I FEUILLETON. N°. 4005. Vrijdag A0. 1873. 28 Februari. STADS-BERICHTEN. Tden, JAM DE ZWERVER. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden per 3 maanden7ƒ3.00. ^5 Franco per post...„3.85. Afzonderlijke Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS IJ KR ADVBRTKNTim Voor iederen regelƒ0.15. Grootere letters naar de plaatsruimte die zij beslaan. BURGEMEESTER BK WETHOUDERS tak Ueiien het adres van Hbkdbik de Riddeb, Smid, gfende alhier, waarbij hij vergunning vraagt tot Bplistsen eener kleine smidsvuring in het huis in de Nieuwstraat n". SI liet op art. 4 van het Koninklijk besluit van Januari 1824 (Staatsblad n°. 19) Joen te weten, dat tot het hooren der eigenaars Jewonera van de naast bijgelegene en belendende ten opzichte der informatiën de commodo et tmoio, door Burgemeester en Wethouders zal en «evaceerd op het Raadhuis dezer Gemeente, g den 3den Maart aanstaande, 's voor- te elf uren; zullende de belanghebbenden licht zijn hunne bezwaren tegen dat verzoek op J tijd in te brengen, terwijl, bij verzuim daarvan, Fgebouden zullen worden zich tegen de inwilliging te hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. D. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. iidïk, 27 Februari 1873. LEIDEN, 27 Februari. poor den Minister van Oorlog is eeue instructie voor den officier, belast met het toe- bt orer den torpedo-dienst, welk toezicht is op dragen aan den generaal-majoor F. A. F. ijprat, van het wapen der artillerie. Z. M. heeft de lichting der militie voor 1873 astgesteld op 11000 man, waarvan 600 voor de emacht. ~ussehen de Nederlandsche Regeering en de rdbrabantsch-Duitsche spoorwegmaatschappij, BoxtelWezel, is de overeenkomst gesloten iffende de aansiuitiDg aan het station van staatsspoorweg te Boxtel. Ook met de exploi- tjemaatscbappij moet de overeenkomst getrof- u zijn, betreffende het gemeenschappelijk ge- nik van het station aldaar. Met de werken |r die aansluiting wordt nog deze week een vang gemaakt, zoodat het in exploitatie brengen fi(er lijn, waarop van verschillende zijden wordt igedroDgen, binnen zeer korten tijd kan wor- tegemoet gezien. spoorweg van Lingen in verband met hare lijn te mogen leggen en die over Deventer te trekken. llen vraagt zich vrij algemeen af, welk doel het bezoek van 't Japanscbe gezantschap aan Europa toch heeft. Van goed onderrichte zijde vernemen wij daaromtrent dat de vreemdelingen den Taikoen zijn gelast te trachten bij de brnaamste Hoven in Europa te bewerken dat 1 wijzigingen in de handelsverdragen met Japan lorden gebracht. Het bezoek aan Nederland heeft echter nog een udere bedoeling, nl. om uitstel te verkrijgen van nog door Japan aan Nederland verschuldigde ilangrijke som, als schadeloosstelling voor de peditie naar Simoneseki. (Haagsche Nieuuisb.) Naar men verneemt, heeft de Ned. Rijnspoor- ■maatschappij concessie aaugevraagd om een Men deelt ons mede, dat het schip Lalla Rookh gisterochtend van Calcutta naar Suriname is ge zeild met 380 volwassen immigranten. Eene tweede zending per stoomboot zal spoedig volgeü, en daarmede zal ook verder worden voortgegaan. Dit is de eerste vrucht van het tractaat met En geland zij is vooral verkregen door de bemoeiin gen der Surioaamsche Bank. (Hbl.) De tocht van Heemskerk en Barendsz naar Nova-Zembla is een algemeen bekende bladzijde uit onze historie. Ieder Nederlander is trotsch, dat tot zijn volk de mannen bebooren, die zoo veel moed en volharding betoondeü. Ongewone sensatie maakte dan ook 't bericht, dat op Nova-Zembla reliquieën van die Noord- poolvaarders waren gevonden, en de Minister werd niet weinig geprezen, dien het gelukte die reliquieën voor ons laud te verwerven. Het speet ieder, dat we geen behoorlijk Mn- seum bezitteu, waar ze geplaatst konden wordeD, en met zekere teleurstelling werd vernomeD.dat ze bewaard zouden worden in de modelzaal van het Ministerie van Marine.'i Was of de reliquieën in een hoek werden weggestopt. Dat zou echter niet 't geval zijn, berichtte men uit den Haag. Er zou een hut worden ge maakt, die precies geleek op die waarin Heems kerk en Barendsz hadden overwinterd, en daarin zouden de overblijfselen, die op Nova-Zembla ge vonden waren, geplaatst worden. 