Ct. Ct.v, ndeel hoog, si ande inds: pCt fODds unsti Ulitl bet it lat VOO: dec. i es t nieuwe rijkslaud thans is afgeloopen. Door de geographisch-statistieke afdeeling van den Hrooten generalen stuf te Berlijn is een speciale kaart der grenzen in het licht gegeven, als het resultaat van de optnetingen. ïüe grenzen tusschen Frankrijk en het nieuwe [jksland hebben eene lengte van 506 kilometer 68 Duitsche mijlen, vormende tevens de gren- :n tusschen 103 Duitsche en 114 Fransche ge- eenten. In het algemeen zijn degeiL'entegien- n aangenomen als de rijksgrenzenslechts een ar malen is daarvan afgeweken o. a. bij Ballon 'Alsace en Avricuurt, waardoor een groote weg een spoorweg geheel aan Frankrijk zijn toe wezen; voorts zijn Raon-sur-Plaine en Raon- s-Leauï afgestaan aan Frankrijk, dewijl die [aatsen aan de Fransche zijde der waterschei- Ing zijQ gelegen, hoewel zij oorspronkelijk bij t rijksland waren gevoegd. Daarentegen zullen groote staatswouden, welke in die streek zijn ilegen, aan üuitschland blijven. Over die gansche lengte zullen 4200 groote en kleine grenssteenen worden gesteld, welke «reen genomen op 25 francs komen. De uitgaaf ervoor bedraagt dus 137,500 francs. Volgens een bericht uit Berlijn was daar |en 22sten dezer de circulaire van den heer Cas- lar door den Spaanscheu gezant officieel aan de luitsche regeering medegedeeld. De Prov. Corresp. zegt omtrent SpanjeReeds ïjo er vele kenteekenen, die het twijfelachtig sten of de republiek in Spanje vasten voet zal erkrijgeu, zonder een nieuwen strijd tusschen de isrtijen en zonder pogingen van de socialistische ieiuocrateu in Europa om dien strijd aan hun doel ieustbaar te maken. Volgens de Nord Deutsche Allg. Zeilung heeft liet Pruisische Ministerie, Op voorstel van Bismarck eenstemmig besloten, de spoorwegconcessiën voort- auu niet meer te beschouwen als eene zaak, be- hooreude onder het ressort van een dei Ministers, maar als eeue aangelegenheid, tot den werkkring tutio ot di schaf1 erin: USSII irne- '„Ier v& vat nadti ïbl.tl ling] i dt vet( irai hai ieli Dr. Petermann te Gotha heeft bericht ont- angen, dat de Russische reiziger Mickluche, van vien men meende dat hij op zijn ontdekkings- ocht was omgekomen, zich in Nieuw-Guinea n di bevindt. stel 'I Het speciaal Comité uit de Duitsche Boek- oood drukkers-vereeniging, belast met het onderzoek lere)i^er te Leipzig plaats hebbende werkstaking bij e letterzetters en drukkersgezellen, heeft de istroons in 't gelijk gesteld. De plaatselijke Vereeniging van uitgevers en irukkers heeft daarop met algemeene stemmen toten, de hulp van de Duitsche Vereeniging n te roepen. Tengevolge daarvan zal het Uitvoe- end Comité van laatstgenoemde Vereeniging aan Ie letterzetters en drukkersgezellen, behoorende ot bet Verbond voor werkstaking, bekend ma- en, dat wanneer de arbeidstaking wordt voort zet, ook alle aan het werk gebleven leden van et Verbond, onverschillig bij welken patroon ij werkzaam zijn, den Ssten Maart uit hun ienst zullen worden ontslagen. Daar de bakkers te Stuttgart de eischen der uechts hebben algewezen, hebben de laatsten «sloten het werk te staken. erit ïgei tast. PP* toe- wel hij ïeeil eeft Rusland. Volgens berichten uit St.-Petersburg houdt de iussische regeering zich bezig met maatregelen tegen de beweging onder de Circassiërs in den |Eaukasus. Zwitserland. Telegrammen uit Parijs in de Zwitsersche bla- len maken gewag van het afbreken der onder- landelingen tusschen Fraukrijk en Zwitserland iopens het handelsverdrag. Het Zwitsersche Gouvernement heeft de Spaansche Republiek erkend en besloten eene ;elukwensching aan het Spaansche volk te richten. Maandag jl. werd te Geuève eene talrijk tezochte bijeenkomst van Katholieken gehouden, let Journal de Genève zegt, dat er besloten werd, tij den Bonds- en den Staatsraad te protesieeren lt»en manifestatiën van de