secretarie Mr. Taunay, adv. bij den Hoogen Raad der Nederlanden. In plaats van den heer med. doctor C. W. Eiken dal, wien op zijn verzoek eervol ontslag is ver leend, benoemde de Raad tot gemeente-genees kundige, den heer S. van der Leij; tot hulp onderwijzer 2de klasse bij de scholen van meer uitgebreid lager onderwijs, werd benoemd de heer H. Koppenol. De Raad heeft met algemeene stemmen beslo ten tot de exploitatie in eigen beheer van de duinwaterleiding. Reeds in de volgende maand zal een begin worden gemaakt met het leggen der pijpen. Delft, 25 Februari. Hedennacht, ruim 12 uur, hoorden de nacbtageoten A. Blaauw en C. P. Rothfüsz Jr., op hunne ronde aan den Spoorcin- gel, tegenover de Krabbelaan, aan de overzijde een zwaar lichaam in 't water vallen. Onmid dellijk op 't gerucht afgaande, zagen ze den ge weermaker Z. tot aan den bals in 't water staan, terwijl B., werkzaam aan de patroonfabriek, in even hnlpbehoeveodeu staat verkeerende als Z. vruchteloos pogingen aanwendde om dezen op 't droge te helpen. Wat door B. niet kon worden verricht, werd door de agenten gedaan, waarna Z. en B. beiden, in erg beschonken toestand ver keerende, naar hunne woningen werden gebracht. Dordrecht, 25 Februari. In de heden gehouden zitting van den gemeenteraad alhier is o. a. be sloten dat voor 't houden der veemarkt de ruimte rondom en nabij de Nieuwkerk zal dienen, ter wijl de volgende premiëu zijn vastgesteld: Aan hem die ter markt brengt: 1°. het meest volwas sen vee dat twee tanden heeft f 25; het meeste jonge vee onder de twee tanden f 253°. de meeste vette kalveren f 104°. de meeste nuchtere kal veren f 10; 5*. de meeste vette varkens f 10; 6". de meeste schapen ƒ10. Bovendien zal van 1 April tot uit0. December van dit jaar op den dag der wekelijksche veemarkt het vervoer van runderen, kalveren, varkens en schapen aan de veren der gemeente van de betaling van veergeld vrijgesteld en op de veemarkt geen inarktgeld geheven wor den. De eerste veemarkt zal gehouden worden den eersten Vrijdag in de maand April a. s. Schoonhoven, 24 Februari. Bij Z. M. besluit van 28 Januari jl. is aan de gemeeDte Willige- Langerak een subsidie toegekend io de kosten van den aanbouw eener school en onderwijzers woning. In het jaar 1872 zijn bij de art.-instr.-com- pagnie alhier aaogekomen 61 jongelingen, bevor derd 54 en met bevordering vertrokken 62. Bij gelegenheid van Z. M. verjaardag werden weder 11 jongelingen tot korporaal-titulair bevorderd. Hellevoefsluls, 24 Februari. Door den ge meenteraad is besloten de gasfabriek niet voor rekening der gemeente over te nemen; een besluit met vreugde vernomen, daar het over nemen geen vermindering in de hooge gasprijzen, maar wel een belangrijke vermeerdering van den hoofdelijken omslag ten gevolge zou gehad hebben. Ondenater, 25 Februari. Gisteravond omstreeks 10 uur is brand ontstaan in de aan deze gemeente grenzende buurt Papekop, bij den landbouwer G. Hoogendoorn. De oorzaak is onbekend. Schuur, hooiberg, 5 koeien en de meeste landbouwgereed schappen zijn een prooi der vlammen geworden. Het woonhuis is gespaard gebleven. Utrecht, 25 Februari. Eergisteren had in te genwoordigheid van onderscheiden waterstaats- beambten de sluiting plaats van den rijzen af- sluitdam in den Neder-Rijn, aan de bovenzijde van de gemaakte doorsnijding van den uiterwaard, genaamd „de Roodvoet", boven Wijk-bij-Duurstede gelegen. Zeker een zeer belangrijk werk om in dezen tijd van het jaar te maken. Dit werk is aangevangen op 29 Januari 1873 en de sluiting van den dam heeft dus slechts 5 weken gevor derd. Met alle kracht is dan daarmede ook door gewerkt. De dam heeft eene lengte van 255 me ters en strekt aan den Utrechtschen oever door eene diepte van bijna 6 meters. De vaart op den ouden rivierarm van den Rood voet is nu geheel