den tot commandant van het leger in de noor delijke provinciën. Aan generaal Burgos is opgedragen het be vel over de corpsen, belast met het bandhaven der orde. Moriones is benoemd tot kapitein-generaal van Madrid. "Vereenigcle Staten. De rechtskundige commissie uit het Huis van vertegenwoordigers heeft gerapporteerd, dat er geen termen bestaan om den heer Colfax met betrekking tot de zaak vau het Credit Mobilier ju staat van beschuldiging te stellen. Het Congres heeft, na een warm debat, met 145 tegen 30 stemmen goedgekeurd het wetsont werp om uitvoering te geven aan de bepalingen betreffende de visscherijen in Canada. Deze be palingen zijn vervat in het Washingtonsche trac- taat. Er hebben te Quebeck ongeregeldheden plaats gehad bij de verkiezingen tusschen conser vatieven en nationalen. Twee personen werdeD gedood en een aantal gewond. TEIJEGBAMME\. Weenen, 25 Februari. Van eene op handen zijnde reis van keizer Frans Jozef naar Peters- burg, waarvan door Noordsche dagbladen gewag is gemaakt, is hier tot dusver niets bekend. Stuttgart, 25 Februari. Dr. Adolf Bacineister is heden hier overleden. Madrid, 25 Februari. De maritieme mogend heden hebben, op aanzoek van de consuls, sche pen afgezonden om op de Öpaansche kust te kruisen. Bucharest, 25 Februari. De Regeering heeft bij de Kamer ingediend een wetsontwerp tot be noeming van een politiek agent te Rome en te Washington, ten einde de politieke en staathuis- houdelijke betrekkingen met Italië en Noord- Amerika te bevestingen. De Kamer nam de urgentie van het wetsont werp aan. Londen, 26 Februari. Aan Daily News wordt uit Berlijn gemeld: Men hecht geen geloof aan het gerucht, dat Rusland de onderteekenaars van het verdrag van Parijs heeft uitgeuoodigd tot het indienen van vertoogen bij de Porte wegens de wijziging der erfopvolging. Men meent integen deel, dat Rusland gunstig gezind is ten opzichte van bet plan des Sultans. Aan de Times wordt uit Rome, onder dagtee- kening van gisteren, gemeld: Italië, Oostenrijk en de meeste der andere Europeesche gouverne menten hebben het besluit genomen, om officieuss betrekkingen met Spanje te onderhouden tot aan de vorming van een regelmatig gouvernement dat alsdan onmiddellijk door Italië zal erkend worden. Calcutta, 25 Februari. Luidens de jongste authentieke berichten uit Centraal-Azië, is Abdul Rahman, een pretendent naar den troon van Af ghanistan, door de Russen naar Tarkew overge bracht, nadat hij gepoogd had om, zonder voor afgegaan verlof, zich naar Petersburg te begeven. De hem door Rusland toegestane jaarwedde is verminderd. Veler zijner volgelingen hebben hem verlaten. Mew-ïork 25 Februari. Het gisteren medege. deelde bericht aangaande ongeregeldheden te Que bec is overdreven. Niemand is gedood, Londen, 26 Februari. In de gisteren door het Lagerhuis gehouden zitting heeft de Minister Har- tington, in antwoord op eene vraag van den heer Henry, verklaard, dat van de vervolgingen in zake de verkiezing te Galway voorgoed is algezien, omdat de rechtsgeleerden der Kroon het als eene onmogelijkheid beschouwen, van de jury een ver- oordeelend vonnis te verkrijgen. Bucharest, 26 Februari. Bij eene boodschap van den Vorst, worden de zittingen der Kamers tot 13 Maart verdaagd. De Kamer van Algevaar digden heeft goedgekeurd de aanstelling van een politieken agent te Rouie, maar een voorstel, om ook een dergelijken agent te Washington aan te stellen, verworpen. Bij den Senaat zijn talrijke petitiën ontvangen tot verwerping van de voor gestelde