't Klonk goed I Eigenaardiger bewaarplaats kon wel niet bedacht worden. Uit oud hout een hut in afmetingen ougeveer gelijk aan die io 't Noor den, en daarin, als meubilair, de stukken, welke de koeDe zeevaarders zeiven hadden gebrnikt, dat zou de locale tint teruggeven aan de reli quieën, dat zou het historisch karakter vau deze eerst recht goed doen uitkomen, dat zou, voor wie de hut binnentrad, het zeer gemakkelijk maken, zich ouder die wakkere gezellen te ver plaatsen, de overwintering eeue wijle mede te doen. Maar de uitvoering! Hoe bitter stelt ze deze verwachtingen teleur. De hut is op de helft der ware grootte gebracht, een miniatuur-uitgave, in den trant zooals Salomo's paleis of dergelijke merkwaardige ge bouwen op kermissen worden tentoongesteld. Een verkleining, die alle illusie onmogelijk maakt 1 Doch er is meer! De hut is gemaakt uit zuiver geschaafde en keurig bewerkte planken I En kan dat nieuwe hout een anderen indruk geven dan dien, dat men een kijkspelletje binnentreedt? Elke gedachte aan Heemskerk en Barendsz is door de moderne tint, door het nette werk, od- mogelijk gemaakt. Het historisch karakter der verzameling wordt er door bedorven. (De Vlinder.) De luitenant-ter-zee der 2de klasse H. van der Sande, dienende aan boord van Zr. Ms. monitor Krokodil, wordt met den 15den Maart aanstaande op non-activiteit gesteld; terwijl de benoemde luitenants-ter-zee der 2de klasse W. H. Dittlof Tjassens en B. J. G. Volck, respectievelijk met den lsten en met den 16den Maart aanstaande, wor den geplaatst aan boord van Zr. Ms. raderstoom schip Valk en monitor Krokodil. Met ingang van den lsten Maart aanstaande wordt bet telegraafkantoor op het station der Nederlandsche Rijnspoorwegmaatschappij te Voor burg, met een dagelijkschen dienst van halfzeven voor- tot halfelf namiddag, voor bet algemeen ver keer geopend. Op de berichtenwisseling van dit kaDtoor met alle overige telegraafkantoren in Nederland wordt het uniforme tarief van f 0.30 per enkelvoudig telegram toegepast. Bij beschikking vaD den Minister van Koloniën van den 22sten Februari 1873 is de heer J. H. van der Meulen gesteld ter beschikking van den Gouverneur-Generaal van Nederl. Indië, om te worden benoemd tot technisch ambtenaar bij het boschwezen daar te lande. Z. M. heeft den lsten luitenant J. P. de Veer, van het 1ste regiment infanterie, in zijn rang overgeplaatst bij het wapen der infanterie van het leger in Nederlandsch Indië. Z. M. heeft den officier-van-gezondheid der 1ste klasse B. G. van der Hegge Zijnen, van het regi ment grenadiers en jagers, op zijne aanvrage, op een pensioen gesteld van f 1005, en hem den rang verleend van eersten officier-van-gezondheid der 2de klasse. BINNENRAND. Amsterdam, 26 Februari. Reeds nu is een niet onaanzienlijk getal aandeelen in de nieuw op te richten naamlooze vennootschap Het Park, onderhands geplaatst. Het ligt in het plan van bestuurderen der af- deeiing Amsterdam van de Maatschappij tot be vordering der Toonkunst, om bij de verbouwing van het Parkgebouw in de Plantage, in de nieuw te bouweü concertzaal, overeenkomstig de eischen des tijds, ook een orgel aan te breogen. Nienwedlep, 25 Februari. Naar wij verne men, zullen Zr. Ms. fregat met stoomvermogen Zeeland en het stoomschip Metalen Kruis met spoed gereed gemaakt en in dienst gesteld worden. Katwijk, 26 Februari. Gisteren zijn tot leden vau deD gemeenteraad verkozeD de heereD S. Ouwehand en L. A. van