vervallen, en gaat thans geheel door de nieuw gegraven doorsnijding, die drie kwartier korter is. Die doorsnijding, die later door uitschuring of afgraving tot de breedte van 150 meters moet worden gebracht, heeft nu reeds eene breedte van 90 meters en eene diepte van ongeveer 2% meter onder den middelbaren rivierstand, zoodat de scheepvaart daardoor zeer geregeld kan plaats hebben. (f- D.) Arnhem, 25 Februari. De goede gewoonte, welke men in het buitenland beeft aangenomen om aan plaatsbiljetten niet alleen toegang, maar ook eene aangewezen plaats te verbinden, heeft hier navolging gevouden. Het bestuur voor het 18 en 19 Mei alhier te houden groot muziekfeest heeft dit stelsel toegepast. Er zal dus niet geloot worden en bij de plaatsing geene onbillijkheid bestaan: hoe eer men zich aanmeldt, zooveel te zekerder is men eene goede plaats te bekomen. Leeawen, 23 Februari. De pokken-epidemie schijnt langzamerhand te bedaren. De ziekte neemt een meer goedaardig karakter aan en het aan tal nieuwe gevallen wordt gelukkig hoe langer hoe minder. In de jongste acht dagen hebben zich slechts een paar gevallen voorgedaan, 't Hevigst woedde de ziekte in de laatste helft der vorige en 't begin der loopende maand. Er waren huis gezinnen, waarin soms meer dan één lijk tegelijk boven aarde stond. In 't geheel zijn er aan de ziekte bezweken van Januari lot heden ongeveer vijftig personen, dat is 2 pCt. der bevolking. Zwolle, 24 Februari. De Zvvolsche Tuinlieden- vereeniging „Stilstand is achteruitgang," opgericht in Juni 1872, heeft het plan gevormd, om dit jaar in de maand September, even als het vorige jaar, eene tentoonstelling van bloemen, vruchten, pro ducten der kweekerijen, enz. te doen plaats heb ben. Behalve de leden der vereeniging, allen man nen der practijk, telt zij reeds ruim 50 donateurs en is door haar bepaald, dat nit hare fon 'sen p. m. f 900 aan prijzen en premiën zullen worden uitgeloofd. Hedenavond is door het corps brandmees ters alhier, in tegenwoordigheid van eenige ste delijke autoriteiten, een proef genomen met de petroleum-fakkellampen, naar het systeem van August Höning te Keulen, tegenover de pekkran sen, die tot dusverre bij het brandwezen in gebruik zijn. De uitslag was hoogst bevredigend: het licht was regelmatiger en helderder en minder met walm gepaard dan dat der pekkransen; boven dien zijn deze fakkellampen oueindig goedkooper in verbruik, daar zij in 4 uren slechts IK liter petroleum behoeven. Breda, 24 Februari. Bij besluit van den ge meenteraad is verhooging van jaarwedden toe gestaan aan alle ambtenaren en bedienden der gemeente, terwijl de jaarwedden der hoofd- en hulponderwijzers aan de openbare lagere scholen, naar evenredigheid, mede zijn verhoogd. GEMENGD NIEUWS. In den jongsten oorlog bedroeg, volgens eene uitvoerige opgave door den geheimraad Engel, het verlies aan Duitsche zijde 127,897 aan dooden, gekwetsten en vermisten, waaronder 5,254 offi- oieren. Uit Amerika wordt thans kaas naar Europa verzonden, in den vorm van moleusteenen, ter zwaarte van ruim 60 ponden. De smaak is goed, de prijs aanzienlijk minder dan de Euro- peesche kaas. Voor de vacante betrekking van hulponderwijzer te Giessen Nieuwkerk, tegen een jaarwedde van 350, heeft zich slechts éen solli citant aangemeld en nog wel onder mededeeling, dat hij zijn solicitatie introk, indien de gemeen teraad de jaarwedde niet met 50 wilde ver- hoogen. Eene Russische dame, Johanna Evvrei- noff, uit Petersburg, is dezer dagen na algelegd examen door de juridische faculteit te Leipzig tot doctor in de beide rechten benoemd. De Pa- rijsohe politie heeft zich dezer dagen meester ge maakt van 14 boosdoeners van 14 tot 21 jaar, die zich den naam van de bende der Sans Pitié hadden gegeven. De politie werd op 't spoor ge leid door talrijke diefstallen, die