alhier bezichtigd en over den fraaien bouwstijl van het station met zijne ver schillende uitgebreide lokalen en salons hunne ingenomenheid betuigd. Katwijk, 28 Februari. Heden werd alhier eene kiesvereeniging voor leden van den gemeenteraad opgericht. Ruim 90 ingezetenen hebben zich on middellijk bereid verklaard het lidmaatschap dier vereeniging te aanvaarden. Tot leden van het bestuur werden verkozen de heeren Dr. K. Plan- tenga, Dr. H. B. van Rhijn, G. de Smit en A. Franehimon. Rotterdam, 2 Maart. Het stoomschip Rotterdam kapt. Hus, vertrok gisteren van hier naar New- York, met lading en 265 landverhuizers. Schiedam, 1 Maart. In de vergadering van den Gemeenteraad van gisteren is het tractement van den directeur der hoogere burgerschool verhoogd tot op /8000, en van de leeraren Koch, Cotnbé, Dr. Bozon en Dr. Holvverda voor elk tot op ƒ1900 en van Dr. Kam tot op 2000 van den direc teur der stedelijke gasfabriek tot op 2500 en van den boekhouder dier fabriek tot op I 1200. Voorts is vastgesteld de gewijzigde verordening op het havengeld, waarbij als beginsel is aange nomen, dat het havengeld alleen verschuldigd is voor het gebruik maken of doorvaren van de ha vens of het water binnen de gemeente. Een voorstel van den heer J. L. L. Jansen, om geen gronden uit te geven langs het nog te gra ven gedeelte van de Westerhaven, voordat deze in haar geheel voltooid en van straten omgeven zal zijn, werd met algemeene stemmen aange nomen. Schoonoord, 1 Maart. De hernieuwde scheep vaart brengt weer leven en vertier. Behalve vele turfschuiten, waarvan sommige tegenwoordig uit sluitend Drentschen steen naar Harlingen voeren, komen er tal van schepen met mestspecie. Men berekent, dat de ontginning der dalgronden dit voorjaar wel eene waarde van tienduizend gulden enkel aan mest zal behoeven. Elke kruiwagen vol, ruim éen hectoliter, komt op 't land, met de transportkosten, op vijftig cent te staan. Dit geld biedt echter goede rente, 't Is waar, de cultuur van éen hectare ondergrond, gelijk de ontveende bodem genoemd wordt, eischt eene dadelijke uit gaaf, alleen aan mest, van vier a vijfhonderd gul den; maar dan heeft men in den regel vooreerst een uitstekend verbouw van aardappelen, den volgenden herfst een goed gewas rogge en het derde jaar nog een ferme klaver, die gezaaid werd toen de rogge aren kreeg. Alzoo drie goede oogsten met weinig arbeidskosten voor éene flinke bemesting. Steenwfjk, 1 Maart. De Raad dezer gemeente heeft de ingediende plannen tot verbetering en verfraaiiug der drie schoollokalen voor openbaar onderwijs goedgekeurd, en tevens de aanvraag toegestaan van 't Departeineut tot Nut van 't Al gemeen, om grond tot 't bouwen eener bewaar school voor betalende en nietbetalende kinderen en daaraan verbonden gymnastiekschool, met de bepaliug, dat dit schoolgebouw, na de voltooiing, in eigendom aan de gemeente zal overgaan, en de kosten van onderhoud ten laste van laatstgenoemde zullen komen. Barneveld, 1 Maart. Door jarenlange zorgen van den Burgemeester, Mr. C. A. Nairac, is op het gemeentehuis, io een aan de raadzaal gren zende kamer, eene zeer interessante verzameling bijeengebracht, die wel waard is door oudheid kundigen en liefhebbers van historische merk waardigheden in oogenschouw te worden geno men. De verzameling bestaat voornamelijk uit allerlei oudheden, in deze gemeente opgegraven of gevon den, van de vuursteenen, messen, beitels, en pijl spitsen uit de steeuperiode n de urnen met asch en verbrande beenderen der vóórhistorische tij den, tot de ijzeren wapenen en andere overblijf selen uit de middeneeuwen en riddertijden. Ver der geteekende afbeeldingen van aloude, thans gesloopte, ridderhofsteden en aanzienlijke gebou wen uit deze omstrekeneene schilderij, voor stellende de zelfopoffering van Jan van