belasting op de sterke dranken. Weenen, 26 Februari. De Vorstadlzcitung meldt, volgens brieven uit Brody, dat in de Russische provinciën Ukraine, Volhynië en Podolië een op stand is uitgebarsten ouder de socialistische boeren, die zich aan moord, plundering en brandstichting schuldig maken. De troepen, tot beteugeling van den opstand afgezonden, zijn door de oproerlingen geslagen. Beriyn, 26 Februari, De Votsische Zeitung deelt mede, dat verscheidene Duitsche smeden en andere werklieden in aanverwante vakken, die wegens de werkstakingen in Engeland derwaarts waren vertrokken, doch aldaar eene slechte behandeling ondervonden, door de ondersteuning der Duitsche consuls in staat zijn gesteld om huiswaarts te keeren. Thans vordert de Staat van de bedoelde werklieden de hun verleende ondersteunings gelden terug. De werklieden hebben de tusschen- komst der diplomatieke vertegenwoordigers van Duitschland in Engeland ingeroepen, ten einde de agenten, die hen naar Engeland hebben ge lokt, tot nakoming der aangegane verbintenissen te nopen. STATEN-GENEBAAL. Na hetgeen wij in ons vorig nummer hebben medegedeeld omtrent het verslag van het sectie- onderzoek der Tweede Kamer, ten aanzien der wet tot wijziging der Kieswet van 1850, laten wij thans nog de voornaamste beschouwingen (die der meerderheid) volgen De groote meerderheid zag de noodzakelijkheid van eene censusherziening, in zooverre deze een al gemeen karakter zou hebben, niet in. Te vergeefs zocht men naar eenigen afdoenden grond om daartoe over te gaan. Lette men op de werking der tegenwoordige kieswetop het gemis aan politiek leven in verre het grootste deel des lands; op de slechte opkomst der kiezers, waarvan, ge lijk nog bij de onlangs plaats gehad hebbende verkiezingen het geval was, niet zelden 60 ten honderd zich van alle deelneming onthouden op de middelen, die somtijds te werk worden ge steld om de kiezers naar de stembus te drijven en van hun staatkundig inzicht geen gunstig denk beeld gaven, dan scheen veeleer eeuige reden om te beweren, dat de census in 1850 te laag is gestelddat men toen een grooten sprong heeft gedaan en dat de natie nog niet eenmaal geheel rijp is voor de uitbreiding, destijds aan de nieuw ingevoerde directe verkiezingen gegeven. Er zijn, men gaf bet van deze zijde gaarne toe, in de toen vastgestelde kiestabel tastbare onregelmatigheden; de census in de steden is hier en daar, vooral in vergelijking met het platte land, te hoog. Dien tengevolge hebben in sommige kiesdistricten de plattelandbewoners boven de stedelingen een over wicht, niet door hoogere iutellectueele ontwikke ling gerechtvaardigd. Hierin kan worden voor- zieD. Eene algeuieene censusverlaging echter wordt door niets geboden. Zij wordt ook schier door niemand verlangd. In de Kamer zelve mogen enkele zeer bepaalde voorstanders van dien maatregel zijn, die echter dan nog tot geheel onderscheidene fractiën be- hooren, wier staatkundige inzichten in andere opzichten hemelsbreed verschillen, daar buiten wordt óf geene óf althans geene eeuigszins alge- ineene belangstelling in den zaak aan den dag gelegd. Nog kan, even als in het Voorloopig Ver slag van 15 November 1870, gevraagd worden ,/Waar bestaat drang tot meer algemeene deel neming Heeft het voorstel van April 1869 buiten de Kamer weerklank gevonden In het geheele land hebben zich, als men de stemmen uit de hoofdstad uitzondert, slechts enkelen ten gunste van een algemeene Censusverlaging doen hooren. Het tegenwoordig wetsontwerp is reeds sedert