in de bureaux van het Departement van Financiën plaats grepen. Pennen, papier, boekeo, horloges en andere voor werpen van waarde verdwenen op onrustbarende wijze. Eindelijk arresteerde men twee ambtenaren, Touzard en David, beiden lot zeer achtenswaar dige familiën behoorende. Een onderzoek, ten huize van een hunner ingesteld, bracht niet alleen de gestolen voorwerpen aan het licht, maar een der agenten ontdekte ook eeu zwart fluweeleu masker met een rood teeken dat de agent her kende als behoorende tot een geheele bende. Het onderzoek werd voortgezet en men vond nu een pakket bebloede kleederen, die weldra leidden tot de bijna volkomen zekerheid, dat er verschei den misdaden door de bende was gepleegd. Van een ambtenaar van het Ministerie van Financiën die 's avonds ongesteld was geworden en aan wien Touzard en David aangeboden hadden, om hem naar huis te geleiden, moet het lijk aan de kade van Bezous zijn gevonden. Het andere slacht offer is een koetsier, die aan de Buttes-Chaumont, waar een der eedgenooten hem rendez-vous ge geven had, met messteken werd afgemaakt. De aanvoerder, Gellinier genaamd, is 14 jaar oud; zijn luitenant heet Renault, 17 jaar oud. Ook bij behoort tot een zeer goede familie. Vertrouwende op de betrekkelijke straffeloosheid, die zijn leef tijd hem verzekert, is Gellinier, die hoogstens tot 20 jaar correctioneele gevangenisstraf veroordeeld kan worden, tot volledige bekentenis gekomen. Tachtig diefstallen en verscheiden moorden zijn door de bende gepleegd. Te Oharenton werd een onbekende met 18 messteken getroffen, om hem 50 fr. aan goud af te nemen. Drie maanden ge leden hebben Touzard, David en Mouret, bij een anderen nachtelijken aanval, een persoon met een messteek in den schouder getroffen, om 30 francs machtig te worden. Zes weken geleden werd te la Vilette een oude paraplu-koopman door Touzard vermoord en zijn lijk door twee andere leden van de expeditie in de Seine ge worpen. BUITENLAND. Frankrijk. Naar aanleiding van een in de dagbladen op genomen correspondentie tusschen den graaf van Chambord en bisschop Dupanloup, waarin de eerste bet denkbeeld van eigenlijke fusie met de prinsen van Orleans afwees, doch beweerde dat die prinsen alleen het door hem vertegen woordigde beginsel der erfelijke monarchie had den te erkennen, zonder vun zijne zijde eenige toenadering tot de beginselen der revolutie te kunnen vorderen, laat het Journal des Dibats zich op deze wijze over de kansen eener restauratie van den ouderen tak der Bourbons uit: Tusschen het voormalige régime en de revolutie is geen verzoening mogelijk, en nog veel minder tus schen de mannen van het oude régime en de in de revolutionaire begrippen opgevoede personen. Deze waarheid, die men tracht te verbergen of niet wil opmerken, zou door een legitimistiscbe restauratie maar al te duidelijk blootgelegd wor den. De graaf van Chambord wil zijn kleuren niet afleggen, maar hij verklaart zich gezind tot de handhaving der moderne instellingen en van het algemeen stemrecht. Hij toont biermede den stand van zaken in Frankrijk in het minst niet te kennen. Het algemeene stemrecht kan nooit door de legitimisten gehuldigd worden. Wie is er onder ons dien de haat onbekend is, ten platten lande tegen het voormalige regeeringstelsel bestaande In de oogen der boeren is Hendrik V met dat regeeringsstelsel geheel vereenzelvigd. Men stelle zich voor dat de graaf van Chambord den troon zijner vaderen beklom en de bewoners van het platte land evenzeer bevreesd maakte door den klank van zijn naam als hij de ver lichten van zich vervreemdde door de kleur van zijn vlagzou eene zoodanige restauric, gesteld dat zij mogelijk ware, ooit duurzaam kunnen zijn? Neen, voorzekerwij zijn geene vrienden van omwentelingen, en zouden derhalve geene proef gewaagd willen