Schaffe- laer, met het eenig bestaande authentieke docu ment, die daad betreffende, en vele andere be zienswaardige voorwerpen. De Raadzaal zelve is smaakvol versierd met de keurig en net bewerkte wapenschilden der ge slachten, die in vroegeren en lateren tijd aan de regeering van het ambt Barneveld hebben deel genomen, met verdere geschiedkundige herinne ringen verrijkt. Deventer, 1 Maart. In het laatste etmaal is de IJsel niet minder dan 6S cl!, gewassen. Men meldt thans met zekerheid, dat de Rijn spoorwegmaatschappij een lijn zal aanleggen van Ede op Deventer en vandaar naar de Pruisische grenzen, ten einde door den aanleg van de lijn AmersfoortApeldoornZutfen niet geheel en al door den Staatsspoorweg overvleugeld te worden. Kampen, 1 Maart. Van het instructie-bat. alhier zullen 10 onderofficieren deelnemen aan het in deze maand in den Haag te houden examen voor 2den luitenant. Cfronlngen, 2 Maart. Door de Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier is besloten een adres te verzenden aan den minister van üuanciën, waarvan de conclusie is dat, mocht de regeering het voornemen hebben een wetsvoorstel tot ver hooging van den accijns op het gedistilleerd in te dienen, de Kamer dit aan Z. Exc. ernstig ont raadt, op grond, dat het te vreezen staat, dat door verhooging van den accijns de sluikhandel zeer zal toenemen en omdat door de voortdurende ver- hoogiug van dezen accijus gezonde belastingher vorming wordt bemoeilijkt. VUsslngen, 1 Maart. Aan den sergeant-majoor D. T. Broeksma, van de 2de compagnie, 3de bat. 3de reg. inf. alhier, is de gouden medaille toege kend voor 36 jaren trouwen en eerlijken mili tairen dienst, alsmede de gratificatie van 50, aan dat eereteeken verbonden. Willemstad, 27 Februari. Gisternacht, circa halftwaalf, brak er plotseling een hevige brand uit in de bouwschuur van de broeders van Sprundel, onder deze gemeente, die zich weldra mededeelde aan hnn daarnaast staande woning. De bewoners lagen reeds lang ter rust, en werden uit den slaap gewekt door het, tengevolge der binnengedrongen rook, zwaar hoesten der kin deren. De brand was toen al zoover gevorderd, dat de bewoners geen tijd hadden om hunne kleederen aan te trekken en ook niets meer uit hunne woning of schuur konden redden, zoodat de geheele oogst, het vee en het huisraad een prooi der vlammen werd. De spoedig uit deze gemeente toegesnelde brandspuiten kwamen nog juist tijdig geooeg om eene andere daarbij staande bouwschuur te behouden, die anders ook zou verbrand zijn. De oorzaak van den brand is onbekend, en de assurantie zóo laag, dat de be woners door die ramp bijna geheel zijn ge ruïneerd. GEMENGD NIEUWS. Vrijdag is te Amsterdam een 13jarige jongeling, werkzaam in de nieuwe diamantslijperij op den Roetersburgwal, met het hoofd tusschen twee riemen van het drijfwiel geraakt. Het hoofd is als het ware geheel verbrijzeld. Een onmiddellijke dood was het gevolg. De bijna 108jarige Tjitte Hendriks de Vries, te Beneden-Koijpe, genoot tot aan zijn dood een gewenschte ge zondheid en het volle genot der ziutuigeo. Toen men hem wilde wekken, vond men hem dood. Zijne kinderen, ou I, zwak en gebrekkig, verliezen in hein veel, omdat ze van de liefdegaven mede leefden, die de oude man steeds rijkelijk ge noot. De heer Tricoupi?, Grieksch staatsman en letterkundige, die bij den opstand in 1821 een belangrijke rol vervulde en die na het op treden van koning Otto gezant te Londen, later te Parijs en minister van buitenlandsche zaken in Griekenland was, is den 24sten Februari te Athene opSljarigeu leeftijd overleden. Te Bun- nik is Zaterdag het 5jarige kind van H. al spe lende in den Rijn geraakt en verdronken. Van de negenentwintig kinderen, die dezen man geboren werden, zijn er nu nog slechts vijf iu leven. Volgens de San-Francitco-Bulletin, is