maanden aanhangig, zonder dat blijkt van eene ingenomenheid bij de natie. Tegen deze voorstelling werd door sommigen aangevoerd, dat zoo de kiezers maar al te dikwijls groote lauwheid aan den dag legden, er toch voorbeelden bestonden van een zeer opgewekten publieken geest. Waar eene verkiezing ernstig bestreden werd en een groot belang scheen op het spel te staan, kwamen de kiezers somtijds schier tot den laatsten man op. Te beweren dat slechts enkele verspreide stemmen zich ten gunste van eene algemeene censusverlaging doen hooren, ging niet aan, nu dan toch tolken van bepaalde staatkundige richtingen zich krachtig daarvoor hebben verklaard. Hetgeen thans omtrent de wer king der bestaande kieswet en bet ontkennen van de noodzakelijkheid om daarin diepingrij pende wijziging te brengen wordt gezegd, strookte zeer weinig met hetgeen in 3 van het voorloopig verslag wegens het door den minister Fock in den aanvang van 1869 ingediend wetsontwerp tot her ziening der kiestabel, als het gevoelen van een zeer groot aantal leden der Kamer, wordt aan geduid. Van de zijde der meerderheid vroeg men, of de betere opkomst der kiezers bij sterk bestreden verkiezingen in menig geval wel het uitvloeisel was van waren publieken geest, en of niet maar al te dikwijls de kiezers onder eene kerkelijke vlag naar de stembus werden gedreven. Daarin lag eene reden te meer tot beduchtheid voor de gevolgen eener algemeene censusverla ging, die zich vooral bij de gemeentelijke ver kiezingen sterk zou kunnen doen gevoelen. Wan neer overal de census aanmerkelijk daalde, en dus eene geheel andere klasse van ingezetenen dan tot dusver tot de gemeentelijke verkiezingen medewerkte, zou eene uitsluitende leuze daarbij sterk kunnen werken. Door lieden, nocb ontwik keld, noch zelfstandig genoeg om uit eigen oogen te zien en alleen het algemeen belang te behar tigen, konden raadsleden op het kussen worden gebracht, die in eene richting werkzaum waren, waarvan verderfelijke gevolgen voor menig publiek belang, met name het volksonderwijs, te vreezen waren. De neiging kon bovendrijven, om uit karig heid zelfs niet in het volstrekt noodige te voor zien. Aan den anderen kant konden hier en daar de gemeenteraden zoodanig worden samengesteld, dat als in 't wilde te hooge uitgaven wierden toegestemd, die dan voornamelijk, ten gevolge der werking van het gemeentelijk belastingstelsel, op de meer gegoeden zouden drukken. Hield men een en ander in het oog, dan kon de meerderheid, en tot die meerderheid behoor den ook leden, die in den maatregel zeiven zoo overgroot bezwaar niet zagen, hare verbazing niet verbergen dat de Regeering niet slechts eene algemeene censusverlaging heeft voorgesteld, maar deze in haar staatkundig programma op den voor grond geplaatst heeft. Wat kon haar daartoe heb ben bewogen? Welke uitkomsten in het waar achtig belang des lands stelde zij zich daarvan voor? Verlangde zij de Kamer op een andere wijze te zien samengesteld, nieuw leven, nieuw licht daarin te hebben gebracht? Maar voegt dat streven naar eene andere samenstelling der Volks vertegenwoordiging aan een Ministerie dat, als de uitdrukking van hare meerderheid, het be wind in handen heeft genomen Sommigen meenden de oplossing van het raad sel daarin te moeten zoeken, dat men behoefte had gevoeld om een gewichtig politiek vraagstuk in de plaats te schuiven van de quaestie nopens 's lands verdediging, door het vorig Kabinet op den voorgrond geplaatst, doch die men thans we gens de netelige