l'ecten, ter betaling aan het kantoor der heeren Becker Fuló, had ontvangen 9 bankbiljetten van ƒ1000, 2 van 300, 4 kassiersbriefjes op de Asso- ciatiecassa groot/7848, 712.33, 910 en 1030.75 en een kassiersbriefje op Gebr. Everard alhier, groot ƒ626.25. In plaats daarvan vertrok W. daar mee naar Engeland. Liet gelu kte kort daarop den hem achterna gezonden kruier N. Ootns hem, met be hulp der Engclsche politie, de kassiersbriefjes afhandig te maken. De bankbiljetten kou men echter niet terugkrijgen. Overeenkomstig den eisch van het O. M.werd Welstand schuldig verklaard aan misbruik van vertrouwen en met inachtneming der verzwa rende omstandigheden eener in 1843 tegen hem uitgesproken crimineele veroordeeling tot confine ment in een rasp- of tuchthuis van 4 jaren en 6 maanden, veroordeeld tot gevangenisstraf van 2 jaren en S maanden en betaling eener geld boete van /2000. Het stoomschip Prins Hendrik is gisteren te 1 uur namiddag van Batavia naar Nieuwediep ver trokken, met lollo lading, 30 passagiers 1ste en 2de klasse, 125 soldaten en 5 Chineezen. Hedenmiddag had onze Burgemeester, ter eere van 's Konings verjaardag, de leden van den Gemeenteraad op eeue Raadszitting willen tracteeren. Vermits het hem ergerde, dat de leden doorgaans veel later ter vergadering kwamen dan het beschreven uur, had hij, bij wijze van inno vatie, goedgevonden de convocatie-biljetten aan de leden te doen vergezeld gaan van een nota houdende verzoek om te kwartier over eenen' precies tegenwoordig te zijn, zullende hij (burge meester) precies op dat uur sluiten, wanneer geen voldoend aantal leden tegenwoordig was. Niet tegenstaande die nota, of misschien wel juist daarom, waren te kwartier over eenen geen 20 ledeu tegenwoordig, d. i. het door de wet gevor. derde aantal tot het houden eener vergadering (er zijn namelijk in het geheel 39 leden). De Voorzitter deed de namen der afwezige leden voorlezen, gaf mededeeling der stukken en sloot de vergadering, met bericht dat zij opnieuw werd belegd tegen morgen, Donderdag, te 1 uren. Een oogeublik na de sluiting kwam het 20ste lid binnen, doch de Voorzitter weigerde de herope ning of voortzetting. Door mejufirouw B. G. Roelofs, te dezer stede overleden, is aan de Maatschappij van Wel dadigheid I 100 gelogateeid, ynj van onkosten. Van een onbekende beeft deze inrichting een ge schenk van 25 ontvangen. Den Haag, 19 Februari. De vereerende ondeV1- derscheiding, welke de heer Rosier Faassen eenige weken geleden van Z. M. den Koning mocht ont vangen voor het schrijven van de oorspronkelijke tooneelschets, getiteldde, JHilitaire Willemsorde, werd voor dien verdienstelijken tooneelspeler op eene verrassende wijze door het kunstlievend pu bliek, dat zijne benefice-voorstelling gisteravond bijwoonde, verhoogd. De beneficiant had voor dezen avond gekozen een goed en opbouwend volksstuk: Wie heeft er een kind verloren? gevolgd door eeue eersie opvoering van de door Z. M. met goud bekroonde vrucht van Faassen's geest en talent. Aau een goede ontvangst bij het eerste bedrijf en vourldureuden bijtal in de volgende bedrijven ontbrak liet den acteur geensz.ns, maar het beste werd bewaard tot het laatste tafereel van het voorstuk. Aan het slot daarvan ontving de heer Faassen een tweede lauwerkrans, waar aan een doos gehecht was, inhoudende een prach tige gouden ketting en medaljon. Het zon hem dra achter de schermen blijkeu wat hiervan de bedoeling was. Daar verbeidde hem reeds eene commissie uit abonnenten en habitués van den koninklijken Hcllandsche schouwburg, om hem onder een hartelijke toespraak een schoon ge- schreveu diploma te overhandigen, waarop de namen van de vele deelnemers aan het geschenk onder het volgend opschrift prijkten: „Aan den verdienstelijken artist van den koninklijken Bol- landschen schouwburg, Rosier Faassen, is door de onderstaande deelnemers het