ultramontaansche bij- teokomst te Ferney. Daar de godsdienstige agitatie in het kanton ilothurn toeneemt, laat de Regeering troepen op le been brengen, om haar gezag te handhaven. Spanje. Men houdt het er voor dat de verkiezingen mor le constitueerende vergadering den Sisten Maart sullen plaats hebben en dat de eerste vergade ring der constituante op 20 April zal worden ge- touden. De Gaceta behelst de benoeming van den teer Estevantes tot civiel-gouverneur van Madrid, 'an Pavia tot kapitein-generaal der hoofdstad, 'an Laguuero tot kapitein-generaal te Barcelona, 'an Nouvillas tot commaudaut van het leger in de Noordelijke provinciën, en van Contreras tot commandant van het leger in Catalonië. Volgens een bericht in een der dagbladen van Toulon zijn van het daar gestationeerde eskader Donderdag op last van den minister van marine twee korvetten naar Valencia en naar ga vertrokken, ten einde in geval van onge tegeldheden voor de belangen der in Spanje ge- Festigde Fransche onderdanen te waken. TELEGRAMMEN. Shanghai, 24 Februari. De keizer van China heeft gisteren formeel het oppergezag aanvaard De oorlogsbodems hadden de vlag in top. Londen, 26 Februari. De begrooting van Ma rine voor 1873/74 is openbaar gemaakt. Het eind cijfer bedraagt 9,872.725 p. st., zijnde 340,576 p. st. meer dan de begrooting van het vorige jaar. In de heden door het Lagerhuis gehouden zitting heeft de heer Seely een voorstel inge diend, strekkende tot wijziging van het depar tement van marine door de benoeming van een staatssecretaris, in plaats van den legenwoordigen raad der admiraliteit. De heer Brassey heeft als amendement voorgesteld, om eene wijziging te brengen in de samenstelling van dien raad. Na eene langdurige beraadslaging is dat amende ment ingetrokken en het voorstel van den heer Seely met 114 tegen 13 stemmen verworpen. In den toestand van den graaf von Bernstorff is weinig verandering te melden. Athene, 26 Februari. De Kamers zijn heden door den koning geopen l met eene troonrede, waarin melding wordt gemaakt van de goede betrekkingen met de buitenlandscbe mogendhe den. Verscheidene wetsvoordrachten worden toe gezegd tot verbetering van den inwendigen toe stand des lands, tot verzekering van het even wicht op de begrooting, voor den aanleg vau spoorwegen, enz. De natie gaat in financieel opzicht vooruit, en de rooverijen zijn in het geheele land uitgeroeid. Over de Laurium-quaestie wordt in de troon rede niet gesproken. Londen, 27 Februari. De maatschappij der ijzer smelterijen van Dowlas heeft gisteren een begin gemaakt met het uitdooven der vuren harer hoog ovens. De mijnwerkers in de districten Rinabon en Urexliatn (noordelijk Wales) hebben aangekon digd, dat zij over veertien dagen den arbeid zul len staken, indien hun geen loonsverhooging van 20 pCt. wordt toegestaan. Parijs, 27 Februari. De Union republicaine heeft eene vergadering gehouden, waarin het be sluit is genomen, om de conclusiën van het rap port en de artikelen van het wetsontwerp van de Commissie van dertig te verwerpen. De Ver eeniging zal elk voorstel goedkeuren, strekkende om de volmacht van den heer Thiers te verlengen tot aan de vestiging van het uitvoerend gezag door de aanstaande Nationale Vergadering. STATEN-GrENEBAAL. Wijziging der Kieswet. Vervolg.) Aangenomen, dat de Regeering in algemeene censusverlaging een maatregel ziet, overeenstem mende met de ware belangen des volks of, gelijk het in hare Memorie van Toelichting wordt uit gedrukt, voldoende aau de behoefte van onzen tijd aangenomen dat zij het optreden eener anders samengestelde Tweede Kamer wenscheljjk acht, heeft dan, werd gevraagd, hare tot nu toe gevolgde handelwijze niet iets zonderlings? In die onder stelling toch had zij haar ontwerp dadelijk bij de opening der zitting gereed moeten hebben, opdat het, met terzijdestelling van wat in het