Mels. Nooit zijn de kie zers getrouwer ter stembus opgetogen dan bij deze gelegenheid. Te Katwijk a/d Rijn zijn allen opgekomen. Te Katwijk a/Zee heeft slechts éen kiezer geweigerd zijn stem uit te brengen, vier werden daarin door ziekte verhinderd. De heer Ouwehand bekwam twee, de heer van Mels éen stem meer dan de meerderheid. De heeren W. Schippers en N. Haasnoot bekwamen elk 69 stemmen. Van de elf leden van den gemeente raad hebben thaDS zeven voor Katwijk a/Zee en vier voor Katwijk a/d Rijn zitting. Katwijk a/d Rijn heeft dus voor het geweld der meerderheid van Katwijk a/Zee moeten zwichten. Den Haag, 26 Februari. De Vereeniging tot bescherming van dieren alhier hield gisteravond eene openbare vergadering, waartoe ook niet- leden waren uitgenoodigd. De heer Mr. A. W. Jacobson, bestuurslid van de vereeniging, besprak de noodzakelijkheid der oprichting van abattoirs. Spreker deed uitkomen op welke wijze algemeene slachthuizen moesten worden ingericht en stelde op den voorgrond, dat vooral de keuring van het vleesch zeer streng moet ziju. Het eerste denkbeeld tot inrichting van abattoirs ging van keizer Napoleon uit en Parijs was dan ook de plaats waar dergelijke gelegenheden op groote schaal het eerst werden opgericht. Ook te Brussel bestaat eene gemeente inrichting, die eene rente van 21) pCt. 'sjaars af werpt. De argumenten voor de oprichting van abattoirs waren o. a. het krachtigste middel tegen dierenkwellerij, de beste controle, concentratie bij eventueel zich voordoende veeziekten, betere wijze van slachten en verbeterd transport. Spr. wees ook op het belang van de schatkist in ver band met dat der openbare gezondheid. Wanneer eene koe wordt gevierendeeld is het aanhechten van een loodje het bewijs, dat de accijns betaald is, maar voor den kooper van het vleesch bestaat er geen waarborg dat het is gekeurd. Vervolgens meende de spr. dat abattoirs aanleiding zouden geven tot vermindering der vleeschprijzen, daar voornamelijk de kleine slachters goedkooper hun vee zouden kunnen doen slachten dan nu, daar zij, geen eigen slachtplaats hebbende, die moeten huren tegen nog al hooge prijzen. Overgaande tot de argumenten tegen, had spreker het eerst het oog op het niet rendeeren van dergelijke slachthuizen, maar herinnerende o. a. aan Brussel, geloofde hij dat die meening onjuist was; dat de coosumptieprijs zou moeteD worden verhoogd, werd ook door de ondervinding weersproken. Spr. deelde eene kleine statistiek mede waaruit bleek dat alhier gedurende de jaren 1867—1871 beston den 62 a 70 vleeschhouwers en 45 a 49 speksla gers. In die jaren werden behalve in de Haagsche vleeschhouwerij jaarlijks gemiddeld 6239 stuks runderen geslacht. In de Haagsche vleeschhou werij was dat getal 1250. 6582 kalveren, 2700 schapen en 6272 varkens werden gemiddeld per jaar van 18671871 afgemaakt. Met deze statis tiek eene globale rekening makende en op deu- zelfden voet als te Brussel een abattoir van 13 a 16 slachtvakken oprichtende, zou van een ka pitaal van f 500.000 ruim 7 pCt. rente kunnen worden getrokken. Er konden zich moeilijkheden voordoen, omda er geen macht in den staat is, die concessie tot oprichting van abattoirs kon geven en dat parti culiere slachthuizen niet konden worden verboden. Ook waren, volgens spr., de gemeentebesturen ten deze onmachtig. Hij geloofde dat er niets anders aan kon gedaan worden dan het provo- (Vervolg). vMijnheer de pastoor, gij zijt de goedheid zelf; ar laat mij liever hier treuren in hare nabij- ud. Wij hadden elkaar beloofd, Félise en ik, ro elkaar nooit te verlaten en altijd te bemiQ- en al wordt zij nog zoo plechtig begraven, moet haar toch wegnemenlaat baar dus bij 5 blijven." «Maar wat wilt ge dan, Jan «Is het mogelijk? Ik weet het niet, maar als «t kon zou ik waarlijk gelukkig zijn bij al mijn d. Mijne arme Lise