Eerste Kamer, en maakt eene nieuwe kieswet, js aangenomen met 19 tegen 11 stemmen. Een door den heer Rieard daarop voorgedragen amendement, luidende: De regeering zal aan de Kamer ontwerpen aanbieden over de drie aange- Domen punten, is met 17 tegen 13 stemmen goed gekeurd. Dinsdag heelt de heer Thiers met den heer de Broglie en ook met de meerderheid der commissie van dertig eene bijeenkomst gehad. I'et gerucht eeoer verzoening vindt meer en uieer ingang. Vele leden van het rechtercentrum zijn bereid iet voorstel Tallon aau te ..urnen. Men gelooft jat de commissie nog eenmaal den heer Thiers zal booreii. De lieer Léuu Say moet dezer dagen hebben te kennen gegeven dat het vierde milliard aan Duitschland zal worden uitgekeerd, zoodat dan het Fransche grondgebied geheel zal worden ont ruimd. Daarin schijnt, dus lezen wij in een cor respondentie uit Parijs, de oorzaak te zijn gele gen, waarom de oproeping der miliciens, die anders id April plaats heeft, dit jaar later zal geschieden, lis zich toch de verwachtingen vun den lieer Say bevestigen, zou men tegelijk met de andere, ook de miliciens in de thans nog bezette departe menten onder de wapenen kunnen roepen. De geruchten ter Beurze, volgens welke het Fvauscb giouugebied deu lsten Mei door de Duit- sehe troepen zou ODtruimd worden, zijn onge grond. Prinses Clementine is jl. Maandag, vergezeld vao baar broeder, den hertog de Montpensier, te Parijs aangekomen. Den 3den April aanst. zal de hertog van Aumale als lid d r Fransche academie van weten schappen wordeD geïnstalleerd. Tijdens de Parijsche commune hebben tol van handelaren goederen afgegeven, op requisitie; zij konden wel niet anders. Later hebben zij hun vorderingen bij de ministeriën van buitenlandscbe raken en oorlog ingediend, doch deze werden a/gewezen. Een der leveranciers, die van 5 April lot 25 Mei 1871 benoodigdheden voor de gevan genissen had verschaft, is van de afwijzing in beroep gekomen bij den Raad van State, doch ook deze heelt zijn eiscb, op grond dat de regee- ting des lauds geheel vreemd is geweest aan de door hem gedane leveringen, afgewezen. De gevangenissen te Mazas en Saint-Lazare zullen, op grond der beslissingen van den raad der inspecteurs-generaal, geheel veranderd en verbeterd worden ingericht. De gevangenen van Mazas zullen drie werkzalen hebben en de meest mogelijke vrijheid erlaügen; het cellulaire stelsel wordt geheel verlaten; zij zullen een deel ver krijgen van de opbrengst van hun arbeid, terwijl daarvan weder een gedeelte zal worden ingehou den, dat hun, bij het verlaten der gevangenis, zal worden uitgekeerd. Te Saint Lazare zal de vrouwen-gevangenis worden gesplitst in afdeeÜD- gen, waarin de veroordeelden, gerangschikt naar door haar gepleegde misdrijven, worden op genomen; het gevaar van slechten omgang wordt daardoor zooveel mogelijk vermeden. Verder zal aar een leerschool worden opgericht. België. Delapansche ambassade is te Brussel met luister ntvangen. Aan het station door den nieuwbe- oeoiden gezant iD Japan, den heer Degroote, ont- angen, vergezeld door een secretaris van legatie twee ordonnans-officieren des Konings, werden leden in hofrijtuigen naar het hotel de Belle- vue gebracht.. Des middags werden zij bij den oning en do Koningin ter receptie ontvangen en bataljon karabiniers deed dienst als eere- acht. Vervolgens had er ten Hove een galadiner er hunner eere plaats. In de laatste dage.