bijgevoegde ge schenk aangeboden, als blijk van waardeering zijner talenten en als bewijs van warme adhaesie aan de vereerende onderscheiding, hem vanwege Z. M. den Koning ten deel gevallen.'' En toen Russier FaHssen als hoofdpersoon in zijn goed gedacht en goed geschreven schetsop- kwam met het gouden horloge van Z. M. op zak en de zooeven geschonken ketting aan het vest, toen scheeu het alsof aan de uitbundige toejui chingen geeu einde zou komen. Deze voor den heer Faassen vreugdevolle avond eindigde boven dien met den volkomen opgang van zijne tooneel schets. De Naainlooze Vennootschap de slearine- kaarseufabriek te Gouda kocht in het begin van de maand Juni 1871 te Flöne in België eene hoeveelheid van 107 mudden ongebluschte kluitr kalk, welke met het schip Mathilda door deu zet- schipper Janssen Stoffels naar Gouda zou worden overgevoerd. Deu 29sten Juni zich op de Maas in de nabijheid van Ravesteiq bevindende, merkte de schipper dat eerst rook en weldra vlammen uit de luiken opsloegen, ten gevolge waarvan hij zich buiten het vaarwater verwijderde en het vaartuig moest laten zinken. Daarop volgde tus- schen den schipper en de Gnudsche fabriek ten opzichte van de lading eene correspondentie die daarmede eindigde, dat men overeenkwam, daar ile lading met dekosten van lossing overeen stemde, de lading zoo goed mogelijk te verkoopen, waartoe de schipper geneigd was, die dan ook, voor het opdoen, kooper van de kalk werd. Tot op heden mocht het evenwel niet gelukken het schip te lichten en de lading te bergen. Tot zoo ver was er van geen rechtsvordering sprake, maar een hall jaar later werd de fabriek verrast met eene vordering van den schipper tot betaling van vractu tot Gouda en restitutie van de inkomende rechten. De rechtbank te Rotterdam, te dezer zake eerot pen een oordeel uit te spreken, gaf toe dat genoemde rechten moesten worden terug betaald, maar wees overigens de vordering af op grond dat door de overneming van de kalk door den schipper bij niet gerechtigd is de geheele vracht tot Gouda te vorderen, maar wel tot Ra- veslein, doch dut dit niet geëischt is. Van deze uitspraak voorzag zich de schipper in appèl bij het Prov. Gerechtshof in Zuid-Holland. Heden werden de pleidooien gevoerd. Voor deu appellant trad op Mr. A. M. van Stipriaau Luis- fius en voor de geïntimeerde Mr. G. M. van der Linden. De vraag ter beantwoording aan het Hof onderworpen, is: of dc eischer, nu appellant door het vonnis a quo is bezwaard, omdat hem zijn eisch niet is toegewezen tot vorderiug der geheele vracht. De pleiter voor den appèllant was van meening, dat daar hem de geheele eisch niet was toegewezen, dan toch wel de vracht tot Rave- stein had moeten worden vergoed; terwijl de tegenpleiter zich met de geheele bewering niet kon vereeoigen, 1°. omdat er niet was geleverd ter pla tse waar het behoorde; en 2°. ömdat het niet was gebleken, dat het ongeval door onvoor ziene omstandigheden was ontstaan. Het Openbaar Ministerie behoeft ten deze niet te worden gehoord. De uitspraak van het Hol zullen wij later uiededeelen. Naar men verneemt, zal Z. M. de Koning Zaterdag 1 Maart a. s. weder de residentie ver laten, om eenigen tijd op het Loo te gaan door brengen. Gisteren1 is in deze residentie in 73jarigen ouderdom overleden de heer H. C. van Braam Houckgcest, lid van den Raad van State, die in de afdeeling voor Koloniën zitting bad. De over ledene was ridder der Militaire Willemsorde 4de klasse en dér erde van den Nederl. Leeuw. Rotterdam, 19 Februari. Als een bewijs:hoe de inkrimping ten behoeve der groute werken alhier van aanlegplaatsen voor de binnenscheep vaart, uitbreiding der stad aan de overzijde der rivier hoog noodig maakt, kan dienen, dat gister middag in de oude haven achter de Koningsbrug een veertigtal lóssende en ladendë schepen zoo op elkander gedrongen lag, dat de scheepvaart in die haven