belang van den dienst niet volstreklnoodzakelijk ware, zoo spoedig mogelijk tot stand kwam. Daarop had dan de ontbinding der Kamer moeten volgen, zoodat binnen het kortst mogelijk tijdsverloop eene nieuwe Volksvertegenwoordiging kon optreden, met welke de Regeering krachtig aan 't werk kon gaan. In plaats daarvan heeft men gezien, dat vóór nog de censuswet in overweging kon worden genomen, op de afdoening van andere wetsvoordrachten, zooals die betrekkelijk het Indisch tarief, is aan gedrongen, waaraan een zeer gewichtig politiek karakter met kan worden ontzegd; heelt men de Regeering zien voortgaan met het voorbereiden eeuer nieuwe rechterlijke organisatie en is de spoedige indiening toegezegd van eene wet op het hooger onderwijs. Hoe laat zich die blijkbare nei ging, om met de tegenwoordige Kamer belangrijke zaken af te doen, overeenbrengen met het denk beeld om algemeene censusverlaging aan te nemen als grondslag en uitgangspunt der politiek vau het Kabinet? Er waren leden, naar wier gevoelen de ver klaring van het feit gezocht moest worden in eene omstandigheid, die zich in de laatste jaren herhaaldelijk op politiek gebied heeft voorgedaan. In stede van eene staatkunde te volgen, lieten de Ministers zich maar al le dikwijls eene staat kundige gedragslijn voorschrijven of opleggen. In plaats van le leiden, werden zij geleid. Zoodra miu of meer invloedrijke personen eene agitatie tegen een bestaande regeling de zegelbelasliug bij voorbeeld wisten te orgauiseeren, was de Regeering dadelijk gereed aan die agitatie gehoor te geven en voorstellen tot wijziging of afschaf fing te doen. Het heette dan, dat de publieke opinie zich tegen het bestaande had verklaard, terwijl men voorbijzag, dat men eigenlijk slechts met een kleinen kring van personen te doen had, die zich zeer luid wisten te doen hooren. Met name is het zoo met de censuscjuaestie gegaan. Niemand dacht aan verlaging van den census, tot dat men in 1868 in ééne stad des rijks tegen de kieswet begon te agiteeren. Daarop deed de heer Heems kerk c. s. zijn bekend voorstel, destijds door de motie Thorbecke ter zijde gfesteld. Doch nu haastte zich de toenmalige Regeering op hare beurt eene ingrijpende herziening van den census voor te dragen. Het tegenwoordig Kabinet scheen aan vankelijk, blgkens de aankondiging in de Troon rede, voornemens aan de censusherziening de be- scheidene plaats toe te kennen, welke deze maatre gel in het Regeeringsprogramma behoorde in te nemen. Maar het heeft gaandeweg, bij de dis- cussiën en onder den drang dier discussiën, aan het eens opgevatte denkbeeld meer uitbreiding gegeven, zoodat men nu staat voor het inderdaad merkwaardig verschijnsel, dat een Ministerie, 't welk zich Ministerie van meerderheid der tegen woordige Kamers noemt, een weg betreedt, die rechtstreeks leidt, althans leiden kan tot de op treding van andere Kamers en wellicht van een andere meerderheid. Wat van dit alles ook zijn moge, nu eenmaal censusherziening van Regeeringswege is voorge steld, mag de Kamer zich aan de behandeling dier aangelegenheid niet onttrekken, ofschoon allerlei overwegingen er toe moesten leiden om te betwijfelen of de dringende haast, die thans gemaakt wordt, ook wel oordeelkundig is. Al dadelijk deed zich een bezwaar voor dal sommigen onoverkomelijk rekenden. De census zal nieuw worden geregeld met het oog op de bestaande Rijks- directe belastingen. Is er uit zicht dat deze gedurende een betrekkelijk lang tijdsverloop op den tegenwoordigen voet zullen worden geheven, of staat daarin qene aanmerke lijke verandering voor de deur? Is het laatste het geval, mag het dan raadzaam worden genoemd, eene regeling van den census tot stand te bren gen, waaraan een der hoofdvereischten duur zaamheid ontbreekt? Inzonderheid geldt dit met het oog op de patentbelasting. Het gevoelen, dat deze belasting, althans