incidenten, waaraan men bij de behandeling blootstond, zooveel mogelijk ter zijde wilde stellen. Anderen, naar eene verklaring van de handel wijze der Regeering zoekende, dachten aan het wel eens geopperd beweren, als zouden met de Tweede Kamer, gelijk die thans is samengesteld, geene groote maatregelen tot stand te brengen zijn. Maar is die beschuldiging wel voldoende gerechtvaardigd? Is, als de Regeering de zaak goed weet aan te vatten, het tot stand komen van wetten, die gewichtige verbeteringen in den toe stand des lands ten doel hebben, zoo onmogelijk Zeer zeker is het aan de Tweede Kamer niet te wijten, dat zij thans geen veelomvattende voor stellen van financieelen of van militairen aard in behandeling kan nemen. En indien, gelijk zich voorzien laat, in het tegenwoordig zittingjaar niets tot verbetering van onze defensie of van ons be lastingstelsel wordt gedaan, zal men daarom de Kamer van werkeloosheid kunnen beschuldigen Wordt vervolgd). tljei-iehten. Amsterdam, 26 Februari. Tarwe, Mei 186, 187, 118; Oct. 194, 195, 194, 193; rogge, Galatz 202, 200; j. dito. 185, 190; Taganrog 185; Maart 180, 181, 179. Raapolie op zes weken per 100 kg., 43; vliegend 41 Mei 4144,41%; Sept., Oct., Nov., Dec. 41%. Lijnolie op zes weken 40; Vlie gend 38*; Maart, April, Mei 38%; Sept., Oct., Nov., Dec. 39%. Raapkoeken per 1000 kg. 88, 92. Lijnkoeken per 100 kg. 11, 14%. LAATSTE BElMCtfTEN. Per Telegraaf.) Beu Haag, 26 Februari. De Tweede Kamer heeft heden te halfvier hare werkzaamheden hervat. Negen reeds bekende wetsontwerpen zijn ingekomen, zoomede een tot wijziging der bepalingen van het pandrecht en een tot goedkeuring van bepalingen in de met België gesloten tractaten. Nog is ingekomen een wetsvoorstel van den heer Nierstrasz, lot wijzi ging der wet tot bevordenng en pensioneeriug van officieren der zeemacht. De eindverslagen over de herziening der kieswet en der rechter lijke organisatie zijn gereed. De dag van behan deling zal nader worden bepaald. De heer Blussé heeft verlof gevraagd en bekomen om morgen te 2 uren aan den minister van Koloniën vragen te richten betreffende de gebeurtenissen, welke mochten hebben plaats gehad op Sumatra. Voor de nieuw getrokken afdeelingen zijn ge kozen tot voorzitters de heeren Begram, van Reenen, Kappeijne, van Akerlaken en van Zuy- len; tot ondervoorzitters de heeren Luyben Cremers, Jonckbloet, Gevers en de Brauw. Den 26 Februari. Z. M. heeft benoemd tot commies der posterijen van de tweede klasse, den heer C. S. Hein, thans derde klasse; aan den heer D. P. F. Dutilh, op zijn verzoek, eervol ont slag verleend uit zijne betrekking van boekhou- houder met rang van commies bij de directie van de Grootboeken der Nationale schuld te Am sterdam, behoudens aanspraak op pensioen. Gisteren had in het hotel Paulez het diner plaats door sommige advocaten bij den Hoogen Raad, de leden van den Raad van Toezicht en van het bureau van consultatie enz., den deken, Mr. A. de Pinto, aangeboden. Op de soireé, gisteren door Z. Exc. den Minis ter van Buitenlandscbe Zaken gegeven, was ook tegenwoordig de Japansche ambassade, aan wier leden sommigen der genoodigden werden voor gesteld. Onder de aanwezigen merkte men op ver schillende gezanten bij ons Hof en andere auto riteiten. De heeren de Graaff van Polsbroek en van der Tak vergezelden het gezantschap op deze receptie. Per trein van 9 uren 20 min. heeft het gezant schap zich dezen morgen naar Rotterdam begeven. Het werd aldaar door de directie van de Ned. Stoombootmaatschappij