bepaald gestremd was. In den nacht van 11. Zondag op Maandag is te Delfshavën uit het kantoor in de fabriek van den heer K. dé brandkast, waarin eenige gelden en koopmansboeken aanwezig waren, ontvreemd geworden. Het kantoor schijnt met een valschen sleutel geopend te zijn. Bij ndsporingeh van den commissaris van politie aldaar is de brandkast, vernield, met eenige boeken, iu de Maas onder de gemeente Charlois teruggevonden. Gouda, 19 Februari, lu de plaats van den heer L. Proos Hoogendijk, die de benoeming tot lid van den Gemeenteraad alhier hiet aannam, is thans gekozen de heer T. van Vremningen. Utrecht, 19 Februari. Volgens een alhier joo- pend gerucht zou de luit.-kolonel J. C. B. Ridder, commandant van het alhier in garnizoen liggend detachement veldartillerie, zijn pensioen hebben aangevraagd. Bij arrest van het Prov. Gerechtshof van gisteren is H. Regtien, uit Amersfoort, schuldig verklaard aan bedriegelijke bankbreuk, door bet als gefailleerd koopman opzettelijk verduisteren van roerende goederen, tot zijn boedel behoorende, en te dier zake veroordeeld tot eeue cellulaire gevangenisstraf van zes maanden. Amersfoort, 19 Februari. De arrondissements rechtbank alhier heeft in zake de outeigeuiug ten behoeve vau den Oosterspoorweg van per- ceelen van twee eigenaren, die geweigerd heb ben die in der minne op de aangeboden voor waarden af te staan, een onderzoek van deskun digen bepaald, dat den lsteu Maart a. s. zal plaats hebben. Arnhem, 19 Februari. Hedenmorgen zijn voor het front der Koloniale Militaire Invaliden, aan de landbouwers A. Jansen en W, Jeromeus, namens den Minister van Koloniëp, door den generaal-majoor commandant ter hand gesteld, aan ieder een zilveren geribde tabaksdoos met toepasselijke daarin gegraveerde inscriptie, ter belooning voor tienjarige onafgebrokeue plichts betrachting. i, m i ,i nib Zwolle, 19 Februari, Door den heer advocaat- generaal bij het hof in Overijsel en door A. Goud smit, zaakwaarnemer te Kaïnpen, is cassatie aan- geteekepd tegen het arrest, waarbij laatstgenoemde is veroordeeld tot drie maanden eenzame opslui-, ting, ter zake van diefstal van een paraplu op de Plantage te Kampen, Kampen, 19 Februari. Bij .li heden plaats gehad hebbende verkiezing vat et i li l 1 m den Gemeenteraad, ter vervulling der vacature, ont staan door het aftreder van den heer W. G. Boele, werd met 313 van de 480 uitgebrachte stem men gekozen de heer J. P. Ruys. Breda, 19 Februari. Gistermorgen circh 9 uren is de trein, komende van Tilburg en besieind naar Rotterdam, bij ren wissel in de nubijheid van het station alhier ontspoord. De reizigers zijn met den schrik vrijgekomen. De machine, rijtuigen en wegen ziju beschadigd. De passagiers hebben met een nieuw gereed gemaakten trein de reis kunnen vervolgen. Heugden, 19 Februari. Bij de verkiezing van een lid der Provinciale Staten in dit district heelt niemand de volstrekte meerderheid bekomen. Er moet eene herstemming plaats hebben tusscheu de heeren van Bokhoven te Herpt, die 433, en Boxman te Werkendam, die 305steuimen vei kreeg. Boxtel, 18 Februari. Sedert weken gaan hier jagers en liefhebbers uit om een wild zwijn machtig te worden, dat zich in de velden en bos- schen aan de wijk Leunisheuvel ophoudt, uiaar te vergeefs. Eiken dag wordt het dier gezien, veelal door een of meer kogels geraakt, maar het schijnt bomvrij. Een gezelschap van ongeveer 70 perso nen, van allerlei wapenen voorzien, bleek niet voldoende. Het springt als een haas, het zwemt als een visch en komt het te dicht iu aanraking met een aauvalier, dan brult het dat deze in bezwijming valt, en zijn prooi ontsnapt. Men verwacht echter dat heeren jagers de moed niet zal ontzinken, en wij ons met de vastenavondda- gen aan een lekker stukje spek van het wonder dier zulten kunnen versnaperen, dat reeds zoo meuigen druppel kostte. GEMENGD NIEUWS. Met