in hare tegenwoordige inrichting en werking, niet houdbaar is, kan als een axioma gelden. Toch zou, bij aanmerkelijke verlaging van den census, vooral in de steden, een groot aantal kiezers, enkel en alleen aan den aanslag in hel patent, de nieuw te verkrijgen bevoegdheid te danken hebben. Mag men aan dezen thans een radicaal schenken, dat hun na korten tijd bij eventueele ontheffing dier belasting weder zal worden ontnomen Tot zekere hoogte komt hier ook de aange kondigde herziening van de grondbelasting der gebouwde eigendommen in aanmerking. Welken invloed zou d.e herziening op het tegenwoordige ol aanstaande kiezerspersoneel uitoefenen? Was het, eeu en ander in aanmerking genomen, niet rationeel den census onaangeroerd te laten, tot dat eene afdoende herziening van het belasting stelsel had plaats gehad Daartegen deed men gelden, dat het, na hel- geeu met de voordracht tot belastinghervorming van het vorig Kabinet is voorgevallen en na de verklaringen van den tegenwoordigen Minister van Financiën, met wel in aanmerking kwam, do herziening der kieswet vau de belastingher vorming afhankelijk te maken. Iu theorie was voor zoodanige voorafgaande belastingregeling veel te zeggen; zooals de zaken thans staan, zou men, door daarop aan te dringen, in een vicieusen cir kel ronddraaien en het verwijt moeielijk kunnen ontgaan van zoowel het een als het ander ad ca- lendas graecas te willen verschuiven. Voor zoover men, gelijk later blijken zal dat bij de groote meerderheid het geval was, niet voor algemeene censusverlaging, maar voor eene verlaging alleen in bepaalde gemeenten met hoogeren census ge stemd was, verloor de zwarigheid ook een deel van haar gewicht. Daarenboven, elke wijziging der directe belastingen heelt invloed op den cen sus, en het zou toch te ver gaan, bepaalde verbe teringen in het belastingstelsel ter zijde te laten alleen om den invloed, dien dit op het kiezers personeel kan uitoefenen. Van de andere zijde stemde men dit gaarne toe, maar deed toch op merken, dat niet opzicht tot de patentbelasting geheel bijzondere omstandigheden bestaan. De be voegdheid van een groot aantal kiezers is van het voortdurend bestaan dier belasting afhankelijk. In andere gevallen, bijv. bij de invoering eener inkomstenbelasting, wordt het aantal kiezers uit gebreid. Vervalt het patentrecht, dan zou dit te vens onmondigverklaring niet slechts van een aan tal tegenwoordige, maar ook van vele thans nieuw te scheppen kiezers medebrengen. In welke male is censusverlaging wenschelijkf Volgens het gevoelen der meerderheid, moet men zich op het standpunt plaatsen, dat bet aangenomen eens dat de bezwaren, die thans te gen herziening der tabel van 1850 bestaan, niet onoverkomelijk zijn alleen aankomt op herzie ning dier label, in den geest waarin ze werd samengesteld, en dus op het zuiveren (aarvan van de daarin sedert aan den dag gekomen gebreken. Het onderscheid, iu 1850, wat den census betreft, tusschen de verschillende deelen des lands ge maakt, behoort dus behouden te blijven, tenzij men kan aantoouen, dat er thans voor dat verschil geen redenen meer bestaan, Het gevolg is, dat men niet, uit een begrip van gelijkheid vau cen sus, dien voor de plattelandsgemeenten in bet noorden of in Zeeland, waar hij thans f 30 of 32 bedraagt, kan laten dalen; want dan zou men met den census voor het platteland van bet zui den hetzelfde moeten doen, en dit laat de Grond wet niet toe. De vraag kan dus alleen zijn, in hoe verre iu het vijftigtal steden met verhoogden census, dat is met hoogeren census dan de distric ten, waar.ee zij belmoren, die census verlaagd kan worden. Want er is reden om aan te ne men, dat in 1850 hier en daar de verhoogingen te sterk zijn geweest. Dat de census in sommige steden te hoog werd opgevoerd, is in confesso geenszins dat hij te hoog is op dat gedeelte van