ontvangen, ten einde de vreemde bezoekers in de gelegenheid te stellen de fabrieken en scheepsbouvvwerven te Feijenoord in oogenscbouw te nemen. De nieuwbenoemde minister in Japan, Mr. von Weckerlin en de consul, de heer van der Tak, vergezelden de reizigers, die hedenmiddag te ruim 4 uren hier ter stede zijn teruggekeerd. De Saksische gezant bij ons Hof, baron von Fabrice, beeft hedenochtend de residentie ver laten. Naar wij vernemen zijn op het ontwerp nopens de nieuwe rechterlijke inrichting, waar van het verslag nu spoedig verwacht wordt, een reeks van amendementen ontworpen door de heeren Heemskerk en Godefroi. HH. KK. HH. Prins Federik, de prins en prinses von Wied hebben zich hedenochtend te 10 uren per Rijnspoor naar Amsterdam begeven, ten einde aldaar de verzameling van schilderijen voor de tentoonstelling te Weenen te bezichti gen. Hedenmiddag te 4 uren zijn de vorstelijke personen wederom alhier teruggekeerd. Amsterdam, 26 Februari. In de gisteravond gehouden vergadering der kiesvereeniging Burger plicht is besloten geen adhaesie te schenken aan het adres van Vrijheid en Orde te Kampen aan de Tweede Kamer, betreffende herziening van art. 76 der grondwet. Burgerplicht acht grondwetsher ziening ontijdig en daarom niet wenschelijk. HUWELIJKEN, GEBOORTEN EN STERFGEVALLEN. burgerlijke stand van Leiden van den 20sten tot en met den 26sten Februari 1873. GEHUWD. H. vtn der Zeeow jm. eo C. ran der JReijdeo jd. D. Vermejj jm. en J. M. van den Bosch jd. W. Laman wedr. en 1'. van Patten jd. BEVALLEN, c, Verstraaten, geb. Slegtenhorst, D. W. van Us, geb. van der Heal, D, J. Petiet, geb. van der Woerd, D. levenl. A. Platteel, geb. van der Staaij, D. L. H. A. Ch. Schmier, geb. van Bree, D. E. W. van de Berg, geb. Hirsch, Z. C. M, van der Post, geb, Marijt, Z. J. M. Stikkelornm, geb. Stonten, D. H. M. van Cleef, geb. van Kas, Z. J. van der Heijden, geb. van Leeuwen, Z. levenl. B. Ligtvoet, geb. Ouwerkerk, Z. M, A. Gnoechi, geb. Hierick, D. C. H. Eradas, geb. de Vrind, D. M. Tak, geb. Pols, D. J. van Rossen, geb. Fontein, D. R. Smits, geb. Vlie land, D. J. van den Berg, geb. van der Linden, 2. T. M. Maas, geb. van de Graaf, Z. levenl, W. Kraymel, geb. Ver biest, D. A. M. Nieawenhaizen, geb. Hendriks, Z, J. J. Zirkzee, geb. Mondt, Z, W. D. Gattin, geb. van der Klugt, Z. J. C. Walle, geb. Schuyer, Z. G. M. Maartense, geb. Gans, D. H. M. Plasmeijer, geb. Rietbergen, D. C. Fi- lippo, geb. Terdn, Z. J. Groenedijk, geb. Silvester, Z. Biben, geb. Kondijs, Z. W. Kuenen, geb. Muurling, Z. J. C, Kroonbergs, geb. Opgeenend, D. W. P. Swaak, geb. Calkhoven, Z. M. A. van Mears, geb. Rijken, Z. OVERLEDEN. P. Freeke, 60 j. E. W, A. Eekhout, D. 20 j. E. van Mastrigt, D. 2 j. A. Klijn, 79 j. J. van Leeuwen, D. 6 j. T. Haneveld, Z. 3 ro. L. Boom, wed. J. du Chattel, 55 j. J. de Haas, D. 1 m, S. van Hierop, geb, Wagemans, 71 j. P. H. Baron Taeta van Ame- rongen, 69 j. C. P. Baaten, D. 6 m, M. A. M. T. Engel hart, geb. van Sloten, 36 j. J. C. Kwestero, wed. J. Ver koren, 66 j. C. W. van Us, D. 2 d. M. den Houter, wed. K. van der Plas, 75 j. H. P. Kramer, Z. 14 m. M, Brugman, wed. C. Panhuyaen, 79 J. E. W. de Keyzer, geb. yan Dommelen, 64 j. C. Chrispijn, D. 15 j. F. Baars, 73 j. S. C. van Bemmel, geb. Ju, 51 j". C. Sloos, Z. 4 j. M. de Wolf, 17 j. E. M. Beima, 66 j. J. J. Duk, 81 j. C. Kriek, wed. F. van Dam, 49 j, C. M. de Rooy, D. 3 m, S, C. Dok, geb. Zasburg, 62 j. H, Fran" ken, D. 7 j. M, Oyerduin, D, 7 j.

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 3