ü zijn vele personen van aam overleden, n. 1. de heer d'Hoffschmidt, oud- inister van buitenlandscbe zaken in het liberale abinet van 1617, de heer de Brouue, inspecteur- eneraal bij bet postwezen (de invoerder van het centime porto), de lieer Moxhet, oud-directeur het Departement van Buitenlandsche Zaken; heer Charles Pecher, broeder van den oud- ODsul-generaal te Rio-Janeiro, een der steun- iluren van dn lib~i.de partij ie Aatweipen en enige anderen. De algemeene vereeniging der Brusselsche tudenten heelt in hare jongste vergadering be- loleu een Bond vau Belgische studenten op te lekten. In de vergaderingen van leden van dit oud zullen politieke of sociale vraagstukken niet ogen behandeld worden, tenzij die in direct erband staan met het onderwijs. Grroot-Britaruiië. In het Britsehe Lagerhuis had Dinsdag de liveedc lezing plaats van het in de vorige zitting nafgedaan gebleven wetsontwerp op dejury,strek- ende om eenige gebreken van het te dien aan- eo heerschende stelsel weg te nemen. Het ont- erp geeft onder anderen eene groote uitbreiding n de gevallen, waarin speciale jury's in plaats an gewone jury's dienst doen, beveelt dat in lke zaak zoowel speciale gezworenen (die meer elasting betalen) als gewone gezworenen in de ry zitting zullen hebben, vermindert het getal dzworenen bij rechtsgedingen van twaalf tot zeven en schaft de vereischte eenstemmigheid voor de uitspraak af. De behandeling in comité van het wetsontwerp tot vergunning der huwelijken van weduwnaars met de zusters hunner overleden vrouw liep in dezelfde zitting af. De bill werd naar het booger huis verzonden (waar gelijkluidende bills reeds meermalen verworpeu zijn) nadat op de artike len geene andere aanmerking was gemaakt dan dat sommige leden bet afkeuiden dat de wet een terugwerkende kracht had en alle bedoelde huwelijken, door de wet verboden zijnde, voor wettig verklaarde. Gisteren is bij het Lagerhuis het budget van het leger voor 1873/74 ingediend. De uitga ven zijn geraamd op 13,231,400 p. st,zijnde eene vermindering van 408,100 p. St., bij het vorige jaar vergeleken. De benoemde philauthroop, Sir Richard Wal lace, is zonder de minste tegenkanting te Lisburn tot lid van het Lagerhuis verkozen. Bij het Lagerhuis zijn ilians 63 bills aan hangig, waarvan slechts 11 door de regeeriug zijn ingediend. Up eene vraag van den heer Smith heeft Lord Eufield in de zittiDg van het Lagerhuis vau eer gisteren verklaard dat 't heui niet officieel be kend was, dat de stoomboot ilurillo was vrijge- gegeven. De Pall ilall Gazelle meldt, bij wijze van gerucht, dat Rusland voornemens is eene nieuwe leeniug van 25 uiillioen p. st. te sluiten, die te Parijs zou uitgegeven worden. Te Falke, in Sbeffordshire, heeft gisteren in eene kolenmijn eene ontploffing plaats gehad. Er zijn 80 a 40 personen omgekomen. Daar de mijn in braDd geraakt en bet vuur moeielijk te blnsschen was, heeft men de lijken tot nog toe niet kunnen ophalen. Duitschla,n.cl. Volgens de Prov. Corresp. is de voordracht van leden der commissie vun onderzoek omtrent de spoorwegconcessiën bij het Ministerie gereed om bij den Koning te worden ingediend, en bestaat er mogelijkheid dat de commissie nog in den loop dezer week bijeenkomt. Spanje. Bij besluiten van de Regeering zijn nieuwe civiele gouverneurs in de provinciën Barcelona en Sevilla, zoomede nieuwe militaire gouver neurs te Malaga en Sevilla benoemd. Voorts is generaal Contreras benoemd tot commandant van liet leger in Calalonië. De Imparcial, melding makende van eene bij eenkomst van leden der conservatieve partij, die Dinsdag-avond werd gehouden en waarin Sa- gasta, Topete, Santa Cruz, Rios Rosas en Ulloa tegenwoordig waren, zegt dat die leden zich niet i oorstellen het Gouvernement te bestrijden, maar nan te dringen op een ontbinding der Cortes en de bijeeuroepiDg eener consltueereode verga dering. Het blad spreekt het gerucht tegen, dat don Carlos in Spanje zou zijn aangekomen. De heer Castelar maakt een memorandum gereed, waarin hij een overzicht zal geven van den toestand, waariu de Republiek is geprocla meerd. Ilij zal daarin doen uitkomen, dat de koning geheel u t eigen beweging de kroon heeft neder- gelegd, dat er dringend behoefte bestond aan de vestiging van een gouvernement, dat de wettig heid van het gouvernement is bekrachtigd door de Cortes, alsook dat de Republiek de biuuen- landsche orde en vrijheid zal handhaven en zich niet zal mengen in de aangelegenheden van andere Staten. Volgens den Madridscben correspondent van het Journal des Dibats zal de ex-koning Amadeus, wiens echtgenoote behoort tot de leden der familie de Mérode, zicli metterwoon in België vestigen. Rusland. Aan de mededeelingen van de Nordd. Allg. Zeilung uit St.