zien, waarvan de uitkomst met zooveel zekerheid te voorspellen is. Laat ons in het verledenelaten rusten wat tot het verledene behoort. Laat ons den graaf van Cham bord met zijne beginselen op hunne plaats laten. Geen enkel eerlijk man, zelfs geen welopgevoed en welonderwezeu man, die de geschiedenis van Frankrijk niet met trots herdenkt en hulde brengt aan de standvastigheid en waardigheid van ka rakter, door den graaf van Chambord gedurende zijn geheele leven getoond. De erfelijke monarchie der Bourbons heeft gedurende eeuwen de groot heid van ons vaderland gewrocht, op stoffelijk en op geestelijk gebied; de graaf van Chambord ver tegenwoordigt dat grootsch verleden met de meeste waardigheid. Men zegt, en wij gelooven dat gaarne, dat hij een verlicht, edelmoedig, gul, beschaafd en verstandig man is. De heer Berryer legde met deze woorden in de kamer van 1814 een getui genis nopens hem af, maar de heer Guizot aut- woordde daarop zeer terecht het volgende: „Dat alles kan waar zijn, maar doet niets ter zake. Er bestaat een noodlot, een voorbeschikking, waartegen de kundigste geneesheer, de verstan digste raadsman een geslacht evenmin als eene regeering kan behoedeu. Van elk erfelijk vorstelijk geslacht kan men den oorsprong aanwijzen; men kan den dag bepalen waarop die erfelijkheid aanving; maar van sommige geslachten kan de dag ook aangewezen worden waarop zij een einde nam. Voor het geslacht, dat gij dient, is die ure geslagen." Door verschillende leden van de rechterzijde van de Nationale Vergadering zijn reeds ingrij pende amendementen ingediend op het wetsont werp der commissie van dertig, wier rapportom den daarin beerscheuden concilianten toon de on tevredenheid van die uiterste partij heeft gaande gemaakt. Een dier amendementen strekt om de drie eerste artikelen van het wetsontwerp te ver vangen door deze bepaling: De Nationale Verga dering handhaaft en bevestigt hare besluiten van 17 Februari en 31 Augustus 1871, krachtens welke de President der Republiek namens de Nationale Vergadering de hem opgedragen functiën van hoofd van het uitvoerend gezag vervult en hij in de Ver gadering het woord kan voeren wanneer hij zulks noodig acht, terwijl de ministers collectief en hoof delijk jegens de Nationale Vergadering verant woordelijk zijn." Een tweede amendement strekt om het vierde artikel van het wetsontwerp aldus te doen lui den: De Nationale Vergadering zal niet uiteen gaan voor dat zij zal beslist: 1. omtrent den defi nitieven regeeringsvorm van Frankrijk; 2. omtrent de inrichting en den overgang van de wetgevende en uitvoerende machten3. omtrent de instelling en de attributen eener tweede kamer, welke eerst na de ontbindig der tegenwoordige Nationale Ver gadering zal optreden, 4. omtrent de kieswet. Een derde amendement, door 53 leden der rech terzijde onderteekend, stelt de volgende redactie van het vierde artikel voor: De Nationale Verga dering zal niet uiteengaan voordat: 1. het geheele Fransche grondgebied van de vreemde bezetting zal bevrijd zijn, 2. Zij ten beste van Frankrijk defi nitieve instellingen voor bet land zal hebben vast gesteld. Grroot-Britannië. Op een Maandag gehouden meeting van en ijzerwerkers te Merthyr, hebben de arbeid in plaats van de door de patroons gestelde v waarden aan te nemen, andere eiscben ged welke door de fabrikanten afgewezen zijn, werkstaking is dus nu weer onbepaald verle Dit feit heeft een somberen indruk teweeg, brucht. Te Nottingham is eene meeting geht»(je waarin de handelwijze van de eigenaren dei nen afgekeurd werd. De vergadering, waa 10Ü00 personen deelnamen, heeft besloten een titie aan het Parlement te zenden, waarin aa drongen zal worden op een onderzoek naai duurte der steenkolen. In de zitting van het Lagerhuis heeft O well het budget van Oorlog toegelicht. Dui.tschla.nd. De