bij het boren van een kolenmijn ongeveer 60 meter onder de oppervlakte der aarde een kikvorsch uit den tijd vóór den zondvloed gevonden, ingesloten in een laag van zandsteen. Het diertje werd, na]de bevrij ding uit zijne gevangenis, waarin het vele dui zenden jaren had doorgebracht, dadelijk weer levend, maar werd allengs merkbaar zwakker en blies na 12 uren den laatsten adem uit. BUITENLAND. Frankrijk- De Minister Dufaure, die in naam der Regee ring sprak, herinnerde de Nationale Vergadering Zaterdag aan de wijze waarop zij ontstaan is, en verklaarde dat het verdrag van Bordeaux niet geschonden is; dat de Republiek thans de wettige regeeringsvorm is, maar er een dag zal komen, waarop de Regeering en de Vergadering defini tief den regeeringsvorm zullen vaststellen. De heer Thiers verklaarde aan de commissie van dertig, dat het thans het oogenblik niet is om de republiek of de monarchie te proclameeren. Laten wij, zoo sprak hij, de beslissing hierover opschor ten tot het grondgebied door de Pruisen is ont ruimd. Ten slotte betoogde hij, dat art. 4 van het ontwerp der Commissie de vrijheid der Vergade ring niet belemmert. De heer Fresneau vroeg wanneer de vergade ring zich zal constitueeren. De heer Ricard ver klaarde de houding van de minderheid der Com missie, die de politiek der boodschap wilde toe passen. Hij bestreed de opmerkingen van Gambetta. De politiek der boodschap, zeide hij, kan het land reddende legitimisten en Orleanisten offeren de belangen van het land op. De heer Depeyre toonde aan, dat er overeenstemming bestond om een wapenstilstand tusschen de partijen te vragen. Hij verwierp de beschuldiging van Picard tegen de royalisten. Laten wij aldus besloot hij de overeenkomst van Bordeaux handhaven. De heer Larcy zeide, dat de commissie altijd die overeenkomst heeft willen handhaven Hij bestreed echter de uitlegging, die Ricard aan de boodschap gaf. De vergadering besliste met 499 tegen 200 stemmen, dat zij zou overgaan tot de beraadsla ging over de artikelen. De officieele cijfers bij het votum dat Zater dag is gevallen, bedroegen 472 tegen 199. 25 le den onthielden zich van stemmiug. De minder heid bestond uit ongeveer 150 leden van de uiter ste linkerzijde, en 50 van de uiterste rechterzijde. De conservatieve Republikeinen zijn voldaan; de radicalen en legitimisten zijn ontevreden. Den eersten dag der beraadslaging over het rapport der commissie van dertig ging het zeer bedaard in de Nationale Vergadering te Versailles toe. De discussie begon toen de heer de Broglie voorstelde dat het door de commissie aangebo den wetsontwerp als spoed eischend zou behan deld worden. Dit voorstel gaf tot eenige bewe ging bij de uiterste partijen aanleiding, en deed eeu der afgevaardigden van de uiterste rechterzijde op merken dat gewichtige onderwerpen niet met spoed behoorden behandeld te worden, doch dat er geen reden was om het belachelijke wetsontwerp op het deelnemen van den heer Thiers aan de discus siën der Nationale Vergadering niet zoo spoedig mogelijk af te doen. Met een groote meerderheid nam de Vergadering het voorstel aan. De heer Dufaure besteeg daarop de tribune en verklaarde dat de regeering zich in alle opzich ten voor het wetsontwerp der commissie ver klaarde. Geon enkel afgevaardigde vroeg hierna het woord en men meende dat er terstond tot de stemming zou moeten woiden overgegaan, waartoe een aantal leden reeds luide hun wensch te kennen gaven, toen de heer Marcère van het linkercentrum eindelijk het woord nain. Hij verklaarde voor het wetsontwerp te zullen stemmen, doch verweet aan het rapport eene zekere dubbelzinnigheid, waaromtrent hem nadere ophelderingen noodig voorkwamen, terwijl hij den wensch uitte dat de commissie bij die nadere ophelderingen zich nog zuiverder op het terrein der boodschap van