het platteland, waar die thans meer dan 20 be draagt. De wensch om meer dan tot nu toe de capaci teiten aan de verkiezingen te doen deel nemen, zou door deze partieele regeling niet, althans niet genoegzaam, bevredigd worden. Maar de voor standers vau algemeene verlaging moesten toe stemmen, dat dit bij het volgen van hun stelsel insgelijks slechts zeer in de verte het geval zou zijn. Ook dan zou de abnormale toestand blijven bestaan, dat deze of gene kroeghouder of land bouwer, zonder eenige intellectueele ontwikkeling kiezer is, terwijl in menig geval de onderwijzer, de leeraar, de gegradueerde het kiesrecht mist. Op afdoende wijze scheen alleen door grondwets herziening aan dit euvel een einde te maken. Wordt vervolgd.) LAATSTE BERICHTEN. De Minister van Binnenlaudsche Zaken heeft bepaald, dat de verkiezing tot lid van de Tweede Kamer, voor het hoofdkiesdistrict Leiden, ter ver vanging van wijlen den heer Taets van Ame- rongeu, geschieden zal op 18 Maart ;.eu eene her stemming zoo noodig op 1 April. [Per Telegraaf.) Ken Haag, 27 Februari. Bij de Tweede Kamer is heden ingekomen een wets voorstel vau den heer van Houten tot regeling van den arbeid van kinderen in de fabrieken. In antwoord op du interpellatie van den heer Blussé over de gebeurtenissen op Sumatra, heeft de Minister van Koloniën medegedeeld dat het de politiek der regeering blijft: dat uitbreiding van ons gezag niet haar doel is, maar waar dit aangerand wordt het te handhaven. Daar dit in menig opzicht was miskend, is de Vice-President vun den Raad van Indië met de noodige troepen macht vertrokken. De regeering stelt volkomen vertrouwen iu het overleg, de kloekheid en het beleid van den Landvoogd en hoopt dat het den Vice-President zal gelukken eene schikking te bewerkstelligen. Van uitzending van troepen van hier, is geen sprake. Zr. Ms. fregat Metalen Kruis zal eemgszins vroeger vertrekken en door een ander schip gevolgd worden. Den Uaag, 27 Februari. De hoofden van het Japauscb gezantschap hebben hedenvoormiddag iu het Hotel Paulei audiëntie verleend, waarvan onderscheidene leden der diplomatie, eenige hoofd officieren van het wapen der artillerie, de inspec teur vau het lager onderwijs zoomede andere staatsambtenaren en autoriteiten gebruik maakten. THERMOMETER VAN FAHRENHEIT morg. morg. nam. nam. nam. avond a zond 5 u. 8 u. 12 n. 4 Q. B o. 8 0. 10 a. Woensd. 47° 45' 44® Dond. 44° 43* 44° 42' Wind: Woensdag-middag 5 u. Z. VV. Daar de verpleging van den mond en der tan den volgens oordeel van alle geneesheeren nood zakelijk en heilrijk voor de gezondheid der tnen- schen is en voor veel lijden en onaangenaamhe den bewaart, zoo is het plicht hiervoor het beroemde, met liet glansrijkste gevolg bekroonde AXATHLKl.V-NOXmVATKIl van Dr. FOPP, K. K. Hof-Tandarts te Weenen, in herinnering te brengen. Geen middel werkt zoo spoedig en zeker tegen tandsteen, bulten, gezwellen, bederf in den mond, zelfs tegen scorbuut, als dit heerlijk sap, dut daarenboveu voor gezonden het zekerste voor behoedmiddel tegen alle mondziekten is. Opwek kend, verfrisschend, den adem reinigend, werkt het vooral op de tanden, welker gezondheid en natuurlijke kleur bewaard en weder hersteld wordt. Het verdrijft den wijnsteen, de pijn aan holle of branderige tanden en heelt het licht bloe dend tandvleescb. Tegen elke tandpijn (rheuma- tisch of zenuwachtig) werkt het snel en zeker en bewaart den welriekenden adem, terwijl het alle schadelijke bestanddeelen uit den mond verwij dert. De zegenrijke werking van dit sap kan daarom allen tandlijders niet genoeg aanbevolen worden. ADVERTEMTIEM. Voor de vele bewijzen van deelneming, onder vonden bij het overlijden van onzen geliefden vader en behuwdvader, betuigen wij onzen oprech ten dank. Uit aller naam Dulït,27 Febr, 1873. J. H. J EDEL0 0,

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 3