Nordd. Allg. Zeil. bevat de volgende officie mededeeling: De Rijksdag zal den lOden Maart bijeenkom De bijeenroeping heeft alleen om formeeler nen nog niet plaats gehad; daartoe is echter,n wij vernemen, stellig besloten. Reeds voor eenig tijd is er op gewezen dat het ongerief eener j lijklijdige vergadering van Rijksdag en Lar dag niet wel te vermijden zou zijn. Het be: der werkzaamheden van den Rijksdag, die oo anderen over belangrijke financieele aangeleg heden te beslissen heeft, mag geen uitstel lijde ook zouden anders zijne werkzaamheden tot den zomer voortduren en nog grooter ongeri veroorzaken. Aan den Pruisischen Landdag is een onl werp van wet ingediend, strekkende tot verb giug der reis- en verblijfkosten der leden van he Huis van Afgevaardigden. De eerste worden be paald op 10 sgr. per mijl voor reizen per spoor weg of stoomboot, en op 1% R. per mijl voo andere reizen. De verblijfkosten worden van Rd. tot 5 Rd. verhoogd, en wel, gelijk in de m uiorie van toelichting gezegd wordt, uithoofde de kostbaarheid van het verblijf in de hoofdstad. Oostenr.-Hong. Monarchie. De commissie van het Oostenrijksche Huis va. Afgevaardigden zet, naar men uit Weenen ondd dagteekening van 21 Februari schrijft, met groil ten ijver het onderzoek voort van de wetsonl werpen betreffende de hervorming van het kie> stelsel. In hare avondziting van den 20sten heef.; zij het eerste ontwerp, waarbij de beginseleo worden vastgesteld, aangenomen, en daarin vet goedvinden der regeering twee wijzigingen vss weinig belang gebracht. Zij is terstond overge gaan tot het onderzoek van het tweede ontwei; houdende bepaliugen omtrent de verkiezing va: de leden voor den Rijksraad, en daar zij Hagel hjks twee zittingen hield verwachtte men dat 1:1 Huis, dat zich tot I Maart verdaagd heeft, til stond bij het hervatten zijner werkzaamhedf met de behandeling van deze gewichtige o:[ werpen een begin zal kunnen maken. Dat tl daarover geene uitvoerige beraadslagingen I houden, wordt algemeen geloofd, schoon hetol spronkelijk door den heer Herbst in de cot missie geopperde denkbeeld, om aan het Hu. de aanneming der outwerpen en bloc aan te be. velen, op aandrang der regeering ter zijde ge steld is. De minister Lasser heeft namelijk i" een der eerste zittingen van de commissie name het ministerie verklaard, dat het niet alleen eet aanneming en bloc niet wenschte, maar zich bt paald daartegen moest verzetten, daar het alle schijn wilde vermijden van op den Rijksraad een pressie uit te oefenen die zijne vrijheid van d cussie zou kuunen verkorten. Van haar k™ heeft de commissie besloten geen amendem in behandeling te brengen, dat door de regeeri reeds vooraf voor onaanneemlijk verklaard uwe worden. Spanje. De Cortes hebben een nieuw ministerie b< noemd. De heer Figueras is tot president v den minsterraad benoemd met 231 stemmen v de 245 de heer Castelar tot minister van bo tenlandsche zaken met 234 stemmende beert Salmerou tot minister van Justitie met 220 ste mende heer Pi y Margali tot minister van bit nenlandscbe zaken met 226 stemmen de h Acosta tot minister van Oorlog met 149 stemme de beer Obeiro tot minister vau marine met 1 stemmende heer Tutan tot minister van fis.' ciën met 169 stemmende heer Cbio tot miv ter van openbare werken met 172 stemmen*1 de heer Somi tot minister van koloniën met li stemmen. De heer Figueras verklaarde, dat de wijzigi». van bet ministerie geen verandering zou brei gen in het programma. Hij geloofde dat de ve-' kiezingen den Sisten Maart zullen worden w geschreven, zoodat de constitueerende Cortes tl' 20sten April zouden kunnen bijeenkomen. Het gevaar van een e wanordelijke of oprit' rige beweging te Madrid wordt als geweken b? schouwd. De generaal Nouvilas zal benoemd vvof

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 2