-Petersburg, tot wederlegging van onjuiste berichten omtrent de expeditie tegen Khiva ont- leeneu wij het volgende: Men heeft beweerd dat de ontbieding der veld maarschalken vorst Bariatynski en graaf Berg naar St. Petersburg met die expeditie in verband stond. Dit is geheel ongegrond. Al hetgeen uiteen mili- lair oogpunt voor die expeditie noodig is, was reeds vóór de komst dier beide veldoversten ge heel geregeld en voorbereid. Dit geldt ook ten aanzien van den stadhouder van Kaukasië, grootvorst Michaël, die, even als de beide veldmaarschalken, met geen ander oog merk naar St. Petersburg geroepen is, dan om deel te nemen aan de beraadslagingen over de reorganisatie van het Russische leger. Ook de bewering dat de gouverneur-generaal van Oren- burg, opperbevelhebber der troepen in het Oren- buigscbe militaire distriet, generaal Kruisha- nowski, aan de expeditie zou deel nemen, is ongegrond; de leiding daarvan is en blijft toever trouwd aau den gouverneur-generaal van Turke stan, luitenant-generaal von Kauffmann 1. De opgave van Eogelsche bladen dat de expe ditie uit 50.000 man zal bestaan, wordt feitelijk wederlegd door het sinds lang gegeven bevel, dat slechts 7000 man daarvoor bijeengetrokken moe ten wordenen wel van de troepen in het Oren- burgsche district niet meer dan 1500 nmu, terwijl van de slechts 10.000 man tellende tmepen in het gouvernement Turkesian 5500 man npgeroe pen zijn. Het bezigen eener grooiere macht »u <lt van zelf tegengehouden door de woestijnen, waardoor de weg leidt en waarin voor een grooter aantal en voor een langeren duur de verpleging vul strekt onmogelijk is. Ook zijn 7000 man wel uit geruste troepen volkomen voldoende zoowel om in het open veld de woeste benden der Khiians te verslaan als om eene siad als Khiva met behulp der artillerie in te nemen. Hoeveel moeite de niet-Russische drukpers zich ook geeft om deze expeditie te doen voorkomen als eene zaak van veel grooter gewicht dan in derdaad het geval is en zelfs in buitengewone omstandigheden zou kunnen worden, zij schijnt toch daarin niet te kunnen slagen. TELEGRAMMEN. Lissabon, 19 Februari. Naar men verneemt, zou een opstand in Biscaye zijn uitgebroken. In de Cortes heeft de hertog d'Avila.verklaard, dat het noodzakelijk is te beraadslagen over de maatregelen, waardoor de onafhankelijkheid van Portugal's instellingen kan gehandhaafd worden. New-York, 20 Februari. Eene deputatie van kleurlingen heeft zich tot deu president Grant vervoegd, met het verzoek ooi de rechten van oorlogvoerende partij aan de iDSurgenten op Cuba loe te kennen. Grant heeft geantwoord, dat bij alles zou doen wat mogelijk was en bestaanbaar mei ziju plicht. De nieuwe briefwisseling met Spanje, betref fende Cuba, zal eerst openbaar worden gemaakt, wanneer het Congres dit zal verlangen. Londen, 20 Februari. Aau de Times wordt uit Parijs gemeld: Naar uien verzekert heeft de Portugeesche regeering aan hare vertegenwoor digers in het buitenland verzocht, om de aan dacht der vreemde mogendheden te vestigen op het gevaar, waaraan Portugal is blootgesteld door de vestiging der federale republiek in Spanje. Die vertegenwoordigers hebben, naar men zegt, zeer, geruststellende verzekeringen van de vreemde kabinetten ontvangen. In den toestand van graaf Bernstorff is eenige verbetering gekomen. De Raad van bestuur der houders van buiten landsche fondsen heeft eeue vergadering belegd van houders van Turksche fondsen van 