de boring vooreen uieuwedrinkwaterpomp op het plein Vteeburg te Utrecht, is men gevor derd tot eeue diepte overeenkomende met onge veer tweemalen de hoogte van deu Domtoren. Men heeft hoop weldra tot het verlangde resul taat te geraken. Gisteren is een man, werk zaam aau de suikerlabriek van den heer Kooy, te Amsterdam, uit een der verdiepingen gevallen eu dadelijk overleden. Naar de Holt. Ct. meldt is voor eenige dagen in een befaamd huis te Amsterdam een heer plotseling overleden. De oorzaak, waarnaar men ijverig onderzoek doet, is alsnog onbekend. Het leit verwpkt evenwel sensatie, vooral ook daar de man gehuwd was. Ter gelegenheid van de loting voor de nationale militie iu de gemeente Boxtel is gebleken dat het geluk nog niet uit de wereld is. De tweede eu laatste zoon van den heer L. de Visser trok, even als vroeger zijn oudere broeder, zulk een hoog nummer, dat hij vrij van den dienst blijft. Dit is nu gelukkig op zich zeiven en behoort tot de zeldzaamheden, maar een der grootste zeld zaamheden is zeker, dat met alleen de beide zoons van deu heer L. de Visser vrijgeloot zijn, maar ook de vader, de gtoo.vader, de 5 ooms van vaderszijde van bedoelden jongeling en daarenbo ven de zoon van een dier ooms te Gorcuui. Te New-York is dezer dagen weder, evenals iéder jaar, het „Vette-menschenbal" gegeven door een club van corpulente personen uit den slaat New- York. Hot is voorzeker een zeer karakteristieke club; de voorwaarde van het lidmaatschap toch is, dat men een zeker aantal ponden moet wegen, Het zwaarste lid, de steuupilaar der club, de heer Busch hij weegt 425 pond was onge lukkigerwijze afwezig. Het schijnt dat hij no" altijd zwaarder woidl, zoodat zijn omvang hetn belet uit te gaan en aan bals deel te nemende zwaarste, ute het bal bijwoonde, woog 361 pond 10 oneen, en was lid van het comité van recep tie, bestaande uit 16 heeren, die te zameu 5225 pond wegen. Op du aanst. kermis in den Haag zullen behalve degewoue groote tenten van Oscar Carré, Basch, Boas en Judels, Stoete en Comp, Dassie, Calp, gebr. Kinsbergen, Blanus, D. Bam berg, nog te vinden zijn een anatomisch museum, museum van wetenschappelijke kunstvoorwer pen, cirque vau vélocipèdes, en acrobatisch en gymnastisch gezelschap, zingende automaten, een inulatin, honden- en apenspel, tweelingzusters van 8 jaar, een theatre mécanique, glazen bijen korf, kermisvermaak, Tir de Salons, kaart- en domino-spelende hondjes, kunstglasblazerij en spinnerij enz. enz., benevens drie cafés-concert, dat alles, behalve de gewone kermisvermaken! In Frankrijk wil men een belasting op de kurk gaan heffen; dat kan wel wat opbrengen als men bedenkt, dat vier champagne-fabrieken te Chalons sur Marne en Epernay alleen voor meer dan 200,009 francs kurk jaarlijks gebruiken. Volgens opgave van het Bureau Veritas zijn iu 1872 2682 zeilschepen vergaan, waaronder 103 Hollandsche, en ?44 stoomschepen, waarvan 3 Hol- landsche. De 26jarige zoon van den land bouwer J. Brals te Wapserveen is voor eenige dagen zoodanig met eene schaats op 't hoofd ge slagen, dat hij Zondag-avond aan de gevolgen is bezwekeu. TfOT/OlVI Er. BATAVIA, 18 Januari. Door ben Gouverneur-Generaal van Ned.-in, zijn o. a. de vplgende beschikkingen genome/ Civiel Departement. Ontslagen: Eervol 's lauds dienst, met behoud van aanspraak op J sioen, 'rle ouderpakhuismeester bij 's lands alJ neene pakhuizen te Samarang B. C. van Worm; op verzoek, eervol, uit 's lauds die: met behoud van recht op pensioen, de eerste l'J up hei residentie-kantoor te Palembang Ai Baetenop verzoek, eervol, uit 'slanis dienst; klerk bij liet departement van financiën fi, Reijneke; op verzoek, eervol, als lid van den n van justitie te Bauda, J. W. Weusman; eenl uit 's lands dienst, met behoud van recht pensioen, de opziener der wegen in de klooi Batang-Anei, VV. A. van Ginkel; op verzoek, vol, uil 's lands üienst, de kluik op het resideoi kantoor ie Cheribon C. P. Horster. Benoemd tot ouderpakhuismeester bij 'slai algemeenc pakhuizen te Samarang M. J. van Taalman Kip; Tot buitengewoon subst.