moet in gewijden grond raven worden, als een goede christin, maar et het juist op het kerkhof zijn? Zoudt gij dat piekje niet kunnen wijden aan den voet van dien ten boom, zou zij daar niet even goed liggen P o zou ik altijd bij haar kunnen blijven, zooals bij ons huwelijk beloofd heb." De pastoor, diep geroerd door dit eenvoudig 'tzoek, waaruit zulk een innige en volkoinene liefde sprak, sloot Jan in zijne armen en ant woordde zonder aarzelen: «Aan uw wensch zal voldaan worden, Jan; graaf zelf de kuil voor uwe vrouw en ik zal morgen hare rustplaats wijden tot aan den dag des oordeels." En zoo geschiedde het. Zoodra de dag was aan gebroken, begon Jan met buitengewonen ijver te graven. Te vergeefs boden Siffrein, Simon en eenige auderen, die op de tijding van Lise's dood hem hunne deelneming waren komen betuigen, aan om hem daarbij te helpen. Jan groef met veel moeite een diep gat, waarvan ruim een derde gedeelte in de harde rots. Zijn werk was nauwe lijks geëindigd toen de lijkstoet er aankwam, de doodenpsalmen zingende. Nooit was er zulk een toevloed van menschen geweest naar de grot van Maraval; niet alleen was het geheele dorp den pastoor gevolgd om de overledene eer te bewijzen, maar uit de gehuch ten in den omtrek, Baux, Sante-Colombe, zelfs uit Grange-Neuve en Bernardes, waren mannen en vrouwen, meisjes en jongens in menigte ver tegenwoordigd. De oude Marlijn was bij zijn aan komst Jan om den hals gevallen en toonde eene droefheid waartoe weinigen hem haddeD in staat geacht. Zoolang de plechtigheid duurde, lag hy op de knieën, snikkende bij de geopende doodkist, waarin de arme Félise kalm scheen te slapen. Met aandoeniDg verhaalde de geestelijke in enkele woorden de droevige geschiedenis van het arme kiDd, dat allen nog kort geleden zoo blozend, zoo levenslustig gekeDd hadden en dat door menigeen benijd werd. Geen oog bleef droog onder de menigte en velen barstten in luide snikken uit, toen zij moesten antwoorden bij de laatste ge beden. Toen de kist was dichtgespijkerd en in de groeve zou worden neergelaten, ontstond er eenige be weging, om plaats te maken voor een pas aan gekomene. Het was Simoa Quinze-Onces, bleek, blootshoofds, de oogen door ttanen verblind.ZoDder te letten op de blijkbare verachting die hij in boezemde, knielde hij neder aan den rand van de groeve, verscheidene malen deD grond kussende en zeide met luider stem tot Jan, die hem ontsteld aanzag: «Jan, ik ben voor een groot deel de oor zaak van Félise's dood, en ik kom u openlijk om vergeving vragen. Toen ik u verried, dacht ik niet dat het zoover zou komen en dat ik mij zeiven zou moeten vloeken I Van dien dag af heb ik niet geslapen en word ik door spijt en wroeging ver teerd; niemand veracht mij zoodanig als ik zelf. JaD, in naam van de overledene, die gij zoo be mind hebt, wilt gij mij vergeven?" Bij dit verzoek, op zulk een oogenblik en op zulk een plaats gedaan, voelde Jan den toorn geheel bedaren in zijn edelmoedige ziel, en de hand naar den schuldige uitstrekkende zeide hij «Gij hebt mij veel kwaad gedaan Simon; maar gij hebt niet te vergeefs uit naam van Félise ge smeekt aan den rand van haar graf; ik vergeef u uit den grond van mijn hart, en zoo gij wilt dat God u ook vergeven zal, geef hem dan wezen lijke blijken van berouw." Quinze-Onces haalde het verwenschte mes uit deu zak, dat de eerste oorzaak was van zijn mis daad, en wierp het in de reeds half gevulde kuil. «O!" zeide htj, als ware hem een laat van 'thart genomen, toen de kuil vol was, «dat was zeker het mes van Satanhet zal nu niemaDd meer in verzoeking brengen." (Wordt vervolgd). Het Vaderland meldt, dat het plan tot verplaat sing van de grenadiers en jagers wel een punt van overweging heeft uitgemaakt, maar toch ook reeds weer is opgegeven.

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 1