1868, tegen '24 dezer, om Le beiaadslagen over maatregelen overeenstemmende met die welke verleden Maan; dag zijn genomen. Aau Daily News wordt uit Madrid gemeld, dat de Nationale Vergadering aldaar zal gelasten om over veertien dagen over te gaan tot de verkie zing van nieuwe gemeente- en provinciale raden. De ontbinding der Nationale Vergadering zal dan op die verkiezingen volgen. Aau de Times wordt uit Calcutta gemeld, dat de aanmatigingen van l'erzië in Beloedsjistan zijn onderdrukt. Gemeenteraad. Zitting van heden. Geopend te twee uren. Voorzitter: de Burgemeester, de heer van den Brandeler. Tegenwoordig de heeren: Stufleis, de Fremery, Lezwijn, Harteyelt, Evers, Goudsmit, le Poole, Eigeman, Buys, Bijleveld, Veefkind, du Rieu, van Heukelom, van Outeren, Krantz, Wttewaal en Dercksen. Na de voorlezing van de notulen maakt de heer Eigeman de opmerking dat de commissie van finan ciën niet is gehoord over de vraag of de gemeente een stoombrandspuit zal aanschaffen. Hij acht dat verkeerd; zoolang de commissiën bestaan, moeten zij worden gehoord. Na eenige discussie over deze aanmerking tusschen den Voorzitter en de heeren Buys en Eigeman, worden de notulen goedgekeurd. Afwezig met kennisgeving: de heeren van Putt- kammer, Seelig en Verster. De Voorzitter deelt o. a. mede dat in de volgende week een voorstel nopens de regeling der brand- bluschmiddelen zal worden gedrukt. Wordt besloten dat voorstel dadelijk in handen der financieele com missie te stellen. Hierop komen achtereenvolgens in behandeling 1°. Benoeming van een onderwijzer der 1ste klasse aan de openbare school voor meer uitgebreid lager onderwijs der 1ste klasse, voor jongens. Wordt be noemd de heer N. J. Visser. 2®. Verzoek van P. Molenaar, om eervol ontslag als hulponderwijzer aan de openbare school n". 1 voor minvermogenden. Dit eervol ontslag wordt verleend. 3®. Verzoek alavoren van L. Marks, als hulpon derwijzer aan de openbare school n°. 2 voor min vermogenden. Ook dit ontslag wordt verleend. 4". Rapport betrekkelijk den toestand der markten. Wordt besloten den dank van het Bestuur te be tuigen aan de Kamer van Koophandel, voor de wijze waarop door dat lichaam de bloei en welvaart der gemeente worden bevorderd. 5o. Voordracht betrekkelijk de huurovereenkomst ten aanzien van de loods in de Gorteslraat. Deze wordt, ook overeenkomstig een nader adres van den heer Zaalberg, aangenomen; nadat de heer Buys had aangedrongen in 't vervolg uieer op de nakoming der wettelijke voorschriften te letten. 6. Idem betrekkelijk het beheer over de Gemeente apotheek De heer Evers brengt, in verband met zijne vroe gere opmerkingen nopens de hooge kosten van de apotheek, eenig bezwaar in het midden tegen het plan om de apotheek in beheer te nemen bij de ge meente en een commissie van beheer uit den Raad te benoemen. Hij wijst op verschillende onregelma tigheden die bij de apotheek plaats vinden, o. a. op het afleveren van medicamenten tegen betaling, op het aanschaffen der benoodigdheden anders dan bij aanbesteding. Zijn hoofdbezwaar is dus dat, wanneer er een commissie wordt gekozen uit den Raad, dit een commissie van onbevoegden zou zijn. Hij zou een commissie verlangen van deskundigen buiten den Raad, terwijl hij aanbeveelt om bet reglement zoo danig te wijzigen, dat de commissie van toezicht niet slechts wete wat er in de apotheek komt, maar ook wat er uitgaat. Spr. verlangt echter thans geen voor stel te doen. De Voorzitter dankt den heer Evers voor zijne wenken en geeft, even als de heer Stoffels eenige ophelderingen. De laatste verklaart zich tegen het denkbeeld van aanbesteding, omdat zelfs de apothe ker de waarde b.v. van sulphas chinicus niet zou kunnen beoordeelen. Dit laatste wordt echter door den heer Evers bepaald ontkend. Een apotheker die de sulphas chinicus niet kan beoordeelen verdient vol komen mistrouwen. Hij handhaaft daarom zijne meening. Het voorstel van B. en W. wordt hierop met 14 tegen 4 stemmen aangenomen. Later zal nu worden beslist of een commissie van beheer zal worden benoemd. 