den heer Thiers zon plaatsen, en den republi- keinscheu regeeringsvorm als den definitiever! erkennen. De markies de Castellane, die daarna het woord voerde, stelde de quaestierepubliek of monarchie. Hij verweet aan de commissie dat zij, blijkens haar rapport, de wijze les had versmaad, dat men niet aan het toeval moet overlaten wat men zelf beslissen kan. Thans, zeide hij, is het mogelijk een constitutioneele monarchie in te stellen, een handeling waarioe deze vergadering, volgens haar constitueerend recht, geheel bevoegd is, doch waartoe zij waarschijnlijk na eenige maanden, wanneer het geheele grondgebied van vreemde troepen bevrijd zal zijn, onder den algemeenen aandrang op hare ontbinding, niet meer in staat zal zijn. Hij voerde tegen de opmerking in het rapport, dat men tijd moest winnen, de aanmer king aan van den vader des rapporteurs, die in een zijner geschriften gezegd had, dat tijd winnen alleen om tijd te winnen niets waard was, maar alleen als middel om later te verkrijgen wat min gunstige omstandigheden op het oogenblik onver krijgbaar maakten. De spreker deed daarna uitkomen dat 's lands belang niet werd gediend door het aannemen van den republikeinschen regeeringsvorm, vooral omdat die aan de andere mogendheden wan trouwen inboezemde en dus Frankrijks isolement zou bestendigen. De drie grootste potentaten van Europa hadden zich reeds vereenigd in een ver bond tegen den revolutiegeest; Frankrijks voor malige trouwe bondgenoot, Italië, had zich van Frankrijk afgewend en een verbond met zijn overwinnaar gesloten, omdat al die Staten een wel gevestigde regeering bezitten, en allen ver vuld zijn met ongerustheid en wantrouwen ten aanzien van Frankrijks toekomstig lot. Wanneer ook Frankrijk een gevestigde regeering had, dan zou het in een geheel andere verhouding tot de mogendheden staan; wanneer de tegenwoordige voorloopige toestand behouden werd, zouden het wantrouwen en het isolement blijven voorduren. De heer de Castellane beweerde vervolgens dat de meerderheid der Fransche natie, evenals die der Nationale Vergadering, de monarchale begin selen beleed. Al kunnen wij, zeide hij, den repu blikeinschen regeeringsvorm dulden zoolang de heer Thiers, dien wij vertrouwen, aan het hoofd van het bestuur staat, wij weten toch te goed dat hij opgevolgd zou worden door de socialisten, dan dat wij dien regeeringsvorm zouden kunnen bestendigen. Wij hebben te kiezen; maar dan moeten wij tegelijk verklaren welke monarchie wij weuscheu, op welke grondslagen wij baar bevestigd en naar welke beginselen wij haar in practijk gedrocht verlangen te z-en. Die verkla. ring zijn wij verplicht te richten tot alle prinsen van het koninklijk geslacht, opdat zij weten mogen welke verplichtingen zij op zich nemen, wanneet de natie hunne rechten erkent. De heer Boyer trad daarua op ter bestrijding van het wetsontwerp, dat, naar hij beweerde, alles liet zooals het door de pi ovisioueele consti. tutie-Rivet geregeld was. Aangaande de ministe- tieele verantwoordelijkheid h. v. werd daarin nieti nieuws vastgesteld. De eenige nieuwe bepaling van het wetsontwerp bestond in de uitsluiting van den heer Thiers buiten de beraadslagingen der Nationale Vergadering, en tegen deze bepa- ling bestond bij den spreker een groot bezwaar, namelijk dat de heer Thiers niet alleen President der Republiek maar ook zelf afgevaardigde was, Hij ontzeide aan de Nationale Vergadering het recht om aan een harer leden bij reglement het stilzwijgen op te leggen, of hem alleen onder ze. kere voorwaarden het spreken te vergunnen. De heer Haentjes ontwikkelde ten slotte het duor de Bouapartistische leden der Vergadering vastgestelde programma: de beschikking over den definiticven regeeringsvorm des lands behoort ia een land, waar het algemeen stemrecht geldt, uit- sluueud