-griff, de rechtb., te Sitoebondo (Bezoeki), buiten zwaar van den lande, M. J. H. Lantzius; hij In bosctiwezen op Java en Madura: lot opziem der tweede kb, C. J. F. Speet; tot opzieners di derde kb, W. G. Tandie, M. J. Pooi, en H. Joogh Hemerijke Tate; tot eersten sabst.-gri bij deu raad van justitie te Batavia Mr. H. van de Poel; tot adsist.-resideuten voor de pohtJ respectivelyk te Paleuibang eu te Makassar,.1 Altheer eu O. von Below, en te Padang J. van Merkisteiju; geplaatst: rij de landelijke ii kouisien eu cultures in Samaraug, H. P. F. Hoiji Verleend: Een tweej. verlof naar Nederla® wegens ziekle, aau den hulponder w. aan de opeol lagere school ie Sumanap (Madura) F. J. Mullet; een tweej. verlof naar Europa, wegens aan den klerk ter algemeene secret. E. lil, van Lilaar. Departement van Oorlog. Ontslagen: Op vi zoek, eervol, uit Zr. Ms. milit. dienst, wegensvi brachten diensttijd, met behoud van rechtop peul de luit.-kob der inf. P. F. L. vön Hombract de kapts. J. P. Smagge en J. A. Quack van dloa wapen; op verzoek, eervol, uit 's lauds dieuiTii: met beh. van recht op pens., ue milit. ambt. dt ,d( derde kl.'G. K. von Mauwop verzoek, eervol, «kr Z. M. milit. dienst, de offic. van gez. der eers; klasse, C. Gutteling. Bevorderd: Tot majoor bij het wapen d: genie, de kapt. J. G. M. A. Carlier. Verleend: Een tweejarig verlof naar NeJ, wegens ziekte, aan den kapt. der inf., G. F. w Huls. Departement der Marine. Benoemd: Tot loo: bij het loodswezen van Straat Bali, W. Poude ten rechte genaamd J. W. Nicolaas Ponder; I loods bij liet loodswezen te Soerabaya, F. F. Lapt- tot macliin. bij liet ijzeren droogdok te Onru- C. F. Stephauus, thans belast met de waarnemii dier betrekking; tot onderbaas-smid en ketelm ker bij het marine-etablissement te Onrust, J. thans belast met de waarneming dier betrekkin be n ÜITE IV L A. IV O. de Frankrij k. Het Dien Public meldt dat hel rapport der co® missie van dertig waarschijnlijk den 27sten dotf maand bij de Nationale Vergadering in beta- deling zal komen. De lieer Olozaga, de gez.ua der Spaanse! republiek, heeft aau den heer de Piémusat circulaire van deu Spaausclien minister van bui tenlandsche zaken medegedeeld, waarin kern gegeven wordt van de vestiging der Spaansct republiek. Tbaus zal de erkenning der meun Spaansche regeering door de Fransche met meer uitblijven." De heer Jean Bruuet heeft gisteren inde] Nationale Vergadering het volgende voorstel ti tafel gelegd: „De Kamer gaat niet uiteen, vóórdi zij de openbare machten zal geconstitueerd hel ben. leder afgevaardigde erkent het recht ii< Kamer om constitueerend gezag uit te oefenei Doet hij dit niet, dan wordt hij geacht zijn on; slag genomen te hebben. De minister van buiteulandsche zakeu bei een ontwerp ingediend, waarbij de regeering gi inachtigd wordt het handelstraciaat tusschi Frankrijk en België te ratificeeren. Iu de zitting der commissie van dertig bet. ui de heer Bérenger het volgende amendement c het conslitutioneele ontwerp ingediend: De Natl nale Vergadering voorziet, aleer zij uiteenga; 1 in de organisatie van het republikeinsche go 'I vernement. De regeering zal zoo spoedig mogelij, ti ontwerpen indienen: 1". tot samenstelling dtlo Katner, die de tegeuwoordige zal vervangenIk tot samenstelling en omschrijving der bevoegdbei z van de Eerste Kamer; 3". tot organisatie van he"*] Uitvoerend Gezag. Dit amendement is verworpei Eeu nieuw voorstel vau den minister Dufaun aldus luidende: De Vergadering regelt, vóórdi zij uiteengaat, de organisatie en de wijze overdracht van het Wetgevend en Uitvoeren1 Gezag, de samenstelling en de bevoegdheid de:

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 2