7o. Idem betrekkelijk de apotheek in bet Acade misch ziekenhuis. Zonder discussie aangenomen. 8o. Staat van af- en overschrijving op de gemeente- begrooting, dienst 1872. Ook dit voorstel wordt met eenparige stemmen, zonder discussie aangenomen. Niets meer aan de orde zijnde, wordt de verga ring gesloten. 1 .AATsTL BERHJM'E Onder het afdrukken ontvangen wij omtrent het bericht van den onderofficier, die zich heeft willen verdrinken, de volgende rectificatie: Heden in den vroegen morgen trachtte de sergeant H. van het 3de bataljon 4de reg. infan terie zich op zijn kamer door een geweerschot van het leven te beroozen, maar werd nog ge lukkig in tijds door zijne kameraden hierin ver hinderd. De officier-van-gezondheid oordeelde het noo dig den sergeant in de garnizoens-infirmerie te doen opnemen, doch bij de overbrenging wist de onderofficier zijne begeleiders te ontkomen en sprong van de brug aau de Beestenmarkt, in den Rijn, doch werd nog in tijds gered. Wat de aanleidende oorzaak tot deze wauhopige daad is, dienaangaande verdiept men zich in gis- siugen; hoogst waarschijnlijk moet die worden toegeschreven aau de teleurstelling, Diet voldaan le hebben aau het overgangs-exauien voor den hoofdcursus te Maastricht, om eenmaal aan liet officiers-examen te kunnen deelnemen. Daar hij in den afgeloopeu nacht aau het hal bij gelegenheid van 'sKouings verjaardag tot deu vroegen morgen had deelgenomen, schijnt bij verhit geweest te zijn door het aldaar gebruikte. Den Haag, 20 Februari. Naar men verneemt heeft Z. M. de Koning Groothertog benoemd tot officier in de orde van de Eikenkroon den beer A. Antheunis, kapitein bij den staf vau de Geutsche schutterij en tot ridders dier orde de heeren E. Marshall, adjnnct-secreiaris van de koninklijke academie van België; M. vaD Gelder, solo-violon cellist van Z. M. den Koning der Nederlanden en F. Berger, lid der Kamer van Afgevaardigden voor het groothertogdom Luxemburg. H. M. de Koningin, door do ziekte harer stiefmoeder daartoe genoopt, heeft hedenochtend le 8 uren per Rijospoor de residentie verlaten om zich naar Stuttgart te begeven. Z. K. H. Prins Alexander nam even vóór bet ve-trek van den trein afscheid van zijne moeder, terwijl eenige leden der Koninklijke Hofhouding H. M. uitgeleide deJeD. H. M. werd vergezeld door Jhr. Gevaerts van Simonshaveo, hofmaarschalk, mevrouw de baron nes van Pul landt v. Keppel, hofdame, en haren secretaris Mr. von Weckherlin. Onder de gasten die aan het diplomatiek diner, gisteren door den Minister vaD Buitenland sche Zaken gegeven, hebben deelgenomen, telde men behalve alle in de residentie aanwezige ge zanten van de buitenlandsche mogendheden bij het Ned. llof, ook nog de amütgenooten des gast- lieers; voorts den Minister van Blaat, Mr. P. P. van Bosse; den voorzitter vau de Eerste Kamer; deD heer Eock, commissaris des Konings in deze provincie; den burgemeester generaal van Tuyll, plaatselijk commandant eD gouverneur der resi dentie; den secretaris-generaal bij bet departe ment van Buitenlandsche Zaken; Ncdetlaud's minister-resident in Japan, den heer von Weck herlin zoomede eenige oud-gezanten en verdere geuoodigdeu. Eene fraaie verlichting vanwege het ge meentebestuur gisteravond langs den Vijver berg ontstoken, besloot den feestelijken dag van 's Konings verjaring op waardige wijze. Do achterzijoe vun net Ministerie van Bninen- landsche Zaken prijkte met twee groote verlichte eerebogen, omgeven door kleinere, waarboven de naamcijfers van Z. M. den Koning en een vlag- geutropbeé waren aangebracht; vooral door de terugkaatsing ia den vijver voldeed deze verlich ting zeer.

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 3