aau de natie zelve. De meerderheid der natie, bij eene volksstemming gebleken, is alleen bij machte over dergelijke hoogst gewichtige quaes- tien te beslissen, en daarom behoort in de gege ven omstandigheden aan de natie de keuze te worden gesteld tusschen drie regeeringsvormen: republiek, koninkrijk, keizerrijk. De spreker pro testeerde uautens zijn partij reeds bij voorbaat tegen een besluit der Nationale Vergadering, u aar bij aan de natie een regeeringsvorm zou worden opgedrongen, dien zij niet verlangde. Hierna werd de zitting gesloten. De heer Thiers was gedurende het geheele de bat tegenwoordig, doch had te kennen gegeven dat hij iu geen geval het woord zou voereD, maar den minister Dufaure namens de regeering laten spreken. De toevloed van nieuwsgierigen en be langstellenden naar de tribunes was zeer groot; ook de meeste diplomatieke agenten woonden de zitting bij. Volgens de Parijsche dagbladen was het publiek echter min of uteer teleurgesteld door ju den kalmen toou der beraadslagingen. hl De officieuse Bien Public bericht, dat in heto-i begin der maand Maart opnieuw 150 millioeohi van het vierde milliard aan Duitschland zullenn worden betaald. U België. De generaal-tnajoor bij de infanterie Thiebauld heeft, de ministeriuele nalatenschap van genera/ Guillanme aanvaard. Hij zal verklaren het b.- ginsel van persoonlijken dienst te zijn toegedaan, alsmede van de afschaffing van het stelsel van plaatsvervanging; maar voorloopig zal hij zich bepalen tot verbetering van het bestaande stelsel. Men zegt dat zijne plaunen door vele generaals bij het leger gedeeld worden, en dat hij het mid del zal weten te vioden om de zoo netelige mi- 1 litaire quaestie tot oplossing te brengen. De hoogleeraar Eugène van Bemmel is i voornemens, onder den titel van Patria Belgicc1 een volledig overzicht te geven van al wat mei' de kennis van het oude en het nieuwe België in verband staat: eene natuurkundige, sociale en i intellectueele encyclopedie. Een 70tal der voor-, naamste mannen hebbenden hoofdredacteur huDDS I medewerking toegezegd, „om aan België te toons 11 wat het is, en om te doen begrijpen wat tó kan." De eerste aflevering bevat eene ctimatok- gische en meteorologische beschrijving van BeL gië, door den heer J. C. Houzeau, lid der Acs- demie van Wetenschappen. Het rapport door den heer Wasseige, oud- Minister van Openbare Werkeu, namens de een- trale sectie, die het ontwerp van wet betreffende 'j' den aankoop van den Luxemhurgschen spoorwe»re heeft ouderzocht, uitgebracht, is rondgedeeld. Del111 sectie heelt met 5 van de 7 stemmeu (2 ledeoB onthielden zich van stemming) het ontwerp goed-1" gekeurd. Grroot-Britannië. In het Brit3che Lagerhuis had jl. DonderdaJ de tweede lezing plaats der bill op het vervoeiMB van goederen en personen langs spoorwegen et I kaualen, een nieuwe poging om het publiek t vrijwaren tegen het misbruikeu van het zoo 8 niet rechtens dan toch feitelijk bestaande mono polie der spoorweg- en kanaalvaart-maatschap pijen en ondernemingen. Bij die bill wordt eet rijkscommissie van drie leden met twee plaats vervangers ingesteld, belast met vaststellen vso reglementen en tarieven betrekkelijk het vervod van persouen en goederen te water en over de spoorwegen, bevoegd om kennis te nemen va" alle klachten, die over de spoorwegmaatschappijen en ondernemers van transportmiddelen te water mochten geuit worden, alsmede van alle geschil len die tusschen de verschillende maatschappijen ontstaan mochten, en daaromtrent te beslissen. De bevoegdheid der commissie is in éen woord alleen begrensd door die van het Parlement. De bill vond bij het Lagerhuis weinig bestrij ding eenige leden verklaarden haar aan te merken als een maatregel van overgang, en alleen

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 2